Tien primeurs op festival winterbier Smaak Vrije tijd VRIJDAG 13 JANUAR11995 MENU VAN DE DAG voorlichtingsbureau voor de voeding KABELJAUW MET BANAAN EN MOSTERDSAUS (zie onderstaand recept) BROCOLI AARDAPPELEN KWARK MET MARMELADE Maak l pakje witte saus klaar volgens beschrijving en roer en 1 -2 eetl. mosterd en 2 eetl. gewassen rozijnen door. Bestrooi 250 g kabeljauwfilet met peper, zout en t paprikapoeder. Leg de vis in een ovenvaste schaal. an in schuine plakken en schik ze op aus er over. I.aat de vis in een voor- 'en van 200 graden C. in 40 min. gaar worden. Per persoon: 1200 kilojoules, 290 kilocalorieën, 26 g eiwit, 8 g vet 27 g koolhydraten. Snijd 1 kleine bai de vis. Schenk de s verwarmde hete o GEBAKKEN El KOMKOMMERSALADE NASI GORENG GEVULDE ANANAS (zie onderstaand recept) Snijd een kleine ananas in de lengte door. Snijd met een scherp mes het vruchtvlees uit de schillen en ver wijder scherpe stukjes. Snijd het vruchtvlees in blokjes en meng er 1 dl magere vanillevla door. Vijl hiermee de ananashelften. Rooster in een droge koekepan 1 eetl. geschaafde amandelen en eetl. gemalen kokos en gar neer hiermee de ananas. Per persoon: 760 kilojoules, 180 kilocalorieën, 3 g ei wit, 5 g vet 31 g koolhydraten. WITTE BONENSOEP (zie onderstaand recept) BROOD FRUIT Snijd 150 g hamlap in blokjes en kook het vlees in 1 uur in 1 I. water met 1 kleingesneden ui, 1 laurierblad, mes puntje tijm, peper en zout. Voeg 1 in blokjes gesneden aardappel en 1 in blokjes gesneden paprika toe en kook de soep 10 min. Roer er een grote pot witte bonen, 1 in ringen gesneden prei en 1 in stukkken gesneden to maal door en kook de soep nog 10 min. Maak hem op smaak mettheel. chilipoeder. Per persoon: 2000 kilojoules, 480 kilocalorieën, 44 g eiwitten, 6 g vet, 68 g koolhydraten. Alle recepten zijn bedoeld voor twee personen. LIEVELINGSRECEPT Nodig voor 2 perso nen: 300 g gesneden boerenkool, 1 eetl. aüzijn, 2 middelgrote uien, 1 teentje knof look, 1 bakje voorge sneden spekjes (in re pen) 1 rookworst en aardappelen naar be hoefte. MEVROUW OTTE UIT BENNE- BROEK stuurt ons een echt win ters lievelinsgrecept. BOERENKOOL De zak boerenkool, de eetlepel azijn, en wat zout in een pan met niet te veel water doen. Daar bovenop de fijngesneden uien strooien. Het teentje knof look uitpersen en over de uien verdelen. Daarop weer de spekjes leggen..Alles 1 tut, 17 uur laten sudderen. Aardappelen gaarVoken en alles (lööf elkaar stampen. Opdienen met warme rookworst. Hebt u ook een lievelingsrecept, stuur dit dan aan Da- miate Dagbladen, Postbus 507,2003 PA Haarlem t.a. v. de redactie Smaak. De inzender van het geplaatste recept krijgt een VW-ca- deaubon van f 25,-. Licht van TroostIJsbeer en Lustrum Blond Een aantal winterbieren, dat het goed doet. Op de voorgrond Undejaarsbie ning in Haarlem bijna letterlijk de schappen uit vloog. y peter versteege Seizoenbier wordt met het jaar populairder. Wellicht is dat de belangrijkste reden waarom sei- zoenbierfestivals van biercon sumentenvereniging PINT meer dan drieduizend leden steeds meer belangstelling trek ken. Naar het bockbierfestival in het najaar in Amsterdam ko men steevast duizenden bezoe kers. Op het eerste winterbier- festival in Delft kwamen vorig jaar zeshonderd mensen af. De organisatie, de afdeling Zuid- Holland van PINT, verwacht dat dit aantal dit keer beduidend hoger zal uitkomen. Uit alle windstreken komen de brouwers zondag naar Delft. Ui teraard zullen bekende brouwe rijen als Heineken, die het ein- dejaarsbier 1995 maakt, en Brand met zijn oudjaarsbier Sylvester niet ontbreken. Maar ook de kleinere brouwerijen ge ven acte de presence. Brouwerij De Ridder uit Maastricht schenkt zijn nieuwe Vos uit, Zot Manneke van De Bierefluiter is Ooit gehoord van Licht van Troost, van Ijsbeer of van Lustrum Blond? Geen enkele rechtgeaarde bierliefhebber hoeft zich te schamen als hij of zij deze vraag met nee moet beantwoorden. Het gaat namelijk om onvervalste primeurs op het jaarlijke winterbierfestival, dat zondag 15 januari wordt gehouden in Delft. In Hal 2 van het Techniekmuseum (Ezelsveldlaan 61) kan de bezoeker 25 Nederlandse eindejaars-, winter- en kerstbieren proeven. Tien bieren zijn primeurs ofte wel voor het eerst gebrouwen. volop te proeven en ook het na- gelnieuwe XX Porter van Stich ting Noordhollandse Alternatie ve Bierbrouwers zal de smaak papillen van menigeen aange naam strelen. Wat winterbier nu precies is, valt tegenwoordig nauwelijks nog te definiëren. Wist vroeger de echte liefhebber zo'n beetje wat hij of zij onder dit type bier moest verstaan, tegenwoordig gaan de brouwers hun eigen gang en mikken ze vooral op de huidige smaak van het publiek. De keuze in Delft loopt dan ook behoorlijk uiteen; van een Abraham van huisbrouwer Mieghelm uit Sint Michielsge stel met vijf procent alcohol tot Zot Manneke uit Goes met 10,8 procent. Volgens Jan Boerma van de Haarlemse bierspeciaalzaak De Bierkoning (vh Deux Bières) ging het vroeger voornamelijk om zwaarder gehopt en gemout bier met een wat donkerder kleur en een wat hoger alcohol percentage. De Quadrupel van trappistenbrouwerij De Schaapskooi uit Tilburg of het IJndejaarsbier van de Amster damse brouwerij 't IJ vindt hij dan ook specifieke voorbeelden van uitstekend winterbier. Boerma, die in zijn zaak rond de vijfhonderd soorten bier ver koopt, heeft de afgelopen we ken vooral veel winterbier van het Amsterdamse brouwhuis Maximiliaan verkocht. Het snelst echter vloog IJndejaars bier de schappen uit. „Kennelijk een favoriet van veel mensen", zegt hij. ,,Ik was mijn voorraad heel snel kwijt en dit bier wordt pas weer tegen het einde van het jaar gebrouwen. Veel andere winterbieren kun je gelukkig nog volop inkopen." Wie zich zondag meldt bij Hal 2 in Delft, krijgt voor een toe gangsprijs van vijf gulden een speciaal proefglas van 20 centi liter. Daarmee kunnen de ver schillende bieren a raison van drie gulden worden geproefd. Het proeffeest duurt van 13.00 tot 19.00 uur. UIT VERRE KEUKENS Martha de Jager bracht uit het Caribisch gebied, waar zij enkele jaren woonde, een schat aan exotische recepten mee. Recep ten van gerechten die ze at bij de buren en kreeg van vrienden, traditionele gerechten die bij bepaalde gelegenheden worden klaargemaakt. Masoesa alesi Gele rijst De eerste bewoners van Surina me kenden naast het gebruik van cassave en cacao al de toe passing van masoesa. Een grote rode bes die bij het rijper wor den donker paars kleurt. Rijst wordt gekookt in water waarin het vruchtvlees van de gedopte masoesa is gekneed. De rijst krijgt er een prachtige gele kJeur door en een zachte smaak. De vruchten zijn hier zelden te koop maar een mas oesa extract in poedervorm is een uitstekende vervanging. Masoesarijst, een heerlijk een pansgerecht met kip, zoutvlees, kool en een Madame Jeanette peper. Vervangt u de masoesa door Hindoestaanse masala (of ker riepoeder) en koenjit (geelwor- tel) dan krijgt u een iets kruidi- gere maar lekkere variant: ma- NODIG VOOR 4 PERSONEN: 125 g zoutvlees of 100 g pekel vlees; 40 g boter; 1 ui; 2 teen tjes knoflook; 1 kg kipdelen, b.v. drumsticks; zout en peper; 1 tomaat; 5 pimentkorrels; 3/« zakje masoesapoeder (3 gram) of 0,5 eetl. Hindoestaanse ma sala en 2 theel. koenjit; 8 dl vocht; 400 g parboiled (voorge- stoomde) rijst; 2 bouillonblok jes; 250 g gesneden witte kool; 0,5 tot 1 theel. zout; 1 Madame Jeanette peper. BEREIDING: Het zoutvlees in ruim water een paar uur laten weken of enkele minuten voor koken om het gedeeltelijk ontzouten. In een liter ver ter aan de kook brengen e 30 min. gaar koken. Hiervoor ii de plaats kan een plak pekel vlees gebruikt worden. De boter in een pan met dikke bodem verwarmen en de ge snipperde ui en uitgeperste knoflook fruiten. De met zoi en peper bestrooide kipdelen e het kleingesneden zoutvlees of pekelvlees erin aanbraden. De ontvelde en kleingesneden to maat ook even meebakken. De pimentkorrels met 1 dl heet wa ter toevoegen en het geheel in 45 min. bijna gaar laten wor den. De pimentkorrels verwij deren. De jus in een maatbeker schenken en aanvullen met zoutvleesbouillon en/of water tot 8 dl. -poeder erdoor roe en en aaincn met de rijst, bouillonblokjes, kool, zout en de peper in de pan met vlees doen.Alles aan de kook bren gen, doorroeren en in 45 min. zachtjes gaar koken. Tussentijd een keer omscheppen. De pe- per verwijderen voordat hij stul kookt. Serveren met zuurgoed, tomaten en gebakken banaan. TIP: Het spaart tijd en moeite om een grotere hoeveelheid zoutvlees te bereiden en een g deelte van vlees en bouillon in de diepvriezer in voorraad te ffouden. Negatieve calorieën bestaan niet patricia schutte, dietiste De laatste tijd staan 'negatieve calorieën' in de belangstelling. Deze calorieën zouden hèt afvallen stimuleren. Om af te vallen zou je juist veel voedingsmiddelen moeten eten waarin ze voorkomen. Laat je niet voor de gek houden: er bestaan geen voedingsmiddelei die ervoor zorgen dat je meer energie (calorieën) verbruikt dan dat ze zelf leveren. Het lichaam haalt energie uit eiwitten, vetten, koolhydraten en al cohol. Zo goed als alle voedingsmiddelen bevatten een of me deze stoffen. Alleen (mineraal)water en koffie en thee zonder suikej of melk bevatten geen calorieën. Krijgt het lichaam meer energie aangeleverd dan het nodig heeft, dan wordt het teveel opgeslagen in de vorm van vet. Wie wil afval len. moet anders gaan eten. Een goed samengestelde voeding die weinig energie (calorieën) levert, geeft op termijn de beste resulta ten. Heeft u vragen, bel dan de Voedingstelefoon van het Voorlich tingsbureau voor de Voeding: 070-3510.810, op werkdagen tussen 12.00 uur en 16.00 uur. Tuinvijver moet 'kind-veilig' zijn mar groenvallen en overeind komen. Een volgende misser is dat de diepste plek soms vlak bij de rand zit, een steile oever dus. Dat is levensgevaar lijk. De diepste plek hoort in het mid den van de vijver. Dat is niet alleen lo gischer, maar een kind stapt dan ook niet pardoes in het diepe. Bij terras Vaak zie je dat vijvers vlak tegen het terras worden aangelegd. Dat is in derdaad een ideale situering, want zo kun je van het terras en vanuit het huis het meest intens van je waterwe reldje genieten. Maar zorg dan wel voor een stevige overgangszone tus sen terras en vijver. Een terras dat pardoes zonder afscheiding aan het water grenst vraagt om ongelukken. Eén stoelpoot per ongeluk over de rand, en je ligt in het water. Er is altijd wel iemand, zeker in een geanimeerd gezelschap, die dat even niet in de ga ten heeft en wèg is je gezellige avond- NIEUWE CD'S Per jaar verdrinken in Nederland zo'n 40 kinderen. Een aantal daarvan in gewone tuinvijvers. Kinderen spelen nu eenmaal overal en de plekken waar ze komen moeten daarom zo veilig mogelijk zijn. Omdat er ook op speelplaatsen veel ongelukken gebeu ren (in ons land 12.000 ziekenhuisop namen per jaar) komen er Europese richtlijnen voor de inrichting van speelplaatsen, en aanwijzingen om ook waterpartijen veiliger te maken. De wettelijke regels voor verantwoor delijkheid en aansprakelijkheid wor den steeds verder verscherpt. Niet al leen de menselijke, maar ook de fi nanciële gevolgen kunnen fors zijn als je voor een ongeluk in de tuin aan sprakelijk wordt gesteld. Vooral kleine kinderen tot zo'n jaar of vier zien nog geen gevaar. Ze lopen zó een vijver in. Op het gevaar wijzen en verbieden helpt niet. Dat begrijpen ze niet. Je moet er dus voor zorgen dat er weinig of niets kan gebeuren. Je hoeft natuurlijk niet van een vijver in de tuin af te zien, maar maak hem wel zó dat de kans op ongelukken zo klein mogelijk is. Ileb je heel kleine kinderen, leg dan op de plaats waar je een vijver wilt hebben voorlopig eerst een flinke zandbak aan. Over een paar jaar kun je daarvan alsnog nog een prachtige waterpartij maken. De beste plek voor een vijver is waar je er ook vanuit het huis zoveel mogelijk oog op hebt. En dat is ook de beste plaats voor een zandbak. Eerst een hek Zorg, als je een vijver aanlegt, in ieder geval voor een behoorlijk hek om de tuin, met een poort die goed kan wor den gesloten. Dat is een eerste barriè re voor ongezien bezoek. Als die af scheiding een flinke schutting is, is de vijver bovendien niet direct te zien en is er dus minder aanleiding om op dal aanlokkelijke water af te stevenen. In de tuin kun je ook allerlei maatre gelen nemen. E.r worden vaak heel fundamentele veiligheidsfouten bij de aanleg gemaakt. Veel vijvers zijn bij voorbeeld veel te diep. Als diepste punt is 80 cm gepoeg. Daar kunnen alle gewenste plantesoorten groeien en het water blijft op die diepte royaal vorstvrij. Dus ook uw vissen overleven er 's winters gemakkelijk. En iets ou dere kinderen steken op die diepte bóven het water uit als ze erin zijn ge- POP/POPULAIR JAZZ Robin Eubanks - Mental Images - JMT- /Polygram. je. Als je kinderen bij water wilt laten spelen, geef hen dan een eigen stuk vijver waar ze weinig kwaad kunnen: ondiep, met een stenen rand, duide lijk afgescheiden van de grotere wa terpartij. Of bijvoorbeeld een grote waterschaal die je op maaiveldniveau ingraaft, met een leuke rand er om heen. Oeverbegroeiing Voor alle zekerheid moet niet alleen de overgang land/water geleidelijk verlopen, maar je moet ook rekening houden met een juiste oeverbegroei ing. Bij veel openbare vijvers komt een oeverbegroeiing voor. bijvoor beeld riet, dat niet alleen in het water, maar meestal ook op het natte oever- deel groeit. Ergens daartussen zit dan een steile beschoeiïngsrand. Een kind loopt nietsvermoedend het riet in. ziet die overgang niet (dat is vooral voor kleine kinderen heel moeilijk) en valt ineens in het water. De kans op verdrinking is dan levens groot. want het kind kan moeilijk overeind komen en door het riet is van buitenaf niet te zien wat er ge beurt. Zo moet je dat in je eigen vijver in ie der geval niet doen. Plant een hoge oeverbegroeu'ng altijd aan de achter kant van de vijver, zodat je er over het water heen oog op hebt. Houd de be groefing aan de voorzijde laag. Voor zijn laatste album heeft Eu banks voor een typische M-Base-op- zet gekozen: veel harde, strakke per cussie. aangevuld met stevig bas- werk met daar overheen modern, maar betrekkelijk makkelijk te vol gen en puntig blaaswerk, voor een groot deel geïnspireerd door hiphop. Eubanks schuwt ook het gebruik van effectapparatuur niet om nog meer geluiden te halen uit zijn toch op zichzelf al zeer wendbare trombone- spel. zodat wat dat betreft trombo neliefhebbers ook aan hun trekken komen. De opzet van Mental Images biedt zowel voor de geest als de voe ten bevrediging doordat niet alleen mooie interacties plaatsvinden tus sen solisten (met een hoofdrol voor de gitaar van broer Kevin) en arran gementen. maar ook doordat de rit miek (mooi van Afrikaanse elemen ten voorzien in 'Matatape' en 'Egoli' dikwijls aan subtiele accentverschui vingen onderhevig is. Deze mooie CD wordt treffend afgesloten met het solistisch hoogstandje 'CP-Time' Defunkt Special Edition - A Blues Tri bute - Enemy/Rough Trade. In een speciale samenstelling van Defunkt. in feite een geheel ander kwintet rond leider/vocalist/trombonist Joseph Bowie, worden eerbewijzen gebracht aan blues- en blues-rockgrootheden Muddy Waters en Jimi Hendrix. Wa ters was weliswaar een inspiratie bron voor Hendrix, maar in de uit voering lijkt vooral Hendrix' erfenis te domineren, ook in de stukken van Waters. Dat komt vooral door de on vermijdelijke hoofdrol die gitarist Jean-Paul Bourelly toebedeeld krijgt. Van zijn aktiviteiten als leider wisten we trouwens al hoe sterk hij door de excentrieke gitarist is beïnvloed. Daar is niets verkeerd mee, vooral omdat Bourelly met die rol weinig moeite heeft. Jammer is wel dat we zo weinig van Bowie's unieke vurige trombonespel te horen krijgen. Als zanger lijkt Bowie trouwens sterk op Jimi Hendrix, helaas geldt dat ook voor zijn slordige articulatie. Vooral het matriaal van Hendrix wordt op deze live-opnames overtuigend ge bracht, maar van het unieke De- funkt-geluid is weinig overgebleven, en funky klinkt deze blues-rock met improvisatie nauwelijks. KV KLASSIEK Honegger - Symfonie nr. 2 3 ('Liturgique'); Pacific 231 - Oslo Phil harmonic Orchestra o.l.v. Mariss Jan sons - EMI. Lange tijd kenden veel mensen van Honegger alleen diens oratorium over Jeanne d'Arc en het korte Paci fic 231 uit 1923, waarin een stoomlo comotief in orkestklanken wordt na gebootst. Die locomotief vinden we hier terug als toegift bij twee grotere werken uit 1941 en 1946. Anders dan men op basis van Pacific 231 zou vermoeden, heeft Honegger zijn mu ziek echter meer impressionistisch dan schilderend bedoeld, maar het zijn geen vrolijke impressies die hij in de jaren veertig aan het papier toevertrouwde. Beslist imponerend is echter de enorme stuwkracht van zijn muziek, neergezet met een pregnant orkestraal palet vol con trasterende kleuren. Geen CD voor alledag, maar wel fascincerend, ze ker in deze gedreven uitvoeringen. A Spanish Songbook - liederen van Fuenllana, Wolf, Schumann, Bizet, Ravel, Delibes, Granados, Walton, Tar- rag, Rodrigo, Guridi, Obradors e.a. - Jill Gomez (sopraan), John Constable (pia no) - Conifer Jill Gomez, de Britse sopraan van Spaanse afkomst die reeds menige opmerkelijke opname maakte, stelde een thematisch homogene maar toch heel gevariëerde CD samen als muzikaal portret van het land waar mee zij zich zo verwant voelt. Spaanse componisten werden ge combineerd met Franse, Britse en Duitse die zich door Spanje lieten inspireren, en daarbij werd geput uit bijna vier eeuwen muziekgeschiede nis. Dit is nu eens een goed voor beeld van een intelligent en met veel smaak samengesteld album. De ex pressieve stem van Gomez, de uit muntende begeleidingen van John Constable en de steeds volledig idio matische uitvoeringen andere reden om tot aankoop over te gaan. Bizet en Walton bij de Spaanse componisten die in de eer ste helft van deze eeuw de folklore rijkelijk lieten vloeien. Haar stem mist in de. hoogste regionen iets aan kracht en warmte, maar haar expres sie is fenomenaal. Ze verloochent daarbij de Spaanse wortels van haar vader niet en blinkt met haar lyri sche sopraan vooral uit in de Spaanstalige liederen. Hoogtepun ten zijn de zeer indringende en idio matische uitvoering van Fuenllana's Duélete de mi, Senora en het eeuwi ge maar o zo mooie en tragische lief desliedje Adela van Rodrigo. De pia nist Constable staat garant voor onopvallende maar solide harmoni sche en ritmische basis. PK TUIN Gif is er in soorten Syms wordt ik kriegel van de verha len over giftige planten in en rond het huis zonder vermelding van de graad van giftigheid. Toegegeven, ik heb me er zelf ook wel eens schuldig aan gemaakt, maar ben nu de me ning toegedaan dat het niet zo zin vol is om vrijwel alles als giftig te be stempelen. I let lijkt me zinvoller op op de allereerste plaats te letten op de mate van giftigheid en dus het gevaar, vooral voor kinderen. Uitgaande van de mate van giftig heid zou ik de monnikskap, aconi- tum napellum, willen verbieden in tuinen met jonge kinderen. De mon nikskap is de méést giftige plant die we in Europa kennen, alleen de wa terscheerling benadert de giftigheid Maar die kom je niet snel tegen in de tuin. terwijl de monnikskap een ge liefde borderplant is en ook in boe ketten wordt verwerkt. Eén enkel blad, één enkel bloempje door een nieuwsgieringe peuter opgepeuzeld, kan de dood tengevolge hebben. Een andere plant die verre van on schuldig is, is de oleander: nerium oleander. Het is een van mijn lieve lingsplanten. maar zodra er 'kruiper tjes' over de vloer zijn, gaan ze weg. De oleander laat namelijk gemakke lijk zijn smalle blaadjes vallen. Eén blad stukgekauwd kan de dood van een kleintje veroorzaken. Jongens die op kamp in zuidelijke landen oleandertakken gebruikten om in de soep te roeren, werden zonder uit zondering doodziek. Nog een plant die beter niet in een gezin met jonge kinderen kan staan: de dieffenbachia met blauwzuurver bindingen in alle delen van de plant en een stof die bij aanraking van slijmvliezen ernstige beschadigingen in de slijmvliezen tengevolge kan hebben. Kortom een plant die af standelijk behandeld dient te wor den. Nu iets over planten met min of meer giftig blad, waartoe zelfs de ra barber gerekend mag worden. Im mers alleen de steel is bruikbaar, het blad is min of meer giftig. Er zijn tal loos veel planten in onze tuin die meer of minder giftig zijn. Dus dient men kinderen altijd te waarschu wen. Ze mogen simpelweg niet snoepen van bladeren. Mochten ze iets geknabbeld hebben (behalve dan aan de monnikskap) dan vol staat in de meeste gevallen norrit. Moeilijker wordt het met bèssen. Die noden tot snoepen en veel bessen zijn aanmerkelijk giftiger dan het blad. De fraaie rode bes van de taxus kan dodelijk zijn. evenals de rode bes van het peperboompje (daphne mezereum). Maar die is zo scherp van smaak dat waarschijnlijk geen kind de hele bes op zal eten. Minder giftig, maar niet onschuldig zijn de rode bessen van bitterzoet, de witte bessen van de sneeuwbes en de zwarte van de nachtschade. Maar pas op: de zwarte bessen van onze gewone liguster zijn behalve giftig óók erg lekker. Die moet men dus extra in de gaten houden. Samenvattend: de giftigheid van on ze planten blijft een moeilijk onder werp nu we zo ver van de natuur af staan, dat we het niet meer met de paplepel ingegeven krijgen wat wel en niet mag in de natuur. Dus zijn er maar twee oplossingen: leer kinde ren afblijven van alles wat groeit en 1 bloeit, of schaf een van de vele goe de boeken aan over giftige planten en gooi dan alles wat niet vertrouwd is de deur uit. Maar begin met de monnikskap, de oleander en de dief fenbachia, want dat zijn de uitschie- LEZERSVRAAG Komt er bij u al tuinierend of wan delend in de natuur een vraag op? Greet Buchner zal proberen voor u het antwoord te \inden. De vraag kunt u opsturen naar Damiate Dagbladen, Postbus 507, 2003 AP Haarlem t.a.v. de redactie VRIJE TIJD.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 8