Irak verminkt deserteurs en andere 'onwilligen' Val van belegerd Grozny ophanden Buitenland Jordanië en Israël willen sneller vrede van VN vrezen nieuwe strijd in Kroatië Zuidafrikaanse agenten kregen 'stiekem amnestie Stille getuige van vliegramp Britse leger verdwijnt uit straatbeeld Belfast /RIJDACi 'I i JANUAKI *iyyt> j Jaarlijks 11.000 doden in kolenmijnen r.ENEVEJaarlijks sterven in de wereld 11.000 mijnwerkers in ko lenmijnen. Het aantal ongevallen bedraagt ongeveer een mil joen. Dat meldt de Internationale Arbeidsorganisatie (LAO) van de Verenigde Naties. De IAO wijt het stijgende aantal doden aan het streven naar meer winst, dat ten koste gaat van de veiligheid en goed arbeidsmateriaal. De kolenmijnen op de wereld bieden werk aan 9.4 miljoen kompels, onder wie 5,4 miljoen in China. Ex-minister Frankrijk aangeklaagd parus De Franse oud-minister van industrie Gerard Longuet is aangeklaagd wegens corruptie. Longuet, die voorzitter is van de conservatieve Republikeinse Partij, wist al op 23 december van de aanklacht, maar justitie bracht de zaak gisteren pas naar bui ten. Longuet wordt beschuldigd van misbruik van gemeen schapsgelden voor de Financiering van zijn villa in Saint Tropez. Algerije tekent Non-Proliferatieverdrag londen Algerije, dat altijd heeft volgehouden met zijn nucleaire programma alleen vreedzame doelen na te streven, is gisteren formeel toegetreden tot het Non-Proliferatieverdrag (NPV) tegen de verspreiding van kernwapens. Inmiddels hebben zich meer dan 160 landen aangesloten bij het NPV dat sinds 1970 van kracht is en in april dit jaar moet worden verlengd op een confe rentie onder auspiciën van de VN. Geen wolven naar Yellowstone Park Yellowstone park Een Amerikaans hof van beroep heeft een stokje gestoken voor een plan om acht grijze wolven los te laten het nationaal park Yellowstone. De wolven, die in Canada zijn gevangen, zijn inmiddels al naar Great Falls, Montana, overge vlogen en zouden vandaar per vrachtwagen naar het park wor den gebracht. De rechtbank wil zich verdiepen in de bezwaren boeren bij het park die vrezen voor de veiligheid van hun Minder vluchtelingen in EU hamburg Het aantal vluchtelingen dat in de Europese Unie e beroep doet op het asielrecht is in 1994 in vrijwel alle lidstaten de EU gedaald. Nederland en Groot-Brittannië vormen op deze regel een uitzondering. In Oost-Europa ontbreekt over het algemeen een wettelijk kader voor het verlenen van politiek asiel, maar de meeste vluchtelingen verblijven daar toch alleen maar met de bedoeling naar het westen van Europa door te trek ken. Twee kolonisten gewond bij aanval Jordanië en Israël willen de pro blemen die nog bestaan tussen beide landen sinds de onderte kening van het vredesakkoord eind vorig jaar snel oplossen. Dat hebben premier Rabin van Israël en koning Hussein van Jordanië gisteren afgesproken tijdens een ontmoeting in de Jordaanse hoofdstad Amman. ,,Ik geloof dat de ontmoeting leidt tot versnelling van de uit- voering van het vredesak- Ikoord", aldus de premier. Hij zei ook dat hij met Hussein ■theeft afgesproken om 25 januari een overeenkomst te hebben over de problemen op gebied van handel en toerisme. Dan kan Jordanië produkten naar Is raël exporteren en 'zal het vre desverdrag een akkoord worden dat de man in de straat be merkt', aldus Rabin. In Hebron op de Westelijke Jor- daanoever zijn gisteren twee joodse kolonisten gewond ge raakt toen ze door Palestijnen werden aangevallen met bijlen en messen. De aanval had plaats aan de rand van Hebron, ongeveer drie kilometer van de nederzetting Kiryat Arba. Kolonistertleider Haetzni prees het reddingswerk van de Palestijnen. „We kunnen deze lichtpuntjes niet negeren. Als er een dergelijk vonkje is, moeten we het in een kaars verande ren", aldus Haetzni. De gewon den waren door Palestijnen per auto naar een legerpost ge bracht, waar ze konden worden behandeld. Bij een explosie in de Gaza- strook is gisteren een Arabische man gedood en raakten twee peuters gewond. De ontploffing werd volgens het Israëlische le ger veroorzaakt door een oude granaat, die door kinderen vyas gevonden. Mil— KLASSIEK SLAAPKAMER. Met 12.000 m2 is Van Til 's lands meest complete designcentrum. Om plaats te maken voor nieuwe meubelcollecties verkoopt Van Til nu een deel van haar toonzaalmodellen uit. Een unieke kans om een klasse-interieur te kopen voor een fractie van de normale prijs! Alles zolang de voorraad strekt. ENKELE VOORBEELDEN UIT ONZE OPRUIMING: MODERN DESIGN: van voor Gelderland bank fauteuil 'Ottavia' 6120- 2995.- Rolf Benz fauteuil 'Forum 300' leer 5298- 2795.- Leolux eethoek 'Sagitta' kompl. 10523.- 5995.- Behr wandmeubel 'Headline' 12168.- 3995.- Minotti fauteuil 'Naomi' leer 5547 - 2995.- Hulsta wandmeubel 'Imago Plus' 9935.- 4995.- Harvink zithoek 'Mellox' 4631 - 2295.- Saporiti bank 'Ritz' verstelbaar 9263.- 4495.- Wittmann bank fauteuil 'Aura' 8121- 3995.- Leolux bankstel 'Wizzard' leer 10265- 5995.- HF Style bankstel 'Fever' leer 8080 - 3995.- H. de Jong eettafel 'Volante' 3050 - 1345.- Young bankstel 'Avance' 5490.- 3495.- SLAAPKAMERS: Hülsta vouwdeurkast 'MultiNova' 7690 - 3845.- Moser slaapkamer 'Raumplan' 14278.- 6995.- Hülsta jeugdkamer 'Studioform' 8124.- 2995.- Treca boxspring compleet 14279.- 8495.- Musterring slaapkamer 'Ferrara' 7687 - 4495.- KLASSIEKE STIJLMEUBELEN: Thormer zithoek 'Creativo' 19670 - 7950.- WeBe dressoir 'Palermo' 4995 - 2495.- Giorgettl fauteuil '63220' tafel 4762- 2495.- BW fauteuil hoeker 7538.- 3995.- Koekoek fauteuil 'Bristol' 2900- 1695.- WK wandmeubel 'Arcade' 3-d. 13540.- 5995.- Schutz eethoek '2327' kompleet 7380.- 3995.- Fendi bank 2 fauteuils 'Siena' 14470- 7995.- Koekoek zithoek 'Denver/Oxtord' 8048- 3995.- De Iraakse regering van Saddam Hussein heeft een nieu we manier gevonden om het volk gehoorzaam te hou den. Om de Iraki's angst in te boezemen, zijn de handen en oren van duizenden deserteurs en andere wetsover treders afgehakt. Vervolgens zijn beelden van de gruwe lijk verminkte slachtoffers op televisie getoond. In het Westen is het nieuws tot nu toe nagenoeg onopgemerkt gebleven. LONDEN PATRICK COCKBURN THE INDEPENDENT tem, dat langdurig een afgehakte hand op een blauw laken in beeld bracht, heeft binnen Irak, dat lijdt on der sancties en een abominabe le economie, voor veel angst ge zorgd. De TV-beelden tonen onder anderen een pprsoon met de naam Ali die krimpend van pijn in een ziekenhuisbed ligt met een grote witte zwachtel om het stompje van zijn rech terarm. Volgens berichten be vindt hij zich in de provincie Diyala ten noordoosten van Ali is gedeserteerd, omdat het leger hem te weinig betaalde om zijn gezin te voeden. Hij werd in Kirkoek door leden van de regerende Baath-partij gear resteerd en raakte het bovenste deel van een oor kwijt. Hij zei dat in het kamp waarin hij werd vastgehouden de amputaties aan de lopende band werden uitgevoerd. „Mensen liepen in en uit." Het 'nieuwe beleid' wordt bevestigd door onder an deren Max van der Stoel, men senrechten-rapporteur van de Verenigde Naties. Het aantal verminkingen om de macht van regering-Htlssein te benadrukken, is flink toege nomen sinds het middel een half jaar geleden werd ingezet tegen 'onwilligen'. Zelfs bakkers een politiek belangrijke groep omdat de Iraki's afhanke lijk zijn van een officieel broodrantsoen zijn met am putatie bedreigd als zij zich niet aan de regels houden. Amputaties en brandmerken zijn niet de enige straffen die slachtoffers worden opgelegd. Nieuwe berichten over onvrede bij Russische strijdkrachten 1 het Westen onnodige op- r het hoge dodental. Hoge t dergelijke operatie zijn on- MOSKOU HANS GELEIJNSE Na hevige bombardementen, gevolgd door een nieuw offensief van Russische grond troepen, leek de inname van de Tsjetsjeen se hoofdstad Grozny vanmorgen een kwes tie van uren. De Tsjetsjeense militanten klaagden over 'munitiegebrek en verschil lende bronnen meldden dat hun aantal drastisch is verminderd. Gisteravond hielden de Tsjetsjeense mili tanten nog steeds stand bij hun hoofdkwar tier, het presidentieel paleis. Ook op andere plaatsen in de stad werd volgens verslagge vers ter plaatse hevig gevochten. Volgens de Russische regering boekten de troepen na het beëindigen van een nooit nageleefd Russisch bestand terreinwinst. Vanmorgen was het presidentieel paleis nog in Tsjetsjeense handen. Een aantal ver diepingen stond in brand. In de kelders zouden zich nog veertig Russische krijgsge vangenen bevinden. Een nieuw signaal van onvrede binnen de Russische strijdkrachten was de weigering gisteren van een mari nierscommandant in Vladivostok om met zijn eenheid naar Tsjetsjenië af te reizen. De.mariniers waren volgens majoor Zjovto- ripjenko te kort in dienst en te weinig ge traind om aan de gevechten deel te kunnen De Amerikaanse minister Christopher (buitenlandse zaken) die volgende week in Genève met zijn Russische collega Kozyrev spreekt, noemde de oorlog in Tsjetsjenië een 'terugslag' voor de Russische democra tie. Maar Moskou kritiseerde gisteren het Westen voor 'overhaaste en inadequate' re acties op het geweld in Tsjetsjenië. Volgens de woordvoerder van buitenlandse zaken Karasin was sprake van een terugkeer naar Koude-Oorlogtaal. Hij brandmerkte spe ciaal het besluit van de Raad van Europa om Ruslands aanvraag voor lidmaatschap op te schorten. Karasin zei ook dat r rechtgroepen hef maken o\ verliezen bij ei ontkoombaar. Morgen, 'Noorderkade 38 1823 CJ Alkmaai Telefoon 072- 112760 DESIGNCENTRUM Onervaren Britse verpleegkundige opereert patiënt Een onervaren Britse verpleeg kundige heeft bij afwezigheid van de chirurg eigenhandig een patiënt van zijn blindedarm verlost. Het incident deed zich vorige maand voor in een zie kenhuis in het Westengelse stadje Truro. Nadat de chirurg de operatiezaal had verlaten, nam de verpleegkundige het mes ter hand en opereerde de patiënt om hem vervolgens weer dicht te maken. „Het is zeer verbazingwek kend. Zoiets heb ik nog nooit gehoord", zegt een woordvoer ster van het Koninklijk College voor Verpleegkunde. Het zie kenhuis wilde slechts bevesti gen dat de betrokken verpleeg kundige is geschorst. De patiënt maakt het uitstekend, maar de vakbond voor personeel in de gezondheid raadde hem wel aan een goede advocaat te ne men. De bond eist ook een on derzoek naar de gebeurtenis. President Tudjman stuurt blauwhelmen weg WASHINGTON-SARAJEVO GPD-Rtr De Verenigde Naties hebben zeer verontrust gereageerd op het besluit van de Kroatische president Tudjman om een ein de te maken aan de aanwezig heid van de VN-vredestroepen in Kroatië. VN-diplomaten vre zen dat dit besluit zal leiden tot nieuwe gevechten tussen de Serviërs en de Kroaten, en de kans op een oplossing van de oorlog in Bosnië-Hercegovina kleiner zal maken. Ook VN-secretaris-generaal Boutros-Ghali zei nieuwe vijan delijkheden te vrezen. In een brief aan de VN-veiligheidsraad stelde Tudjman dat het man daat van de 14.000 blauwhel men in Kroatië» op 31 maart zal worden beëindigd en dat de VN-troepen zijn land uiterlijk op 1 juni moeten hebben verla ten. Het VN-hoofdkwartier voor het gehele voormalige Joegosla vische gebied mag volgens Tud jman wel in de Kroatische hoofdstad Zagreb gevestigd blij ven. De president is van mening dat de VN-troepen het terug winnen van het door Kroatische Serviërs veroverde deel van Kroatië alleen maar in de weg staan. Eenderde van Kroatië is in handen van de Servische minderheid, die door het Servi sche bewind in Belgrado wordt gesteund. „Kroatië vindt de hui dige situatie in de bezette ge bieden volstrek onaanvaard baar", aldus Tudjman. Hij noemt de VN-aanwezigheid sinds 1992 zelfs bedreigend voor de vrede. De vrees bestaat dat de Kroaten na het vertrek van de VN een offensief zullen inzetten tegen de Serviërs. Die zullen worden geholpen door de Bosnische Serviërs* en dat zal dan vrijwel zeker tot een nieuwe massale strijd tussen Serviërs en Kroaten leiden. Kroatië en de (moslim-)regering van Bosnië hebben een half jaar geleden, op aandrang van de VS, beslo ten de onderlinge strijd te sta ken en samen te werken tegen de Bosnische Serviërs. Een kwart miljoen Kroaten is door de Servische rebellen verdreven. Kroatië fu:eft al eerder, en tel kens als de halfjaarlijkse verlen ging van het VN-mandaat aan de orde was, gedreigd de VN- troepen het land uit te zetten, maar is daar steeds op terugge komen. Volgens VN-diplomaten betekent het nieuwe besluit niet dat nu ook de VN-aanwezigheia in Bosnië op het spel komt te staan. Bosnisch-Servische troepen hebben 250 moslims en Kroati sche burgers gedwongen loop graven aan te leggen en hen in gezet als menselijk schild aan de frontlinies. Zes van hen zijn volgens berichten omgekomen bij bombardementen, verklaar den VN-functionarissen giste ren. Zij baseerden zich op ge sprekken met twintig gevange nen die vorige maand ontsnap ten toen Bosnisch-Kroatische troepen bij een offensief gebied veroverden op de Serviërs. kaapstad runa hellinga correspondent De voormalige Zuidafrikaanse minister Vlok (recht en orde) en T.500 politieagenten heb ben kort voor de verkiezingen eind april vorig jaar am nestie gekregen en worden dus niet meer vervolgd voor mis daden die ze als politieman be gingen. De amnestie kwam pas onlangs boven tafel toen een onderzoek tegen Vlok voor zijn betrokkenheid bij een bom aanslag vanwege de regeling werd stopgezet. Minister Omar (justitie) heeft onmiddellijk opdracht gegeven tot een onderzoek en aangekondigd dat hij de rechtsgeldigheid van de am nestie niet erkent. Hij wil un der andere weten waarom de regeling geheim is gehouden. Ook Omar hoorde er pas deze Volgens een woordvoerder van het ministerie is de am nestieregeling al in 1991 afge kondigd. Politieagenten moes ten een aanvraag indienen, die automatisch positief werd be antwoord. De grote golf van aanvragen had pas vorig jaar maart en april plaats vlak voor de verkiezingen. cartagena Een visser roeit langs een vleugel die als stille getuige van de vliegramp in Columbia uit het water omhoog steekt. Alleen een 9-jarig meisje overleefde de ramp in de buurt van Cartagena. De 51 andere passagiers en bemanningsleden vonden de dood. foto reuter micuel comez Veiligheidsraad VN verlengt sancties tegen regering-Hussein Hun gezinnen raken ook nog een deel van hun rantsoenen kwijt. Bovendien worden ze ge dwongen in speciale gebieden te leven die door de regering worden toegewezen aan 'lafaards'. De Veiligheidsraad heeft gis teren de sancties tegen Irak ver lengd. De Verenigde Staten en Groot-Brittannië wezen ophef fing van de sancties, of een ver lichting hiervan, van de hand. Vooral Frankrijk. Rusland en China wilden de oliesancties en andere handelssancties tegen Irak verlichten, maar de Veilig heidsraad was 'niet overtuigd van de vreedzame bedoelingen van het regime in Bagdad', zo heette het na afloop van de be sloten vergadering. VERTALING: LUUTJE NIEMANTVERDRIET twee weken nadat Rusland de Verenigde Naties om humanitaire hulp voor de Tsjetsjeense vluchtelingen vroeg, vertrekken twee vliegtuigen met hulpgoe deren naar Rusland. De toestellen komen uit Nederland en Turkije. De VN reageer den bliksemsnel op het verzoek om hulp, afkomstig van de Russische Federale Migra- tiedienst. Door 'een ongelukkige samen loop van omstandigheden' werd het vertrek van een team van de VN-vluchtelingenor- ganisatie Unhcr steeds uitgesteld. Met instemming van Rusland zal de ko mende dagen een klein team van de Orga nisatie voor Veiligheid en Samenwerking in Europa (OVSE) naar Tsjetsjenië vertrekken om voorbereidingen te treffen voor het her stel van de rust en orde in de republiek als de gevechten eenmaal zijn afgelopen. manilla» Paus Johannes Paulus II probeert in de Flllpijnse hoofd stad Manilla een strooien hoedje dat hij zojuist heeft gekregen. De paus riep vanmorgen jonge Aziatische katholieken op zich aan te sluiten bij religieuze ordes en hun leven te wijden aan de versprei ding van het geloof in de komende eeuw. Hij blijft vier dagen in de Fllipijnen. foto epa michel ganghe LONDEN CEES V CORRESPONDENT Het Britse leger zal zich overdag niet langer in Belfast laten zien. Dat heeft Sir Hugh Annesley, hoofd van de Noordierse politie, gisteren gezegd. Het besluit om de militairen in hun kazernes te houden is een poging de situa tie te normaliseren. Zwaar bewapende legerpa trouilles bepaalden een kwart eeuw het straatbeeld in Belfast. Formeel hadden de militairen een ondersteunende taak, maar in werkelijkheid namen ze werk van de politie over. De politie waagde zich gewoonlijk niet in de katholieke wijken zonder dat het leger haar voor was gegaan. Sinds het staakt-het vuren dat op 1 september 1994 van kracht werd, kan de politie zich echter veilig wanen. Niet langer neemt de IRA politie en leger onder Het terugtrekken van de mili tairen was slechts een laatste stap op weg naar normalisering. Eerst hadden de soldaten hun helmen vervangen door baret ten, daarna hadden zij hun ko gelvrije vesten afgedaan. De po litic op haar beurt patrouilleert nu ook zonder kogelvrije vesten en heeft waar mogelijk de ge pantserde Land Rovers vervan gen door gewone politieauto's. Sir Hugh beklemtoonde ech ter dat het leger na zonsondcr gang nog steeds zal patrouille ren. „De militairen worden niet teruggetrokken uit Noord-Ier land", zei hij. „Ze blijven in de provincie." Terugtrekking van het leger is een van de IRA-eisen die de re gering in Londen naast zich heeft neergelegd. De Britten hebben echter een jiaar andere gebaren naar de IRA gemaakt. I let eerste was de overplaatsing van acht IBA gevangenen van Britse naar Noordierse gevange nissen. Daarna werd een verbod om «i<- stemmen van IRA leden op radio en televisie uit te zen den, opgeheven. Toen kwam voor Gerry Adams en andere leiders van Sinn Fein (de poli tieke arm van de IRA) een einde aan het verbod om naar Groot Brittannië te reizen. Tot slot werd Sinn Fein voor oriënteren de besprekingen uitgenodigd. Het grootste obstakel voor deelname van Sinn Fein aan onderhandelingen over de toe komst van Noord-Ierland is de weigering van de IRA om haar wapens in te leveren. De IRA is niet bereid om dat te doen zo lang de protestantse milities niet worden ontwapend en het leger vertrekt.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 7