VUT ambtenaren blijft tot 61 jaar Als ik ergens wakker van lig, dan is het drugs' Binnenland aanwijzen lijsttrekker ^DA nu niet aan de orde' Dijkstal: Zware misdaad moet breed aangepakt Gezonken vrachtschip geborgen JDAG 13 JANUAR11995 Panbutou GPO GtM ilotoragent schiet op collega's Ben motoragent heeft gisteren tijdens een wilde ach- olging van twee voortvluchtige Duitsers nabij Kerkrade be- »-e de bestuurder van de vluchtauto per ongeluk ook twee kjLlega's geraakt. De motoragent loste in totaal drie schoten en s»hoot ook drie keer raak. Niemand raakte ernstig gewond. De nfttomobilist, die bij het tanken niet had afgerekend, is opgeno men in een ziekenhuis, de agenten moesten zich laten behande- eatrix bij herdenking eapitulatie Japan Koningin Beatrix woont op 15 augustus bij het In- ;ch Monument in Den Haag de herdenking bij van de capitu- Japan. Het is dan precies vijftig jaar geleden dat er een ide kwam aan de Japanse bezetting van het voormalige Ne- rlands-Indië. Het Indisch Monument is in 1988 opgericht ter ^gedachtenis aan de slachtoffers, ie] Aanslag betalen per machtiging Belastingplichtigen kunnen met ingang van dit jaar orlopige aanslagen inkomstenbelasting/premie volksver- bering en v ermogensbelasting in termijnbedragen per machti- Ing laten afschrijven van hun bank- of girorekening. Het minis- an financiën maakte dit gisteren bekend. Voorlopige aan- t konden al in termijnen worden betaald, maar de belas- igplichtigen moesten zelf de termijnen in de gaten houden en ]et initiatief nemen voor de betaling. linder kaartjes verkocht in de trein De verkoop van kaartjes in de trein is drastisch terug slopen door de invoering (op 1 januari) van de nieuwe reisre- i de NS. In de eerste tien dagen van dit jaar verkochten je conducteurs duizend kaartjes. Vorig jaar werden in dezelfde leriode nog 80.000 kaarten verkocht in de trein. Het aantal reizi- is wel stabiel gebleven. De prijs van een kaartje in de trein is r de korte afstand verviervoudigd. Voor lange afstanden geldt jen prijsverhoging van een tientje ten opzichte van een kaartje jan het loket. jt ogels aangespoeld op Ameland Op Ameland zijn honderden zeevogels aangespoeld die ware stookolie zitten. Medewerkers van Rijkswaterstaat n Staatsbosbeheer en vrijwilligers zoeken het strand af naar vo leis, die in het opvangcentrum Fugelspits in het Friese Anjum o mogelijk worden schoongemaakt. Het gaat volgens G. Wiers- a van het centrum vooral om strandlopers, zeekoeten en Jan- n-Genten. Waar de olie vandaan komt, is Rijkswaterstaat nog et bekend. If eerboot verliest verdelgingsmiddel iswiJK De veerboot Norsky van North Sea Ferries heeft giste- 'n op ongeveer 40 kilometer uit de kust bij Rotterdam een tank '.o'n 20.000 liter van het verdelgingsmiddel Starane 200 tij- stormachtig weer 'verlorenProducent Dow Chemical uit yïerneuzen stelt dat deze herbicide de laagste giftigheid binnen classificatie van onkruidverdelgers heeft. Ook zou de stof vrij- •1 onschadelijk zijn voor het zeemilieu. Rijkswaterstaat echter nt chemici, die Starane 200 wel degelijk giftig achten. Het vrij- men van de stof zou volgens die opvatting in een Beperkt zee- •bied sterfte onder vissen en andere zee-organismen kunnen jrzaken. Twee hyena's gedood in Beekse Bergen HILVARENBEEK jj ie bij de volgende Tweede- nerverkiezingen lijsttrekker ■dt van het CDA, is een zaak tegen die tijd pas aan de or is. Dat zegt waarnemend )A-voorzitter Lodders in reac- op uitlatingen van de CDA- iminenten Steenkamp en mtjes vorige week. In een in- met het partijblad )lActueel zegt Lodders de uit ingen van de twee m erstandig' te vinden. Steenkamp zei zaterdag in interview met Het Parool hij in fractievoorzitter Heer- ma geen nieuwe lijsttrekker ziet. Hij vond dat het CDA zich moest gaan beraden over de vraag wie over vier jaar bij de kamerverkiezingen de lijst moet gaan trekken. Hij zei op dit mo ment niemand te zien rondlo pen die .in de voetsporen van Lubbers kan treden. Terugkeer van Brinkman sloot hij niet uit. Ook oud-CDA-fractievoorzitter Aantjes zei Heerma niet de eerst aangewezen persoon te vinden. Volgens Lodders is het weinig zinvol om nu over het lijsttrek kerschap te praten en ze roept haar partijgenoten dan ook op daar direct mee op te houden. In safaripark Beekse Bergen in Hilvarenbeek hebben on bekenden twee-hyena's ge dood. Van een van de dieren werd de kop afgesneden en meegenomen, zo heeft een politiewoordvoerder meege deeld. Opzichters van het park troffen de dode dieren gis termorgen in de buitenren van het nachtverblijf aan. Onderzoek heeft uitgewezen dat het oudste dier (één jaar oud) in het, binnenverblijf dwars door het gaaswerk heen is doodgeschoten. De dader of daders for ceerden de deur. haalden de hyena uit het binnenhok en slachtten het dier buiten in de ren verder af. Het is nog niet duidelijk hoe de tweede hyena, een jong van vijf we ken oud, om het leven is ge komen. Op het kadaver wordt sectie verricht. Kanker vroeg op te sporen via DNA-test Specialisten in hel Reinier de Graaf Gasthuis in Delft hebben een DNA-test ontwikkeld, waar bij baarmoederhalskanker in een vroeg stadium kan worden vastgesteld als via een uitstrijkje blijkt, dat er een verhoogd risico bestaat op de ziekte. Via de me thode is het mogelijk om het Humaan Papilloma Virus (HPV) op te sporen. Bij 95 procent van de vrouwen met baarmoeder halskanker of een voorstadium daarvan constateerden de on derzoekers dit virus. Jaarlijks wordt bij ongeveer 1.200 vrouwen baarmoeder halskanker ontdekt en overlij den 300 van hen. Het virus tast eerst het erfelijke materiaal van andere, gezonde cellen waarna uiteindelijk baarmoederhals kanker kan ontstaan. Via de DNA-methode, waarbij naar de bouwstenen van het erfelijk ma teriaal in de kern van de cellen wordt gezocht, is het mogelijk om het virus op te sporen. De standaardmethode om baarmoederhalskanker op te sporen, is via een uitstrijkje. Er wordt dan een klein beetje slijm van de baarmoedermond afge haald. Dat wordt vervolgens on derzocht op afwijkende cellen, een aanwijzing voor baarmoe derhalskanker. Bij uitstrijkjes bestaat de kans dat er iets over het hoofd wordt gezien, bijvoor beeld doordat er op de verkeer de plek slijm wordt weggehaald. Het ziekenhuis hoopt met de DNA-test het aantal 'valse' mel dingen (wel afwijkende cellen, maar geen kanker) van baar moederhalskanker terug te dringen en heeft de test inmid dels naast het uitstrijkje inge voerd. Bonden voelen niets voor afscha ffing VUT of verhoging leeftijd DEN HAAG ANP De erde De VUT-leeftijd voor ambtenaren blijft dit jaar 61 jaar. Afschaffing of verslechtering van de VUT heeft de in stemming van de ambtenarencentrales nodig en die voe len daar niets voor. Bij veel ambtenaren bestaat de in druk dat op 1 april dit jaar een einde komt aan VUT bij 61 jaar. Maar daar is geen sprake van, zo constateert Loek Poell, de voorzitter van de CFO (de ambtenaren bond in de vakcentrale CNV), deze week in het blad van zijn organisatie. DEN HAAG GPD De ambtenarencentrales en de minister van binnenlandse za ken komen volgende week in een besloten bijeenkomst bij el kaar voor strikt informeel over leg over de toekomst van de ar beidsvoorwaarden en de werk gelegenheid bij de overheid. Volgens Poell, die dit desge vraagd bevestigt, bestaat er aan beide zijden behoefte aan ver kennende gesprekken. Er zal onder meer worden be zien of voor langere tijd afspra ken kunnen worden gemaakt. CAO's voor vier jaar, zoals de minister zou willen bepleiten, 'lijken er echter niet in te zitten. Voor zo lange termijnen zijn de bonden in geen enkele bedrijfs tak te porren. De VUT-leeftijd bij de over heid is enige jaren geleden als basis-regeling al op 61 jaar ge komen. Lagere overheden (pro schappen) en de verschillende sectoren (onderwijs, defensie, politie) mochten daar lagere leeftijden van maken maar draaiden daar dan zelf voor op. De toenmalige minister van binnenlandse zaken. Dales, waarschuwde toen al dat de (centrale) VUT-leeftijd verder zou worden verhoogd tot op zijn minst 63 jaar. Daarna zou een systeem van flexibele pen- sionering in werking moeien treden (vóór het 65ste jaar weg tegen een lager pensioen, na het 65ste tegen een hoger pen sioen). Vooralsnog blijft 61 overeind als (centrale) VUT-leeftijd. Dat vloeit rechtstreeks voort uit de verlenging (tot 1 januari 1996) van het overleg-protocol dat bonden en overheid enige jaren geleden hebben vastgesteld. Het werd opgesteld om wat meer evenwicht te brengen in de onderhandelingsposities van de overheid (als werkgever) en de ambtenarenbonden. Voor heen kon de minister eenzijdig de arbeidsvoorwaarden opleg gen. Het protocol schrijft voor dat de bonden met veranderin gen moeten instemmen. Gaan zij niet akkoord met wijzigings voorstellen dan blijven de be staande regelingen van kracht. Dat doet zich nu met de VUT- i egel ing voor. georga naliteit möet een bredere inte grale aanpak krijgen. Zij heeft altijd een economische basis. De politie zou daarom meer ge bruik moeten maken van infor matie van gemeentelijke dien sten, Kamers van Koophandel, vak- en brancheorganisaties en financiële instellingen. Nu blij ven die potentieel rijke informa tiebronnen onbenut Dat betoogde minister Dijk stal (binnenlandse zaken) giste ren op de nieuwjaarsbijeen komst van de hoofdcommissa rissen van politie- en brand weercommandanten in Den Haag. Het bedrijfsleven staat pal achter de oproep van Dijkstal. De ondernemers in het mid den- en kleinbedrijf, georgani seerd in MKB-Nederland, willen hierover graag met de minister praten. Zij willen dat hun be drijfstakken gevrijwaard blijven van infiltratie door erdec ïaliteil geo „Overigens moet niet worden overschat wat brancheorganisa ties aan bruikbare informatie in huis hebben", aldus een woord voerder van MKB-Nederland. Hij wijst er op dat ook nu al on dernemers regelmatig verdach te zaken aanmelden. tiel» Bergers van Smit-Tak hebben het vrachtschip Tjitske, dat op 3 januari voor de haveningang van Tiel zonk, gisteravond geborgen. De bokken Limburgia en Amsterdam hadden het schip in zes stroppen gehangen, waarna het werd leeggepompt. Vervolgens is het schip naast duwbakken gezet en de haven binnengetrokken. Het vrachtschip was geladen met 1.500 vaten glucosesiroop en 90 ton maïsmeel. Het 619 ton metende schip maakte al enig slagzij toen het vanuit Duitsland op weg was naar Rotterdam. Op het moment dat de schipper zijn boot de haven van Tiel wilde in draaien voor overnachting, kapseisde de Tjitske. De politie slaagde er ternauwernood in de schipper, zijn vrouw en hun twee dochtertjes te redden. De scheepshond wist zwemmend de wal te bereiken. foto anp cor mulder teeds meer chauffeurs zitten in buitenland vast voor smokkel de vrachtwagen van Breda ansport BV eindelijk is vol daden, wenkt de Marokkaan zakenpartner. Of hij dit pak- mee wil nemen, fluistert hij verbaasde Nederlandse ïauffeur toe, terwijl hij met jn andere hand een dileke indel baar geld laat wappe- Drugsmokkel. Het aantal lauffeurs dat bewust of bewust met drugs in de it gaat, is de laatste jaren ex- osief gestegen. Tot enkele ja- geleden zat nog maar een ikcling vast. Nu noteert de rvoersbond FNV alleen in arokko en Groot-Brittannië 33 opgepakte chauffeurs. delijk maar beslist wees de ïauffeur het aanbod af dat :m in Marokko werd gedaan. was het dus waar zijn baas jaren voor waarschuwt, waar de waarschuwende randbrieven' zijn bedoeld aan bijna honderd chauffeurs die or dit bedrijf op Noord-Afrika Jen. eda Transport weet als geen ider wat de risico's zijn van ugsmokkel. Sinds 1983 rijden vrachtwagens op Marokko, •kelijks inmiddels zeventig ucks. De lading bestaat voor et merendeel uit textiel en infectie. Maar Marokko heeft ög een industrie, een soort veede economie in de sche- lerzone waarin miljoenen gul- ens omgaan: de produktie van asj. leter Keeris van Breda Trans- ori: „We krijgen in Marokko agelijks zeker vijf aanbiedin- en voor transporten die on- liddellijk contant betaald zou- en worden." Of het nu gaat om verpakte r potten, of groente en fruit, zulke aanbiedingen deugen niet. De omgangsvorm vereist dat deze verzoeken vriendelijk worden afgewimpeld. Een 'hasjritje' Marokko-Neder- land is goed voor zeker 350.000 gulden, zo bleek uit het onder zoek vorig jaar naar een Noord hollandse drugbende. Onder de dekking van ogenschijnlijk lega le transportbedrijven waren tonnen hasj vervoerd. Justitie schat dat een transportonder nemer in Alkmaar op die ma nier 10 tot 20 miljoen gulden heeft verdiend. Hij verbouwde zijn vrachtwagens voor een aanzienlijk bedrag, zodat ze ge schikt waren voor zowel legale ritten als drugtransporten. Tot enkele jaren geleden waren chauffeurs die met drugs in het buitenland werden gepakt een uitzondering, zegt juridisch me dewerker Bert Knevel van de Vervoersbond FNV. Een enke ling in Groot-Brittannië, een paar in Marokko. „Nu heb ik er bijna een dagtaak aan." In Groot-Brittannië zitten twintig chauffeurs vast wegens drugs in de lading, in Marokko zeker dertien. Eigen vervoerders (meestal geen FNV-leden) zijn niet meegeteld. Het werkelijke aantal ligt dus veel hoger. De trend zette in 1993 al in toen 37 Nederlanders wegens drugsmokkel in een Marok kaanse gevangenis belandden. Ten opzichte van de jaren daar voor was dat al een forse stij ging. Meer dan de helft was chauffeur, aldus Buitenlandse Zaken in 1993. Op dit moment zitten er 63 Nederlanders voor drugs vast. Juist de eigen vervoerders zijn een willig slachtoffer, zegt Kne- In Gorredijk werd op 11 september 1991 achthonderd kilo hasj in beslag genomen. De drugs zaten verstopt in een vrachtwagen. foto gpd vel. „Naar ons idee komt het bij hen vaker voor." Eigen vervoer ders laden in Maroldco uit en wachten dan op een vracht te rug. Terugrijden met een lege wagen kost geld. „In '92 en '93 zijn meer van deze bedrijfjes knijp komen te zitten. En als je bank geld vraagt, dan laat je een aantrekkelijk ritje niet liggen. Ze gaan er vaaJc niet eens van uit dat het fout zit. Maar dat zou den ze wèl moeten doen." De droom van de vrije jongens eindigde niet zelden in een nachtmerrie tussen vier muren. £eeris woonde vier jaar in Marokko. In de haven van Tan- ger, recht voor zijn ogen, zag hij chauffeurs jaren van hun leven vergooien. „Ik heb drugs in dubbele wanden gezien vooral koelwagens zijn populair. Maar ook brandstoftanks vol met hasj, drugs onder.de bijrij- derstoel, die er ook helemaal uit werd gesloopt, in reservewielen en zelfs in smeerpotten (een systeem van automatische sme ring met olie). In plaats van olie was het allemaal hasj wat er in zat. Meestal wordt de douane wel getipt. Ze weten precies i zoeken." Een anonieme bron in Marokko die contact heeft met de gevan gen chauffeurs, weet hoe dat gaat. „In zo'n vreemd land zijn wij Nederlanders wat naïef. Maar dezelfde man die ze de hasj verkoopt, geeft ze vervol gens aan bij de politie. Daar krijgt hij ook weer geld voor." Alert zijn. Dat is dan ook de eni ge manier om het blazoen, ook na duizenden ritten, schoon te houden, zo vindt Keeris van Breda Transport. De chauffeurs moeten zich aan strikte regels houden. Voor en na het lossen en laden een trip naar Marokko voert langs adressen door het hele land moeten ze zich telefonisch melden. „Zo kan er nooit een chauffeur een dag 'verdwijnen'", zegt de di recteur. De chauffeurs laten zich ook nooit door een zaken relatie trakteren. „Dat komt zo vaak voor; de chauffeurs wor den in de watten gelegd met gratis eten en drinken of een prostituée.intussen gebeurt er dan van alles met die truck." Het bedrijf heeft twaalf perso neelsleden in de haven van i anger die de vrachtwagens tij dens de langdurige douanefor maliteiten in de gaten houden. Geen enkele truck gaat zonder begeleiding de veerboot op. Voor het inschepen controleren de chauffeurs zelf nog eens hun vrachtwagen en kijken of er niet 'geplakt' is. Chauffeurs zijn als de dood voor 'plakken', waarbij ongemerkt een pakket drugs met een magneet onder de vrachtwagen wordt gehangen. Makkelijker dan een klein be drijf kan een grote vervoerder als Breda Transport zich een keiharde methode veroorloven. Onbekende opdrachtgevers worden niet geaccepteerd. De Marokkaanse handelaar die de chauffeur zijn 'pakket' aanbood, verdween defintief van de adressenlijst. Al bij het geringste vermoeden dat er iets mis is, worden chauffeurs ontslagen. Dit is een paar keer gebeurd bij chauffeurs die zich zenuwachtig gedroegen en in Marokko in de verkeerde cafés kwamen. En toch knaagt ook bij deze grote bedrijven nog steeds de angst dat het mis zal gaan. Directeur Peter Stoof van Breda Trans port: „Als ik ergens wakker van lig, dan is het van drugs." 's Nachts was doen is slecht voor milieu OEN HAAG GPD 's Nachts de wasmachine laten draaien, is goed voor de porte monnee, maai slee hf voor hat milieu. De elektriciteitsprodu centen stoken de centrales 's nachts met kolen, wat aanzien lijk slechter is voor het milieu dan gas. Tot die conclusie komt het Centrum voor Energiebe sparing en schone technologie (CE) in Drill Overdag wordt elektriciteit opgewekt door kolen en gas te stoken, 's Nachts is er minder behoefte aan stroom en wordt een aantal centrales stilgelegd. Omdat kolen goedkoper zijn dan gas, stoken de centrales 's nachts bij voorkeur kolen. CE betreurt dat, omdat de verbranding van kolen gepaard gaat met de uitstoot van kool dioxide en stikstofdioxide, stof fen die bijdragen aan het broei kaseffect en de verzuring van het milieu. De consument die het milieu een goed hart toe draagt, kan dus volgens CE he ter afzien van het voordelige nachttarief en de wasmachine overdag laten draaien. Zuinigheid overdag heeft dubbel effect, omdat het abso lute energiegebruik vermindert en bovendien minder gebruik wordt gemaakt van de vervui lende kolencentrales die 's nachts zorgen voor de opwek king van stróom, aldus woord voerster ir. L. Boels. Zij wijst er op dat zuinig zijn met stroom, minder winst oplevert voor het milieu dan uit de cijfers van de energiebedrijven blijkt. „Zij werken met gemiddelden en wij houden rekening met de tijd stippen waarop de stroom wordt gebruikt." Voorzitter G. van der Veen van de ondernemersorganisatie Horeca Nederland benadrukt dat zij allang doet wat Dijkstal voorstaat. „Wij hebben al inten sieve contacten met de politie en voorzien hen vanuit het hele land van veel informatie." Ook de bouwondernemers, verenigd in de AVBB, willen graag met Dijkstal praten. „Bij enkele nieuwe grote bouwprn jecten in Amsterdam hebben we .ii aangegeven dat we graag preventieve maatregelen zien om te voorkomen dat de zware criminaliteit daar voet aan de grond krijgt. Mogelijk is er aan passing van dc regelgeving nn dig", aldus een woordvoerster. De banken, verenigd in de NVB. zijn bereid mee te werken, maar alleen als het gaat om zeer zware georganiseerde criminali teit. „Wij willen niet gaan fun geren als onbezoldigd mede werker van de politie voor aller lei zaakjes. De vertrouwelijkheid van de gegevens van de cliënt staat bij ons hoog in het vaan del", aldus een woordvoerder van de NVB. Hij wijst er op dat de overheid via diverse wetten al bevoegdheden heeft om inza ge te krijgen in bepaalde gege Commissie: Betuwelijn kan ook geschrapt ARNHEM GPD De Heri weegt in haar advies over de Be tuwelijn, dat op 23 januari worth gepubliceerd, ook de mo gelijkheid op te nemen dat van de aanleg van de goederen spoorlijn wordt afgezien. Naar beneden bijgestelde prognoses in Duitslano over de te ver wachten groei van het goede renvervoer per spoor zouden een snelle aanleg minder nood zakelijk maken. Die tijd kan dan worden gebruikt om naar ande re oplossingen te zoeken. Die indruk hebben de actiegroepen tegen de Betuwelijn gisteren ge kregen tijdens een overleg met Volgens de Vereniging Lande lijk Overleg Betuweroute, waar in de actiegroepen zijn vere nigd. gaat de commissie niet zozeer uit van het feit dat de Be tuwelijn er moet komen, maar zoekt de commissie vooral naar een oplossing voor de verwei king van de groeiende stroom goederen van en naar de haven Rotterdam. De ln oktober geïnstalleerde commissie heeft de taak het door de vorige Tweede Kamer goedgekeurde plan voor de aan leg van de Betuwelijn opnieuw te bekijken. In het gesprek met de commissie hebben de actie groepen er ook op gewezen dal er steeds meer rapporten boven water komen die fundamentele kritiek op het oude plan bevat ten. Daardoor bestaat er inmid dels serieuze twijfel over de ren labiliteit en sinds kort ook over de veiligheid van een Betuwe lijn volgens het oude plan. De actiegroepen vermoeden dat er nog veel meer kritische rappor ten en studies zijn gemaakt, die nooit in de openbaarheid zijn gekomen om de besluitvorming in de 'Tweede Kamer destijds niet negatief te beïnvloeden. Rijksinspectie voor toezicht op politie De politiebonden hebben giste ren verdeeld gereageerd op de aankondiging van minister Dijkstal (binnenlandse zaken), gisteren in Den Haag, dat de politie nog dit jaar een rijksin spectie krijgt. Dijkstal wil dat zo'n dienst, die onder zijn mi nisterie zal vallen, de politic korpsen financieel, operationeel en personeel controleert. De grootste vakbond, de Ne derlandse Politiebond (NPB), vindt echter dat de minister de reorganisatie van de politie daarmee geweld aandoet. De tweede grote bond, de AGP, voelt zich echter vereerd dat de minister een oud ACP-plannetje uit de kast heeft gehaald. Ook de VMHP (Vereniging van Middelbare en Hogere Poli tieambtenaren) fronst de wenk brauwen bij een inspectie dienst. Voorzitter Van der Ven noemt het ronduit voorbarig. Hij vindt dat Dijkstal zich moet houden aan afspraken die ln de 'Tweede Kamer zijn gemaakt. Die komen erop neer dat de di- ten stellen voor hun bedrijfs voering.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 5