r Allochtonen willen zich juist graag aanpassen J Wie wint er op 24 januari meer dan 4 miljoen netto? Duizenden toeristen ingesloten door sneeuw Binnenland Officier eist tien jaar en TBS voor 'executie' Zaïrees weesje terug na internationaal topoverleg Dakbedekking-in spe Nederlandse man doet het niet zo vaak 'RIJDAG 13 JANUARI 1S Krasloten verdubbelen omzet SNS den haag De verkoop van krasloten heeft de Stichting Nationale Sporttotalisator (SNS) vorig jaar een omzetstijging van 210 mil joen gulden gebracht. Tezamen met inkomsten uit andere spel letjes behaalde de SNS een omzet van 472 miljoen gulden. In 1993 was dat nog maar 268 miljoen. Deze cijfers maakte SNS vandaag bekend. De SNS betaalt een kwart van de jaaromzet uit aan organisaties in de sport, cultuur, volksgezondheid en wel zijn. Beljon volgt Frits Wester bij CDA op den haag De CDA-fractie heeft een nieuwe voorlichter. Pieter Beljon (34), nu voorlichter bij de regiopolitie IJsselland, wordt de opvolger van Frits Wester die na het verkiezingsdebacle naar de commerciële zender RTL vertrok. Beljon was eerder hoofdagent in Zwolle; daarna studeerde hij communicatie. De nieuwe voor lichter zal vooral optreden als woordvoerder van CDA-fractie- voorzitter Heerma. Voorhoeve bezoekt Haïti in februari den haag Minister Voorhoeve (defensie) gaat volgende maand naar Haïti om te kijken hoe Nederlandse militairen kunnen hel pen bij de wederopbouw van het land. Samen met minister Van Mierlo zal Voorhoeve het kabinet en de Kamer binnenkort voor stellen om mariniers naar Haïti te sturen voor de vredesoperatie van de Verenigde Naties. Dat kondigde staatssecretaris Meijling (defensie) gisteren aan tijdens een toespraak voor de Novib. Hij constateerde daar ook dat de relatie tussen ontwikkelingssa menwerking en defensie steeds hechter wordt. Man schoot vrouw drie keer in het hoofd middelburg. Tien jaar cel en TBS met dwangverpleging. Dat eiste offi- van justitie mr. M. van Nooijen gisteren voor de recht bank in Middelburg tegen een 48-jarige man uit Gent wegens moord op een 28-jarige vrouw uitTerneuzen. De officier sprak van een exe cutie. De man schoot de vrouw op 15 juli vorig jaar in de bin nenstad van Terneuzen in de :n daarna, toen ze op de grond lag, drie keer door het hoofd. De man had haar vier jaar geleden in een Gents café leren kennen. Hij was 'bezeten' haar. Maar na een korte pe riode van geluk volgde de ene na de andere, vielen er over en weer geregeld klappen moest de politie bemiddelen. In de eerste week van juli 1994 ging het echt mis: de Gen tenaar werd met zijn huisraad buiten de deur gezet. Vanaf die viel hij zijn ex-vriendin her haaldelijk lastig en bedreigde haar met de dood, aldus de offi- Op dit moment zit er al meer dan vier miljoen gulden netto in de Jackpot van de Staatsloterij. Dus wie in één klap multimiljonair wil zijn koopt nu een Staatslot met Jackpot. Of u de gelukkige bent, ziet u in de StaatsloterijShow van 24 januari (RTL 4 om 21.50 uur). Behoort u niet tot de 1 miljoen prijswinnaars, geeft u zich dan op voor het Herkansingspel. Dit spel is in een nieuw jasje gestoken en wordt in een speciale wekelijkse StaatsloterijShow gespeeld. Kijk voor meer informatie aanstaande dinsdag naar deze show of bel met 06-300495 (50 ct.p.m.). Meer kans, meergeld, in de Staatsloterij. Onderzoek: Buitenlanders vinden dat immigranten Nederlands moeten leren Allochtonen willen graag integreren in de Nederlandse samenleving. Tachtig procent van hen vindt dat nieuw komers verplicht Nederlands moeten leren. Zestig pro cent woont het liefst in een gemengde buurt (dus met Nederlanders) en stuurt de kinderen bij voorkeur naar een gemengde school. Dat blijkt uit onderzoek uitge voerd in opdracht van de IKON-televisie en het Neder lands Centrum Buitenlanders (NCB). hier enigszins thuis te voelen e De man bestreed dit. ..Ik wil de het weer goed met haar ma ken. We praatten over de toe komst. Maar als ze had gedron ken, maakte ze ruzie en haalde het bloed onder mijn nagels vandaan. Ik had misschien be ter weg kunnen gaan, maar ik was stapelgek op de vrouw." Toen hem op die bewuste vrijdag in juli duidelijk werd dat hij niet meer welkom was en het echt 'uit' was, ging hij 's morgens eerst naar zijn werk in Gent, bezocht een café en kocht een geweer. Daarna belde hij haar op en kondigde aan haar dood te schieten. Hij reed naar Terneuzen, wachtte de vrouw bij haar werk op en volgde haar. In de bin nenstad, vlakbij het politiebu reau, reedjiij haar klem. Onder de ogen van tientallen omstan ders 'schoot hij haar in de rug en in het hoofd. Op de vlucht werd hij door de politie aangehou den. Volgens het Pieter Baan- centrum is de man hysterisch en depressief en heeft hij een haast panische angst voor het mislukken van een relatie. den haag gpd De aanpassing van allochtonen aan de samenleving in Neder land is maar zeer gedeeltelijk gelukt, blijkt uit de enquête. Een derde (32 procent) van de on dervraagden voelt zich hele maal thuis in Nederland. Bijna de helft (48 procent) zegt zich Half Bussum wist wie AH-overval hadden gepleegd In het Gooise Bussum waren tientallen mensen nog vóór de politie op de hoogte van moge lijke daders van de gewelddadi ge overval op het Albert Heijn- filiaal in Oosterbeek waarbij twee doden en een zwaarge wonde vielen en een tweede overval op Albert Heijn in Baarn. Maar niemand tipte de politie. Verder 'vrat' een aantal dames maar al te graag mee uit de welgevulde ruif van wat overvallen en inbraken oplever den. Het strafbare feit heling werd hen nooit ten laste ge- legd. Dat bleek gisteren bij het hoger beroep tegen een 31-jarige Bussumer die eerder door de rechtbank is veroordeeld tot negen jaar cel voor zijn aandeel in de overvallen. Volgens zijn advocaat, mr. P. Bovens, zijn de belastende getuigenverklarin gen van de jonge dames en he ren uit het Gooi, het enige hou vast voor de rechters, niet sterk. De ex-vriendin van de Bussum- mer, bleek ineens een heel an der verhaal over het beste dingsbedrag van haar toenma lige vriendje te hebben. ,,Hij pleegde veel inbraken en soms overvallen. Daar kwam veel geld vandaan. Maar eind 1989 was dat allemaal op en er is nooit iets bijgekomen", zei ze gisteren, waarmee ze eigenlijk zei dat haar ex nooit de overval op Albert Heijn in Baarn kon hebben gepleegd. Daar werd een paar ton uitgemaakt. Ook bij Oosterbeek zou hij niet zijn betrokken. „Anders zou ik het aan hem hebben gemerkt." Ook een andere getuige, op wiens aanvankelijke verklaring de Bussummer mede werd ver oordeeld, bleek zich ineens al lerlei ontlastende dingen te herinneren. De verdachte had een geldkistje met papiergeld bij hem gestald vóór de bewus te overvallen en niet, zoals hij eerder diverse keren verklaar de, kort daarna. Het werd procureur-generaal mr. J. Denie allemaal te gortig. „U zit te liegen", zei hij tegen de laatste getuige en „ook de verklaring van de ex-vriendin geeft mij te denken." Advocaat Bovens raakte daar van niet in paniek. Voor de ge tuigen is de monsterzitting in Arnhem een lijdensweg. Wie niet vrijwillig komt, wordt door de politie gehaald. En wie een beetje afwijkt van zijn of haar eerdere verklaringen, hangt een proces wegens meineed boven het hoofd. De president van het hof, mr. F. de Vries, kreeg van Bovens aantijgingen naar het hoofd geslingerd over zijn ma nier van ondervragen en zijn behandeling van de getuigen. Vandaag is de zaak voortgezet. procent voelt zich hele maal niet thuis. Hoewel ze zich thuisvoelen, zegt een meerder heid (zestig procent) het liefst weer terug te gaan naar het ei gen land. Veertig procent ziet daartoe echter geen reële moge lijkheden. De grootste moeite hebben niet-Nederlandse afkomst met het weer (28 pro cent) en de taal (26 procent). De grootste problemen in de Ne derlandse samenleving zijn vol gens de ondervraagden discri minatie (32 procent) en werk loosheid (31 procent). Meer dan de helft van de on dervraagde allochtonen voelt zich regelmatig slechter behan deld dan Nederlanders. Dat ge beurt vooral bij woningtoewij zing (53 procent), bij de politie (53 procent), op straat (45 pro cent) en op het werk (40 pro cent). Wat hun godsdienstige beleving betreft, voelt tweeder de (66 procent) zich gerespec teerd door de Nederlanders. Een derde van de allochtonen heeft veel sociale contacten met Nederlanders. Opvallend is dat bijna de helft van deze contac ten tot stand is gekomen op ini tiatief van de allochtonen zelf. Bureau Intomart interviewde in opdracht van de IKON-ru- briek Kenmerk en het NCB drie honderd mensen uit de getals matig grootste groepen al lochtonen in Nederland: Tur ken, Marokkanen en Surina- mers. De vragenlijst was opge steld in de eigen taal en ook de enquêteurs waren afkomstig uit de ondervraagde groepen. Een dergelijk onderzoek is op deze schaal nog niet eerder gedaan. brussel-amsterdam gpd teruggestuurd na boorteland. Gister s het r Het Zaïrese weesmeisje Fran cine Nsona is afgelopen nacht in Nederland teruggekeerd na dagenlange onderhandelingen tussen de VN-vluchtelingenor ganisatie Unhcr, de Europese Commissie voor de Rechten van de Mens, Nederlandse en Belgische regeringsfunctiona rissen, Europarlementariërs en Tweede-Kamerleden. Het 10-jarige kind arriveerde woensdag illegaal per vliegtuig in Parijs. De Franse vreemde lingenpolitie stuurde haar sa men met haar begeleider van de Zaïrese oppositiebeweging Voix des Suns Voix (Stem der stemlozen) door naar Brussel. Nog diezelfde avond is een in ternationaal 'onderonsje' op het hoogste niveau in gang ge zet om te voorkomen dat het meisje opnieuw zou worden Der Haag onder die druk ge en heeft het kind dat precies een jaar geleden Nederland werd uitgezet, een 'juridische basis' voor verblijf beloofd. Volgens anonieme bronnen hebben minister Sorgdrager, staatssecretaris Schmitz (justi tie) en hun Belgische collega's de zaak nu hoogstpersoonlijk rechtgetrokken. Afgelopen nacht kwam Francine voor de tweede keer in haar jonge leventje op Schiphol aan. Deze keer mocht het kind wél door de poorten van de douane. Het meisje is inmiddels onderge bracht op een geheim adres in Nederland. Daar kan ze op adem komen en wordt in alle rust het voogdijschap over het meisje geregeld. st. jansklooster» In het Overijsselse St. Jansklooster wordt hard gewerkt aan het binnenhalen van de rietoogst. December tot en met april zijn de traditionele oogstmaanden vo riet. Het lossnijden gaat deels mechanisch en deels met de hand. Daarna worden de stengels met de hand samengebonden. Riet wordt onder andere gebruikt als dakbedekking. FOTO DIJKSTRA BV FRfD ANWB adviseert mensen te blijven zitten tot het weer beter wordt In Oostenrijk, vooral in de provincies Ti- rol en Vorarlberg zijn nu zesduizend wintersporters door het barre winter weer ingesloten. Er is al één meter sneeuw gevallen. Op enkele doorgaande passen is geen verkeer mogelijk. Lang durige sneeuwval zorgt in vrijwel geheel Oostenrijk voor veel overlast op de we gen. De ANWB heeft geen idee hoeveel Ne derlanders in Oostenrijk vastzitten. De toeristen zijn ingesloten in de bekende wintersportplaatsen Ischgl, Kuehtal en Lech, maar ook in kleinere en minder bekende plaatsen zoals Imst. Volgens de ANWB moeten gestrande wintersporters blijven zitten tot het weer beter wordt en extra kosten verhalen op de reisverzekering. Mensen die op win tersport gaan en nog weg moeten, wordt geadviseerd te bellen met hun eindbe stemming. In Oostenrijk zijn door de sneeuwval, het lawinegevaar of door vastgelopen voertuigen wegen geblokkeerd of geslo ten. Dat zijn onder meer de A12 en BI71 tussen Imst en Landeck. Deze laatste plaats is alleen nog vanuit Vorarlberg via de Vorarlbergtunnel bereikbaar. Ook zijn afgesloten de BI88 Achenpas-route tus sen Duitsland en AchenkJrch, de B314 Fempas-route en diverse dalen zoals het Oetztal, het Pitztal, het Paznauntal en het Lechtal. Verder zijn de beide toe gangsroutes naar Kuehtal en de trajec ten Warth-Lech en Zuers-Lech dicht. In Zwitserland zijn minder proble men, maar wel is het in het hele land glad. Sneeuwkettingen zijn noodzakelijk. De autotreindienst bij de Furkatunnel is door het slechte weer tijdelijk gestaakt. De passen Fluela, Julier, Maloja, Bernina en (lol du Pillon zijn uit veiligheidsover wegingen tijdelijk dicht. Frankrijk heeft door de sneeuw ver keersproblemen in het Alpengebied. De routes naar de wintersportplaatsen Les Menuires en Val Thorens zijn tijdelijk gesloten, maar kunnen binnenkort weer open. Gisteren zijn al wegen naar de plaatsen l.es Arcs, Tignes en Val d'lsere geopend, net als de Frejus- en Mont Blanctunnel en de Lautaretpas. )ok hier zijn sneeuwkettingen noodzakelijk. In Italië zorgt de sneeuw in het noord westen voor verkeershinder. Alle hoog gelegen passen en de routes naar de be langrijke wintersportcentra in Noord- Italië zijn besneeuwd. Sneeuwkettingen zijn noodzakelijk. Wachtende vrachtwa gens op de A22 hij de Brcnnerpas ver oorzaken files. Auto's worden via secun daire wegen omgeleid. In Duitsland is het door sneeuw en bevriezing plaatselijk glad. In Zuid- Duitsland verbetert tie situatie op de snelwegen geleidelijk, behalve op de snelweg A9 in Beieren. Enkele wegen zijn afgesloten, de verbindingen tussen Kreuth en de Achenpas, tussen Schle- ching en Koesen 13307) bij de grens met Oostenrijk, en bij Pfronten (B.309) en Fuessen (Bi7) richting Fernpas. De vrachtwagens hebben ondertussen geen last meer van de sneeuwval. De EVO meldt dat de problemen groten deels zijn opgelost. Onderzoek Playboy naar seksueel gedrag in elf landen haarlem anp De Nederlandse man vrijt niet zo vaak, maar meer dan mannen in andere landen zorgt hij er wel voor dat zijn partner geniet en aan zijn of haar trekken komt. Minder dan buitenlandse mannen ook laat hij zijn gedrag beïnvloeden door AIDS. Dat zijn de voornaamste conclusies van een interna tionaal onderzoek, dat is uitgevoerd door het blad Playboy. Slechts twee procent van de ondervraag de Nederlanders zegt het elke dag te doen. Dat is weinig. Alleen Japanners doen het even weinig. Twintig procent van de Fran se mannen zegt het dagelijks te doen. Meer dan alle andere geïnterviewden zeg gen Nederlanders hun partner met de hand of de tong tot een orgasme te bren gen. Een vijfde (22 procent) zegt door bezorg- heid om AIDS niet van partner te wisselen en 39 procent geeft aan om die reden va ker een condoom te gebruiken. Alleen Poolse mannen zijn nonchalanter. Neder landers zijn in vrijwel alles wat met seks heeft te maken modaal en bovendien zeer vrouwvriendelijk. Het onderzoek is verricht in Brazilië. Duitsland, Frankrijk, Griekenland, Honga rije. Japan. Polen, Taiwan, Tsjechische Re publiek, de Verenigde Staten en Neder land. Zesduizend mannen, verdeeld over vier continenten, gaven antwoord op intie me vragen. De enquête was anoniem. Het onderzoek vond plaats onder lezers van het mannenblad, die volgens hoofdredac teur Heemskerk op het gebied van seks iets vrijer zijn dan de gemiddelde Neder landse man. De resultaten worden gepu bliceerd in het februarinummer van Play boy. Nederlandse mannen zijn monogamer dan anderen. „Maar één partner in het laatste jaar", zei 72 procent van de onder vraagden. Brazilianen en Amerikanen troe ven de Nederlanders ruimschoots af. Zij wisselen veel vaker van partner. Een vijfde van de Nederlanders zegt wel eens vreemd te zijn gegaan. Ongeveer net zo weinig als de Fransen: achttien procent. De Tsjechi sche man is in dit opzicht met 49 procent een topper. Zeven van de tien Nederlandse mannen (69 procent) meent dat hun vrouw/partner dominant is in de relatie. Van de elf onder zochte nationaliteiten he^ft de Nederland se man de minste belangstelling voor por no. „Verder", schrijft Playboy, „zijn wij de genen die het meest bereid zijn te experi menteren in bed en degenen voor wie het uiterlijk van onze partner het minst be langrijk is." Mestcentrale bijna definitief van de baan tilburg anp Het plan voor de omstreden mestcentrale die de afzet van overtollige mest moet organise ren, gaat in de ijskast. De Bra bantse en Limburgse boeren bonden NCB en LLTB hebben de wettelijke procedure die tot oprichting moet leiden, stilge legd. De centrale is daarmee waarschijnlijk definitief van de baan. Dit hebben NCB en LLTB gisteren bekendgemaakt. Het plan voor de centrale heeft de gemoederen in landbouwkrin- gen de afgelopen maanden zeer verhit. Een scheuring tussen de diverse boerenorganisaties kot) ternauwernood worden voorko men. De mestcentrale is het geesteskind van NCB en LLTB. IN AMERIKA HEBBEN ZE EEN VIDEORECORDER &EMMKT DIE RECLAME OVERZAT ZOU yc M OOR IN RUNNEN SV6LLCH OP BEKENDE NEDERLANDERS 7 Brengt de gezondheid ernstige schade toe. k.b. 4.10.1994 Stb.720.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 3