Filmnet: een goal extra met voetbal De architectuur van een bijbelomslag 'Hij krijgt zijn geld, mèt rente' Het Gesprek van de Dag Het uitzicht van Arie 'VRIJDAG 13 JANUAR11995 Als het weer een beetje wil meewerken heeft Arie Klinkenberg zonder concurrentie het mooiste uitzicht van Leiden. Gevarieerd ook, want telkens kan deze medewerker van het Energiebedrijf Rijnland vanuit een andere positie over de stad en soms wijde omgeving kijken. Hij is namelijk op een hoogwerker bezig - in samenwerking met zijn twee maten aan de grond - aan wat hij noemt „De uitvoering van een inhaalslag." Vrij vertaald komt dit er op neer dat ze alle armatu ren of lichtbakken van de lantaarnpalen op de doorgaande wegen van de stad aan het vervangen zijn. „Dat werd hoog tijd ook", verklaart Arie zich nader, „want de bestaande koppen zitten er al der tig jaar op. Veel van die dingen zijn verrot, geven slecht licht en zijn vooral moeilijk van de lan taarnpaal af te krijgen. Dat gebeurt met een slijptol. Zoals hier aan de Voorschoterweg op twaalf meter hoogte. Inderdaad, een hoogstaand karwei." De herstelwerkzaamheden staan verder in het teken van de energiebesparing, want mede dank zij een vinding van een Leids bedrijf gebruiken de lampen veel minder energie terwijl ze eenzelf de lichtopbrengst geven. Tegen 1997, als de hele klus is geklaard, levert dat een besparing van zo'n twintig procent op. Het slechte weer van de laatste tijd vormt voor Arie geen belemmering om om de zoveel meter zijn hoge positie in te nemen. „Alleen als het echt stormt gaan we niet omhoog, dan is het te link. Maar net als nu, nu het zonnetje even schijnt, is het hartstikke leuk werk. Want je ziet nog eens wat, hé." FOTO LOEK ZUYDERDUIN Even was hij groot nieuws, de Voorschotense hovenier Siem van der Ham (45). Omdat hij zijn salaris maar niet kreeg van de Zaïrese ambassade, bezette hij de ambassadetuin die hij zo trouw had onderhouden. De Telegraaf plaatste prompt een foto op de voorpagina, waarop Van der Ham te zien is tussen spandoeken met teksten als 'Zaïre bedankt', 'Bezet', 'Drie jaar geen geld' en 'Waar is sala ris?' In het artikel eronder legde de Voorschotenaar uit dat hij 30.000 gulden te goed had voor zijn werk aan de Haagse Violen- weg, de afgelopen drie jaar. En dat hij in die tijd al heel wat smoezen had gehoord. Hij zou zelfs een keer twee dagen in het Kurhaus op een man hebben gewacht die uiteindelijk hele maal geen minister van financi en bleek te zijn. En hem dus ook niet kon betalen. Bovendien bleek de Haagse rechtbank in 1988 de republiek Zaïre failliet te hebben ver klaard, toen de ambassade het salaris maar niet betaalde van een secretaresse. De ene week ging de republiek in beroep bij het Hof, de volgende week was er een schikking. De advocaat van de werkneemster had als nog een vergoeding in de wacht gesleept. Volgens een woordvoerder van de ambassade komt het ook met Van der Ham in orde. De betaling van zijn salaris was al leen wat vertraagd doordat Zaï re 'even' geen parlement en re gering had. Er was dus niemand die de begroting kon goedkeu ren. Inmiddels wordt het Afri kaanse land weer gewoon be stuurd en krijgt de hovenier 'zo snel mogelijk zijn geld. mèt ren- 'Gaat het inderdaad om 30.000 gulden, zoals de tuinman be weert?'. Nee, dat lijkt de woord voerder te veel. Aan de andere kant: hij kent het bedrag niet precies en wil de verwarring niet groter maken. Al die publi citeit ook. terwijl zo'n vertraging ieder land kan overkomen. Zaï re is heus geen slechte natie en de ambassade is er voor de vriendschap tussen zijn land en Nederland. De Voorschotense tuinman weet niet wat hij ervan moet van denken. ..Ik wacht voorlo pig maar af. Ben zéér benieuwd wat eruit komt", zegt de man die furore maakte als voetballer bij het Wassenaarse Blauw Zwart en trainer was bij l.eidse voetbalclubs als 1.DVVS, Docos en w l eiden. De laatste tijd komt hij nog over de vloer bij IJDWS. Maar nooit stond zijn telefoon zo roodgloeiend als na het arti kel op de voorpagina van de Te legranf: „Ik ben echt 'gek ge beld' door alle mogelijke instan ties en kranten. Terwijl dit toch echt een heel klein dingetje is. jullie hebben toch zeker genoeg ander werk?" Toch heeft ook het ministerie van buitenlandse zaken zich er voorzichtig mee bemoeid. Van een echte bemiddelingspoging wil een woordvoerder niet spre ken. I looguit krijgen beide par tijen te horen dat ze een 'elegante oplossing' moeten zoeken voor het conflict. PAUL VAN DER KOOU Als rechtgeaard voetballiefheb ber kan je er bijna niet meer van buiten. „En dat is natuurlijk ook net de bedoeling", lacht Re ne Mtiller van Filmnet. Welk te levisiekanaal - ooit opgezet om louter speelfilms uit te zenden - zich meer en meer toelegt op sport in het algemeen en voet baltoppers in het bijzonder. En daarmee, naar het zich laat aan zien, een heuse melkkoe heeft aangeboord'. Want sport verkoopt, dat mage duidelijk zijn. Je hoeft er de maandelijkse lijstjes van de kijk cijfers maar op na te slaan om te ontdekken dat negen van de tien keer een voetbaltopper of evenement weer alle records heeft gebroken. Of dat nu gaat om een kwalificatiewedstrijd van Oranje, een duel uit de Champions League van Ajax of een wedstrijd voor de PTT-tele- competitie tussen Feyenoord en PSV. Hoe dan ook, sinds Film net zich naast de NOS en RTL op dit terrein heeft begeven, gaat het deze Zuidafrikaans- /Zwitserse maatschappij in Ne derland voor de wind. Müller, de spreekbuis van Film net, heeft wat dat betreft wel wat cijfers voor handen om dat te boekstaven. „Toen we we reldkundig maakten dat we Feyenoord - PSV live zouden uitzenden, kregen we er in die twee dagen voor de uitzending 1500 abonnees bij. Nu we bui tenlandse toppers als Manches ter United tegen Newcastle en Real Madrid tegen Barcelona op de buis brengen, komen er per maand 7000 aansluitingen bij. En dan moet de klapper Ajax - PSV op 22 januari nog komen. Op dit moment zitten we op 190.000 aansluitingen. Het stre ven is om in maart 1996 de 230.000 te bereiken." Dan zou de zaak begrotings technisch ook op orde zijn, geeft Müller aan. „Want nu lijkt het allemaal wel aardig, maar lopen we qua budget nog achter de feiten aan. Sport brengen, en zeker voetbal, vergt grote inves teringen. We moeten er op dit moment dus op toeleggen. Wat niet wegneemt dat we de toe komst natuurlijk best wel roos kleurig inzien, daar doe we niet moeilijk over." Het beeld dat hij schetst, die landelijke trend, sluit naadloos aan met hoe het er aan toegaat in deze regio. „Drie tot vier aan sluitingen per week extra", meldt een verkoopster van de firma Van Peursum uit Katwijk, de radio en tv-zaak die de be langen van de Filmnet voor Kat wijk, Rijnsburg en Valkenburg behartigt. „En je hoeft niet te vragen hoe dat komt. Door het voetbal, natuurlijk, daar zijn ze hier in deze omgeving gek op." Bij Van Berge Henegouwen uit Leiden dezelfde geluiden. „In één woord fantastisch, dat voet bal. Op dit moment zeker goed voor 40 tot 50 aansluitingen per maand. Vrijwel zonder uitzon dering zeggen de klanten dat ze nu een abonnement nemen juist vanwege het voetbal. Ik moet nog wel een slag om de arm houden. Het is hier ook drukker geworden nadat Film net het aantal dealers drastisch heeft ingeperkt. Ik geloof dat er nu nog maar een stuk of drie in Leiden zijn", aldus een verte genwoordiger van de Leidse fir- Door middel van een 'ansicht' van Ronald de Boer prijst Filmnet de wedstrijd tussen Ajax en PSV aan. De spits doet alleen niet mee. Is voorlopig voor een maand uit de roulatie. foto ri audio-visuele apparatuur. In koffietent en kantine is Film- het gesprek van de dag. Nemen of niet nemen, dat is de kwestie. Waarbij het prijs kaartje vooralsnog een door slaggevende rol speelt. Want egt voor een abonnement betaal je 60 gulden per maand, 720 gul den per jaar. „Mij te duur" Willem, straatmaker van b me aankomen als ik naar niks anders dan voetballen zit te kij ken." Waarop zijn maat jack re pliceert: „Maar je krijgt er toch nog een hoop hij. Filmpies en zo." Zelfheeft hij Filmnet al an derhalf jaar in huis. Rene Müller wil dat voorbehoud zelf overigens ook maken. „Ui teraard weten wij dat het voet bal de zaak in een stxoomvei snelling heeft gebracht. Maar om nu te zeggen dat alle men sen Filmnet nemen omdat we voethal en basketbal en straks ook bijvoorbeeld de Super Bowl uitzenden, dat gaat me te ver. Het is misschien net dat duwtje voor veel mensen. )nze basis is en blijft natuurlijk dat we zeven dagen per week vrij recente films uitzenden." En drie keer per week seks na tuurlijk? Ook niet onbelangrijk, want als consument hoef je je niet meer heimelijk op de XXX- afdeling van de videotheek te wagen, je krijgt het vanzelf thuis op de buis. Zo is het toch, Rene? I )aar kan Müller wel om lachen. ,,l.aat ik anders zeggen. Ooit hebben we besloten om de seks er vanaf te gooien. Dat had dui- zenden opzeggingen lol gevolg. Waarna we maar besloten heb ben om de zaak terug te draai en. Trek dan zelf je conclusie De treffende gelij kenis tussen de bij belse voorstelling van Samson met de leeuw en de wijze waarop Jerommeke uit Suske Wiske het beest te lijf gaat. foto BIN Dl BRUYN Een bijbel hoeft niet van papier te zijn. H. F. Wolf stapt bij bin nenkomst van zijn werkkamer meteen naar een cassetterecor der en zet hem aan. „Het evan gelie van Markus. Voorgedragen door Tine Ruysschaert." Evan gelie met een zachte g. „Ze komt uit Vlaanderen", legt hij uit. „Opgenomen van een plaat." Verder is de kamer vol met bij bels in boekvorm. Antieke en vrij nieuwe exemplaren. Die heeft de 66-jarige Alphenaar in de loop der jaren verzameld op rommelmarkten en boeken beurzen. Waarom, zo luidt de onvermijdelijke vraag, waarom verzamelt iemand bijbels? Wolf, oud-directeur van veTzorgings- huis Rijnzate en inmiddels ge pensioneerd, weet het niet goed uit te leggen. „Het isooit be gonnen, maar hoe? Ik weet niet eens meer hoe lang ik er mee bezig ben. Een jaar of vijftig? Het fascineert me, wat moet ik anders zeggen." Hij spit nog even dieper in zijn geheugen. „Ikben opgevoed volgens de protestantse traditie. In de Jordaan. Als jongen luidde ik op zondag twee maal de klok van de Westertoren. Die opvoe ding heeft toch zijn invloed ge had." En na een korte stilte: „Ik probeer naar de bijbel te leven. Maar een godsdienstwaanzinni ge ben ik zeker niet." Hij kijkt even rond en wijst naar een fotokopie achter glas. Een gedicht van Jacob Cats. Dat drukt nog het best uit hoe hij over de bijbel denkt, zegt hij. Lees mij vrij zevenmaal, ja zeventig maal zeven, nog vat het brein niet al, wat in mij staat geschreven; ringen, en eentje voor bijbels voor strijdkrachten. En er is een plank voor Statenvertalin gen. Waarondereen reusach tige bijbel, een pronkexem- plaar. In glimmend leer, met koperen sloten. „Uit 1641. De oudste die ik heb. Er horen ook nog zes prenten bij." Maar van een lievelingsbijbel wil hij niet weten. „Elk boek heeft zijn eigen charme." Hij grijpt naar een wat kleinere bijbel. „Dit boekje ook. Het is maar een eenvoudige Staten vertaling, maar kijk eens naar de omslag. Wat een architec tuur! En deze, uit 1912. De band is ontworpen door Henri Evers. Later is hij hoogleraar geworden aan de Polytechni sche Universiteit in Delft. Niet de minste dus!" Wolf wordt met de minuut enthousiaster. „En dit is een juweel van een boekje! Psal men van het moderne leven. Voor een priklde op de kop getikt bij De Slegte. Ja, de waarde in geld van een boek zegt mij niet zoveel. Wel het verhaal eromheen. En wat doet dat stripboek daar tussen alle bijbels, De Kale Kapper van Suske en Wis te? Wolf slaat het open. „Kijk maar eens naar deze tekening, Jerommeke die een leeuw op zijn rug legt." Dan loopt hij naar de tafel. „En kijk nu eens naar deze plaat uit de pren- tenbijbel van Pieter de Hondt uit 1728, Samson die een leeuw pakt...Bijna hetzelfde hè. Willy Vandersteen, de te kenaar van Suske en Wiske moet dus ooit die prent heb ben gezien." Hoe meer gij in mij zoekt, hoe meer gij in mij vindt, hoe meer gij in mij leest, hoe meer gij mij bemint. Maar kom, het is tijd om de bijbelverzameling te bekijken. Of nog liever: te ondergaan. Want in de tjokvolle kamer hangt de geur van een ver ver leden. Het bedompte en tege lijkertijd betoverende aroma van eeuwenoude boeken, eeuwenoud papier. Een geur die aan je tong blijft plakken. Welke geur zouden de aller eerste eigenaars van die bij bels hebben opgesnoven? Een frisse geur? Of eentje zo be dompt als nu? „Sommige boeken zijn oud, ja", beaamt Wolf. „Maar zeker niet allemaal eerste druk. Er zitten ook veel herdrukken bij van veel latere datum." Zoals eentje van de Delftse bijbel, die oorspronkelijk in 1477 werd gedrukt. „Maar de Delftse bijbel was wel het eerste boek wat in Ne derland werd gedrukt. In een calvinistisch land als het onze moest dat natuurlijk ook wel." Hij pakt een facsimile (her druk) van de Keulse bijbel, waarvan het eerste exemplaar in 1478 het levenslicht zag. En een facsimile van de Deuxoes- bijbeL „Tot aan de Statenver taling was dit de gezagheb bende bijbel van noord-Ne derland. En hier hebben we een oude Roomse bijbel, een herdruk uit 1743, de Biblia Sa cra van Jan Mourentorf." „In principe verzamel ik al leen maar Nederlandse bij bels", legt Wolf uit. „Anders zou het absoluut niet te doen zijn." De bijbel is immers nog steeds 's werelds best ver kochte boek. Hij loopt verder langs de planken en langs de tafel in het midden van de ka mer waarop al zijn bijbels staan uitgestald. Systema tisch. Er is een hoekje voor bijbels bij gedenkdagen, zoals trouwbijbels, er is een apart plekje voor bijbels met verkla- Alphenaar H.F. Wolf en zijn verzameling bijbels. foto ben de bruyn

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 17