in Groene Hart' 'Geen extra huizen Samenwerking Northwest nu bijna onomkeerbaar Verbeterde regiorunner in Leiden Politie Hollands Midden moet vrouwelijker worden Minder vooraanmeldingen bij Leidse universiteit 'Veel meer zwervende potvissen' Elco Brinkman wil hoogte en diepte in Randstad VRIJDAG 13 JANUAR11995 975 Bijlmerflat maj tegen de vlakte Minister De Boer van volkshuisvesting vindt dat het Groene Hart de komende jaren gespaard moet worden. Ze wil voor de 161.000 extra woningen die tot 2005 ge bouwd moeten worden, elders een plek vinden. Zo ver wacht ze soelaas van Het onderzoek naar bouwen voor de kust tussen Den Haag en Hoek van Holland. Daarbij wordt uitgegaan van 25.000 woningen. den haag gpdgehouden met de aanwijzing van nieuwbouwlokaties: „Dat Dat blijkt uit een brief van de leidde tot grote spanningen tus- minister aan de Tweede Kamer, sen l ijk, provincies en gemeen- Daarin schrijft ze dat gemeen ten en provincies het voortouw moeten nemen in het bouwbe leid. Ze vindt dat tiaar voorgan gers Alders en Nijpels zich veel te gedetailleerd hebben bezig- De Boer wil de keuze van nieuwe bouwplaatsen nu meer overlaten aan de regio. De gemeente Haarlemmer meer maakte gisteren bekend bereid te zijn tussen 1999 en 2004 versneld 2000 tot 3500 nieuwe woningen te bouwen. Daarmee zou de vertraging in de bouw van woningen in het IJ-meer in Amsterdam gedeelte lijk kunnen worden opgevan gen. De bouw van zo'n 18.000 hui zen in een deels gedempt IJ- meer, de zogenoemde lokatie Nieuw-Oost, wordt in elk geval niet voor 2004 gerealiseerd. Dat betekent een streep door de re kening van de rijksnota voor de ruimtelijke ordening (Vinex), die- uitgaat van de bouw van 100.000 woningen in de gehele Randstad tot 2004. KLM zoekt tweede luchthaven in Europa De nieuwe regiorunner van de NS, die vanaf maandag het Leidse NS-station aandoet. amstelveen» bill meyer De Kl.M en haar Amerikaanse partner Northwest Airlines (NWA) gaan hun samenwerking verder intensiveren. Dat heeft de directie van de KLM gisteren aan de vakbonden meegedeeld. Lr dienen volgens president-di recteur Pieter Bouw op korte termijn besluiten genomen te worden, die de samenwerking 'onomkeerbaar' maken. Dat betekent dat beide maat schappijen hun activiteiten dusdanig samenvoegen dat er geen weg terug meer is. Beide maatschappijen zullen zich in de toekomst als één maatschap pij naar buiten toe presenteren. De afgelopen tijd was intensie vere samenwerking niet moge lijk. De gesprekken hierover lie pen vertraging op, omdat Nor thwest diep in de rode cijfers zat. Nu Northwest, met behulp van de KLM, in de plus ope reert, worden de gesprekken voortgezet. De KLM is dus niet van plan Northwest op te geven. De fu- siegesprekken met SAS, Swissair en Austrian liepen indertijd op de keuze van een Amerikaanse partner stuk. De KLM hield vast aan Northwest, terwijl Swissair meer toekomst zag in haar part ner Delta Airlines. Hervatting van die onderhandelingen, lijkt niet langer opportuun, nu de KLM definitief voor Northwest kiest. Vakbondsbestuurders hebben dan ook de stellige indruk dat de KLM lossere samenwer kingsvormen in Europa gaat zoeken. En met kleinere maat schappijen. Als voorbeeld dient de bestaande samenwerking met Air UK. De KLM is tevens op zoek naar een tweede knöoppunt-luchthaven in Euro pa, naast Schiphol, zo bevestigt bestuurder M. Lander van de Unie BLHP. Bouw wilde giste ren tegenover de vakbonden geen namen van eventuele kan didaten noemen. De KLM wil voor wat betreft haar 'thuismarkten' Europa en de VS een marktaandeel van tussen de 10 en 15 procent be reiken. roosendaal gpd Ondanks tegenslagen tijdens de proefperio de heeft de Nederlandse Spoorwegen er het volste vertrouwen in dat de nieuwste trein, de Regiorunner, bij het reizigerspubliek zal aanslaan. Vanaf maandag wordt de wat luxere Regiorunner ingezet als intercity op de lijn Amsterdam CS-Vlissingen (langs Lei den). De voorbije vier maanden heeft de nieuwste trein van de NS proef gereden tus sen Roosendaal en Dordrecht. Tijdens die proefperiode zijn nogal wat ongemakken aan het licht gekomen. De be langrijkste was de 'rotherrie' die de trein maakte. De NS sprak zelf van een doedel zak-geluid. De herrie was zowel buiten als binnen de trein te horen. Vanaf de eerste dag klaagden reizigers en spoorwegperso neel daarover. De oorzaak bleken trillende spoelen van zo'n 600 kilo per.stuk. Bij het optrekken en afremmen van de trein, als overgeschakeld werd naar andere versnel lingen, veroorzaakten die een hinderlijk ge fluit op drie afwisselende toonhoogten. Volgens Ing. H. Bakx, projectleider van de proef met de Regiorunner, zijn de spoelen nu op rubber gezet, waardoor het hinderlij ke geluid is gereduceerd tot een kwart of minder. ,,In ieder geval tot een aanvaard baar niveau en niet schadelijk voor het menselijk gehoor. Alle 21 Regiorunners die tussen Amsterdam en Vlissingen gaan rij den, zijn inmiddels aangepast. Of de klan ten nog last van de geluidsoverlast hebben, weten we pas na een evaluatie over een half jaar." Doordat het om een dubbeldekker gaat moet de reiziger om de coupé's te bereiken, beneden- en bovendeks een trap gebruiken. Voor de rolstoelgebruiker zijn er in de Re giorunner faciliteiten. Op het balkon van elk middenrijtuig is een rolstoelplaats en er een toilet toegankelijk voor rolstoelen. Volgens een woordvoerster biedt de nieuwe trein 300 extra zitplaatsen, maar verandert er verder niets in tarieven of reistijden. De re giorunner komt 'gewoon' in de plaats van de intercity. Woningcorporatie Nieuw sterdam mag de flat Geinwijl de Amsterdamse Bijlmeri slopen. Rechtbankpresident R. Gisolf oordeelde gistere kort geding dat de huiseigeni woningcorporatie Nieuw sterdam, geen misbruik mi van haar recht door hel gebi tegen de vlakte te slaan, Het vonnis betekent dat vvoner F. Directie - en mèt h enkele tientallen bewoners protesteerden tegen de sloo niet kan terugkeren in zijn hi Dat zou sowieso moeilijk weest zijn, omdat Nieuw A sterdam al op maandag 9 jai ari met de afbraak begonneni De sloop van Geinwijk, binnenkort ook van Gerenste maakt deel uit van een ing pende opwaardering van verloederde Bijlmer. Op de p van de afgebroken gebouw moeten behalve sociale hu yvoningen, ook laagbouw zen in de premiekoop- en hi sector komen. Daarmee h< de gemeente kapitaalkrachti] bewoners naar de Bijlmer trekken en de eenzijdige menstelling van de bevolking doorbreken. Behalve de sloop van de tvl I flats behelzen de plannen o de afbraak en verplaatsing v het winkelcentrum Ganzenhi en de verlaging van de nu n hoog boven het maaiveld ge gen verkeersader Bijlmerdreef Afkicken of d« gevangenis in rotterdam gpd leiden annetvan aarsen Even ging het gerucht dat de voormalige kroonprins van hel GDA, Elco Brinkman, gisteren in het het Leidse Holiday Inn be kend zou maken hoe hij zijn ei gen toekomst wil gaan invullen. Maar de Leidenaar, tegenwoor dig eenvoudig Tweede Kamer lid, maakte direct een einde aan de wat dat betreft hooggespan nen verwachtingen van zijn pu bliek. Alleen over de toekomst van het Nederlandse sociaal-econo misch bestel en de toekomst van de Leidse regio, wilde hij wel iets zeggen tijdens de nieuwjaarsbijeenkomst van de Maatschappij voor Nijverheid en Handel, departement Leiden en de LVI, Vereniging voor On dernemingen. Brinkman vindt dat er meer gebruik moet worden gemaakt van de schaarse ruimte. „Je vraagt je wel eens af waarom we hier per vierkante meter niet meer planologische creativiteit boven en onder de grond aan de dag kunnen leggen, waar an dere grote bevolkingsconcen traties in de wereld zulke wielen al hebben uitgevonden. Het zou kostbare bollengrond ofkassen- gebieden sparen, evenals fraaie groene polders." Brinkman gaf te kennen met belangstelling de komende Sta tenverkiezingen af te wachten. „Het gaat dit voorjaar bij de ver kiezingen ook om zaken die voor onze provincie van zo groot belang zijn, zoals op het terrein van de grote infrastruc tuur en woningbouwlocaties in dit almaar voller wordende ge- Rechtszaak over telefoongegevens haarlem arthur maandag Dagblad De Telegraaf stapt naar de rechter in de zaak van het controleren van de telefoonge gevens van journalist Joost de li.i.is. Het blad vindt dat het Openbaar Ministerie te ver is gegaan door van PTT Telecom computeruitdraaien op te eisen waarop precies stond met welke nummers de I laarlemse journa list contact had gehad. Op deze manier wist justitie in Arnhem in de zaak van de bloedige overval op een vesti ging van Albert Heijn in Ooster heek een getuige te achterhalen die bang was en anoniem wilde blijven. De Nederlandse Vereni ging vaii Journalisten noemde lie gang van zaken vorige week 'schandelijk' en 'een levensge vaarlijke ontwikkeling', terwijl De Telegraaf liet weten zich te beraden op stappen. bied of zo nodig voor de kust van Den Haag. Het zou voor de mensen die hier de handen uit de mouwen willen steken, ple zierig zijn als helderheid daar over nu snel verkregen zou kun nen worden", zei hij, doelend op onder andere het tracé van de hoge-snelheidslijn. In zijn lange rede was hier en daar iets van wrok te bespeuren over de gebeurtenissen in het voor hem zo rampzalig verlo pen jaar 1994. „L^at ik dan in ieder geval met een mengeling van afschuw en tevredenheid vaststellen dat nu ook vanuit politieke kringen - waar in ver kiezingstijd hoogstens met om floerste stem mocht worden ge sproken over aanpassingen van het sociaal-economisch bestel - geluiden opklinken die al in het vorig jaar nog vermaledijde CDA-verkiezingsprogramma vielen te lezen", aldus Brink man, die het noodzakelijk noemde dat het sociaal-econo misch bestel wordt aangepast. „Laten we de AOW als voor beeld noemen. De PvdA beloof de een volledige koppeling van die pensioenen aan de loonont wikkeling. D66 een halve en de WD beloofde de ouderen een aparte behandeling. Inmiddels kent u het resultaat: bevriezing voor iedereen. Anders gezegd, loze verkiezingsbeloften en alle reden voor paarse bescheiden heid." Voor zijn gastheren van de LVI en de Maatschappij voor Nijverheid en Handél. was het duidelijk. „U gaat verder in de politiek", aldus C. Stafleu van de Maatschappij voor Nijver heid en Handel. ICOMICOI hncRtPHOort leiderdorp monica wesseling De politie moet 'vrouwelijker' worden. Het harde, bestraffen de, op resultaat kickende en dus uiterst mannelijke imago van de politie moet worden bijgesteld. Een inbraak oplossen is niet ge noeg: er moet ook aandacht zijn voor de gevoelens van onveilig heid bij de burger. Daarvoor moeten er meer vrouwen bij de politie komen, maar is het ook nodig dat mannen meer hun vrouwelijke kant tonen. Korpschef S. van Hulst van de politieregio Hollands Midden liet er gistermorgen bij de in stallatie van de emancipatie- raad in deze regio geen twijfel over bestaan: met grote voort varendheid moet het funda ment onder het mannenbol- werk van de politie worden uit gehaald. Van Hulst vindt dat de tijd meer dan rijp is voor een cul tuuromslag. „We moeten niet alleen optreden tegen de al te schuine mop, maar dienen vooral van het harde macho imago af te komen. De politie man en -vrouw moeten zorgen de, vooral op preventie gerichte en invoelende agenten zijn. De aanwezigheid van wouwen en een vrouwelijke manier van op treden moet iets vanzelfspre kends worden.". Van Hulst vindt dat de groepschef zijn mannen direct moet aanspreken op onkies taalgebruik: „En niet pas in een functioneringsgesprek, een jaar later. Ook moet de korpsleiding ervoor waken geen vrouwelijke schoon uit te Idezen om mooie sier te maken bij een ont vangst." Gemiddelde Een 'vrouwelijker' werkwijze van het hele korps kan alleen als er meer vrouwen in dienst ko men èn alle mannen zich vrou welijker durven op te stellen. Bij Hollands Midden is ruim 22 procent van het personeelsbe stand vrouw. Dat is ruim boven het landelijk gemiddelde. Van Hulst: „Daar mag je jezelf ech ter niet voor op de borst slaan. Het gaat om de werksfeer en daaraan kan ook hier nog wel het nodige worden verbeterd". De gisteren geïnstalleerde emancipatie-raad van Hollands Midden geeft de korpsleiding gevraagd en ongevraagd advies. Voorzitter is de burgemeester van Schoonhoven, mevrouw D.W. Wassenberg-Welp. Een van de twee 'straat-agenten' die in de raad zijn opgenomen, M. Kolthoff uit district Rijn en Braassem, verwacht en hoopt niet alleen de zware kwesties als seksuele intimidatie aan te pak ken. Ook wil ze 'alledaagse ver velende dingetjes' te lijf: „Zoals te grof taalgebruik, het. alleen maar over een vent hebben als het over een agent gaat. En ga zo maar door. De vrouwen bij de politie werken dan wel in een mannenberoep, maar ze blijven wèl vrouw". Korpsbeheerder C. Goekoop greep de 'poster-affaire', waar bij agenten op het Leidse bu reau posters met blote vrouwen ophingen, aan om duidelijk te maken dal er- zijn inziens bij Hollands Midden nog het nodi ge te enjanciperen valt: „Eman--' cipatie zit tussen je oren. Het moet voor mannen èn vrouwen gewoon leuk zijn om bij de Leidse politie te werken." Criminele verslaafden die zii schuldig hebben gemaakt ai lichte vergrijpen, worden bi nenkort in Rotterdam voor keuze gesteld: afkicken of de in. De gemeente en het Ope baar Ministerie willen in Rotte dam een inrichting bouwi waar de verslaafden wordi voorbereid op de terugkeer de maatschappij. Als deze ged tineerden zich niet aan de r gels houden, worden ze alsni opgesloten in het huis van b waring. Met deze aanpak slaat d 'MoVëïfTél8n 'tvOëè vliegéff in éd klap: het gigantische tekort a<fi célTeiï worelt vermindeTd, en o verslaafden worden uit d drugsscene gehaald. „Het ka( een effectieve manier zijn of drugsverslaafden uit de vicieui cirkel van verslaving en crimi naliteit te halen", zegt officii van justitie mr. J. H. Wesselinkj Een werkgroep, bestaande t van vertegenwoordigers vj justitie, gemeente en politi werkt de details van dit 'Proje Quarantaine' verder uit. De ve slaafde verdachten die zie melden, komen terecht in ee volledig gesloten inrichtii waar ze 24 uur per dag moete verblijven. De gedetineerde moeten daar werken, en roei draaien in afkickprogramma' Het uiteindelijke doel van1 d zogeheten 'resocialisatietrafec is om deze cliënten aan ee baan te helpen. „Dit project gaat uit van problematiek van de groep verklaart mr. Wesselink. „Het algemeen bekend dat van ee verblijf in een huis van bewa ring nog niemand beter is ge worden". 'Keuze wordt steeds vaker uitgesteld' LEIDEN HERMAN JOUSTRA Steeds minder jongeren melden zich ruim van tevoren aan voor een studie bij de Rijks Universi teit Leiden (RUL). Het aantal vooraanmeldingen is in 1994 in vergelijking met het jaar daar voor met 430 teruggelopen tot 2018, een daling van meer dan twintig procent. „Maar dat zegt nog niets over het uiteindelijke aantal aanmeldingen", zegt i. van Vliet, voorlichter van de RUL. „Dat zou best vrijwel gelijk kunnen zijn met het jaar daar- Toch is het aantal vooraan meldingen wel een indicatie voor het totale aantal inschrij vingen bij het begin van een nieuw studiejaar. De daling van het aantal vooraanmeldingen zette al in vanaf 1991 waarbij de teruggang aanvankelijk schom melde tussen de zeven en ne gen procent. De procentuele daling in hef uiteindelijke aantal inschrijvingen, bijna twee keer zoveel als het aantal vooraan meldingen, week daar steeds niet veel vanaf. Studenten in spe horen zich in feite voor 1 december op te geven willen zij in september het jaar daarop een studie gaan volgen aan de universiteit. Die keuze wordt echter steeds vaker uitgesteld. Dat kan ook omdat er.geen sanctie staat voor het la ter aanmelden dan 1 december. „In Leiden is het al min of meer traditie dat er later een keuze wordt gemaakt", weet Van Vliet. Overigens is het 'verlies' van Leiden in vergelijking met an dere universiteiten gemiddeld. Zo bedraagt dat in Maastricht niet meer dan twaalf procent, maar in Rotterdam liefst dertig procent. Nu weer drie 'slachtoffers' op het Haagse strand VERVOLG VAN VOORPAGINA LEIDEN CAROLINE VAN OVERBEEKE Schuimkoppen rollen over het stuivende zand. De bril van de Leidse zoöloog Chris Smeenk is drijfnat, zijn neus rood van de kou. Hij tuurt mismoedig naar de drie grote zwarte lijven die aan de vloedlijn van het Scheveningse strand liggen. Enorme koppen liggen roer loos in de soms huizenhoge golven, alleen de staarten be wegen nog. „Ze zijn niet meer te redden. Het zou goed zijn als ze snel uit hun lijden wor den verlost." De drie potvissen die op het strand van Den Haag zijn aan gespoeld, leven donderdag ochtend nog. Tegen tienen is de Haagse Dierenambulance ter plaatse. „Toen waren ze nog een stuk levendiger dan nu," weet Erik Lourier van de Dierenambulance te vertellen. I lel is inmiddels half twaalf. De enorme dieren liggen roerloos in zee. Alleen de grote staarten zwaaien traag heen en weer. - Dierenartsen van het Dolfi narium in Harderwijk zijn on der politiebegeleiding op weg naar de plek des onheils. „Zij moeten verlossing brengen. De potvissen moeten worden af gemaakt, maar ik wéét nog niet hoe. Deze mensen zijn ge specialiseerd in Dolfijnen, ik hoop dat ze weten hoe te han delen bij potvissenzegt Smeenk, conservator bij de af deling 'zoogdieren' van het Nationaal Natuurhistorisch Museum in Leiden. De drie aangespoelde potvissen zijn 'de zoveelste' slachtoffers in korte tijd. „Helaas wel. In no vember hadden we er een bij Ameland en in diezelfde perio de spoelden verschillende pot vissen aan op de stranden van Duitsland, Denemarken en En geland. Een paar weken later lagen er vier op de Belgische kust en begin december wer den elf potvissen aangetroffen op de Schotse eilanden. En nou dit weer. Ik denk. dat er veel potvissen rondzwerven in de Noordzee." De 'Scheveningse' potvissen zijn zo'n 13 meter lang en alle drie van het mannelijke ge slacht. „Ze zijn nog jong: een jaar of 20, schat ik. Deze dieren kunnen wel een jaar of 70 oud worden. Het zijn altijd manne tjes die we hier aantreffen: de wijfjes blijven in de warmere wateren bij de Azoren. De mannetjes gaan rondzwerven en keren pas als ze geslachts rijp zijn terug naar de Azoren om te paren." „De Noordzee is een val voor een potvis: veel te ondiep", al dus Smeenk. „Deze zoogdie ren voelen zich het best thuis in wateren van meer dan 1000 meter diep. zoals de Atlanti sche oceaan. Potvissen zijn echte-diepzeeduikers die van inktvissen leven." De drie enorme vissen op het Scheveningse strand zijn verdwaald, vermoedt Smeenk. „Het heeft iets met hun sonar- systeem te maken maar we zijn er nog steeds niet achter. Wel is duidelijk dat de dieren volstrekt gedesoriënteerd ra ken in zulke ondiepe wateren. Ze begrijpen niet meer wat ze moeten doen als ze in aanra king komen met zandbanken, riviermonden en getijde-stro men. Dat zijn ze niet gewend. De golven ^even echo's en dan raken ze van slag. Ze kunnen niet duiken voor hun voedsel en krijgen last van stress. Dan is het snel gebeurd met ze." De drie potvissen kunnen nog een dag in leven blijven, vermoedt Smeenk. „Maar een kans hebben ze niet meer. Ze zijn zó zwaar, wegen soms wel 50 ton, dat hun karkas en inge wanden helemaal in elkaar ge drukt worden. Daarom is dit een lijdensweg en kunnen ze het beste een spuitje krijgen." Zijn vrouw, biologe, kan het niet meer aanzien. „Dit is hart stikke rot. Ik wou dat ze dood waren. Als je ze zo ziet. voel je alleen maar een machteloze woede dat je ze niet kiuit hel pen." De medewerkers van het Dolfinarium die even later arri veren, kunnen niks meer doen. „Ze zijn op sterven na dood. Dit zijn de laatste stuiptrekkin gen. Door het omrollen van hun lichamen zijn ze inwendig zo beschadigd dat fatale bloe dingenoptreden." Minister bouwt liever voor de kust

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 16