l Miljoen voor Plantarium Verleden van Benthuizen onder lek dak erkeerslichten bij pontje e Kaag weer in gebruik Politiek Alkemade verdeeld over wandelroute Wijde Aa Rijn Veenstreek Voorbode van de lente Geen voorrang op Hoge Rijndijk JJDAG 13 JANUAR11995 borpsraad blijft bezorgd over 'levensgevaarlijk punt' Enquête over woners van Kaageiland halen eer opgelucht adem. Sinds stermiddag doen de verkeers- :hten het weer bij het pontje i de Huigsloterdijk in Buiten- iag. Volgens dorpsraadvoorzit- J. Bruijn was het het afgelo- half jaar levensgevaarlijk van het pontje af te gaan. De verkeerslichten waren bui- ?rking gesteld nadat dit jorjaar een nieuwe pont in de lart werd genomen. De pont- las zet de stoplichten voor het •rkeer op de dijk op rood zo- ■a het pontje passagiers afzet Buitenkaag. Doordat de Auto te water hazerswoude-dorpEen 19-jarige pontbaas in têgenstelling tot vroeger niet meer zijn huisje uit hoeft bij het aanleggen, moes ten de stoplichten daar op wor den aanpast. Nu kan de pont baas op het vaartuig het verkeer laten stoppen. Overigens blijft de verkeerssi tuatie in Buitenkaag ter hoogte van het pontje een zorgenkindje van de dorpsraad. „Verkeerslichten alleen zijn niet voldoende", meent Bruyn. „Het liefst zien we er ook nog een ze brapad verschijnen en knipper- bollen. Daarover zijn we nog in overleg met de gemeente Haar lemmermeer." Eerder kondigde de dorps- Hazerswoude- dorp is gisteravond met zijn auto te water geraakt op het Spook- verlaat in zijn woonplaats. De man reed in de richting van de Gemeneweg. Hij week uit voor een tegemoetkomende fietser, 38-jarige inwoner van Alphen aan den Rijn, slipte en gleed water in. De bestuurder kwam met de schrik vrij. Diefstal uit vrachtwagens leimuipen Dieven hebben vannacht toegeslagen in vier vracht wagens die in Leimuiden stonden geparkeerd op de Tuinderij. De vrachtauto's werden opengebroken en de inhoud van de ca- bine's werd weggenomen. Er worden onder meer telefoonkaar- vermist. Bromfietser rijdt tegen boom run Een 18-jarige Alphense bromfietser is van nacht in zijn woonplaats tegen een boom gereden. Het ongeluk gebeurde in de Hoogstraat, ter hoogte van de sportschool Alpha Gym. Het slachtoffer liep hoofdletsel op, omdat zijn helm niet was bevestigd. De Alphenaar is overgebracht naar het Aca demisch Ziekenhuis Leiden. De politie van Alphen is nog op zoek naar getuigen (telefoon 01720-84555). i en W Alkemade willen toch meebetalen aan oprit van A4 '1 en W van Alkemade zijn toch lereid om mee te betalen aan je aanleg van de oprit van rijks- veg A4 bij Roelofarendsveen in ie richting van Amsterdam. Het jottege stelt de raad voor om 250.000 gulden bij te dragen, folgens projectmanager F. Lous jan Rijkswaterstaat is de kans 'Ju groot dat deze zogenoemde /ierde poot' er komt. „Het mi- isterie moet de aanleg en de lekostiging nog goedkeuren, /laar ik neem aan dat dit ook (ebeurt." In november besloten B en W og om helemaal niets bij te lragen aan de drie en een kwart niljoen gulden kostende oprit, lijkswaterstaat had gevraagd een half miljoen gulden. Dat college er nu anders over lenkt, komt volgens gemeente van Elk 'omdat Alkemade er zelf ook veel be lang bij heeft, dat die oprit er komt.' Vooral het plaatselijke bedrijfsleven dringt aan op deze vierde poot. Om op de A4 rich ting Amsterdam te kunnen ko men, moet het verkeer nu nog door Roelofarendsveen en Oude Wetering rijden. De raad buigt zich eind februari over het col legevoorstel. Projectmanager Lous kan nog niet zeggen op welke termijn de oprit in gebruik kan worden ge nomen.. „Als de raad akkoord gaat, gaan we grond verwerven. Verder moet er nog een gaslei ding worden verlegd. Daarover is momenteel overleg gaande met de Gasunie. Verder moet er nog een grondmechanisch on derzoek worden uitgevoerd voordat met de aanleg kan wor den begonnen." raad al aan om klaar-overs in te zetten die de ruim 40 schoolkin deren van Kaageiland kunnen helpen met oversteken. In het dorpsblad Heen en Weer werd al een oproep gedaan. „Er blijkt echter meer aan het inzetten van klaar-overs vast te zitten, dan simpelweg een jas, een pet en een stopbordje te kopen", merkt de dorpsraadvoorzitter op. „We moeten een verzoek in' dienen bij de gemeente of de politie, de oversteekplek moet worden onderzocht, de briga diers moeten een opleiding vol gen en ten slotte ook nog wor den gekeurd voordat ze officieel worden aangesteld." Laatste hobbel genomen voor psychiatrisch centrum Alphen alphen aan den run Niets staat de bouw van een psychiatrisch centrum in de Al phense wijk Kerk en Zanen meer in de weg. Nadat de ge meente vorig jaar instemde met de verkoop van de grond op de hoek van de Noorderkeerkring en de Molenwetering, heeft nu ook het minsterie van volksge zondheid, welzijn en sport zijn fiat-gegeven. Volgens planning kan de bouw van het centrum halverwege dit jaar beginnen, zodat eind volgend jaar de eer ste patiënten kunnen worden ontvangen. Het psychiatrisch centrum is een gezamenlijk initiatief van de Riagg Zuid-Holland Noord en het centrum voor psychiatrie Langeveld. Beide instellingen zijn al actief in Alphen met res pectievelijk een Riagg aan de Aarkade en een centrum voor psychiatrische dagbehandeling aan het Thorbeckeplein. Het is de bedoeling dat er een psychiatrische kliniek met 24 bedden en een pension met twaalf plaatsen komt. Na het gereedkomen van het centrum in Alphen, willen Langeveld en Riagg een soortgelijk psychia trisch centrum stichten in de Duin- en Bollenstreek. Gedacht wordt daarbij aan Katwijk of Noordwijk. SIMON WIESENTHAL - Simon Wiesenthal opent op 4 mei in de openbare bibliotheek in Al phen de tentoonstelling 'Alphen aan den Rijn in de Tweede We reldoorlog'. Vorig jaar april leg de hij nog bloemen bij het mo nument van de Joodse vervol gingsslachtoffers aan het Raoul Wallenbergplein in Alphen. roelofarendsveen De eerste voorbode van de lente dient zich aan. Niet alleen schieten de crocussen al uit de grond, ook de eerste lam metjes zien het levenslicht, zoals hier in Roelofarendsveen. De meeste lammeren worden pas in februari en maart geboren. FOTO BFN DE BRUYN Uitbreiding start mogelijk al in mei Het Europees oriëntatie- en garantiefonds voor de land bouw en het ministerie van landbouw stellen bijna een miljoen gulden beschikbaar voor de uitbreiding het Plan- tariumgebouw op het International Trade Centre (ITC) in Hazerswoude. Met deze subsidie hopen de exploitanten in mei te beginnen met de verdere aankleding van het 1,2 hectare grote gebouw. De hal wordt voor in totaal 2,7 miljoen geschikt gemaakt als distributiecentrum voor de boomkwekerij in de regio Boskoop. De ontwikkeling van het Planta- riumgebouVv gaat tot nu toe ra zendsnel. Anderhalf jaar gele den kwam de stichting vakbeurs voor de boomkwekerij voor het eerst naar buiten met de plan nen voor een permanente huis vesting voor het Plantarium. De vakbeurs Plantarium trekt elk jaar in augustus enkele tiendui zenden bezoekers uit binnen- en buitenland. Naast een on derdak voor de vakbeurs moest het gebouw ook gaan functio neren als een distributiecen trum voor sierteeltprodukten. Spruiten „Vorig jaar om deze tijd ston den er op deze plek nog sprui- Op dit moment wordt het Plantariumgebouw al op be scheiden schaal gebruikt als dis tributiecentrum. Naast zeven vaste huurders telt het gebouw vijftien kwekers die het pand gebruiken voor winteropslag van hun bomen. Door het ge- ten", karakteriseert directeur Jos van Lint van het Plantari umgebouw de snelle ontwikke ling. Het kasachtige gebouw waarin Van Lint ook zijn kan toor heeft, werd vorig jaar in niet meer dan twintig weken uit de grond gestampt. In de oor spronkelijke plannen werd er al rekening gehouden met de ver dere uitbreiding. Maar dat het allemaal zo voorspoedig zou gaan had niemand echt ver wacht. bouw uit te breiden met laad vloeren moet het uitgroeien tot het grootste distriebutiecen- trum voor de sierteelt. Daar naast wordt het gebouw voor zien van installaties voor water voorziening, zonwering en ver warming. Lening Naast het geld van Europa en het ministerie van landbouw moet Plantarium nog een kleine 1.8 miljoen op tafel leggen. Daarvoor zal aan de gebruikers een bijdrage worden gevraagd. Bij de bouw van de oorspronke lijke hal leverde zo'n actie al eens 290.000 gulden op. Voor het restant van de kosten zal Plantarium een lening moeten afsluiten. Ondertussen draait het Plan tariumgebouw zo goed dat Van Lint activiteiten die geen relatie hebben met de boomkwekerij gemakkelijk buiten de deur kan houden. „Als iemand hier een house party wil houden, vraag ik wat voor relatie die activiteit heeft met de sierteelt. Als daar geen bevredigend antwoord op komt, gaat het feest niet door", aldus Van Lint. Activiteiten die door hem met open armen worden ontvangen zijn hijvoor beeld de consumentenbeurs 'Groen en doen' die met Pasen voor de eerste keer in Hazers woude wordt gehouden. Al met al zou het Plantarium gebouw uiteindelijk de trekker kunnen worden waar het agra rische bedrijventerrein aan de rand van Hazerswoude al van het begin af aan naar op zoek is. Doordat er zich bijna geen han delaren op het terrein vestigen en ook de Boskoopse beurs niet wilde verhuizen, leek het ITC als handelscentrum te zijn mislukt. De komst van bedrijven zonder binding met de sierteelt zou daardoor niet meer tegen te houden zijn. Uit het slop Of Plantarium het ITC uit het slop kan halen, vindt Van Lint overigens niet zo Interessant. „We hebben niet het doel om het ITC te redden. Iedere on dernemer moet gewoon voor zichzelf bepalen wat voor hem het beste is." In «-ik gevel heeft het RijnwoudSe gemeentebe stuur zijn aanvankelijke voorne- bedrijven op het ITC toe te laten weer laten varen. toekomst van tuinders alkemade/ter aar marieta kroft Alle kwekers in Jacobswoude, Ter Aar, Liemeer en Nieuwkoop hebben een enquêteformulier van de Aalsmeerse Land- en Tuinbouworganisaties ontvan gen met de vraag op welke wijze de Veenstreek moet worden heringericht om bedrijfsecono misch en milieutechnisch opti maal tuinbouw te kunnen be drijven. Ook het tuinbouwgebied van Alkemade wordt in het onder zoek betrokken. De kwekers in deze gemeente krijgen echter geen enquêteformulier. Ze kre gen dat enkele maanden gele den al toen de gemeente onder zoek deed in het kader van het economisch beleidsplan. „De resultaten nemen we mee in ons onderzoek", zegt beleids medewerker R. Kooistra. De aanleiding voor het onder zoek zijn de bedreigingen waar mee de tuinbouwsector kampt. „Zonder daar goed op in te spe len, kan de hele sector in gevaar komen." Voorbeelden zijn de beperkte uitbreidingsmogelijk heden, de verkavelingsstructuur die vaak te wensen over laat en de hoge kosten die vooral de oude bedrijven moeten maken om te kunnen voldoen aan de milieu-eisen. Uitgangspunt van de onder zoekers is dat het aantal vier kante meters glas niet minder mag worden en het liefst wordt uitgebreid. Binnen het streek plan van de provincie is nog ruimte voor uitbreiding. Tevens wordt bekeken of er mogelijk heden zijn voor recreatie en na tuurontwikkeling. Het onderzoek wordt uitge voerd door Heidemij Advies BV en wordt begeleid door een commissie bestaande uit verte genwoordigers van de standsor ganisaties, gemeenten, provin cie, de waterschappen en de Rabobank. Eind mei wordt het onderzoek afgerond. „Daarna gaan we gelden verwerven om de glastuinbouw te verbeteren", aldus Kooistra. Alphenaar H. Emmelot onderscheiden alphen aan den run Burgemeester M. Paats heeft gisteren de Alphenaar H. Em melot onderscheiden met de eremedaille in goud verbonden aan de Orde van Oranje Nassau. Emmelot vierde op 3 januari jongstleden zijn 40-jarig jubile um in overheidsdienst. Daar naast was hij actief in diverse gehandicapten-organisaties. Emmelot is sinds 1965 in dienst van de gemeente Alphen en is daar opgeklommen tot opzich ter elekiro-technische installa- Streekarchief in Alphen nu voltooid bestuurszaken van Alkemade had gisteravond drie kwartier nodig om geen be sluit te nemen over de wandel route langs de Wijde Aa. Aanlei ding om de wandelroute op nieuw op de agenda te plaatsen, was het verzoek van mevrouw M. van Leeuwen om het Vecn- derpolderdijkpad alsnog af te sluiten. Het Veenderpolderdijkpad loopt deels over haar land, deels over dat van veehouder M. Mooren. Mooren heeft de wan delaars altijd te vuur en te zwaard bestreden. Daarom heeft Van Leeuwen al in 1993 aangeboden om over haar land een alternatieve route aan te leggen, op voorwaarde dat het Veenderpolderdijkpad werd af gesloten. Hoewel B en W des- rijds akkoord gingen met dat_ voorstel, kon het niet doorgaan, omdat de raad het afwees. In de praktijk zijn er nu twee wandel- Van Leeuwen vindt het te duur om twee stroken land af te staan. Veehouder Mooren wilde zijn spreekbeurt 'na alle zwart- makerij' alleen gebruiken om aan te tonen dat het recht van vrije doortocht niet 'eeuwen oud' is. Pas in de jaren veertig van deze eeuw is beslist dat het Veenderpolderdijkpad open haar moest zijn. Secretaris D. de Blaeij van het waterschap Oude Rijnstromen wees er bovendien op, dat het pad altijd bedoeld is voor de polderbewoners, dus niet voor het grote publiek. Het CDA is verdeeld over de kwestie. J. Uit den Boogaard, buurman van Mooren en voor malig dijkgraaf, meent dat het pad niet zo maar een recreatie ve functie kan krijgen. „Boven dien heeft Mooren de dijk echt nodig om vee en landbouwma chines over te vervoeren", aldus Uit den Boogaard, die er met nadruk op wees dat zijn stand punt niet bepaald is door zijn persoonlijke betrokkenheid. De andere 3 )A'er in de commissie, N. van Ruiten, vindt echtei dal het pad openbaar moet blijven. „Het past in het beleid om zo veel mogelijk paden openbaar te maken en te houden. En als wc dit pad nu aan de openbaar heid onttrekken, krijgen we het nooit meer terug." Ook F. Koek (Groen Links), F. Iloogcnhoom (PvdA) en II. van Duijkeren (WD) vinden dat het Veender polderdijkpad openbaar moet blijven. Burgemeester A. Meerburg concludeerde dat de commissie geen advies kon uitbrengen omdat de WD- en de CDA-frac- tie intern verdeeld zijn. Wethouder A. Ringersma overweegt de voor rangsregeling voor de Hoge Rijndijk op te heffen. Dat bleek gisteravond in de commissie Grondge bied. Sinds de komst van verkeerslichten zijn er weer files. „Ze staan tot aan de kerk en 's och tends tot in Leiden, terwijl we daarjuist vanaf wa ren", zei M. Booij (PZ). De verkeerslichten zijn vorige week neergezet in verband met bodemon derzoek. Daarbij werd besloten de lichten, bij wij ze van proef, een week te laten staan, omdat er ondanks de verkeersdrempels en slingers in de weg te hard wordt gereden. „Het eigenlijke knelpunt is Leiden", aldus wet houder Ringersma. „Met stoplichten op Ix'ids grondgebied is het mogelijk het verkeer goed te regelen. Maar om een volstrekt duistere reden zijn ze in Leiden niet in staat de verkeerslichten aan te krijgen. Wethouder l^ngenberg heeft het me toegezegd, maar er gebeurt niets. Wat Rin gersma betreft zijn de files op de Hoge Rijndijk ook het probleem niet: „Er is een goed alternatief: Rijksweg 11 Oost." „I let is ook niet meer mogelijk voor te sorteren voor de Oranjelaan", volgens Booij. „Dat bete kent dat de auto's zich door het verkeer heen moeten wringen en dat gaat vaak ten koste van de fietsers." Ringersma was hiervan niet onder de indruk. „Dat vinden wij niet erg. Die weg is wijk- ontsluitend, dus het geeft niet als zoiets het ver keer vertraagt. Maar misschien is het het beste als we de stoplichten wel weghalen en de voorrangs- regeling voor de Hoge Rijndijk opheffen, gewoon dat verkeer van rechts voorrang heeft, net als In Rotterdam," vond Ringersma. Vandaag wordt besloten of de verkeerslichten blijven staan. luim 650 meter 'oude stukken' s erbij gekomen in de kelders ran het voormalige Alphense aadhuis. Door de komst van iet materiaal uit Rijnwoude, Ja- obswoude en Liemeer heeft iet streekarchief nu in totaal :o'n 2200 meter geschiedenis an de Rijnstreek in huis. En op ermijn komen er nog meer ar- hieven bij. Van het Rijk en van larticulieren, als kerken, vereni- jngen en bedrijven. „Er is nu een vrij compleet leeld van zo'n zestien gemeen- en in dit gebied", vertelt archi varis Frits de Wilde over het itreekarchief dat op 1 januari van dit jaar officieel is gevormd, let gaat om Alphen (Ouds- loorn, Aarlanderveen en !wammerdam), Rijnwoude Koudekerk, Hazerswoude en lenthuizen); Jacobswoude VVoubrugge, Rijnsaterwoude, loogmade en Leimuiden) en Jerneer (Nieuwveen en Zeven- ïoven). Mogelijk komen Ter Aar n Nieuwkoop er in de toe komst nog bij. Kennersoog De Wilde - 14 jaar werkzaam in iet Alphens archief - is altijd een voorstander geweest van de samenvoeging. „Als streekar chief kun je veel meer bieden. Er zijn professionele mensen beschikbaar om de bezoekers te helpen en bovendien is er ook een betere begeleiding en on derhoud van het materiaal mo gelijk. Er wordt met een ken nersoog naar gekeken", legt De Wilde uit. „Bovendien wordt nu alles op microfilm gezet, zodat et niet meer hoeft te worden ge sjouwd met die kostbare stuk ten.'' De archivaris is redelijk te Frits de Wilde: „Er is nu een redelijk beeld van zestien gemeenten in de Rijnstreek." ARCHIEFFOTO BEN DE BRUYN spreken over de kwaliteit van de archieven die hij erbij heeft ge kregen. „Sommige gemeenten hadden het behoorlijk gedaan en andere wat minder. Het hing vaak af van de belangstelling voor het archief van vooral de gemeentesecretaris. Was dat het geval, dan werd er met zorg mee omgesprongen. Erg slecht gesteld is het met het archief dat we kregen van de voormali ge gemeente Benthuizen. Dat had op zolder onder een lek kend dak gestaan. Rijnwoude moet geld beschikbaar stellen om het te laten opknappen. Jammer, maar het is niet an ders." Al dit jaar of anders in 1996 verwacht Dé Wilde dat de ge meentelijke archieven die nu nog door het Rijk worden be waard - zoals de rechterlijke- en de notariële registers van eigen dom - naar Alphen komen. Daarnaast is hij bezig om ook de particuliere archieven, zoals die van de diverse kerkgenoot schappen, bedrijven en vereni gingen in bezit te krijgen. .Al leen de archieven van de water schappen en polders die krijgen we niet. Die blijven in het bezit van het Hoogheemraadschap van Rijnland." Al wil dat niet zeggen dat hij alles ook werkelijk wil hebben. „Het moet iets toevoegen aan het beeld van de gemeente. Ik kan me voorstellen dat het ar chief van bijvoorbeeld de scho len van meer belang is dan dat van een voetbalclub of gymver eniging. Maar er moet wel naar gekeken worden. Uiteindelijk is het een stukje geschiedenis van die betreffende vereniging." Volgens De Wilde heeft de nieuwe situatie veel voordelen voor de bezoekers van de ge meenten die er in het Alphens archief zijn bijgekomen. „Afspraken maken is niet nodig en er is professionele hulp be schikbaar. Al wil dat niet zeggen dat je aan de hand wordt mee genomen en dat wij verder alles regelen. Dat zeker niet. Als je voor de eerste keer op het ar chief komt volgt er een korte uiteenzetting over hoe alles werkt en daarna moet iemand zelf aan de slag.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 15