Kerken verwerpen kritiek van Bonders Kerk Samenleving Nederlandse kerken erkennen schuld tegenover Indonesië Wijsheid in woorden VRIJDAG 13 JANUARM 995 BUITENLAND KORT Filipijnen Paus Johannes Paulus II heeft vandaag, op de twee de dag van zijn bezoek aan de Fiiipijnen, een ontmoe ting gehad met president Fidel Ramos. Het staats hoofd ontving de paus met zijn echtgenote Amelita in zijn ambtswoning, het Ma- lacalang-paleis. Als cadeau gaf de familie Marcos de Heilige Vader een schom melstoel. Men neemt aan dat tijdens het gesprek on der vier ogen de sociale toe stand op de Filipijnen en de relatie tussen kerk en slaat aan de orde zijn geweest. Omstreden onderwerpen zijn, zoals bij beleefdheids bezoeken gebruikelijk is, vrijwel zeker onaangeroerd gebleven. De protestantse president Ramos heeft in het verleden van rooms-ka tholieke zijde nogal wat kri tiek te verwerken gekregen op de officiële bevolkings politiek van de Filipijnen. Homohuwelijken De synode van de Evangeli sche Kerk in de Duitse deel staat Rheinland-Pfalz heeft zich tegen de kerkelijke in zegening van homohuwelij ken uitgesproken. De ver andering van het kerkelijk recht vereist eerst ophelde ring over fundamentele vra gen rond de betekenis van de inzegening, zo oordeelde de synode. Naar aanleiding van een discussiestuk over 'homoseksuele liefde' heb ben de gemeenten zich drie jaar met het thema bezig gehouden. De kwestie kwam vorig jaar juli in de publiciteit, toen ds. Hans Morter uit Keulen met in stemming van zijn kerke- raad de relatie van twee ho moseksuele mannen inze gende. De Rheinlandse sy node veroordeelde Morters actie toen scherp. Niet tevreden Boeddhisten in Sri Lanka zijn niet tevreden met de laatste poging van paus Jo hannes Paulus II om een conflict over zijn visie op het boeddhisme bij te leg gen. Ze willen van hem een openlijke verontschuldiging voor de opmerkingen in zijn boek 'Over de drempel van de hoop', voordat hij op 20 januari aan een be zoek aan het eiland begint. „Het is niet genoeg", aldus Gallage Punyawardena, woordvoerder van de Fede ratie van Boeddhistische Organisaties. „We willen dat de paus zijn veront schuldigingen aanbiedt en dat hij terugneemt wat hij in zijn boek heeft geschre- AMERSFOORT De kerken in Nederland betreu ren het dat zij vijftig jaar gele den te weinig oog hebben ge had voor 'het legitieme en breed verwortelde streven naar een onafhankelijk Indonesië' In een verschenen verklaring schrijft de Raad van Kerken: „Op de kritieke momenten heb ben de kerken gezwegen." De stemmen die al voor de Tweede Wereldoorlog aandacht vroegen voor onafhankelijkheid van Indonesië, zijn binnen de kerken 'nauwelijks gehoord'. Ook de pleidooien vanuit missie en zending voor erkenning van het onafhankelijkheidsstreven en tegen het gebruik van geweld vonden weinig weerklank. In de jaren tussen 1945 en 1949 hebben de kerken geen ander standpunt ingenomen dan 'de overgrote meerderheid van ons volk', aldus de verkla ring. Het stuk is geschreven naar aanleiding van vijftig jaar jaar onafhankelijkheid van Indonesië in augustus. Het militair gewéld waarmee Nederland ingreep - en dat 'ver sluierend werd aangediend als een politionele actie' - heeft aan beide kanten diepe wonden ge slagen. Met leedwezen herden ken de kerken 'de excessen die bij de militaire acties plaatsvon den, de dood van burgers en krijgsgevangenen, het platbran den van kampongs en dessa's, de ontworteling van grote be volkingsgroepen'. Vijftig jaar later verheugen de kerken zich oprecht over de on afhankelijkheid van Indonesië. Ze zijn blij dat 'als door een wonder de relaties tussen de kerken in onze beide landen niet verbroken werden, maar eerder vernieuwd en geïntensi veerd zijn'. De Raad van Kerken hoopt dat de nieuwe inzichten over het verleden de verzoening tussen Nederland en Indonesië zullen verdiepen. 'Tijdens fusieproces niet gemorst met geld' LEUSDEN/HUIZEN De Samen op Weg-kerken zijn niet onder de indruk van het verwijt van de Gereformeerde Bond in de Nederland se Hervormde Kerk (NHK) dat zij 'morsen met geld' door dit jaar 2,5 miljoen gulden aan de voorbereiding van het fusieproces van hervormden, gereformeerden en luthera nen te besteden. miljoen gulden moet zijn terug verdiend, is volgens haar niet vastgelegd. De zogenaamde 'kleine syno de' van de drie kerken buigt zich morgen over een voorstel tot oprichting van een 'project organisatie' die aan de samen voeging van de centrale orga nen van de Samen op Weg-ker ken moet gaan werken. Aan he hoofd van de beoogde organisa tie staat een stuurgroep me minstens vijf betaalde krachten die zijn begroot zijn op een mil joen gulden. Inschakeling van externe adviseurs gaat vijf ton kosten. Aan een eigen pand wordt twee ton besteed. Volgens de Gereformeerde De Gereformeerde Bond vindt het 'onverantwoord' er nu al zo veel geld tegenaan te gooien, aangezien de definitieve beslis sing over de samenvoeging van de regionale en landelijke bu reaus van de drie kerken pas over twee jaar valt. „Het is maar hoe je het be kijkt". reageert de voorlichtster van de Samen op Weg-kerken. Volgens haar staat het uitgangs punt dat de kerkfusie geen geld mag kosten nog steeds over eind. „Maar je moet nu investe ren om straks goedkoper te kunnen werken." Wanneer de beoogde investering van 2,5 Bond, de rechtervleugel van de NHK en verklaard tegenstander van de kerkfusie, gaan de Sa men op Weg kerken daarmee in tegen het moeizaam bevochten compromis dat de gecombi neerde synode in oktober vrij wel unaniem aanvaardde. De voorbereiding van een geza menlijke werkorganisatie mocht doorgaan, maar een definitief besluit over de fusie van regio nale en landelijke bureaus zou pas eind 1996 worden geno- Ir. J. van der Graaf, van de Bond, constateert dat het synodebesluit van oktober blijkbaar voor meer dan één uit leg vatbaar is. „Kennelijk is er een verhuld besluit genomen om door te gaan met de fusie alsof de uiteindelijke beslissing niet twee jaar is opgeschort. Als straks nog kan worden besloten dat de fusie niet doorgaat, is het dan verantwoord om er nu 2,5 miljoen aan te besteden?" BEROEPINGSWERK Bethel); M. Goudri. nemuiden. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen te Oegstgeest (t.b.v. het Hendrik Kraemer Instituut als cursus leidster missiologie): mevr. drs M M. Janssen (die als zodanig reeds werk zaam is); te Oegstgeest (t.b.v. het Hendrik Kraemer Instituut als docent agogiek): drs. A. Verburg en als zoda nig reeds werkzaam is. GEREFORMEERDE GEMEENTEN Bedankt; voor Poortugaal. A.J. Gunst e Tholen; voor Bei Meliskerke: B. van der dmxveld-Giessendam. e Har- Molukse kerk gaat Ikon versterken De Molukse Evangelische Kerk wil zich bij de IKON aan sluiten. Daarmee zou het aantal bij de interkerkelijke omroep aangesloten kerkge nootschappen op negen ko men. De komst van de Mo lukse kerk moet met ingang van het nieuwe seizoen ook een kleine uitbreiding van zendtijd gaan opleveren. De IKON spreekt van een 'welko me aanvulling. De allochtone kerken nemen aan belang toe en dan is het ook goed dat ze in de media zijn vertegen woordigd. Bovendien versterkt het het beeld dat Nederland een mul ticulturele samenleving is', al dus een woordvoerder. BOEKBESPREKING Spreuken vormen een spiegel waarin, heel precies, het ge drag van het volk weerspie geld wordt dat hen geschapen heeft, schrijft Victor Malka in zijn boek 'Wijsheid in woor den'. Voor hem is het verza melen van vele duizenden zegswijzen uit de Joodse cul tuur een soort roeping gewor den. Hij maakt in dit boek, dat nog altijd 291 pagina's telt, een 'kleine bloemlezing' uit spreuken die het joden dom hebben vormgegeven. De wijsheden zijn voor het grootste deel onder woorden gebracht in een periode van bijna twin tig heid en dwaasheid') en 'Er bestaat geen slechte moeder en geen goede dood' (uit 'Le ven en Dood'). En zo staan er nóg ongeveer duizend in 'Wijsheid in woor den'. Wijsheid in woorden joodse spreuken Victor Malka. - Baarn Ten Have, 1995. - 291 p. ISBN 90-259-4603-8. Prijs 24,90 gulden. Wij zijn het zelf Harry Donga is al meer dan twintig jaar verbonden aan de Evangelisch-Lutherse Ge meente van be vatten toch universele waarheden. „Zij vor men het WIJSHEID IN WOORDEN joodse spreuken gen 'Wijsheid in woorden' een juweeltje. De spreuken zijn onderverdeeld in twintig hoofdstukken als 'Zij en Hij' (over de verhou ding tussen man en vrouw), 'Rijken en Armen', 'Liefde en Haat', 'Politiek en Macht' en 'Leven en Dood'. Bepaalde talmoedische uit spraken die in gebruik waren binnen de joodse gemeen schappen rond het ontstaan van het christendom, maken inmiddels deel uit van de westerse cultuur. Het gaat dan om formuleringen als 'Zolang er leven is, is er hoop', 'Een profeet is niet geëerd in eigen vaderstad' of 'Waar rook is, is vuur'. Die spreek woorden zijn in deze bloem lezing niet opgenomen. Maar wat te denken van: 'Haast je als het gaat om grond te ko pen, doe kalm aan bij het kie zen van een vrouw' (uit 'Hij en Zij'), 'Rijkdom is één van de acht zaken waarvan de overvloed verveelt' (uit 'Rij ken en Armen'), 'God behoe de u voor de halve wijzen en de bijna-dokters' (uit 'Wijs- boek 'Wij zijn het zelf, dat de on dertitel 'ver nieuwing van de ker kelijke ge- meekreeg. Donka schetst hierin de hedendaagse mens tegen de achtergrond van de secularisatie, verva ging van normen en waarde- devaluering. Ook geeft de pre dikant een beeld van wat de kerken deden en doen om de ze processen tot staan te brengen. Ook de nieuwe kerkorde van de toekomstige Samen op Weg-kerk van hervormden, gereformeerden en luthera nen wordt hierop onderzocht. Donka kan op dit terrein met enig gezag spreken: hij is lid van de Lutherse synode, van de synodale comissie (het moderamen van de synotje) men op Weg in Amsterdam. Wij zijn het zelf vernieuwing van de kerkelijke gemeente I dr. H.C. Donga. - Kampen Kok, 1994. - 115 p. ISBN 90- 242-8402-3. Prijs 24,50 gul- OPGAVE KRUISWOORDRAADSEL Horizontaal: 1. alleen; 5. bitter; 9. vogelei- genschap; 10. bijb. figuur; 12. ankerplaats; 13. maanstand; 14. veerkrachtige draad; 15. buisver- lichting; 17. plaaggeest; 19. adellijk; 22 herkenningsmelo die; 24. soort schaatsen; 26. in wendig orgaan; 27. afgemat; 28. Spaanse uitroep; 29. bevel; 30. insekt; 31. dwarsmast; 33. ont kenning; 35. aanwijzend vnw.; 38. sterk hellend; 40. bravoure- stuk; 42. gevechtswagen; 44. meisjesnaam; 45. herkauwer; 47. bijwoord; 49. vrouwenver blijf; 50. voorzetsel; 51. deel van het dak; 53. opstootje; 54. roem; 55. koningszetel; 56. liefdevol. Verticaal: 1bestanddeel; 2. deel van het lichaam; 3. gewicht; 4.'deel van het oog; 5. echt; 6. slee. 7. keu rig; 8. erudiet; 11kruik; 16. voortdurend; 18. muziekstuk; 20. muzieknoot; 21. pausen- naam; 22. moment; 23. deel van een Franse ontkenning; 25. mist-, 26. barak; 32. brutaal; 34. boom; 36. onheilsgodin; 37. deel van een bloem; 39. tantali- um; 41de onbekende; 43. groef; 45. boterton; 46. verharde huid; 48. prul; 50. vreemde munt; 52. boksterm; 54. editie. OPLOSSING CITAAT Horizontaal: I. leed; 2. baard; 3. agaat; 4. baan; 5. barok; 6. doof; 7. staaf; 8. draak; 9. bard; 10. kleven; II. kapot; 12. maan; 13. kooi; 14. Pool. Het citaat luidt: ..Zoals de zon de bloemen kleurt, zo kleurt de kunst het leven". p DE RECHTER Mr. Jesse van Muylwijck CUBNJT, KUNT u KJ IET EEr4 5"CF+O0 NJ OveRHEAAp AAKlOOEKJ AVUS VOOR DE RECftTER- A KOMT? Zn*- cfV iK. KAM PRECiBS Vs/AT (J VOOR Ui/J OMTBiJ-r HAD EEW ZACHT GEKOOKT Ei KOFFiE EAJ E&J BESCHUIT" MET AARDBeiENJü/Vn HEINZ W/L JE NOU EOTT E£N OFZZ&JE ZO MAAK WAT BOES HET WEER HANS VAN| Zachte oceaanlucht Na het onstuimige weer van de laatste dagen met wind, regen en gure. winterse buien knapte het in de loop van dondermiddag flink op boven Nederland |n minder dan een etmaal was de barometer ge stegen met 20 millibar door het naderbij komen van een hogedruk- cel boven de Golf van Biscaje. Uit eindelijk werd het zonnig, maar fris in de glasheldere, polaire lucht. Af gelopen nacht vroor het op veel plaatsen licht. De bodem, die pas was ontdooid, begon weer snel op te vriezen. De laatste weken is het meerdere malen gebleken dat de gladheidsproblemen zich al voor kunnen doen bij temperaturen ruim boven het vriespunt. Toen het kwik afgelopen zondagavond tot +5 graden opliep (op ooghoogte), hèerste er een echte dooisfeer. De sneeuw was al vrijwel weggesmol ten. maar toen het in de nacht op klaarde vroor alles razendsnel op ondanks een minimumtempera tuur van 3 a 4 graden boven nul. Bij invallende dooi duurt het dus enige tijd, voordat de bodem zich heeft aangepast heeft aan de luchttemperatuur. Soms kan dat proces lang duren, vooral als de vorst diep in de grond zit of als de dooi maar licht is. De komende ci gen klimt het kwik langzaam naai 3 tot 6 graden, maar waarschijnij is dit niet voldoende om de gronc op te warmen. Het blijft dus voort pig oppassen geblazen, vooral bij opklaringen in de nacht. Vandaag sijpelt langzaam wat zachtere oceaanluchtbinnen; vochtige lucht ook met kans op vw neerslag. Mogelijk geeft dat van avond tijdelijk gladheid, vooral landinwaarts, waar het wat koudej t< blijft. In de loop van de nacht karj er mist ontstaan. Morgen is meest bewolkt en nevelig met lat op de dag wat regen. Zondag klaa het wat op als we in heldere, gem tigd polaire lucht van de oceaan t recht komen. Begin volgende wet krijgen wind en regen vrij spel als een actieve oceaandepressie koe zet naar Britse Eilanden. Zo lijkti winter weer even op een zijspoor gezet. Niet ver over onze oostgrei geeft de kou zich minder makkeli gewonnen. De zware sneeuwval b ven Midden-Europa heeft ter pla< se juist voor flinke afkoeling ge zorgd. HET WEER IN EUROPA KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met Noorwegen: wolkt en regenbui ook met sneeuw Landin waarts vandaag enkele sneeuwbuien, morgen overwegend droog en en kele opklaringen. Tempe ratuur oplopend tot onge veer 5 graden morgen; al leen langs d nog wat lager. Vandaag eer* oostgrens te'saSSle,lancl:Sch0,l3n- Wolkenvelden en vooral in Schotland en Ierland af en toe wat regen. In Engeland ook nu en dan zon. Middagtemperatu tussen 7 graden plaatselijk in het noor den en oosten en 11 graden in zuidwest- België en Luxemburg: Af en toe zon. vooral morgen ook enkele wolkenvelden. Droog. Maxima van rond het vriespunt in de Ardennen tot 6 gra den aan de Vlaamse kust. Noord- en Midden-Frankrijk: Perioden met zon en droog. Alleen in de Jura en Vogezen vandaag eerst nog een kleine kans op wat sneeuw. Middagtem- peratuur uiteenlopend van 1 graad plaatselijk in het oosten tot 7 graden in het uiterste westen van Bretagne. Tem peratuur op 1000 meter in de Vogezen en Jura oplopend tot iets beneden het Spanje: Flinke zonnige perioden en droog. In Ca- talonië eerst veel wind en een kleine kans op een bui. Middagtemperatuur uiteenlopend van 9 graden plaatselijk in het binnenland tot ongeveer 18 aan de Costa's in het zuiden. Canarische Eilanden: Aan de noordkant enkele wolkenvelden maar op de zuidelijke stranden flink wat zon. Droog. Middagtemperatuur onge veer 22 graden. Zuid-Frankrijk: Perioden met zon en op de meeste plaatsen droog. Alleen in het oosten, in de bergstreken, vandaag eerst nog wat sneeuw. In het zuidoosten waait van daag nog een Mistral. Temperatuur uit eenlopend van iets onder het vriespunt in de oostelijke departementen tot onge veer 6 graden in het zuidwesten; aan de Cóte d'Azur rond 10 graden Op 2000 meter hoogte in de Alpen temperatuur oplopend tot zo'n -8 graden; in de Pyre neeën tot ongeveer -3 graden. Italië: In de Italiaanse Alpen en Dolomieten in het algemeen droog weer met geregeld zon. Temperatuur op 2000 meter eerst rond -9 graden-, in de loop van morgen vooral in het Aostadal en Sestriere gelei delijk hoger. In de rest van Italië naast wat zon met name in het zuiden en oos ten nu en dan buiige regen, soms met onweer, in de Apennijnen met sneeuw; hier en daar flink wat wind. Maxima in het noorden en langs de Adriatische Zee tussen 0 en +5 graden; zuid van Rome en op Sicilië wordt het ongeveer 10 gra- Duitsland: Vandaag in Beieren nog flink wat bewol king en plaatselijk sneeuw; verder af en toe zon en overwegend droog Morgen juist in het zuiden wat zon. elders wol kenvelden en later een kleine kans op neerslag Middagtemperatuur van circa 0 graden in het zuiden tot rond +3 in Noordrijn-Westfalen en Sleeswijk-Hol- stein. Temperatuur op 1000 meter oplo pend tot circa +2 morgenmiddag; op 1500 meter in de Zuidduitse Alpen loopt het kwik geleidelijk op tot -8 gra- toenemende kans op mist. Temperatuur op 2000 meter geleidelijk oplopend tot rond -3 graden in de loop van morgen. Maxima in de lager gelegen gebieden rond het vriespunt, maar voor al vandaag rond Locarno veel hoger. Oostenrijk: Vandaag vooral aan de noordzijde van het Alpenmassief nog plaatselijk sneeuw Verder overgang naar zonnig en droog weer. In de lager gelegen gebie den kans op mist. Temperatuur op 2000 meter vandaag nog rond -14 gra den, morgen vanuit het'westen oplo- Neerslagkans Minimumtemp. Middagtemp. Wind WEERRAPPORTEN ZATERDAG 14 JANUARI 1995 Zon- en maanstanden Zon op 08.42 Zon one Maan op 15.08 Maan onder06.3 Waterstanden Katwijk Hoogwater01.58 14.03 Laagwater 10.07 22.26 Weerrapporten 12 januari 07 u nwlO 6 1 3 OJ Rotterdam regenbui nnw 15 6 Twente sneeuwbui nw9 5 Vlissmgen regenbui nnw 14 5 Innsbruck sneeuwbui Luxemburg sneeuw/ Maond licht bew. Malaga ónbew Mallorca licht bew 'i t COLOFON ADVERTENTIES DIRECTIE B M Essenberg. C P Arnold (adj), J Kiel(adj), HOOFDREDACTIE: Jan-Geert Majoor, Frans HOOFDKANTOOR Postbus 54,2300 AB Li TELEFAX AdvertentJ55ü7r-323508 rnchten 071-323508 per maand per kwartaal VERZENDING PER POST overige landen op aanvraa KLACHTEN BEZORGING mat/mvnj: 18.00-19 30 zat. 10.00-12.00 uur Tel. ƒ31,05 30.05 87,70 86,70 337.55 336,55 raag

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 12