ewoners Trekvaartplein willen standplaats kopen Onenigheid in corporatie over nieuwe organisatie Leidenaar staat terecht voor de 'knal van Delft' 'Er is geen afbraakvergunning maar een sloopvergunning verleend' Kijkje in de diepte D66: ambtenaren laten telefoon te vaak rinkelen Wisselaar valse francs wil verder met leven beteren Kinderopvang heeft weer ruimte 'RIJDAG 13 JANUAR11995 Ambtenaren a Q Leiderdorp heeft I J nog geen besluit genomen over de volgen de stap in de affaire bur gerzaken. Lente 1 C De eerste voorbode I J van de lente dient zich aan. In Roelofarends- veen zijn deze week de eerste lammetjes geboren. Regiorunner y| De regiorunner I O doet vanaf maan dag Leiden aan. De nieuwste trein slaat aan, zeggen de spoorwegen. Itaatsrechtdeskundige mr. D. Iruil schiet onbedaarlijk in de 'K ach als hij hoort over de 'ver- varring' bij de WD-fractie door Ie referendumvraag over het jjKoninklijk Militair Invaliden- luis. Bruil, verbonden aan de ,eidse Rijksuniversiteit, is lid ran de redactiecommissie die verantwoordelijk is voor de for- nulering van de referendum- I vraag en daarom mede-verant woordelijk voor het ontbreken van het woord 'voormalig'. Nu tan de indruk ontstaan dat door omstreden sloop van de eet- aal van het Invalidenhuis 'die militairen', aldus WD- ladslid M. Maas-Geesteranus, Redactiecommissie weigert wijziging tekst referendum nergens meer fatsoenlijk hun maaltijd kunnen gebruiken. Zal nu heel Leiden de militai ren in maart bij de verkiezingen te hulp snellen en de referen dumvraag met 'tegen' beant woorden? Bruil: „Als de Leidse gemeenteraad echt bang is dat er nog Leidenaars zijn die den ken dat er nog invalide militai ren huizen, moet dat woord er gewoon bij." Alle andere voorstellen tot aanpassingen van de referen dumtekst wijst Bruil vriendelijk maar resoluut van de hand. De andere eventuele wijzigingen - dinsdag vallen hierover beslui ten in de gemeenteraad - vindt Bruil 'allemaal pogingen om de verschillende standpunten van de politieke partijen te laten doorklinken in de vraagstelling'. En als er iets moet worden voorkomen in de referendum tekst, zegt hij, dan is het dat wel. Bruil zit daarmee op één lijn met de wethouder bestuurlijke vernieuwing, D66'er P. Langen- berg. Dat de PvdA het woord 'slo pen' een te negatieve lading vindt hebben en er 'afbreken' van wil maken, is volgens Bruil een fraai voorbeeld van zo'n po ging om de uitslag via de vraag stelling te beïnvloeden. „Daar komt nog eens bij dat het woord 'slopen' in dit verband onvermijdelijk is. 'Slopen' is de juridische term voor afbreken. sloopvergun ning en geen afbreekvergun- ning verleend." De redactiecommissie had een hele dobber aan de formu lering van de referendumvraag. Bruil: „Het gaat om het bouw plan maar puur formeel gespro ken kan het referendum daar niet over gaan omdat de ver gunningen reeds zijn verleend. Het referendum kan dus eigen lijk alleen nog maar het bestem mingsplan als onderwerp heb ben maar het bouwplan is daar weer niet afhankelijk van. Wat we in elk geval niet wilden, was een college geven over ruimte lijke ordeningsrecht. Het is een heel ongelukkig onderwerp. Er valt namelijk heel veel uit te leg gen. Maar daarvoor is de redac- delijk." Volgens Bruil is het beter om de monumentale bomengroep, die moet worden gekapt voor de omstreden bouw van de ap partementen in de tuin van het Invalidenhuis, niet in de vraag te noemen. „We hebben begre pen dat er enkele blijven staan en dat voor de bomen die wél verdwijnen compensatie komt in de vorm van een groenplan. U hoort: ik ben al drie zinnen verder. Als we niet uitkijken hebben we een boek nodig voor een referendumstekst." Evenmin wilde de redactie- commissie hel gevolg v.in oen Leids 'nee' tegen het bouwplan in de vraagstelling betrekken. „Er zijn zo veel mogelijkheden. Na zo'n 'nee' zal de bouwei worden gevraagd af te zien van de bouw. Maar als die wil, zet hij gewoon door. Hij heeft im mers de vergunningen al. Of hij dient een schadeclaim in. Of hij mag elders iets anders bouwen. Nogmaals: de redactiecommis sie kan en wil dat (tiet allemaal uitleggen." Geen moment, zegt Bruil. heeft de commissie overwogen de opdracht terug te geven. Wel is Bruil het volledig eens met wethouder T. van Rij (PvdA/ruimtelijke ordening). „Ik vind dit referendum ook mosterd na de maaltijd." De bewoners van het woonwagenkamp op het Trekvaart- plein willen eindelijk met rust gelaten worden. Al jaren jo. maakt met name de provincie zich druk over de gevaar lijke situatie die zou bestaan op het kamp, waar zo'n honderd woonwagens staan in plaats van de toegestane tachtig. Er zou een kleiner kamp van veertig wagen moe ten komen in de nieuwe wijk in de Broek- en Simontjes- polder. Maar de 'kampers' pikken het niet meer, dat er :onder hen wordt beslist over hun leefomstandigheden. ,Als wij nu niet aan de bel trek ken gaat het weer allemaal over hoofd, zoals altijd", zegt Annie Offenberg. „En dat zijn at." De bewoners van het Trekvaartplein willen blijven zitten waar ze zitten, maakten zij gisteravond duidelijk in de commissie volkshuisvesting en ruimtelijke ordening, ,,'t Is een perfect kamp en iedereen is er tevreden", zei T. van Esch. „Een nieuw kamp kost gauw 12 mil joen gulden. En als niemand het wil is dat toch geld over de balk smijten? Iedereen spreekt in Leiden over bezuinigingen. Misschien komt het wel heel goed van pas als het Trekvaart plein niet wordt verplaatst." De woordvoerders van de woonwagenbewoners vonden begrip in de commissie. „Een De fractie van D66 vindt het alarmerend. Per dag mislukken honderd pogingen de gemeente Leiden telefonisch te bereiken. Raadslid E. Snelders heeft er vragen over gesteld aan burge- leester en wethouders. D66 heeft de indruk, dat er an de telefonische bereikbaar heid van de gemeente nog 'het nodige' verbeterd kan worden. Snelders wil van B en W weten welke plannen zij daarvoor heb ben. Van een alarmerende situatie echter volgens W. Deelen, hoofd van de sector Werkplek bij de gemeente, geen sprake. ,Met de telefooncentrale die anderhalf jaar geleden in ge bruik is genomen wordt iedere 'oproep' gemeten. Per dag ko men er bij de gemeente 4.800 telefoontjes binnen. Daarvan leiden er honderd niet tot een afgerond gesprek. Misschien kunnen we dat met een betere houding van de ambtenaren te rugbrengen tot vijftig, maar dan zijn we echt al aan het fijnslij- pen, om het uiterste eruit te ha len." De honderd telefoontjes die dagelijks de mist in gaan zijn volgens Deelen zeer verklaar baar. „Als een ambtenaar er even niet is en een beller legt de hoorn neer omdat er niet snel genoeg naar zijn zin wordt op genomen heb je een onbeant woord telefoontje. Dat soort si tuaties kun je nooit helemaal uitbannen. Maar we zijn wel be zig met een project om collega's erop te wijzen dat ze er scherp op moeten letten dat de tele foon zo snel mogelijk wordt op genomen. Ik vndt het prettig dat de politiek aandacht heeft voor dat project", zegt Deelen. „Maar ik vind het teleurstellend dat meteen het 'alarmerende' element eruit gehaald wordt." den haag/leiden loman leefmans Een onvoorwaardelijke celstraf van zes maanden. Die hangt een 28-jarige Leidenaar boven het hoofd omdat hij in septem ber 1993 samen met een beken de Leidse zanger valse, Belgi sche bankbiljetten van 5000 franc heeft ingewisseld bij de postbank. De zanger werd eer der tot dezelfde straf veroor-' deeld en is reeds vrij. Zijn maat van toen, die niets meer met de artiest te maken wil hebben, drong vanwege familie-omstan digheden aan op een alternatie ve straf. De Leidenaar bekende gister middag voor de Haagse recht bank dat hij samen met de zan ger valse bankbiljetten had in gekocht voor tachtig gulden per stuk. Echte briefjes van 5000 circa 250 gulden waard. Met een gehuurde auto werd op september 1993 een ronde ge maakt. Eerst naar het postkan toor aan de Breestraat daarna de Schipholweg en op de volgende dagen werden in de regio biljetten omgewisseld. De politie kwam vrij snel ach ter de identiteit van de daders. De zanger verklaarde toen dat het initiatief van de 28-jarige Leidenaar was uitgegaan maar die zei gisteren in een emotio neel betoog dat het eerder an dersom was: „Ik heb het geld voor hem in bewaring genomen omdat hij toen een goede vriend was maar we zaten alle bei aan de coke en hij was er nog een stuk erger aan toe." De verdachte liet weten sinds het voorval zijn leven te hebben gebeterd. Hij is van de drugs af, werkt bij zijn vader, doet weer aan sport en wil bovenal met al zijn oude 'vrienden' niets meer te maken hebben. Zijn familie en gezin gaan voor. Hij ontken de de strafbare feiten niet maar hoopte niet dezelfde straf te krijgen als zijn handlanger, zoals door de officier van justi tie werd geëist. „Met een alter natieve straf ben ik veel beter geholpen en kan ik doorgaan met waar ik nu mee bezig ben: mijn leven beteren", aldus de Ik zal er eens over lar u moet in ieder wee weken geduld uiteraard op het rechte pad blijven", zei rechter Timmermans die op 26 januari uitspraak doet. Leiden denken, nu geval nog hebben GOKKAST - Controleurs van het Nederlands Meetinstituut hebben gisteren met hulp van de politie bij een horecabedrijf aan de Haar lemmerstraat een kansspelautomaat in belag genomen. De auto maat was omgebouwd en was daardoor een illegale gokkast gewor den. Tegen de uitbater is proces-verbaal opgemaakt beetje wrikken bij de provincie is niet slecht', zei wethouder T. van Rij. En ook raadsleden ston den niet bij voorbaat afwijzend tegenover handhaving van het kamp, dat volgens het nieuwste ontwerp-provinciaal woonwa genplan nog moet verdwijnen. De woonwagenbewoners zei den in de wandelgangen, hun gehuurde standplaatsen wel van de gemeente te willen ko pen. „Die zijn nog piekfijn in orde en ze zijn na 22 jaar toch bijna afgeschreven. Dus de ge meente wordt er alleen maar beter van als ze die aan ons ver kopen", zei Van Esch. Als belangrijk argument tegen handhaving van het kamp noemde wethouder Van Rij de brandveiligheid. Volgens de re gels moeten woonwagens in een kamp ten minste vijf meter bij elkaar vandaan staan. Een eis waar op het Trekvaartplein bij lange na niet aan wordt vol daan. „Maar voor de brandveilig heid hoeven we toch niet het kamp te ontruimen", zei A. Of fenberg. „Als wij per zes wagens een brandslang krijgen zijn we ook al een heel eind in de goeie richting. En bovendien: er is in de 22 jaar dat dit kamp bestaat één keer een brandje geweest. Dat zegt toch ook iets?" De kampbewoners vroegen de gemeente in ieder geval voor 23 januari te reageren op het provinciale plan. Op die datum kofnt een delegatie van de pro vincie naar het Trekvaartplein. De commissie was best bereid snel te reageren. „Maar dat be tekent nog niet dat wij meteen een alternatief plan hebben zei Van Rij. „Daar gaat minstens een jaar overheen." Man krijgt geen medicijnen: ruiten tien auto's vernield leiden Een 43-jarige Leidenaar heeft gistermiddag tien auto's bescha digd op de Bloemistenlaan. De man was woedend omdat hij bij de Riagg niet de medicijnen had gekregen die hij had willen hebben. Hij reageerde zich af op de auto's die vlak bij het kan toor geparkeerd stonden. Van de meeste auto's werden de ruiten vernield. Een patrouille van de politie hield de man aan. Er is proces-verbaal opgemaakt. leipen De eerste vijftig meter van de tunnel onder het Leidse Stationsplein zijn droog. Op een diepte van meer dan negen meter is een laag van meer dan een meter beton gestort. Dat gebeurde onder water, en vervolgens werd het door stalen damwanden afgesloten vak leeggepompt Wethouder T. van Rij (PvdA/ruimtelijke ordening) nam gisteren een kijkje in de diepte. Van Rij ging al eerder in een duikerklok naar beneden in de tunnel om het storten van beton onder water te zien. Het procédé fascineert hem En dus was hij gisteren weer present, toen het onderwaterbeton voor het eerst kon worden betreden. Om te horen hoe dat beton door duikers op de tast wordt gestort. De vloer van de tunnel ziet er nu nog uit als een oneffen modderpoel. Maar nu het water is weggepompt wordt er binnenkort een vlakke vloer gestort. Aan de andere kant van de damwand klotste acht meter hoger nog het water. In dat deel van het tunneltracé wordt de komende maand beton gestort. Het duurt nog meer dan twee jaar voor de tunnel gereed is. foto lofkzuydfrduin leiden wendy huuboom Het bureau van de Centrale Or ganisatie Kinderopvang Leiden (COKL) zit weer ruim in zijn jas je. Gisteren vond de officiële opening plaats van het nieuwe kantoor aan het Schuttersveld 1 „We zijn nu in vijf jaar tijd drie keer verhuisd. Ik hoop dat we over vijf jaar kunnen zeggen dat we weer moeten verhuizen. Niet omdat we dat graag willen, maar omdat we dan weer te groot zijn geworden voor deze ruimte", sprak directeur Ch. Driessen ter Meulen. De COKL is in 1990 opgericht als overkoepelende organisatie voor alle gesubsidieerde kinder opvang in Leiden. Dat zijn de kinderdagverblijven, de peuter speelzalen. de naschoolse op vang en het gastouderbureau. Inmiddels is de organisatie, die vijf jaar geleden met zes mede werkers begon, uitgegroeid tot een onderneming met 400 werknemers. Wethouder H. de Goede van welzijn verrichtte de opening. Hij sprak in zijn Speech de wens uit dat de COKL vooral in bewe ging zou blijven en zich blijft richten op de kinderen. Maar daar was hij niet bang voor. „Er wordt hier duidelijk geïnves teerd in mensen en niet in ap paratuur", zei hij toen er tijdens zijn openingswoord iets mis" ging met de geluidapparatuur. Mevrouw M. Bruning, voor zitter van de COKL, roemde de medewerkers. „Onze vorige ves tiging in de Dolhuisstraat werd de laatste tijd echt te klein. De andigheden werden der, - de dewerker: Textielkunstenares Ariaan van Walsum heeft in het nieuwe kantoor de grote zaal aange kleed. Er hangt een groot doek van een licht doorzichtige stof waarop allerlei zakjes zijn ge maakt. Iedereen kan in een van die zakjes een onderwerp doen wat hem of haar herinnert aan zijn jeugd. „Zo blijft iedereen dicht bij de kinderen staan", zei de kunstenares. De Goede stop te in een van de zakjes een mo biel, zijn jeugdherinnering. De Sleutels wordt stichting of blijft vereniging Woningbouwvereniging De Sleutels moet bedrijfsmatiger gaan werken om de veranderin gen in de volkshuisvesting te kunnen bijbenen. Maar over hoe de corporatie gereorgani seerd moet worden kunnen be stuur en directie en de bewo nersraad het maar niet eens worden. Al meer dan een jaar worstelt De Sleutels met de vraag of zij een vereniging moet blijven of een stichting moet worden. De komende weken mogen de huurders zich daarover uitspre- bestuur en directie en de bewo nersraad het wel eens: klachten van huurders moeten sneller worden behandeld en als dat niet naar tevredenheid gebeurt moeten de klagers terecht kun nen bij een onafhankelijke aantal dingen zijn Maar over de hamvraag - ver eniging of stichting - duurt de onenigheid voort. In februari van het vorig jaar wilde De Sleutels al met de huurders pra ten over de toekomst. Maar de al geplande informatiebijeen komsten werden afgelast, om dat de bewonersraad niet mee wilde gaan met het plan de wo ningbouwvereniging om te vor men tot een stichting. De bewonersraad houdt nog steeds vast aan de vereniging* structuur. Zij vindt dat de le denvergadering de beslissingen moet blijven nemen bij I )e Sleutels. In een stichting zou den bestuur en directie hel voor het zeggen krijgen. De op te richten huurdersvereniging zou alleen mogen adviseren, een Raad van Toezicht zou het be leid van bestuur en directie pas achterafbeoordelen. Deze weken houdt De Sleu tels in alle wijken informatiebij eenkomsten. Hierna neemt de algemene ledenvergadering op 13 februari een besluit over de reorganisatie. e knal waardoor ruit jes sprongen, klinkers inzakten, een alarmsysteem onklaar raak te en twee papegaaien van de leg raakten. Voor deze ravage zorgde bijna twee jaar geleden de 55-jarige Leidse adjunct-di recteur van het legermuseum in Delft. Op 11 mei 1993 voerde hij op het museumterrein aan de Paardenmarkt een experi ment met een stuk siervuur werk uit. Het vuurwerk veroor zaakte echter een enorme ex plosie. Voor rechter Scholten was er tijdens de zitting gistermiddag in Den Haag één centrale vraag: had de man kunnen weten dat het wel eens mis had kiïnnen gaan. De Leidenaar hield vol van niet. De adjuct-directeur was lid van een pyro technische vereni ging. die in zijn museum video middagen en lezingen hield en soms siervuurwerk testte. Op die bewuste dag had een van de leden van de lub een zelfge maakt stuk vuurwerk meegeno men bestaande uit onder meer salpeter en aluminiumkorrels. Dat zou aangestoken een licht fontein opleveren waarbij zelfs in het donker foto's konden worden gemaakt. Op het binnenplein werd het na afloop van de bijeenkomst uitgeprobeerd. Dat liep mis. Er volgde een knal die tot ver in de omtrek te horen was. Persoon lijke ongelukken deden zich niet voor en de schade bleef beperkt tot de eerder genoemde zaken bij het museum en bij een woonhuis op het terrein. „In de literatuur staat nergens dat deze samenstelling kan ont ploffen en het is daarna nog eens Ri-probeerd en men «inn het wel goed. Ik denk dat we puur pech hebben gehad", zei de l.cidenaar. Hij had een des kundige van TNO bij zich die- zijn lezing onderschreef. „De kans op ontploffing van deze stoffen samen, is zeer klein, ik zou zeggen ongeveer 999 van de 1000 keer of nog minder", aldus de TNO-man. Het gerechtelijk laboratorium heeft echter een iets andere mi ning, Een ontploffing zou vooraf wel tot de mogelijkheden heb ben behoord. Officier van justi tie Van Nederpelt wilde daarom de zaak aanhouden om een ver tegen woord igcr van het lab op de zitting te kunnen laten ver schijnen. Scholten besloot daar op dal de zaak rond de 'knal van Delft' op 16 maart weer een vervolg krijgt.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 11