Doema eist ontslag Russische ministers 50 EXTRA BELONING OP ENERGIE-ZUINIGE KOELKASTEN! a Algerijnse oppositie vormt vredesplatform Buitenland Scalfaro gaat niet opzij voor Silvio Berlusconi Maïtresse van prins Charles gaat scheiden Moordaanslag op paus voorkomen met arrestaties 'Alle botten zijn joods tot het tegendeel is bewezen' Overstromingen California kosten zeker zes levens (WOENSDAG 11 JANUARI 1995 7 "Vertegenwoordigers van Alge rijnse oppositiegroepen, waar onder het radicale Islamitisch Reddingsfront (FIS) gaan een gemeenschappelijk platform formen dat besprekingen jnoet voeren met de Algerijnse bverhcid. Uiteindelijk moet pat leiden tot een vreedzame uitweg uit de burgeroorlog in net Noordafrikaanse land. Daartoe is gisteren in Rome isloten. e onderhandelaars in Ro- vertegenwoordigen groe- bij de door de autori teiten in 1992 ongeldig ver klaarde verkiezingen in Alge rije meer dan driekwart van de stemmen vergaarden. De vertegenwoordiger van het in Algerije verboden FIS, Anouar Haddam, zei hoop te putten uit het feit d^t nu wordt geprobeerd een politieke op lossing te vinden. „Het FIS steunt met overtuiging de ge wapende strijd voor een recht vaardige zaak. Maar gewapen de strijd is geen doel op zich zelf. Het is voor ons een middel om een democratisch stelsel te herstellen." milieu - korting S3S - Binnenkort komt op iedere koelkast en diepvriezer in de winkel een energlelabel. Zo kunt u gemakkelijk zien welk toestel echt energie-zuinig is. Heeft zo'n toestel de klasse aanduiding A of B op het energielabel, dan besparen ze de meeste energie. Met zo'n energie - zuinig toestel helpt u niet alleen 't milieu. U bespaart óók op uw energiekosten, jaar in jaar uit. En bovendien krijgt u in de winkel meteen 50 gulden korting van uw Energiebedrijf. Deelnemende winkeliers herkent u aan de actiesticker. Bij hen kunt u nu al profiteren van de milieukorting. Informeer naar de voorwaarden van de actie. UW ENERGIEBEDRIJF ADVISEERT. Oud-president Laos overleden Hanoi Oud-president Souphanouvong van Laos is maandag op 86-jarige leeftijd aan een hartaanval overleden. Souphanouvong, bijgenaamd de Rode Prins, was een van de belangrijkste verzets leiders tegen de Franse koloniale overheersing. Hij was mede oprichter van de communistische partij Pathet Lao. Toen in 1975 de monarchie plaats maakte voor de Democratische Volks republiek, werd Souphanouvong president. In 1986 trad hij af om gezondheidssredenen. Aantal doden hotelbrand loopt op brussel Het aantal doden als gevolg van de brand op oudejaars avond in het Antwerpse hotel Switel is opgelopen tot zeven. In het brandwondencentrum Loverval bij Namen overleed gisteren een 83-jarige man uit Antwerpen. Een aantal slachtoffers van de ramp, waarbij 142 mensen gewond raakten, is nog altijd in le vensgevaar. Unesco-prijs voor Carter en Juan Carlos parus De Amerikaanse oud-president Jimmy Carter en de Spaanse koning Juan Carlos krijgen dit jaar de Unesco-vredes- prijs. De jury koos Carter wegens zijn 'bijdragen aan de vrede in verscheidene delen in de wereld' en koning juan Carlos omdat hij een grote rol heeft gespeeld in het voorkomen van burgeroor log en bij het tot sf^nd brengen van demoratie. De prijs behelst een onderscheiding plus zo'n 250.000 gulden. Beeld Ramses II behoed voor verval Cairo» De Egyptische autoriteiten hebben besloten het beeld van farao Ramses II van het centrum van Caïro te verhuizen naar een museum bij de piramides van Gizeh. Zij willen het zo redden van de vervuiling in de miljoenenstad. Ramses II was een van de machtigste farao's van het oude Egypte. Hij regeerde van 1290 tot 1224 voor Christus en werd beroemd door zijn verove ringen in Azië. Het beeld 2,5 ton zwaar en 15,6 meter hoog werd ontdekt in Tanis in de Nijl-delta. Stel werpt zich voor Oriënt-Express nancy Een verliefd paar een 13-jarig meisje een man van 24 heeft zelfmoord gepleegd door zich in het oosten van Frank rijk voor de Oriënt-Express naar Boedapest te werpen. Spoor wegpersoneel bemerkte pas na aankomst in het station van Straatsburg dat de trein onderweg een of meer lichamen moest hebben overreden. PKK-leden in Duitsland aangeklaagd karlsruhe Het Duitse federale openbaar ministerie heeft drie vooraanstaande leden van de Koerdische Arbeiderspartij (PKK) in staat van beschuldiging gesteld wegens lidmaatschap van een terroristische beweging. De drie zitten al ruim een half jaar in voorarrest. Zij worden ervan beschuldigd tussen 1992 en 1994 terreuraanslagen te hebben gepleegd op Turkse winkels en be drijven in Duitsland. Militairen gearresteerd voor Schietpartij Rwandees kamp )rie Rwandese legerofficieren q ;ijn gisteren gearresteerd in ver- jand met een schietpartij in 'en vluchtelingenkamp waarbij i\o aterdag twaalf doden en 36 ge- ronden vielen. De Rwandese ice-president Paul Kagame zei lat de drie zijn gearresteerd langende het onderzoek naar iet incident. ZJe^zullëri voor de aijgsraad gebracht worden. De kampen vormen volgens le regering een ernstig veilig- leidsprobleem. Hutu-extremis- en, verantwoordelijk voor de massaslachting op de Tutsi-be volking, gebruiken de kampen als basis om van daaruit op nieuw een greep naar de macht te doen. De Rwandese regering dreigt meer dan 60 internationale hulporganisaties het land uit te zetten. De hulporganisaties worden het land uitgezet omdat zij zich niet hebben laten regi streren, aldus een hoge rege ringsfunctionaris. Dat kon tot maandag. Het gaat vooral om niet-gouvernementele organisa ties. Zes doden bij gevechten in Mexicaanse regio Chiapas Zes personen zijn gisteren ge dood bij ongeregeldheden in het dorp Chicomuselo in de Mexicaanse provincie Chiapas. TCvee politiemannen werden vermoord nadat zij door de monstranten in gijzeling waren genomen. Vier anderen, onder wie twee demonstranten en een omstander, werden gedood bij confrontaties met de politie. Volgens activist Cesar Espinosa werd het geweld in Chicomu selo uitgelokt door de politie. Zo'n 300 Indiaanse boeren bestormden gisteren het ge meentehuis van Chicomuselo. Anderen blokkeerden een snel weg in de buurt van het dorp. Ze dat de Mexicaanse re gering Amado Avendano 'tot gouverneur van Chiapas zou benoemen. Avendano zou de gouverneursverkiezingen in au gustus hebben verloren door fraude. Het Mexicaanse leger maakte begon vorig jaar een eind aan een opstand van voornamelijk Indiaanse boeren in Chiapas. Eind vorig jaar laaide het verzet van de boeren tegen hun slech te levensomstandigheden weer óp. De centrum-linkse opposi tiepartij PRD heeft bij justitie een officiële klacht ingediend tegen de vorige president van Mexico, Carlos Salinas de Got tari. De partij stelt de ex-presi dent verantwoordelijk voor de huidige financiële crisis in Mexico. Volgens de partij heeft Salinas de economische proble men van zijn land verhuld om kans te houden op.de topfunc tie bij de per 1 janpari opgérich te wereldhandelsorganisatie WTO. Moslims tegen fundamentalisme parus apleiders opgestelde handvest staat onder meer dat „de islam in zijn wezen eei^ vreedzame en geweldloze religienis". En ver der: „De moslims in Frankrijk, trouw aan de meest authentieke islamitische tradities, distantië ren zich van elke vorm van ex tremisme en betuigen hun loya liteit aan de staat". De islam is met vier miljoen gelovigen na het katholicisme de tweede godsdienst in Frank rijk. De meeste islamieten in Frankrijk komen uit Algerije, Tunesië en Marokko. Gematigde islamitische leiders verv^erpen het fundamentalis me en zweren trouw aan de Franse staat. Ze deden dat gis teren door in Parijs het Islami tisch Handvest te overhandigen aan minister Pasqua (binnen landse zaken). De minister feliciteerde de coördinator van het handvest, Dalil Boubakeur, die rector is van de Parijse moskee. In het door theologen, weten schappers en maatschappelijke Gerucht over nieuw huwelijk kroonprins De Filipijnse hoofdstad Manilla staat in het teken van het bezoek van de paus vandaag. FOTO »EPA >Atl rome eelco van der linden correspondent De Italiaanse president Scalfaro zal vrijwel zeker niet ingaan op de eis van demissionair premier Berlusconi om vervroegde ver kiezingen uit te schrijven. Scalfaro zal waarschijnlijk mor gen de naam bekendmaken van degene die moet proberen de 54ste na-oorlogse regering van Italië te formeren. Als gevolg van langdurige re genval zijn bij overstromingen in de Amerikaanse staat Califor nia de afgelopen dagen zeker zes doden gevallen. Dat meldde het televisiestation CNN van daag. Duizenden mensen heb ben hun huizen verlaten. Dooi de regen zijn veel rivieren bui- Dat is duidelijk geworden na de laatste gesprekken die de president gisteren had met de belangrijkste politieke leiders. Scalfaro is voor een soort za kenkabinet zonder politieke kleur en voelt niet voor een nieuw mandaat voor Berlusco ni. Gisteren zeiden de leiders van de regeringspartijen dat een tweede kabinet-Berlusconi het enige alternatief kan zijn voor verkiezingen. ten hun oevers getreden. Meer dan vijfhonderd huizen zijn be schadigd. De schade wordt ge raamd op enkele honderden miljoenen dollars. Vijftig auto wegen zijn gedeeltelijk afgeslo ten. Gouverneur Pete Wilson heeft in 24 districten de nood toestand afgekondigd. President Clinton beloofde federale hulp. londen cees van zweeden correspondent Camilla Parker Bowles, gedu rende meer dan tien jaar de maitresse van de Britse kroon prins Charles, gaat scheiden. De aankondiging leidde on middellijk tot de speculatie dat de 47-jarige Camilla de vol gende koningin van Groot- Brittannië wordt. Charles leeft al enige jaren gescheiden van zijn populaire vrouw, prinses Diana. Tot voor kort werd aangeno men dat het prinselijk paar niet formeel zou scheiden zo lang de koningin-moeder (94) nog in leven was. In een ge ruchtmakend vraaggesprek met het weekblad The Specta tor zei de voormalige secrata- ris van de vorstin, Lord Char- tens, echter dat de 46-jarige Charles 'zeer spoedig' zou scheiden. Nu Camilla gaat scheiden, maakt dat voor Charles de weg vrij voor een huwelijk met haar. Staatsrech telijk zou Camilla in dat geval koningin worden als Charles de troon bestijgt. Diana houdt dan wel de titel 'prinses'. De meeste deskundigen gaan er echter van uit dat Charles zich onmogelijk zou maken door de troon te bestij gen met Camilla aan zijn zijde. Charles wordt gezien als de man die het 'huwelijk van de eeuw' met Diana op de klip pen heeft laten lopen. Door uitgerekend zijn maitresse te trouwen, zou hij alleen nog maar meer zout in die wonden wrijven. De Filipijnse politie heeft twee mensen gearresteerd op ver denking van het voorbereiden van een aanslag op de paus. De kerkvorst brengt eind van de week een bezoek aan Azië. Van daag komt hij aan in Manilla. President Fidel Ramos deelde vanochtend op een persconfe rentie mee dat 'een paar men sen' zijn aangehouden. Volgens Filipijnse kranten arresteerde de politie een Pakistaan die ex plosiqven aan het maken was in een fiat in de huurt van de ver blijfplaats van de paus. Behalve vier hommen vonden de agen ten ook een priestergewaad in het huis. De Filipijnse regering heeft eerder de namen van 109 men sen over de hele wereld open baar gemaakt die mogelijk van plan waren een aanslag op de paus le plegen. 'Irak bezit nog gestolen wapens' NEW YORK «Rtr Volgens de Verenigde Staten is Irak nog altijd in het bezit van tijdens de Golfoorlog uit Koe weit gestolen wapens en goede ren. De Veiligheidsraad van de Verenigde Naties kreeg gisteren gegevens en foto's voorgelegd die volgens Washington aanto nen dat Irak nog over ongeveer 9.000 stuks militair materieel en duizenden civiele goederen be schikt. Irak zou wapens uit dit arsenaal vorig jaar oktober heb ben gebruikt bij een nieuwe be dreiging van Koeweit. De Veiligheidsraad vergader de gisteren over de sancties te gen Bagdad. Volgens de VS be staat er 'ernstige twijfel' over Iraks geloofwaardigheid en vreedzame bedoelingen nu blijkt dat het land in gebreke blijft bij het teruggeven van Koeweits materieel. Washington vindt dan ook dat de sancties moeten worden gehandhaafd. jeruzalem sarah helm the independent Onder druk van ultra-orthodoxe joden heeft de rege ring van Israël wettelijk geregeld dat er geen weten schappelijk of archeologisch onderzoek meer mag wor den gedaan naar menselijke overblijfselen. Bovendien moeten alle menselijke botten of ze nu van christe nen, islamieten of joden zijn aan religieuze joden worden overhandigd voor onmiddellijke herbegraving. Met deze verordening probeert de wankele coalitiere gering van Israël de streng religieuze partijen te paaien. Omdat de kwestie politiek bijzonder gevoelig ligt, is de verordening in het grootste geheim goedgekeurd. Maar vorige week kwam aan alle geheimhouding een eind toen ultra-orthodoxe joden twee vrachtwagens vol bot ten van onschatbare waarde meenamen uit het Roc kefeller Museum in Jeruzalem om ze opnieuw te begra ven. Vooraanstaande wetenschappers en archeologen waar schuwen dat de nieuwe maatregel onmetelijke schade zal berokkenen aan de kennis over de mens. De bodem van Israël en de Westelijke Jordaanoever bevat belang rijke resten uit alle perioden van de menselijke ontwik keling. Hier verschenen honderdduizend jaar geleden voor het eerst mensen ten tonele en hier schakelde de tot dan toe jagende en verzamelende mens tienduizend jaar geleden over op landbouw. „Dit is een van de rijkste vindplaatsen van menselijke fossielen ter wereld. Het erfgoed van de hele wereld staat op het spel", zegt Patricia Smith, professor in de morfologie aan de Hebrew University in Jeruzalem. „Wat moeten deze mensen met de botten van Foeni- ciërs of Filistijnen? Het probleem is dat de ultra-ortho doxe joden niet in de prehistorie geloven, evenmin als in de evolutie of wetenschappelijk onderzoek. Ze den ken dat het menselijk leven bij Adam en Eva is begon nen en wijzen het bestaan van prehistorische botten als een leugen van de hand." De discussie over in het Heilig Land gevonden botten is in de afgelopen jaren al ettelijke malen opgelaaid. Re gelmatig hielden ultra-orthodoxe joden gewelddadige protesten bij archeologische opgravingen. Religieuze- joden zeggen dat het verstoren van de rust van joodse botten in strijd is met Halacha. Dat is de joodse wet waarin strenge regels worden gegeven voor de teraar debestelling van overledenen. In een Israëlische wet uit 1978 was vastgelegd dat ar cheologen botten mochten opgraven en bestuderen, zolang de restanten daarna maar werden overgedragen aan het ministerie van religieuze zaken. Het ministerie speelde de botten vervolgens door naar vertegenwoor digers van de betreffende religieuze overtuiging zodat ze opnieuw konden worden begraven. Invloedrijke groepen extremistische joden hebben ech ter met succes geijverd voor een verandering van deze wet. Gewapend met de nieuwe verordening hebben ad vocaten van het ministerie van onderwijs en weten schap de Israëlische Raad voor Oudheden inmiddels gesommeerd om alle opgegraven botten te overhandi gen, ongeacht of de bestudering ervan is afgerond of niet. Oni op de uitvoering van de verordening toe te zien, hebben ultra-orthodoxe joden een 'grafwacht', de Alra Kadisha, in het leven geroepen. Die moet bij opgravin gen patrouilleren en archeologen intimideren. Bij ar cheologische opgravingen worden niet alleen botten van joden, maar ook beenderen van islamieten en christenen gevonden. Die mogen volgens de nieuwe verordening ook door religieuze joden in beslag worden genomen. David Shmidol, een van de leiders van de Alra Kadisha, verklaarde gisteren dat de orthodoxe joden niet speci fiek op botten van christenen of islamieten uit zijn, maar dat ze gewoon alle botten willen hebben voor het geval ze van joden zijn. „Dal is niet altijd duidelijk vast testellen", aldus Shmidol. De ultra-orthodoxe joden gaan dus uit van het standpunt dat alle botten joods zijn, totdat het tegendeel is bewezen. vertaling margreet heslinga In Grozny wordt weer hevig gevochten In Moskou gingen gisteren opnieuw mensen de straat op om te demonstreren tegen het Russische optreden in Tsjetsjenië. FOTO REUTER CENNADY CALPERIN Zelfs Russische elitetroep houdt het voor gezien moskou Rtr De desertie onder Russische troepen in Tsjetsjenië neemt hand over hand toe. Zelfs agen ten van de OMON, de elitepoli- tie van het ministerie van bin nenlandse zaken, geven er de brui aan. OMON moest juist zorgen dat soldaten hun post niet zouden verlaten. „Hoe kunnen we met lichte wapens en traangas ons werk goed doen, als we moeten strij den tegen Tsjetsjeense tanks en artillerie", aldus een officier van een OMON-brigade van hon derd man tegen het dagblad Izvestia. De eenheid moest tot 26 januari in Tsjetsjenië blijven. Maar de brigade gaat terug naar haar basis Jekaterinburg in de Oeral, de stad waar Boris Jeltsin zijn politieke carrière begon die hem naar het presidentschap zou voeren. Volgens Izvestia is het de eer ste keer dat een eenheid van het ministerie van binnenlandse za- kefi in de Kaukasus een bevel van hogerhand naast zich neer legt. Het blad schrijft dat de OMON-desertie andere delen van de Russische krijgsmacht tot soortgelijke actie kan inspi reren. Het Russische parlement zal vandaag, in een poging de druk op president Jeltsin te vergroten, vragen om het ontslag van minister van defensie Gratsjov en diens col lega van binnenlandse zaken Jerin. De Doema, het Lager huis, begon vanmorgen een speciale zitting over Tsjetsje nië. Een meerderheid van de parlementariërs heeft al aangekondigd van de twee ministers af te willen. moskou» hans geleijnse correspondent Als het parlement een motie te gen de twee ministers aan neemt, hoeft president Jeltsin zich daarvan overigens weinig aan te trekken. Benoeming en ontslag van de belangrijkste mi nisters is volgens de grondwet namelijk een zaak van de presi dent en van niemand anders. De positie van defensieminis ter Gratsjov lijkt het meest wan kel. De secretaris van Jeltsins Veiligheidsraad, Oleg Lobov, zei gisteren dat Gratsjov had inge stemd met een 'onafhankelijk onderzoek' naar de vraag waar om Jeltsins tot driemaal toe ge geven order om bombardemen ten op Grozny te stoppen niet is opgevolgd. Lobov zei niet wie er in de commissie zaten en of het onderzoek al is begonnen. Diverse Doema-fracties heb ben moties aangekondigd waar in het vertrouwen in de hele re gering wordt opgezegd. Door de onderlinge verdeeldheid in het parlement lijken die moties echter even kansloos als initia tieven van radicale democraten om het parlement meer be voegdheden te geven. Voorstel len van de fractie Ruslands Keu ze om het parlement meer greep te geven op de inzet van het leger in eigen land werden vanmorgen dan ook meteen weggestemd. Het parlement wilde er niet eens over praten. Dat gold zelfs voor het voorstel om bij wet vast te leggen dat de regering verplicht is de namen van bij militaire acties gedode, gewonde of vermiste militairen in een dagelijkse lijst te publice ren. Een door Moskou gisteren eenzijdig afgekondigde wapen stilstand voor 48 uur mislukte volledig. Volgens de regerings persdienst bleven de Tsjetsje- nen doorvechten. De Russen moesten uit zelfverdediging het vuur beantwoorden, aldus een regeringsverklaring. Westerse correspondenten meldden van morgen dat er opnieuw hevig werd gevochten in het centrum van de Tsjetsjeense hoofdstad Grozny. In het zwaar bescha digde presidentieel paleis be vinden zich naar schatting vier- tot vijfhonderd verdedigers. HM TL ^OJLUAT Ao Mom V vNHTÏÏu hr ^0clm' mepï TtOJ? w

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 7