Hof geeft ex-coureur vijf jaar cel Binnenland Reizigers in problemen door acties streekvervoer Twee jaar geen ontslag )ij arbeidsvoorziening Duitse overvallers vast na klopjacht rond Utrecht 'Alles gebeurt op een fatsoenlijke manier' CDA wil toe naar één politie-organisatie Volle publieke tribune tijdens proces Brunssum Gevangene nog steeds zoek 'Witte' werkster gaat met 'zwarte' concurreren I WOENSDAG 11 JANUAR11995 n Nedcilands Persbur CNV dreigt met forse looneisen urmond Voor de Industrie- en Voedingsbond CNV is het jaar van de waarheid aangebroken. De leden willen boter bij de vis. Als de loonmatiging dit jaar niet leidt tot meer banen, volgen volgend jaar forse looneisen. Hoe hoog die eisen zijn, wilde voorzitter Terpstra gisteren niet zeggen. Auto Janmaat in Harlingen te water harlingen De auto van fractievoorzitter janmaat van de Cen trumdemocraten is gisteravond in Harlingen te water geraakt. De politie zoekt nog uit of de auto in het water is geduwd of er uit zichzelf in is gereden. De CD hield op dat moment een bij eenkomst in hotel Zeezicht. Miljoenenbrand in Tilburg tilburg Afgelopen nacht heeft een felle brand een groothandel in huishoudelijke goederen en speelgoed en een meubelzaak in Tilburg in de as gelegd. De brandweer spreekt van een miljoe- nenschade. Oranjeverenigingen gaan samen enschede» De Christelijke Bond van Oranjeverenigingen en de Federatie van Oranjeverenigingen gaan samen. De twee over koepelende organen hebben jarenlang onderhandelingen ge voerd over samenwerking. Toen vorig jaar via het informele cir cuit bekend werd dat koningin Beatrix veel prijs zou stellen op een fusie, werd er vaart achter de besprekingen gezet. Bij de Christelijke Bond zijn zo'n tachtig Oranjeverenigingen aangeslo ten, bij de federatie ruim driehonderd. Ziekmeldingen detailhandel dalen fors utrecht i Iet aantal ziekmeldingen van werknemers in de de tailhandel en de ambachten lag vorig jaar 34,2 procent onder het niveau van 1993. Het aantal meldingen nam af van 944.000 tot 622.000. De scherpe daling komt mede doordat vooral kleinere bedrijven het nut van de verplichte ziekmelding niet langer in zien. Dat komt omdat ze sinds 1 januari 1994 het loon geduren de de eerste ziekteweken uit eigen zak moeten betalen. Nederlander eet meer vlees ruswuk» De Nederlander heeft vorig jaar meer vlees gegeten. De consumptie per hoofd van de bevolking steeg met negen ons tot 88,9 kilo. De produktie van vlees nam echter af. De Produkt- schappen Vee, Vlees en Eieren (PVE) maakten deze cijfers van daag bekend. Varkensvlees is favoriet bij de Nederlander. iden haag gpd Jnverwachte stakingen in het streekvervoer in met name Zee land en een deel van Zuid-Hol land hebben vanmorgen tien tallen reizigers in de problemen gebracht. Velen kwamen te laat jp hun werk, scholieren spijbel- len noodgedwongen het eerste schooluur. De chauffeurs zijn pntevreden over,de werkgevers- voorstellen in het CAO-overleg. I Liep de staking,in.Zeeland en fZuid-Holland rond negen uur [vanmorgen af, in de drie noor- lelijke provincies gingen vanaf ur vele lijnen 'plat'. De /akbonden CNV en FNV wer- ien door de stakingen volko- ïen verrast. De werkgevers, verenigd in de 'SN Groep, willen het aantal \TV-dagen met 26 halve dagen titbreiden voor chauffeurs on- den haag anp Medewerkers van arbeidsbu- eaus hoeven de komende twee aar niet te vrezen voor collec- ief ontslag. Dat zijn de vakbon- len gisteren met de directie van le arbeidsvoorziening overeen komen. De we rkge vers veren i- [ing VNO/NCW vindt deze af- ipraak niet verstandig omdat ïelemaal niet zeker is wat er in ie toekomst gebeurt. Juist de verzekering dat er de comende twee jaar geen collec- ieve ontslagen vallen, was voor ie bonden reden in té stemmen net het akkoord. De bureaus raor de arbeidsvoorziening noeten dit jaar 100 miljoen be zuinigen. De komende drie jaar is dat 500 miljoen per jaar. Volgens C. van der Knaap die ïamens de vakcentrale CNV in het CBA zit, is de directie 'vol strekt binnen het mandaat ge bleven' dat zij van het bestuur had meegekregen. De overeen komst zal dan ook steun krijgen van zowel de overheids- als de werknemersvertegenwoordigers in het bestuur. „De werkgevers kunnen het er niet mee eens zijn maar het akkoord zal toch worden uitgevoerd", aldus Van der Knaap. Verder is afgesproken dat de lonen niet stijgen. In ruil daar voor kan worden onderhandeld over verkorting van de werktij den waardoor minder werkne mers overcompleet worden. Werknemers moeten wel mee werken aan zowel herplaatsing binnen als buiten de eigen or ganisatie. Verder komt er voor bepaalde functies een vacatu restop. hvee vuurgevaarlijke Duitse Tankovervallers zijn gistermid- iag na een klopjacht van ander- ïalf uur bij een tankstation tus- ien Veenendaal en Maarssén langehouden. De twee, die bij de Duitse politie bekendstaan ils Bonnie en Clyde, hadden bij !en gewapende overval in het Xiitse Südlohn-Oeding 40.000 TMark buitgemaakt. Bij de lanhouding zijn diverse scho en gelost. Niemand raakte ge- vond. Een deel van de buit is nmiddels terecht. De verdachten werden bij oeval door surveillerende poli- de-agenten in Doetinchem ont- lekt, nadat de Duitse politie •en signalement van de daders !n de vluchtauto had verspreid. }e verdachten reden toen op lijksweg 18 richting A12. Ter loogte van de afslag Wolfheze- ■de liet de politie een file ont daan in de hoop dat de overval- ers zich daarin zouden vastrij- len. De overvallers namen ech ter de vluchtstrook. Alle afritten richting Utrecht werden vervol gens afgezet en de politie liet bij het tankstation tussen Veenen daal en Maarssen opnieuw een file ontstaan. De overvallers re den het terrein van het tanksta tion op en sleurden de pompei- genaar onder bedrieging van een pistool de auto in. Met hun gijzelaar reden ze de oprit naar de A12 op in de rich ting van de derde blokkade, een dwars op de weg geparkeerde grote Volvo. De politie-agenten bij deze blokkade waren echter niet op de hoogte van het feit dat de overvallers de eigenaar van het tankstation hadden ge gijzeld en losten enkele schoten. De bestuurder wist desondanks ook deze blokkade te omzeilen waarop ze zich uiteindelijk in een file-val even verderop vast- reden. Daarop konden beide verdachten, een 20-jarige vrouw en een 28-jarige man, worden ingerekend. De eigenaar van het tankstation kwam met de schrik vrij. amsterdam peter elberse De sporen van de recente in braak in de kamer van de pro cureur-generaal in het gebouw van het gerechtshof aan de Am sterdamse Prinsengracht zijn nog duidelijk zichtbaar. ,,Ik hoop dat deze toestanden nu afgelopen zijn", zegt procureur- generaal mr. R. j. Manschot in dezelfde kamer, kort nadat het Hof het arrest in de zaak tegen Charles Zwolsman heeft uitge sproken. De inbraak werd vorige week gepleegd, vermoedelijk door ie mand die zich heeft laten in sluiten. Manschot tast nog in het duister over de vraag wie er voor verantwoordelijk is. Hij zal de laatste zijn om een specula tief beschuldigende vinger naar iemand uit te steken. Maar dui delijk is dat het om het zoveel ste hoofdstukje ging in de 'ont regelingscampagne' tegen Justi tie, die de diverse processen te gen grote Nederlandse drug handelaren heeft getekend. In braken, diefstal van onder zoeksmateriaal, bedreigingen en fysiek geweld tegen officier van justitie mr. J. Valente. Manschot, aanklager in hoger beroep in de zaak, is tevreden met het arrest. ,,Ik hoop ook dat men nu inziet dat zo'n campag ne niet werkt", zegt hij. „Het openbaar ministerie en de poli tie laten zich niet uit het veld slaan. Als dit de manier zou zijn waarop de samenleving moet functioneren, is dat heel veront rustend." Manschot is er altijd van over tuigd geweest dat de zaak over eind moest kunnen blijven en dat de politie geen ontoelaatba re opsporingsmethoden heeft toegepast. „Gelooft u mij, in dit land gebeurt alles op een fat soenlijke manier. Wij, het open baar ministerie en de politie, hebben niets te verbergen." Manschot baseert zich op een praktijkervaring bij het open baar ministerie van bijna een kwart eeuw. „De opsporings diensten in Nederland werken op een integere en betrouwbare manier. Toestanden zoals wij die uit bijvoorbeeld Groot-Brit- tannië kennen, in de zaken te gen de Guildford Four en de Birmingham Six, waarbij doel bewust een zaak wordt gefabri ceerd tegen onschuldige men sen, kom je hier absoluut niet tegen." Toch had het Hof niet minder dan veertien lange zittingen no dig om tot een veroordeling te komen, een veroordeling die de stelling van Manschot bevestigt. Dat kwam mede doordat het onderzoeksteam van de Am sterdamse politie, onder leiding van hoofdinspecteur W. Woel- ders, niet zonder slag of stoot het achterste van zijn tong liet zien. Pas aan het eind van het proces werd, aan de hand van een overzichtsrapport van Woelders, duidelijk wat de poli tie zich aan mogelijke dubieuze praktijken had gepermitteerd. Manschot: „We zitten in een overgangsfase. Er bestaat koud watervrees, die best kan worden weggenomen als de verant woordelijke teamleiders en het OM zo'n omvangrijk onderzoek goed begeleiden. Dan hoefje niet meer bang te zijn dat zo'n zaak stukloopt. Daarbij moet je je ook bedenken dat tal van me thoden niet wettelijk zijn gere geld. Zolang dat niet het geval is, moet de rechter erover oor delen. En dat is hier gebeurd. Alles moet voor de rechter toetsbaar blijven." Manschot voorziet dat proces sen zoals in de zaak-Zwolsman in de toekomst weer korter kun nen worden. De politie heeft le ring kunnen trekken uit zaken als deze. Zo lijkt het hem goed dat een overzicht zoals Woel ders dat in opdracht van het hof heeft geproduceerd, voortaan in het dossier komt voordat de rechter het onder ogen krijgt. „Dat moet uiteindelijk een lan delijke standaardnorm wor den", aldus Manschot. „Maar je kunt niet verwachten dat de po litie alles meteen op tafel legt. Dat ondermijnt haar tactiek en levert in sommige gevallen ge vaar op." der de vijftig jaar. Oudere chauffeurs zouden er in het werkgeversvoorstel dertien hal ve ATV-dagen bij krijgen. De Vervoersbond FNV heeft het aanbod afgewezen, omdat de chauffeurs de verkorting van de arbeidstijd uit eigen zak moeten betalen. Door wijzigingen in de roosters behoren in het werkge versvoorstel diensten van twaalf uur tot de mogelijkheden» Bovendien wordt voor onre gelmatig werk op doordeweekse dagen niet langer een onregel matigheidstoeslag betaald. De werkgevers zien ook de zater dag als normale werkdag. Bo vendien verlangt VSN dat er zes compensatiedagen en drie ver lofdagen worden ingeleverd. De chauffeurs in Haarlem en Leiden en omgeving doen niet aan de acties mee. 'Minister Sorgdrager en staatssecretaris Schmitz volgden gisteren de behandeling van de begroting v den haag anp De CDA-fractie in de Eerste Kamer vindt dat er één politie-organisatie moet komen. De partij wil af van alle afzonderlijke re giokorpsen en het korps landelijke politie diensten. „Nu van het openbaar ministerie één organisatie wordt gemaakt, die het ge zag over de politie moet gaan waarmaken, kan het toch niet anders dan dat er ook sprake zal zijn van één organisatie op het terrein van de politie?", wilde CDA-senator Fleers gisteren van minister Sorgdrager van justitie weten bij de behandeling van de be groting. Verder vindt het CDA dat de politieminis ters het risico lopen dat er opnieuw een ge meentelijk georganiseerde politie ontstaat. Buiten de stedelijke gebieden kampen de gemeenten voortdurend met een krappe politiebezetting De kans is groot dat gemeentebesturen dat op peil zullen brengen met eigen mid delen. „En bij die ontwikkeling zal het niet B. en W. verdacht van valsheid in geschrifte maastricht anp Onder grote publieke belang stelling is gisteren in Maastricht het prpces begonnen tegen vier vroegere wethouders van Brunssum. Ook de voormalige gemeentesecretaris staat te recht. De zaak duurde de hele dag en zal op 14 februari wor den voortgezet. Justitie beschul digt de vijf van valsheid in ge schrifte. Oud-burgemeester H. Riem moet in maart voor de rechter verschijnen. Het vijftal zou hebben ge knoeid met de data van college- besluiten in een poging de ont slagen en van corruptie ver dachte PvdA-burgemeester Riem te helpen. Zo werd voor een reis naar Israël die de eerste burger op kosten van de ge meenschap maakte, pas ach teraf toestemming gegeven. Dat is volgens Justitie valsheid in geschrifte. De rechtbank kon de zaak gisteren niet afronden en gaat 14 februari verder. De vroegere gemeentesecre taris, de 56-jarige J. Kuijpers, zou in april 1993 het initiatief hebben genomen om een colle- gebesluit uit maart 1992 over een reis van Riem naar Israël en besluiten over diens banden met baggerbedrijven schriftelijk te laten vastleggen. Kuijpers deed zijn voorstel enkele dagen na.de arrestatie van Riem. Vrij snel na het begin van de zitting ontstond een conflict tussen de officier en de verdedi ging over het horen van getui- ge-deskundige prof. mr. Henne- kens. De officier wilde de hoog leraar aanvankelijk niet als ge tuige omdat de man in het ver leden als privé-adviseur van Riem is opgetreden en dus niet onafhankelijk is. De rechtbank bepaalde uiteindelijk dat de ad vocaten de hoogleraar alleen vragen mochten stellen over be stuursrechtelijke aangelegenhe den. Hennekens zei later dat het vaker voorkomt dat colleges mondeling genomen besluiten later schriftelijk vastleggen. Vol gens de hoogleraar Staats- en Bestuursrecht spelen data daar bij geen doorslaggevende rol. Kuijpers erkende gisteren dat hij administratief misschien niet juist had gehandeld. Maar volgens hem heeft hij geen strafbaar feit gepleegd. Het ging alleen maar om het formalise ren van eerder genomen beslui ten, bedoeld om misverstanden rond Riem te voorkomen. De reis naar Israël en een werkbe zoek aan Lyon waren in het be lang van de gemeente, zei hij. Daarom betaalde de gemeente. Voormalig D66-wethouder Pierik bevestigde het verhaal van Kuijpers. Volgens hem is er inderdaad over gesproken en hebben hij en zijn collega spra ken de wethouders af de zaak te formaliseren. Hij bevestigde ook de getui genis van Kuijpers, waar deze een citaat van Riems uit april 1993 aanhaalde. Daarin zei bur gemeester Riems: „Ik ben on schuldig, voel me ongelukkig en onrechtvaardig behandeld. Wat mij nu overkomt, kan tachtig procent van alle Limburgse be stuurders overkomen. De rechtbank hoorde gisteren ook burgemeester Riem en zijn vrouw. De gewezen burgervader gaf op veel vragen geen ant woord. Dat zou zijn zaak alleen maar kunnen schaden, ver klaarde hij. hellendoorn anp De vuurwapengevaarlijke man die gisteren in het Overijsselse Hellendoorn aan arrestatie wist te ontkomen, heeft vanmorgen in deze plaats waarschijnlijk een auto gestolen om zijn vlucht te kunnen voortzetten. De politie heeft dat meegedeeld na een dag en een nacht intensief Handelen politie was niet onrechtmatig Het gerechtshof in Amsterdam heeft gisteren de 39-jarige Charles Zwolsman veroordeeld tot vijf jaar gevangenis straf. üe eis was acht jaaV. Het Hof heeft de voormalige autocoureur schuldig bevonden aan grootschalige invoer van Marokkaanse hasj en het leiding geven aan een cri minele organisatie. Zijn straf viel een jaar hoger uit dan de straf die de rechtbank hem had gegeven. amsterdam anp Volgens het Hof is niets geble ken van onrechtmatig handelen doorzie politie. Alle verweven daaromtrent van raadsman mr. P. Doedens werden door het Hof verworpen. Doedens kondigde onmiddellijk na de uitspraak aan de zaak in cassa tie voor te leggen aan de Hoge Raad. Alle opsporingshandelingen het gebruik van scanners om autotelefoons af te luisteren, het betreden van woningen en loodsen tijdens zogeheten inkij koperaties, het niet opmaken van een proces-verbaal von den naar het oordeel van het Hof'steun in het recht Zwolsman die de afgelo pen weken zelf nadrukkelijk de publiciteit zocht werd vorig jaar door de rechtbank tot vier jaar gevangenisstraf veroor deeld. Het Hof deed daar een jaar bovenop, omdat het bewe zen achtte dat hij een bestuur der van de criminele organisatie is geweest. Die strafbare feiten zijn overigens alleen voor de periode van 1990 en 1991 bewe zen. „Een spilfunctie", zo om schreef het Hof de rol van Zwolsman binnen de organisa tie, „vooral in financiële zin". I let 1 lof acht bewezen dat de organisatie zeer veel geld heeft verdiend met de invoer en ver handeling van hasj. Dit geld is witgewassen via de autohandel van Zwolsman. Dit witwassen beschouwt het hof als 'een aan tasting van de legale economie en een bedreiging van de sa menleving'. Het openbaar ministerie (OM) heeft de nettowinst van Zwolsman geraamd op zestig miljoen gulden. Het strafrechte lijk financieel onderzoek tegen hem is nog niet afgerond. Via dit onderzoek kan hem zijn misdaadwinsten worden ontno men. Het Hof hield hij de straf oplegging rekening met de aan kondiging van het OM dat zij met een vordering zal komen. Volgens advocaat Doedens worden met het arrest in de zaak van zijn cliënt de mogelijk heden voor de politie aanzien lijk verruimd. Hij plaatst daar grote vraagtekens bij. Onderzoeksleider Woelders daarentegen was tevreden met het arrest. Volgens hem heeft het meer duidelijkheid verschaft over wat de politie in dergelijke grote onderzoeken wel en niet mag. Plan moet werklozen aan werk helpen uitblijven dat de gemeentebesturen steeds meer bevoegdheden zulen verlenen", aldus Fleers. Bij het inzetten van toezichthouders waarschuwde Fleers voor onduidelijkheid over de zeggenschap over de toezichthou ders. Zij zijn er om de orde te handhaven, maar vallen formeel onder het politiekorps en niet onder de burgemeester. Terwijl de burgemeester volgens Fleers juist verant woordelijk is voor ordehandhaving. speurwerk. Daaraan namen meer dan tachtig agenten deel. Gistermorgen trof de politie de man in Hellendoorn aan in een gestolen auto. Hij bleek in het gezelschap van een man die maandag tegelijk met hem uit de gevangenis in het Duitse Lin- gen was ontsnapt. Die man is inmiddels aangehouden. haarlem annalaura molducci De 'zwarte' werkster krijgt bin nenkort concurrentie van de professionele 'witte' schoonma ker. De Ondernemersorganisa tie Schoonmaak- en bedrijfs- diensten (OSB) uit Tilburg over legt daarover met de werkge versorganisaties VNO en NGW. Doel is werklozen aan een baan te helpen. De 'witte' schoonmaker zal zo'n vijftien gulden per uur kos ten, een paar gulden meer dan de gemiddelde 'zwarte' werkster kost. Voordeel is dat het een professionele schoonmaker is en de hulp ook hij ziekte is ge garandeerd. Bovendien is de schoonmaker verzekerd. De OSB geeft toe dat het niet eenvoudig zal zijn om de con currentie aan te gaan met de 'zwarte' werkster. In de vorige week afgesloten CAO is afge sproken dat er in de schoon maakbranche de komende twee jaar vijfhonderd nieuwe hanen worden gecreëerd en er duizend langdurig werklozen aan werk worden geholpen. OSB wil zo veel mogelijk werklozen inzet ten. Het plan sluit goed aan bij een plan van VNO en NCW om werklozen in te zetten voor een - voudigc dienstverlening, zegt NCW-secretaris A. Schoen- macckers. Volgens hem gaat het niet alleen om schoonmaak werk, maar ook om bijvoor beeld het schoffelen van de tuin, gras maaien of andere eenvoudige klussen in huis. Hij geeft toe dat het plan alleen kans van slagen heeft als de 'witte' hulp financieel kan con curreren met de 'zwarte' hulp. „Daarom pleiten we er ook voor om het verschil tussen netto en brutoloon te verlagen." Een 'witte' schoonmaker houdt nu van de vijftien gulden per uur not to een tientje over. Dat zou dan ook moeten veranderen. Indië-veteranen tegen nationaal debat verleden Indië-veteranen zijn tegen een nationaal debat over het Neder landse verleden in Indonesië na 1945. Een eventuele discussie zal moeten plaatsvinden op ba sis van de geschiedschrijving, omdat er nog maar weinig ver antwoordelijken in leven zijn. Het debat zal daarom uitmon den in een politiek spel dat weer over de hoofden van de toenmalige militairen heen gaat. Dat schrijft voorzitter W. teri Cate van de Federatie van Ver enigingen van Indië Militairen gisteren in och brief aan de Tweede Kamer. Daarin stelt hij dat het parlement een andere weg moet inslaan. Regering en parlement moeten de Indië- ve teranen na 45 jaar eindelijk er kenning en respect geven. Zij zijn tenslotte krachtens een be sluit van die organen naar Indo nesië uitgezonden om daar hun plicht te doen. (Jok het Veteranenplatform verzamelde oud militairen is tegen een politiek debat over de Indic-kwestie. Volgens voorzitter T. Meines versluiert dat de werkelijke problematiek 'en daarop zitten de veteranen niet te wachten'.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 3