Katja Kossmayer kampt met erfenis Sport D Vierde Jumping Indoor Lisse kent sterk deelnemersveld United tast diep in de beurs voor Cole Renate Goetschl de gelukkigste in loterij WOENSDAG 11 JANUAR11995 DUIVENTIL Wilt U iets melden? Bel 071- 356461 (Wim van Duivenbode) dagelijks tussen 10.00 en 12.00 uur. Of schriftelijk naar Post bus 54, 230Ö AB Leiden. Faxen mag ook: 071 321921 er Chrispijn blijft ook volgend seizoen trai- ner van VNA. De oe- fenmeester is nu aan zijn vierde jaar bezig Het Nederlands jeugdbridgeteam is bij een brid- gefestival in Den Bosch als tweede geëindigd. Voor het Ne derlandse team, met Leidenaar Friso Zwerver, was IJsland iets te sterk De Sportraad Zuid- Holland gaat bijscholingsbij eenkomsten verzorgen voor penningmeesters. De Sportraad bezoekt in maart ook heiden. Voor inlichtingen: 01749-44940 Het Leids jeugdvoetbalelftal onder de 13 jaar komt op maan dag 16 januari bij RCL bijeen. De jongens onder de 12 jaar trainen op 18 januari bij voet balvereniging Woubrugge De opening van de expositie Quick Boys 75 jaar is een dag ver vroegd. Het Katwijks museum opent al op 1 februari zijn deu ren Trimclub NL..MLhoudt op zondag 15 januari de maan delijkse trimloop. De start in park Cronesteyn is om 10.30 uur Gymnastiekvereniging Groen Wit viert op vrijdag 20 ja nuari het 75-jarig bestaan in het clubhuis van hockeyclub Room burg Koplopers Dartscompeti tie. Eredivisie: 't Uilenest, la: Whippersnappers, lb: Downstairs, 2a: WW, 2b: No mads, 3a: 't Zooi, 3b: Pretcafé, 3c: Brandwijntje, 3d: Jumbo Fi ve Op zondag 15 januari in Leimuiden de 26ste Drechtloop. Een halve marathon en een 10 km-loop Het wel en wee van de voetbaltrainers. In de zater dag eerste klasse vertrekt Bert van der Poppe bij Schevenin- gen. De matige prestaties en de mening van de spelersraad heb ben hierin een rol gespeeld. Beb van der Heijden is ook volgend seizoen trainer van Ba- •rendrecht. Stanley Brard blijft nog een seizoen bij Capelle. In de hoofdklasse (.zondag) heeft OSV een vervanger voor de ont slagen Dick Alberts. Het wordt Henk Looijen, die sinds 1987 niet meer als trainer werkzaam was. Bij ADO '20 vertrekt Peter Tania. Ook hier was er onvrede onder de spelers. Eelco Fiele- mon wordt bU.deJJaag^étweej-, deklasser JJJVISH PPgevolgci,. door Marco Lange (Qpjflpoxd), John Karelse heeft zijn i met Wilhelmus met een j; verlengd Milly Boys (Utrecht heeft voor de tweede keer hei mammoet-zaalvoetbaltoernot1 in Koudekerk gewonnen Het rondje Texel, een race voor ca tamarans over 100 kilometer, i dit jaar op zaterdag 17 juni Softbalclub Alphians heeft in D Ruiter BV een nieuwe sponsor De Leidse wielervereniging Swift/Casba heeft de contribu tie verhoogd in verband n een flinke milieu-heffing Op zondag 15 januari zijn er A- zwemwedstrijden in Nieuw koop Veldrijder Bram de Groot (Zevenhoven) is geselec teerd voor het EK onder de 23 jaar dat op 28 januari in Eschenbach wordt gehouden Toch nog twee amateurwielrer ners met een nieuw profcon tract: Johrafy van Cadzand r een kleine Belgische ploeg e Wim van de Meulenhof naa. Zetelhallen. Nico Verhoeven te kende een contract met Pal mans De sector Sport en Re creatie organiseert in sair werking met sportschool Ernst Verbeek een cursus Callanetics voor beginners. Aanmelden bij Aad van der Luit (071-315601) Volleybalvereniging NOVO uit Noordwijk heeft in bouwbedrij Thunnissen een nieuwe spon sor. De presentatie hiervan i zaterdag 14 januari in de sport hal Northgo Wim Eradus, oud-doelman van Lugdunum, heeft van de KNVB een schor sing van vier maanden aa broek gekregen. Eradus n droeg zich tijdens een wedstriji van Lugdunum 3 Voetbalver eniging Van Nispen (De Zilk) gaat aan het eind van dit sei zoen niet verder met trainer Frank Zuiderwijk De twee 'Leidse' vertegenwoordigers o de landelijke zaalvoetbalbeker komen in de derde ronde uit te gen Noordhollandse topteams Simeko/MC Donald's bezoekt op 25 januari Hoornsche Veer- huys en Bax is op 27 januari t< gast bij het Volendamse Kras Boys Samen met onder ande ren Henk Duut, Ernie Brandts, Ton Pattinama, Gert Kruys hee Katwijk-trainer Kees Guyt het diploma Trainer-Coach I in zijl bezit gekregen Het zaterda gelftal van SVLV is aansprakelij gesteld voor het staken van de wedstrijd SVLV-Lugdunum. Di Voorschotenaren werden be boet met 150 gulden. Bij de gestaakte wedstrijd War- geen.yAftj de partijen a^nspmtelijk,geste) niet Hi tonelen vapdfe, wedstrijd SCOREBORD 32-37-40-49-5 66-68-69-70. Denemarken wint na strafschoppen 4-2. 70 Garcia 0-1, 88. Rasmussen 1-1. Scheidsrechter: Emperatore. Toeschou wers: 35.000. Groep B: Argentinië-Nigeria 0-0. Scheids rechter: Ali Abou Jseim (VAe). Finale. Argentinië-Denemarken, derde plaats: Mexico-Nigeria PAARDESPORT 6-1, Boetsch (Fra) - Eltingh (6) 6-2 5-7 6, Patrick McEnroe (VSt) - Braasch 6-7 7-6 6-2, Fromberg (Aus) - Rc (Zwi/1) 6-4 6-4, Delaitre (Fra) - Ku (Slw) 7-6 6-3, Woodforde (Aus) - V (Tsj) 6-2 6-2, Woodbridge (Aus) - Ren brink (Dui) 6-3 6-2, Novacek (Tsj/8) - ria (VSt) 6-7 6-4 7-6, Furlan (Ita) - K (Tsj/5) 2-6 6-3 6-2, Medvedev (Oek/2] Reneberg (VSt) 6-4 6-3. Vrouwen, eers ronde: Schultz - Grossman (Aus) 6-7 6 6-1, Stafford (VSt) - Wood (GBr) 7-5 E i 18,00. 1609 m: 1. Gordon Je (Schlangen) 2.07,1 - 1.19,0, 2. Handy- t: Ginger Ex- 6,70 plaats 2,10 1,70 5,80 koppel 14,40 trio 612,30. Vierde koers, 2000 m: 1. Hellas K (Grift) 2 35,6-1.17,8, 2. Henri Star, 3. Gi Niet ges 2,80 pl, 19,70. -6 6-1, Rubin (VSt/2) - Keiler (VSt) 7-6 - idt (VSt) nVento (Ven) 6-3 7-6, W (VSt) - Schwarz (Oos) 6-1 6-0, endt (VSt) e (VSt) - Fang (Chi) Deèbüme (Fra) 6-2 6 tsuka (Jap) - Spirlea (Roe/7) 6-3 6-1,1 liller (VSt) 6-4 6-2, SPORT OP TV plaats 3^,50 3,50 3,10 koppel 57,00 trio 2000 m-. 1. In The Beginning 2. Farola Boe gestart: Eve .80 plaats] 3 5,70 koppel 12,30 trio 600,60. Zevende koers, 2000 m: 1. Bird Feathers (Grift) 2.35,4 - 1.17,7, 2. Gamine des Amis, 3. Elma Buitenzorg. Toto: winnend 1,70 plaats 1,50 1,50 koppel 2.70 trio Melon. Toto: winnend 2,40 plaats 1,40 3,90 5,00 koppel 26,80 trio 453,60. Negende koers, 2000 m: 1 Firby de Frise ;a, negende etappe, Chinguetti - Tidji- giva 4.39 Klassement: 1 Arcarons (Spa) Cagiva 44,58.08, 2. Peterhansel (Fra) Ya maha 10.03, 3 Magnaldi 10.29, 4. Orioli (Ita) Cagiva 28.40, 5. Gallardo (Spa) Cagi va 1.29.10, 19. Jimmink 12.01.23 Auto's: 1. Fontenay/Musmara (Fra) jumping Indoor l.isse, het eve- 22 januari voor de vierde maal wordt gehouden, kent een sterk deelnemersveld. Onder de 200 combinaties die de Hobaho- hallen aandoen, bevinden zich prominenten als Rob Hhrens, Henk van de Pol, Bert Tromp, Albert Voorn en Jenny Zoer. Jumping Indoor Lisse staat, na een korte ruiterpauze, aJs eerste op de nationale wed strijdkalender. Het bestuur heeft in de achterliggende maanden hard gewerkt om vorm te geven aan deze vierde editie die de succesformule van de voorgaande jaren volgt. Ui teraard werden zaken die voor verbetering vatbaar waren aan gepast. Zo vinden spectaculaire rubrieken plaats op de meest geschikte tijdstippen. Woensdag staan de hallen ter beschikking van de lokale basis- sport, paarden en ponies. Zowel overdag als 's avonds worden er diverse rubrieken verreden in de klassen L tot en met ZZ. Op vrijdag wordt een begin gemaakt met de 1.30 rubriek, gevolgd door de 1.35 en 1.40 parcoursen. Het programma op vrijdagavond wordt afgesloten met een spectaculaire snel heids- en wendbaarheidswed strijd voor de 1.30 rubriek. De show op de vrijdagavond staat in het teken van de dressuur. Zaterdag beginnen de wed strijden om half negen 's mor gens. Het programma neemt die dag waarschijnlijk zo'n twaalf uur in beslag. Zaterdag avond zullen de deelnemers aan het concours de show ste len door mee te doen aan de 'verkleed-springen-play-back- show'. Aansluitend vindt het jaarlijkse ruiterbal plaats en vanzelfsprekend ontbreekt ook dit jaar het disco-dorp niet. De zondag ten slotte staat ge heel in het teken van de grote fi nales. De wedstrijden beginnen die dag om 12.00 uur. Dochter Sjoukje Dijkstra vindt beroemde moeder 'alleen maar een nadeel Manchester United heeft giste ren Andy Cole van Newcastle United gecontracteerd. Met de transfer van de 23-jarige aanval ler is ruim zeventien miljoen gulden gemoeid. Tot gisteren was Chris Sutton van Blackburn Rovers de duurste speler in de geschiedenis van het Engelse voetbal. Norwich City inde aan het begin van het seizoen der tien miljoen gulden. In de verkoop van Cole speel de de Noordierse international van Manchester United, Keith Gillespie, een belangrijke rol. Kevin Keegan, manager van Ne wcastle United, wilde de aan valler graag contracteren. Voor bijna drie miljoen verruilde Gil lespie gisteren de Engelse kam pioen voor Newcastle. Keegan was tevreden over de ruil met bijbetaling, de supporters van de zwart-witten niet. Zij rea geerden vol onbegrip. Cole was geliefd bij de aanhang op St. Ja mes' Park. De donkere spits maakte de afgelopen twee sei zoenen 68 doelpunten voor zijn club. Het lokale radiostation liet de hele dag door jammerende fans aan het woord. Manchester United is bezig de ploeg te verbouwen. In de Engelse competitie kan het steeds het sterkste team opstel len, maar in de Europa Cup mag de club maar uitkomen met drie buitenlanders. Mede daarom haalde de landskam pioen dit seizoen de kwartfina les van Champions League niet. In zijn speurtocht naar voetbal lers met een Engelse nationali teit ving Manchester United tot dusver steeds bot. Ook in het geval met Cole ge loofde de clubleiding nooit in een goede afloop. ,,We dachten dat Newcastle zijn beste speler niet zou willen verkopen", aldus de manager van Manchester United Alex Ferguson. Voor de aanvaller, die nooit het tenue van het Engelse nationale team droeg, kwam een droom uit. „Ik had nergens anders willen spe len", zei hij. „De overgang kwam ook voor mij als een vol slagen verrassing. Ik had niet verwacht dat Newcastle me aan een andere Engelse club zou verkopen." Nijholt Een blijk van waardering. Zo ziet Luc Nijholt het nieuwe con tract dat hij deze week bij Swindon Town zal onderteke nen. De club uit de Engelse eer ste divisie brak de nog lopende verbintenis met de Noordhol lander open en bood de voor malige voetballer van onder meer Haarlem en FC Utrecht een nieuwe anderhalf jaar lo pende overeenkomst aan. Nijholt (33) is gelukkig met de aanbieding die manager Mc- Mannan hem deed. „Gezien mijn leeftijd toch niet slecht. Bovendien heb ik bedongen dat ik aan het eind van het contract transfervrij mag vertrekken. Wie weet wat er dan nog mogelijk PSV breekt contract met Numan open EINDHOVEN ANP PSV en Arthur Numan hebben het contract opengebroken. Nu man, wiens verbintenis tot 30 juni 1996 liep, verlengde zijn over eenkomst met de Eindhovense eredivisieclub met twee jaar tot 1 juli 1998. Ruim dertig jaar geleden veroverde Sjoukje Dijkstra tij dens de Olympische Winterspelen van Innsbruck de gou den medaille en nog steeds is ze hét symbool van het va derlandse kunstrijden. Joan Haanappel en de voor ons land uitkomende Amerikaanse Diana de Leeuw lieten de Nederlanders ook nog zien dat schaatsen meer is dan al leen keihard in de rondte rijden. Maar sinds die tijd is het wachten op waardige opvolgers en heeft de gemiddelde schaatsliefhebber weer alleen oog voor de hardrijders. DEN BOSCH ERIC DE BIE GPD-VERSLAGGEVER In de luwte werkt de KNSB ech ter aan betere kunstrij-tijden. Sinds afgelopen zomer kent de ze sectie van de schaatsbond een heuse bondscoach, Peter Moormann. Aan de vooravond van de NK (morgen tot en met zaterdag in Tilburg) en de EK (begin februari in Dortmund) ziet hij, al is het voorlopig op het B-niveau, enige licht puntjes. Katja Kossmayer bij voorbeeld. Als dochter van Sjoukje Dijkstra zit de zestienja rige Hilversumse echter opge scheept met een loodzware er fenis. „Eigenlijk is zo'n beroem de moeder alleen maar een na deel." Dat talent erfelijk kan zijn, heeft de sportwereld inmiddels wel aangetoond. Johan Cruijffs zoon Jordi voetbalt in het eerste van Barcelona en Eddy Merckx' nazaat Axel kan ook snel fietsen. Maar zij zullen hun ouders nooit overtreffen. Dat geldt ook voor Katja Kossmayer. Net als haar moeder, de legendarische Sjoukje Dijkstra, doet zij aan kunstrijden. Niet onverdienste lijk, want nationaal gezien be hoort ze tot de top. Over de grens echter zal ze waarschijn lijk nooit de bekendheid van haar moeder benaderen. Dat wil niet meteen zeggen dat Kossmayer minder getalen teerd is. Wat het kunslrijden be treft, zijn de tijden nu eenmaal behoorlijk veranderd en is een vergelijking met dertig jaar gele- den eigenlijk niet eerlijk. „Mijn moeder sprong alles dubbel, maar tegenwoordig iel je in de internationale top niet mee als je geen drievoudige sprongen kunt maken. De concurrentie is ook veel groter en daarnaast is het in Nederland moeilijk om aan topsport te doen." Zeker als je een - voor Neder landse begrippen - kleine sport beoefent. In tegenstelling tot zo'n beetje de rest van de we reld staat het kunstrijden in ons land in de schaduw van het langebaanschaatsen. Veel ruim te (lees: geld) voor een gedegen opleiding is er daardoor niet. Het trainingskamp van twee weken, dat de nationale kunstrij-selectie vanaf Kerstmis in Den Bosch belegde, mag dan ook uniek worden genoemd. Daarbij is het nog schipperen geblazen, want in Nederland zijn niet zo veel kunstijsbanen en is het aantal 'vrije ijsuren' schaars. Verder blijft voor de meeste kunstrijders werk of school belangrijker. Een logisch gevolg van de kleinschaligheid van de sport. ,Je kunt inderdaad je studie opgeven, zoals ze bijvoorbeeld in Rusland doen", zegt Kossmayer, die in de vierde klas van de havo zit. „Daar staan ze zes uur per dag op het ijs. Ik train dagelijks twee uur, na school. Maar ik zou niet anders willen. Aan een diploma heb je je hele leven nog iets. Kunstrij den doe je maar een paar jaar. Als je zeker weet dat je olym pisch kampioen kunt worden, ligt het anders." Maar Kossmayer weet dat die droom voor haar niet zal uitkomen en dat ze wat dat betreft niet in de voetsporen van haar moeder zal treden. De juiste voedingsbodem had Kossmayer in elk geval, al is ze door haar moeder nooit 'ge pusht' om te gaan schaatsen. „Dat moet je bij mij niet doen. Dan is voor mij de lol er meteen af. Ik ben gaan kunstrijden om dat ik het een mooie en leuke sport vind. Het is niet zo dat ik als kleuter meteen schaatsen Katja Kossmayer: „Het belangrijkste is dat ik kunstrijden leuk blijf vinden. kreeg ondergebonden. De eer ste keer dat ik op het ijs stond, was eigenlijk toevallig. In de show van Rudi Carrell op de Duitse televisie kwam mijn moeder een keer vertellen hoe je kon Ieren schaatsen. Ik mocht dat toen achter een stoel voor doen." Katja bleek aanleg te hebben en wat kon er dan eigenlijk nog fout gaan met één van de beste kunstrijdsters aller tijden als fa milielid? Zo simpel was het ech ter niet. De relatie trainster-pu- pil bleek te veel te worden beïn vloed door de relatie moeder dochter. „We kregen steeds ru zie. Toen heb ik op een gegeven moment gezegd dat ik geen ad viezen meer van haar wilde. Te genwoordig bemoeit ze zich dus niet meer met mijn carrière. Ik luister alleen naar mijn train- ster Truus van der Sande, bij wie ik overigens al vanaf het be gin zit. En mijn moeder is mijn moeder, verder niets. Zoals dat bij andere kinderen ook is", al dus Kossmayer, die toegeeft dat het niet gemakkelijk is om de dochter van Sjoukje Dijkstra te zijn. „De mensen verwachten veel meer van me. Ze vergelijken me al snel met mijn moeder en dat is onzin. Wat mijn moeder heeft bereikt, zal ik nooit bereiken. Daarnaast zijn er mensen die denken dat ik alleen in de kern ploeg zit omdat ik de dochter van Sjoukje Dijkstra ben. Dat is natuurlijk niet waar, maar het betekent wel dat ik me steeds weer moet bewijzen. Soms is dat een extra motivatie, maar meestal word ik verdrietig als ik erover nadenk." Daarvoor had Kossmayer het afgelopen jaar aardig wat tijd, want blessures hielden haar een groot deel van het seizoen aan de kant. Eerst kampte ze met een pijnlijke knie en nu is het haar rug. „Anderhalve maand geleden ben ik bij een val lelijk terechtgekomen. Daarbij heb ik waarschijnlijk een spiertje in mijn onderrug verrekt. Ik heb nog steeds last, maar ik ver wacht dat ik aan de NK kan meedoen." Verder heeft Kossmayer geen doelen voor ogen. „Ik rijd dit seizoen voor het eerst bij de sé- nioren. Ook gezien mijn blessu re moet ik eerst maar afwachten hoe dat gaat. Ik kan nu wel zeg gen dat ik de EK wil halen, maar als het dan niet lukt, is het zo'n teleurstelling. Voorlopig streef ik ernaar mijn sprongen steeds te verbeteren en hoe ver ik dan kom, zie ik wel. Voor mij is het belangrijk dat ik het leuk blijf vinden." Renate Goetschl was de geluk kigste in de loterij op Griessenk- arpiste. De 20-jarige Oostenrijk se zegevierde gisteren op de door hevige sneeuwval en mist geteisterde Super G om de we reldbeker voor vrouwen in het Oostenrijkse Flachau. De jonge alpine-skister had het geluk dat tijdens haar rit het zicht stukken beter was. In te genstelling tot Katja Seizinger. De race van de olymische kam pioene was spookachtig, on heilspellend en vol gevaren. Desondanks bedroeg het ver schil slechts eenhonderdste van een seconde. Als derde finishte de Sloveense Spela Pretnar, op tweehonderdste van een secon de. De weersomstandigheden in Falchau waren zo slecht dat de voor de middaguren vastgestel de Super G voor mannen niet doorging. Vooral dat laatste riep verbazing op bij Seizinger, die onder normale conditie's haar tweede zege dit seizoen op de Super G zou hebben behaald. „De eerste twintig starters wa ren in het nadeel. De jury had de race kunnen afgelasten. Maar aan de andere kant moe ten we niet te veel zeuren. Sneeuw hoort nu eenmaal bij onze sport", zei ze. „De piste was redelijk tot goed, het slech te zicht heeft me parten ge speeld." De zware sneeuwval in de nacht maakte de piste verrader lijk doordat de verse sneeuw de ijslaag bedekte. Bovendien ont namen de nevel en de vlokken de deelneemsters het zicht. Ter wijl zij in duizelingwekkende vaart naar beneden suisden, moesten de skiesters tegelijker tijd de brillen schoonvegen. Seizinger startte als veertien de. /.e liet een tijd van 1.21,68 registreren. Voldoende voor de overwinning, zo leek het. Pret nar, als dertigste in het starthok, was met eenhonderdste van een seconde een fractie minder snel. Goetschl profiteerde, als 34ste weggestuurd, van de ver beterde omstandigheden en be haalde haar eerste belangrijke triomf. Seizinger naderde in het alge mene klassement om de we reldbeker de Zwitserse Heidi Zeller-Bahler tot 37 punten. Ti telverdedigster Vreni Schneider eindigde in de Super G, waarin ze niet te boek staat als expert, als negentiende. De Zwitserse slalomspecialiste zakte in het algemeen klassement naar de derde plaats. Met veel geluk en weinig verschil won de Oostenrijkse Renate Goetschl de enerverende Super G van Flachau.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 22