Gestolen kunst op zwarte markt Weer daverend Key town op stapel Cultuur Kunst Akoestische Golden Earring in topvorm Manifestatie Beelden in Nederland afgesloten Rob Scholte uit ziekenhuis Gratis bus naar Mondriaan-programma Story International werkt aan nieuwe opzet WOENSDAG 11 JANUAR11995 Meezingen met Jubilate Deo alphen aan den run Het gemengd Christelijk koor Jubilate Deo houdt morgenavond een 'Koorkeuken', een speciale repetitie avond waarop iedereen die graag wil meezingen welkom is. Be langstellenden kunnen kennis maken met de wijze van repete ren en het repertoire van het koor. De repetitie wordt gehouden van 20.00 tot 22.00 uur. Beatrix en Claus naar Vermeer in VS den haag Koningin Beatrix en Prins Claus zijn woensdag 8 no vember in de National Gallery of Art te Washington aanwezig bij de opening van de eerste overzichtstentoonstelling van het werk van Johannes Vermeer. De tentoonstelling, die in het voorjaar van 1996 ook te zien is in het Mauritshuis in Den Haag, is opge zet door het Mauritshuis en de National Gallery of Art. Vermeer liet een klein oeuvre na van 35 schilderijen. Twintig daarvan zijn op de tentoonstelling te zien. Het Amerikaanse museum heeft vier Vermeers in zijn bezit, het Mauritshuis drie. De overige wer ken zijn bruiklenen van andere musea. Een deel van de doeken is het afgelopen jaar gerestaureerd. Nieuw cursusprogramma Expressie '70 alphen aan den run» Het nieuwe cursusprogramma van Expressie 70 is uit. Het is onder meer verkrijgbaar bij Expressie '70, de openbare bibliotheken, het VW en het Stadskantoor. Cursisten van Expressie '70 exposeren tot 28 januari hun werk in het ge bouw aan de Cornelis Geellaan 70 in Alphen aan den Rijn. Muziektheatervoorstelling La Mamma Amsterdam Theatergroep De Gebroeders Flint heeft een mu ziektheatervoorstelling opgedragen aan het wezen dat ons v de wieg tot het graf achtervolgt: La Mamma. De produktie gaat op 20 januari in De Roode Bioscoop in Amsterdam in première. La Mamma is gebaseerd op moederteksten uit de Nederlandse literatuur. Proza en poëzie van diverse schrijvers zijn de inspira tiebronnen om de haat-liefde verhouding tegenover de moeder theatraal vorm te geven. Er is gebruik gemaakt van werk van on der anderen Martinus Nijhoff, Hugo Claus, Willem Elsschot, M. Vasalis, Adriaan Morriën en René de Clerque. Wim Meuwissen regisseerde de voorsteling. La Mamma is tot en met 18 maart in een groot aantal theaters te zien. The Black Crowes naar Nederland Rotterdam The Black Crowes komen voor twee concerten naar Nederland. Op 15 januari staat de groep in Groningen, in de Martinihal, en op 6 februari in Ahoy' in Rotterdam. Schilderkunst en fotografie in Artopa lisse In Artopa aan de Grevelingstraat in Lisse is tot en met 29 januari werk te zien van Bep Prent-Opdam en Theo Koeten. Op de schilderijen van Bep Prent zijn meestal Hollandse en Franse kusten te zien. Theo Koeten is fotograaf. Van hem zijn onder meer portretten te zien van bekende en onbekende Nederlan ders. De expositie in Artopa is op donderdag, zaterdag, en zon dag te zien van 13.30 tot 16.30 uur en op donderdagavond van 19.30 tot 21.30 uur. Nacht van Oranje met "Marco Borsato Rotterdam De Nacht van Oranje, ook wel Nederlands grootste meezingfeest genoemd, vindt dit jaar in het Rotterdamse Ahoy' plaats op 28 april. Een etmaal eerder dan gebruikelijk omdat Ko ninginnedag op een zondag valt. Organisator Holland Muziek Produkties heeft zich al verzekerd van de medewerking van on der anderen Marco Borsato, André Hazes, De Havenzangers, Cock van der Palm en Benny Neyman. Kaarten zijn vanaf zater dag verkrijgbaar bij de bekende adressen. •IJh 'IV 7M!ri029§ teifl ti9S J Kaarten voor BZN bij K&O-Leiden leiden/den haag Bij het Uitbureau van K&O, aan de Oude Vest 45 in Leiden, zijn nog enkele toegangskaarten te koop voor het concert van BZN, op 21 januari in het Nederlands Congresge bouw in Den Haag. Hoe het volgend jaar zal gaan? De organisatoren van het zes tiende Keytown Jazz Festival, op zaterdag 28 januari in de Stads gehoorzaal, kunnen nu alleen nog maar diep fronsen. Het fes tival, dat als de bakermat geldt van de Leidse Jazzweek die voorafgaand aan Keytown wordt gehouden, zal dan niet meer in de Stadsgehoorzaal kunnen. Want als alles goed gaat zit die dan midden in een ingrijpende restauratie. Henny Kwik, André de Jong en Jan van der Klugt peinzen zich suf. Voorlopig zien zij geen oplos sing. Maar die zorgen zijn voor morgen, want nu staat weer een daverende aflevering van Key town op stapel. Zoals gebruikelijk zullen alle vijf podia in de Stadsgehoorzaal van vroeg tot laat die avond be zet zijn met jazz-artiesten. En zoals gebruikelijk zijn er weer tal van jazz-soorten vertegen woordigd. Nieuw is de Brazi liaanse jazz die de Nederlands- /Braziliaanse formatie Vicio No vo brengt. En voor de liefheb bers van Cajun, die mengel moes-muziek uit het zuiden van de Verenigde Staten, is er Louisiana Radio. Een Neder landse groep, maar aan hun muziek zou je dat niet zeggen. Het Keytown Jazz Festival kent vele vrienden. Vandaar dat al voordat de voorverkoop be gon, zeshonderd kaarten wer den verkocht. En voor die spe ciale vrienden zijn er speciale verzoeknummers die op Key town terugkeren. Zoals Rosa King, die tien jaar geleden voor het laatst de Stadsgehoorzaal deed daveren, en het Trio Rob Agerbeek dat met vocaliste Dai sy Bell hier vier jaar geleden op trad. Maar ook de jonge generatie wordt aardig bedeeld met bij voorbeeld de King Lier II Blues Band, die blues met rock 'n roll mengt, en de te gekke Chevey's uit België, die eveneens blues spelen. Terugkerende succes-num mers zijn de Climax Jazz Band uit Duitsland die mogelijk als verrassing Shean Shy mee brengt, een vocaliste die in Duitsland 'Die Kanone' wordt genoemd en derhalve voor het nodige vuurwerk zal zorgen. Ook wegens enorm succes vorig jaar is de Uralsky Jazz Band dit jaar geprolongeerd. De naam is veranderd in Igor Bourco's Uralsky Jazz Men, de muziek is nog even goed. Zij spelen zowel bekend werk (Armstrong, El lington e.d.) als Russische melo dieën die in een jazzy jasje wer den gestoken. En dat alles non-stop van acht uur 's avonds tot kwart over drie 's nachts. De organisa tie zorgt ervoor door niet alle 'hot items' op dezelfde tijden te laten beginnen, dat iedereen al les kan zien en vooral horen. Er kunnen maximaal 2.500 men sen in de Stadsgehoorzaal en, gezien de ervaring uit andere ja ren, zoveel mensen zullen er vermoedelijk wel komen. Al was het alleen maar omdat dit ver moedelijk voorlopig het laatste Keytown in de Stadsgehoorzaal is. De kaartverkoop is inmiddels begonnen. Kaarten it 37,50 kun nen worden besteld bij o.a. de VW's en het kantoor van deze krant aan de Rooseveltstraat 82. Leiden. Opsporingsblad CRI houdt handelaren alert Zonder het zelf te weten hebben veel Nederlanders ge stolen kunst aan de muur. Het 'leuke prentje' dat voor een zacht prijsje op een vlooienmarkt werd gekocht, is niet zelden een kostbaar schilderij. Bij gebrek aan beter doen dieven dure kunst vaak ver onder de prijs van de hand. Want Nederland kent geen gespecialiseerde afzet markt voor gestolen kunst, zegt de Divisie Centrale Re cherche Informatie. „Gestolen kunst verdwijnt hier vaak op de markt van de gestolen radio's en videorecorders." Kunstkenners en -handelaren nemen soms wat al te gemakke lijk aan dat het werk van een beroemde kunstenaar voor die ven onverkoopbaar is. Op de nieuwste Interpol-uitgave van 'The most wanted works of art' (De meest gezochte kunst) staat een olieverfschilderij van Willi am Turner. Het werk van deze Engelse schilder uit de 19e eeuw is vele miljoenen guldens waard. Hoezo onverkoopbaar?, reageert Aart du Croix Timmer mans van de CRI. ,,Die kun je toch kwijt voor honderd gulden op de markt in Beverwijk?" Al twaalf jaar redigeert Tim mermans het opsporingsblad Kunst en Antiek van de CRI. Het blad met afbeeldingen en be schrijvingen van kunst oogt als de catalogus van een uitmun tend gesorteerde veiling. Maar zonder uitzondering verdwenen de schilderijen, bronzen en ivo ren beeldjes, klokken en vazen bij diefstallen uit woningen, ga leries, musea en kerken. De kunstdiefstallen staan zel den op zich, weet Timmermans. In het gros van de gevallen gaat het de dieven zelfs eerder om de radio-apparatuur, de cheques en de video. „Ze zien dan nog wat schilderijen aan de muur en die nemen ze ook maar mee. Met de video's en de cheques worden ze snel doorverkocht. Het merendeel van de gestolen kunst is echt geen miljoenen waard." Kunstdieven Anders dan in Engeland en Frankrijk kent Nederland geen in kunst gespecialiseerde die ven, stelt Timmermans. De oor zaak is simpel: het aantal kunst collecties in het buitenland is vele malen groter. Een beetje landhuis daar hangt er vol mee. De buitenlandse kunstdieven zijn zeer selectief en ze beschik ken over een specifiek afzetge bied in kunstkringen. In Neder land stellen dieven zich tevre den met een markt van leken, waar ook de gestolen radio's en videorecorders terecht komen. De beruchte diefstal van de Van Goghs uit het Kröller-Mül- ler Museum zijn volgens Tim mermans een uitzondering. Hetzelfde geldt voor de roof van 'De Kruisiging' van Rembrandts leermeester Pieter Lastman, juli vorig jaar uit het Amsterdamse Deze Titiaan die vorige week uit het landhuis van de markies van Bath werd ontvreemd, zal niet gauw op de zwarte markt van Beverwijk terechtkomen. De Pieter Lastman, die vorig jaar uit het Rembrandthuis werd ge stolen, maakt wèl grote kans om ergens als 'leuk schilderijtje' boven de schoorsteen te komen hangen. foto epa Rembrandthuis. Ook dit schil derij staat op nieuwste de 'most wanted'-lijst van Interpol. Alarmbellen Soms vindt beroemde en kost bare kunst op curieuze wijze toch zijn weg naar de interna tionale kunsthandel: het kunst en antiek-bulletin van de CRI meldt dat de etsen van Picasso, in 1984 gestolen bij een kunst handel in Amsterdam, in de Amerikaanse stad Boston zijn teruggevonden. Opgerold en met een elastiekje er om lagen ze hier in het Museum of Fine Arts. Het is nog onbekend hoe dat kon gebeuren. De handelaren zijn volgens Timmermans zeer visueel inge steld, ieder op zijn eigen vakge bied. Ook als een gestolen schil derij jaren later in hun winkel opduikt herinneren ze zich dat 'er iets mee is'. Het geheugen van de handelaren is sinds en kele jaren overigens verder aan gescherpt door een wijziging in het burgerlijk wetboek. De crite ria voor 'handelen te goeder trouw' zijn flink aangehaald. Wat de 'I-astman' betreft, dit niet erg kostbare, maar kunst historisch zeer waardevolle schilderij, zou uiteindelijk als 'een leuk plaatje' terecht kun nen komen boven de schooi steen van een argeloze particu lier. „Wat zullen de erfgenamen over dertig jaar staan te jui chen", fantaseert Timmermans. „Maar ook na zo lange tijd gaan er dan nog alarmbellen rinke ton." Louisiana Radio: een Nederlandse groep, maar aan de muziek zou je dat niet zeggen. foto jos wijnen MUZIEK recensie hans keuzers Concert: Golden Earring, Barry Hay - zang, gitaar, George Kooymans - zang, gitaar, Rinus Gerritsen - bas, Cesar Zui- derwijk - drums. Gezien: 10/1, Schouwburg, Leiden. Golden Earring sprong met het akoestische 'The Naked Truth' nog net op het juiste moment op de unplugged-trein. Met het nieuwe album 'Face it' trekken de Haagse blufgozertjes de ingezette rustige lijn aardig door en verlaten de pompeuze rock. „Als we dit nummer hadden gezongen in de Stadsgehoorzaal, waren we er uit gedon derd, maar in de schouwburg zitten de ro mantische types, dus dan kan het", volgens Barry Hay gisteravond bij het nummer 'Why do I hurt you so'. De Golden Earring brengt zoals verwacht een dwarsdoorsnede van hun eigen werk. Maar gaat soms onver wacht ver terug in de tijd. 'Another 45 miles' en 'Just a little bit of peace in my he art' van eind jaren zestig zijn niet alleen aangename verrassingen maar hebben met deze akoestische vertolkingen nog weinig aan kracht en kwaliteit ingeboet. 'Back Home' is een klein missertje. Het nummer wordt met één akoestische gitaar gebracht en voelt veel te leeg en monotoon aan. Het slappe aanvullende fluitspel van Barry Hay is meer op zijn plaats bij de ar beidsvitaminen. Gesar Xuiderwijk drumt onverwacht speels en frivool en laat zijn eentonige houthakkersslagen gelukkig ach terwege. Na de pauze is er eerst nog een klein beetje ruimte voor wat rustiger materiaal. De single 'Hold me now' en 'i can't do wil hout your kiss' worden vooral door de zang van George Kooymans fraai vertolkt. Hel publiek gaat echter pas echt uit zijn dak als Hay fluistert: „It's time voor rock and roll." Binnen vijf seconden staat de zaal op zijn kop bij het oudje 'Long blond animal', met dat onweerstaanbare meezingrefreintje, 'The devil made me do it' en het met een veel te lange drumsolo onderbroken 'Radar Love'. Versterkt draait de Golden Earring al bij na dertig jaar mee, maar akoestisch kan de band door gedegen songmateriaal en fraaie arrangementen, verbluffend genoeg, ge makkelijk.mee in het Schouwburgcircuit. OTTERLO ANP Vijftien installaties van buiten landse kunstenaars vormen de tentoonstelling Heart of Dark ness in het Kröller-Müller-mu- seum in Otterlo. Met de exposi tie wordt de manifestatie Beel den in Nederland 1994 afgeslo ten, die vorig jaar via een reeks van tentoonstellingen de beeld houwkunst in haar verschillen de verschijningsvormen onder de aandacht van het publiek heeft willen brengen. De kunstenaars zijn van di verse culturele herkomst, allen niet-westers, en hebben ge meen dat zij in ballingschap in Europa of de Verenigde Staten wonen. Zij hebben een plaats gekregen binnen de westerse kunstwereld, die zij zoals op de expositie blijkt met een kritisch oog bekijken. De tentoonstelling ontleent haar naam aan de gelijknamige novelle die Joseph Conrad in 1912 publiceerde over de men selijke ontworteling die kolonia lisme en imperialisme teweeg brengen en over de angst voor het onbekende en onbeheers bare. De tentoonstelling duurt tot en met 26 maart. Dak Carré zo lek als een mandje amsterdam anp Het dak van het Koninklijk Theater Carré in Amsterdam is zo lek als een mandje. Als het regent, druppelt het water op verschil lende plaatsen naar binnen. Emmertjes en plastic zeiltjes moe ten het water opvangen, maar soms sijpelt het toch naar bene den. Het tast ook het liout onder de kunststof dakbedekking aan. Op stormachtige dagen kan de lekkage zo hevig zijn, dat het pu bliek in de zaal nat wordt. Mensen krijgen soms een andere stoel om te voorkomen dat ze een nat pak krijgen. Adjunct-directeur H. Atjak van Carré noemt de situatie „niet desastreus", maar vindt wel dal er snel iets moet gebeuren. Ook de brandweer en het Gemeentelijk Energie Bedrijf (GEB), die de komende drie maanden onderzoek doen, vinden dat. Gevaar voor brand dan wel kortsluiting is er echter niet. Een nieuw zinken dak gaat zo'n 925.000 gulden kosten. Carré onderging de afgelopen jaren al een ingrijpende verbouwing, waarbij ondermeer het toneel fors werd verbreed en verdiept. Het theater werd een „echt" theater met een circusaccommoda tie, in plaats van een circustheater met een bescheiden theater accommodatie. De verbouwkosten liepen op lot bijna 20 mil joen gulden. Tijdens de werkzaamheden bleef het theater gro tendeels open. AMSTERDAM ANP Standaardwerk Lou de Jong in pocketvorm den haag gpd Rob Scholte, de beeldend kunstenaar die eind november bij een aanslag in Amsterdam ernstig gewond raakte, is uit het VU Zieken huis in Amsterdam ontslagen. Het genezingsproces verloopt vol genseen woordvoerder van de VU „heel behoorlijk". Scholte, die bij de granaatontploffing in zijn auto beide benen verloor, zit nu in de revalidatiefase. Die vindt „ergens" in Neder land plaats. Over Scholtes psychische toestand kan de woordvoer der niet veel zeggen. „Hij heeft heel wat meegemaakt en dat heeft zijn tijd nodig." De zegsman zegt dat de kunstenaar pas omstreeks 10 februari in de publiciteit wil treden. Het onderzoek naar de aanslag heeft nog niets opgeleverd, aldus een politiewoordvoerder gisteren. 'Het Koninkrijk der Nederlan den in de Tweede Wereldoor log', het standaardwerk van prof. dr. Lou de long, wordt in pocket-editie op de markt ge bracht. Dit heeft een woord voerder van de Staatsdrukkerij en -uitgever (Sdu) meegedeeld. De pocket-editie verschijnt eind maart in de winkels. Prof. De Jong schreef een po pulaire en een wetenschappelij ke editie van 'Het Koninkrijk...'. Beide tellen veertien delen. Om dat de populaire editie niet meer integraal is te leveren, be sloot de Sdu tot een eenmalige uitgave van de pocket-editie. De oplage telt 5.000 sets van 29 boekjes. De verkoop gaat alleen per set, die 395 gulden gaat kos ten. De oorspronkelijke versie kost meer dan duizend gulden. In 1969 verscheen het eerste deel van De Jongs standaard werk, 'Voorspel'. I let bleek een voltreffer: het boek vloog de winkels uit, evenals de delen die volgden. Volgens de Sdu- woordvoerder werden er per deel gemiddeld zo'n 70.000 exemplaren verkocht. In totaal zijn twee miljoen banden ver kocht. leiden/den haag Voor de voorstelling van het Mondriaan-programma van het Nederlands Dans Theater, op donderdag 26 januari in Den Haag, zijn bij het Uitbureau van K&O, aan de Oude Vest 45 in Leiden, toegangskaarten te koop. Het busvervoer vanuit Leiden naar deze voorstelling in het AT&T Danstheater is ook door K&O geregeld en is gratis. De op het werk en leven van Piet Mondriaan geïnspireerde choreografiën 'Tiger Lily' (foto) van Jiri Kilian en 'Compositie' van Hans van Ma nen zijn op 1 juni 1994 tijdens het Holland Festival in premie're gegaan. Verder staan op het programma een wereldpremie're van de Israëlische choreograaf Ohad Naharin en de choreografie 'Sweet Dreams' van Jiri Kylian. foto dickbuwalda Het prozafestival Story International wordt van 18 tot en met 21 januari waarschijnlijk voor het laatst op de gebruikelijke wijze in het Rotterdams Bibliotheektheater gehou den. De organisatie werkt samen met het Filmtheater Lantaren/'t Venster aan een nieuwe opzet. Bij het festival nieuwe stijl zouden verbin dingen worden gelegd met andere discipli nes, met name film en toneel. Veel verhalen zijn immers voor film of toneel bewerkt. De bedoeling is om het eerste nieuwe Story- festival in oktober te houden, aldus direc teur Martin Mooij. Dat zal worden toege spitst op een bepaald taalgebied, waar schijnlijk Latijns Amerika. Mooij hoopt dat het festival in de nieuwe opzet op een blij vende subsidie kan rekenen. Latijns Amerika is afwezig tijdens de vijf de editie van Story International over ruim twee weken. De achttien auteurs die op het festival voorlezen zijn afkomstig uit Mid den- en Oost-Europa, Nederland, België en Canada. Omdat het vijftig jaar geleden is dat Nederland - onder anderen door Cana dezen - is bevrijd wordt op 20 januari een Canadese avond gehouden. Daar treden Barbara Gowdy, Gabrielle Poulin en Morde- cai Richler, evenals de Nederlander Rudi van Dantzig op. De andere schrijvers die aan het festival meedoen zijn de Tsjech Ivan Klima, de Pool Andrzej Szczypiorski, de Russen Vladimir Sorokin en Marina Palej, de Kroatische Du- bravka Ugresic, de Oostenrijkse Ulrike Langle, de Belgen Geert van Istendael en Monika van Paemel en de Nederlanders Remco Campert, Jan Mulder, Gerrit Krol, Marcel Möring, Connie Palmen en Jan Sie- belink. Campert en Mulder brengen op de slotavond hun programma Nieuwe Herin neringen. Het festival heeft met het programma onderdeel Story International Open Podi um ook plaats voor nieuw talent ingeruimd. Belangstellenden kunnen tot 14 januari een of meerdere teksten insturen. Bij een te groot aanbod wordt er geselecteerd. Andere onderdelen zijn het BoekieBoekie-kinder- programma en een scholierenprogramma.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 21