Komt de nieuwe koningin uit Leiden?? De raakpunten van De Hoek Het effect van Barney Het Gesprek van de Dag Stof 'Kijk in de horeca' Toen Oranje in 1988 Europees kampioen voet bal werd, steeg het ledental van de Koninklijke Nederlandse Voetbal Bond (KNVB) spectaculair, tot over het miljoen zelfs. Toen Anton Geesink in 1964 tijdens de Olympische Spelen van Tokio de gouden medaille won, ontstond er een ware run op de dojo's, de judoscholen. Nu Hagenaar Raymond Bameveld zich vorige week op het WK-darts in Engeland voor een groot (tv)pu- bliek volkomen onverwacht bij de mondiale eli te schaarde, bestaat de kans dat het gooien van pijltjes in een café uitgroeit tot een ware rage. Een goed voorbeeld doet volgen, nietwaar. Dus krijgen we hier straks te maken met een zoge naamd 'Barney-efFect', of loopt dat wel los? „Dat durf ik niet te stellen", zegt barkeeper Cock Schoonheim van café Decima in Leiden. „Wel weet ik dat de dartsport een duwtje in de rug best kan gebruiken, want het ging de laatste tijd toch wat minder. Wij hadden, toen het dar ten een jaar of wat geleden echt 'in' was, zes teams in de competitie. Maar op gegeven mo ment liep dat toch weer wat terug. De geweldige prestatie van Raymond Barneveld kan natuur lijk een ommekeer betekenen." Bij Decima, in de gelijknamige Decimastraat in De Kooi, was het wedervaren van Barney' in de Lakeside Country Club in het Zuidengelse in elk geval het gesprek van de dag. „Dat mag je wel zeggen", glundert Schoonheim hoorbaar in hoorn, „daar kon het EK schaatsen zich écht niet mee meten. Dit is een origineel Leids café, dus het ging ook meteen over wat hij daar in Engeland verdiende. Maar zonder gekheid, we zaten hier met z'n allen op het puntje van onze stoel. Natuurlijk hebben we met z'n allen geke ken. We hebben hier nog jongens die tegen hem hebben gespeeld, dus dan begrijp je het en thousiasme. Het is, hoe je het ook wendt of keert, toch een unieke prestatie van zo'n vaste lander." In Noordwijkerhout bij dart-café 't Puntje was het stampvol toen de Hagenaar het zondag avond in de finale moest opnemen tegen Welshman Richie Burnett van wie hij uiteinde lijk in de eindstrijd met 6-3 verloor. „We hadden hier toevallig die zondag een toernooi gaande", verklaart barman Nico de drukte. „Allemaal kenners die allemaal echt meeleefden. Darts is van oudsher bijzonder populair in Noordwijker- hout. Zelf kom ik uit Noordwijk en daar merk je er veel minder van. Maar hier zijn ze er echt gek van, hoor." De Haagse postbode Raymond Barneveld - die zich in Engeland welhaast onsterfelijk maakte door het tekenfilmfiguurtje 'Barney' uit The Flintstones via een opdruk op zijn jasje weer tot leven te brengen - heeft al te kennen gegeven dat hij een professionele carrière best ambieert. Met zijn tweede plaats op het WK verdiende hij 50 mille, dus er zit wel degelijk brood in de sport. „Maar dat", zegt Cock Schoonheim van Decima, „dat is toch maar voor weinigen weg gelegd. Laten wij maar hopen dat door hem de belangstelling voor het darts weer stijgt." Waar bij Nico van 't Puntje uit Noordwijkerhout zich aansluit. „Het is en blijft toch een echte sport voor het café." En zo is het maar net. AD VAN KAAM Van Normandië tot Nieuwediep' Van Normandië tot Nieuwed- iep' heet de tentoonstelling die ■in Den Helder de laatste jaren van de oorlog belicht. Afgelopen* week werd in de Scheepmakers- loods op de voormalige rijks werf Willemsoord de tentoon stelling uitgebreid met een spe ciaal gedeelte dat handelt over a de hongerwinter, nu precies 50 bi jaar geleden. gi In de hoek van de hal bevindt i zich een panorama van een pol- ;t( derlandschap uit 1944 met een >s open keuken uit die tijd. Car- iu bidlampen, een bakoven, een noodkachel, een koolzaadpers ei en een eetketeltje zijn een paar van de voorwerpen die daar te vinden zijn. In de loods staan sii verder een dertigtal Amerikaan- in se legervoertuigen, een Sher- iu mantank, een Long Tomkanon sli en een duwboot opgesteld. Van Normandië tot Nieuwed- tn iep' is geopend van woensdag tot en met zondag van 10.00 tot 17.30 uur. Op 4 februari komt er nog een deeltenttoonstelling bij. s- Die is gewijd aan de opstand op Texel. Reacties en suggesties voor "Gesprek van de Dag" Telefoon 071-356444 of Postbus 54,2300 AB te Leiden Bruikbare tips worden beloond met een cadeaubon van 25 gulden. Aan hoefijzervormige bars of aan leestafels. Overal zie je ze zitten. De stamgasten. Ze behoren bij het meubilair van café of kroeg. Meestal hebben ze hun vaste stek, nooit hoeven ze te bestellen, want de kastelein kent het recept. Als ze doodgaan, durft een tijdlang niemand op hun plaats te gaan zitten. Alsof ze er nog zijn. In aflevering 16 aandacht voor café De Hoek aan de Dorpsstraat in Koudekerk aan den Rijn. Een eeuwenoud gebouw waar vroeger een herberg was gevestigd. Passagiers van postkoetsen konden hier overnachten. De grote ruimtes naast het cafe' waar de koetsen werden gestald, herinneren nog aan deze tijd. De afgelopen twaalf jaar runnen vrijwilligers het cafe' en Robin Valstar (53) komt er sindsdien haast elke dag. Al twaalf jaar stapt hij na zijn werk het cafe' binnen om pre cies kwart voor zes en bestelt zijn vaste recept; een borrel, een pilsje en een pakje sigaretten. Soms ook een hard ei, maar al leen als de eierboer pas langs is geweest en het ei vers is. „Als stamgast denk je priveleges te hebben, maar die heb je niet. De enige privelege die ik heb, is als ik binnen kom en mijn re- Het vaste plekkie aan de bar van Robin Valstar. Elke dag na zijn werk is hij in De Hoek te vinden voor zijn vaste recept en voor een praatje met de autochtone Koudekerkers. foto ben de bruyn Vrijwilligers runnen café in Koudekerk cept klaar staat. Daar hecht ik dan ook veel waarde aan. Maar betalen moet ik toch." Valstar was ooit betrokken bij de oprichting van café De Hoek. „Ik was toen met Piet Roelands, de huidige waard, lid van de po litieke partij PPR. Het cafe' dat toen in dit gebouw zat, dreigde opgeheven te worden. Daar hebben we toen samen een stokje voor gestoken. De sociale functie van een goed café moest blijven. We noemden het De Rooie Hoek, maar dat is ge woon De Hoek geworden." Over de waard niets dan goeds. „Een kroeg heeft iemand nodig met uitstraling en waard Piet heeft dat. Als hij weg is, dan zie je de omzet omlaag gaan. Men sen blijven gewoon weg." Valstar woont een straatje ver derop in net zo'n oud pand, wat ook een reden is van de binding met zijn café. Toch komt hij oorspronkelijk niet uit deze om geving. „Maar daarom ben ik hier zo graag. In dit café komen de autochtonen. Zij weten alles wat er in deze omgeving ge beurt en ik, als import, hoor el ke dag iets nieuws." Het pand aan het water van de Oude Rijn is in de loop der jaren weinig veranderd. Een frisse mintgroene verflaag geeft het café een schoon aanzicht. Vrij willigers zorgen voor verse bloe men op tafel. Er is een hoger plateau waar jongeren zich vaak terugtrekken. Op zaterdag wordt vanuit de professionele keuken een maaltijd bereidt. Er is ook een aparte biljartruimte en boven is een zaaltje waar feesten en partijen gevierd kun nen worden. „Het pand heeft destijds een opknapbeurt gekregen, maar het oude interieur is gebleven. Tijdens de oorlog is een boerde rij hier vlakbij gebombardeerd. Een scherf daarvan heeft een gat in die tafel bij de ingang ge slagen. Zo oud zijn de tafels." Bijna alle stamgasten van vroe ger zijn er niet meer. „Dat wa ren allemaal leeftijdgenoten. Nu blijven zij liever thuis bij hun gezin en zijn daar vastgeroest. Ik zie ze hier nog zelden en daarmee zijn een aantal tradi ties voorbijgegaan. Valstar ziet ook een verschui ving van de bezoekers naar een jongere generatie. „Dit veroor zaakte in het begin wat ergenis- sen, maar nu niet meer. Dat is ook typerend voor dit café. Er wordt niet gekeken naar hoe je er uit ziet of wat je in het dage lijks leven doet. Iedereen is ge lijk. Deze zaak is bijvoorbeeld ook erg vrouwvriendelijk. Van de elf mensen die nu bijvoor beeld aan de bar zitten, zijn er zes vrouwen. Ik bedoel maar. De mensen die ik hier ontmoet, ontmoet ik trouwens niet thuis. Iedereen komt hier met een ei gen reden. Er is een aantal raak punten en voor die punten ko men we bijelkaar." Samen met stamgast Jan („Dat is trouwens ook zoiets; ik ken haast niemand hier bij zijn ach ternaam.") vormt Valstar het gebruikerscollectief. „Als er een nieuwe vrijwilliger achter de bar staat, beoordelen wij hem op zijn kwaliteiten. Als stamgast merk je gauw genoeg of iemand het horecavak in zijn vingers hebt. Wij zijn er als gebruikers collectief vooral voor om te kla gen." Naast het gebruikerscollectief organiseert Valstar ook allerlei activiteiten voor het café. Schaak- of backgammoncom- peTities, maar ook een Tsjechi sche week. „Drie jaar terug had den we vrienden uit Tsjechië uitgenodigd. Het was warm weer. Op het terras dronken we Tsjechisch bier en met z'n allen zongen we en maakten mu ziek." Zijn huidige project is een to neelstuk over Aleit van Poel geest. Zij was een dame die in 1370 in een kasteel in Koude kerk geboren was. Haar liefje was de machthebber van Noord-Holland, Arbrecht van Beieren, die om onduistere re denen op het 1 laagse Binnenhof vermoord werd. „I Iet toneel stuk dat helemaal in dichtvorm zal zijn, is gepland in december. De medewerkers van De 1 loek zullen dan in middeleeuwse kledij lopen en op de vloer ligt waarschijnlijk zand, om de kroeg een middeleeuws aanzien te geven." In de zomer komt er, naast de stamgasten, een ander publiek naar het café. Veel (toer)fietsers stappen even af bij De I loek en drinken op het grote terras een glaasje fris of bier. „Het komt dan regelmatig voor dat jonge ren de Rijn inspringen en de brandweer ze eruit haalt. Dat hebben wij trouwens ook een keer gedaan, in de warme zo mer van '83. Na sluitingstijd zijn we toen in ons blootje het water ingesprongen. De stamgasten refereren nog vaak aan dit voor val." In café De Hoek zijn vele ro mances ontstaan. Valstar kan daar zelf goed over meepraten. I lij heeft zijn huidige vrouw ook hier ontmoet. „Op mijn vorige vrouw had een vroegere stam gast een oogje. Toen ik geschei den was, kwam hij naar me toe en vertelde dat. Ik zei hem dat ik niet kon vertellen hoe hij dat aan moest pakken, maar ik kon wel vertellen wat hij niet moest doen. Dat heeft hij gedaan en nu is hij met haar getrouwd. Dat is een beetje het sfeertje van dit café." I loewel Valstar een jong gezin heeft, zal hij in de lengte der da gen naar De I loek blijven gaan. Drie kwartier na het werk, 's avond even met de hond („Dit is het enige cafe' dat ik ken met vloerverwarming. Daar kunnen honden zo lekker op liggen.") en af en toe in het weekend als zijn sigaretten op zijn. Maar over zes jaar is het afgelopen voor de marketing-manager bij een uitgeverij. „Dan stop ik met werken en ga ik in Zuid-Frank rijk wonen. Dan zullen ze me hier nooit meer zien." SANDRA PASSCHIER Elke zichzelf respecterende middelbare school organi seert tegenwoordig open da gen. Om de school aan te prijzen, om leerlingen weg wijs te maken, om te kunnen blijven draaien. I let Onder wijscentrum voor de horeca gaat nog een stapje verder. Dat hrengt de leerlingen en andere geïnteresseerden al vast bij de toekomstige baas thuis. In totaal 300 horecabedrijven inden lande stellen op 21 ja nuari tussen 11.00 en 15.00 uur hun poorten open voor de medewerkers van later. De actie 'Kijk in de Horeca' is vooral gericht op jongeren in het voortgezet onderwijs. Om hen te laten zien wat werken in*de horeca voor stelt en te informeren over de mogelijkheden die deze be drijfstak biedt. Naast leerlingen in het voort gezet onderwijs zijn ook spe ciale doelgroepen, zoals werklozen, herintredende vrouwen en allochtonen wel kom bij de deelnemende be drijven. In een aantal daar van geven vertegenwoordi gers van het horeca-beroeps onderwijs informatie over die specifieke opleidingen. I let Onderwijscentrum voor de horeca verwacht in totaal zo'n 15.000 bezoekers bij de deelnemende bedrijven op de open dag. Onder de 30Q deelnemers bevinden zich 14 zaken uit de regio Leiden. Vooral Noordwijk is sterk vertegen woordigd. l.ogisch, met aan de boulevard grote hotels als Huis ter Duin, Noordzee, Oranje en Beach. De com plete lijst van deelnemers uit de buurt is: Hillegom: Hotel-cafe-restau- rant Flora, kwalitaria Ver- meere, café Zomerzorg I-eiden: Koetshuis De Burcht, restaurant V&D; leiderdorp: AG restaurant; Lisse: Hotel De Nachtegaal; Noordwijk: Grand hotel I luis ter Duin, hotel Oranje, Tulip Beach, restaurant De I Ier bergh, hotel Noordzee; Noordwijkerhout: Congres centrum Leeuwenhorst; Sassenheim: Meyer Bowling AD VAN KAAM Tweede klas verloving al gepland heeft. „An ders hadden wij dat heus wel geweten", zegt woord voerster mevrouw A.L.J.M. van Von- gaan op de vraag of Emily wer kelijk een serieuze kandidaat is, gewoon een kennis dan wel een dikke vriendin van de kroon prins: „Als je één keer een ver haal ontkent, loop je het gevaar dat mensen denken dat andere verhalen wel waar zijn." Wel constateert ze dat familiebla den niet nu bedacht dat de kroonprins op een leeftijd is gekomen dat hij zich maar eens moet bin den." De bruid zelf is niet te pakken te krijgen. Steeds maar weer ne men huisgenootjes de telefoon in het studentenhuis op. En die laten uiteindelijk weten dat Emily niet wil praten, zelfs niet over het gegeven dat een Leidse studente van de ene op de an dere dag hot news is. Te ver Weet u het al? Onze toekomsti ge koningin komt uit Leiden! Ze heet Emily Bremers, studeert rechten aan de plaatselijke uni versiteit en woont nu nog in een eenvoudig studentenpand aan het Rapenburg. Maar dat gaat snel veranderen. Nog deze maand kondigt koningin Beatrix de verloving aan tussen haar oudste zoon en de 23-jari- ge dochter van een katholieke, niet-adellijke orthodontist uit Nijmegen. Tenminste, als we het familie blad Weekend mogen geloven. Op de voorpagina meldt dat boulevardblad in koeieletters dat Willem Alexander 'met dit meisje gaat trouwen'. En dat Beatrix 'blij' is. Binnenin staat 'exclusief hét verhaal van Emily en Willem Alexander. eer der een prin selijke verlo ving hebben gesugge reerd: „Waarschijn lijk heeft men geno teszelf hebben een slot op hun mond, merkte ook een vriend van een een vriendin van een huisgeno te. Toen hij van de relatie hoor de en daar voor zijn neus weg een opmerking over maakte tegen de vriendin van de vriend, begreep hij direct dat hij te ver was gegaan. „Men be gon ook trucs uit te ha len in het huis", kijkt hij terug. „Zogingen 's avonds de gordijnen dicht van de fusie, de grote keu ken waar ze ook tv kijken." Volgens deze bron ontmoet ten de prins en het burger meisje elkaar 'ergens in de zo mer'. De bron zag ze meerma len 'innig gearmd' door de Sleu telstad lopen. „Maar ja", ver hoogt hij de verwarring, „dat hoeft niks te betekenen. Zo loop ik ook wel eens met een goede vriendin naar de film." Aan de andere kant noemt hij een rela tie van een half jaar 'een serieu ze relatie'. „Toch?" Ook een schrijver van het Weekend-artikel doet in de Volkskrant nog een duit in het zakje: ,Ik heb al die vorige meis jes van dichtbij meegemaakt en bij de meesten zag ik onmiddel lijk dat het niets kon worden. Maar Emily heeft alles om de nieuwe koningin te worden." geeft geen perso neelslid commen taar. Nooit trou wens. „Als die twee wat heb ben, moeten ze dat zelf weten. Wij worden er ondertussen knap moe van." Stam gasten die door jour nalisten worden uitge hoord. Een Emily is gefotografeerd op het perron, in de trein - tweede klas! - en in de metro, op weg naar haar stage-adres in Am sterdam. Er zijn foto's van de stage-plaats, haar ouder lijk huis, haar vaders' prak tijkruimte en de bar waar 'het sprankelende meis je' de kroonprins zou hebben ontmoet: Bar- rera aan het Rapen burg, de straat waar ook de prins een op trekje heeft. We zien de twee alleen nergens sa men op een foto. En dus twijfelen we een beetje. We besluiten moeder Bremers te bellen. Zo dra ze merkt dat journa list aan de lijn hangt, zegt ze dat er 'niet veel waar is van al die verha len'. „Er klopt vrij weinig van wat er staat", meldt ze zelfs. Om vervolgens het gesprek te beëin digen. Vriendelijk, maar zeer beslist. Ook de kroeg waar de twee el kaar zouden hebben ontmoet, Barrera, is weinig mededeel zaam. Over het Koninklijk Huis fo tograaf die tijdens de feestdagen hardnekkig in Leiden rondhing, op zoek naar de verborgen kus. De Rijksvoorlichtingsdienst (RVD) onkent dat de prins zijn

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 19