DE BESTE AUTO Autodieven gepakt in Randstad Advocaat met dood bedreigt GGD: schooljeugd gezond maken Bestuurders ruiterspelen voor de rechter gesleept Randstad Fakkeloptocht tegen kap bomen Prijs van negen to voor onderzoeken Achter het hek CHEF GERTVISSER.O De politie in Zuid-Holland heeft gisteren een 15 leden tellende organisatie opgerold, die auto's stal en vervol gens uitvoerde. De wagens, ongeveer 75, kwamen terecht in het voormalige Oostblok. De verdachten komen uit Dordrecht, Rotterdam en Den Haag. Zij zijn tussen de 23 en 39 jaar oud. De politie verrichtte de aanhou dingen tijdens huiszoekingen en invallen in bedrijfspanden. Acht arrestanten worden ver dacht van diefstal. De rol van de. anderen is nog onduidelijk. On der de verdachten bevindt zich een aantal illegaal in Nederland verblijvendeOosteuropeanen. De bende had het voorzien op auto's van de merken Audi, Mercedes, I3MW en Lada. De auto's werden gestolen in het Rijnmondgebied. De totale dag waarde van de gestolen wagens bedroeg ruim twee miljoen gul den. Cr zijn dertig exemplaren teruggevonden. De meeste daarvan werden onderschept bij de Duits-Poolse grens. De politie werkte nauw samen met de douane daar. Voorliet transport schakelde de bende koeriers in die blik semsnel werkten. Tussen dief stal en aankomst op plaats van bestemming zat maximaal 48 uur, zo is uit onderzoek geble ken. Bij de invallen heeft de politie enkele tienduizenden guldens, blanco kenteken- en verzeke ringsbewijzen, een geladen vuurwapen, twee handgranaten en twee auto's in beslag geno men. Ook de administratie werd ingeladen. Kamer wil Fokker niet steunen den haag De Tweede Kamer voelt er weinig voor de noodlij dende vliegtuigbouwer Fokker nog eens met staatssteun uit de brand te helpen. Topman Van Schaik van Fokker, dat ook vorig jaar met groot verlies gedraaid heeft, zei gisteren dat het bedrijf 'ook in de toekomst rekent op een positieve instelling van de overheid'. Maar volgens woordvoerders van PvdA, WD en CDA moet Fokker nu zelf de broek ophouden en is het maar de vraag of er geld is voor een eventuele nieuwe steunoperatie. Rijswijk verbiedt betoging CP'86 ruswuk» De gemeente Rijswijk heeft een betoging verboden van de extreemrechtse partij CP'86, die zaterdag rond winkelcen trum In de Boogaard zou worden gehouden. De gemeente is bang dat de openbare orde wordt verstoord. De organisator van de betoging, het Rijswijkse raadslid M. de Boer, rekende op 100 h 150 betogers, Flij sluit niet uit dat die nu elders gaan protesteren tegen criminaliteit en druggebruik in Nederland. In november vorig jaar verbood burgemeester Van Leeuwen van Zoetermeer het jaarlijkse congres van de partij. Na een zwerf tocht door Zuid-Holland belandde CP'86 uiteindelijk in een zaaltje in Lisse. Ook de mobiele eenheid volgde het spoor, waar door een gewelddadig treffen tussen de CP'ers en ongeveer 200 legendemonstranten kon worden voorkomen. Den Haag huurt oud-wethouder in den haag De gemeente Den Haag heeft drs. T. van den Klin kenberg per 16 januari benoemd tot parttime-projectleider gro- te-stedenbeleid. Zij moet de activiteiten op dit terrein coördine ren en de contacten hierover onderhouden met het rijk. Van den Klinkenberg was van 1982 tot 1986 voor de CPN wethouder in Amsterdam. 'Delft' krijgt zijn 2500ste doctor delft» De 29-jarige materiaalkundig ingenieur Jaap Hooijmans heeft gisteren aan de Technische Universiteit in Delft op een proefschrift over lassen zijn titel behaald. Hij was op de kop af de 2500ste die in Delft promoveerde. De allereerste doctorstitel werd in Delft uitgereikt in juli 1906, een jaar nadat de Polytech nische School was omgevormd tot Technische Hogeschool. Sinds 1984 steeg het aantal promoties per jaar van ongeveer 40 tot 176 in 1994. Vrouw vermoord In Amsterdam Amsterdam De politie heeft gisteren in een woning aan de Klie- verink in de Amsterdamse Bijlmer een vrouw dood aangetroffen. Ze had diverse steekwonden. Flet slachtoffer is 54 jaar oud. Haar flat bleek doorzocht. Familieleden alarmeerden de politie toen de vrouw niet reageerde op de deurbel. De politie kan nog niets over de achtergrond van de moord zeggen. Rotterdam Een groep van naar schatting honderdvijftig Rotterdamse milieuactivisten heeft gisteravond met een fakkeloptocht geprotesteerd tegen de voorgenomen kap van een perceel bomen in het Kralingse Bos. Zo'n vijfduizend eiken en beuken, gemiddeld 65 jaar oud, moeten van het college van B en W verdwijnen om een uitbreiding mogelijk te maken van het jaarlijkse paardenevenement CHIO. foto anp/paul stolk De Utrechtse strafpleiter mr. P. Bovens is met de dood bedreigd tijdens de tweede dag van het proces in hoger beroep tegen een verdachte van een overval op een AH-fïliaal in Oosterbeek, waarbij twee doden vielen en een medewerker levensgevaar lijk gewond raakte. Halverwege de zitting kwam gisteren het bericht bij het ge rechtshof binnen dat er een aantal mensen op weg was naar Arnhem om de advocaat 'een mes in de rug te komen steken'. De bewaking, zowel in de zit tingszaal als daarbuiten, werd direct opgevoerd. De verdachte staat deze week in hoger beroep terecht na een veroordeling van negen jaar ge vangenisstraf voor zijn betrok kenheid bij de geruchtmake overval in mei 1990. Uit w hoek de bedreiging komt, i bekend. De kans is groot dat Bo\ op korte termijn met n wijs komt dat de onschuld zijn cliënt moet aantonen, kondigde dat gistermiddag Medisch onderzoek van cliënt heeft volgens de ra man namelijk onomstot uitgewezen dat zijn cliënt zwabberend been heeft. Bo\ vindt deze ontdeking v. mate groot belang' omdat enkele getuige van bloedige moorden in terbeekse AH-Filiaal heeft ge over een dader die eei wijking had. Vandaag wordt de zaak vc gezet. Schoolartsen zijn behoorlijk ge schrokken van een TNO-onder- zoek waaruit blijkt dat één op de vijf schoolkinderen lichame lijke kwalen heeft. De jeugd heeft last van broekpoepen, bedplassen, aandoeningen aan de luchtwegen en spraakstoor nissen. „Kennelijk zijn onze jongens en meisjes lang niet zo gezond als wij dachten. We zul len in actie moeten komen", al dus GGD-directeur A. Ambler. De GGD denkt dat het aantal gebreken onder schoolkinderen de laatste tijd toeneemt. Vooral het gebrek aan ruimte en scho ne lucht, gebrek aan ontplooi ing en het dicht op elkaar leven, dragen volgens de GGD bij tot het onstaan van allerlei aandoe ningen als allergie en motorieke storingen. Ambler wil via huisartsen en scholen de jeugd voorlichten om een verdere toename te voorkomen. „Eén op de vijf kin deren is meer dan genoeg." Het forse medicijngebruik door de onderzochte kinderen uit de groepen 2, 4 en 8 van het basis onderwijs en klas 2 van het voortgezet onderwijs vindt de GGD 'een zorgelijke tendens'. Ook de consultatiebureaus (waar peuters tot vier jaar wor- Kamsteeg lelystad De hekken rond de nieuwe gevangenis van Lelystad werden Op 1 maart wordt het overgedragen aan justitie, drie maanden later zal den, die samen plaats bieden aan 384 gevangenen. gisteren nog maar eens goed gecontroleerd. Het gebouw is bijna klaar, het de eerste gedetineerden herbergen. De gevangenis telt twee eenhe- foto anp koen suyk den gecontroleerd) reageren ge schrokken op de cijfers. „Dat getal is hoog". De consulatiebu- reaus denken dat stress en spanning grote boosdoeners zijn. Ook wijst stafverpleegkun- dige S. Bruins van het consulta tiebureau Rijn en Duin op de 'soms wel erg hoge eisen die ouders stellen aan hun kinde- Geen vergelijk Volgens de Leidse TNO-onder- zoekster dr. J. Meulmeester wil len de onderzoeksresultaten niet zeggen dat het slechter gaat met de hedendaagse jeugd: „We kunnen niet vergelijken met vroeger omdat nu voor het eerst en dergelijk grootschalig onder zoek is gehouden. Veel schok kender zou het zijn als was ge bleken dat veel afwijkingen wa ren veroorzaakt door bij voor beeld verkeersongelukken". Bonden vrezen banenverlies bij Wilton Fijenoord schiedam «anp De vakbonden vrezen het ver lies van honderden arbeids plaatsen bij de Schiedamse scheepswerf Wilton Fijenoord. Zij baseren dat op de slechte si tuatie in de reparatie-afdeling van de werf. De bónden hebben er bij de directie op aangedron gen snel met het al lang beloof de bedrijfsplan te komen. „Als er niet snel wat gebeurt gaat de hele werf ten onder", voorspelt bestuurder G. den Besten van de Industrie- en Voedingsbond CNV. De maatregelen die nodig zijn om het bedrijf weer gezond te maken, zouden volgens Den Besten neer kunnen komen op een verlies van 250 tot 300 van de 700 arbeidsplaatsen. Onder het personeel is grote onrust ontstaan. „De spanning neemt met de dag toe. Dat is moor dend", aldus een lid van de on dernemingsraad. De directie van Wilton-Fijen- oord was gisteren niet voor commentaar bereikbaar. Minister vindt dat politie te ver ging den haag «anp De Amsterdamse politie heeft ten onrechte een foto van een gewelddadige dief, voorzien van naam en adres, aan winkeliers in de binnenstad laten zien. Mi nister Sorgdrager (Justitie) ant woordde dat gisteren op kamer vragen. Marijnissen van de So cialistische Partij vindt dat zij de politie tot de orde moet roepen, maar dat gaat de bewindsvrouw Sorgdrager vindt het op zich juist dat de foto vorige maand is rondgegaan. Maar volgens haar hadden 's mans persoonsgege vens niet op de foto moeten staan. Dat zou de privacy te veel aantasten, meent zij. De politie had bovendien geen toestem ming van Justitie om op deze 'Britse' wijze te waarschuwen voor de man die herhaaldelijk is veroordeeld voor diefstal met geweld. Het was de politie erom te doen de winkeliers ervan te weerhouden de dief in de toe komst zelf in de kraag te vatten. De man staat immers bekend om zijn gewelddadigheid. Naar de oorzaken van de aan doeningen is geen nader onder zoek verricht. Wel is bekend, op basis van mededelingen van de ouders, dat eenderde van de be perkingen aangeboren is. De cijfers zijn verwerkt door de Leidse TNO-afdeling Preven tie en Gezondheid. Doel van het onderzoek is verkeerde leefge woonten en chronische ziekten op jonge leeftijd op te sporen en te voorkomen. Voor het onder zoek werden gegevens van 5.000 kinderen gebruikt die ver zameld zijn door schoolartsen en schoolverpleegkundigen van de GGD'en uit heel Nederland. Aanvankelijk dacht TNO dal kinderen van lager opgeleide ouders en kinderen van Turkse of Marokkaanse ouders meer last zouden hebben van licha melijke afwijkingen dan andere kinderen. Deze aanname werd door het onderzoek niet beves tigd. Op dit moment onder zoekt TNO de lichamelijke ge breken bij schoolkinderen van het speciaal onderwijs. De ver wachting van TNO is dat bij de ze groep het aantal 'handicaps' wel hoger ligt. Twee wetenschappers van de afdeling Celbiologie en Geneti ca van de Erasmus Universiteit in Rotterdam, prof. dr. D. Bootsma en prof. dr. J.H.J. Hoeijmakers, hebben een be langrijke internationale prijs ge kregen. Het is voor het eerst dat deze prijs, de Louis Jeantet- prijs, aan onderzoekers in Ne derland is toegekend. „In onze wetenschappelijke wereld is de toekenning van de ze prijs iets fantastisch", rea geert prof. dr. Bootsma op de bekendmaking van gisteren. Bootsma en Hoeijmakers ont vangen de Louis Jeantet-prijs, ongeveer 900.000 gulden, voor hun onderzoek naar de manier waarop de cellen van het li chaam beschadigingen van het DNA, het erfelijk materiaal, her stellen. Zij bekijken in hoeverre dit proces van belang is bij het voorkómen van kanker. De Rotterdamse onderzoe kers zijn al jaren op zoek naar de oorzaak van de erfelijke Xe roderma pigmentosum (XP) - ziekte. Deze ziekte maakt de huid van vooral kinderen ex treem gevoelig voor zonlicht. Zij missen de mogelijkheid om door UV-licht veroorzaakte DNA-schade te herstellen. Daardoor hebben zij een meer dan duizend maal verhoogde kans op huidkanker. Het onder zoek gebeurt in nauwi werking met onderzoekers de Leidse universiteit e derzoekschool Medisch G( tisch Centrum Zuidwest Ne land. „We bestuderen in eerste stap in het kankerpro We kijken hoe het DNA besi digd raakt en hoe de cel daartegen teweer stelt", Bootsma. „Inzicht krijgen in proces draagt niet alleen bi een betere diagnostiek, kan in de toekomst mog een therapie opleveren". Bootsma en Hoeijmakers erachter gekomen dat gesti DNA-herstel bij de n gevolg is van een erfelijke a king in een van tenmi twaalf verschillende genen middels zijn zij erin ge: eersten een aantal van dez< nen te isoleren. Dat is langrijke stap in het o: len van het precieze werki mechanisme van het DNA- stelproces. Over de directe betekenis het onderzoek voor patiëntf Bootsma terughoudend, mogelijke therapieën c" onderzoek kunnen v< en, noemt hij gentheri waarbij het defecte gen 1 vervangen door een g( gen, en toevoeging van herstelgenen aan de c „Maar dat is iets voor de lange termijn". Door Alpheuse schuldeiser Drie bestuursleden van de stichting Wereldruiterspelen moeten zich op woensdag 25 ja nuari persoonlijk voor de recht bank in Utrecht verantwoorden. Zij zijn gedagvaard door één van de schuldeisers van het hip pische evenement dat afgelo pen zomer in Den Haag werd gehouden, het Alphense bedrijf De Groot Verschuur Olie. Deze crediteur stelt de be stuursleden J. van Leeuwen, jonkheer mr. A. Loudon en jonkheer mr. O. van Nispen tot Sevenaer persoonlijk aanspra kelijk voor de geleden schade en het voeren van onbehoorlijk bestuur. Het Alphense bedrijf heeft ruim 30.000 gulden te goed en behoort daarmee tot de kleinere schuldeisers. Advocaat mr. A.J.M Slot van de genoemde crediteur spreekt van 'een testcase'. „Als de be stuursleden worden veroor deeld, betekent dat in dit geval dat er aan de schuldeiser door hen persoonlijk een vergoeding moet worden betaald", ver wacht Slot. „Maar dan is het hek wel van de dam. Ook ande re crediteuren zullen dan in de rij gaan staan". Tekort De Wereldruiterspelen leverden een tekort op van naar schatting zeven miljoen gulden. Eerder bepaalde de rechtbank in Utrecht dat de stichting die hiervoor verantwoordelijk was surséance van betaling werd verleend. De termijn hiervoor loopt af op 25 februari. Dan wordt duidelijk of alsnog het faillissement wordt uitgespro ken, danwel een regeling met de schuldeisers kan worden getrof fen. De nu aangespannen civie le procedure staat hier los van. De (enige) drie bestuursleden wordt in dit geval persoonlijk aangerekend dat het evenement financieel uitdraaide op een ramp. „Dan kun je bestuurders in persoon aansprakelijk stel len", aldus Slot. Het is, voor zover Slot be kend, uniek dat bestuursleden van een stichting persoonlijk aansprakelijk worden gesteld en om die reden -voor de rechter moeten-verschijnen. „Ik ken op dit gebied in Nederland geen jurisprudentie", aldus Slot. De advocaat verwacht dat de ge rechtelijke procedure veel tijd in beslag zal gaan nemen. „De be stuursleden zullen ongetwijfeld een andere visie op het verloop van de ruiterspelen hebben". De betrokkenen bestuursleden willen niet op de zaak reageren. Rapport De schuldeisers kregen gisteren een rapport onder ogen dat is opgesteld door drie advoci onder wie Slot. De uitgebij rapportage, met 'vernietigd kritiek' op de organisatie, ij onder meer de bouwstd aandragen voor een succes! dagvaarding van de bestuu den. „Dit rapport", zo stelled advocaten mr. J. Bertrams A. Slot en mr. P. „rechtvaardigt de conclusie zeer veel crediteuren gegrd redenen hebben de bestuii den van de stichting Wereld terspelen persoonlijk aan spreken wegens onrechtid handelen, terwijl in een komstig faillissement gegrd redenen bestaan actie in te len wagens bestuurders- sprakelijkheid". Meubelplein Leide ligt pal aan de A4 t Rotterdam en Amstei afslag Leiderdorp. Info: 071-416585. MEUBELPU LEIDERDORP

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 18