Sterke daling van inbraken in Oegstgeest PERFEKT 4 299,- Warmond heeft supermarkt aan het water nodig Anderen laten genieten van onze ervaringen' G& Leiden Regio Organisator houseparty's uetaalde drukkerijen niet Sober bevrijdingsfeest in Zoeterwoude ^vc 'OENSDAC 11 JANUAR11995 CHEF HENNY VAN ECMONP, 0'1-3S6414. PtV -CHEF MANS KOE NE KOOP. 071 3St>429 urmond frank buurman ■et winkelcentrum van War mond - de Dorpsstraat - ont- 'fleert een supermarkt als pu- 'Tliekstrekker. Tot die conclusie ,rl het bureau RBOl uit Rotter- lam gekomen, naar aanleiding 1 .fen een onderzoek dat onder de j/armondse ondernemers is ge houden. Gisteravond werden .jjdens een bijeenkomst van de nflndememersvereniging War mond in boerderij Meerrust de eferste resultaten van het onder- nfcek gepresenteerd. Uiteindelijk n tel dat onderzoek uitmonden in j( ;n economisch beleidsplan. Te weinig Warmonders doen un boodschappen in het eigen )porp. De onderzoekers van ti [301 hebben berekend dat zes- q Middenstand profiteert 's zomers onvoldoende van recreanten Brandweer voorkomt ontploffing jc wassenaar» De brandweer kon gisterochtend op de Prinsenweg in Wassenaar voorkomen dat een in brand geraakte auto zou ontploffen. Agenten hadden de brandweer gewaarschuwd nadat ze tijdens een patrouille vlammen onder de motorkap van een ;eparkeerde auto zagen komen. De eigenares, een Haagse, was il uit de auto gestapt. Het motorcompartiment van de wagen h brandde volledig uit. Waarom de auto vlam vatte, is onduidelijk. l. x3rschoten/den haag rsbureau cerberus Dor het voor duizenden gulden inadelen van twee drukkerijen én in Leiden en één in Voor- jut) is gisteren een 31-jarige lan uit Voorschoten door de aagse politierechter tot zes aanden cel, waarvan drie lorwaardelijk, veroordeeld. De oorschotenaar organiseerde /vet zijn inmiddels failliete be- ïjfje 'Beat Club' houseparty's 1992 en 1993. Daarvoor liet wintig aangiften tegen oplichter iden wim wegman e politie heeft inmiddels 20 mgiften binnen wegens op- Klfchting en verduistering tegen in 50-jarige oud-Leidenaar. De lan, een marktventer, wordt van verdacht dat hij vier jaar leden drie kaasboeren, een ink en verschillende bedrijven ;gen ton aan geld en goederen J handig heeft-geipaakt voordat 1 j" naar Zuid-Afrika verdween. -[ ij-N gearresteerd-op-Schiphol, idat de Zuid'afrikaahse aüfori- hem als ongewenst 16 eemdeling het land hadden tgezet. De man heeft inmid- ;ls bekend. Volgens persofficier Slits is :t nog niet duidelijk wat er 'er is van het geld dat de ex- ^lidenaar in 1990 achterover ■ukte. ,,Een van zijn schuldei - tig procent van de koopkracht afvloeit naar omliggende ge meenten als Oegstgeest, Sas- senheim en Leiden. Warmond is niet aantrekkelijk voor de consument die een keer per week zijn auto met boodschap pen vult, zo luidt de conclusie. Er zijn veel kleine winkeltjes, die er niet in slagen om de War- mondse consument binnen de gemeentegrenzen te houden. Zo zijn er niet minder dan vijf kruideniers/zuivelwinkels, op merkelijk veel voor een ge meente met omstreeks 5000 in woners. Het assortiment van die winkels is te beperkt. Er is be hoefte aan een supermarkt met een omvang van omstreeks 500 vierkante meter. De aantrek kingskracht van die supermarkt is voor de andere winkels in de Dorpsstraat erg belangrijk. De supermarkt zal de doodsteek voor de kleine kruideniers bete kenen, maar dat proces was in de huidige situatie toch al on vermijdelijk, aldus het onder zoeksbureau. Overigens is een tweede, kleinere supermarkt wel mogelijk. Water Een ander aspect is dat RBOl in navolging van wethouder J. Wassenaar (CDA) van economi sche zaken 'het water in het dorp' wil brengen. De War- mondse dorpskern staat mo menteel 'met zijn rug naar het water'. Er bestaat nauwelijks een verbinding tussen de War- monder Leede en de Dorps straat, door al het particulier be zit dat ertussen zit. De midden stand profiteert daardoor onvol doende van de recreanten, die elke zomer het dorp overspoe len. RBOl presenteerde gister avond enkele varianten, waarbij het water tot in de Dorpsstraat wordt gebracht. Zo is het moge lijk een supermarkt neer te zet ten op de plaats van het sociaal- cultureel centrum 't Meerpunt. Een andere mogelijkheid is de Postdam. Daar kan op de plaats van het garagebedrijf een su permarkt met parkeerterrein komen, en zou in het postkan toor een horecabedrijf kunnen worden ondergebracht, dat met een terras direct aan het afge takte water zal liggen. Diverse ondernemers vroegen zich af of de gemeente wel slag vaardig genoeg is om de verbin ding naar de Leede mogelijk te maken. Wethouder Wassenaar verzekertle echter dat het ge meentebestuur zich hiervoor zal inzetten. ,.A1 moeten we er een villa voor afbreken, het is heel belangrijk dat er een door gang wordt gemaakt. Maar we moeten wel het geld hebben om dat plan ook te kunnen uitvoe ren. Het gemeentebestuur over weegt momenteel verdere zandwinning in 't Joppe om geld vrij te maken", aldus Was senaar. Uit het onderzoek is verder gebleken dat Warmond nog een fotozaak en een juwelier in het winkelbestand zou kunnen ge bruiken, alsmede een kwali teitsslagerij. De Dorpsstraat zou ook een betere entree moeten hebben, om beter als winkel straat herkenbaar te zijn. De parkeermogelijkheden moeten verbeterd worden omdat de blauwe zone in de praktijk niet werkt. De situatie zou al sterk verbeteren als de winkeliers hun eigen auto niet voor de zaak zouden parkeren, gaven enkele ondernemers zeil toe. Ook het vele laden en lossen maakt de straat minder aan trekkelijk. hij tienduizenden folders druk ken, die hij niet of slechts voor een klein gedeelte betaalde. Volgens de aanklager, mr. van Ek, was de verdachte nooit van plan geweest om de folders ooit te betalen. De drukkerijen kunnen naar hun geld fluiten omdat de Voorschotenaar fail liet is. Aangezien de verdachte niet kwam opdagen werd zijn zaak bij verstek behandeld. Po litierechter, mr. C. Le Clercq, vonniste overeenkomstig de eis van de aanklager. sers is een keer naar zijn huis in Zuid-Afrika gegaan en zag daar een Porsche voor de deur staan. Maar ja, wat zegt dat? Boven dien kunnen we vanuit Neder land geen beslag laten leggen op goederen in Zuid-Afrika. En bij zijn terugkeer naar Neder land heeft hij geen geld meege nomen." Ook de vriendin van de oud- leidejjaar wordt volgens Slits aangemerkt als een verdachte i n de o pl i c h tin gs - <?n v erd u i s t e - ringszaak. De vrouw Ts nog in Zuid-Afrika. Justitie onderzoekt nog hoe de vrouw vervolgd moet worden. Nederland heeft geen uitleveringsverdrag met dit Afrikaanse land. ,,Een moge lijkheid is om haar bij verstek te veroordelen, zodat ze onmid dellijk vastgezet kan worden als ze ooit in Nederland arriveert. Rijnsburg scoort heel laag Het aantal inbraken in Oegstgeest is in de eerste helft van 1994 drastisch gedaald ten opzichte van het half jaar daarvoor: van 93 tot 50. Dat blijkt uit cijfers van het poli tiedistrict Duin- en Bollenstreek Zuid. Van elke duizend woningen werden er 6,7 door dieven bezocht. Dit is be duidend minder dan bijvoorbeeld in Warmond, waar dit gejal rond de 10 zweeft. Maar is het weer veel meer dan in Rijnsburg, waar het percentage inbraken slechts op 0,15 uitkwam. tal inbraken in Katwijk. In deze badplaats werd eveneens het aantal verdwenen auto's min der. Katwijk scoort nog wel hoog met de drugoverlast, maar ook daar liep het aantal aangif ten terug. Het politiedistrict waar Oegst geest en Warmond onder vallen heeft nog geen duidelijke ver klaring voor de verbeteringen in de cijfers. ,,We hebben geen an dere aanpak of zo. Het blijft gis sen hoe het komt. Maar er zijn in Oegstgeest wel een paar da ders ppgepakt, die niet zozeer inbraken bekend hebben, maar vaq wie wij wel het vermoeden hebben dat ze voor een deel verantwoordelijk zijn. Mede doordat ze vast zaten, is er min der gebeurd", aldus politie woordvoerder P. Tas. Het korps hoopt de ingezette lijn door te kunnen voeren door ondermeer extra preventiemaatregelen te nemen en meer voorlichting aan de inwoners te geven. extra licht - ontspiegeld Enkelvoudige brilleglazen met 4 extra's, per paar 299,- Groeneveld Opticiens De beste zcxckU. voor je ogen. ALPHEN A/D RIJN, Van Mandersloostraat 33. LEIDEN, Winkelcentrum Kopermolen nr. 21 LISSE, Kanaalstraat 63a/Hoek Blokhuis. SASSENHEIM, Hoofdstraat 234. VRIJE TIJD MEOB alleen nog in Oegstgeest Het Marine Electronisch en Optisch Bedrijf (MEOB) is vanaf 1 ja nuari een zelfstandig onderdeel van het ministerie van defensie ge worden. Het MEOB bestond altijd uit twee delen, een in Den Hel der en een in Oegstgeest. Daar is alleen de vestiging aan de Haar lemmerstraatweg van overgebleven. Er is wel een reorganisatieplan om het MEOB af te slanken. Dat zal ten koste gaan van 50 60 ar beidsplaatsen. LEIDEN COC-Leiden. De 30+groep van het COLLLeiden houdt vanavond een bijeenkomst over samenlevingscontracten en erfrecht. Mr. Meiners, notaris in Leiden, zal ingaan op vragen die hiermee te maken heb ben. De bijeenkomst begint om 20.00 uur aan de Langegracht 65. In principe hebben alleen vrouwen toegang. De entree is vijf gulden. Voor informatie is het COC vanaf 18.00 uur telefonisch te bereiken op 071-220640. Voedselallergie. De Nederlandse Voedsel Allergie Stichting heeft vanaf vanavond tot en met 20 februari een informatiestand in filiaal Merenwijk van de Openbare Bibliotheek Leiden. Tevens is er een leestafel met uitgebreide informatie en worden er informatieve vi deofilms getoond. Op donderdag 26 januari zijn leden van de kon taktgroep Leiden van 19.00 tot 20.00 uur aanwezig om vragen te be antwoorden. De bibliotheek zit aan de Rosmolen 1 in Leiden. Voor verdere informatie over voedselallergie: 071 -170085. Hulsvrouwen. De Leidse afdeling van de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen (NVVI l) houdt morgen om 14.00 uur met een nieuwjaarsinstuif. Alle vrouwen die geïnteresseerd zijn in de vereni ging kunnen langskomen in 't Pand aan de Caeciliastraat 18. De NVVH organiseert ook komend jaar allerlei bijeenkomsten, zoals le zingen over Mondriaan en de Sterrewacht; excursies naar de Laken hal, de Zaanse Schans, Archeon en My Fair 1-ady; cursussen voor yo ga, talen en literatuur enzovoort. loman leefmans Het aantal inbraken in bedrij ven, scholen en sportcomplexen laat een omgekeerde trend zien. Lag het aantal ongewenste be zoeken in het laatste half jaar van 1993 nog op 28, in de eerste zes maanden van het vorig jaar liep dat cijfer op tot 39. In War mond was in deze categorie zelfs een verdubbeling te zien: 18 in plaats van 9 inbraken. Uit de cijfers van de politie blijkt verder dat er succes is ge boekt jp de strijd tegen dipfstaj uit auto's. Dat aantal vermin- |denjle'nyap 86'.tot 4^. Verder, is oolc het aantal verkeersongeval len met letsel gedaald (van 39 tot 20) en het aantal gevallen van doorrijden na een aanrij ding zakte van 64 naar 29. Ook in de rest van het district Duin- en Bollenstreek Zuid la ten de criminaliteitscijfers een dalende lijn zien. Zo is er ook een vermindering van het aan- zoeterwoude mark beekhuis Er komt in Zoeterwoude geen groot feest op bevrijdingsdag. Er is een dansfeest in Rijndijk en er zijn allerlei activiteiten, maar 's avonds is er geen groot feest met een grote publiekstrekker. „Gewoon, om financiële rede nen. In augustus was er nog geen geld, zelfs nog geen toe zegging, dus in augustus heb ben we besloten om het niet te doen. Era beetje goede band kost namelijk 10.000 gulden", zegt H. Paardekooper, voorzit ter van het Oranjecomité Zoe- terwoude-Rijndijk." Geld is er nu zo goed als ze ker. De commissie welzijn gaf gisteravond een positief advies over een subsidie van 10.000 gulden. Daarmee hebben de twee oranjecomités de begro- +IANDELEN WANDEL 'unplash Holiday mikt voorlopig op het Griekse eiland Lesbos u jden kees van kuilenburg en Marco van Groeningen engen al tien jaar hun zomer- ikantie in Griekenland door. e liefde voor dit land ging in e periode zelfs zo ver dat ze rieus overwogen om te 'emi- eren'. Die wilde plannen zijn middels van de baan. Maar de :fde bleef. Een liefde die ze lillen delen met anderen. Van- lar dat het Leidse paar vakan- ïreizen naar dat land organi- ert. Niet dat je er met Sunplash oliday - zoals de reisorganisa- heet - naar toe kunt. De trips lan voorlopig alleen maar naar it eiland Lesbos. „Een schitte- md eiland, waar de echte lief- tober alles kan vinden. Mooie randen, bossen en prachtige irpjcs met nog die echte riekse sfeer. Ik weet dat het al- maal erg reclame-achtig inkt, maar het is echt waar. :sbos is echt het mooiste ei nd", zegt Rea van Groeningen ilvuur. „Daar willen wij ande- in ook op attenderen." Vorig jaar heeft de 32-jarige arco - hij is technisch onder- ijs-assistent van beroep - een ïrsus toerisme gedaan. In ok- ber heeft hij de eerste contac- n gelegd, accommodaties uit- 'zocht en vastgelegd. „Zelf ouden wij niet van enorme 'mplexen met veel luxe. Wij •bben gekozen voor accom modaties waar de persoonlijke ■nadering voorop staat. Op die ijze hebben we ook de men- n leren kennen en daarbij ge- lerkt hoe gastvrij ze zijn. Men- n die alleen voor de disco en -t strand komen zijn bij ons et aan het juiste adres." 'jens het tweetal zijn de izen die zij organiseren zo'n 30 tot 150 gulden goedkoper an bij andere bureaus. „We innen goedkoper werken om- at we geen personeel in dienst bben. Ook hoeven we er niet ting nog niet helemaal rond, maar zijn ze wel een aardig eind op weg. In totaal staan de acti viteiten begroot op ongeveer 15.000 gulden, en er zijn al en kelesponsors. Op het programma staan on der andere een optocht, een fietstocht langs punten die ver band houden met de oorlog, de vertoning van een film over de bevrijding van Zoeterwoude, de versiering van wijken in Rijndijk met erepoorten en het dans feest. Wethouder Hogenelst vindt het ook wel goed dat er maar één dansfeest is voor het dorp: „Anders krijg je maar versnip pering. Het dansfeest in Rijndijk is altijd een succes." Of er dit jaar ook extra aan dacht is voor de dodenherden king is nog onbekend. Het moet Rubriek voor zakelijk nieuws fax: 071-321921 Chiropractie Ruim een jaar na de start van een praktijk in Noordwijk heeft chiropractor Van Beelen een nieuwe praktijk aan de Gevers straat 75a in Oegstgeest ge opend. Chiropractie is een ge neeswijze waarmee door cor recties in de wervelkolom veel lichamelijke klachten op een voudige wijze kunnen worden verholpen. Van Beelen heeft een universitaire studie van zes jaar in de Verenigde Staten achter de rug. Alliance Humixsys uit Leiden is toege treden tot het 'alleen origineel'- dealerprogramma van de Busi ness Software Alliance. De alli ance is een wereldwijd samen werkingsverband van software producenten tegen piraterij op dat gebied. Het bedrijf is geves tigd aan de Drontermeerlaan 11 in Leiden. Wintercombikaart In het kader van 'pak eens vaker de bus' brengt ZWN openbaar vervoer in samenwerking met het Wassenaarse Duinrell een nieuwe kaart op de markt: de wintercombikaart. Deze kaart biedt voor een aantrekkelijke prijs vervoer per bus naar en entree voor het Tlkibad van Duinrell aan. Dit inclusief een broodje hamburger en een glaasje limonade. anders dan vorig jaar, maar nie zoals gebruikelijk één herden mand weet nog hoe. Wel zal er king zijn voor hel hele dorp. Zoeterwoude vergeet Poolse partnergemeente zoeterwoude Op een feest nodig je vrienden uil, maar in Zoeterwoude doen ze dat niet. D^t is #||ftans,de mening van de raadsleden M. Knops (CDA) en I I. van der Kooi (WD), die boos zijn omdat cle Poolse partnergemeente Osieczna niet is uitgenodigd voor de viering van het bevrijdingsfeest. „Ik vind de plannen hartstikke leuk, maar Osieczna wordt zelfs niet eens genoemd," zei Knops. Volgens wethouder R. I logenelst )DA) valt de gemeente weinig te verwijten, omdat de organisatie een particulier initiatief is. „Het programma is wel met het college besproken, maar over de suggestie van mevrouw Knops is zelfs niet nagedacht. Er is voor Osieczna nog steeds maar aandacht in een heel klein kringetje." Maar het gaat er Knops niet eens speciaal om dat Osieczna wordt uitgenodigd bij dit feest: „Al wordt er alleen maar over ge sproken. Betrek die mensen er nou eens een keertje bij." Voor zitter H. Paardekooper van het Oranjecomité Zoeterwoude-Rijn dijk antwoordde daarop dat de mensen van de stedenband nooit iets van zich hebben laten horen, maar dat de deuren open staan. Spaarkaart Rea en Marco van Groeningen: „Mensen die alleen maar een disco en strand willen hoeven bij orts niet te boeken." van te bestaan omdat we bei den ook nog een parttime baan hebben", zegt de 30-jarige bio- logielerares Rea. Daarnaast hebben zij ook nog oog voor de ondernemer op het eiland. „Door onze contacten met die mensen hebben we ge merkt dat zij door de toeropera- tors worden uitgebuit. Eigenlijk schandalig. Wij bieden ze een goeie prijs." Sunplash is nog niet bij de Stichting Garantie Reizen (SGR) aangesloten. Wel is de vliegreis verzekerd. Omdat Sunplash zich nog geen agentschap op Lesbos - de eilandbewoners spreken zelf lie ver over Mytilini - kunnen ver oorloven krijgen degenen die een reisje boeken een compleet informatiepakket toegestuurd. „Informatie over bezienswaar digheden, dagtochten, excursies en ander wetenswaardigheden. Dat pakket hebben we gemaakt aan de hand van onze ervarin gen. Dan merk je ook dat als je zelf het een en ander organi seert, je veel goedkoper uit bent FOTO HENK BOUWMAN dan bij een toeroperator. Je moet er alleen zelf achter aan. Maar je hebt vakantie, dus hoef je niet op een half uurtje te kij ken." Sunplash is gevestigd aan het Magda Janssenspad 62, 2331 JP in Leiden. Telefoon/fax: 071- 317493. Het eet- en drinklokaal Babbels aan de Boisotkade in Leiden heeft een spaarkaart ingevoerd. Zij die voor tien gulden een hapje eten krijgen een stempel- je op de kaart. Bij tien stempels volgt een tientje retour. Voor de avond is er een speciale spaar kaart. Ieder bedrag van vijftig gulden dat wordt besteed levert ook een stempel op. Bij tien stempels wordt vijftig gulden te rugbetaald. LENEN MET LAGE RENTE? REKEN MAAR OP DE GKB LEIDEN! Geld lenen kan overal. Maar hebt u wel eens op de rentetarieven gelet? Daar zitten enorme verschillen in. Bij de één betaalt u dus veel meer dan bi) de ander. De rente van de Gemeentelijke Kredietbank Leiden behoort tot de laagste van Nederland. Zo komt u lekker voordelig aan uw persoonlijke lening of doorlopend krediet. Vooral bij hogere bedragen scheelt dat stukken. Bovendien wordt alles soepel en vlot voor u geregeld. Kom maar langs. Of bel eerst even voor informatie. Wij helpen u graag aan geld. Doorlopend krediet llmietbedrag theoretische looptijd aflossing per maand effectieve rente per jaar f10.000,- 67 maanden f 200,- 11,4% f25.000,- 67 maanden f 500,- 11,0% f 50.000,- 67 maanden f 1000,- 11,0% Persoonlijke lening in handen looptljd aflossing per maand effectieve rente per Jaar f10.000,- 48 maanden f 257,43 11,3% f 25.000,- 48 maanden f 643,57 11,3% f 50.000,- 60 maanden f 1057,29 11,0% Wijzigingen voorbehouden. Openingstijden: maandag t/m vrijdag van 9.00-12.30 uur donderdagavond van 17.30-19.30 uur GOED VOOR UW LENING Gemeentelijke Kredietbank Leiden Breestraat 24, Postbus 11300, 2301 EH Leiden tel. 071 -167777 - fax 071 -167158

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 15