Onderwijs moet meer inleveren Helikopterkeuze miljoenenzaak voor Leids bedrijf fes mannen aangehouden ia overval op Leids paar Emilie Knappert haalt 44 mille op voor school in Cambodja 'Politie steekt middelvinger op naar politiek en leiding' Zuid-West brengt 14.000 gulden op voor rechtszaken tegen SVI Voorschoten maakt bezwaar tegen bouw compostfabriek -^fOENSDAG 11 JANUARI 1995 ei experiment met het continurooster op vijf Leidse ba- sscholen wordt beëindigd waardoor of de ouders zelf loeten betalen voor het overblijven van hun kinderen of et continurooster wordt afgeschaft. Het emancipato- sch onderwijs, waarvoor basisscholen extra uren krij- verdwijnt in de huidige vorm en op de logopedie ordt gekort. De inwoners van Leiden worden ook direct l( jtroffen. Het Leidse college stelt voor alle tarieven kos tendekkend te maken. DEN HENNY VAN EGMOND RVOLG VOORPAGINA ?t zijn enkele van de in totaal bezuinigingen die het college n B en W vanmorgen heeft ij ikendgemaakt. Samen met Uele andere maatregelen le- rt de bezuinigingsoperatie n bedrag van 18,6 miljoen Iden op, dat nodig is voor euw beleid (14 miljoen) en tor het dekken van een tekort de begroting (4 miljoen). Eer- ;r deze week lekte al uit dat jt huidige systeem van klassi- Ial schoolzwemmen op de ba- scholen wordt afgeschaft. Op t onderwijs wordt in totaal 'n 700.000 gulden bezuinigd. Behalve de maatregelen in it onderwijs zijn er nog tal van dere bezuinigingen waartoe college heeft besloten. Zo irden de reinigingspolitie en parkeerwachters in één •nst ondergebracht. Het is de doeling dat de nieuwe con- ileurs beide taken uitoefenen. VW moet honderdduizend lden inleveren omdat de ver- iging in de toekomst niet krijgt dan het bedrag dat toeristenbelasting oplevert. Verder wordt er fors bezui- gd op de sociale vernieuwing, it bureau sociale vernieuwing irdt opgeheven en de speciale idgetten voor voorlichting, jkinitiatieven (150.000 gul- in) en voor de cursus starten ondernemers worden ge rapt. In 1998 levert dat ruim 0.000 gulden op. Een forse bezuiniging krijgen k de bibliotheek en de nieu- Leidse Welzijns Organisatie WO) te verwerken. Elk moet n half miljoen gulden fnleve- De bibliotheek zou minder ak open moeten zijn, moeten menwerken met leeszalen uit regio en meer verschil in de ieven moeten aanbrengen, liting van filialen wordt niet gesloten. Sluiting van buurt- clubhuizen behoort ook tot mogelijkheden om de kor- Geen kantine en koffie meer voor ambtenaren De Leidse ambtenaren krij gen in de toekomst geen vers bakkie koffie meer. In het kader van de bezuini gingen heeft het college be sloten de verstrekking van koffie en thee af te schaffen. Er komen automaten voor in de plaats. Ook de kantine in het Leid se stadhuis wordt gesloten. Dat zal volgens het college niet zoveel problemen op leveren bij de ambtenaren, omdat driekwart toch al tussen de middag buiten de deur luncht. Bij elkaar leve ren deze bezuinigingen een kwart miljoen op. 21 s mannen uit het Noordhol- ïdse Heiloo zijn gistermiddag gepakt nadat ze eerder op de g aan de Leidse Havenkade man en zijn vriendin een >ot geldbedrag afhandig had- gemaakt. De zes stonden half zeven 's morgens voor deur van het tweetal. Ze bel- n' n aan omdat ze nog geld te- :d hadden. Toen de deur rd opengedaan werd de 33- Leidenaar onder bedrei- ig van een pistool naar bin- gedrongen. Zijn evenoude end in werd vastgepakt. De I idenaar moest zijn kluis ope nen en meerijden naar het post kantoor waar hij nog steeds on der bedreiging van een vuurwa pen moest 'pinnen'. Eenmaal terug aan de Havenkade moest de man een bankoverschrijving van 10.000 gulden onderteke nen waarna het zestal ver dween. De gealarmeerde politie traceerde het bestelbusje van de overvallers in Heiloo.. Daar wer den de zes mannen in de kraag gegrepen. Het gaat om een 46- jarige man, twee 19-jarigen, twee 18-jarigen en een man van 20 jaar. Het motief voor hun daad is nog onduidelijk. Ze zijn overgebracht naar het Leidse politiebureau voor verhoor. Thm rent weg met sieraden Een ongeveer 19-jarige man heeft gisteravond een nog nbekende hoeveelheid sieraden uit een woning aan de Den enrode gestolen. Vanuit dit huis handelt een 56-jarige Leide- aar in goud en zilver. Een man.die zich als klant voordeed, reep op een gegeven moment wat hij te pakken kon krijgen en >nde weg. De Leidenaar spurtte hem achterna maar viel door en ruit heen en moest met een slagaderlijke bloeding naar het ZL worden vervoerd. De politie is op zoek naar getuigen. >1 Vinkeldiefstal per snorfiets 9 iden» Twee jongens op een snorfiets reden gistermiddag om 3.00 uur een sportzaak aan de de Haarlemmerstraat binnen. De estuurder keerde snel terwijl zijn passagier een aantal jacks akte. Vervolgens reed het tweetal weg, het personeel verbluft |U chterlatend. De schade bedraagt enkele honderden guldens. Vechtpartij in de bus C IDEN. Een 16-jarige scholier uit Alphen aan den Rijn en een nbekende man waren gisterochtend omstreeks 8.00 uur de oofdrolspelers van een vechtpartij in een lijnbus. De scholier reeg 'woorden' met de man en er ontstond een schermutseling 'aarbij de 16-jarige lichte verwondingen aan het hoofd over- ield. De man stapte uit bij de halte aan de Van der Waalstraat, 'e politie zoekt getuigen. Supermarkt A Warmond heeft I D een supermarkt aan het water nodig, is de con clusie van een onderzoek onder de plaatselijke on dernemers. Keukenhof yt De Friese cineast I O Anton Stoelwinder maakte een film over Keu kenhof. De rolprent is van daag in première g Blokkade /t -7 Het rooms-katholie- I ke kerkbestuur van Woubrugge heeft de blok kade van snackbar Woody opgeheven. De containers zijn weg. LEIOEN WENDY HUUBOOM De Emilie Knappert Scholenge meenschap heeft gisteren een cheque van 44.790 gulden ge schonken aan Terre des Hom mes. Het geld is bestemd voor de bouw van een school in Prek Taten in Cambodja. De Leidse school had het tienjarig bestaan aangegrepen om een inzame lingsactie te houden. Meer dan 1800 leerlingen hebben zich ingezet om het be drag van ruim 44.000 gulden bijeen te brengen. Met het orga niseren van allerlei activiteiten zoals een sponsorloop, een puz zelactie en een tentoonstelling over Emilie Knappert (naar wie de school vernoemd is) werden grote bedragen opgehaald. Het hoogtepunt van de feestweek was het slotfeest. Duizenden leerlingen en leraren vierden gezamenlijk feest. ,,De sfeer was de hele week ontzettend goed zegt ad junct-directeur van de school H. Vis. Het bedrag dat op voor hand aan Terre des Hommes was toegezegd, werd bereikt. De coördinatrice van alle activitei ten die plaatsvonden in en rond het gebouw aan de Storm Buy- singstraat, A. Rijnboutt, reikte de cheque gisteren uit aan me vrouw Halbertsma, vertegen woordigster van Terre des Hommes. Met de bouw van de vier nieuwe lokalen die in Prek Ta- ten in Cambodja is begonnen nadat de school in januari 1994 had toegezegd het geld bij el kaar te krijgen. In december 1994 is het nieuwe gebouw ge opend. Op de nieuwe school komt een bord waarop staat dat de bouw ervan gerealiseerd is dankzij de inzamelingsacties van de Emilie Knappert Scho lengemeenschap in Leiden. Volgens Vis wordt contact ge houden met de school in het verre oosten. „Enkele collega's hebben het er zelfs over gehad om er een keer heen te gaan om het proiect te bekijken. Het con tact zal dus zeker niet worden verbroken." Inval geen succes De politie heeft gistermid dag om 17.30 uur een inval gedaan in een pand aan de Lage Rijndijk. De politie vermoedde dat er in de wo ning drugs werden verhan deld. Er werden echter geen stimulerende middelen aangetroffen. Schreiner hoopt dat Nederlandse luchtmacht kiest voor Frans/Duitse Tigre ting op het welzijnswerk op te vangen. Daarover wil de ge meente nog praten met de LWO. Het Instituut Burgerraadslie den (IBR) zal 150.000 gulden moeten inleveren. Bij het IBR werken onder andere drie juris ten die mensen bijstaan bij pro blemen met uitkeringen en der gelijke. Samenwerking met het maatschappelijk werk moet lei den tot een efficiëntere werk wijze. Minder geld is er ook voor de zogenoemde maatschappelijke opvang. Centrum Onderdak, waar daklozen tijdelijk kunnen verblijven, en de vrouwenop vangcentra Cortona en Cassan dra/Hestia moesten in het ka der van een bezuiniging van het rijk al 300.000 gulden inleveren. Daar bovenop stelt het college een extra korting van 200.000 gulden voor die moet worden bereikt door vergagnde samen werking. LEIDEN/MARSEILLE» HENNY VAN EGMOND Het zijn uiterst spannende we ken voor de in Leiden gevestig de Schreiner Luchtvaart Groep. Het bedrijf, dat uit drie onder delen bestaat, is agent van de Frans/Duitse helikopterprodu cent Eurocopter die in de markt is om 34 heli's van het type Ti gre te leveren aan de Neder landse luchtmobiele brigade. Als het kabinet eind deze maand voor de Tigre kiest, wordt Schreiner mogelijk inge schakeld bij allerlei vervolgop drachten die miljoenen kunnen opleveren. De grote concurrent is het Amerikaanse bedrijf Mc Donald Douglas dat de Apache helikopter wil leveren. „Het is een keiharde nek-aan-nekrace", zegt Gus Nolten, een van de di recteuren van Schreiner. Zo'n twee jaar geleden won Eurocopter de strijd om de leve rantie van zeventien kleine transporthelikopters aan het Nederlandse leger. Gekozen werd voor de Cougar. En dat le vert Schreiner werk op. Het be drijf levert onderdelen, onder steunt bij het onderhoud van de machine en bemiddelt tussen luchtmacht en de fabriek bij problemen. Het is overigens de bedoeling dat de eerste Cougar in de loop van dit jaar wordt af geleverd. Nolten hoopt dat de Neder landse regering nu opnieuw voor de helikopter van Euro copter kiest. Het gaat dit keer om 34 heli's van het type Tigre, een uiterst zwaar en geavan ceerd bewapende gevechtsheli kopter die de Cougars moet be geleiden en beschermen. Met de order is in totaal een bedrag van 1,6 miljard gulden gemoeid. Het probleem is dat de lucht macht een voorkeur heeft voor de Apache die van metaal is en daarom beter beschermd is te gen aanvallen. De Amerikanen Directeur Gus Nolten van het Leidse bedrijf Schreiner over de levering van gevechtshelikopters: „Het is een keiharde nek-aan-nek-race." FOTO BEN DE BRUYN roepen ook continu dat de Tigre niet meer is dan een 'papieren tijger'. De heli van Eurocopter is nog niet in produktie, terwijl de twintig jaar oude Apache al in menige veldslag zijn waarde als anti-tankhelikopter heeft bewe zen. Vertegenwoordigers van Eu rocopter worden boos als ze de term 'papieren tijger' horen. Vier weken geleden reisde staatssecretaris van Defensie Voorlopige tekst referendum LEIDEN LOMAN LEEFMANS De redactiecommissie van het Leids referendum heeft een voorlopige tekst opgesteld voor de volksraadpleging over het voormalig Koninklijk Militair Invalidenhuis. De drie redactie leden hebben zich gebogen over de geschiedenis van het gemeentelijk monument aan de Hoge Rijndijk, waar de Katwijk- se projectontwikkelaar De Lan ge Van der Plas met toestem ming van de gemeente onder meer een paar flats in de tuin wil bouwen. De voorlopige tekst luidt: De gemeenteraad zal binnenkort beslissen over het bestemmings plan 'Hoge Rijndijk 25 e.o.' het doel van dit plan is de bouw mogelijk te maken van 28 wo ningen en een ondergrondse parkeergarage op het terrein aan de Burggravenlaan/Kern- straat/Cobetstraat te Leiden. Om te kunnen bouwen moeten de eetzaal en de serre van het Ko ninklijk Militair Invalidenhuis worden gesloopt. Bent u voor of tegen dit bestemmingsplan De redactiecommssie bestaat uit de Tilburgse hoogleraar P. Gilhuis, voorlichter J. Mulder van het ministerie van Volksge zondheid en de Leidse universi tair docent D. Bruil. Als de ge meenteraad deze tekst goed keurt dan worden de Leidse kiesgerechtigden begin maart daarmee geconfronteerd als ze gaan stemmen voor Provinciale Staten. LEIDEN AAD RIETVELD De Leidse politie heeft haar middelvinger opgestoken naar de gemeenteraad en naar de ei gen korpsleiding. Dat zegt raadslid R. Peeters van Groen Links naar aanleiding van het feit, dat agenten een opdracht van de korpschef om aanstoot gevende posters uit een werkka mer te verwijderen meer dan twee weken hebben genegeerd. Burgêmeester C. Goekoop zei gisteravond in de raadscommis sie voor algemene zaken, dat de korpsleiding naar zijn mening die houding niet over zijn kant mag laten gaan. Na vragen van Peeters partij genote M. Hogervorst beloofde de burgemeester op 2 december van het vorig jaar, dat de pos ters van schaars geklede vrou wen in een kamer naast de hoofdingang van het politiebu reau aan de Langegracht on middellijk zouden verdwijnen. Goekoop: „De korpschef heeft mij vervolgens gemeld dat ze weg waren. Ik heb dat niet ge controleerd, maar aangenomen dat dat zo was." Peeters merkte echter op 15 december, dat de agenten de opdracht van de korpschef aan hun laars hadden gelapt. De af fiches hingen er nog steeds, met pamfletten erbij waarop de woorden 'censuur' en 'gecensu reerd' stondep. En vijf dagen la ter hingen ze er nog. Een woordvoerder van de po litie zei gisteravond, dat de poli tiek naar zijn mening wel be langrijker zaken te bespreken had dan posters van schaars ge klede vrouwen in het politiebu reau. „Laten we ook eens la chen om de humor van de poli tie", zei hij. Maar Peeters ver mocht er de humor niet van te Gmelich Meijling al naar het vliegveld Marignane bij Marseil le waar de Eurocopter-fabriek staat om te zien dat de Tigre geen papieren tijger is. Maar die reis was tevergeefs. De staatsse cretaris moest eerst uitwijken vanwege mist naar Nimes. Toen hij eindelijk in Marseille was en het weer wat opklaarde, weiger de de verkeerstoren toestem ming te geven voor een Tigre- demonstratie in verband met Buurt: inspraak bij vergunning Groenoordhallen LEIDEN WENDY HUUBOOM Buurtcomité Groenoord vindt het niet in de haak dat de ge meente Leiden een nieuwe hin derwetvergunning regelt voor de Groenoordhal, een gemeen telijk eigendom. Voorzitter J.G. Los van het buurtcomité is bang dat daardoor belangenverstren geling optreedt die nadelig kan uitpakken voor de omwonen den. „Het moet niet zo zijn dat de regels worden versoepeld, omdat de ene afdeling van de gemeente een vergunning ver leent aan een andere afdeling van de gemeente." De aanvraag voor een hinder wetvergunning liep altijd via de provincie. Sinds 1 januari moet de gemeente de aanvraag be handelen. Overigens zijn de ei sen voor het verlenen van een vergunning strenger geworden. Om te voorkomen dat de be langen van de bewoners onder geschikt worden gemaakt' aan de belangen van de gemeente, wil het buurtcomité Groenoord betrokken worden bij het op stellen van de vergunningsvoor schriften. „Ons grootste be zwaar is gewoon dat de buurt een zekere mate van overlast ondervindt van de Groenoord hallen." Niet alleen de geluidsoverlast wekt ergernis op, ook het zwerf vuil op en in de buurt van het terrein, het slechte hekwerk rondom het hele terrein en de slechte verlichting van het grote plein zijn de buurtbewoners een doorn in het oog." Directeur A. de Jong van de Groenoordhallen zegt dat de voorzitter van het buurtcomité op de zaken vooruit loopt. „Ik weet nog niets van de nieuwe hinderwetvergunning af', aldus de Jong. het drukke luchtverkeer. Gisteren konden een delega tie van het Nederlandse minis terie van economische zaken en een groep journalisten met ei gen ogen zien dat de Tigre tot veel in staat is. Een van de op dit moment vier prototypes gaf een uitgebreide demonstratie. Maandag gaan de defensiespe cialisten van de Tweede Kamer een kijkje nemen. „De Tigre be staat en hij heeft in de testen tot nu toe voldaan aan alle eisen die aan deze helikopter zijn ge steld", zegt topman Jean-Pierre Dubreuil van Eurocopter dan ook. „Het is geen papieren tij ger." Eurocopter is overtuigd van de superioriteit van hun eigen toestel, hoewel er alleen nog maar prototypes rondvliegen en de eerste in produktie gebouw de helikopter pas in 1999 van de band rolt. Het is de bedoeling dat de nieuwe helikopter wordt ingezet om troepentransport met grote re hefschroefvliegtuigen te be veiligen. Het is in feite een be geleidingsheli. En daarvoor is de Apache volstrekt niet geschikt, zo meent Eurocopter. „De Apa che is twintig jaar geleden ont worpen als anti-tankhelikopter. De Apache mist de juiste wa pensystemen voor het escorte ren van andere helikopters, is te zwaar en dertig procent duur der in gebruik." Nederland zou niet de eerste gebruiker van de Tigre worden. Het is de bedoeling dat de Fran se en Duitse legers, die samen 3,6 miljard gulden neertelden voor de ontwikkeling van de Ti gre, nog dit jaar elk ruim 200 heli's bestellen. Zowel de Franse als Duitse overheid dringen sterk aan bij Nederland ook de Tigre te kiezen, vooral omdat samenwerking tussen de legers wordt vergemakkelijkt. Zelfs de Duitse premier Kohl en zijn Franse collega Balladur hebben bij Kok gepleit voor aankoop van de Tigre. Maar ook de Ame rikaanse fabrikant heeft niet stilgezeten. Zij kreeg president Clinton zover dat hij de telefoon greep om Kok op het hart te drukken toch vooral de Apache te kopen. President-directeur Jean- I rancois Bigay van Eurocopter kan zich nauwelijks voorstellen dat het Nederlandse kabinet tot aankoop van de Apache zou be sluiten. „De Apache is twintig jaar oud. De gevechtshelikopter moet wel dertig jaar mee. De Ti gre zit vol met de modernste technieken, waarvan inmiddels is bewezen dat ze werken. Ik vergelijk het altijd maar met de aankoop van een auto. Zou u als u een auto zocht waarmee u lang wilt rijden, er eentje kopen van twintig jaar oud? Ik niet." LEIDEN ERNA STRAATSMA De Stichting Stop Vuilverwerking Voorschoter- weg Leiden (SSWL) heeft ruim 14.000 gulden ingezameld. Het geld is bestemd voor de juridi sche strijd tegen de Leidse 'compostfabriek' aan de Voorschoterweg. Bewoners van de Componistenbuurt in Leiden Zuid-West heb ben in groten getale gereageerd op een huis- aan-huis verspreide oproep van de SSWL. De Componistenbuurt ligt naast de locatie voor de 'compostfabriek' De SSWL deed in december een oproep om bij te dragen in de te verwachten proceskosten. Naast de bewoners van de Componistenbuurt zijn enkele honderden donateurs van de stich ting benaderd. „We hebben de oproep gedaan aan de voor avond van een aantal rechtsprocedures," zegt voorzitter T. Alblas. „De kosten daarvan zullen in de tienduizenden guldens lopen. Wat dat be treft ben je volstrekt machteloos als je geen geld hebt. Een advocaat kost al een paar hon derd gulden per uur en bij de Raad van State moet je tegenwoordig 750 gulden betalen om een procedure te kunnen beginnen. Die drem pel om ergens binnen te komen is dus al heel hoog. Verder raadplegen we soms milieudes kundigen; dat kost ook een hoop geld." Alblas is tevreden met het behaalde resultaat van de inzamelactie maar hoopt, vanwege de verwachte hoge proceskosten, op meer bijdra gen. „In ieder geval blijkt nu wel dat de veront rusting in de buurt zo groot is dat mensen er veel geld voor over hebben om iets aan de komst van de SVI te doen. Mensen hebben spontaan aanzienlijke bedragen overgemaakt." De SSWL is tegen de komst van de SVI aan de Voorschoterweg omdat ze vreest dat omwo nenden in Leiden Zuid-West stank- en geluids hinder zullen hebben van de 'compostfabriek'. LEIDEN ERNA STRAATSMA Voorschoten tekent bezwaar aan tegen de bouw van een Leidse 'compostfabriek'. De ge meente heeft, evenals de Stich ting Stop Vuilverwerking Voor schoterweg Leiden (SSWL), bij de Raad van State een verzoek ingediend om het nieuwe be stemmingsplan voor de bouw locatie aan de Voorschoterweg te schorsen. „Het gaat ons er niet om om oppositie te voeren tegen de bouwlocatie", zegt de Voor- schotense milieuwethouder J.W.E van de Poel. „Maar wij hebben bezwaar tegen de in het bestemmingsplan aangewezen aanlegplaats voor boten. We willen dat goed en helder gere geld hebben, maar daar komen we wel uit." In het voorlopige bouwplan voor de scheidings- en vergis- tingsinstallatie (SVI) is een laud en losplaats voor schepen gesi tueerd aan het Korte Vlietka- naal. De gemeente Voorschoten vreest dat een aanlegplaats op deze plek stank- en visuele overlast oplevert voor de bewo ners van de Voorschotense wijk Hooghkamer. Voorschoten vindt dat de laad- en losplaats aan de Vliet moet komen. Voorschoten ziet overigens liever dat de SVI er helemaal niet komt. Evenals leiderdorp en Wassenaar doet Voorschoten niet mee aan het project. De drie gemeenten vinden de ex ploitatie van de experimentele compostfabriek' te riskant. De drie gemeenten dragen weliswaar geen financieel risico in de nieuwe installatie maar zijn wel verplicht hun afval naar de SVI te brengen. Voorschoten, Leiderdorp en Wassenaar heb ben deze afieverplicht als leden van de Gevulei (Gemeenschap pelijke Vuilverwerking Leiden en omstreken). De Gevulei is sa men met de Proav (Provinvciaal Albalverwerkingsbedrijf Zuid Holland) initiatiefnemer tot de bouw van de SVI. De Gevulei- gemeenten die wel risico dra gen in de SVI zijn Leiden, War mond, Sassenheim, Zoeterwou- de en Alkemade.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 13