•Richard Branson, kapitalist met een achterban fVideoporno in California 'big money' Dorp in Estland voelt zich als klein-Tsjernobyl na cesiumvondst Buitenland -piNSPAG 10 JANUAR11995342 Britse zakenman met sociaal gezicht vergaarde in dertig jaar meer kapitaal dan koningshuis in negen eeuwen Harde porno is uit het verdomhoekje gekropen als een ver schijnsel dat onlosmakelijk is verbonden met de video-in dustrie. Vorig jaar werden in de VS ruim 2.400 nieuwe ti tels geproduceerd en beliep de omzet ongeveer drie miljard dollar. Toch blijven sterren, producenten en distributeurs in de Verenigde Staten vrezen voor gerechtelijke vervolging op groiul van de zedelijkheids wetgeving. .OS ANGELES JOHN HORN AP 5: Op een doordeweekse dag in s iet zuiden van California gaan ,3 honderden mensen, van acteurs 9 en actrices tot magazijnbedien- den en timmerlieden, naar hun .3 werk in een snel groeiende we- 6 reld die draait om seks en winst, iff Exclusieve buitenhuizen zijn jq omgetoverd in complete palei zen voorporno-produktie. Paul Little heeft zijn villa Rubio Highlands, in een buitenwijk 2j van Pasadena, getransformeerd I' tot een complete studio. De sfeer is die van een ansicht, J zonnig blauw van kleur en op "ii de achtergrond het San Gabriël-' 3 gebergte. De villa onderscheidt 2ü zich niet van de andere luxueu- 35, ze panden in de buurt, uitge- s; zonderd de onmiskenbare ge- 34 luiden van seks die uit open ly staande deuren klinken. 3 ..Een beetje meer geluid, lui- j der", verordent de regisseur van !j; 'Los van Alles', die zichzelf Phi- 4! lip Noir noemt. Acteurs en ac- 9 trices die verwikkeld zijn in een overduidelijke seksscene op de cri rand van een bubbelbad, ge- 9. hoorzamen gedwee en schroe- ven hun gekreun enkele deci- a bellen op. 3: Little zegt dat de politie het per ceel heeft bezocht en alles in or de heeft bevonden. Om dit zo te houden heeft hij overal huisre gels opgehangen met als voor naamste gebod: „Vertoon je niet naakt voor de ramen en op de balkons aan de voorkant". Toen door de videorecorder in de jaren tachtig de pornofilm uit de obscure theaters naar de beslotenheid van de slaapkamer verhuisde, rezen de winsten de pan uit. De verkoop en verhuur van de films stijgt nog jaarlijks en de pornovideo is daarmee een van Hollywoods snelst groeiende, en tegelijkertijd minst begrepen exportproduk- ten geworden. Volgens Adult Video News, een aan de weg timmerend vakblad in de bedrijfstak, werden er in 1993 ruim 2.400 pornofilms ge produceerd. Weinig mensen er kennen dat zij de films huren, maar in werkelijkheid gaat elf procent van de clientele van een videotheek naar buiten met in de tas een pornofilm. Ook postorderbedrijven doen goede zaken in de pornobusiness. De pornomaatschappijen lopen voorop bij de ontwikkeling van nieuwe mediaverschijnselen als interactieve televisie, CD-ROM en 'pay-per-view' kabelnetwer ken. Onderwereldfiguren heb ben plaats gemaakt voor agres sieve, goed opgeleide onderne mers en de top in de industrie verdient salarissen van zes cij fers en rijdt rond in Ferrari's. Hoewel filmmakers en acteurs en actrices bijna altijd gebruik maken van merkwaardige pseu doniemen bijvoorbeeld Lyn- den Johnson of Leatha Weapons en voortdurend in angst leven voor gerechtelijke vervolging, wint de industrie ge leidelijk steeds meer erkenning. Je ziet zelden een condoom in een studio. Regelmatige, ver plichte AJDS-testen moeten voorkomen dat onveilige seks de bedrijfstak decimeert. De sector professionaliseert. Er wordt momenteel zelfs gespro ken over pensioenfondsen en ziektekostenregelingen. En de sector heeft een eigen fonds in het leven geroepen voor de ver dediging van personen die het aan de stok krijgen met justitie. Voor porno-acteurs en -actrices is de maatschappij niet altijd even vriendelijk. Enkelen pleeg den zelfmoord en anderen heb ben bittere spijt dat zij zich ooit aan een pornofilm hebben be zondigd. Little noemt het een sprookje dat actrices onder het mom van een grote Hollywood- produktie naar de pornostu dio's worden gelokt. „Negentig procent van de meisjes komt van modellenbureaus die ge specialiseerd zijn in porno. Zij weten precies wat er aan de hand is." John Stagliano, een van de eer ste 'Chippendales', heeft een florerend produktiebedrijf ge naamd Evil Angel Video. Zijn vi deo's worden vervaardigd met een budget van nog geen 40.000 dollar. Er worden gemiddeld ruim 20.000 kopieen van ver kocht, wat een netto winst van 50.000 dollar per titel oplevert. Stagliano heeft zijn studio ge vestigd in een bedrijvenpark in Van Nuys, een voorstad van Los Angeles. Hij droomt ervan ooit nog een echte normale film te maken. Over zijn huidige activi teiten maakt hij zich geen illu sies. „De mensen komen niet naar deze filfns voor de ontkno ping. Zij willen geen verhaal. Deze films voorzien in een an dere behoefte", aldus Stagliano. „De meeste Hollywoodfilms doen een beroep op de com merciële aantrekkingskracht van actie. Pornofilms spelen in op de commercie van seks." KIISA» MICHAEL TARM AP Er spelen geen kinderen meer bij het houten hek rond het gele huis op Mannilaan nummer 4. De honden des huizes zijn door de politie doodgeschoten. Van de vroegere bewoners is er een overleden door de straling van een staafje cesium dat in het huis is gevonden. De anderen liggen in het ziekenhuis. Het buurhuis op nog geen tien me ter afstand, is nog wel gewoon bewoond, maar de mensen daar zijn bang en onzeker. „Dit is ons Tsjernobyl", zegt de 35-jarige Kaie Nurk. „Net als bij Tsjernobyl krijgen we te horen dat er geen gevaar is. Maar dood gaan de mensen altijd pas later, is het niet?" Toen in dit slaperige dorpje op 35 kilometer van Tallinn een ra dioactief staafje werd gevonden, legden sommige functionaris sen de schuld direct bij de on langs teruggetrokken Rusische strijdkrachten. Thans geeft Flst- land toe dat de eigen slordige opslag van kernmateriaal debet is aan het ernstigste kernonge luk sinds de radioactieve stof wolk die Estland in 1989 over zich heen kreeg na de ontplof fing van de kerncentrale in Tsjernobyl. Het gebied van de voormalige Sovjetunie is bezaaid met fa brieken en opslagplaatsen voor kernmateriaal. De vroeger strenge beveiliging is weggeval len en de huidige bewakers, voorzover die er zijn, worden slecht betaald en zijn gemakke lijk om te kopen. Er zijn geval len bekend van werknemers die materiaal hebben ontvreemd om het te kunnen verkopen. Het metaal dat in het Estlandse dorp Kiisa is aangetroffen was waarschijnlijk afkomstig van het nabijgelegen opslagbedrijfSaku - een rommelig terrein met summiere omheining en een roestig bordje met het opschrift „Radio-activiteit! Verboden te betreden." De politie denkt dat Riho Hiiob, die op Mannilaan nummer 4 woonde, over het hek is ge sprongen en een klein, glan zend staafje cesium 137 in zijn zak heeft gestopt, kennelijk in de hoop het op de zwarte markt te kunnen verkopen. Het dode lijke stukje metaal kwam uitein delijk in het keukenkastje te recht. Hoe lang het daar heeft gelegen is niet bekend. Toen in loden pakken en gasmaskers gestoken veiligheidsmensen op 10 november de keuken betra den bedroeg het stralingsniveau daar 130 röntgen vijftig mil joen maal zoveel als de radioac tiviteit die normaal in de lucht zit. Gezondheidsfunctionarissen toonden zich verbijsterd dat een burger kennelijk zo gemak kelijk de hand kon leggen op ce sium 137, dat wordt gebruikt bij chemotherapie. „Niemand kan met zekerheid zeggen dat er op dit moment geen andere, even gevaarlijke stoffen in Estland voor het opra pen liggen", zei Jaan Saar, stra lingsspecialist van het ministe rie van milieuzaken. De regering van Estland heeft gezegd dat zij het beheer over kernafval wil overnemen van de door geldgebrek geplaagde lo kale autoriteiten. Er is extra be waking neergezet bij de Saku- fabriek en de regering bezint zich op andere veiligheidsmaat regelen. Het kleine stukje cesium 137 heeft intussen zijn dodelijke werking gedaan. Op 2 novem ber overleed Riho Hiiob aan stralingsvergiftiging. Lijkschou wing wees uit dat hij 1.500 rönt gen straling had opgelopen, ruimschoots meer dan de dode lijke dosis. Hiiobs vriendin en haar zoon liggen met stralings ziekte in het ziekenhuis. De jon gen, de 14-jarige Rain Tubli, heeft ernstige brandwonden opgelopen en zal mogelijk een beenmergtransplantatie moe ten ondergaan om leukemie te voorkomen. „Zelfs in Tsjernobyl is niemand zo ernstig verbrand als deze jongen", zei behande lend geneesheer Peeter Mardna. Ongeveer honderd andere men sen in Kiisa, dat 350 inwoners telt, zijn aan medisch onder zoek onderworpen. Bij hen werd geen stralingsziekte ge constateerd, maar artsen heb ben erop gewezen dat de gevol gen van straling vaak pas na ja ren aan de dag treden. I let gezin op Mannilaan num mer 2, dat regelmatig bij de bu ren op bezoek ging, is overtuigd dat het in levensgevaar verkeert. Kaie Nurks echtgenoot lijdt aan hoofdpijnen en vermoeidheid. Kaie zegt dat zij zich de rest van haar leven zorgen zal blijven maken over de mogelijkheid dat een van haar geliefden plotse ling kanker zal krijgen tengevol ge van de stommiteit van de buurman. Met een angstige blik op haar blonde dochtertje praat Kaie over de eventuele gevolgen van het ongeluk voor toekom stige generaties. „Wie zal zeg gen of haar kinderen hierdoor niet met afwijkingen zullen worden geboren?", zegt zij. „En als het niet haar kinderen zijn, dan misschien haarkindskinde ren." 1 )e Sex Pistols, een van de bands die platen opnamen bij Virgin Records. foto archief ei platen, vliegtuigen, wodka, computers, disco's, creditcards, con- 1 looms, cola er zijn weinig dingen die Richard Branson niet ver- w coopt. Deze week ontsproot een nieuwe loot aan zijn stam: pen- iioenen. Portret van een zakenman die in 30 jaar meer rijkdom )r vergaarde dan het Britse vorstenhuis in negen eeuwen. - UONDEN CEES VAN ZWEEDEN -ia :ORRESPONDENT 1 -en van de meer gedenkwaardige a' litspraken over Richard Branson ■sl vordt toegeschreven aan zijn hoofd- ri inderwijzer. „Richard", zo profeteer- '3 lede bovenmeester, „eindigt ofwel Js miljonair, ofwel in het gevang." )at Branson als miljonair zijn leven Tc al afsluiten, lijkt nu geen al te ge- e vaagde voorspelling meer. Zijn per- 'a oonlijke vermogen wordt anno '95 cd »p ruim 2,5 miljard gulden geschat, al Jaarmee is hij niet alleen rijker dan le Britse vorstin, hij wist zijn rijkdom iok sneller te vergaren. Richard c Iranson schraapte zijn fortuin in ninder dan dertig jaar bijeen. Het 'g Iritse vorstenhuis had daar zelfs met ll( ;enereuze hulp van de belastingbe- h aler toch een eeuwtje of negen voor 1 ïodig. r> )e onbeschrijfelijke rijkdom van de ft ;e 'Britse Berlusconi' is algemeen be en ;end, al was het alleen maar omdat Iranson graag met zijn succes te v ;oop loopt. Minder bekend is even- k vel dat zijn bovenmeester over een liepe mensenkennis beschikte. Want a, Richard heeft ook de gevangenis ran binnen gezien. 'ijn kortstondige verblijf in een poli- iecel markeerde de beginperiode ran Bransons onstuimige loopbaan ils zakenman de periode waarin lij soms wat al te wild door de ma- 9 en van de wet heenzwom. Richard 12 iad juist de platenmaatschappij Vir- 3 ;in Records opgezet, en wist wel een nanier om uit de lange armen van 2 le fiscus te blijven. e )e BTW die hij in het Engeland had letaald op aangekochte platen, kon 3 ïij van de Britse fiscus terugkrijgen q lij uitvoer van het spul, zo had hij 2jntdekt. En dus laadde de begena- q ligde ondernemer een bestelbus vol 11 net platen, passeerde vrolijk lachend 4 ie douane, vulde en passant de be- o astingteruggaaf-formulieren in, reed 3 foto gpd Terwijl Virgin Records dankzij onder meer de Sex Pistols en Boy George een ongebreidelde groei doormaak te, zag het jaar 1984 de geboorte van Virgin Atlantic. Vanaf het moment dat hij het idee opvatte, had Branson zegge en schrijve vier maanden no dig om zijn eerste vliegtuig in de lucht te krijgen. Branson verkocht in 1992 Virgin Re cords voor anderhalf miljard gulden aan EMI, en gebruikte dat geld om in de gedeprimeerde vliegtuigmarkl te gen gereduceerde prijzen een vloot hypermoderne Airbusscn-340 en Boeings-747 te kopen. De man die in 1984 met een gehuurde Boeing een maatschappijtje had opgezet, heeft nu een twaalftal toestellen, 3.000 werknemers, en vluchten op de Ver enigde Staten en het Verre Oosten. I loewel Branson een van de grootste familieconcerns in Groot-Brittanniö leidt, is hij vergeleken met concur renten als British Airways en Coca (ola een dreumes. Maar tegelijk is dat zijn handelsmerk. Richard Branson, zo zegt zijn biograaf Tim Jackson, is een soort David die het opneemt legen Goliath. I lij is een kapitalist met een achter ban, de man die het establishment de handschoen toewerpt en wint. een rondje door het havengebied van Dover, en keerde gewoon terug naar Londen. Hij werd gepakt en opgesloten, maar al na een nacht vrijgelaten. Richard betaalde gewoon de ruim 150.000 gulden terug die hij onrechtmatig aan de belastingdienst had ontfutseld. We schrijven 1971; Richard Branson was 21 jaar. Virgin King De anecdotes over Richard Branson zijn zo talrijk dat er gemakkelijk een boek mee zou kunnen wórden ge vuld. Dat is dan ook precies wat de journalist Tim Jackson vorig jaar deed ('Virgin King', uitgegeven door Har per-Collins). Maar een week is lang in het leven van een Virgin King, en nog geen drie maanden na de verschij ning van de biografie is die al weer verouderd. Eind vorig jaar lanceerde Branson zijn eigen cola-merk, Virgin Cola ge naamd, en deze week volgde Virgin Direct Personal Financial Service. Onder deze noemer gaat Richard Branson financiële diensten, zoals pensioenen en verzekeringen, verko pen. Met de laatste twee loten aan de Branson-stam, kan de Brit thans voor zijn meeste behoeften bij Richard te recht. Hij kan vliegen met Branson, naar Bransons radiozender luisteren, Bransons cola drinken in Bransons restaurants, Bransons condooms ge bruiken in Bransons hotels, en nu dus ook via een Branson een pensioen af sluiten. En voor wie niet maalt om 30.000 gulden, is voor dal bedragje zelfs Richard Bransons eigen eiland in het Caribisch gebied te huur (al thans, voor een nachtje). Het opmerkelijke is dat steeds meer Britten deze dingen ook doen. Want Richard Branson is onbeschrijflijk po pulair, vooral bij jeugd. Toen een gro te groep jongeren onlangs werd ge vraagd, aan wie zij het herschrijven Richard Branson. van de Tien Geboden het liefst zou toevertrouwen, eindigde Branson op de vierde plaats. Voor hem kwamen slechts Moeder Teresa, de paus en de aartsbisschop van Canterbury, drie gelouterde moraalridders. Hier en daar wordt zelfs met de ge dachte geflirt dat Branson een heel goede premier zou zijn. Het alom ge respecteerde weekblad The Econo mist wijdde vorig jaar een lange be schouwing aan deze mogelijkheid, hoewel sinds de geruchtmakende val van Berlusconi ook in Groot-Brittan- nië weinig meer wordt vernomen van de zegeningen van een kapitalist als premier. Fatsoenlijk Branson, zo moet echter worden ge zegd, wordt anders dan Berlusconi gezien als een hoogstfatsoenlijke ka pitalist. Zijn akkefietje met de belas tingdienst is al lang vergeten en Branson is nu een der weinige ty coons met een sociaal geweten. Hij was bijvoorbeeld zo bezorgd over AIDS dat hij zijn eigen condoom- merk op de markt bracht, waarvan hij de rechten vervolgens verkocht voor drie miljoen gulden, die hij weer aan een liefdadigheidsinstelling schonk. Zijn populaakeit dankt hij echter aan zijn onconvlkwnele gedrag. Hij weigert een st^^das om te doen, leidt zijn miljardenconcern goed deels vanuit zijn huiskamer, rijdt een Range Rover in plaats van de afge zaagde 'Roller'. Op feestjes vertoont hij zich in damensondergoed of gooit hij voor de lol wat aanwezigen in het zwembad. En als 1-aprilgrap haalt hij alle meubilair uit het huis van een van zijn directeuren (om vervolgens door de politie te worden betrapt en gearresteerd). Richard Branson, kort en goed, is de anti-kapitalist. Hij gelooft in de lega lisering van soft drugs, erkent dat hij zelf cocaïne heeft gesnoven en voert campagne tegen de discriminatie van homoseksuelen. Maar hoewel hij het voorkomen heeft van een wel zijnswerker, compleet met corduroy- jasje, heeft hij het instinct van een Henry Ford. Zijn campagne voor ho moseksualiteit sluit naadloos aan op het bezit van Europa's grootste dis cotheek voor homo's. Richard werd geboren op 18 juli 1950. Hij ging naar een privé-school, maar een poging om hem op Eton College te krijgen mislukte. Hij kon op school redelijk meekomen, maar koesterde geen academische ambi ties. Als 16-jarige verliet hij de schoolbanken om een eigen krantje op te zetten, Student Na een paar jaar liet Richard het blaadje ter ziele gaan, maar niet nadat hij in het laatste nummer nog even zijn eigen postorderbedrijf had gelanceerd. Platenmaatschappij Hoewel hij in het geheel niet in mu ziek was geïnteresseerd, ging hij via dit bedrijfje platen verkopen. Een staking bij de posterijen bracht hem er in 1971 vervolgens toe een eigen winkel te openen en niet lang daarna kwam ook de eigen platenmaat schappij: Virgin Records. Branson heeft sindsdien voor al zijn zakelijke initiatieven de merknaam 'Virgin' gebruikt. Virgin Atlantic is Bransons luchtvaartmaatschappij die op Amerika vliegt, Virgin Cola zijn niet-alcoholische drank, Virgin Vod- ka het alcoholhoudende zusje. Slechts twee keer week Branson van die regel af. De eerste keer was toen hij zijn eigen condoommerk op de markt bracht, en zich realiseerde dat Virgin Condoms (Maagdelijke Con dooms) misschien niet zo'n succes zouden worden. En daarna, toen hij een fotomodellenbureau oprichte, besefte hij dat Virgin Models mis schien niet ideaal was (Kate Moss bijvoorbeeld, een van Bransons mo dellen, is naar verluidt geen maagd meer).

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 7