Eén op de vijf scholieren heeft lichamelijk gebrek Kamminga wil geen volledige privatisering van Ziektewet Binnenland Ter Beek geïnstalleerd 'Het is heel wrang dat ouders met lege handen achterbijven' Arts merkt gifmoord niet op door gebrek aan kennis Verwisselde patiënten omgewisseld kroningen Met een speciale vlucht zijn vandaag de twee ge wonden van de brand in het Antwerpse Switelhotel in het goede ziekenhuis beland. De Belg die per abuis in het brandwonden centrum van het Martini Ziekenhuis in Groningen terecht was gekomen, ligt nu in het Academisch Ziekenhuis in Gent. De ern stig gewonde 39-jarige Amsterdammer die in Gent lag, wordt vanmiddag overgevlogen naar Groningen. De persoonsverwisse ling kwam zondag aan het licht toen de Belg van de beademing werd afgehaald. Recordaantal Nederlanders vermist den haag Vorig jaar zijn 44 Nederlanders in het buitenland ver mist. Dit is een nieuw record. Naar 24 van hen werd per 1 janua ri nog steeds gezocht. In 1993 werden 41 nieuwe vermissingen gemeld. Er staan nu nog 48 Nederlanders als vermist te boek. Dit heeft staatssecretaris Patijn voor Europese zaken gisteren in Den Haag bekendgemaakt. Jongeren: FNV modern en dynamisch den haag Een meerderheid van de jongeren in Nederland vindt de FNV modern en dynamisch, zo blijkt uit een onderzoek van de Universiteit van Amsterdam. Een minderheid van de jonge ren noemt de vakcentrale echter ook drammerig. Slechts weinig FNV-leden zijn jonger dan 25 jaar. Van de één miljoen leden zijn slechts 100.000 jongeren. Als reden om zich niet bij een bond aan te sluiten, zeggen veel ondervraagden dat de FNV-bonden te snel staken. Veel jongeren vinden ook de contributie te hoog. De FNV probeert meer jongeren aan te trekken. Annink topman Binnenlandse Zaken den haag Drs. A.H.C. Annink (41) wordt volgende maand de nieuwe directeur-generaal Management en Personeelsbeleid bij het ministerie van binnenlandse zaken. Hij volgt Hans Pont op die vorig jaar bij VROM is gaan werken als directeur-generaal milieubeheer. Schepen botsen op de Lek lexmond Op de Lek bij Ameide zijn vanmorgen twee binnen- 'aartschepen met elkaar in aanvaring gekomen. Persoonlijke ongelukken hebben zich niet voorgedaan, aldus het Kustwacht centrum in IJmuiden. Het binnenvaartschip Spes dreigde na de aanvaring te zinken. Volgens de kustwacht lijkt dat gevaar in middels geweken. De opvarenden van de Spes zijn in veiligheid gebracht. Over het andere schip was vanmorgen bij de Kust wacht niets bekend. Drugs onderschept door douane Amsterdam De douane heeft vanmorgen aan boord van een schip in Amsterdam 5000 kilo marihuana met een straatwaarde van cica 35 miljoen gulden onderschept. Het schip komt uit Co lombia. De marihuana zat in containers met kunstmest. Omdat het ongebruikelijk is dat er kunstmest uit Colombia naar Neder land wordt vervoerd, besloot de douana op onderzoek uit te gaan. Een speurhond vond de marihuana. Er zijn geen arresta ties verricht. Havel krijgt Geuzenpenning den haag De Geuzenpenning is dit jahr toegekend aan presi dent Vaclav Havel van de Republiek Tsjechië. Hij krijgt de pen ning van de Stichting Geuzenverzet 1940-1945 vanwege zijn ja renlange inzet voor de mensenrechten in zijn land. Havel was een van de oprichters van de mensenrechtenorganisatie Charta '77. Havel heeft zich jarenlang op geweldloze en bewonderens waardige wijze verzet tegen de communistische dictatuur in zijn land; aldus dè stichting haar beslissing; Twintig procent van de leerlingen in het basisonderwijs en de laagste klassen van het voortgezet onderwijs heeft een lichamelijk gebrek. Dat leidt onder meer tot proble men met de stoelgang, met de ademhaling of met het spreken. Kinderen in de leeftijd van vier tot zes jaar kam pen het meest met lichamelijke klachten. -ui FkI I- 'Tot een halfjaar akkoord, maar daarna streep erdoor' ANP Algemeen Nederlands Persbureau GPD Geassocieerde Pers Diensier Problemen met stoelgang, luchtwegen of met praten Stekelenburg hekelt beleid minister EZ: 10 JANUARI 1995 den haag anp Privatisering van de Ziektewet mag, maar voor kortere tijd dan het kabinet wil. Werkgevers zouden niet gedurende één jaar, maar slechts gedurende een half jaar voor de kosten van het ziekteverzuim van hun werkne mers moeten opdraaien. Dat zei voorzitter Kamminga van MKB- Nederland, de organisatie voor de werkgevers van kleine en middelgrote bedrijven, gisteren tijdens zijn nieuwjaarstoespraak in Den Haag. Volgens Kamminga nodigt -Daling aantal «asielzoekers den haag «gpd Het aantal asielzoekers dat defi nitief in Nederland mag blijven, n zal de komende tijd met tiental- t len procenten dalen. Dat is het ei gevolg van maatregelen die de laatste zes maanden zijn door gevoerd of binnenkort ingaan, Dat stelt een woordvoerder van staatssecretaris Schmitz (justi- n tie) in reactie op het bericfu dat ei in Duitsland 7,3 procent van al- tu ,le asielzoekers definitief mag e blijven, tegen 80 procent in Ne st derland. n De justitie-woordvoerder er- q kent dat Nederland zich bij de behandeling van asielzoekers i spiegelt aan Duitsland. Oorza-- b< ken van het grote verschil tus- a< sen beide percentages zijn vol- gens hem: een betere naleving ir door Nederland van internatio- nale verdragen, een betere op- vang, de naam van Nederland m als sociaal en democratisch land en de doorstroom van veel kl asielzoekers uit Duitsland. Bij Vluchtelingenwerk Neder- in jand noemt men de 80 procent n merkwaardig'. Cijfers die men binnen deze organisatie han- K teert, komen uit op 45 tot 50 u procent. Het Duitse cijfer daar entegen wordt als 'te laag' afge ef daan. ;s In 1993 werden bijna 7.200 je asielverzoeken afgewezen. Een ie jaar eerder waren dat er 7.500. het voorstel van het kabinet niet uit om een verzekering af te sluiten voor het verzuim-risico. Hij verwacht dat 85 procent van de werkgevers dat ook niet zal doen en dat voor kleinere be drijven een harde klap dreigt als een medewerker uitvalt. Ruim 80 procent van de ziek tekosten en 97 procent van het aantal meldingen heeft betrek king op het eerste halve jaar van de ziekte. „Privatisering tot 26 weken akkoord, voor het traject daarna een streep erdoor", zei Kamminga. De MIG3-voorzitter lanceerde den haag gpd Dat blijkt uit onderzoek van TNO, waarbij gebruik is ge maakt van gegevens van de ge- Auto op Afroep voortaan in het hele land den haag «anp De ANWB gaat het project Auto op Afroep uitbreiden tot het he le land. Dat betekent dat voort aan niet alleen bewoners in het Westen een abonnement kun nen nemen op een huurauto. ANWB-directeur mr. P. Nou- wen maakte gisteren bekend dat het aantal uitgiftepunten van Auto op Afroep geleidelijk toeneemt van 142 nu tot 400 aan het eind van het jaar. De ANWB hoopt dan drieduizend abonnees te hebben. Op dit moment zijn het er nog dui zend. Na een enigszins moeizame beginperiode is de groei bij Au to op Afroep bevredigend. Het project startte op 28 mei in Noord- en Zuid-Flolland en Al- mere. Nou wen: „Wij zijn zeker niet teleurgesteld. Als dat het geval zou zijn, zouden we het niet tot een landelijk dekkend netwerk uitbreiden. Wel is gebleken dat de af stand tot de plaats waar de abonnee zijn leenauto moet op halen, voor veel mensen een barrière vormt. De ANWB wil daar iets aan doen door met taxibedrijven contracten af te sluiten voor het vervoer naar de garage waar de auto klaar staat. gisteren ook het idee om een universiteit te stichten die zich bezighoudt met vraagstukken rond ondernemerschap. Zo'n universiteit moet, gezien de be zuinigingen, ontstaan door een van de bestaande universiteiten 'om te bouwen'. Er zouden niet alleen ondernemers moeten worden opgeleid, maar ook 'on dernemende werknemers', die zich op basis van hun deskun digheid vast of tijdelijk aan klei nere en middelgrote bedrijven verbinden. meentelijke gezondheidsdien sten. Aan het onderzoek, dat in het schooljaar 1992-1993 werd gehouden, deden vijfduizend leerlingen mee. Van hen ge bruikte vijftien procent op dat moment medicijnen. Zes pro cent van de scholieren deed dat op eigen initiatief. Drie procent van de medicijngebruikers nam meerdere middelen tegelijk. Het onderzoek geeft verder aan dat de scholieren wel ge zond leven. Ze doen bijvoor beeld veel aan sport. In de eer ste klassen van het basisonder wijs is één op de twee leerlingen lid van een sportclub. Dat per centage stijgt zelfs naar 72 pro cent als de leerling naar het voortgezet onderwijs gaat. Opvallend is dat kinderen van ouders met een hoge opleiding meer sporten dan kinderen van ouders met een lage opleiding. De scholieren die niet sporten, kijken veel meer TV dan de leer lingen die wèl aan sport doen. TNO en de gemeentelijke ge zondheidsdiensten zullen dit schooljaar een soortgelijk on derzoek doen naar de leerlingen in het speciaal onderwijs. strekt verstoorde verhouding tussen vijf vrouwenartsen ze ker twee baby's om het leven waren gekomen. De directie ontsloeg vier artsen, één van hen stapte vrijwillig op. Bijna een jaar na dato moet het zie kenhuis zelf het boetekleed aantrekken. De directie zou twee artsen ten onrechte heb ben ontslagen en dat gaat het ziekenhuis miljoenen kosten. Advocaat mr. P. Dingemans, gespecialiseerd in het medisch recht, kan zich de woede van de gedupeerde ouders goed voorstellen. „Breek me de bek niet open. Ik krijg regelmatig huilende vaders en moeders op mijn kantoor die een kind hebben verloren door een me dische fout. Maar ik kan niets doen. Volgens de Nederlandse wet hebben ze geen recht op smartegeld. Alleen het slacht offer zelfheeft recht op scha devergoeding. Het enige wat ouders krijgen, is een onkos tenvergoeding voor de begra fenis. „Het is uiteraard vreselijk triest voor de nabestaanden, maar een arts die verantwoor delijk is voor de dood van zijn patiënt, kan niet zo maar op straat worden gezet. Dan zou- amsterdam anp Minister Wijers dendert als een olifant door de porseleinkast. De ijver van zijn ministerie om regels te schrappen en de ar beidsverhoudingen flexibeler te maken is rampzalig. FNV-voor- zitter Stekelenburg heeft dat gisteren gezegd in zijn nieuw jaarstoespraak in het Amster damse hoofdkantoor van de vakcentrale. Stekelenburg richtte zijn pij len op minister Wijers van eco nomische zaken als pleitbezor ger van vermindering van het aantal regels. Wijers dreigt, zo betoogde de FNV-voorzitter, de 'zorgvuldig opgebouwde ar beidsverhoudingen' in Neder land danig te verstoren. „Of het nu gaat om de 24-uursecono- mie, de algemeen verbindend verklaring van GAO's, het basis inkomen of de sociale zeker heid, Economische Zaken heeft zijn verhaal klaar", zei Stekelen- burg. „In overbodige regelgeving kan wat de FNV betreft worden geschrapt. Maar de manier waarop Wijers als een olifant door de porseleinkast dendert, gaat ons te ver." De bewinds man zou er 'verstandig aan doen zich niet al te zeer op an dermans terrein te begeven en een superminister te willen uit hangen'. amsterdam «gpd Gifmoorden worden in Neder land vaak niet als zodanig her kend. Vooral de vergiftigingsge- valien die als zelfmoord worden betiteld, zijn veelal gifmoorden. De Amsterdamse hoogleraar humane toxicologie prof. dr. De Wolfl kan niet zeggen hoe vaak dit voorkomt, maar noemt Ne derland qua kennis over gif moorden 'een Derde-Wereld land'. Vooral het gerenommeerde Gerechtelijk Laboratorium in Rijswijk moet het ontgelden. Bij dit laboratorium beschikt men volgens De Wolff over te weinig mogelijkheden om gifmoorden goed te kunnen onderzoeken. Volgens De Wolff zijn gerech telijke aspecten in de genees kundige opleidingen in Neder land onderontwikkeld in verge lijking met landen als Groot- Brittannië en Duitsland. „In die landen houdt een arts veel meer rekening met opzettelijke ver giftiging. Nederlandse artsen die een doodsoorzaak moeten vaststellen, denken eenvoudig weg niet aan de mogelijkheid van een gifmoord omdat ze er nooit iets over hebben geleerd." De Wolff, als humaan toxico loog verbonden aan het Acade misch Medisch Gentrum (AMC), uit zijn kritiek al jaren. Een noodkreet van de Neder landse Vereniging voor Toxico logie uii 1988 leidde drie jaar geleden tot een advies van een commissie aan de toenmalige den halve ziekenhuizen leeg lopen." Mr. P. van Wers, ook specialist gezondheidsrecht: „Toen de ziekenhuisdirectie de beslis sing nam alle gynaecologen te ontslaan, is zij waarschijnlijk beïnvloed door emoties van patiënten. Het is ook erg lastig in een maatschap, waarnij geen enkele arts de eindver antwoordelijkheid heeft, om de schuldige aan te wijzen. Als één of twee gynaecologen niet functioneren, kun je niet auto matisch ook de anderen be schuldigen." Het ziekenhuis vindt de scha devergoeding van drie miljoen gulden per arts een onredelijk hoog bedrag. De directie meent dat de artsen hun per soonlijk belang boven alles stellen. Advocaat Van Wers is het daar niet mee eens. „De reputatie van de artsen is vol ledig beschadigd. Het zal erg moeilijk zijn elders aan de bak te komen. Ze verdienen ge middeld zo'n drie ton bruto per jaar. Als ze door deze affai re de rest van hun leven niet meer kunnen werken, lopen ze ieder zo'n zes miljoen gul den mis." CNV-voorzitter Westerlaken uitte in zijn nieuwjaarsrede eveneens kritiek op 'flexibili- teitsgoeroe' Wijers. „Het GNV venvacht weinig heil van een 24-uurseconomie waarvoor on ze sociale markteconomie wordt afgebroken", zei hij. „Het CNV gelooft niet in een samen leving waar centen de allesbe palende factor zijn." Westerlaken kondigde verder een bikkelhard gevecht aan voor mensen aan de onderkant van de samenleving. „Voor mensen met een baan die te maken hebben met een werkge ver die de CAO aan z'n laars lapt. We moeten die groepen opzoeken en kiezen voor een compromisloze aanpak", aldus de CNV-voorzitter. „En doen wat nodig is: juridisch, acties, procedures. De vakbeweging moet vechten voor maximale bescherming. Aan de schand paal met werkgevers die zich niet gedragen." In dat verband gaat de chris telijke vakcentrale ook in hoger beroep tegen het vonnis van de rechtbankpresident in Den Haag over de koppeling. Die be paalde onlangs dat minister Melkert (sociale zaken en werk gelegenheid) terecht heeft be sloten de koppeling tussen lo nen en uitkeringen in 1995 niet toe te passen. ministers van justitie en onder wijs. „Dal advies belandde in een bureaula. F.r is niets mee gedaan", aldus De Wolff. Maar volgens een woordvoer ster van het ministerie van justi tie is dat niet waar. „Er is inmid dels samenwerking tussen het Gerechtelijk Laboratorium en de universiteiten van Utrecht en Groningen. Verder is het labora torium meer in overleg met de buitenwereld getreden. De Wolff pleit voor meer aan dacht voor gerechtelijke genees kunde in de medische opleidin gen. En voor meer onderzoek. „Als we niet oppassen, sterft het vak uit. Het is mijn plicht daar- op te wijzen. Ik betreur het als de rechtspleging in ons land op dit gebied niet optimaal kan functioneren." Staatsbosbeheer opent jacht op drachtige reeën DEN HAAG GPD Staatsbosbeheer in de provincie Flevoland wil de komende maanden negenhonderd drach tige reegeiten laten afschieten. Zo wordt tegemoet gekomen aan de bezwaren die afgelopen zomer ontstonden tegen het plan om tweeduizend reeën te doden in de bossen rond Lely stad. Door de drachtige dieren af te schieten, wordt een bevol kingsexplosie voorkomen. De drieduizend reeën die nu in het gebied rondlopen, vernielen vrijwel de volledige jonge aan plant. Staatsbosbeheer klaagt steen en been over de enorme schade die de ranke herkauwers aan richten in de jonge aanplant van es, esdoorn, beuk en eik. Bij tachtig tot honderd procent wordt de zogenoemde eind- knop afgeknabbeld, zodat de boompjes verkommeren en zich tot niet meer dan een struik ontwikkelen. Politie op zoek naar hoofd in composthoop TWELLO ANP De politie in Twello op de Velu- we moet volgende week een on smakelijke klus opknappen. In een grote berg groente-, fruit en tuinafval gaal de politie op zoek naar een hoofd. Vorige week alarmeerde een werknemer van de Veluwse Af val Recycling (VAR) de politic- toen hij op de transportband, waar onrechtmatigheden uit het afval worden gehaald, iets zag dat op een hoofd leek. De man schrok zo van zijn ontdek king dat hij vergat de band stil te zetten, loiter neeft hij samen met collega's nog wel gezocht in de afvalberg. Toen ze niets von den, alarmeerden ze de politie. Volgens de politie is het on mogelijk om nu al in de enorme afvalberg te zoeken. „Als je nu gaat graven, ontstaat er een on draaglijke stank. Daarom wach ten we tot volgende week." lelystad Kanonnen en ankers liggen klaar bij De Batavia, een replica van een VOC-schip. Schepen van de Vereenigde Oostindische Compagnie voeren in de zeventiende eeuw naar 'de Oost' om specerijen en andere handelswaarvan de 'inboorlingen' te kopen. De goederen werden in Nederland verhandeld. Vrij willigers hebben jaren gebouwd aan het kolossale schip, dat even buiten Lelystad ligt. Hun arbeid wordt binnenkort bekroond: in april wordt het vaartuig gedoopt en te water gelaten. foto anp koensuyk dat mag blijven assen Relus ter Beek, oud-minister van defensie, is gisteren in Assen geïnstalleerd als nieuwe Commissaris van de Koningin in Drente. Rond de benoeming van Ter beek brak enige tijd geleden de nodige commotie los omdat de vertrouwenscommissie een heel ander persoon op het oog had. Ter Beek kondigde gisteren aan dat hij nauw gaat samenwerken met de andere noordelijke provincies om zo de economie in deze regio's te ver sterken. Op de receptie van Ter Beek was ook zijn voorganger, de huidige minister van VROM Margreet de Boer, aanwezig. foto anp Raymond rutting Ontslag gaat Elkerliek miljoenen kosten den haag carine neefjes Het Helmondse ziekenhuis El kerliek moet miljoenen gul dens schadevergoeding beta len aan gynaecologen die vol gens de inspectie voor de volksgezondheid verantwoor delijk zijn voor de dood van zeker twee baby's. De gedu peerde ouders blijven met lege handen achter. „Wrang, heel wrang", aldus H. Plokker, in specteur voor de volksgezond heid in Noord-Brabant. Twee betrokken gynaecologen eisen ieder een schadevergoe ding van zo'n drie miljoen gul den, omdat ze volgens het Scheidsgerecht voor het Zie kenhuiswezen ten onrechte zijn geschorst. Het Scheidsge recht oordeelde dat deze art sen niets hadden te maken met de dood van de baby's. Maar Plokker, die de wantoe standen jarenlang heeft on derzocht, is het daar absoluut niet mee eens: „De hele maat schap is verantwoordelijk voor wat er in het ziekenhuis is ge beurd. Dat geldt voor alle deel nemende gynaecologen." Elkerliek raakte vorig jaar maart in opspraak toen be kend werd dat door een vol- Toxicoloog De Wolff van AMC:

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 3