Leidsch Dagblad Onzekerheid over bestand in Tsjetsjeense hoofdstad Renbaan Duindigt verdwijnt Bijna geen calorieën. Bijna geen geld. Leidse arts: 'Nigeriaanse oogdruppel verhelpt staar' ^okker zet alles op illes voor SAS-order ECamer verdeeld over debat tver Nederlands-Indië Folder Professorenwijk bezorgd in Tuinstadwijk Jaar gratis studeren voor mooiste opstel GOED NIEUWS 2JINSDAG 10 JANUAR11995 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 40668 LOSSE NUMMERS ƒ1,65 gebreken Kernbom Iran 3 Eén op de twintig leer- j- Zonder hulp kost het lingen in het basison- 3 Iran nog jaren om een "ierwijs en het voortgezet kernbom te maken. Dat Inderwijs heeft een licha- j zegt de Amerikaanse Lelijk gebrek. - minister Perry (defensie). Kerkbalans -io I jaarlijkse actie 'Kerkbalans' blijkt dat op- j nieuw minder kerkmensen méér geld gaven. (ASSENAAR ANP •nbaan Duindigt verdwijnt uit Wassenaar. De 'ederlandse Draf- en Rensport en I lippototo jeken in de regio Den Haag naar een alternatie- plaats voor een multifunctioneel paardesport- intrum met internationale allure. De luchthaven penburg is een van de mogelijkheden. Dat werd gisteren meegedeeld door de com- ïissie-Ruts. Zij had opdracht de toekomst van luindigt te onderzoeken. Ingrijpende modernise- ng van de huidige accommodatie, die de voor- eur van de commissie had, stuitte op zulke ern- :ige bezwaren van de gemeente Wassenaar, dat esloten is naar een andere plaats uit te zien. De renbaan Duindigt, gebouwd in 1906, is het elangrijkste draf- en rensportcentrum van Ne erland. De accommodatie is sterk verouderd, en oldoet geenszins aan de voorwaarden om grote, iternationale koersen te houden. Het is met de Nederlandse draf- en rensport al jaren droevig gesteld. Er zijn veel banen met wei nig wedstrijden. Duindigt draaide altijd veruit de hoogste omzetten. De commissie onder leiding van de voormalige PSV-voorzitter Jacques Ruts zag de beste en goedkoopste mogelijkheden in een verbouwing. Bij de uitvoering van de ambitieuze plannen was ook een verbetering van de toegankelijkheid voorzien en uitbreiding van het terrein voor stal len. B en W van Wassenaar vonden de plannen in strijd met het planologisch beleid. De gemeente wilde wel meewerken aan een grote opknapbeurt, maar niet aan uitbreiding. Wethouder A. Pruijs achtte het niet onmogelijk dat Duindigt een trai ningscentrum voor racepaarden wordt, of een NDR en Hippototo (dochter van Staatsloterij) mikken nu op een hypermodern paardesportcen- trum, waarin Duindigt en de drafbaan van Noot dorp zullen opgaan. Kosten:-tientallen miljoenen. ''rijs Fokker 100 zo'n tien miljoen lager CHIPHOL BILL MEYER liegtuigbouwer Fokker zet al- op alles om een order van Icandinavian Airlines (SAS) oor 30 tot 35 vliegtuigen bin- te halen. In een laatste bod leeft Fokker zo'n tien miljoen ulden van de catalogusprijs an de Fokker 100 afgehaald, zo veten bronnen binnen Fokker melden. De vliegtuigen zouden nu per tuk twintig in plaats van dertig iljoen dollar moeten opbren- en. Mocht Fokker de order linnenhalen, dan zal de onder- ieming zwaar verlies lijden op e deal. Er dient dan voor dit lar alleen al een voorziening etroffen te worden van 200 niljoen gulden. Maar hiermee ïoudt Fokker wel de produktie Reetman houdt pleidooi voor discussie )EN HAAG GPD van de Fokker 100 voorlopig op gang, totdat betere tijden weer keren. SAS beslist voor eind maart welk toestel haar verouderde DC-9-Vloot moet vervangen. Aanvankelijk %ing de race uit sluitend tussen Fokker en Mc Donnell Douglas. Om de prijs verder omlaag te drukken, be sloot de directie van SAS vorig jaar weer nieuWe aanbieders toe te laten, onder wie Boeing en Airbus. Fokker bevestigt dat er bij SAS een uiterst concurrerende aan bieding is gedaan. De woord voerder erkent dat de marktprijs is gekelderd. Fokker doet er daarom alles aan de kostprijs verder te verlagen. Hij wil over de order van SAS niet in details treden. Man ontkent witwassen drugsgeld ROTTERDAM GPD Een in Rotterdam wonende Hindoestaanse handelaar ont kent de afgelopen jaren tiental len miljoenen guldens van Suri naamse drugbaronnen te heb ben witgewassen via twee ABN AMRO-bankfilialen in Rotter dam. De man, eigenaar van een juwelierszaak en een wisselkan toor in Rotterdam, zegt dat zijn omzet in die jaren 'hooguit vijf- tien- tot twintig miljoen gulden' bedroeg. Het justitieel opsporingsteam CoPa (Colombia-Paramaribo) van de Haagse politie dat de geldstromen van het Surikartel blootlegt, startte in oktober 1992 een gerechtelijk vooron derzoek tegen de man. Ook te gen voormalig legerleider Desi Bouterse, luitenant-kolonel Boerenveen en enkel vooraan staande Surinaamse zakenlie den en politici lopen vooron derzoeken. In mei vorig jaar werden wereldwijd huiszoekin gen gedaan. Tweede Kamer is verdeeld >ver de wens van kamervoorzit- er Deetman om op korte ter- nijn een politieke discussie te 'oeren over het beleid van Ne- lerland in Nederlands-Indië ge durende de jaren '40. Het initia- ief tot zo'n debat zouden kabi- ïet en parlement samen moe- en némen. Deetman zei gisteren naar lanleiding van de recente op- ichudding over het bezoek van Poncke' Princen, dat het goed :ou zijn als politici in een debat itandpunten innemen over de Nederlandse reactie op het Indonesische streven naar onaf- lankelijkheid. Dat debat zou "noeten wórden gevoerd voor dat de koningin in augustus een itaatsbezoek brengt aan Indo- ïesië, meent Deetman. Om no deloze emoties te voorkomen, wil hij zo'n debat loskoppelen van de persoon Princen. De regeringspartijen PvdA en WD staan vooralsnog tegen over elkaar over de noodzaak Een knapperig vers AH KnScke- brödje, besmeerd met romige Unera Kaas spread dat is: smullen. Het is ook: een miniem aantal calorieën. Dus u kunt blijven smullen, ook als u wat opgelopen decem- ber-pondjes kwijt moet En nu hebben we weinig calorieën bovendien gecombineerd met veel voordeel. Waar wacht u eigenlijk nog op? Linera Kaasspread, naturel (2.89) salami kuipje 200 g 3T9 Cfl Knackebröd, bros volkoren, pak 200 gram ledingen gelden t/m zaterdag 14 januari a.s_ 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. Tsjetsjeense strijders rusten even uit rond een vuurtje in het centrum van Grozny. De Russische regering heeft vanochtend om acht uur een wapenstilstand van 48 uur afgekondigd na dagen van bit tere gevechten in Grozny. Of het bestand wordt nage leefd, is volkomen onduidelijk. Een aantal buitenlandse verslaggevers meldde dat het rustig was in de Tsjetsjeen se hoofdstad; anderen maakten juist gewag van nieuwe gevechten. De 'onwettige eenheden' van de Tsjetsjeense leider Doedajev kregen van Moskou het aanbod van een vrijgeleide als zij hun wapens inleverden, de gevechtspo sities verlieten en hun gevangenen vrijlieten. ring", aldus Kovaljov vanuit Grozny. Hij refereerde aan tele foongesprekken met de Russi sche premier Tsjernomyrdin, waarin volgens hem was afge sproken dat het bestand zou dienen om krijgsgevangenen uit te wisselen en om de lichamen van gedode militairen uit de straten van het in puin gescho- MOSKOU HANS GELEUNSE CORRESPONDENT Mensenrechtcommissaris Ser- gej Kovaljov noemde het be stand een 'ultimatum' en zei dat de Tsjetsjenen het niet zul len accepteren. „Het lijkt in niets op wat ik donderdag ben overeengekomen met de rege- ten Grozny te verwijderen. De onafhankelijke omroep NTV meldde gisteravond dat de defensietop tegen een bestand was. Russische eenheden staan volgens Moskou op minder dan honderd meter afstand van het presidentieel paleis en zouden het grootste deel van de stad beheersen. De afkondiging van het bestand komt een dag voor het Russische parlement terug keert van kerstreces en lijkt vooral bedoeld om de oppositie tegen de Tsjetsjenië-politiek tot zwijgen te brengen. Gisteren werd het presiden tieel paleis vanuit de lucht en van korte afstand hevig bescho ten en consolideerden de Rus sen hun posities in de stad. Vol gens Moskou was de Tsjetsjeen se tegenstand 'zeer hevig'. Ver slaggevers constateerden wel dat de inunitievoorraden begin nen te slinken. Tienduizenden vluchtelingen uit Grozny moesten gisteren hun toevluchtsoorden in dor pen ten zuiden van de hoofd stad verlaten omdat de Russen met bombardementen dreig den. Daarmee wilden ze de vrij lating afdwingen van 45 zater dag gevangen genomen para chutisten. Volgens het persbu reau Tass zijn ze echter afge voerd naar Grozny. In het Russische parlement groeit ook de onrust over de kosten van de militaire operatie. De regering is gevraagd om morgen cijfers te geven. Volgens sommige schattingen kost de operatie zo'n 50 miljoen gulden per dag. van een dergelijk debat. PvdA- woordvoerder Van Traa is voor stander, zijn WD:collega Weis glas 'staat niet te trappelen'. Weisglas, die zich vorige maand fel uitsprak tegen een visum voor Poncke Princen, wil eerst binnen zijn fractie overleg voe ren alvorens een definitieve re actie te geven. Bij de kleinere partijen toont vooral GroenLinks zich voor stander van een debat. Het SGP-kamerlid Van den Berg ziet er echter niets in. Coalitiepartij D66 toont zich bij monde van fractielid Hoekema wel voor een debat. Hij stelt als voorwaarde dat ook de organisaties van be trokkenen daaraan deelnemen. Vertegenwoordigers van oud- Indiëgangers en de Indische ge meenschap reageren voorzich tig positief op het voorstel van Deetman. Wel willen ze eerst meer duidelijkheid over de in houd en de precieze bedoeling van het initiatief. *Lj Jib's. I -A ƒ11 l Walter Schrader met brillen en het in het Arabisch opgestelde contract waarin is vastgelegd dat hij de Nigeri- aanse behandelingsmethode wereldkundig mag maken. „Dit is een keiharde klap op tafel." FOTO LOEK ZUI1DERDUIN LEIDEN WIM KOEVOET „Ik ben hierdoor bijzonder opgewonden. Dit is een keiharde klap op tafel", zegt de Leidse arts Walter Schrader (39) over zijn wonderbaarlijke ontdekking in Nigeria. Vlak voor het vraaggesprek heeft hij octrooi aangevraagd op oogdruppels op kruidenbasis die in het Westafrikaanse land wor den gebruikt bij de behandeling van cataract, be ter bekend als grijze of ouderdomsstaar. Volgens Schrader zakt in een oog, dat met het kruidenextract is gedruppeld, binnen vijf minuten de aangetaste lens weg en kan de patiënt, als hij een speciale staarbril op zijn neus krijgt, weer zien. Zowel de voorstanders van het omstreden en verboden 'staarsteken', waarbij met een scherp voorwerp de lens wordt weggestoken, als de oogheelkundigen die zweren bij de geavan ceerde westerse operatieve methode, hebben het nakijken. Volgens Schrader is cataract met meer dan twintig rpiljoen patiënten de belangrijkste oor zaak van blindheid in de wereld. Schrader denkt dat met de traditionele Westafrikaanse behande lingsmethode een belangrijke bijdrage kan wor den geleverd aan de bestrijding van 'onnodige blindheid' in vooral de Derde Wereld. De Leidse arts is door de voorzitter van de Ni geriaanse vereniging voor traditionele genees kunde, Alhadji Abdullahi Nasidider, uitverkoren om de autochtone behandelingsmethode van staar verder te onderzoeken en wereldkundig te maken. Schrader noemt dat 'een geweldige door braak' omdat Westafrikaanse oogartsen hun me thodes nog niet eerder bekend hebben willen ma ken. Hun westerse collega's, zegt Schrader, staan vanuit een misplaatst superioriteitsgevoel altijd met een negatief oordeel klaar. „Ook zijn de Westafrikaanse oogartsen bang dat anderen hun. kennis stelen en dat ze er verder nooit meer iets van horen. In het contract dat ik heb gesloten, is echter vastgelegd dat ik hun kennis bescherm en dat alle inkomsten ten goede komen aan de loka le projecten ter bestrijding van staar." Om de beslotenheid van de autochtone oogart sen te doorbreken moest Schrader hun vertrou wen zien te winnen. „Ik heb een tijd met die mensen geleefd en keerde zodra de zon onder ging niet terug naar een of ander Hilton-hotel. Ik bleef gewoon daar slapen. Ik kwam ook niet met een blocnote om snel de samenstelling van die kruidendruppels te noteren, ik had brillen bij me. Want dat is het grootste probleem op dit mo ment: een enorm tekort aan brillen. Echt, ze zit ten daar niet te wachten op een Westers chirur genteam met een operatiesetje. Met het geld dat daaraan wordt uitgegeven, kunnen we beter bril len kopen." Pagina Leiden: 'Het zou spijtig zijn als vondst verloren gaat in gekissebis.' renwijk mogelijk te maken. Een poging om de kosten van de herdruk te verhalen op de be zorgdienst is mislukt, omdat de ze niet aansprakelijk kan wor den gesteld voor dit soort mis sers. Wel zal De Schakel de nieuwe oplage straks gratis als nog in de Professorenwijk be zorgen, „Dit is een strop voor de ver eniging van omstreeks 1.400 gulden. Dat geld hebben we ei genlijk niet. De folder was door de gemeente Leiden gesubsidi eerd, en we willen nu nog een keer aankloppen bij de gemeen te om misschien nog een aan vullende bijdrage los te krij gen", stelt Landheer. Schrale troost voor de vereni ging is dat de foldering in de Burgemeesterswijk inmiddels enkele tientallen aanmeldingen heeft opgeleverd. Bij De Schakel wordt de fout geweten aan een misverstand bij het invoeren van de wijken. „De opdracht was niet geheel duidelijk. Het was kennelijk de bedoeling om ook wat folders in de richting van de Rijndijkbuurt te laten gaan, maar het is helaas de andere kant opgegaan. Ter compensatie zullen wij nieuwe folders van de vereniging gratis bezorgen", verzekert een woordvoerster. LEIDEN FRANK BUURMAN Bewoners van de Leidse Tuin stadwijk weten kennelijk zelf niet precies waar ze wonen. Een aantal van hen is namelijk lid geworden van de vereniging Professoren- en Burgemeesters- wijk, die aan de andere kant van de Lammenschansweg ligt. Zij kregen vorige maand per abuis de wervingsfolders van de Ver eniging Professoren- en Burge- meesterwijk in de bus. „We zijn wel blij met deze le den, maar dit was dus duidelijk niet de bedoeling", zegt voorzit ter G. Landheer van de vereni ging Professoren- en Burge meesterswijk. De voorzitter, die zelf in de Professorenwijk woont, verbaasde zich erover dat hij de folder niet in zijn ei gen brievenbus kreeg. Navraag in de directe omgeving leerde hem, dat de folder bij niemand was bezorgd. Reclamedienst De Schakel uit Lisse, die de wer vingsfolder in een oplage van 3.000 zou verspreiden, bezorgde wel 1.000 exemplaren in de Bur- gemeesterwijk, maar mikte één wijk te ver met de 2.000 folders die voor de Professorenwijk be doeld waren. De vereniging wil nu de folder opnieuw laten drukken om als nog verspreiding in de Professo- LEIDEN CAROUNE VAN OVERBEEKE De Rijksuniversiteit Leiden geeft in het kader van haar 420-jarig bestaan een jaar gratis studeren weg aan een VWO-scholier die het beste opstel schrijft over het thema 'Vernieuwing als tradi tie'. „De uitwerking van dit thema laten we geheel aan scholieren over. Het is opzettelijk een beetje vaag gehouden", aldus een woordvoerder. De schrijver van het meest creatieve opstel kan een jaar gratis studeren aan de Leidse instelling. De univer siteit vergoedt het collegegeld HET WOORD IS AAN Louis Paul Boon Wat is aanlokkelijker, geheimzin niger, duivelser dan een verboden boek? VANDAAG Economie/Beurs6 Familieberichten4 Feiten en meningen2 Info8 15 VANDAAG OOK WETENSCHAP PAGINA 10 HET WEER Verwachting van het KNMI tot morgenavond Winterse buien Winterse buien. Minimumtempe ratuur 2, middagtemperatuur 5 graden. Noordwestenwind, toene mend tot vrij krachtig, 5, aan de kust en op het Usselmeer tot hard of stormachtig, 7 tot 8. Prijs voor Rob van den Dobbelsteen Redacteur Rob van den Dobbel steen van deze krant heeft de Oeuvre Persprijs Toerisme ge wonnen. De prijs - een oorkon de en een geldbedrag - werd hem gisteravond in Utrecht overhandigd tijdens de door staatssecretaris Anneke van Dok verrichte officiële opening van de Vakantiebeurs. Naast Van den Dobbelsteen viel Gerrit Overdijkink (Het Parool) en Harry Muller (De Telegraaf) de zelfde eer ten deel. De prijs werd ter gelegenheid van de 25ste editie van de Va kantiebeurs ingesteld voor ver slaggevers, die volgens de Ne derlandse reisbranche in de af gelopen kwart eeuw 'een be langrijk stempel hebben ge drukt op de toeristische journa- listiek'. NIEUWE ABONNEES ONTVANGEN DE KRANT DE EERSTE 2 WEKEN GRATIS. Ja, dat Is goed nieuws Dus neem ik nu een abonnement. Voorlettei Adres: Tel: (I.v.m. controle bezorging) Na de eerste 2 weken betaal ik mijn ubonnemcnt: Per maand automatisch vla acceptgiro 31,05) automatisch 30,05) Per kwartaal via acceptgiro 87,70) i automatisch 86,70) Nr. bank/giro: en de kosten van levensonder houd. Dat komt neer op een be drag van ongeveer 10.000 gul den. „Daarbij gaan we ervan uit dat de student recht heeft op een basisbeurs." De tweede prijs is goed voor een gratis collegekaart, de der de-prijswinnaar krijgt 500 gul den. Scholieren uit 4, 5 en 6 VWO kunnen aan de wedstrijd meedoen, uiterste inzenddatum is 10 maart. De Leidse Alma Mater viert dit jaar haar verjaar dag in de week van 6 juni. Dan wordt de prijswinnaar bekend gemaakt. Of bel 071-128030

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 1