'Goede zangtechniek is niet ingewikkeld' Cultuur Kunst Carmen in decor Sevilla 1830 Boymans haalt 19de eeuwse tekeningen tevoorschijn Rockgroep Normaal biedt excuses aan Prijs voor Oor-journalist De grootste greinfabrikant van het land DINSDAG 10 JANUAR11995 Gulle gift voor Ex Animo leiden Om de Christelijke Oratorium Vereniging Ex Animo in staat te stellen een jubileumconcert te geven, heeft het Anjer fonds Zuid-I lolland een bedrag van 2500 gulden aan de vereni ging geschonken. Ex Animo bestaat dit jaar 75 jaar. Eten en drinken in de kunst alphen aan den rijn De Alpheuse kunstenares Ansje van Dijk houdt bij Expressie 70 (Parkfilmhuis) twee lezingen overdeeet- en drinkgewoonten van de prehistorie tot nu. Zij licht haar ver halen toe aan de hand van dia's van onder meer prehistorische rotstekeningen, Griekse vaasschilderingen, Middeleeuwse volks taferelen en afbeeldingen van picknicks rond de eeuwwisseling. De lezingen zijn op donderdag 12 en 19 januari van half negen tot tien uur. Kosten voor beide lezingen: 15 gulden. Country Music in Congresgebouw den haag Onder de titel New American Music geven Emmylou Harris, Trisha Yearwood en Marty Stuart op woensdag 12 april een concert in het Haagse Congresgebouw. Zij geven de traditio nele country westernmuziek een nieuw jasje, vandaar de term 'New American Music'. De kaartverkoop begint op zaterdag 28 januari bij de bekende verkoopadressen. Indonesiëweek literair theater den haag Literair Theater Branoul in Den Haag houdt van 11 t/m 15 januari een themaweek rond de literatuur van en over Indië/Indonesië georganiseerd. In het programma zal de ver houding lussen Indonesië en Nederland op sociaal, politiek en cultureel gebied in verleden, heden en toekomst op velerlei ma nieren aan de orde komen. Wieteke van Dort als Tante Lien sluit de Indische Week met een optreden af. Amerikaanse literatuur in Rode Hoed Amsterdam Het John Adams Instituut opent de nieuwe serie American Literature Today met twee lezingen in de Amsterdam se Rode Hoed. De Amerikaanse Camille Paglia spreekt op 11 ja nuari over haar nieuwste boek Vamps Tramps. Michaël Zee man, hoofd kunstredactie van de Volkskrant, begeleidt haar. Op 26 januari komt de Ierse dichter Seamus Heaney. Dr. Druce, do cent bij de Vakgroep Engels aan de Universiteit van Leiden, in- troduceert en interviewt hem. Beide lezingen beginnen om 20.00 uur. Haagse schilderkunst in Baarn baarn In Kasteel Groeneveld in Baarn wordt van 14 januari tot 27 maart een grote tentoonstelling van het werk van de Haagse schilder Louis Meys gehouden. Naast het schilderen van stille vens, interieurs en portretten wijdde de kunstenaar zich vooral aan landschappen en het is vooral deze laatste categorie die centraal slaat op deze expositie. Tien jaar lang was Meys voorzit ter van de Haagse Kunstkring en werd vervolgens benoemd tot lid van verdienste. Daarnaast is hij nog altijd lid van het schilder kunstig genootschap Pulchri Studio. De Stichting Louis Meys nam het initiatief voor deze presentatie en gaf opdracht tot het maken van een boek over deze in 1902 geboren kunstenaar. 'Altijd op reis' in architectuur Amsterdam Tien architecten en een beeldend kunstenaar uil de voormalige Nederlandse koloniën tonen hun ontwerpen in de Amsterdamse Zuiderkerk. De tentoonstelling is getiteld 'Altijd op reis' en verwijst naar de beide culturen waar de ontwerpers hun inspiratie aan ontlenen. De architecten zijn Mike Janga, Carel Weeber, Gerrit Kuen, Ernst Kasanmoentalib, de Leidse architec- te Djuanita Soedjono, Timmie Thio, Bert Tjhie, Lucien Lafour, Pd Morroy en Freddy van Trikt. Nelson Carrilho is de beeldend kunstenaar. De reizende expositie duurt van t/m 2 februari. Met twee tentoonstellingen vraagt Museum Boymans-Van Beuningen in Rotterdam het komende halfjaar aandacht voor zijn collectie Nederlandse tekeningen uit de negentiende eeuw. De eerste, die tot en met 26 maart duurt, beslaat de pe riode 1800-1850. Van half april tot en met 9 juli volgt de tweede helft van de negentiende eeuw. De uit 15.000 bladen bestaan de collectie tekeningen van Boymans-Van Beuningen is we reldberoemd. De aandacht gaat daarbij veelal uit naar werk van zestiende en zeventiende eeuw- se meesters. Nu is de verzame ling negentiende eeuwse teke ningen, die ook in het museum een sluimerend bestaan leidde, voor het voetlicht gebracht. De expositie geeft zowel naar techniek, als naar kunstenaars en onderwerpen een breed beeld van de tekenkunst uit de eerste helft van de negentiende eeuw. Pen- en penseeltekenin gen wisselen af met aquarellen en met combinaties van deze technieken, veelal met een pot loodtekening als basis. Een al gemeen kenmerk maakt het verschil uit tussen de teken kunst van rond 1850 en die van eind achttiende eeuw. Dat is dat lokale tekenscholen met een voor elke stad herkenbare stijl en eigen kenmerken zijn ver dwenen. Landschappen zijn in veel va riaties ruim vertegenwoordigd met werk van onder andereN Egbert van Drielst (1745-1818), Barend Cornells Koekoek (1803- 1862), Josephus Knip (1777- 1847), Andreas Schelfhout (1787-1870), Jacobus Abels (1803-1866) en Johannes Ta- venraat (1809-1881). Ook han gen op de expositie verschillen- - de zeegezichten, onder mee van Johannes Christiaan Scho tel. Van kunstenaars als Ai Scheffer (1795-1858) en Come lis Kruseman (1797-1857) zijn studies van het menselijk li chaam te zien. Albertus Brand j (1788-1821) is vertegenwoor digd met kleurrijke aquarellei van bloemen en vruchten. Het grootse deel van de teke ningen is afkomstig uit twee le gaten. De jurist F.J.O. Boijmans de grondlegger van het muse um, schonk zijn collectie mid den vorige eeuw. Dat warei vooral landschapstekeningei en stads- en riviergezichten, li 1929 kwam daar het legaat bi van H.M. Montauban vai Swijndrecht. Ook hij had eei voorkeur voor landschappen. Ii de loop der jaren heeft het rnu seum door aankopen getrach meer variatie in de collectie aai te brengen. Onder de titel 'Leids Goed' brengt het Stedelijk Museum De lakenhal de geschiedenis van de Leidse textielnijverheid in beeld. Deze krant heeft in een reeks artikelen aandacht besteed aan verschillende as pecten van de expositie. Van daag de laatste aflevering waarin lngrid Moerman, con servatrice van de historische afdeling in De Lakenhal, iets vertelt over de familie Le Poole, één van de oudste en grootste textielfabrikanten in leiden. In het begin van de 17de eeuw vestigde Anthony Le Poole zich met zijn gezin in Leiden. Zijn beroep was 'camslager' en zijn activiteiten het begin van een roemrijk fabrikantengeslacht. De volgende Le Pooles klom men, van vader op zoon, op tot fabrikant van de wollen stof grein. In 1750 gaven de broers Jacob en Abraham Le Poole hun naam aan de firma. Aan de hand van persoonlijke documenten van de twee broers heeft lngrid Moerman een Gebak voor de politie die in de ijzel een uur 'jacht' maakte op de verdachten. En als goedma- kertje voor de geplaagde familie Van Koot een gratis etentje, een muziekvideo, een compact disc en een bot voor de hond. Met die cadeautjes op zak hopen de vijf muzikanten van de Achter- hoekse rockgroep Normaal een streep te zetten onder een inci dent zondag bij de grensover gang Kotten nabij Winterswijk. Een uitstapje met Normaals voetbalelftal HALVU naar Duitsland liep zondag uit de hand. Overdadig gevoed en ge laafd vertrokken de muzikanten en overige personeelsleden van de boerenrockband tegen het avonduur per touringcar rich ting Nederland. „Bij de grensovergang Kotten moesten enkele jongens nodig plassen", zegt zanger Bennie Jo- link. Dat gebeurde tegen de ge vel van het huis van de familie Van Koot. Juist op het moment dat de heer des huizes de urine rende man in de kraag wildi pakken, staken enkele anderi passagiers op de weg een stul of twintig vuurpijlen af. Het ge zin Van Koot schrok van d( knaleffecten, de bouvier rendi in paniek weg en de twee kinde ren zetten het op een huilen Voor de ongelukkige Van Koo een vervelend incident, wan uitgerekend deze huisvade kreeg op oudejaarsdag eei vuurpijl in het oog. Terwijl de bus met de 22 Nor maal-feestgangers naar dl thuisbasis Zelhem reed zette politie de achtervolging in. Fa voor het politiebureau in Zei hem werd het gezelschap ten slotte klemgereden. Normaal manager Martin Jansen en zan ger Bennie Jolink lieten na tele fonisch overleg met politie ei de familie Van Koot weten hui excuses te zullen aanbieden „Want het is nooit onze bedoe ling geweest mensen schrik aai te jagen." Satiricus Peter Cook overleden londen rtr De Britse satiricus Peter Cook, die beroemd werd door zijn samen werking met Dudley Moore, is gisteren op 57-jarige leeftijd aan eer darmbloeding overleden. Cook was een anarchistische grappen maker die een zeer grote invloed had op een hele generatie van Britse humoristen. Hij kreeg voor het eerst nationale bekendheid ir de jaren zestig met de voorstelling 'Beyond the Fringe'. Daarin trac hij op met Moore, die overstapte naar Hollywood, Jonathan Miller later een vooraanstaande regisseur, en Alan Bennet, inmiddels eei van de belangrijkste toneelschrijvers van Groot-Brittannië. Toen hij 21 jaar oud was richtte Cook The Establishment op, df eerste Britse satirische club, samen met onder meer de schrijvers Somerset Maugham en Graham Greene. Maar het bekendst were hij in Groot-Brittannië waarschijnlijk toch door zijn Pete n' Dud .optredens op televisie, een serie van surrealistische dialogen mei Dudley Moore op televisie. Margriet Eshuijs op tournee met muzikanten die net iets meer geven beeld gekregen van het wel en wee van de familie. „Daaruit blijkt dat Jacob de goede broer is en dat Abraham niet wil deu gen. In 1750, toen de vader overleed, nam Jacob, 23 jaar oud, de leiding van de fabriek op zich. Jacob pakte de zaak krachtdadig aan waardoor Le Poole, na enige jaren, de groot ste fabrikant onder de greinfa- brikanten werd." „Kort na 1777 kreeg de onder neming bovendien een impuls door de vervaardiging van een nieuw produkt: vlaggedoek. Tot aan de liquidatie van het be drijf, in 1936, heeft de firma Le Poole naam gehouden als vlag- gedoekfabrikant." Jacobs kleinzoon Samuel was een andere belangrijke figuur in de familiegeschiedenis, weet ln grid Moerman. „Van hem is een persoonlijk kasboek bewaard gebleven uit de jaren 1838- 1842. Dat vertelt ons meer dan alleen het uitgavenpatroon van de Le Pooles. Je kunt er eigenlijk het heel sociale en culturele le ven van de Le Pooles uit afle zen, en nagaan welke opleidin gen gevolgd werden." „Zo weten we onder meer dat de Le Pooles zeer muzikaal wa ren. De familie bezocht regel matig concerten. In de stadsge hoorzaal of schouwburg kwa men ze natuurlijk ook de ande re fabrikantenfamilies tegen. Die genoten ook wel van het culturele leven. Uit een verhaal dat ik eens heb geschreven voor het Leids Jaarboekje blijkt dat Krantz in die zelfde periode veel meer naar de schouwburg ging. De Le Pooles bezochten vaker Samuels zoon, ook Samuel geheten, was heel muzikaal. Hij had vioolles. De jonge Samuel was ook een sociaal voelend mens. Na zijn studie aan de Leidse universiteit bezocht hij enkele textielfabrieken in Enge land om zich voor te bereiden op zijn toekomstige functie. Samuel Jacob en Cornelia Johanna, de oudste kinderen van Lodewijk Gerardes Le Poole, in de tuin van het ouderlijk huis aan het Gerecht. FOTO GEMEENTE ARCHIEF Daar constateerde hij dat er wetten bestonden ter bescher ming van de fabrieksarbeiders, met name van vrouwen en kin deren. Terug in Nederland schreef Samuel indringende ar tikelen in De Economist over kinderarbeid, zorg voor de werkman en vermindering van het aantal werkuren in de fa brieken." „Met medefabrikanten richtte Samuel Le Poole zich in 1863 tot koning Willem III met een petitie waarin werd verzocht om een wettelijke regeling ter beperking van de kinderarbeid. In 1874 kwam uiteindelijk het kinderwetje van Van Houten tot stand." lngrid Moerman houdt op dinsdag 17 januari een lezing over de hierboven genoemde familieleden en tussenliggende generaties. Aan de hand van bewaarde archiefstukken, zoals brieven en een dagboek, ontstaat een nauwkeurig beeld van hun familieleven. De le zing wordt gehouden van 20.00 tot 21.00 uur. De toe gang bedraagt 5 gulden, inbe grepen een kopje koffie en een bezoek aan de tentoonstelling 'Leids Goed' die nog duurt tot 6 februari. Wanneer bij vorige theaterconcerten een van de muzi kanten verhinderd was, dan kon ze zonder bezwaar een invaller bellen. Ze had adequate begeleiders achter zich staan, daar niet van. Maar ze waren inwisselbaar. Bij The Circle, het nieuwe theaterprogramma van Margriet Es huijs, is dat anders. ,,Ik heb nu het gevoel dat ik echt on derdeel van een band ben", zegt ze. „Eerder was ik de zangeres die het liedje moest trekken met begeleiding van muzikanten. Nu maak ik deel uit van het grote ge heel. Net als indertijd bij de Eshuijsband. Ik sta op het podium met musici die nèt een stukje meer geven, die meedenken in het repertoire." amsterdam ton ouwehand Belangrijke schakel in The Cir cle is Eshuijs' partner, Maarten Peters. Hij speelt akoestische en elektrische gitaren en schreef het overgrote deel van het re pertoire. Hij vormt met zijn ei gen trio het hart van de begelei dingsgroep van Eshuijs. „Die jongens zitten dag en nacht te repeteren. Ze kunnen lezen en schrijven met elkaar. Maarten heeft zijn eigen programma. We hebben weieens in een dubbel programma gestaan, waarbij ie der z'n aandeel had, maar nu staan we voor het eerst samen op het podium." Haar ouders hadden een mu ziekwinkel en muziekschool in Zaandam. „Wat dat betreft is muziek me met de paplepel in gegoten. Maar mijn moeder vond muziek geen vak voor een vrouw. Ze was zelf contrabassis- te geweest. Ze vond eigenlijk dat ik maar een echt beroep moestieren." „Ik ging Nederlands en Engels studeren aan de lerarenoplei ding. Dat leek me wel wat, voor de Was staan. Maar dat is er dus niet van gekomen. Want ik ben altijd wel in bandjes blijven spe len. Vanaf mijn elfde deed ik dat. Toen ik twintig was, ik zat in het derde jaar van de leraren opleiding, werden we ineens ontdekt met de groep Lucifer. We konden naar Japan, we kre gen een contract om op de Hol- land-Amerika-lijn te spelen. Het leek me een te leuke kans om te laten liggen. Ik wilde een jaartje met de studie stoppen en daar na zou ik de draad weer oppak ken. Dat is er nooit van geko- Bach Ze hield van hammondorgels. Jimmy Smith vond ze goed en Brother Jack McDuff. Maar daar kon je geen les in krijgen. Elek tronisch orgel vond ze te Stef Meeder-achtig. „Ik ben van lie verlee klassiek orgelles gaan ne men. Ik vond er niets aan. Toen ik alle driestemmige inventio- nen van Bach had doorgewerkt, bleek die man ook vierstemmi ge geschreven te hebben. Op dat moment had ik er echt ge noeg van. Ik werd er helemaal Margriet Eshuijs werd mies van Bach. Margriet Eshuijs is sinds 1986 docent zang aan het conserva torium van Alkmaar. Zelf is ze op zanggebied ongeschoold. „De zangtechniek heb ik mezelf aangeleerd, gelukkig zonder al te veel schade. Toen ik profes sioneel werd was ik de hele dag met zang bezig. Overdag koortjes zingen en dan 's avonds optreden met een rock 'n rollband. Kijk, wanneer je dan een verkeerde techniek ge bruikt, merk je dat gauw ge- pe is de goede zangtechniek hi lemaal niet zo ingewikkeld a het lijkt. Je moet gedisciplineei omgaan met je ademhaling. A je buiten adem begint, dan ga het niet goed, dat heb je zi gauw genoeg door. Bij haar muziek gaat het oi de teksten. „Dat is het allerbi langrijkste. Het leuke van zii gen vind ik dat je die verhaaltji van drie minuten een zodanij klank meegeeft dat de fantas van het publiek wordt gepril keld. En wel zo dat ze wete waar je het over hebt. Het ga; mij erom hoe je die sfeer ve klankt." Prijzen won Margriet Eshui genoeg. Edisons, gouden ha pen. Met de Eshuijsband wo ze twee Edisons. „Maar van die prijzen doet me eigenli nog het meeste dat ik eind vor jaar voor mijn laatste cd 'Th Wee Small Hours' een Edisoi nominatie heb gekregen. Di was echt een plaat van mezelf.' „In de Lucifer-tijd waren i veel mensen die keuzes voi me maakten. Bij de Eshuijsban waren het vijf muzikanten di tegen elkaar opgewassen warei Maar met deze cd had ik ecl zelf alles bepaald. Samen mi Maarten had ik die cd ook g( produceerd. Toen ik er een nt minatie voor kreeg, was ik ecl blij dat die plaat niet onopgi merkt was gebleven bij de ker Het programma The Circle X te zien op 11/01 in Hoofddorp Schouwburg De Meerse, 27/01 in Zoetermeer, Stadstheatei 22/02 in Amstelveen, Culture! Centrum en op 23/02 in Anj sterdam, De Meervaart. Bert van de Kamp, journalist bij het muziekblad Oor, heeft de Pop Pers Prijs 1994 gewonnen. Hij krijgt de onderscheiding, groot 5.000 gulden, in het voor jaar tijdens het Popmuziek Se minar in De Oosterpoort in Groningen. Van de Kamp is vanaf 1973 aan Oor verbonden. De Stichting PopMuziek Ne derland, de Dienst Kunst en Cultuur Groningen/De Ooster poort zijn de initiatiefnemers van de prijs. Ze hopen dat die noeg. Het klinkt niet mooi, het volume is niet toereikend of je krijgt het er benauwd van. Op het moment dat je naar een be paalde goede klank op zoek bent, ben je meestal technisch wel op de goede weg. In princi- bijdraagt aan een meer positie ve uitstraling van het popjour nalistieke vak. Alle Nederlandse en in Nederland werkende (foto)journalisten kunnen mee- dingen. De jury noemt Van de Kamp 'geen clichémannetje van de rock roll'. Hij is 'niet iemand die alleen de zuipende, snui vende en vrouwenjagende pop muzikant een echte popmuzi kant vindt'. Hij paart een grote kennis van de pophistorie aan een bijna onwaarschijnlijke re pertoirekennis, aldus de jury. Rotterdam Carmen, de derde opera in Ahoy'-produktie, beleeft woensdag 25 januari zijn première. Maar voor die tijd moet er nog heel wat werk worden verzet. Gisteren is begonnen met de opbouw van het de cor in de arena van Ahoy'. Als basis is het Sevilla van rond 1830 gebruikt. Aan de ene kant wordt de origi nele stadspoort nagebouwd, aan de andere zijde de kazerne en arena van de Spaanse stad (zie foto). Hier zal op 5,5 meter hoogte het orkest zitten. In de bouw en opbouw van het decor zullen in totaal 4.000 werkuren gaan zitten. Voor de zes voorstellingen van Carmen zijn 36.000 kaarten beschikbaar. Daarvan zijn er inmiddels al 32.000 verkocht. Reserveren van kaarten is mogelijk bij de kassa van Ahoy' Rotterdam, telefoon 010-4812144. FOTO CEES BUYS y II fIXTlIl IN IIN HOURNOSI STRO W I (LEIDS GOED)

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 16