Verdachten thuis door cellentekort 'Steun DASA is enige overlevingskans Fokker' 'Drughonden' snuffelen tussen de luchtreizigers Randstad Treurnis bij geslaagde levertransplantatie Begin sloop flat Bijlmermeer Kassier meldt zich, miljoen is nog zoek Spinnen, schorpioenen en slangen rukken op Wisselkantoortjes weg DINSDAG 10 JANUAR11995 j Justitie in het arrondissement Den Haag heeft vorig jaar 1108 verdachten wegens gebrek aan celruimte naar huis moeten sturen. Dat is bijna twee keer zoveel als in 1993, toen het aantal 'heenzendingen' 691 bedroeg. niet echt gunstiger op zal zijn". Het blijft in zekere zin dwei len met de kraan open, erkent Slits. Hij sluit niet uit dat verde re uitbreiding van alternatieve straffen zoals dienstverlening en elektronisch huisarrest enig soelaas voor het cellentekort kunnen bieden: „Maar daar moet je geen wonderen van ver wachten. Ze zijn sowieso al niet bedoeld voor plegers van zware delicten". Heenzending wegens plaats gebrek betekent overigens niet dat een verdachte niet meer vervolgd en bestraft wordt. Het houdt alleen in dat de voorlopi ge hechtenis (de vrijheidsbero ving voorafgaand aan een rech terlijk vonnis) niet ten uitvoer kan worden gelegd. den haag gpd De Haagse persofficier van jus titie mr. F. Slits noemt de toena me verontrustend, temeer om dat het bij heenzendingen niet alleen om de 'lichte gevallen'. De hoofdoorzaak moet volgens hem worden gezocht in de stij ging van de criminaliteit. Hij benadrukt dat ook in de andere arrondissementen sprake is van steeds meer heenzendingen. Slits: „Alleen al dit jaar reke nen we landelijk op zo'n 5000 heenzendingen. De komende twee jaar komen er in Neder land ongeveer 3000 cellen bij, waarmee het totale aantal cel len op ongeveer 12.000 komt. Een simpel rekensommetje leert dat het beeld er dus eind 1996 Haarlemse vermoord in eigen huis haarlem Een vrouw heeft gistermorgen vroeg haar 28-jarige dochter uit Haarlem dood aangetroffen. De Haarlemse is ver moedelijk vermoord in haar huis aan de Bakenesserstraat. Dit meldt de politie in Haarlem. De woning was doorzocht en spo ren wijzen uit dat de dochter door geweld om het leven is ge bracht. De Haarlemse politie heeft een onderzoeksteam samen gesteld. Nachttrein Amsterdam-Arnhem arnhem» De Nederlandse Spoorwegen starten in de nacht van 21 op 22 januari een nieuwe non-stop verbinding tussen Am sterdam en Arnhem. De nachttrein (vertrek 1:14 uur) is bedoeld om bezoekers van de hoofdstad in de weekeinden een late en snelle verbinding naar huis te geven. Volgens NS bestaat er een grote behoefte aan de nieuwe dienst. De laatste trein van Am sterdam naar Arnhem vertrekt nu om tien voor twaalf. De nieu we nachtintercity rijdt in de nacht van vrijdag op zaterdag en van zaterdag op zondag. Luchthaven Rotterdam groeit Rotterdam Rotterdam Airport heeft over 1994 een miljoen gul den nettowinst geboekt, even veel als het jaar ervoor. Dit heeft de directie van het vliegveld maandag bekend gemaakt. Het aantal passagiers dat vanaf Rotterdam Airport vertrok, bedroeg vorig jaar 355.341. Een record voor de laatste tien jaar. De ge meente Rotterdam overweegt sluiting of verplaatsing van de start- en landingbanen om ruimte te maken voor woningbouw. Het huidige kabinet wil echter niet meebetalen aan de verhuis kosten, omdat het vliegveld niet van nationaal belang zou zijn. Sigarettenfabriek later dicht den haag De Rothmans-sigarettenfabriek in Den Haag gaat waarschijnlijk pas op 1 mei dicht. In juni, toen de plannen voor de sluiting bekend werden gemaakt, was 1 januari van dit jaar voorzien. Van de 168 man personeel hebben er 23 besloten niet mee te verhuizen naar Zevenaar. De volledige produktie wordt overgeplaatst naar deze plaats bij de Duitse grens. De activiteiten worden daar geconcentreerd om de concurrentiekracht in Europa te behouden. Alleen, de fabriek is wat later klaar dan voorzien. Vandaar de vertraging. In Den Haag worden nu nog zo'n vijftig a zestig miljoen sigaretten per dag gemaakt. Vroeger waren dat er honderd miljoen. KLM stapt uit luchtkartering Amstelveen De KLM verkoopt 51 procent van de aandelen in KLM Aerocarto, een luchtkarteringsbedrijf, aan het Belgische Eurosense en brengt daarmee het belang in Aerocarto terug naar 9 procent. De transactie met Eurosense past in het beleid van de KLM om zich te concentreren op de kernactiviteiten, aldus de luch tvaartmaatschap pij KLM Aerocarto telt 60 medewerkers, van wie het merendeel in dienst is van de KLM. Zij krijgen de mogelijkheid in dienst te tre den van Aerocarto zodra de overdracht van de aandelen plaats heeft. De nieuwe groep Eurosense-KLM Aerocarto houdt zich bezig met cartografie en geografische informatieystemen op ba sis van satelliet- en luchtopnamen. rotterdam/leiden In het Academisch Ziekenhuis Rotterdam (AZR) is vorige week de honderdste levertransplanta tie uitgevoerd. De acht uur du rende operatie, uitgevoerd door het levertransplantatieteam, is voorspoedig verlopen. In het ziekenhuis worden deze trans plantaties sinds 1986 gedaan, met een toenemende frequentie tot 25 levertransplantaties in 1994. Dat neemt niet weg dat er nog steeds te weinig levers wor den getransplanteerd naar de zin van het AZR. Het ziekenhuis wordt in die mening gesteund door het Academisch Zieken huis Leiden (AZL). Dat verricht te het vorig jaar 10 levertrans plantaties. In het Academisch Ziekenhuis Groningen werden 40 van dergelijke ingrepen ge daan. Landelijk gezien een to taal derhalve van 75. Jaarlijks komen echter zo'n 115 patiën ten in aanmerking voor een le vensreddende levertransplanta tie, die bovendien de kwaliteit van het leven verbetert sterk na een geslaagde ingreep. AZL en AZR dienden twee .,.1 n I'AMI AN IH KM HUI U 'I M.-I Een hoofdkassier van het Hol land Casino Rotterdam is cr af gelopen vrijdag met een miljoen gulden vandoor gegaan. De 35- jarige man pakte het geld - sta pels bankbiljetten ter waarde van een miljoen gulden plus pakketjes buitenlandse valuta ter waarde van f 70.000 - uit de kas, trok zijn jas aan en stapte de deur uit. Gisteren meldde hij zich bij de politie, maar het geld is nog zoek. Het is voor het eerst in de 18- jarige geschiedenis van het Hol land Casino dat zo'n groot be drag is ontvreemd. Voor direc teur J. E .M. Starrenburg van het casino kwam het als een com plete verrassing dat de kassier na zeven jaar trouwe dienst de verleiding niet kon weerstaan. De man maakte deel uit van een ploeg van dertig kassiers en behoorde vanwege zijn presta ties de afgelopen jaren tot een groep van vijf mensen, die met grote sommen geld mag om gaan. „Niets wijst erop dat deze man in moeilijkheden verkeer de", zegt Starrenburg, die de verdachte typeert als een 'fami- ly-man'. „Hij is volgens zijn di recte chef duidelijk een man van huisje, boompje, beestje en weltevree. Wij zijn redelijk ge rustgesteld dat hij zich gisteren bij de politie heeft gemeld en hopen dat de politie snel het 'waarom' kan achterhalen". Holland Casino Rotterdam, waar ongeveer vierhonderd per soneelsleden in dienst zijn, denkt niet dat extra maatrege len dit soort diefstallen kan voorkomen. „We voeren een ri goureuze selectieprocedure bij het aannemen van personeel. Iedereen moet een bewijs van goed gedrag kunnen tonen, af gegeven door de gemeente waar hij of zij woont. En iedere werk nemer moet ons dat elk jaar la ten zien". Amsterdam In de Amsterdamse Bijlmermeer is gisteren een voorzichtig begin gemaakt met de sloop van de eerste flat, Geinwijk. Eerst wordt het gebouw ontdaan van roerende zaken, morgen komen hijskranen langs om verdiepingen te 'onttakelen'. foto anp/frans vanderlinde amsterdam anp amsterdam anp Door de strenge eisen van toezichthouder De Nederlandse Bank moet (DNB), moeten veel wisselkantoren hun deuren sluiten. Van de 110 in Nederland geregistreerde wisselkantoren kan waarschijn lijk de helft niet voldoen aan de sinds begin dit jaar geldende eisen, zo verwacht DNB. Sinds begin dit jaar zijn de geldwisselaars, geconcentreerd in de grote steden en het grensgebied, onder controle gesteld van De Ne derlandse Bank. Om het toezicht mogelijk te maken is speciaal de Wet inzake de Wisselkantoren geschapen. Daarvoor bestond er geen controle, waarvan de criminaliteit dankbaar gebruik maakte. Een gedeelte van de wisselbranche werd gebruikt voor het wit wassen van drugsgeld. Die kantoortjes werden steeds belangrijker voor het criminele circuit. De toegang tot de grote, officiële banken was na het verscherpen van het toezicht moeilijker geworden. Tot 1 maart dit jaar hebben de wisselkantoren de tijd zich aan te melden bij DNB. Wie dat niet doet, is strafbaar. Daardoor krijgt de bank voor het eerst een goed zicht op de geldwisselbranche. Parkeerwachters vechten voor behoud wapenstok en handboeien rotterdam anp Zo'n 25 Rotterdamse parkeer wachters hebben gistermiddag op de plaatselijke Coolsingel geprotesteerd tegen het drei gende verlies van hun wapen stok en handboeien. Ze kon digden daar aan dat ze de rest van de week alleen in groepen surveilleren om hun eigen vei ligheid te vergroten. Woensdag overleggen de parkeerwachters verder met het gemeentebestuur. Als dat niets oplevert, hebben de par- keercontroleurs hardere acties op het programma staan. Ze denken aan het afsluiten van parkeergarages in de stad en het niet-bekeuren bij parkeer- meters. Burgemeester Peper, korpschef R. Hessing en hoof- officier van justitie mr. L. de Wit, besloten onlangs dat de gemeentelijke parkeercontro- leurs hun wapenstok en hand boeien per 1 januari 1995 moeten inleveren. Het drietal vindt een goede portofoonver binding met de politie vol doende om agressieve auto mobilisten de baas te blijven. Parkeerwachters denken daar anders over. Het houden van exotische spin nen, schorpioenen en gif- en wurgslangen is trendy. De afge lopen maanden zijn op Schip hol geregeld gifslangen en schorpioenen aangevoerd, die bedoeld waren voor 'leken'. Dat blijkt uit een brief van minister Van Aartsen (Natuurbeheer), waarin hij antwoordt op kamer vragen van PvdA'er Swildens- Rozendaal. De Algemene Inspectiedienst (AID) op Schiphol constateert de laatste tijd een duidelijke toename van de import. Het aantal zendingen (met een in houd variërend van 100 tot 1000 stuks) reptielen en insecten is met enkele tientallen per week toegenomen, aldus een woord voerder. Ook het aantal inbe slagnames stijgt, vooral omdat de dieren vaak verkeerd ver voerd worden. De meeste vogelspinnen, schorpioenen en gifslangen zijn niet verboden. Het houden van de dieren is wel gevaarlijk, maar Van Aartsen vindt een algemeen verbod niet nodig. Volgens hem kunnen gemeenten via de Alge mene Politieverordening (APV) het houden van wilde dieren die bij ontsnapping gevaar opleve ren verbieden. In Rotterdam is zo'n verbod al opgenomen. Volgens de Dierenbescher ming is de trend om spinachti- gen en reptielen te houden, eni ge jaren geleden ingezet. De or ganisatie is er ongerust over, omdat het moeilijk is om de dieren goed te verzorgen van wege de eisen die zij aan hun omgeving stellen. „Een gemid deld terrarium is vaak niet ge noeg. En hun bioritme is an ders, slangen en spinnen wor den 's nachts actief', aldus be leidsmedewerker D. van I.iere. schiphol» bill meyer Wij mogen ons gelukkig prijzen dat Daimler-Benz Aerospace (voorheen DASA) Fokker in staat stelt weerstand te bieden aan de tegenvallende markt. De steun van DASA is geen bijkom stigheid, maar onze enige over levingskans. Ook onze tweede aandeelhouder, de Nederlandse staat, zijn wij veel dank ver schuldigd. Al ontbreekt het de overheid aan een industriepoli tiek, die of) internationaal geori- enteerde óndernemingen is af gestemd. Bestuursvoorzitter Ben van Schaik sprak gisteren woorden van deze strekking uit tijdens een nieuwjaarsbijeenkomst van de noodlijdende vliegtuigbou wer. De verwijzing naar Daim ler-Benz als enige overlevings kans van Fokker is overigens uit de naar de pers toegezonden Fokker-topman Van Schaik in nieuwjaarstoespraak: toespraak geschrapt. „Die woorden waren uitsluitend voor het personeel bestemd", aldus een woordvoerder van Fokker. De speech van Van Schaik stond in het teken van de zeer moeilijke tijden die Fokker doormaakt. „Want het zijn lou ter en alleen de miserabele marktomstandigheden die Fok ker parten spelen," aldus Van Schaik. „Het is niet zo dat ons produkt niet voldoet of dat wij een technologische achterstand hebben. Dat is klinkklare on- Eind februari komt de raad van bestuur van Fokker op nieuw met een pakket maatre gelen dat de winstgevendheid van de vliegtuigprogramma's moet verzekeren. „Fokker is on danks alle saneringen van de af gelopen jaren nog altijd niet concurrerend. Er is hevige con currentie als gevolg van de overcapaciteit in de vliegtuigin dustrie. De lage vliegtarieven van de luchtvaartmaatschappij en alsmede de zeer lage dollar koers beïnvloeden onze resulta ten. Daarom zijn opnieuw structurele maatregelen nood zakelijk." Van Schaik haalde uit naar voorzitter Kamminga van het midden- en klein bedrijf. Die had in zijn nieuwjaarstoespraak gezegd dat de overheid moet ophouden met miljoenensubsi dies aan bedrijven als Fokker en Philips. „Van subsidies is geen sprake", zo zegt Van Schaik. Volgens Van Schaik moet de overheid juist veel meer doen voor een bedrijf als Fokker. „Met Fokker is meer verbonden dan het maken van vliegtuigen alleen. Daarbij moet men den ken aan de werkgelegenheid hij toeleveringsbedrijven en (bij het verdwijnen van Fokker - red.) aan het verlies van kennis aan de Technische Universiteit en Hoge Scholen. Aan het verlies van internationale en nationale status. Juist daarom moet de overheid een industriepolitiek ontwikkelen, compleet met ex portsubsidies, die Fokker beter in staat stelt op buitenlandse markten te opereren." Ondanks alle tegenslagen ver- groottte Fokker in 1994 zijn marktaandeel. In 1994 werden 50 orders ontvangen en 47 vliegtuigen afgeleverd. Van Schaik: „Marktaandeel kan men echter niet eten. Ook in het lo pende jaar zullen herstructure ringskosten het resultaat nega tief beïvloeden. De prijzen blij ven onder druk staan." Er wordt een verlies van ruim 400 mil joen voorspeld. Amsterdammer doodt moeder amsterdam anp De politie van Amsterdam heeft een 24-jarige man gearresteerd die zegt zijn moeder om het le ven te nebben gebracht. De jongeman meldde zijn daad telefonisch aan zijn vader, die direct de politie alarmeerde. Agenten vonden het ontzielde lichaam van de vrouw (47) in de keuken van de woning aan de Ruysdaelkade. /ij is vermoede lijk zowel gewurgd als met een mes gestoken. De zoon stond bij aankomst van de politie op het punt om de woning te verlaten en is di rect aangehouden. Volgens een politiewoordvoerder verkeerde de man in verwarde toestand toen hij zijn vader belde. jaar geleden een aanvraag in bij het ministerie van Volksgezond heid om in het westen van het land een tweede levertransplan- tatiecentrum te mogen inrich ten. Tot nu is er alleen een transplantatiecentrum in het AZG, dat als enige hiervoor sub sidie ontvangt van het ministe rie. Dat ziekenhuis wil dat ook graag zo houden om versnippe ring te voorkomen. Zonder al te veel te hoeven investeren zou het AZG naar eigen zeggen bo vendien in staat zijn door te groeien naar 100 transplantaties per jaar. Een tweede centrum zou ook ten koste gaan van de kwaliteit van de transplantaties, aldus het ziekenhuis in Gronin gen. Het AZL en AZR bestrijden dat en wijzen op de enorme ex pertise waarover de beide zie kenhuizen beschikken. Het mi nisterie heeft echter nog steeds geen beslissing genomen. Zo lang de ziekenhuizen in de Randstad geen subsidie krijgen, moeten ze de kosten van een transplantatie (bijna twee ton inclusief nazorg) uit eigen zak betalen. schiphol» anp Herder Tessa snuffelt aan baga ge van passagiers in de lounge op Schiphol, beweegt zich tus sen stoelen en afvalbakken. Ruikt eens goed aan een tas bij de voet van een vrouw, gaat dan zitten en kijkt haar douanebaas verwachtingsvol aan. Ze krijgt haar beloning en mag spelen met een bijtrol. In de tas zitten drugs. De demonstratie is ge slaagd. Eind vorig jaar slaagden twee zogenoemde passieve drugop- sporingshonden en hun doua nebazen voor hun examen. Hun werkwijze is nieuw. De honden lopen, aangelijnd, tussen passa giers door op de luchthaven. Bij een vondst gaan ze netjes zit ten. Geblaf of agressief gedrag is uit den boze: dat zou teveel af schrikken. Op de luchthaven wordt wel al veel langer gewerkt met hon den die verdovende middelen opsporen, maar die zijn er voor de vracht. Die zeven viervoeters werken ook anders. Ze lopen los, blaffen bij een vondst en mogen even aan hun buit zit ten. De herders Tessa en Jane en hun bazen Cees de Wit en Erik Walgreen, hebben een oplei ding van acht maanden achter de rug die op Schiphol plaats vond. Het moeilijkste daaraan was dat de honden niet aan de buit mogen komen die ze op sporen. „Het kunstje is dat ze moeten gaan zitten en dan pas hun buit krijgen: een bijtrol om even mee te spelen", zegt de landelijk coördinator speurhon den van de douane, J. Dierdorp. Drugshond Jane snuffelt wat af in de passagiersruimten van Schiphol. Klaar voor een vondst. In andere landen worden al langer viervoeters ingezet tus sen de passagiers op luchtha vens. Zo ook in Amerika, waar eveneens het uitgangspunt is dat alleen vriendelijk ogende honden in aanmerking komen voor het werk. Verschil is wel dat herders daarom afvallen in De douane ziet de nieuwe Amerika, terwijl de honden hier. honden als aanvulling op de an- juist als vriendelijk te boek dere controles die op Schiphol staan. Bovendien zijn ze werk- plaatsvinden. Ze zijn het meest lustig en ze hebben een goed actief bij aankomende passa- reukvermogen. Naast Tessa en giers. Het infoteam van de dou- Jane, zijn er overigens twee la- ane selecteert vluchten uit zo- bradors in opleiding. genoemde bronlanden, zoals in foto anp/herman pieterse Zuid-Amerika en Azië. De hon den en hun begeleiders lopen bij aankomst het meest rond hij de slurf vanuit het vliegtuig en de bagagebanden. Als er tijd over is, worden ook andere ruimten met passagiers aange daan, zoals de lounge, vertrek hal en bagagekluizen. Bij de hegeleiders en hun honden is altijd een douanebe ambte aanwezig voor aanhou dingen en inbeslagname van drugs. I Iet eerste succesje werd vorige week geboekt toen een van de honden een plakje mari huana opspoorde bij een man. De douane op Schiphol han teert de nuloptie voor drugs. „Niets is toegestaan en alles wordt in beslag genomen. Ook kleine hoeveelheden voor eigen gebruik. Wij moeten een duide lijke grens stellen", stelt Dier dorp. Of er in die gevallen tot vervolging wordt overgegaan, laat de douane aan justitie over. De eerste ervaringen met de nieuwe honden zijn positief. „Er zijn wel passagiers die bang zijn, maar als je zegt dat de hond echt niet bijt, is dat wel over", zegt hondengeleider De Wit. De twee hondengeleiders zijn enthousiast over hun baan, die echter ook veel vergt. Op de luchthaven kunnen de honden en hun bazen circa een half uur achter elkaar werken, dan is er een pauze. De droge lucht, de drukte en de warmte maken de arbeidsomstandigheden zwaar. De honden gaan na het werk mee naar huis. „Je moet ze ook verzorgen: borstelen, wassen, eten geven, uitlaten. En je hebt er ook zorgen om. Ze zijn bij voorbeeld nu net gesteriliseerd, hebben een operatie achter de rug. Je bent er wel 24 uur per dag mee bezig", vertelt Wal green. „Maar het is waanzinnig leuk." „Je hebt een maat die nooit moppert", zegt zijn colle ga-

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 15