D66: college was zeer onzorgvuldig Eendenkooi Warmond open voor publiek Leiden Regio Leiderdorp vanuit de lucht Oegstgeest verstrekt verkeerde vergunning bloedproef I )e 51-jarige Alphenaar kon het ich niét herinneren. Dat hij, oals de politie beweerde, een i iloedproef had geweigerd. Hij i on zich überhaupt niet voor de eest halen dat hij die 19de naart 1994, in het ziekenhuis, net agenten had gesproken. ,,Ik len ben me er niet van bewust [eweest dat ik een bloedproef leb geweigerd. Ik was dermate oegetakeld dat ik een heleboel lingen kwijt ben." Het verhoor in het ziekenhuis vas voorafgegaan door een he- ige vechtpartij in de Willem- traat in Alphen aan den Rijn. )orzaak van de ruzie was de re- i atie van zijn ex-echtgenote met ien goede vriend van hem. Bei- Ie mannen waren elkaar op traat in de haren gevlogen. Be- lalve voor het weigeren van een 'loedproef, moest de Alphenaar ich daarom voor de politie- echter ook verantwoorden voor mishandeling'. De verdachte belde zijn ex- rouw omstreeks half twaalf 's vonds op met de mededeling lat hij even langs kwam. Om net haar te praten, in het huis 'an haar nieuwe vriend. De ont- noeting werd een fiasco. Ge- iraat werd er in het geheel niet. ie communicatie tussen beide nannen bestond uit een lange eeks welgemikte klappen. Bei- len beweerden na afloop van Ie vechtpartij dat de ander de 10 JANUAR11995 Advies landsadvocaat in ambtenarenkwestie niet afgewacht Leiderdorp heeft de strafmaatregelen tegen vier ambte naren burgerzaken gehandhaafd, zonder eerst de brief met het oordeel van de landsadvocaat over deze kwestie af te wachten. D66-raadslid R. lolly vermoedt dat er zelfs geen mondeling contact is geweest tussen het college van B en W en de landsadvocaat. ,,Ik neem tenminste aan van niet, anders had diens oordeel wel meege speeld." D66 noemt de handelwijze van het college daar om 'zeer onzorgvuldig'. had geadviseerd om de straffen terug te draaien. De commissie achtte namelijk niet bewezen dat de ambtenaren jaren ach tereen geld achterover hadden gedrukt. Dat advies, noch dat van de landsadvocaat, werd op gevolgd. Volgens de fractie van D66 week het college van het advies van de landsadvocaat af 'zonder deugdelijke motive ring.' Ook deze raadsman oor deelde namelijk dat de straffen veel te zwaar waren. Een min derheid van D66, Groen Links en BurgerBelangen vond dat het college de straffen wel moest in trekken. Met de nu uitgebrachte ver klaring heeft D66 zijn kans leiderdorp judy nihof De democraten geven hiermee enigszins opening van zaken over hetgeen is besproken tij dens een besloten vergadering van 7 november vorig jaar. B en W besloten enige tijd geleden om de strafmaatregelen (drie ambtenaren werden ontslagen, een ambtenaar kreeg salarisver mindering) te handhaven, ter wijl het schriftelijke advies van de landsadvocaat volgens D66 pas een dag later op het ge meentehuis werd bezorgd. Hij was door het college om een 'second opinion' gevraagd, na dat de Leiderdorpse commissie beroep- en bezwaarschriften voorschoten frank buurman Burgemeester Cannegieter van Voorschoten vreest de ont menselijking van de samenle ving. „De consument beleeft de politiek als een voetbalwed strijd en het wereldnieuws als een horrorshow. Het is zaak dat we ons druk gaan maken over deze ontwikkeling", zei hij gisteravond in een wel heel bij zondere nieuwjaarstoespraak. „Gelukkig biedt een kleine gemeenschap als Voorschoten met nauwe, persoonlijke con tacten ook in de moderne tijd de beste kans om ontmenselij- Burgemeester bang voor ontmenselijking king tegen te gaan. Wij genie ten het voorrecht te mogen le ven in een gemeente, waar de kansen om een echte, mense lijke en persoonlijke samenle ving in stand te houden nog volop aanwezig zijn. Maar ook bij ons dreigt het gevaar van kritiekloos en gevoelloos ge drag. Ook in Voorschoten zijn er in het afgelopen jaar mo- waargenomen om naar buiten te treden over de kwestie rond de ambtenaren. „We hebben steeds het nare gevoel gehad dat er onnodig zaken geheim worden gehouden," aldus Jolly. Na de besloten vergadering van 7 november mochten raadsleden niet zeggen of ze voor of tegen bepaalde voorstel len waren geweest. Toen D66 daartegen fel protesteerde mocht dat weer wel. Het stem gedrag verklaren mocht echter niet zonder meer. Afgesproken werd dat deze verklaringen eerst aan de burgemeester moeten worden voorgelegd. Die moest toetsen of die geen in breuk op de privacy van de ambtenaren zouden hebben. D66 gaat ervan uit dat de ver klaring. die gisteren naar buiten is gebracht, door de beugel kan. Op een verzoek van de fractie om voor 2 januari op de verkla ring te reageren, is de burge meester niet ingegaan. Het col lege was gisteren en vanoch tend onbereikbaar voor com mentaar. meuten geweest waarin het blinde en harteloze vooroor deel van de geprogrammeerde consumptiemens de overhand dreigde te krijgen." Cannegieter waarschuwde in zijn toespraak voor de gevaren van een schijnwereld, de 'virtu al reality'. Daarin wordt niet meer met eigen ogen, spieren en verstand gewerkt maar met collectief gestuurde prothesen. „Het passief ondergaan doodt iedere neiging tot zelf naden ken, zelf keuzes maken en daar zelf verantwoordelijkheid voor willen dragen." Brandweer rijdt twee auto's aan oegstgeest Een uitrukkende brandweerauto is gisteravond kort na half acht tegen, twee geparkeerde auto's gereden. De auto's stenden geparkeerd aan de Jan Vermeerlaan in Oegstgeest en maakten de doorgang zo nauw dat de brandweer niet zonder schade aan te richten kon passeren. De schade bleef beperkt tot wat lakschade en een verbogen bumper. De brandweer moest in de Vermeerlaan zijn voor een branden de afzuigkap die voor de nodige rook zorgde. De bewoner van het huis was 's avonds de deur uitgegaan, terwijl er nog een pan 0 op het gas stond. Twee katten die zich in de woning bevonden moesten voor onderzoek naar een dierenarts. In de woning was veel rookschade. Bromfietsdieven gesnapt n wassenaar De politie heeft gistermiddag twee Hagenaars - van j 24 en 29 jaar oud - aangehouden die een bromfiets hadden ge- 3 stolen in Den Haag. De twee reden zonder helm over de Rijks- 3 straatweg in Wassenaar en werden door de politie tot stoppen j gedwongen. Daarbij bleek dat ze niet in het bezit waren van pa- pieren van de brommer. 3 1 Autokraker betrapt wassenaar Dankzij oplettendheid van een Wassenaars© vrouw j is gistermiddag een 41-jarige Hagenaar aangehouden die een i handtas uit haar auto had gestolen. De vrouw zag op de Harte- kamp de Hagenaar in volle vaart bij haar auto wegrijden. Zij no- teerde het kenteken. Bij haar auto gekomen bemerkte zij dat een ruit was ingeslagen en haar tas verdwenen. Enige tijd later werd de auto van de Hagenaar door de politie aangehouden. Hij bekende de inbraak. Het geld was nog in zijn bezit. De tas werd later op zijn aanwijzingen in een rioolput te ruggevonden. Oegstgeestenaren lappen regels aan hun laars oegstgeest loman leefmans Veel Oegstgeestenaren lap pen de verkeersregels in hun dorp aan hun laars. Dat vin den verschillende gemeente raadsleden, die hebben ge constateerd dat er op diverse plaatsen massaal te hard wordi gereden, verkeerd wordt geparkeerd en op het trottoir wordt gefietst. Deze raadsleden drongen er gister avond bij burgemeester S. Scheenstra op aan dat de po litie hierop voortaan strenger toeziet. Het plaatselijke politiebu reau in Oegstgeest is vanaf november een paar uur per week minder open. In ruil daarvoor gaan de agenten in de vrijgekomen tijd de straat op. Meer 'blauw' op straat was immers de vurige wens van veel plaatselijke politici en het korps heeft daaraan gehoor gegeven. De gemeenteraad moest aan burgemeester Scheen stra een verlanglijstje door geven waarop staat wat ze van die extra politic-aan dacht verwachten. En vrijwel alle fracties waren het er over eens: er moet meer toezicht op de verkeersregels komen. Volgens WD er R. Haaflcens wordt er op de Abtspoelweg, Kenncdylaan, 1-ange Voort en Rhijngeesterstraatwcg re gelmatig te hard gereden. Bij de winkelcentra Lange Voort en Kempenaerstraat en bij diverse basisscholen staan auto's vaak dubbel of ge woon verkeerd geparkeerd, zo wist M. Noort van Pro gressief Oegstgeest. En G. Kempen-Van Dommelen (CDA) deed daar nog een schepje bovenop. Zij zag vaak fietsers op de stoep rij den en dan ook nog zonder licht. „Aan de borreltafel weet iedereen wel te vertel len wat er mis is met de con trole, maar is het niet beter een enquête te houden en aan de Oegstgeestenaren te vragen wat zij met de vrijge komen politie-uren willen?", zo hield D66-er M. Poelmans zijn collega's voor. Scheen stra vond dat laatste nog niet eens zo'n slecht plan. Ook het geopperde idee om bor den te plaatsen langs door gaande wegen met de tekst 'u rijdt te hard', zoals in an dere gemeente gebeurt, zou hij overwegen en aan de po litie doorgeven. „Maar con troleren op dat fietsen zon der licht, is dweilen met de kraan open al was het alleen maar omdat de politie hier verderop, in Leiden, daar niets aan wenst te doen", al dus Scheenstra. ■eiderdorpVeel Leiderdorpers maken er - vaak tot hun ergernis - dagelijks gebruik van: de Leiderdorpse brug ofwel 'Stierebrug'. Is het druk met het botenverkeer in de Oude Rijn, dan gaat de brug open en is het wachten geblazen. Op de Hoge Rijndijk en de Persant Snoepweg vormen zich dan lange rijen auto's. Op de foto is goed te zien dat het water van de Oude Rijn de grens vormt met Leiden. Het onderste gedeelte op de foto is Leids grondgebied, over het water heen ligt het oude gedeelte van Leiderdorp. Parallel aan de Oude Rijn Hoopt de Hoofdstraat, waar al jaren veel te doen isover de markt. Winkeliers en bewoners willen alle kramen op donderdag graag houden, maar de meningen van de politiek en de ^marktkooplieden lopen uiteen. Velen verwachten meer van een markt bij Winkelhof. FOTO FRANS ROMBOUT/PICTURE PARTNERS moesten worden. Geen wonder dat mijn cliënt na de vechtpartij nergens van af wist. Hij was re delijk van de wereld." Gezien de geestelijke en li chamelijke toestand waarin het slachtoffer verkeerde had de po litie, aldus de advocate, 'ge woon bloed moeten afnemen'. „De volgende dag hadden ze dan alsnog om toestemming kunnen vragen, dan was dit al lemaal niet gebeurd." De politierechter concludeer de dat de Alphenaar zich wel bewust was geweest van de si tuatie. „Verschillende agenten hebben met u gesproken. Er zijn ook artsen geraadpleegd. Uit hun verklaringen leid ik af dat u zich wel bewust bent ge weest van de strekking van hun vragen." De mishandeling acht te Korvinus eveneens bewezen. De Alphenaar werd veroor deeld tot een boete van 2.500 gulden en, vanwege zijn beroep, voorwaardelijke rij-ontzegging van negen maanden met een proeftijd van twee jaar. De vordering van schadever goeding werd op het laatste moment ingetrokken, wegens gebrek aan bewijsstukken. De beledigde partij léeeg hierdoor alsnog de gelegenheid zijn schade te verhalen via een apar te procedure bij de kantonrech ter. oegstgeest loman leefmans De gemeente Oegstgeest heeft een aannemersbedrijf aan de Juffermansstraat een onvolledi ge hinderwetvergunning ver strekt. Dat oordeelde de Raad van State nadat enkele omwo nenden een proces hadden aangespannen tegen de ge meente. De firma mag wel doorgaan met de werkzaamhe den maar heeft nu extra voor waarden over isolatie en werk tijden van de Raad van State opgelegd gekregen. Alle bedrijven moeten tegen- woodig in het kader van de hin derwet over een vergunning be schikken waarin ondermeer voorwaarden over geluid en milieu zijn opgenomen. De ge meente Oegstgeest meende voor de firma aan de Juffer mansstraat te kunnen volstaan met een 'gewone' vergunning. Enkele omwonenden uit de Emmalaan bestreden dit. Het bedrijf zou in de tot werkruimte omgevormde achtertuin zorgen voor geluidsoverlast door tim merwerk en het af en aan rijden van bedrijfsvoertuigen. De bewoners zijn door de Raad van State in. het gelijkge steld wat betreft de overlast. De aannemer mag niet meer in de open lucht werken en moet tij dens werkzaamheden als (cirkel)zagen, schuren en slijpen ramen en deuren gesloten hou den. Verder moeten opgeslagen goederen onder de erfafschei- ding blijven. De raad veroor deelde de gemeente Oegstgeest tot betaling van de proceskos ten. Wuisman secretaris ministerraad den haag/oegstgeest Mr. G.P.M. Wuisman (44) wordt de nieuwe secretaris van de minis terraad. Dat heeft het kabinet gisteren besloten. Wuisman volgt mr. J. Kist op, die vorig jaar al de pensioengerechtigde leeftijd bereikte. Wuisman heeft rechten gestudeerd in Leiden. Hij werkt sinds 1982 op het kabinet van de minister-president als raadsadviseur. In zijn woonplaats Oegstgeest is Wuisman van 1978 tot 1986 gemeente raadslid geweest voor D66. De Warmondse eendenkooi in de Kooipolder zal beperkt wor den opengesteld voor het pu bliek. Dat is de gemeente War mond .met pachter A. Reuser overeengekomen. In de maan den dat er geen eenden worden gevangen worden er rondleidin gen gegeven. De gemeente Warmond heeft er op die ma nier een unieke attractie bijge- kregen, stelt het college van burgemeester en wethouders. Aanleiding tot de openstelling is het verzoek van de kooiker om financiële steun bij het be heer en onderhoud van de een denkooi, die eigendom van de gemeente is. Volgens de pachter kost de kooi jaarlijks meer dan 14.000 gulden. Aan materiaal is de kooiker 5000 gulden kwijt, aan voer 6000 gulden en aan huur ruim 3600 gulden. Daar staat maar 7500 gulden aan in komsten tegenover. Het onder houd van de kooi en het vangen van de eenden neemt ongeveer 1000 arbeidsuren in beslag. De eendenkooi bevindt zich op de grens van Warmond en Sassen- heim, aan het eind van de Men- neweg. De kooi is perfect on derhouden. De gemeente heeft onlangs het verzoek gekregen om de kooi te verkopen, maar is daar niet op ingegaan. In de kooi wordt een beperkt aantal eenden voor consumptie ge vangen. Meestal gaat het om het vangen en ringen van zeld zame eendesoorten. De gemeente Warmond hecht veel waarde aan het kooi recht. Middels dat recht is het mogelijk om ongewenste ont wikkelingen, zoals woningbouw en inrichting van jachthavens, in het gebied te voorkomen, dan wel ontwikkelingen zelf te bepalen. Als de huidige pachter af haakt wordt het voor Warmond heel moeilijk om een nieuwe kooiker te vinden. Voor het voortbestaan van de kooi moet dan worden gevreesd. Om de pachter tegemoet te komen wil het college de eendenkooi gaan verhuren voor het symbolische bedrag van een gulden. Huur die tot op heden niet ontvangen is zal worden kwijtgescholden. Als tegenprestatie moet de kooi ker recreatief gebruik van de eendenkooi toestaan. eerste tik had uitgedeeld. De lichamelijke schade was aan beide zijden aanzienlijk. De nieuwe minnaar had een forse wond aan zijn gezicht. Zijn ri vaal had een ontwrichte kaak en diverse wonden aait het gelaat. „Ik was dusdanig mishandeld dat ik met een ambulance ben afgevoerd." De man gaf na de vechtpartij toe dat hij die avond had ge dronken. Een ademtest was, vanwege de uitgescheurde lip van verdachte, niet mogelijk. Een bloedproef zou de man ver volgens hebben geweigerd. Een keuze die hij zich daarna niet meer kon herinneren. „Ik kan me niet herinneren dat ik met agenten heb gesproken. Ik heb zoveel vreemde mensen om me heen gezien. Wel weet ik nog dat ik op een gegeven moment wakker werd en een grote lamp boven me zag." De politierech ter zei dat dat 'wel kon klop pen': „De politie heeft u aange troffen in het ziekenhuis en daar met u gesproken." Het tweede slachtoffer was ook in de zaal om zich in de rechtszaak te voegen als 'bele digde partij'. Op verzoek van de rechter kwam de man na het verhoor van de verdachte naar voren. Hij eiste een schadever goeding van 450 gulden. „Mijn kleding zat na die vechtpartij onder het bloed en was kapot." De advocaat van de verdachte vond dat bedrag veel te hoog. „Misschien een beetje flauw, maar die kleding kunt u toch gewoon stomen en repareren? Dat hoeft echt geen 450 gulden te kosten." Officier van justitie Renckens meende dat de verdachte wel degelijk in staat was geweest om een keuze te maken tussen wel of geen bloedproef. „In het ziekenhuis is een hulpofficier van justitie bij u geweest. Hij had de stellige indruk dat u op dat moment wist wat er aan de hand was. Uit het proces-ver baal blijkt in het geheel niet dat u uw wü niet kon bepalen. Volgens de officier was het de 51-jarige Alphenaar geweest die de eerste klap had uitgedeeld. 'Mishandeling' achtte ze bewe zen. „Uit verklaringen in het proces-verbaal blijkt duidelijk dat u bent begonnen." Bij de eis hield de officier re kening met verdachte's 'aan zienlijke documentatie' wat be treft drankmisbruik in het ver keer. Ze vroeg een boete van 2.500 gulden, negen maanden onvoorwaardelijke rij-ontzeg- ging en twee weken voorwaar delijke celstraf. De vordering van de beledigde partij wees ze af. „Meneer heeft helemaal geen bewijsstukken van zijn schade meegenomen De advocate van de verdachte beriep zich, wat de tenlastege- legde mishandeling betreft, op 'noodweer'. Dat zijn rivaal was begonnen met slaan bleek vol gens haar uit de aard van de verwondingen van haar cliënt. De 51-jarige Alphenaar was er na de schermutseling veel erger aan toe dan zijn opponent. „Zijn onderlip was van zijn kaak gescheurd, vier tanden waren er uit en op zijn gezicht waren ver schillende wonden die gehecht

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 13