Leiden 'Privatiseren tennisbanen goedkoper' t 'Het zou spijtig zijn als vondst verloren gaat in gekissebis' Stadsverwarming flats Slaaghwijk heeft hulp van oliekacheltjes nodig ersoneel van universiteit ietst veelal naar het werk Goekoop wenst Leiden lollig nieuwjaar toe Hartstikke goed JlSDAG 10 JANUAR11995 "1 egmond, 071 -356414, plv -chef hans koenekoop, 071-356429 Eendenkooi 1 o DeWarmondse I J eendenkooi in de Kooipolder wordt beperkt opengesteld voor het pu bliek. Er worden rondlei dingen gegeven. Containers A A Zeecontainers blok- I keren sinds gisteren de toegang tot snackbar Woody in Woubrugge. Ze zijn geplaatst door het kerkbestuur. Miljoen A fr Een kassier van het I 3 casino in Rotterdam is weer terecht, het miljoen dat hij vrijdag meenam is echter nog zoek. wim koevoet ^olg van voorpagina alve met logistieke en finan- problemen, denkt de Leid- j rts Walter Schrader, dat hij met tegenstanders van de :iële oogheelkunde en een nstribbelende farmaceuti- industrie krijgt te maken, het spel staan belangen en itige. De farmaceutische in- ;rie wil vooral haar dure ap- iten kwijt. En erkende des- digen vinden het natuurlijk leuk dat ze het verliezen een oogdruppel die in hun is bedacht door een stelle- Lvakzalvers dat ook niet te- jj leinst voor het barbaarse Steken." aarsteken, waarbij de lens een scherp voorwerp naar Professor oogheelkunde J. Worst wil ontdekking Schrader positief benaderen laapkamerbrand door kaars Een vergeten brandende kaars heeft gisterochtend rond ur geleid tot een slaapkamerbrandje aan de Oranjestraat, bewoners werden wakker van de rook en konden op eigen icht het pand verlaten. Ze liepen geen letsel op en ook met in ademhaling zijn geen problemen geconstateerd. De brand- :er was de brand snel meester. ackets uit auto gestolen ien Uit een auto die stond geparkeerd aan de Bachstraat n gisteren voor zo'n twee mille aan tennis- en badmintonrac- n ts gestolen. De gedupeerde is een 48-jarige Leidenaar. Veg blijkt sloot den» De hevige regenval, gisteravond, ontnam een 47-jarige lagse automobilist in de Leidse Violaduin het zicht. De Hage- ar had daardoor te laat in de gaten dat hij niet op de weg aar over een grasstrook reed, langs een sloot. De man beland- met voertuig en al in het water. Persoonlijke ongelukken de- n zich niet voor. achteren wordt geduwd, is in Nederland al in de 18de eeuw verboden, weet Schrader. In de Derde Wereld wordt deze ui terst pijnlijke methode, die dikwijls verkeerd uitpakt, bij ge brek aan een alternatief nog op grote schaal toegepast. Dikwijls worden doornen of pennetjes gebruikt. De patiënt wordt niet verdoofd en steriliteit is geens- zinds gewaarborgd. Bij de staarpatiënten die Schrader onlangs in Nigeria ontmoette, wès weliswaar de lens uit de pupil verdwenen maar in niet één oog dat de Leidse arts heeft bekeken, zat een steekopening. De lenzen bleken door de raadselachtige oogdruppels te zijn weggezakt. Schrader: ,,Er zal een enorme discussie losbreken. Die zal ge paard gaan met emoties. Maar daar zit ik niet op te wachten, hoe arrogant dit ook mag klin ken. Ik sta boven alle partijen, ik ben een onafhankelijke arts en ik heb niet één persoonlijk be lang bij die druppels. Ik heb met eigen ogen gezien dat die drup pels werken en ik weet zeker dat er niet aan staarsteken is ge- daap. Immers, bij niet één van de vijftig patiënten die ik heb geïnterviewd was een steekope ning te zien. Ik heb alles vastge legd op video en iedereen die die opnamen ziet, zal moeten toegeven dat ik gelijk heb. Hier over hoeft geen wetenschappe lijke discussie te'worden ge voerd. Ik heb alles al objectief vastgesteld." De officiële behandeling van staar bestaat uit een operatie waarbij de ooglens wordt uitge- schraapt en een kunstlens wordt geïmplanteerd. Deze gea vanceerde manier van behan delen is in ontwikkelingslanden :n sandra passchier P fiets is het meest populaire 'oermiddel op de Leidse 'ersiteit. Ruim 53 procent de 5000 werknemers komt tijwiel naar het werk. De versiteit wil daarom de voor- Hingen voor fietsers verbete- iral bij de Leeuwenhoek bij AZL moeten de fietspaden leterd worden. Daarnaast dt gedacht aan het plaatsen kleed- en doucheruimtes en lenstallingen. Verder wor de mogelijkheden voor •leasing bekeken, waarbij knemers een fiets van de versiteit kunnen huren, lat er veel werknemers op de komen, vindt de universi- niet zo verrassend. De •ste werknemers wonen nu ,e maal in Leiden en omge- Om te zorgen dat nog r medewerkers in de buurt hun werk gaan wonen, zijn plannen voor verhuispre- is. ijna de helft van de ruim 0 medewerkers van de uni- iiteit heeft meegewerkt aan onderzoek naar het woon- kverkeer. Na de fiets wordt trein het meest gebruikt: ir 20,1 procent van de werk- ners. De eigen autois bij procent favoriet en 3,4 pro- komt lopend. Slechts 3,3 Goedkoper met de trein Werknemers van de Leidse universiteit kunnen waar schijnlijk nog dit jaar een goedkoop treinabonnement aanschaffen. De universiteit onderhandelt met de Neder landse-Spoorwegen over een Openbaar Vervoer-Grootge- bruikcontract. Het moet zo vóór werknemers van de uni versiteit voordeliger worden om een abonnement op de trein te nemen en de auto te laten staan. De universiteit doet dit om het autogebruik terug te dringen. Hiervoor stelt het ministerie van bin nenlandse zaken geld ter be schikking. De universiteit hoopt het contract met de NS in de zomer rond te heb ben. procent van het personeel reist per bus. Carpoolen is nog niet zo populair; 0,7 procent van de werknemers rijdt mee met een collega. Als laatste vervoersmo- gelijkheid wordt door 0,5 pro cent van de werknemers de bromfiets of motor genoemd. leiden erna straatsma Met de huurverhoging wil de gemeente het explotatietekort op dertig tennisbanen wegwer ken. In totaal gaat het om een bedrag van 150.000 gulden. C. Dirkse, penningmeester van Unicum wil 'liever privatiseren' dan de gevraagde huurverho ging betalen. ,,We betalen nu 80.000 gulden voor onze negen banen en dat wordt straks 125.000 gulden. Dat is een heel bedrag, daar kun je aardig wat mee doen. Zelf onderhoud ple gen is wel duur, maar met de hulp van vutters komen we een aardig eind." De bezuinigingen van de gemeente maken het privatiseren van tennisaccom- modaties op den duur onver mijdelijk, denkt Dirkse. Het be stuur van Unicum heeft nog geen standpunt ingenomen over privatisering!. De voorzitter van de Stichting Leitensa (Leiden Tennis Samen werking), H. Beers, heeft ook het idee dat privatisering van accommodaties misschien gun stiger is voor de Leidse vereni gingen. „Als je het voorstel van de gemeente ziet denk je: kan 't niet goedkoper." Beers vindt het onterecht dat er veel op tennis wordt bezui nigd. „Tennis zat altijd al .in een achterstandssituatie qua subsi diëring." W. Willems, voorzitter van LTV Merenwijk denkt dat het imago van 'kaksport' de Leidse tennisverenigingen par ten speelt. „Ik heb heel sterk het idee dat de gemeente Leiden echter niet meer dan theorie, meent Schrader. Er zijn eenvoudigweg veel te weinig oogartsen en het gebrek aan apparatuur en verdovings middelen is enorm. Schrader: „De traditionele methode met kruidendruppels geeft betere resultaten dan de Westerse ope raties. Verder werken die drup pels sneller, zijn ze goedkoper en is het voor de patiënt veel minder belastend om z'n ogen te druppelen dan dat hij onder het mes moet." Hoewel hij veel tegenwerking verwacht, staat Schrader er in elk geval niet alleen voor. Hij krijgt steun, ook morele, van professor J. Worst uit Gronin gen, een internationale autori teit op het gebied van oogheel kunde. „Ik ben hier heel positief over. Ik roep al jaren dat aan de om streden staarsteek - in India staat er acht jaar gevangenis straf op - ook goede kanten zit ten en dat het racistisch is om traditionele behandelingsme thodes alleen maar te veroorde len. Nu heeft Walter Schrader uit Leiden klaarblijkelijk een oogdruppel op kruidenbasis ontdekt waardoor de lens naar achteren valt. Er hoeft niet meer gestoken te worden. Ik kan me niets bij zo'n kruidenextract voorstellen maar voordat ik daarover iets ga roepen, wil ik er eerst meer van weten. Waar ik wel bang voor ben, is dat in de discussie mee gaat spelen dat Schrader geen oogarts is en dat hij daarom niet serieus wordt genomen. Het zou toch spijtig zijn als Schraders vondst verlo ren gaat in gekissebis over titu latuur." De Leidse oogheelhundige H.J. Völker-Dieben wijst Schra ders vondst evenmin bij voor baat van de hand. Zij is van me ning dat aan het resultaat van de traditionele behandelings methode minder hoge eisen hoeven te worden gesteld dan aan die van de Westerse. „In Nederland willen 75-jarigen na aan staar te zijn geopereerd hun rijbewijs halen of houden. In ontwikkelingslanden zijn dat geen knellende vraagstukken. Wel vraag ik me af of zo'n ver troebelde lens die niet wordt verwijderd maar in het oogzakje valt en daar dan blijft zitten, op de lange termijn geen proble men kan opleveren. Staar kan overrijp worden." Schrader: „Die angst is onge grond. Een lens is geen li chaamsvreemd onderdeel van Verenigingen tegen hogere huur Het privatiseren van tennisbanen is misschien goedko per dan een door het college van B en W voorgesteld be zuinigingsplan. Dat is de reactie van sommige tennisver enigingen op het voornemen om de huur per tennisbaan te verhogen met 5.000 gulden. Die huurverhoging heeft een contributiestijging van zo'n 30 procent tot gevolg. nog steeds denkt dat tennis een elitaire sport is. Maar tennis is een hele gewone sport. Het feit dat wij onze eigen broek rede- lijk op kunnen houden wordt nu op deze manier beloond." Een contributiestijging van zo'n 50 gulden per jaar heeft le denverlies tot gevolg, denken de verenigingen. „Ik zie onherroe pelijk mensen afhaken", zegt Willems. „Bij tussentijdse kleine contributieverhogingen merk ik al dat mensen daar heel veel moeite mee hebben." Dat de bezuinigingsvoorstel len gepaard gaan met investe ringen in sportaccommodaties elders, vinden de tennisvereni gingen onbegrijpelijk. Zo is de gemeente onder meer van plan in de Stevenshof een nieuwe sporthal te bouwen. „In deze si tuatie kun je zeker geen nieuwe dingen van de grond tillen", zegt Beers. „Je kunt beter pro beren het oude zoveel mogek- lijk intact te laten. Tennis is in Leiden een goed georganiseerde sport, met in totaal ongeveer 3.000 leden. Op die goed geor ganiseerde, grote tak van sport wil de gemeente gaan bezuini gen, onder meer ten gunste van andere ongeorganiseerde spor ters zoals joggers. Dan ben je toch niet goed bij je hoofd?" De Leidse Sport Federatie wil nog geen commentaar geven op de voorgestelde bezuinigingen op sport, die ook de privatise ring van de 3-Oktoberhal in houden. De LSF wil pas reage ren als de plannen officieel wor den gepresenteerd. Verkoop kabelnet levert gemeenten 8,5 miljoen op leiden loman leefmans Het hoofdkabelnet van Leiden en omstreken wordt waar schijnlijk op 1 april verkocht aan de kabelmaatschappijen Casema en Rijnland (een doch ter van de EWR). De televi siekabel is eigendom van tien gemeenten in de regio die door de overdracht ongeveer 8,5 mil joen gulden beuren. De mast in Oegstgeest blijft de spil van het regionale kabel net. Daar worden de nationale en internationale programma's ontvangen. Vervolgens gaan de ze per hoofdkabel naar de tus- senversterkers van de diverse gemeenten. Die kunnen kiezen welke zenders er van het net worden opgepikt en in de huis kamers worden doorgegeven. Acht van de tien plaatselijke kabelnetten zijn al in handen van Casema (Votorschoten, Oegstgeest, Warmond en Zoe- terwoude) en Rijnland (Leiden, Rijnsburg, Valkenburg en Kat wijk). Nu willen de gemeenten ook het hoofdnet aan de twee maatschappijen kwijt. Vanaf de ontvangstmast in Oegstgeest kunnen nu circa 33 tv-zenders worden doorge sluisd. leiden Weg met de zwartgalligheid, leve de lol en de humor. Dat is de boodschap van de Leidse burgemeester C. Goekoop voor het inmid dels al weer tien dagen oude nieuwe jaar. De eerste burger zei gisteravond tijdens zijn onvoorbereide en hilarische toespraak op de drukbe volkte gemeentelijke nieuwjaarsreceptie in De Waag dat hij 'bij God' niet zou weten wat 1995 de Sleutelstad zal brengen. „Toch kan 1995 een goed jaar zijn voor Leiden", liet hij verdere onderbouwingen achterwege. De burgemeester deed zelfs luchtigjes over de takendiscussie, die 18 miljoen gulden aan bezuinigingen moet opleveren eh enkele tientallen ambtenaren hun baan zal kosten. Goekoops drift tot relativeren was hem vooral ingegeven door een verblijf van drie weken op Bali. Daar heeft hij gezien dat het allemaal veel erger kan en de bevolking ondanks veel ellende op allerlei gebied lachend door het leven gaat. foto dick hogewoning Bewoners Sperwerhorst en Merendonk hebben het koud leiden hans koenekoop De stadsverwarming in sommi ge flats in de Slaaghwijk deugt volgens enkele bewoners niet. Drie jaar na de aanleg van het systeem krijgen flatbewoners van met name de Sperwerhorst en de Merendonk hun huis niet op een gerieflijke temperatuur. Her en der staan oliekachels in huiskamers om bij te warmen. „We willen het gewoon warm hebben", luidt de noodkreet van B. Plazier, lid van de bewo nerscommissie Sperwerhorst. Vanavond is er spoedoverleg tussen een aantal bewoners en Woningbouwvereniging Leiden over de problemen. Volgens Plazier is het koupro bleem simpel te verklaren. „De temperatuur van het water in de ketels is met 70 graden celci- us gewoon te laag. Bovendien stroomt het water niet goed door de pijpen, omdat het sys teem alweer verouderd is." Maar volgens Woningbouw vereniging Leiden (WBL), ver huurder van de Sperwerhorst, worden kouproblemen niet ver oorzaakt door mankementen aan het systeem. De bewoners gebruiken de stadsverwarming niet goed. „Kortom, de verwarming krijgt niet de schuld, maar de bewoners. En dat wordt zo on derhand heel vervelend", zegt Plazier. „Als we in het hele huis de knoppen open draaien, dan zie ik die verbruiksmetertjes 'met een noodgang oplopen." Onlangs is de bewonerscom missie nog langs de deuren ge gaan. „Je voelt in sommige flats de kou. En hoeveel oliekachel tjes we wel niet gezien hebben." In de Merendonk is het al niet anders. Mevrouw Van de Wete ringvan de bewonerscommissie heeft nooit meer eens een lek ker gevoel als ze thuiskomt. „Het duurt uren voordat ik het huis een beetje warm heb. Ei genlijk zou ik de hele dag de knoppen open moeten zetten, maar dan verbruik ik helemaal veel energie." Drie jaar geleden voerden be woners van de Merendonk, sa men met de Socialistische Par tij, actie voor terugbetaling van een deel van de stookkosten. Bij de aansluiting van de flat op de stadsverwarming bleek de Me rendonk niet te kunnen profite ren van het goedkope grootver- bruikstarief. Dus vielen niet la gere, zoals door de woning- bouwverenging beloofd, maar hogere stookrekeningen op de deurmat. Toen kregen de bewoners door hun actie gemiddeld 118 gulden per huishouden terug. „Maar aan het probleem is niets gedaan. Nog steeds is onze flat niet voordeliger uit met die ta rieven. Dit jaar had ik een reke ning die 580 gulden hoger was dan vorig jaar." In het gesprek vanavond met de WBL kaart de bewonerscommissie die hoge rekeningen wederom aan. „Wij willen nu wel eens weten of er nog wat aan die tarieven wordt gedaan. En eigenlijk willen we dit jaar ook geld terug", zegt Van de Wetering. Problemen met de stadsver warming spelen niet in alle flats. Mevrouw M. Moojen, lid van bewonerscommisie van de flats in de Slaaghwijk die eigendom zijn van woningbouwvereniging De Sleutels, weet van geen klachten. „Dat sommige bewo ners het toch nog koud hebben, ligt vaak aan hun eigen stookge- drag. Er zijn mensen die weige ren hun hele huis een beetje te verwarmen, bang als ze zijn om een hoge rekening te krijgen. Maar voor deze verwarming is het nodig om alle kranen een beetje open te zetten, dat geeft het beste en zuinigste resultaat. Dat is ook gebleken uit een technisch onderzoek." W. de Wilde, hoofd techni sche dienst van De Sleutels, be aamt dat. „Deze week nog doen wij een brochure met stooktips op de bus. Want wij weten zeker dat de installatie goed werkt. Maar de mensen moeten wel durven in alle kamers van het huis een beetje te stoken. Dan zullen ze merken dat die meter- tjes helemaal niet op hol slaan." De Sleutels meet in koude woning ln het huis van mevrouw Ans Brokke uit de Havikshorst wordt vandaag speciale ap paratuur geplaatst. Daarmee hoopt woningbouwvereni ging De Sleutels uit te vinden wat er schort aan de verwar ming in haar huis. Brokke krijgt als enige bewoner van de Havikshorst de radiatoren helemaal niet meer warm zo dra de temperaturen onder het vriespunt dalen. Daar heeft ze al drie winters last van. Monteurs hebben nooit mankementen kunnen vin den. Uit onvrede besloot Brokke deze maand de helft van de stookkosten in te houden. Volgens hoofd technische dienst van De Sleutels W. de Wilde meet de apparatuur 24 uur lang de temperatuur in de woning. „Als net goed is, moet met gemak de 21 gra den celcius worden gehaald als de verwarming open staat. Is dat niet het geval, dan klopt er inderdaad iets niet. En misschien moeten we dan andere radiatoren plaatsen." in/Amsterdam De Amsterdamse firma Publex, gespecialiseerd in zogeheten straatmeubilair, dreigt billboards in Leiden weg te moeten halen. De gemeente overweegt met een andere, Arnhemse fir- n zee te gaan omdat die minder reclameborden langs doorgaande wegen wil neerzetten maar daar net zo veel voor wil betalen. Publex is inmiddels met een tegenbod gekomen en het lijkt alsof het bedrijf de eigen borden ook ge- ikt om haar argumenten kracht bij te zetten, immers: 'dit is een hartstikke goed billboard!', zoals op erse plaatsen is te lezen. woordvoerster van Publex ontkent echter dat deze tekst ook maar iets te maken heeft met de on- andelingen die met Leiden worden gevoerd. De tekst wordt wel vaker gebruikt. Mocht de gemeente niet voor Publex kiezen dan blijft de Amsterdamse firma overigens wel de zorg dragen voor de gla- bushokjes en reclamezuiltjes. foto loekzuyderduin

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 11