n Fusie AID en ECD lijkt definitief van de baan 4 Binnenland Ouders doodgereden kind willen dader vervolgen Nijmegenaren dienen klacht in tegen ombudsman Oosting Justitie seponeert strafklacht tegen Princen 'Schade van machinist bij zelfmoordactie vergoeden' Utrechtse zakenman wint zaak tegen belastingdienst PvdA wil nieuwe verdeling subsidies hulporganisaties Duizend extra banen schoonmaakbranche EEN JAAR GRATIS STUDEREN IN LEIDEN. Anti-diefstalsysteem niet bij voorbaat Ei van Columbus ZATERDAG 7 JANUAR11995 Nederland krijgt 90,3 miljoen brussel» Nederland krijgt 90,3 miljoen gulden uit het Europees Sociaal Fonds voor werkgelegenheidsprojecten die ruim 5.200 vrouwen, gehandicapten en jongeren aan een baan moeten hel pen. De bijdrage is bedoeld voor de periode 1994-1999, zo maakte de Europese Commissie gisteren bekend. De overheid en particuliere organisaties betalen mee aan de programma's, die in totaal ruim 193 miljoen gulden kosten. Taxol nu ook bij borstkanker den haag Het dure medicijn Taxol, vervaardigd op basis van sappen uit de Taxusboom, mag in Nederland ook worden ge bruikt door vrouwen met borstkanker. Tot nu toe werd het al leen toegepast bij baarmoederhalskanker. Taxol schakelt volgens de fabrikant de uitgezaaide kankercellen uit waardoor de patiën te langer kan leven. Noors schip wordt toch geborgen texel De Noorse vrachtvaarder Linito, die begin deze week tus sen Texel en Vlieland zonk, wordt geborgen door de Vereniging voor Bergingswerken uit Antwerpen. Aanvankelijk leek het erop dat het schip geen gevaar opleverde voor de scheepvaart. Door dat de boeg nog boven water steekt, ligt het wrak echter niet sta biel en kan het alsnog een probleem gaan i Luchtverbinding Rotterdam-Berlijn Rotterdam De Duitse luchtvaartmaatschappij Eastwest Airlines begint maandag een lijndienstverbinding tussen Rotterdam Air- port en het Berlijnse vliegveld Tempelhof. Er wordt drie keer per week heen en weer gevlogen. Het is voor het eerst dat Rotter dam en Berlijn door de lucht met elkaar zijn verbonden. Borstvoeding in trek bij hoogopgeleiden den haag Hoog opgeleide vrouwen geven hun baby's vaker borstvoeding dan moeders met minder opleiding dit doen. Cul turele verschillen spelen daarbij ook een rol. Zo geven Turkse en Marokkaanse vrouwen hun kind vaker de borst dan Surinaamse vrouwen. Dit concludeert epidemioloog M. van der Wal in het Nederlands Tijdschrift voor Geneeskunde. Van de hoog opgeleide vrouwen geeft 49 procent borstvoeding, tegen 26 procent van de moeders met minder opleiding. Geen visum meer voor Marokko den haag» Nederlandse burgers die Marokko willen bezoeken, hoeven geen visum meer aan te vragen. De Marokkaanse rege ring heeft per 1 januari de visumplicht voor alle burgers uit de vijftien lidstaten van de Europese Unie opgeheven. Marokkanen die Nederland willen bezoeken, hebben geen profijt van de soe pelere opstelling van hun regering. Voor hen blijft een visum verplicht. Aanklacht wegens doodslag De ouders van een op 30 april in Vlissingen verongelukt ze venjarig meisje willen dat de veroorzaker van het ongeval doodslag ten laste wordt gelegd. Ze hebben daartoe bij het ge rechtshof in Den Haag een klaagschrift ingediend. Veilig Verkeer Nederland (WN) staat achter de actie. Het openbaar ministerie in Middelburg wil de veroorzaker van het ongeluk, een 32-jarige motorrijder, vervolgen op basis van het verkeersstrafrecht, met als maximale veroordeling dood door schuld en een gevangenis straf van een jaar. Op doodslag staat maximaal vijftien jaar. Het kind fietste op Koningin nedag met haar moeder op een fietspad in Vlissingen toen zij werd aangereden door de mo tor. Volgens het proces-verbaal reed de man tenminste 150 ki lometer per uur waar maximaal 50 kilometer per uur mag wor den gereden. Getuigen verkla ren echter dat de snelheid de motor dichter bij de 200 kilo meter per uur lag. De vader vaiy het kind zegt dat het hem niet gaat om wraak ten opzichte van de veroorzaker van het ongeval. ,,Wij krijgen er ook ons dochtertje niet mee te rug. Maar mensen moeten zich er eens van bewust worden dat bepaalde dingen niet kunnen." Bij het openbaar ministerie in Middelburg vond de ouders geen gehoor. De Amsterdamse advocaat Van der Laan heeft daarom gebruik gemaakt van de mogelijkheid een klaagschrift in te dienen bij het gerechtshof in Den Haag, met het verzoek de Middelburgse officier van justi tie te dwingen de verdachte zwaarder aan te pakken. utrecht» gpd Een Utrechtse zakenman heeft het proces dat de belasting dienst tegen hem voert gewon nen. De fiscus eiste zeker vijftig miljoen gulden schadevergoe ding wegens misgelopen ven nootschapsbelasting. De Utrechtse rechtbank oor deelde gisteren echter dat de belastingdienst niet gerechtigd is schadevergoeding te eisen. De belastingdienst, aldus het vonnis, mag slechts concrete belastingaanslagen opleggen en die eventueel via de rechter in vorderen. De belastingdienst gaat tegen het vonnis in hoger beroep. De advocaten van de zaken man overwegen op hun beurt de belastingdienst Onenigheid over financiering en organisatiestructuur numegen «anpmedewerker van de ombuds man te horen dat de man die de klacht behandelde, een andere baan had. Puur toevallig kwa men de Nijmegenaren er ver volgens achter dat de bewuste man inmiddels bij de BVD irkte. Hij zou zich daar bezig- De samenvoeging van de Algemene Inspectiedienst (AID) en de Economische Controle Dienst (ECD) gaat waarschijnlijk niet door. De opsporingsinstanties en de betrokken ministeries (landbouw en economische zaken) zijn er niet in geslaagd overeenstemming te bereiken over de financiering en organisatiestructuur van deze fu- sporingsdiensten die de nale ving van wetten op het terrein van landbouw en economie moeten waarborgen. De minis terraad besloot in december 1993, op basis van een rapport van de commissie-Oomen, tot een bundeling van de diensten. Fusie zou een efficiëntere en ef fectievere organisatie beteke nen die flexibeler kon werken, aldus de i AID-directeur H. Curfs heeft in zijn nieuwsjaarstoespraak ge zegd niet meer in een fusie te geloven. Ook leden van de dienstcommissies (een soort ondernemingsraden) van de AID en ECD gaan er vanuit dat de besprekingen over een sa menvoeging zijn mislukt. De AID en de ECD zijn op- Het kabinetsbesluit deed vooral bij de AID veel stof op waaien. Er werd gevreesd voor banenverlies en het hoofdkan toor in Kerkrade zou verdwij nen. Ook bij de ECD was de animo gering. De gesprekken tussen alle be trokkenen verliepen sinds de cember 1993 erg moeizaam. De Tweede Kamer stelde boven dien uit dat tweederde van de arbeidsplaatsen bij de AID in Limburg behouden moesten blijven: een complicerende fac- Er is een aantal redenen voor het afketsen van de fusie. Zo is er geen overeenstemming over de vraag onder wiens ministerie de ECD/AID moet vallen, welke minister verantwoordelijk is en wie betaalt. AID en ECD zijn ook te verschillend om goed te kunnen fuseren, zeggen beide partijen. Woordvoerders van de minis ters Van Aartsen (landbouw) en Wijers (economische zaken) re ageren terughoudend op het af ketsen van de fusie. Volgens Van Aartsen valt er in de eerste helft van dit jaar een definitief besluit. Daarbij wordt gedacht aan het laten bestaan van ECD en AID met een nieuwe, over koepelende organisatie die de onderlinge samenwerking moet regelen. Ambtenaren van Wijers menen dat 'alle opties' nog open zijn. Een groep Nijmegenaren heeft bij de Tweede Kamer een klacht Ingediend tegen de nationale ombudsman. Eén van zijn inmiddels vroegere mede werkers zou niet onpartijdig en onafhankelijk zijn geweest. Tij dens een onderzoek naar gedra gingen van de Binnenlandse Veiligheidsdienst is die man zelf bij de BVD gaan werken. De Nijmegenaren, verenigd in het Steunpunt inzage PID- Nijmegen (SIP), dienden ander half jaar geleden bij ombuds man Oosting een klacht in over hun burgemeester D'Hondt. Die zou op door SIP gestelde vragen over de plaatselijke in lichtingendienst (PID) onjuiste, tegenstrijdige en onvolledige antwoorden hebben gegeven. De PID's zijn te beschouwen als vooruitgeschoven BVD-posten. Toen de groep in november vorig jaar telefonisch informeer de naar de stand van zaken in het onderzoek, kreeg zij van een sage pers houden met klachten over de geheim ken on dossier: De man heeft volgens SIP op 3 juli 1994 bij de BVD gesollici teerd, terwijl hij nog tot 1 no vember aan het onderzoek werkte. De Nijmeegse groep stelt dat de ombudsman hem onmiddellijk van het onderzoek had moeten afhalen. Oosting bevestigde gisteren dat zijn vroegere medewerker nu een baan heeft bij de BVD, maar hij ontkent dat er sprake is van partijdigheid. Volgens de nationale ombudsman heeft de man zijn onderzoek in augustus afgerond en pas daarna gesolli- alkmaar gpd noteren 'Hierbij stel ik het slachtoffer aansprakelijk voor alle materiële en immateriële schade voortvloeiende uit dit ongeval'. Machinisten moeten de verklaring niet onderteke nen, als deze zin niet in de ver klaring wordt opgenomen, vindt deWM. i Amsterdam voortgeduwd door zijn broer. Belbo Film Producties volgt hem in Nederland e rde Humanistische Omroep Stichting. De film zal eind dit jaar worden uitgezonden. 5^ ■J fv I en 75 minuten lange PIETÉR VAN DER HOUWEN amsterdam Justitie neemt de strafklacht tegen Poncke Princen, ingediend door de vereniging van Indië-veteranen VOMI, niet in behandeling. Dat heeft Justitie in Amsterdam gisteren be sloten. Behandeling levert namelijk niets op. De veteranen beschuldigen Princen, die tijdens de strijd om de onafhankelijkheid van Indonesië overliep naar de voorvech ters van de republiek, van het in de val laten lopen van Nederlandse militairen. Door toedoen van Princen zouden er twintig zijn omgekomen. De klagers hadden de strafklacht ge stuurd naar mr. P. Brilman, die belast is met de opsporing en vervolging van oorlogsmis dadigers uit het Europa van de Tweede We reldoorlog. De strafklacht had echter naar het openbaar ministerie in Arnhem gemoe ten. Brilman wil echter geen ander parket opzadelen met de klacht. „Het is namelijk op voorhand duidelijk dat de Wet Oorlogs strafrecht van 1952 niet van toepassing is op de feiten die in de aangifte worden ge noemd, omdat die feiten plaatsvonden vóór de inwerkingtreding van die wet", aldus Brilman. Machinisten moeten mensen die zich voor de trein hebben gegooid altijd aansprakelijk stel len voor schade die de treinbe stuurder oploopt. Die aanspra kelijkheid moet ook gelden voor de nabestaanden. Dit stelt de Vakvereniging Voor Machinis ten van NS (WM). Volgens WM-voorzitter M. Borghouts is het de bedoe ling een vangnet te creëren voor machinisten die bij zelfmoor dacties betrokken raken en ver volgens worden afgekeurd om dat ze het geestelijk niet meer aankunnen. „Voorheen kregen deze mensen binnen de NS vaak een andere functie aange boden. Die banen zijn er niet meer. Veelal worden ze nu afge keurd en gaan er in inkomen fors op achteruit. Wij willen dat er een manier wordt gevonden waarop deze mensen een struc turele aanvulling op hun uitke ring kunnen krijgen", aldus Borghouts. Elk treinongeval of bijna-on- geluk veroorzaakt door een derde wordt geregistreerd. De spoorwegpolitie heeft daar voor een standaardformulier, waarin volgens Borghouts de passage ontbreekt 'dat de ma chinist niet aansprakelijk is voor enige schade door het ongeval'. De WM wil die zinsnede er in hebben. „Zo'n toevoeging is voor ons machinisten een gevoelskwes tie. We willen het zekere voor het onzekere", aldus de WM- voorzitter. De vakvereniging raadt haar leden echter ook aan in de verklaring altijd te laten 'Bewaking van arrestant geen taak van agent' DEN HAAG GPD In politiebureaus moeten pro fessionele bewaarders worden aangesteld voor de bewaking van gevangenen. Gewone poli tieagenten zijn niet voldoende opgeleid voor deze specifieke taak, zo concludeert de landelij ke Commissie van Toezicht voorde Politiecellen. Volgens voorzitter W.Waal kan van een gewone agent niet worden verwacht dat hij een goede arrestantenbewaarder is. In het korpsblad van het regio nale politiekorps Haaglanden (Den Haag en omgeving) pleit hij dan ook voor professionele bewaarders. Een gevangenisregime is doorgaans humaner dan de si tuatie in het cellenblok van een politiebureau, waar het er vol gens Waal vaak strenger aan toe gaat. Dit wijt hij onder meer aan het feit dal in gevangenissen speciaal opgeleide bewaarders werken, terwijl agenten in poli tiebureaus bij toerbeurt zorgen voor de arrestanten. delijk té stellen voor de bedrijfs schade die de man heeft gele den. Volgens zijn advocaat mr. Vink is het bedrijf vrijwel failliet. Over de feitelijke handelwijze van de zakenman heeft de rechtbank geen oordeel gege ven nu de schadeclaim van de fiscus niet ontvankelijk is ver klaard en de dagvaarding nietig is bevonden. Volgens de fiscus kocht de man stelselmatig 'slapende' vennootschappen op, haalde daar het vermogen uit en ver kocht de lege vennootschappen door aan stromannen. De ver schuldigde vennootschapsbe lasting, geschat op enkele hon derden miljoenen guldens, kon de fiscus daardoor niet meer in- Verspaget rakelt oude discussie op Er is alle reden om de organisa ties onder de loep te nemen die subsidie krijgen van de regering om ontwikkelingswerk te be drijven. Ook de verdeling van het geld moet aan de orde wor den gesteld. Dat betoogde PvdA-woordvoerster voor ont wikkelingssamenwerking Ver spaget gisteren op een nieuw jaarsbijeenkomst van de hulp organisatie Cebemo in Oegst- geest. De grote organisaties zijn ver- a'mbtelijkt en door hun levens beschouwelijke achtergrond te star in de keuze van hun 'part ners' in de ontwikkelingslan den. „Zij moeten afstappen van het gebiologeerd zijn door con fessie", aldus Verspaget. Zij doelde daarbij vooral op de vier medefinancieringsorganisaties (MFO's): Cebemo (katholiek), ICCO (protestant), Hivos (hu manistisch) en Novib (neu traal). De vertegenwoordigers van hulporganisaties in de zaal rea geerden uiterst geprikkeld. IC- CO-directeur C. Oskam vond dat de discussie wel erg vanuit Nederland wordt gevoerd. Om dat in Nederland sprake is van ontkerkelijking moet de finan ciële verdeelsleutel tussen de MFO's worden aangepast, zo constateerde hij. Verspaget rakelde een discus sie op die vorig jaar oktober be gon. Toen opperden politici van PvdA, D66 en WD voor het eerst de verdeelsleutel voor de MFO's aan te passen, omdat in Nederland minder draagvlak bestaat voor de confessionele organisaties. Van de ruim 400 miljoen gulden die de MFO's jaarlijks krijgen, gaat twee derde naar ICCO en Cebemo. Novib en Hivos kunnen rekenen op respectievelijk 22 en 11 procent. Minister Pronk (ontwikke lingssamenwerking) probeerde tijdens de behandeling van zijn begroting een einde aan de dis cussie te maken. Hij zei geen behoefte te hébben aan een herschikking van de middelen van de MFO's. „Ik ben niet ge ïnteresseerd in één grote orga nisatie. Het hebben van de ei gen kanalen voor de hulpverle ning komt de kwaliteit ten goe de." De minister werd hierin gesteund door het CDA en de kleine christelijke partijen. De schoonmaakbranche (115.000 werknemers) schept in de komende twee jaar duizend extra banen voor langdurig werklozen. Dat is één van de uitkomsten van de CAO-onder- handelingen, die gisteren met een principe-akkoord werden afgesloten. De schoonmaak- CAO, de eerste grote collectieve arbeidsovereenkomst die voor dit jaar wordt afgesloten, geldt voor twee jaar. Naast de afspraak over extra arbeidsplaatsen hebben de werkgeversorganisatie OSB en de industriebonden van FNV en CNV overeenstemming bereikt over een loonsverhoging van 1,5 procent per 1 januari 1995. Vol gend jaar gaan de lonen met nog eens 2 procent omhoog. Verder ontvangen de werkne mers dit jaar twee eenmalige uitkeringen van honderd gulden bij een fulltime-dienstverband. zwolle richard schuurman Op de komende Auto-RAI volgende maand zal het nog eerder uitzondering dan regel zijn, maar op de volgende editie in 1997 staan er alleen nog maar nieuwe types die standaard zijn uitge rust met een anti-diefstalsysteem. En op de tentoonstelling van 1999 zal he lemaal geen auto zonder beveiligings systeem meer zijn te vinden. De Eu ropese Unie heeft de autodief de oorlog verklaard, zo lijkt het. Door het verplichte anti-diefstalsysteem moet het in ieder geval een stuk minder interessant worden een nieuwe auto te stelen. Een zogeheten immobilizer zorgt ervoor dat de motor niet aan de praat is te krijgen, zodat de autodief weinig ple zier aan zijn 'buit' beleeft. Een door de fabriek ingebouwd systeem klinkt als het Ei van Columbus. De con sument krijgt er een stuk veiligheid bij, al zal daarvoor wel enkele honderden guldens extra moeten worden betaald. Toch moeten de verzekeraars eerst nog zien of de verplichte beveiliging de dief- stalcijfers daadwerkelijk drukt. Woordvoerster A. van Leeuwen van het Verbond van Verzekeraars sluit een aan tal ontwikkelingen niet uit. „We hebben de indruk dat de diefstal van auto's zich begint te stabiliseren, maar dat er wel een toename is van het aantal autokra ken. Of dat pogingen tot diefstal waren die mislukten omdat er een beveiligings systeem in de auto zat, is moeilijk te zeg gen." Ook zou zich een verschuiving kunnen voordoen in de diefstal van nieuwe naar oudere auto's, die vaak niet zijn beveiligd. Dit jaar moet blijken of deze door de Centrale Recherche Infor matiedienst (CRI) waargenomen ont wikkeling doorzet. Voorlopig gaan de verzekeraars hun ei gen weg met een in november gepresen teerd actieplan, dat onder meer voorziet in betere preventie tegen diefstal en in braak. Een ander 'speerpunt' moet een nog betere registratie van vermiste au to's worden, zodat de kans op opsporing groter wordt. De specialisten op het gebied van auto beveiliging zijn er ook nog niet geheel gerust op dat de Europese regels de dief uitschakelen. „Mijn grote angst is dat een door de fabriek ingebouwd beveili gingssysteem op termijn zo lek is als een zeef', bekent ingenieur T. Koopmans van de Stichting Certificering Motorrij tuigbeveiliging. Deze instantie in Capelle aan den IJssel stelt de technische nor men op'waaraan anti-diefstalsystemen in Nederland moeten voldoen. Koopmans is bang dat de systemen niet deugen: „Bij een fabriekssysteem weet de dief dan in één keer hoe hij alle auto's van een bepaald merk en type moet ste len. Bij een auto met een individueel systeem moet hij maar afwachten wat hij aantreft." Om te voorkomen dat die nachtmerrie uitkomt, zijn Koopmans en collega's in binnen- en buitenland constant bezig de 'zwakke schakel' in de beveiligingssyste men te zoeken. Menig autofabrikant is al teruggefloten, zoals Koopmans illu streert met een voorbeeld van een fabri kant die dacht over een uitstekend sys teem te beschikken. „Maar door een voudigweg een gaatje in het portier te boren, kon je bij de bedrading komen en zo de beveiliging uitschakelen." Indien de Europese maatregelen effect sorteren, zullen de diefstalcijfers van nieuwe auto's er volgens Koopmans over enkele jaren heel anders uitzien. „Veertig procent van alle auto's wordt nu gestolen voor joyriding. Dat is met een blokkeringssysteem volledig uit te bannen. Nog eens veertig procent wordt gestolen door semi-professionals die de auto's exporteren, de onderdelen eruit halen of omkatten (de auto een andere identiteit geven). Deze categorie is zeker te halveren door een combinatie van blokkerings- en alarmsysteem." De pro fessionals, de dieven die 'op bestelling' - werken, blijven echter een probleem. „Die weten altijd wel een manier om een auto te stelen. Desnoods nemen ze hem op een trailer mee." Wat moet je vragen voor je 420ste verjaar dag? Dat vroeg de Rijksuniversiteit Leiden zich af. Op 8 februari 1995 is het namelijk 420 jaar geleden dat Neder lands eerste universiteit vvcrd gesticht. De oplossing was simpel. Zoals dat hoort bij een oude en eerbiedwaardige instelling vraagt de Leidse universiteit geen verjaar dagscadeaus. maar geeft ze cadeaus weg. Ter gelegenheid van haar 84ste lustrum geeft ze je de kans op een jaar gratis studeren: alle kosten boven je basisbeurs (college- en boekengeld, kamerhuur, levens onderhoud) neemt de universiteit voor haar rekening! Uitdaging 'Daar moet je natuurlijk wèl wat voor doen. Wie in Leiden wil gaan studeren, mag niet bang zijn voor intellectuele uitdagingen. Daarom is er een opstelwed strijd uitgeschreven, waar je aan deel kan nemen als je dagonderwijs volgt in 4,5 of 6 vwo. De winnaar gaat een jaar gratis studeren, maar ook de tweede en derde prijs mogen er zijn: een gratis collegekaart en een boeken beurs van 500. Nieuwsgierig? Wil je weten wat de opstelwedstrijd precies inhoudt? Stuur dan de nevenstaande bon in of bel tele foonnummer (07127 31 09. Dan maak ook jij kans op een jaar gratis studeren in Leiden. Stuur mij informatie over de lustrumopstelwedstrijd. Plaats school: Opsturen aan: Rijksuniversiteit Leiden. Luslmmsccrciariaal Antwoordnummer I03ML 2300 WB Leiden, ten postzegel is

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 3