'Ik groei weer naar een hoogtepunt' 'Ik ben nu wel een beetje trots op mezelf T Tien jaar geleden: vanuit het niets naar schaatsroem Hein Vergeer begon de winter van 1985 als een beroemdheid in Haastrecht. Evert van Benthem genoot precies tien jaar geleden alleen bekendheid in St.Jansklooster. Twee dorpshelden op de gladde ijzers. Buiten de gemeentegrenzen wist bijna niemand van beider bestaan. Dat veranderde van het ene op het andere moment. Vergeer werd in '85 eerst Europees en later ook wereldkampioen allround. Op 21 februari van dat jaar ontstond nationale gekte rond Evert van Benthem, toen hij de eerste Elfstedentocht sinds 1963 op zijn naam schreef. Een jaar later gebeurde exact hetzelfde. Vergeer prolongeerde zijn titels, Van Benthem liet zich opnieuw kronen tot koning van de Bonkevaart. Hoewel verschillend van karakter (Vergeer het bluffertje uit de randstad, Van Benthem de bescheiden veeboer uit Overijssel) en actief in twee aparte schaatsdisciplines, hadden beiden sportief veel gemeen. De twee twintigers kwamen uit het niets, sleepten twee jaar achtereen de vetste kluiven weg, maar presteerden na twee topwinters amper meer. Vergeer kreeg te veel last van een blessure, Van Benthem werd in de steek gelaten door moeder natuur, die hem het ijs op de sloten niet meer gunde. Langzaam keerden zij weer terug naar een normaal leven. Evert van Benthem tussen zijn koeien en kazen, Hein Vergeer met het oor aan de autotelefoon. Na tien jaar kijken Vergeer (33) en Van Benthem (36) nog eens terug op hun memorabele winter van 1985. ZATERDAG 7 JANUAR11995 Evert van Benthem en echtgenote Jeanette in hun kaaswinkel. foto cpd teunis versluis Evert van Benthem op 21 februari 1985 als winnaar van de Elfstedentocht door de finish. Na 22 jaar had Reinier Paping een opvolger. I oen op 21 februari 1985 om half I zes in de ochtend de Elfsteden- meute werd losgelaten in de Fries land-hal, was voor iedereen klip en klaar uit welk select groepje na 22 jaar de opvolger ,.yan Reinier Paping zou komen: Niesten, Rui tenberg, Kooiman, Van Wijhe. Zij vetrokken als de grote favorieten. Maar bijna zeven uur 'tater viel een klein, onbekend en bovenal drijfnat mannetje op de Bonkevaart in de ar- 'ïhen van koningin Beatrix, haar commissaris Hans Wiegel, Elfsteden-voorzitter Jan Sipke- rtna en NOS-verslaggever Evert ten Napel. Evert van Benthem was zijn naam. 'Evert •wie Van Benthem, bijna tien jaar later terug blikkend: „Natuurlijk was het een verrassing, «dok voor mij. Tot aan die Elfstedentocht had •ik nauwelijks op natuurijs geschaatst. Er "werd van mij gezegd, dat ik een typische kunstijsschaatser was. Achteraf bekeken een fabeltje, maar ik geloofde er tot op dat mo ment ook in." Evert van Benthem was tot die donderdag ochtend in 1985 een onbekende schaatser, veeboer te St.Jansklooster. Getrouwd met Je anette, net vader geworden van Rolf. De Elf stedentocht-zege maakte een einde aan het rustige leventje in het boerengezin. Alles en iedereen verdrong zich op het kronkelige landweggetje net buiten St.Jansklooster, een dorpje in de buurt van Giethoorn. 'Evertje kijken' werd een attractie. Tot op de dag van vandaag. „We zitten hier midden in een toe- ristisch gebied. Buschauffeurs namen mijn boerderij op in hun route. Soms gaat het me te ver, als mensen uit de bus stappen en door de tuin en om het huis heen banjeren. Som migen durven me aan te spreken, maar an deren schrikken als ze me zien. Mensen kij ken tegen me op, terwijl ik me helemaal geen vedette voel. Een rare gewaarwording. Ik heb het idee, dat ik niet ben veranderd. Maar de wereld om me heen wel." Van Benthem liep tot die 21ste februari se rieus met emigratie-plannen rond. Die ver dwenen daarna in de ijskast. „We wilden weg 'uit Nederland, omdat we door de overheid te zeer betutteld werden. Dat benauwde ons. Nieuw-Zeeland trok. We wilden verkassen, omdat we door de superheffing in de proble men waren gekomen. In 1983 waren we op de boerderij begonnen met vijftig koeien. Door de superheffing moesten we terug naar dertig. Te weinig voor de investeringen, die we hadden gedaan. Door de Elfstedentocht was ons plan om te verhuizen meteen van de baan. Een paar jaar geleden hebben we het nog eens overwogen. We hebben toen alles bekeken... kerken, scholen...maar ja, Nieuw- Zeeland, het is wel de andere kant van de we reld. We voelden ons er'toch niet prettig." Dries van Wijhe riep voor de start in Leeuwarden, dat voor de winnaar een miljoen aan sponsorcontracten en dergelijke lag te wachten. Van Benthem moet er nu nog om lachen. „Het kan ook niet in mijn sport. Die is te klein om veel te verdienen. Wil je miljonair worden, dan moet je gaan tennis sen, maar niet schaatsen. Vergeer en Van Gennip zijn toch ook niet binnengelopen?! Men riep ook, dat ik rijk zou worden door alle winkelopeningen. Vergeet het. Ga maar na. Stel, dat ik 2000 gulden vraag aan een winke lier. Dan gaan je reiskosten er vanaf, en moet je degene die het werk op de boerderij van je overneemt betalen. Daarna komt ook de be lasting nog eens langs. Je mag blij zijn, als je 750 gulden overhoudt. Dat schiet toch niet op...?! Hoeveel winkels moet je wel niet ope nen om aan het miljoen te komen?" „Wat wel aantikte, waren de cadeaus. Een bedrijf gaf me een terreinwagen. En van een KI-firma kreeg ik stierensperma om mee te fokken. Containersperma heette dat. Er stond hier zelfs een Belgische journalist op de stoep, omdat die dacht, dat ik een container vol met sperma kreeg aangeleverd. Leek 'm een leuk verhaal, maar het klopte niet. Con tainer was de naam van de firma. Het sperma zat verpakt in rietjes. Ik kreeg 70 van die rietjes van tweehonderd gulden per stuk. Dat was voor mij leuke handel." Als van Benthem gewild had, was hij na fe bruari '85 niet meer weg te slaan geweest van de buis. Maar hij wilde niet. „Knete- mann, Vanderlijde en Van der Burg kom je vaak in een panel tegen. Ik hou daar niet zo van. Ik voel me niet echt prettig in die we reld. Daarom heb ik bijna altijd bedankt. Wat ik wel weer leuk vond, was die TV-reclame voor Calvé-pindakaas. Dat had ik zelfs gratis gedaan. Dat is toch een grappig filmpje, niet waar?" Nadat Van Benthem en gezin (inmiddels drie zonen) hun tweede emigratie-aafidrang hadden onderdukt, stortte de tweevoudige Elfstedentocht-winnaar zich op de kaas. Klein en groot, jong- en oud-belegen. Sinds anderhalf jaar lokt een groot bord de klant naar binnen. Benthemmer Boeren staat er op. Vooral de baby-kaasjes gaan als handzaam souvenir vlot over de toonbank. Een deel van de boerderij is stal voor de 45 koeien, die door de computer worden gevoerd en door Van Benthem gemolken. In een ander deel bevindt zich de kaasmakerij en de winkel, waar Jeanette van Benthem alle waar aan man brengt. Niet alleen de door haar echtge> noot gemaakte kaas, maar ook produkten a\k honing en mosterd. Plus de ontontbeerlijke T-shirts met het kaas-logo en een afbeelding van de schaatser. Vooral op drukke zomerdagen is het op Van Benthems boerderij een komen ep gaan van toeristen. Op de voormalige hoon zolder krijgen ze van de levende legende zelf via de video informatie over het wel en wees op de boerderij. De Elfsteden-heelden ont-l breken niet. „Aan de reacties van de mensen merk ik, dat ik toen iets heel bijzonders heb gepresteerd. Dat had ik voorheen niet. Ik hep nu wel een beetje trots op mezelf." Of er ooit nog een video komt met een den de Elfstedenzege van Evert van Benthem? Hijzelf gelooft er niet in. „Ik hen niet zo goeq meer als tien jaar terug. Zesde of zevende; meer zit er niet in. Maar dat is geen ramp; hoor, want jk heb 'em al twee keer gewon? nen." Evert van Benthem, tussen koeien en kazen lang de wens van de klant." Daarnaast is htj nog steeds betrokken bij de schaatssport, met name als manager van Falko Zandstra. Vergeer (sinds acht jaar getrouwd, vader van twee dochtertjes) zegt lol te hebben in zijn nieuwe bestaan. „Ik groei weer naar een hoogtepunt. Ik ben iets gaan doen, waar ik denk goed in te zijn." Zijn zelfvertrouwen ligt nog immer op recordhoogte. „Ik ben voor die bedrijven een toegevoegde waarde. Het ii een voordeel, dat ik daarbij een bekendé naam heb. Maar dat ik teer op de roem vaij vroeger... nee, absoluut niet. Ik heb vijf jaa'r nodig gehad om te bewijzen, dat ik geep sportman meer ben, maar organisator van evenementen. Zover ben ik nu. Ze willen me; omdat ik m'n zaken goed regel en niet omdaj ik ooit 6.54 op de vijf kilometer reed." 'Of Vergeer alles uit zijn carrière heeft ge haald? Nee. De blessure gooide roet in liet (olympische) eten. En waarschijnlijk ook de successen van Evert van Benthem. Maar: het blijft een vraag of Vergeer publicitair nog be? ter gescoord als er in zijn twee topjaren geert Elfstedentochten en dus geen Van Benthem waren geweest. „Ik betwijfel of ik commer cieel last heb gehad van Evert. Wc waren ten slotte actief op twee verschillende fronten; Het grappige was wel, dat ze ons door elkaaf haalden. Soms begon een wildvreemde teged mij over m'n fantastische Elfstedentocht. Dat was lachen. Als hij me dan enthousiast be? groetje,piel 'hallo F.vert', riep ik: 'Ja, het wai wel een end hoor, vooral die finish in Japan. Dan zag je 'em kijken. Japan? Ik zat tijdens de eerste Elfstedentocht in het vliegtuig naai; Tokyo. Vandaar." Hein Vergeer, zakenman te Hilversum. foto gpd teunis versluis Op weg naar Eskilstuna, waar op 26 en 27 januari het Eujopees kampioenschap plaatsvond, werd begin '85 al duidelijk, dat er een nieuwe en vooral luidruchtige lichting Oranje schaatsers op punt van doorbreken stond. Hilbert van der Duim en Frits Schalij, de schuchtere veteranen van de ploeg, hingen er als gewoonlijk stilletjes bij in het vliegtuig. De nieuwkomers Hein Vergeer en Emiel Hop man daarentegen hadden enkele stoelen ver der met grote cowboyhoeden op het hoofd praatjes voor vier. Van der Duim gold op dat moment als de grote favoriet, Vergeer was een gevaarlijke outsider. In dat Joar koude weekeinde in Zwe den - tijdens de tien kilometer vroor het circa 25 graden - loste de Haastrechter zijn Friese collega af als kopman van de Nederlandse schaatsploeg. Vergeer won de eerste drie af standen en mocht zich, wat toen reglemen tair nog mogelijk was, al voor de afsluitende 10.000 meter de nieuwe Europees kampioen allround noemen. Van der Duim werd roem loos vierde. De volgers van de Oranje-toppers moésten wennen aan de nieuwe man. Met een brede grijns op het gezicht, twinkelende oog jes en een hoop bravoure meldde hij zich bij de pers. Die was Van der Duim nog gewend. Stug, verlegen en altijd in voor een vreemde stunt (het verzonnen vogelpoep-verhaal, een rondje te weinig, valpartijen). Zijn opvolger was niet op zijn mondje gevallen en leek zijn hele leyen al van uur tot uur uitgestippeld te hebben..Vergeer: „Ik was et?rt sporter met een eigen nïening. Ik heb van jöngsaf,aan voor ogen gehad om via de sport een maatschap pelijke carrière op te bouwen. In Eskilstuna riep ik meteen dat ik later iets in de public re lations wilde gaan doen. Dat kwam toen mis schien blufferig over, maar ik had dat al veel Het triomfantelijke gebaar van de winnaar: Hein Vergeer Europees kampioen 1985. Achter hem Frits Schalij. Hein Vergeer, zakenman langer in mijn kop zitten. Ik was zelfverze kerd en al op jonge leeftijd heel gedreven. Hilbert van der Duim was Fries en dacht in het Fries. Ik keek een stapje verder, dacht meer na over dingen, voor ik tot actie over ging. Hilbert was impulsiever en had moeite in de omgang met de pers. Hij kon ook zo ex treem zijn. Ik dacht soms: joh, denk eerst eens na voor je iets zegt. Hein Vergeer zette, net als kort daarna Leo Visser, Haastrecht op stelten. Plus Hamar, Inzeil en Oslo. Honderden rood-wit-blauw beschilderde Haastrechters meldden zich in de jaren tachtig in de voetsporen van hun hardrijdende dorpsgenoot op de ijsbanen. In het Zuidhollandse dorp kon je tijdens een groot schaatstoernooi een kanon afschieten. Een valpartij tijdens een training in decem ber 1986 zorgde voor de eerste haperingen in een totdantoe vlekkeloos verlopen schaats- carrière. Vergeer dacht alles te kunnen pro grammeren, maar kwam bedrogen uit. Uit eindelijk kostte de blessure (aderinsufficiën- tie) hem zijn loopbaan. Hij tobde nog ander half jaar doqr tot en met de olympische 1500 meter in Calgary, maar zijn gouden missie ging jammerlijk de mist in. „Achteraf beke ken had ik, toen ik in het begin met die bles sure kampte, harder moeten optreden. Henk Gemser en zijn medische staf geloofden niet dat ik ernstig geblesseerd was. Die dachten dat mijn zwakke rijden lag aan alle winkels die ik de zomer ervoor geopend had. Ik wist wel beter. Ted Troost ook. Die zei meteen: 'Hein, het is voorbij, kap er maat mee'. Ik had moeten eisen, dat ze me Iietën onderzoeken. Dat deed ik niet, bang voor ruzie in.de ploeg. Uiteindelijk had ik alleen mezelf er maar mee." Vrienden bleken daarna geen vrienden voor het leven. „Ik heb. het meest geleerd van de periode na het schaatsen. Ik wist, dat de mensen me zouden laten vallen, als ik niet meer zou winnen. Ik zag het zo voor mijn neus gebeuren. Ze lopen eerst naast je, maar op het moment dat er een andere kampioen opstaat, geven ze die een hand. Emiel Hop man is de enige echte vriend, die ik aan het schaatsen heb overgehouden." Na de sport kwam Vergeer, zoals gepland, in de snelle zakenwereld terecht. Hij werkte eerst een tijd met Ron Mulder in de sport marketing, maar na de breuk tussen die twee ging de Haastrechter alleen verder in zaken. Compleet met eigen BV, secretaresse en een Hilversumse villa als werkvloer. Wat de direc teur precies doet?Vergeer heeft het over business-to-business, PR-adviezen qan fir- iria's en een stuk relatiemarketing. Voor de leek: als een bedrijf iets voor zijn personeel of relaties wil organiseren, régelt Vergeer alles. „Van het versturen van de kaarten tot aan het toetje. En van een feestavond met artiesten tot een buitensport-programma. Al naar ge

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 33