ZATERDAGS BIJVOEGSEL Elvis Presley leeft voort 'The King' ZATERDAG 7 JANUARI 1995 Als Elvis Presley nog leefde, zou hij morgen zestig jaar worden. Miljoenen fans over de hele wereld zijn er nog steeds van overtuigd dat 'The King' op deze 8ste januari daadwerkelijk zijn verjaardagstaart zal aansnijden. Zo'n 17,5 miljoen Amerikanen (7 procen t van de bevolking) denken dat de rockheld zijn vertrek uit deze wereld heeft voorgewend en een dezer dagen weer zal opduiken. Waaraan ontlenen zij al meer dan zeventien jaar deze ideeën? Een inventarisatie. De 'Elvis Presley' die met enige regelmaat de Amsterdamse Al- bert Cuyp bezoekt, wordt door de marktbezoekers verwelkomd als een goe de grap. Maar voor de vele mensen, die-de echte Elvis overal ter wereld menen te zien, is het bittere ernst. Zij weten het zeker: The King is niet dood, hij leeft. Hun verklaring is simpel: Elvis heeft zijn dood in scène gezet omdat hij genoeg had van zijn door de fans volledig ontregelde bestaan. De poort van Elvis landgoed in Memphis, in de Amerikaansestaat Tennessee, werd permanent 'bewaakt' door horden aanbid ders, die hem overal volgden en hem zo on geveer doodknuffelden. Elvis verlangde naar een normaal, eenvoudig leven, zoals hij dat gekend had in zijn jeugd. Daarom sloeg hij op de vlucht, eerst met pillen en drugs en uit eindelijk door zijn dood voor te wenden. Zijn 'dood' was de enige uitweg. Na die fatale 16e augustus in 1977 werd de mythische betekenis van Elvis alleen nog maar groter. CD's, boeken en de bekende prullaria bleven verkopen. En ook de gekte handhaafde zich. Handige lieden verdienden veel geld met de verkoop van boombladeren uit Elvis' tuin, flesjes Elvis-zweet ('Laat zijn transpiratie jouw inspiratie zijn!'), Elvis-wijn ('de wijn die Elvis zou hebben gedronken als hij wijn zou hebben gedronken') en zelfs 'Lo ve me tender'-hondèvoer (inderdaad, het hondevoer dat Elvis zou hebben gegeten als hij een hond zou zijn geweest). De fanmail stroomt nog steeds binnen op het tor bedevaartsoord gepromoveerde Gra- celand, dat jaarlijks meer dan een half mil joen bezoekers ontvangt. Duizenden mensen trekken elk jaar op Elvis' sterfdag met kaar sen langs zijn graf. Op Graceland wordt de zestigste geboortedag van Elvis groots ge vierd. Het Memphis Symphony Orchestra voert een compleet Elvis-concert uit, bijge staan door voormalige begeleiders van The King. Elvis zelf zal enkele nummers meezin gen, via het video-scherm wel te verstaan. Morgen vindt in Memphis.de officiële procla matie plaats van de Elvis Presley Dag. Geschillen Als geen ander blijft Elvis de collectieve ver beelding prikkelen. 'Kenners' vechten bittere geschillen uit over de kleinste details van zijn leven. De grootste strijd gaat uiteraard over zijn al dan niet verscheiden uit deze wereld. De controverse begon direct nadat bekend werd dat Elvis op 42-jarige leeftijd was over leden. Zijn vriendin Ginger Alden had de 120 kilo zware rocklegende in foetushouding op de vloer van de badkamer gevonden. De officiële doodsoorzaak luidde dat zijn hart het had begeven. Niemand geloofde het, gezien alle verhalen over drugs en pillen en het feit dat hij juist nog was gekeurd voor zijn levensverzekering (die overigens nooit werd gëincasseerd). De gang van zaken bracht een vloedgolf aan speculaties op gang. Als met de doodsoorzaak werd gesjoemeld, waarom zou er dan niet nog veel meer gerommeld zijn? Wat had men te verbergen? Al snel gingen stemmen op dat Elvis nog in leven was en zijn dood had gefingeerd. De 'bewijzen' daar voor stroomden binnen. De fans twijfelden vanaf het moment dat ze Elvis in zijn kist zagen geen moment: dit was hun idool niet. Ook verpleegkundigen, artsen en bewakers herkenden hem niet. El- vis' vader Vernon Presley probeerde vrienden ervan te weerhouden naar zijn opgebaarde zoon te komen kijken. Rouwenden vertelden dat het dichtbij de kist opvallend koel was. Dragers verklaarden dat de kist abnormaal zwaar was. Werden het overgewicht en de kou veroorzaakt door een vriesinstallatie in de kist, diè het smelten van de wassen pop moest voorkomen? De reeks vragen en onopgehelderde zaken rond Elvis' dood is eindeloos. Ook het als on volledig en frauduleus bestempelde autop sierapport riep meer vragen op dan het ant woorden gaf. Waarom werd de maaginhoud vernietigd voor de autopsie? Waar zijn de in de dossiers ontbrekende foto's van het lijk, medische aantekeningen en toxicologische rapporten gebleven? En waarom sloot de po litie de zaak nog dezelfde dag? Er bestaan verschillende lezingen over het tijdstip van Elvis' dood, over zijn lichaamshouding, ge wicht, over het boek dat hij las en over de kleur van zijn pyjama. 'Bewuste fout' Vader Vernon stookte het vuurtje verder op door Elvis, die aanvankelijk op de Forest Hill begraafplaats ter aarde werd besteld, al snel naar Graceland te halen. Eerst had hij het li chaam van Elvis' moeder Gladys nog laten opgraven en in de witmarmeren grafkelder van haar zoon laten bijzetten. Maar kort daarna werd het tweetal herbegraven op Gra celand. Vernon verklaarde bang te zijn dat El- vis' stoffelijk overschot zou worden gestolen. Anderen dachten dat Vernon niet wilde riske ren dat het graf zou worden geopend en dat zou uitkomen dat het niet Elvis was die erin lag. Vernon pakte het op Graceland grondig aan. Een tonnen wegende granieten plaat be dekt de grafkelder en de enorme, naadloos dichtgegoten kist. Vernon dacht de zaak afge sloten te hebben, maar de discussie over het openen van het graf om te kunnen aantonen dat Elvis inderdaad was overleden, was vanaf dat moment geopend. Ook de naam op de grafsteen Elvis Aaron Presley wekte beroe ring. Elvis tweede naam was niet Aaron, maar Aron. In alle officiële documenten staat: Aron. Aanhangers van de samenzwerings theorie kennen de verklaring: Elvis was zeer bijgelovig. Als hij zijn dood zou voorwenden, zou hij nooit zijn echte naam op de steen laten zet ten. Daarmee zou hij het noodlot immers verzoeken. Vandaar de bewust gemaakte spelfout. Ook de locatie van Elvis' graf riep vraagtekens op. Elvis adoreerde zijn moeder en zei altijd dat hij naast haar begraven wilde worden. Vernon zorgde daarvoor toen het tweetal naar Graceland kwam. Maar toen hij in 1979 zelf overleed, werd hij tussen Elvis en Gladys in gelegd, zodat moeder en zoon niet langer zij aan zij liggen. Niet alleen de roddelbladen voeden de twijfels. Ook Elvis-intimi doen daar volop aan mee. Ex-echtgenote Priscilla sprak niet over Elvis' dood, maar zei: 'Sinds Elvis ons heeft verlaten'. Een goede vriend bij platenmaat schappij RCA liep de dag na Elvis' dood vro lijk fluitend door het kantoor, alsof er niets gebeurd was. Elvis' manager 'kolonel' Tom Parker vloog op 16 augustus niet naar Mem phis, maar naar New York om een deal over merchandising van Elvis-artikelen af te ron den. Bij de begrafenis liet hij geen traan. ,,Er is niets veranderd", zei hij vaak. Opvallend De zaken liepen na Elvis' dood zelfs-beter dan ooit. Als toeristenattractie werd Grace land een goudmijntje. ,Van alle Elvisplaten werd de helft pas na zijn dood verkocht. In de 24 uur na zijn verscheiden kwam er voor vele miljoenen dollars aan bestellingen bin nen. RCA kon daar moeiteloos aan voldoen, want men had een enorme voorraad aange legd. In de periode voor 16 augustus hadden de persen dag en nacht gedraaid. Voor T- shirts en andere souvenirs gold hetzelfde. Overal werden aanwijzingen gevonden dat Elvis' dood een opzetje was. De laatste optre dens besloot hij opeen's met My Way ('And now the end is near'). Hij zou op 16 augustus aan een nieuwe tournee beginnen, maar be stelde geheel tegen zijn gewoonte in geen nieuwe kostuums en ging niet naar de kap per. Hij maakte toespelingen op zijn 'verdwijning' en 'iets groots' dat stond te ge beuren. Tijdens een van de laatste concerten zei hij tegen zijn stiefbroer Rick: „Weet je, ik zie er vanavond misschienmiet al te best uit, maar in mijn kist zal ik er prima uitzien!" Kort voor zijn dood veranderde Elvis zijn testament, onterfde tal van vrienden en liet alles na aan dochter Lisa Marie en Vernon. Zijn vader, die hij normaal gesproken ruim zou overleven, benoemde hij als beheerder van zijn nalatenschap. Hij nam afscheid van vrienden en zei trouwe personeelsleden dat ze naar ander werk moesten omzien. Vrien den en ziekenhuispersoneel herinneren zich dat Elvis verschillende malen bewusteloos heid of zelfs de dood had voorgewend, tot in het ziekenhuis toe. Elvis wist alles van farma cie en wist welke combinatie van pillen een coma konden suggereren. 'Numerologen' meldden dat 16 augustus 1977 een perfecte datum was om te 'vertrek ken'. Elvis was gefascineerd door Cheiro's Book of Numbers. Hij had het altijd bij zich op reis en thuis lag het op zijn nachtkastje. Data van concerten, het uitbrengen van al bums, zijn hele leven schikte Elvis naar num mers. Volgens deze theorie had Elvis de sterfdag van Gladys (14 augustus) uitgekozen voor zijn afscheid, maar koos hij uiteindelijk voor 16 augustus omdat die dag numerolo- gisch zeer gunstig viel. De 'bewijzen' Overigens bleek 'Cheiro's Book' na Elvis' dood verdwenen. Evenals tal van andere per soonlijke bezittingen, zoals sieraden, foto's en dagboeken, werd het nooit gevonden. Ve len herkennen in Elvis' afscheid de meester hand van Tom Parker. De Kolonel, geboren in Breda als Dries van Kuijk, wist als geen ander hoe je kon 'verdwijnen'. Zelf nam hij een nieuwe identiteit aan toen hij in 1929 illegaal naar Amerika kwam. Vanaf dat moment heette hij Tom Parker en was hij geboren in Huntington, West-Virginia. En dan zijn er de stoffelijke 'bewijzen' dat Elvis nog leeft. Er is een foto, vier maanden JOHN OOMKES ELVIS A(A)RON PRESLEY (8 januari 1935 16 augustus 1977). Een van de allergrootsten in de geschiedenis van de popmuziek. King of Rock 'n' Roll. Meer dan 1,2 miljard platen verkocht. Hoofdrollen in 33 films. Belangrijkste opnamen verzameld op viertal CD-compilaties: The Essential Fifties Masters, The Essential Sixties Masters, The Complete Sun Sessions en Elvis Collectors Gold. Verwacht wordt: The Essential Seventies Masters. ZOON VAN VERNON PRESLEY (vrachtwagenchauffeur) en Gladys Smith (naaister), beiden aanhangers van de First Assembly of God, een kleine christelijke gemeenschap. Tweelingbroer Jesse Garon kwam levenloos ter wereld (aanleiding tot mythevorming: The Firstborn is Dead). Elvis wordt geboren in Tupelo (Mississippi), groeit op in Mem phis (Tennessee). Na de middelbare school wordt hij vrachtwa genchauffeur. FABRICEERT ZELF in 1953 bij de Memphis Record Service, on der het motto 'Neem uw eigen stem op', zijn eerste plaatje met twee countryliedjes: My Happiness en That's When Your Hearta ches Begin. Een jaar later neemt Presley op voor Sun Records, het legendarische label van Sam Philips. Arthur Crudup's 'That's Al right Mama' vormt het begin van een lange serie opwindende op namen. Presley combineert blues en country tot rockabilly en rock 'n' roll. IN DE TWEEDE HELFT VAN 1954 komt Presley onder contract van een geërpigreerde Nederlander, 'Colonel' Tom Parker sa men met Brian Epstein en Andrew Loog Oldham een van de le gendarische popmanagers. Parker brengt Presley in 1955 onder bij RCA Victor (een grote platenmaatschappij) voor het dan zeer hoge bedrag van 35.000 dollar. Heartbreak Hotel ('Since my baby left me...') is de aanzet tot Presley-manie. Er volgen klassiekers als Hound Dog, Don't be Cruel, Love Me Tender. Hollywood contracteert Presley en bouwt het idolatie nog verder uit. BELANGRIJKE PUNTEN IN ZIJN CARRIÈRE: optreden in Ed Sullivan Show (1956), indiensttreding in Amerikaans leger in West-Duitsland (1958), opkomst Beatles in 1964, come-back in NBC-TV-special in 1968, historische optredens in Las Vegas, Ma dison Square Gardens, (Aloha from) Hawaii (1973). Huwelijk (1967) met en scheiding (1973) van Priscilla Presley, geboorte dochtertje Lisa Marie. Sindsdien teruggetrokken levend op land goed Graceland. Overlijdt onverwacht in 1977. WORDT POSTHUUM 'SLACHTOFFER' van Albert Goldman, de omstreden biograaf van John Lennon en Lenny Bruce. Diens 'The Last 24 Hours of Elvis Presley' bevat veel gegevens uit tweede of derde hand. Samen met The Elvis Files Was His Death Faked? van Gail Brewer-Giorgo aanleiding tot verdere mythevorming. Dochter Lisa Marie trouwt in 1994 met King of Pop, Michael Jackson. na zijn dood bij het zwembad van Graceland gemaakt, waarop een zeer sterk op Elvis gelij kende gestalte te zien is achter een glazen deur. Talloze mensen zeggen The King na zijn 'dood' te hebben gezien. De meeste waarnemingen vonden plaats in de staten Michigan en Minnesota. Een oudere dame in Michigan verklaarde in 1987 dat Elvis in een oud hotel woonde, zich John Burrows noem de en veel aan karate deed. Priscilla en Lisa Marie zochten hem soms op. Zeker vijf men sen bevestigden het verhaal. Elvis werd vaak gesignaleerd in een super markt in Kalamazoo, Michigan. Hij was kaal geworden en droeg een baard. Ook in tal van andere plaatsen werd hij gezien in restau rants en winkels. Hij zou twee keer op kraambezoek zijn geweest bij Lisa Marie. Country-zanger John Denver beweert een te legram van Elvis te hebben gekregen na diens dood. Elvis zou zelfs enkele malen ge maskerd hebben opgetreden. Elvis-imitator Orion voor de pauze, de echte Elvis erna. Een geluidsband, opgenomen rond 1981, vormt min of meer het sluitstuk in de bewijs voering en haalde 'veel twijfelaars over de streep. Op de tape, die in alle supermarkten te koop was, legt Elvis hoogstpersoonlijk het hoe en waarom uit van zijn in scène gezette dood. Direct na 16 augustus vloog hij naar Hawaii. Hij bleef er een jaar, 'om weer ge zond te worden'. Inmiddels leidt hij een 'nor maal' leven, doet aan racketball, aan karate en schrijft muziek. Elvis is weer gelukkig. Hij vertelt hoe hij regelmatig wordt her kend. Zoals die keer in een supermarkt toen een jonge vrouw achter hem aanliep. „Ze bleef me volgen. Uiteindelijk zei ze: 'Ik kan het bijna niet geloven, maar ik denk dat ik weet wie je bent'. Ze barstte in snikken uit en ik zei: 'Liefje huil maar niet'. Haar tranen ble ven stromen en ze omhelsde me. 'Ik voel wat je hebt doorgemaakt', zei ze, 'en ik zal altijd van je houden'." Elvis vertelt verder hoezeer hij zijn optre dens mist en voorspelt weer op het podium terug te zullen keren, ooit, misschien met Kerstmis. „Dromen kunnen waarheid wor den", zegt hij tot besluit, de luisteraar ver baasd en rillerig achterlatend. Deskundigen onderzochten de tape en verklaarden dat het vrijwel zeker Elvis is. Fans die vooral dol zijn op Elvis' muziek, storen zich vaak aan de sensatie-verhalen. Maar ook in hun gelederen knaagt de twijfel. De roep om het graf te openen om een einde te maken aan alle speculaties, wordt steeds luider. Zolang dat niet gebeurt, blijven de twijfels bestaan en blijft de hoop bij miljoe nen mensen levend. Bij de zestigste geboortedag van een legende

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 31