'Rozen voor vrouw Schmitz' CIA verkeert in diepe crisis na Koude Oorlog Feiten &Meningen China onderdrukt religie in Tibet Woolsey stopt er maandag al mee ZATERDAG 7 JANUARI 1995 De Chinese autoriteiten hebben de bouw van nieuwe kloosters en tempels in Tibet verboden en zijn van plan het aantal mon niken en nonnen te beperken. Dat staat in officiële regeringsdocumenten. „Het huidige aantal kloosters, monniken en nonnen volstaat om te voorzien in de dagelijkse religieuze behoeften van de mas sa. We moeten deze zaak voorzichtig en met geduld benaderen en de religie mag zich nooit ongebreideld uitbreiden. Dat staat in een richtlijn die is gepubliceerd in de Tibet Daily, het officiële orgaan van de Chinese communistische partij in Tibet. Het artikel verscheen op 25 november, de dag waarop een mensenrechtendelegatie van de Verenigde Naties in Tibet aankwam, maar bereikte pas deze week het in Londen gevestigde Tibet Informatie Netwerk. De officiële richtlijn wijst zeven 'duidelij ke problemen' aan die moeten worden 'op gelost'. „Er zijn kloosters geopend zonder toestemming van de autoriteiten en er is te veel religieuze activiteit. De godsdienst heeft een nadelige uitwerking op de pro ductiviteit en verstoort het dagelijks leven van de mensen." Als een onthutsend feit wordt gemeld dat „sommige partijleden zich bijzonder enthousiast hebben getoond over het deelnemen aan religieuze activitei ten". De Chinese autoriteiten maken zich met name bezorgd over de afscheidingsbewe ging in Tibet. In de regeringspublicatie, wordt beweerd dat „een aantal religieuze instituten door een handjevol contra-revo lutionairen worden gebruikt en als contra revolutionaire bases functioneren. We moe ten aan het licht brengen hoe de Dalai La ma de godsdienst gebruikt als een dekman tel voor zijn politieke doeleinden." Op papier garandeert de Chinese grond wet vrijheid van religie. Maar de rege ringspublicatie verschaft inzicht in de reali teit in Tibet: „Het toezicht op kloosters, monniken en nonnen moet worden geïn tensiveerd. We moeten een wettelijke limiet stellen aan het aantal monniken en nonnen en de monniken en nonnen moeten beter worden geïnformeerd over patriottisme en de wet. Het Tibetaanse boeddhisme dient zich te hervormen en zich aan te passen aan het socialistische systeem." Peking heeft zich in het afgelopen jaar ook harder opgesteld tegen politieke acti visten. Onlangs kwam een geheime zwarte lijst aan het licht met de namen van 49 dis sidenten die nu in het buitenland wonen en niet meer naar China terug mogen keren. De lijst bevestigt het vermoeden dat promi nente activisten het land wel mogen verla ten, maar vervolgens niet meer mogen te rugkeren. De lijst is getiteld '49 overzeese leden van reactionaire organisaties die momenteel onder bijzondere controle staan' en werd in mei 1994 uitgegeven door het ministerie van1 openbare veiligheid. Alle studentenlei ders van de pro-democratische beweging van 1989 die naar het Westen zijn gevlucht, staan opde lijst, evenals voormalige politie ke gevangenen die naar de Verenigde Sta ten mochten vertrekken. Mensen die China op eigen kracht via on dergrondse kanalen zijn ontvlucht, worden op de lijst aangeduid als 'categorie één per sonen'. Wanneer ze naar China terugkeren, moeten ze 'onmiddellijk worden gearres teerd, ondervraagd en gerechtelijk ver volgd'. PEKING TERESA POOLE VERTALING: MARGREET HESLINGA Het uitzichtloze bestaan van een 'witteillegaal Een verblijfsvergunning voor illegalen met een 'wit' arbeidsverleden: het voorstel van staatssecretaris Schmitz (justitie) moest vooral helderheid brengen. Onder druk van de Raad van State probeerde ze de ongeschreven en allang toegepaste regels in een wettelijk jasje te steken. Politiek Den Haag reageerde als door een adder gebeten. Niet zozeer het plan zelf viel slecht bij de politiek, alswel de manier waarop Schmitz de zaak naar buiten bracht. Ze had van tevoren niet met de Kamer overlegd. Het plan verdween in de ijskast. Tot teleurstelling van de zeer selecte groep buitenlanders die aan de eisen voldoen en even een glimp van een normaal bestaan opvingen. Wat zou hij de staatssecretaris graag een bos bloemen geven. Mooie rozen, en een zoen op beide wangen. „Vrouw Schmitz verdient het", vindt Moham med. „Ze gaf me weer hoop. Ik woon al zo lang in Nederland. Al die jaren heb ik hard gewerkt, belasting en premies betaald. Hoe kunnen die hoge heren in de politiek zo slecht over ons denken?" Mohammed is een wandelend voorbeeld van de 'geïntegreerde allochtoon'. Woont en werkt al meer dan de helft van zijn leven in Nederland. Spreekt de taal vloeiend en wil naar de avond school om zich verder te ont wikkelen. Bepaald geen man die aan het heersende stereotype van de dealende of verslaafde il legaal voldoet. Zo^n dikke twintig jaar geleden verliet Mohammed het ouder lijk huis in de bergachtige stre ken van oostelijk Marokko. Een baan zat er in zijn vaderland niet in. Mohammed kuste zijn ouders vaarwel en stapte op het vliegtuig naar Nederland. Drie weken later vond hij een baan. Als schoonmaker, ergens in de Randstad. „Ik was zo blij dat ik eindelijk wat geld in handen kreeg. Mijn eigen geld, ik kon ermee doen wat ik wilde." Naar een ver- blijfs- of werkvergunning vroeg het bedrijfsleven niet. En van een koppeling van computerbe standen of papiercontroles door de arbeidsinspectie had nog nooit iemand gehoord. Zo kreeg de illegale Mohammed een SO- FI-nummer en werd hij inge schreven bij het bevolkingsre gister, de afdeling huisvesting, de bedrijfsvereniging, het zie kenfonds. Keurig en stipt op tijd droeg hij premies en belastin gen af. Mohammed trad in het huwe lijk, in Marokko, maar durfde zijn vrouw aanvankelijk niet te laten overkomen. Achttien jaar lang leefde hij gescheiden van vrouw en kinderen. Tot twee keer toe probeerde hij een ver blijfsvergunning te krijgen: in 1975 en 1981 kregen buitenlan ders die konden aantonen dat zij achttien maanden 'wit' bij dezelfde baas hadden gewerkt een Nederlands paspoort. Mo hammed greep ernaast. Hij was enkele keren van werkgever ver anderd en kwam steeds een paar maanden tekort om aan de eisen te voldoen. Al meer dan tien jaar werkt hij Amsterdam 1981. Illegale buitenlanders in de rij bij de vreemdelingenpolitie. Als zij konden aantonen dat zij achttien maanden 'wit' bij dezelfde baas hadden gewerkt, kregen z blijfsvergunning. Voor Mohammed was dat niet weggelegd. bij zijn huidige baas. De naam van het bedrijf, zelfs het soort werk mag op geen enkele voor waarde in de krant. „De direc teur weet niet dat ik illegaal ben, en zou het ook nooit ac cepteren. Ondanks het feit dat hij vreselijk tevreden over me is. Ik zou me geen raad weten als ik deze baan zou kwijtraken." Mohammed startte weer een verblijfsprocedure en werd ge* doogd totdat de vreemdelin gendienst hem halverwege de jaren tachtig opriep. Moham med ging, op aanraden van zijn toenmalig raadsman. Tot zijn ontsteltenis hield de politie hem aan en werd hij teruggestuurd naar Marokko. „In Casablanca heb ik meteen mijn baas gebeld en gezegd dat ik wegens fami lieproblemen weg moest. Ik kon hem moeilijk vertellen dat ik was opgepakt door de politie." De leugentjes om bestwil, de smoezen, de voortdurende waakzaamheid om je niet te verspreken. Die 'overlevings technieken' zijn Mohammed en zijn lotgenoten tot een soort tweede natuur geworden. Ille gaal zijn betekent ook voortdu rend leven met de angst om als een dief in de nacht te worden Met een toeristenvisum kwa men zijn vrouw en jongste kind over naar Nederland. Moham med liet ze inschrijven bij het ziekenfonds, en betaalde de premies, ook toen de twee weer terugkeerden naar Marokko. Had hij zijn twee zonen nu ook maar laten komen en inge schreven. Nu is het te laat; sinds drie jaar vraagt ook het zieken fonds naar een verklaring van de vreemdelingenpolitie. Het gezin van Mohammed is gebroken. Sinds anderhalfjaar wonen vrouw en dochter weer in Nederland. Het zevenjarige meisje zit inmiddels op school. Daar heeft Mohammed open kaart gespeeld en het school hoofd verteld dat hij illegaal was. De twee zonen bleven ach ter in Marokko, bij opa en oma. Steeds weer klinken in hun brieven bittere verwijten en ver driet door. „Ik heb geprobeerd mijn jongens uit te leggen dat ik illegaal ben. Ik kan ze niet op school doen, niet verzekeren te gen ziektekosten, geen normaal leven bieden. Ze begrijpen me niet. Dat vreet aan je, als va der." In de loop der jaren zag de Marokkaan vrienden en colle ga's die net als hij jarenlang ille gaal waren en een witte baan haddeh, wèl worden beloond met een verblijfsvergunning. Mohammed adviseerde een neef zelfs welke stappen hij moest ondernemen voor het felbegeerde papiertje. „Hij kreeg het wel, ik niet. Terwijl onze situatie hetzelfde is. Daar word je echt ziek van." De Raad van State moet daar precies zo over hebben gedacht. In november verscheen een groep illegale arbeiders voor de rechtbank. Justitie kreeg de wind van voren: Schmitz moest het willekeurige hap-snap-be- leid eerst maar eens tot een deugdelijke wet omtoveren. De staatssecretaris stuurde de Raad van State een brief waarin het informele beleid werd bevestigd en maakte haar plannen vorige maand openbaar. CDA, WD, D66, een ruime kamermeerder heid reageerden woest. De staatssecretaris had 'in het ge niep' een beslissing genomen. Realiseerde Scluhitz zich wel wat een 'aanzuigende werking' dit voorstel voor nieuwe illega len zou hebben? „Volslagen onzin", zo reageert Mohammeds huidige advocaat. „Ook de politiek weet dat Justi tie de afgelopen jaren aan heel wat mensen op geheime basis een verblijfsvergunning heeft verstrekt. Het begrip illegaal heeft echter zo'n emotionele la ding gekregen, dat een voorstel als dat van Schmitz niet meer verstandelijk wordt berede neerd." ARCHIEFFOTO Met knikkende knieën meldde Mohammed zich afgelopen week bij de vreemdelingen dienst in zijn woonplaats. „Daar hoorde ik dat ik een grote kans maak op een verblijfsvergun ning. Ik weet dat de politieke partijen het niet met de staats secretaris eens zijn. Maar ze kurinen me beter vermoorden, dan me terug te sturen. Een ver blijfsvergunning, dat betekent dat ik me eindelijk een com pléét itiens kan voelen. Dat ik mijn baan behoud, de straat op kari,'zonder angst. Dat ik mef mijn gezin'op vakantie kan. En dat ik onze baby, die vandaag óf morgen wordt geboren, kan in schrijven bij de gemeente." ROTTERDAM JOLANDE VAN DER GRAAF Op verzoek van de geïnterview- Na externe conflicten kwamen de interne aan het licht e ontslag van de di recteur van de Amerikaanse Centrale Inlichtingendienst (CIA) James Woolsey wordt door velen gezien als een symp toom van de chronische crisis waarin de CIA na afloop van de Koude Oorlog verzeild is ge raakt. Tijdens de twee ambtstermijnen van president Reagan (1981 - 1988) werd door de CIA een uit gebreid netwerk van spionnen opgebouwd. Het was de laatste fase van het conflict tussen Oost en West. Maar toen de Koude Oorlog eindigde met de ineen storting van de socialistische blok, raakte dit netwerk verou derd. Toen de externe vijand ver dween, kwamen latente conflic ten binnen de organisatie naar buiten. Zo zou binnen de ClA een arrogante cultuur heersen, zou de immense bureaucratie efficiënt werken belemmeren en zou er ook nog eens een 'muur van geheimen' bestaan. Veel van deze problemen kwa men vorig jaar aan het licht toen de dubbelspion Alrich Ames werd ontmaskerd. Ames had negen jaar lang gevoelige ClA-ir.formatie aan Moskou doorgespeeld, zowel voor als na het uiteenvallen van de Sovjet- Unie. Ames had nooit problemen met zijn superieuren gehad, al vond menigeen binnen de organisatie dat er hij er een levensstandaard op nahield die hij zich met een gemiddeld ambtenarensalaris nooit had kunnen veroorloven. Wel was hij een keer door de mand gevallen bij een test met een leugendetector. Nog onlangs kwamen een aan tal Congrescommissies die zich met de CIA bezighouden er ach ter dat er een investering van et telijke miljoenen was gepleegd in een nieuw gebouw. Over die investering waren de commis sies nooit geraadpleegd. Tegelijk deed een vrouwelijke CIA-func- tionaris, die in Jamaica gestatio neerd was, een boekje open over gevallen van seksuele inti midatie die door de organisatie zouden worden getolereerd. Na dat ze met deze praktijken naar buiten kwam, werd ze ontsla gen. „De cultuur binnnen de CIA moet worden veranderd, en dat is een zware opgave. De heer Woolsey heeft daartoe al vroeg een poging ondernomen, maar hij is er toch niet in geslaagd het proces werkelijk op gang te brengen", zei de Democratische senator Dennis DeConcini. Hij is voormalig voorzitter van de Speciale Commissie voor de In lichtingendiensten en een scherpe criticus van de afgetre den CIA-directeur. Wat bekend geworden is als de 'CIA-cultuur', begon zich te ont wikkelen onder de voormalige CIA-directeur William Casey in de jaren tachtig. In die tijd, de Reagan-jaren, verdubbelde de CIA in omvang. Het aantal ope raties tegen landen die be schouwd werden als bondgeno ten van de Sovjet-Unie, dat door Reagan was uitgeroepen tot 'Rijk van het Kwaad", werd fors uitgebreid. Casey behaalde met zijn organi satie in die jaren enkele klinken de overwinningen, zoals bij voorbeeld via de steun aan de islamitische rebellen die tegen het door Moskou gesteunde be wind van Afghanistan streden. Ook gaf de CIA steun aan de te genstanders van het Sandinisti- - sche Nationale Bevrijdingsfront, dat in 1979 de Nicaraguaanse dictator Anastasio Somoza ten val bracht. De hulp die de ClA aan de 'contra-rebellen' gaf, leidde in 1989 tot het electorale verlies van de sandinisten. Ook recruteerde Casey agenten achter het IJzeren Gordijn, steunde de ClA de rooms-ka- tholieke kerk tegen het James Woolsey. nistische bewind in Polen en droeg ze bij aan de verkiezings overwinningen van presidents kandidaten in El Salvador en Panama. Maar tegenover deze successen stonden ook een paar opmerke lijke mislukkingen, zoals de par ticipatie in het Iran-Contra FOTO CPD schandaal en de falende opera ties in Cuba, waar Casey infor manten aanstelde die al snel voor het Cubaanse regime gin gen werken. Hetzelfe gebeurde in het voormalige Oost-Duits- land. Volgens een analyse van het dagblad The Washington Post is het onvermogen van de CIA om dubbelspionnen in eigen rang te ontmaskeren onder meer te wijten aan de uitdijende bu reaucratie. Ook zouden aan het personeel te lage eisen worden gesteld. De agenten werden bij voorbeeld niet langer gerecru- teerd onder de afgestudeerden van de beste Amerikaanse uni versiteiten. Dat gebeurde wel tijdens de Tweede Wereldoor log, de 'gouden jaren' van de Amerikaanse spionagedienst. De uitbreiding van het perso neelsbestand leidde ertoe dat er nauwelijks mensen werden ont slagen. Zo konden middelmati ge oudere functionarissen tot wie Ames die op al zijn missies faalde ook wordt gerekend in rang blijven stijgen. Kort nadat het Iran-Contra schandaal zich ontvouwde, stierf Casey en liet hij de CIA over aan William Webster, die op zijn beurt werd opgevolgd door Robert Gates en William Woolsey. De positie van Woolsey werd uiteindelijk onhoudbaar toen een meerderheid in het Congres hem een falend beleid verweet met betrekking tot de zaak Ames. Woolsey trad uiterst zwak op in deze affaire en liet na di rect in te grijpen, zo was de ge dachte. Hoewel een intern rapport de aanbeveling deed om 23 men sen te ontslaan die verantwoor delijk waren voor de onterechte promoties die Ames te beurt waren gevallen, koos Woolsey voor een reprimande van de be trokken ambtenaren en riep hij op tot een beperkte reorganisa tie van het personeel. Ook was Woolsey tegen de instelling van een commissie van toezicht op het werk van de ClA. Tenslotte werd zijn positie er ook niet sterker op doordat hij niet behoorde tot de kleine kring van vertrouwelingen van president Bill Clinton. Dit ge brek aan rugdekking maakte hem uiterst kwestbaar voor de golf van kritiek die losbarstte na het bekend worden van de spio- nageaffaire. Op de komende directeur rust de zware taak om de CIA te re organiseren. Maar een zinvolle reorganisatie kan alieen worden doorgevoerd als er voor de in lichtingendienst ook een nieu we taak wordt geformuleerd, of op zijn minst een duidelijk on derscheid wordt gemaakt tussen kerntaken en secundaire doel stellingen, luidt de algemene opinie in de Amerikaanse poli tiek en de media. WASHINGTON IPS De scheidende CIA-directeur James Woolsey zal maandag al de deuren van zijn kantoor sluiten. Woolsey had aange boden tot eind januari aan te blijven om de benoeming van zijn opvolger te vergemakkelijken. Maar nu de Repu blikeinen het heft in handen hebben genomen deze week in het Congres, leek het Woolsey beter nu te vertrekken. De CIA-directeur stond onder hevjge kritiek van het Con gres wegens het grote budget van zijn dienst, een geheim bouwproject ter waarde van 310 miljoen dollar en de, zoals velen meenden, onvoldoende maatregelen tegen de superieuren van de spion Aldrich Ames. WASHINGTON AP TOM JANSSEN

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 2