In Praag leeft het verleden weinig aan Praagse politie Beroofde toerist heeft De middeleeuwse Karelsbrug als de Place du Tertre, in file langs de zerken op de joodse begraafplaats, landerige tieners die hotdogs eten, oppassen voor zakkenrollers. Praag wordt getekend do.or het toerisme, maar behoudt vooralsnog zijn onvergelijkelijke charme. Ook voor wie geen knoedels lust. PRAAG RENÉ DE COCQ Je wordt er zó vaak aangesproken met de uitdrukking wechsel, wechsel, dat je op een gegeven moment nau welijks de neiging kunt onderdruk ken dat te gaan beschouwen als een gezellige groet. Sterker nog, je hebt de neiging het zelf te gaan gebrui ken. Dat kun je in Praag beter niet doen, want het op straat wisselen van geld schijnt nog steeds verboden te zijn. En hoewel er maar weinig politie in het straatbeeld te beken nen is, weet je maar nooit. Lezen we daar niet op een T-shirt de tekst KGB is still watching you? De illegale praktijken van de straatwisselaars, waartegen in fol ders en gidsen nadrukkelijk wordt gewaarschuwd, lijken overigens ten dode opgeschreven. Niet zozeer door actief vervolgingsbeleid van de Tsjechische overheid, maar meer door het oprukken van de heden daagse elektronica. Met je doorde weekse Nederlandse pinpasje ruk je vrijwel uit alle muurgeldautomaten zonder problemen de gewenste hoe veelheid geldige kronen en de wisse laars staan een eindje verderop be teuterd toe te zien. Daar gaat hun handel. Hun dominante plaats in het Praagse straatbeeld is trouwens al lang overgenomen door het feno meen van de groepstoeristen. In kluitjes van een stuk of dertig zie je ze langs de bezienswaardigheden schuiven. Ze worden voorafgegaan door een gids die voortdurend een vlaggetje, een parapluutje of een boekje omhooghoudt opdat de groepsleden kunnen verifiëren of ze nog steeds achter de goeie 'leider' aanlopen. Praag, al eeuwen beschreven als de mooiste stad van Europa (of min stens van Midden-Europa), is een toeristentrekker van allure. Terecht. Het oude stadscentrum is fenome naal gelegen aan weerszijden van een slinger van de Moldau-, volgezet met prachtige Boheemse barok (in de eerste helft van deze eeuw verrijkt met fraaie Jugendstil), patriciërshui zen, kerken, paleizen, theaters, kloosters. Het wordt gedomineerd door de spectaculaire burcht aan de linkeroever, en telt een serie schitte rende bruggen waaronder de be faamde Karelsbrug. Je voelt er ook het verleden: de plattegrond is nog exact dezelfde als vijfhonderd jaar geleden. De stad kwam heelhuids door de oorlogen. Pompeus Natuurlijk heeft veertig jaar commu nisme zijn sporen nagelaten. Ook Praag is niet gespaard gebleven voor de aanbouw van deprimerende be- PRAAG »A.J. VAN VUREN De Amerikaanse astronoom Clark Chapman en zijn vrouw arriveerden afgelopen jaar op een zaterdagavond met de trein in Praag. Chapman bestudeerde de bot sing van 'de komeet Shoemaker/Levy met Jupiter en kwam daarover een lezing houden. Anders dan afge sproken, was er niemand om hen af te halen. Terwijl Chapman op verkenning ging, wachtte zijn vrouw met de bagage op het lege perron. Al gauw kwamen er twee mannen naar haar toe, die vroegen of zij al een onder komen had in Praag en of zij misschien daarbij konden bemiddelen. Ineens greep één van hen een koffer en het duo verdween snek ln die koffer zat de computer van Chapman met zijn lezing en wetenschappelijke ge gevens. Na een zoektocht op het politiebureau aangekomen, bleek de dienstdoende brigadier de zaak alleen via een tolk te willen behandelen. Toen die er eindelijk was, werd moeizaam een lang proces-verbaal opgemaakt. Veel tijd ging verloren met het doorvragen naar het nummer van de gestolen computer, dat Chapman even niet paraat had. Van opsporing was intussen geen spra ke. Toen Chapman de volgende dag het nummer van zijn computer vond en dat wilde doorgeven aan een politiebureau in de buurt, wilde men hem niet te woord staan. Deze zaak is niet uitzonderlijk en trok alleen maar aandacht omdat Chapman een belangrijk man is. Vorig jaar bezochten 72 miljoen buitenlanders Tsjechië en dit jaar zullen dat er nog meer zijn. Ze worden aangetrok ken door de lage prijzen. Maar de keerzijde is de snel toegenomen misdaad. Volgens majoor Valasek, woord voerder van de Praagse politie, komen zelfs misdadi gers uit andere Oosteuropese landen naar Praag om een graantje mee te pikken. Zij worden geholpen door de buitenlanders zelf, die soms wel erg dom en zorge loos te werk gaan. Nog altijd laten toeristen zich verlei den tot voordelig geld wisselen op straal om later te ontdekken dat zij ongeldige bankbiljetten of waardelo ze Poolse valuta hebben gekregen. Ook toeristen, die van tevoren geen onderkomen hebben besproken, worden het slachtoffer van lieden die willen 'helpen' bij het vinden van slaapplaatsen. Diefstal en beroving komen vaak voor. Vorig jaar meld den zich ongeveer tweehonderd Nederlanders bij de ambassade omdat hun paspoort samen met andere be zittingen was gestolen. Verder zijn auto's erg in trek. In heel wat Oosteuropese landen is het niet moeilijk een gestolen auto van nieuwe papieren en een nieuw ken teken te voorzien. Volgens Valasek zjjn er in Praag in de eerste helft van dit jaar 4.037 auto's gestolen, waarvan er maar 398 zijn opgespoord. Het doen van aangifte bij de politic, is dikwijls een frusterende affaire. Er zijn veel klachten omdat agenten eenvoudig weigeren proces-verbaal op te maken. Om er vanaf te zijn, verwijst men het slachtoffer liever naar zijn of haar ambassade. De politic ontkent dat deze praktijken zich voordoen en komt met het argument dat er te weinig personeel is. Maar er is meer aan de hand. Bij het oudere en dus hogere politiepersoneel valt een zekere nostalgie te bespeuren naar het vorige regime. Toen was de politie weliswaar evenmin geliefd, maar wel gerespecteerd. Misdaad was zeldzaam en ie der kende zijn plaats. Na de omwenteling liet president Havel in de euforische sfeer van die dagen niet alleen de politieke gevangenen vrij maar ook veel gewone misdadigers. Anderzijds moesten veel communisten de politie ver laten en werden de bevoegdheden van de politie inge perkt en afgestemd op de rechtsstaat. De politie is ge demoraliseerd en geneigd de politici de schuld te ge ven. Die lieten tenslotte alle misdadigers vrij, kortwiek ten de politie en stonden toe dat de maatschappij ver wilderde. Nu zoeken zij het zelf maar uit. Maar de politie heeft ook terechte grieven.,Bezit dat door de communisten werd onteigend, is teruggegeven aan de vroegere eigenaars en in dat kader verdween vooral in het oude centrum Praag - menig bureau. Bo vendien is de huisvesting soms erbarmelijk. I let beroep heeft weinig aantrekkingskracht en het is erg moeilijk nieuw personeel te werven. Bijgevolg daalt de kwaliteit van de politie en dat is op straal pijnlijk goed zichtbaar. Jas aan, pet op, sjaal om en snel een paar zonnige zomergidsen halen. tonwoonbuurten en pompeuze re geringsgebouwen, en het kent de groezelige industrieterreinen die op een of andere manier zo kenmer kend zijn voor steden in het voorma lige Oostblok. Er valt ook veel in te halen: gebouwen en plaveisel zijn, zeker als je je enkele meters buiten het toeristische brandpunt waagt, slecht of niet onderhouden. En hoe verder je van de Karelsbrug Verwij derd raakt, des te prominenter wordt de grauwsluier. Aan de andere kant verandert Praag door de toevloed van westerse toeristen in hoog tempo in een wes terse stad. Dat zie je niet alleen aan de geldautomaten maar ook aan de winkels, de banken, de fastfood-res- taurants. Het westelijke einde van het beroemde langwerpige Wen- ceslasplein (vroeger een paarden markt), dat deel uitmaakt van het voetgangerswinkelgebied, ontwikkelt zich tot een rommelig en rumoerig trefpunt voor Praagse jongeren, die verveeld in groepjes rondhangen, hotdogs etend, een beetje dollend, wachtend tot de discotheken open gaan. De Karelsbrug, de schilderachtige eeuwenoude verbinding tussen de twee Moldau-oevers, is op weg de Place du Tertre van Midden-Europa te worden. De smalle brug staat op droge dagen vol met sneltekenaars, souvenirstalletjes, straatartiesten, muzikanten, semi-artistieke snuiste rijen. Daartussendoor laveren de toeristen. Al dan niet in busgroeps verband. Op zichzelf is die ontwikke ling logisch en begrijpelijk, en je daar een keertje doorheen wringen is niet erg. Maar waar je in Parijs de Place du Tertre desgewenst eenvou dig kunt vermijden, is dat bij de Praagse Karelsbrug vrijwel ondoen lijk. Praag-kenners raden je aan de brug een keertje in de vroege och tend te bezoeken, als de stalletjes houders er nog niet zijn. Joodse kwartier Filevorming kun je ook verwachten in het voormalige joodse kwartier, als je daar de synagogen en de oude joodse begraafplaats wilt bekijken. Eerst in de rij voor entreekaartjes, dan dte volgepakte beroemde Oude Nieuwe Synagoge in en dan maar schuifelen langs de bankjes in de ge bedsruimte. Op de achterkant van het ticket staat een plattegrondje met de andere markante punten in het kwartier, dus je hebt even de illu sie dat je met dat kaartje daar ook in kunt. Dat is een misvatting: eerst weer in de rij voor weer een entree kaartje, en dan mag je in de rij de begraafplaats op: een spectaculaire verzameling van duizenden verzakte zerken waaronder achttienduizend mensen zijn begraven, in lagen bo ven elkaar. Maar het meest indrukwekkend is de voormalige Klausen-synagoge (daar mag je met dat tweede kaartje zowaar ook in), die dienst doet als monument voor de door de nazi's omgebrachte Tsjechische joden. Na de Zesdaagse Oorlog tussen Israël en zijn buren verbrak Tsjechoslowakije de banden met Israël en lieten ae communistische machthebbers de namen overkalken. Nu worden de tienduizenden namen opnieuw aan gebracht, en de aanblik van die mu ren laat niemand onberoerd. Twee plaatsen in Praag worden vooral gekenmerkt door het niet stoppend geklik van camera's. Ten eerste is daar het grote marktplein bij het raadhuis met in de toren een reusachtig, astronomisch uurwerk, een van de beroemdste blikvangers van de stad. De Dood trekt aan een klokketouw, .twee luikjes openen zich, Jezus en zijn apostelen trekken langs, de luikjes sluiten zich en de haan kraait: dit alles in sneltrein vaart. Ten tweede is daar het zogenoem de 'gouden straatje' dat zich bevindt in de burcht op de andere oever. Er gaan veel verhalen over, het 'goud' zou slaan op het feit dat alchimisten hier vroeger goud probeerden te ma ken. Het is een steegje aan de uiter ste zijkant van de vesting met piep kleine middeleeuwse huisjes, alle maal keurig geschilderd in de in de ze regio gebruikelijke pastelkleuren en vrijwel allemaal in functie als (souvenir)winkeltje. Het is pittoresk maar tegelijk ook het Marken van Praag. Je hoeft niet van het kleurige en grillige Boheemse glas te houden of van de kleffe, smakeloze Boheemse knoedels. En je treft er McDonald's, Kodak, Sony en Visa. En je moet je t?fs goed wegstoppen als je je in een menigte of een rij waagt. Maar een bezoek aan Praag heeft zo'n bijzon dere uitstraling, dat een eerste ken nismaking nog steeds voor de mees te mensen leidt tot een soort ver liefdheid op de stad: daar wil je nóg wel een keer naar toe. En nog een keer. Al moet je in de rij. Info: Het ANVR-Reisbureaus. Rei zen naar Praag zijn opgenomen in zo goed als alle steden reisprogram ma's van de grote touroperators. Praag wordt getekend door het toerisme, maar behoudt vooralsnog zijn charme.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 25