Als de laatste mens op aarde Jordanië, Vietnam en Zimbabwe zijn trendy ZATERDAG 7 JANUARI 1995 383 Dat laatste land (het voormalige Rhodesië) profi le Tt duidelijk van zijn voortreffelijke infrastructuur en uii stekende safari-mogelijkheden (Hwange). In hei Verre Oosten zijn de blikken van de Nederlandse reisbranche gericht op Vietnam. Het land komt nu al voor in 47 gidsen. Koplopers in dit gebied zijn Thailand en Indonesië die beide zijn opgenomen in 84 brochu re s. Ken kleine teruggang, want vorig jaar kwamen ze nog uit op 92 (Indonesië) en 87. De nieiyve topper van hei midden-oosten is lordanië, wat ongetwijfeld te ma ken heeft met niet alleen het vredesverdrag met Israël, maar ook met het feit dat de complete Nederlandse reisbranche vorig jaar september congresseerde in Aka- bn aan de Rode Zee. Het voor alle soorten toeristen in de Jaad zeer aantrekkelijke land, steeg in één klap van 23 naar 49 brochures en is de regio-leider tot nu toe, Is raël (van 37 naar 39) pardoes gepasseerd. In de rest van de wereld valt de bijkans onmerkbare op gang van Costa Rica (van 19 naar 27 brochures), de te rugval van Mexico (van 56 naar 49) en de gestaag da lende tendens voor zo goed als alle Zuid-Amerikaanse landen qp. Australië en Nieuw-Zeeland willen graag, maar breken nog steeds niet echt door (waarschijnlijk is de afstand te groot) en in de Verenigde Staten kan Florida blijkbaar niet kapot. De Sunshine State kreeg na een aantal aanslagen op toeristen een gevoelige knauw, maar liet zich tijdens l^t toernooi om het wereldkam-j pioenschap voetbal van zö'n goeie kant zien, dat het in| 81 gidsen voorkomt. Alaska is net als Costa Rica bezig, aan een stille opmars: van 26 naar 31 gidsen. Soms legen de jagers hun geweren op de schaarse verkeersborden. anchorage rob van den dobbelsteen Alles is kolossaal hier. De koffiemokken, de hamburgers, de zakken kraakchips, de aan de wand hangende geweien en de baarden vooral. Ruig, ruig, ruig. Tot boven de elleboog opgestroopte mou wen en een gebluste jukebox, die vanuit de hoek iets onverstaanbaars neuzelt. Het is vrijdagmiddag half vijf, de week zit erop. Opgewonden geschreeuw, want morgen gaan ze jagen. Elandje schieten. De Eureka Lodge ligt tussen Anchorage en Glennallen, halverwege de Glennal- len Highway. Honderdvijftig kilometer niks, dan het houten restaurantje met slaapgelegenheid en vervolgens weer honderdvijftig kilometer niks. Toch staat het aangegeven op elke landkaart van Alaska. Net als de Tangle River Inn aan de Denali Highway en The Nugget op tweehonderd mijl van Fairbanks. Het zijn de buurthuizen van de sour- doghs, de 'ouwe hap', de veteranen van The Last Frontier, zoals Alaska in Ameri ka kozend wordt genoemd. Sommigen komen per terreinscooter: de meesten per watervliegtuigje. Elke kroeg ligt aan een meer. Geen mooiere clichés dan Amerikaanse cliché's. 'A once in a lifetime experience' had de man van het autoverhuurbedrijf in Seattle zeventien dagen eerder tong- klakkend gezegd. Oftewel, zoiets maak je maar eens in je leven mee. Hij had het reisschema gezien en de palm van zijn hand zwaaiend langs zijn rechter oor gehaald. Seattle - Olympic Peninsu la - Port Angeles - ferry naar Victoria - Vancouver Island - ferry Vancouver - met de cruiseboot via Ketchikan, Ju neau en Sitka naar Anchorage en van daar weer per auto naar Glennallen - Paxson en het Denali National Park. You're lucky dogs, you know, jullie zijn bofkonten.' Ook een opmerking waarte gen weinig viel in te brengen. Gekraak en geplons Achteraf helemaal, want het weer hield zich voortreffelijk tot voorbij Valdez. Toen begon de lucht te snotteren en kreeg dat stuk chagrijn in Ketchikan toch nog gelijk: 'Als het bij ons niet. re gent, sneeuwt het'. Maar ook die ra zendsnel dichttrekkende lucht had zijn bekoring. In de late namiddag waren we in een vreemd, fonkelend licht langS de enorme, tol aan het water doorlopende gletsjers van de College Fjord ge schuurd. Overal op het schip oh's en ah'sen vanaf de steile oever het gekraak en geplons van afbrekende stukken ijs. Het ware gezicht van Alaska. Van alle gletsjers op aarde, ligt meer dan de helft in de - Amerika's noorde lijkste staat telt meer bijnamen dan we gen - 'Lower 48'. Toen iemand ze ging tellen, raakte hij even voorbij de hon derdduizend de tel kwijt. De grootste zijn muren van blauw kristal, die zich het best laten bekijken vanuit zee. Toen we op die vroege augustus-ochtend de Yakutat Bay invoeren, was het zulk mooi weer, dat kapitein Eelcko Ypma de machines van zijn schip, het m.s. Noordam, pas op anderhalve kilometer van de Hubbard Glacier op stationair zette. „Tsssss", zei de Nederlandse zee man zijn ogen dichtknijpend in het wit te licht, „wat is dit toch altijd weer mooi. Maar ik moet ook zeggen, zo dicht ben ik er nog nooit bijgeweest." Amfi-theater Als een gletsjer het water raakt, breekt hij af. Schijnt de zon, dan versnelt dat proces. Een onbeschrijflijk schouwspel. Een amfi-theater waarin stukken ijs van honderd meter hoog in een razernij van oorverdovend geknal, geratel en hoog opspattend water de diepte inglijden. Daar tussendoor de zeeleeuwen. On aangedaan langsdrijvend op schotsen en ijsbergen. Het jong op de rug van de moeder. Ze doen geen oog open. De walvissen waren al een paar dagen eerder verschenen. Killer whales (or- ca's), niet ver van Cape Ommaney. Zonder verrekijker ben je nergens op een schip dat op weg is naar slechts over water bereikbare nederzettingen als Bella Bella, Ketchikan en Sitka. Maar opeens verschenen ze aan bakboord op nauwelijks vijftig meter afstand. Tien, twintig... misschien wel dertig. Hun vet te, zwartglimmende ruggen speerden op het ritme van tientallen klikkende fo- totostellen minuten lang gelijk met het schip op. Toen verdwenen ze. Even plotseling als ze gekomen waren. Een oerwereld. Waarin alles groter, massaler en indrukwekkender lijkt dan ergens anders op aarde. Dat beekje bij Ketchikan waarin reusachtige zalmen letterlijk rug aan mg lagen te wachten voordat ze even verderop eerst kuit zouden schieten om daarna onherroe pelijk te sterven. Die vallei aan de voet van de reusachtige Mount McKinley waar een vrolijk huppelende beer op een grondeekhoorn joeg. Zo'n koddig gezicht. Lachen hoor. Tot het dier op De roze stad Petra is een absolute topper voor toeristen die Jordanië bezoeken. Hoewel ze nog niet kunnen halen bij de belangstelling voor 'verre landen' als de Verenigde Staten, Thailand. Indonesië en de Caribbean, komen Zimbabwe, lorda nië en Vietnam opvallend veel voor in de gidsen van de Nederlandse reisorganisaties. In het bijzonder de op mars van Zimbabwe wekt verbazing, waar er - meteen na de vrijlating van Mandela - een stormloop van va kantiegangers op Zuid-Afrika werd verwacht. Maar die bleef uit door zowel de onrustige situatie als een gebrek aan voldoende accommodatie. Reden waarom het land vooralsnog in slechts 30 brochures (vorig jaar 33) voor komt. Daarmee staat het op de ranglijst van het Afri kaanse continent overigens toch nog op de derde plaats, achter de onaantastbare nummer één Kenya (44 brochures) en het opmerkelijk snel gestegen Zimbabwe z'n achterpoten ging staan. 'Wow, ne gen voet minstens', gilde de gids. Haar cliënten zwegen slechts. Aan de grond genageld van schrik. Zo'n enorm beest. Als je ergens het gevoel krijgt, de laatste mens op aarde te zijn (of misschien juist de eerste), dan is het in Alaska. Van Glennallen naar Denali, een hele dag rijden. Honderd kilometer asfalt, twee honderdvijftig kilometer gravel, meren, bergen, inoerassen, rivieren, drie auto's en een paar jagers. Niets geschoten vandaag, maar morgen is er weer een dag. Lukt het dan weer niet, dan legen ze hun geweren misschien wel op de schaarse verkeersborden. Sommige zijn zovdporzeefd, dat de kogelgaten de tekst onleesbaar hebben gemaakt. Geen pro bleem. Verkeerd rijden is hier zo goed als onmogelijk. Er is maar een weg. Een sky-high wilderness. Vanaf de dik besneeuwde top van de ruim zesdui zend meter hoge Mount McKinley tot aan de losgebroken ijsbergen in het diepzwarte Portage Glacier-meer. Men sen zijn schaars hier. Er wonen er 450.000 in een gebied dat vijftig keer groter is dan Nederland. Sommigen blijven, anderen willen zo snel mogelijk weg. 'Waarom ben je naar Alaska geko men?' luidt de vraag aan de receptionist in de Denali Lodge. I'om, afkomstig uit Toledo, Ohio: „To make al lot of money and leave. Houthakkershemd Een hele dag rijden. Soms een paar jagers op een terreinscooter, maar verder niets. foto rob van den dobbelsteen^ dramatisch gekleurde Polychrone Pass, Toklat River, Stopy Hill en tenslotte het stille, stille sprookjesmecr. Eekhoorns, berggeiten, kariboe's. spelende vossen, grondeekhoorns, geen bevers, geen wolven ook, maar tenslotte - kort achter elkaar - wel drie beren. In de bus blijven graag, want they will nöt do tricks for co okies. Een eiland in de tijd. Vanaf een bepaald moment moet hier nooit meer iets meer zijn veranderd. Eeuwen en eeuwen terug alweer. Een woestenij in groen, blauw en wit. 'De wildernis ver dwijnt sneller dan iedereen denkt', zei tien dagen eerder de piloot, terwijl hij zijn vliegtuigje na een adembenemende rondvlucht boven de Chilkoot Pass, liet uitglijden op het ijs van de Juneau Ice fields. Ongetwijfeld waar. Maar hier Hij vindt Alaska leeg. Houdt niet van het sfeertje. Werken, werken en no- geens werken. Als het donker wordt naar bed; als het licht wordt weer op. 'Ze leven net als dieren. Heb je die ont bijten wel eens gezien?' Ja, toevallig vanochtend nog. Een ware klassieker. Snuiter met cowboyhoed en geblok't houthakkershemd achter een reusachti ge T-Bone steak, drie gebakken eieren, een apart bordje pomme frites en nog wat andere snuisterijen. Ellebogen op tafel en kouwen maar. 'Do you have another bottle of ketchup, mam?' Het heeft dan buiten net gesneeuwd. Voor het eerst dit seizoen. Het is 33 au gustus en de radio voorspelt niet veel goeds. Maar dat blijkt voor Anchorage te gelden, tweehonderdvijftig mijl zui delijker. Boven Denali scheurt de lucht uiteen en wordt zelfs de top van de Mount McKinley zichtbaar. Een zeld zaamheid verzekert Big Kate, de monte re gids, die de bus met vaste hand rich ting Wonder Lake stuurt. Een hoogte punt in een reis vol hoogtepunten. De Reizen naar en in Alaska op de hierbij beschreven wijze is niet goedkoop. Grootste kostenposten vormen vliegtickets (circa 2000 gulden), autohuur (circa 1500 gulden) en het verblijf op het cruise-schip (vanaf circa 4000 gulden). Ook de (schaarse) hotels in Alaska berekenen forse prijzen. Het zelfde geldt voor de bedrijfjes, die vliegexcursies verzorgen vanuit bijvoorbeeld Juneau. De cruise kan in Nederland worden geboekt bij Zeetours (via het ANVR-Reisbureau). Jan Doets in Heerhugowaard (02207 - 5 33 33) verkoopt verschillende kant-en-klare Alaska-arrangementen eventu eel gecombineerd met eigen wensen. De beste tijd om Alaska te bezoeken is juni, juli en augustus. De temperatu ren variëren dan van 13 tot 26 graden. Absolute musts: Denali National Park en de gletsjer-kust tussen Juneau en Valdez. Schurend langs de gletsjers van Glacier Bay. foto hai

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 24