Een feest voor kinderen Reisgidsen op CD-ROM Bellen naar Nederland Kinderen tot zes gratis ZATERDAG 7 JANUARI 1995 e omgeving is fantastisch om te wandelen. FOTO MARCOT KLOMPMAKER w SCHLAPMING MARCOT KLOMPMAKER 'Komm, du. Nach unten. Geh, geh.' Op de alm van boerenpension Starchlhof in het Oostenrijkse Schladming drijft de kleine Le- pij na (3) behendig twee losgebroken geitjes te naar hun weitje. De beesten zijn een kop groter dan de boerendochter, maar het 5 meisje is de baas. Snel als een gems klautert ze langs de alm omhoog, een wegrennend geitje achterna. De Hollandse tweeling Cas- 3 per en Floyd slaan vol bewondering Lena's toeren gade. Dat ze dat durft Nee, zij b spelen liever met de konijnen. Die kun je oo tenminste zo beetpakken en appeltjes voe- 'j ren. Een Duits meisje aait de pony's Lena en I Cissy. Ze wil graag op een van de paardjes >49. rijden en haar vader helpt een handje. Maar eenmaal buiten zijn weitje, valt het dier gre- Ctig aan op het verse gras en is niet vooruit te branden. Dan maar de speeltuin in, met schommels, wip, klimrek en glijbaan. Op Starchlhof is altijd wel wat te doen. De vier eeuwen oude, pas gerestaueerde boerderij annex pension wordt bestierd door het jonge echtpaar Franz en Gerlinde 1 Gerhardter. Een nieuw bijgebouw heeft 25 kamers, voorzien van alle comfort. De gas ten kunnen desgewenst ook warm eten in Starchlhof. En dat is zeer aan te bevelen, want mevrouw Gerhardter is een prima - kokkin. De Gerhardters komen er eerlijk voor uit: ze leven tegenwoordig van het toerisme. Franz is nog altijd boer, maar de werkzaam- heden zijn in vergelijking met vroeger op een laag pitje gezet. Koeien hebben de Ger- hardters alleen voor het vlees. De melk gaat ifif naar de kalveren. Starchlhof wordt druk bezocht door reis- groepen en gezinnen met jonge kinderen. Voor kleintjes is deze boerderij een paradijs met geitjes, konijnen, een schaap, pony's, kleine poesjes en een grote speeltuin. Vreemd genoeg zijn er geen kippen. Dat geeft maar Dreck, verklaart mevrouw Ger hardter. Eigenlijk zijn ook de jonge poesjes, die vrolijk rond het huis dartelen, te veel van het goede. Ze lopen met hun poten al lerlei rommel naar binnen en er valt reeds genoeg schoon te maken. Maar de boerin aarzelt om ze weg te doen. „De kinderen zijn er zo gek mee." Klimmen en klauteren Starchlhof ligt even buiten het stadje Schl adming, schuin onder Salzburg. Ingeklemd tussen het imposante, kale Dachsteinge- bergte (toppen van 3000 meter, zomerskiën op de gletsjer) en het groene Tauernmas- sief, met zijn prachtige zijdalen. De omge ving is fantastisch om te wandelen. Voor kinderen wordt 's zomers met name op het Ramsauplateau, aan de voet van het Dach- steingebergte, veel georganiseerd. In een schitterend bosgebied is een speciaal 'Na- tur- und Lehrpfad' uitgezet. Door de slim me opzet met kleine opdrachtjes en spelle tjes is het zelfs voor kleine kinderen geen enkel probleem, om urenlang vol enthou siasme te klimmen en te klauteren. Er zijn veel uitstapjes mogelijk in de om geving van het pension. Met de gondelbaan naar de top van de Planaiberg bijvoorbeeld en wandelen op de mooie, vlakke panora- maweg. Ook het Seewigtal is de moeite waard met een gemakkelijke wandeling naar de Steirischer Bodensee, waar je bootjes kunt huren en forellen kunt eten. Enige minpunt van dit gebied is, dat voor vrijwel elke bergweg tol betaald moet wor den. Voor de zuinige Hollander wordt het zo een sport om een mooie 'gratis' route te zoeken. Het echtpaar Gerhardter verhuurt voor namelijk aan Duitse gasten. Dit jaar doet de boerin voor het eerst zaken met de Hol landse reisorganisatie Vrij Uit. Het is haar goed bevallen. Heel wat gezinnen zijn rich ting Schladming gereisd. Het verblijf in de natuur en het omgaan met de dieren is wat de mensen trekt, meent mevrouw Gerhard ter. Maar veel kinderen moeten wel wennen aan het boerenleven. Het valt de boerin op, hoe agressief sommige stadskinderen zijn. „Ze kennen de dieren alleen maar uit boek jes of van de televisie en gaan ruw met de beesten om. Als ouders niet opletten, ge beuren er wel eens nare dingen. Er zijn ko nijntjes op eèn wip gezet en weggeslingerd. Ook hebben .ze een keer het schaap van de glijbaan geduwd." Maar het is óók haar ervaring, dat het verblijf op de boerderij de meeste kinderen uiteindelijk zichtbaar goed doet. „Na een paar dagen zijn ze een stuk rustiger en zeu ren ze niet langer over televisie fijken. Veel kinderen willen het liefst de hele dag hier blijven." 'Urlaub am Bauernhof heet het in Oos tenrijk: vakantie op de boerderij. De formu le van verblijf in de natuur, met als bonus voor de kinderen het contact met dieren, is een succes. Logeren op de boerderij geeft de stadsmens, die het dagelijkse gejakker even wil ontvluchten, de illusie van rust en puurheid. Voor de Oostenrijkse boeren komt de 'terug naar de natuur'-trend als een godsgeschenk. Er is nauwelijks een boer te vinden, die kan bestaan van de op brengst van zijn bedrijf. Bijverdiensten zijn een noodzaak. Dus zoeken boeren elders een baan erbij of halen de toerist in huis. Met name in Tirol profiteren de boeren gretig van de komst van vooral Duitse en Hollandse gasten. Zoals de familie Ried- mann van pension Fertinghof in het beeld schone Wildschönaugebied, ten westen van Kitzbühel. Naast hun authentieke boerderij staat een immens pension. De familie zelf bewoont de benedenverdieping. De rest van het gebouw en de boerderij staan ter beschikking van de gasten. En dat zijn er behoorlijk wat. Het hele jaar door verhuurt mevrouw Riedmann kamers: in de zomer aan gezinnen met kleine kinderen, in de herfst aan ouderen die willen wandelen, in de winter aan skiërs en langlaufers. Nergens in Oostenrijk is het gras zo fris groen als hier. Als een deken bedekt het de glooiende hellingen van het doodlopende Wildschönaudal met z'n kleine dorpjes. Aan de zuidkant liggen de uitlopers van de Kitz- büheler Alpen. Bekende, drukke plaatsen als Kitzbühel, Kufstein en St. Johann in Ti- rol liggen er in de buurt, maar het dal zelf is aangenaam rustig. De niet al te steile hellin gen maken het tot een prettig wandelge bied. Brood bakken De plaatselijke toeristenbureaus organise ren veel activiteiten, ook voor kinderen. Twee dagen in de week worden kinderen gratis opgevangen en vermaakt. En brood bakken op een boerderij of een Heilkrduter- wanderung durch die Apotheke des Gottes is niet alleen voor ouderen een leuke bezig heid. Een reisgids op CD-ROM. Dat is het nieuwste multimedia-produkt, dat op de markt is geko men. Distant Host heten de programma's, die door Arborescence zijn gemaakt. Ze omvatten een complete toeristische gids met informarie over cultuur, winkelen,uitgaan, dagtochten, maar ook zaken als geld, post, vervoer en andere faciliteiten. En dat alles in een mengeling van tekst, kaarten, foto's en videobeelden, compleet met bijbehorende stemmen en geluiden. De taal is naar keuze Engels, Frans en in een enkel geval Spaans. Er zijn momenteel drie titels uitgekomen: New York, Parijs en Mexico. Een verkenning van de beide wereldsteden of van het boeiende Midden- amerikaanse land is een waar avontuur op beeld scherm. Dwalend door Mexico-Stad kijk je naar tempels en kerken, vind je cultuurschatten van de Azteken en Tolteken in de musea en waan je je een halve eeuw terug bij de zonnedansen van verdwenen volkeren op video. New York biedt zijn wolkenkrabbers en brug gen naast de cultuurschatten van deze wereldstad en zijn gemeleerde bevolking. Parijs toont zich op zijn mooist met zijn musea, talloze historische gebouwen en uitgaansleven. Een kort videobe zoekje aan het Lido of de Moulin Rouge ont breekt niet. Aan de kinderen is gedacht met puz zeltjes en kleurplaten. Distant Host stelt wel grote eisen aan de com puter. Nodig is minimaal een Macintosh met 4 Mb ram-geheugen, system 6 met CD-ROMdrive of een 386 SX-PC met 4 Mb ram, VGA-kaart, ge luidskaart, CD-ROMdrive, harddisk met mini maal 1,5 Mb vrije ruimte en Windows versie 3.1. Maar waar de Mac met de minimumeisen uit de voeten kan, zal menig PC aanzienlijk uitgebreider moeten zijn. Zo blijkt dan minimaal 5 Mb ram nodig te zijn en is voor, een redelijk vloeiend vi deobeeld zelfs een 486 DX met 8 Mb nog onvol doende. De reisgidsen hebben een adviesprijs van 79,50 en worden uitgebracht door Homesoft in Haar lem. Pension Fertinghof ligt midden in het dal, even buiten het dorpje Oberau. Een lange zijweg voert een helling op, met aan het eind de boerderij van de familie Riedmann. Geen doorgaand verkeer en een zee van rust. Bij het pension liggen een gigantische speelwei, er is speelmateriaal, en een Strei- chelzoo, de Oostenrijkse variant van onze kinderboerderij. In een aparte ruimte hebben de Ried- manns konijnen, geitjes, een schaap, kip pen en cavia's bij elkaar gezet, 's Avonds na het eten mogen de kinderen van de gasten naar binnen om met de dieren te spelen. Het is beperkt, geeft mevrouw Riedmann toe, „maar onze dieren kunnen er niet te gen, als kinderen de hele dag met ze in de weer zijn." De boerin is niet onwelwillend. Als een kind graag een keer de kippen wil voeren, kan dat. Maar wèl in overleg. „We moeten het contact tussen dieren en kinderen een beetje regelen", vindt mevrouw Riedmann. „Anders gebeuren er al gauw ongelukken. Je kunt niet zo maar tien kinderen in een stal laten spelen. Koeien trappen soms ach teruit. Ook met machines is het oppassen geblazen." Sommige gasten op Fertinghof valt het beperkte contact met dieren tegen. Een echtpaar met kind uit het landelijk gelegen Slootdorp is teleurgesteld. „We hadden ons wat anders voorgesteld. Ons zoontje Tom mie heeft thuis meer dieren om mee om te gaan dan hier." Het is waar de gast voor kiest, meent Milde Thaler van het Touris- musverband Wilschönau. Bij kleine boerde rijen kunnen de gasten vaak intensiever bij het bedrijf worden betrokken, omdat het voor de boer te overzien is. Daar is het veel al geen probleem, om een kind voor de kip pen en geiten te laten zorgen, of om het kleintje te leren melken. Daar staat tegenover dat de kamers in kleine pensions eenvoudiger zijn. Ook is er vaak niet de mogelijkheid, om er wat te drinken of te eten. En dan kiezen veel mén sen tóch voor het comfort van een eigen douche en WC op de kamer, en 's avonds eten in het bijbehorende restaurant. Dat is wel zo makkelijk. Hilde Thaler: „Een beetje boerenleven vinden de mensen prima. Maar het moet niet te primitief worden. De lucht van de mestvaalt door het open slaap kamerraam gaat velen te ver." Info: Oostenrijks Toeristenburo, Stahou- derskade 2, 1054 ES Amsterdam, telefoon 020 - 6 12 96 82 of het ANVR-Reisbureau. Wie een boerderijvakantie in Oostenrijk zoekt, kan kiezen uit vele mogelijk heden. Vrijwel elke boerderij biedt pension-mogelijkheden, zodat de reiziger zelfs op de de bonnefooi richting Alpen kan rijden. Ook-de plaatselijke VW's zijn zeer behulpzaam bij het regelen van accommodatie, waarbij de gast pre cies kan aangeven wat hij wil. Bij liet Oostenrijks Verkeersbureau in Amster dam is een folder verkrijgbaar van 'Tiroler Bauern', een organisatie met lo geeradressen bij de boer in Tirol. Bij elke boerderij staal precies wat de gast kan verwachten aan accommodatie en contact met dieren. De reisorganisatie Vrij Uit biedt verblijven aan op zo'n 20 boerderijen, ver spreid over Oostenrijk. De prijzen variëren van 25 tot 40 gulden per persoon per nacht voor logies met ontbijt. Halfpension (aan te raden in het dure Oos tenrijk) varieert van 40 tot 70 gulden. Voordeel van boeken via een reisorga nisatie is de aantrekkelijke korting. Kinderen tot 6 jaar zijn bijvoorbeeld gra tis en kinderen tot 12 jaar krijgen 5tfprocent korting. De Vakantiekrant werd geproduceerd en samengesteld door Rob van den Dobbelsteen. Eindredactie: Jan van der Nat. Vormgeving: Jakelien Zwaan. Wie vanuit het buitenland naar Nederland wil bellen, krijgt het steeds makkelijker. Zelfs als je niet beschikt over een GSM-telefoon, sinds eni ge maanden operationeel in veertien Europese landen. Overigens is gebruik van dit apparaat niet goedkoop: het abonnement kost ruim 75 gulden per maand en bellen 1,06 per minuut (in de stille uurtjes de helft). Aanmerke lijk billijker is het bellen per creditcard (vooral in Amerika gemeengoed), maar bedacht moet worden dat een kort ge sprek relatief duur kan uitval len. In de meeste gevallen wordt alleen voor het tot stand brengen van de.verbin ding al een rijksdaalder van de rekening afgeschreven. Goedkoopste manier blijft voorlopig het bellen via een postkantoor of telefooncel (de laatste jaren steeds meer per telefoonkaart - muntau- tomaten raken uit de gratie) of per scope-card. Met die laatste kan vanuit bijna elk land ter wereld worden ge beld tegen het Nederlandse tarief. Er wordt alleen een kleine opslag 1,75) ge vraagd. Overigens moet de bewering van de FIT dat er met deze kaart zonder extra kosten zelfs vanuit hotelka mers kan worden gebeld (duurder bestaat niet), met een korrel zout worden geno men. Het scope-nummer (waarmee eerst verbinding moet worden gezocht) is van af het nachtkastje in de prak tijk in veel gevallen onbereik baar, Afgesloten waarschijn lijk door de hoteldirectie. Nederland is vanuit het bui tenland bereikbaar door in de meeste gevallen eerst 00 31 te draaien en vervolgens het kengetal (zonder 0) en het abonneenummer. Het kan ook zijn dat er in plaats van 00 eerst 011 (Dominicaanse Republiek, Canada en de Ver enigde Staten), 009 (Dene marken en Zweden), 19 (Frankrijk), 010 (Groot-Brit- tannië), 095 (Noorwegen), 07 (Spanje) of 09 (Zuid-Afrika) moet worden gedraaid.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 23