'Hoe meer vijanden, hoe beter' Kerk Samenleving Tweespalt bij christelijk literair blad Woordwerk ZATERDAG 7 JANUAR11995 KORTWEG redactie dick van der plas. 071 -356443 Bevestigd De nieuwe predikant van de wijken Bevrijdingskerk en Maranathakerk van her vormd en gereformeerd Lei den, dominee D. Stolk, wordt morgen bevestigd. Dat ge beurt in een ochtenddienst (aanvang 10.00 uur) in de Bevrijdingskerk. De Mara nathakerk is in verband met deze gezamenlijke dienst morgen gesloten. Stolk wordt bevestigd door dominee L.C. Rietveld, die in september met emeritaat ging. Voor zijn komst naar Leiden was Stolk predikant in de plaatsen Box tel/Schijndel en St. Michiels gestel. Afscheid De Gereformeerde Kerk van Noordwijk neemt morgen in de dienst van 10.00 uur af scheid van dominee E.J.S. van Sluijs. Zij heeft een be roep aanvaard van de protes tantse kerkgemeenschap Vught. De afscheidsdienst wordt gehouden in de Buurt kerk aan de Hoofdstraat 10 in Noordwijk. Na afloop is er gelegenheid om persoonlijk afscheid te nemen van domi nee Van Sluijs. Nieuwjaarsjubel Mensen uit verschillende kerken in Leiden houden morgenavond van 20.00 tot 21.30 uur een gezamenlijke 'Nieuwjaarsjubel' in de Christelijke Gereformeerde Kerk aan de Steenschuur 9. Tijdens deze zangavond 'staat God centraal' en wordt door de christelijke gemeen te het nieuwe kalenderjaar aan Hem opgedragen. Er zul len liederen worden gezon gen uit de bundels van ver schillende kerken. Muzikale medewerking wordt verleend door het jongerenkoor An them. Ook zijn er momenten van gebed, verzorgt door ver tegenwoordigers van ver schillende kerken, evenals een korte bijbellezing. Bedevaart Het Haags Studentenpasto raat organiseert halverwege de maand juli een bede vaartstocht per fiets naar Santiago de Compostela, één van de beroemdste bede vaartsplaatsen van Europa. De tocht duurt ongeveer vijf weken, maar er is ook een 'instapmogelijkheid' in Tours. Een eerste informatie avond wordt gehouden op donderdag 12 januari om 19.30 uur in het gebouw van het studentenpastoraat aan de Groot Hertoginnelaan 106 in Den Haag. Meer informa tie is te krijgen bij pastor Jos van den Brand (070- 3602116). Genezende bisschop Milingo niet onder de indruk van tegenstand Tegenstand lijkt de Zambiaanse bis schop Emmanuel Milingo, bekend als ge bedsgenezer en uitdrijver van boze geesten, te moti veren. Niet in het minst in zijn eigen kerk bekijken ve len de gedreven exorcist nog steeds met argwaan. Maar dat deert hem niet. „Ik vervul een goddelijke opdracht. Hoe meer vijan den, hoe beter. Ze geven me kracht en maken me alleen maar bewuster van de noodzaak van wat ik doe." DEN HAAG ANP Milingo werd in 1969 aartsbis schop van de Zambiaanse hoofdstad Lusaka. Toen hij zijn gave van gebedsgenezing steeds vaker ging gebruiken, rook het Vaticaan onraad. Milingo moest in het begin van de jaren tachtig in Rome op het matje komen en een lichamelijk, geestelijk en leerstellig onderzoek onder gaan. Alles bleek in orde, maar hij moest wel in Rome blijven. Milingo werkt sinds 1982 bij de pauselijke raad voor het mi grantenpastoraat. Hij mag ech ter ook in Italië genezingsdien sten leiden, waar nog steeds duizenden mensen op afko men. Zijn faam heeft zich in middels over de wereld ver spreid. Hij heeft onlangs Japan, Mexico en Puerto Rico bezocht en was onlangs in ons land te gast bij een charismatische ge bedsgroep in Wateringen. Ook ging hij voor in een 'eucharistie viering voor genezing en bevrij ding' in Den Haag. Genezing door handopleg ging en het uitdrijven van dui vels is nog steeds niet populair bij sommige kerkelijke functio- Zij verwijten Milingo Bisschop Emmanuel Milingo: ,,lk vervul een goddelijke opdracht." dat hij het kwaad te veel verper soonlijkt in duivels en boze geesten. ,,Toen ik in Rome kwam, wilden enkele collega's me zelfs geen hand geven", al dus Milingo. „Ze vonden me maar primitief en dachten dat ik de kerk naar de Middeleeu wen wilde terugvoeren. Ik had harder aangepakt moeten wor den. Ik ben blij dat ik niet in de tijd van Galilei leef." Maar paus Johannes Paulus II verwijt hij niets. „De Heilige Vader heeft altijd gezegd: we moeten jouw gave veiligstellen." Toch ziet Milingo zichzelf niet in de eerste plaats als genezer en exorcist. „Ik verkondig alleen maar het woord van God. Als je dat oprecht doet, zijn genezing, duiveluitbanning en bekering daar de gevolgen van. Ik doe slechts mijn plicht als priester." Zoals God 'buitengewone krachten door de handen van Paulus' deed, zo moeten chris tenen 'alle gaven van de Heilige Geest in praktijk brengen", zo stelt Milingo, verwijzend naar het bijbelboek Handelingen. De Rooms-Katholieke Kerk heeft haar plicht tegenover het kerkvolk schromelijk verzaakt. „De kerk moet profetisch zijn, de tekenen des tijds verstaan", zegt hij met een priemende wijsvinger. „Dat is de christelij ke boodschap, maar wij, dwazen, hebben die niet waar gemaakt. De kerk heeft niet voorzien in de noden in de har ten van de mensen. Mensen die bij een priester kwamen met verhalen over bezetenheid, zijn weggestuurd. En nu zijn er in Italië meer magiërs dan pries ters. Duizenden Italianen geven miljoenen lires uit aan wonder doeners. Priesters kunnen de zwarte magie niet verslaan." Van collega-genezers die hun werk niet in de naam van Jezus doen, zoals in Nederland het populaire medium Jomanda, heeft de bisschop geen hoge pet op. „Niet iedereen die genezing brengt, doet dat in de naam van Jezus. Er zijn veel valse pro feten." Hij benadrukt ook dat gene zing geen goedkoop wonder is. „Genezing trekt veel mensen aan, maar zij moeten ook op zoek naar hun wortels en hun bestemming." Volgens Milingo komen ze dan vanzelf bij God terecht: het gaat om de verzoe ning met God. „Tijdens mijn gebedsdiensten heb ik zo veel mensen zich zien bekeren en sterk zien blijven in hun ge loof', zegt hij met een weids ge baar van zijn korte armen. „Na de diensten zitten priesters vaak wel tien tot dertien uur achter een de biecht af te nemen. Zo veel mensen hebben hun leven volledig veranderd. De problemen die mensen .kwellen, zijn in Europa niet zo veel anders dan in Afrika, heeft Milingo gemerkt. „Overal heb ben mensen ziektes, proble men, angst. Overal zijn er con flicten in het gezin, ruzies en echtscheidingen. Het kwaad, of het nu in de vorm van ziekte, onderdrukking of bezetenheid komt, varieert alleen in naam." Het heeft wel even geduurd voordat Milingo zijn gaven in Italië in de praktijk kon bren gen. „Ik moest eerst de Italiaan se mentaliteit en culturele ach tergrond leren kennen. Dat heeft me veel tijd gekost. In Zambia had ik het voordeel dat ik de taal, de mentaliteit van de mensen en hun zegswijzen ken de." Van waarzeggers in Italië heeft hij de afgelopen jaren de meest uiteenlopende profetieën over zijn toekomst ontvangen. „Oh Lord, wat helderzienden niet allemaal voor boodschap pen over mij hebben doorge kregen. Maar ik houd het bij één boodschap: het woord van God verkondigen. UTRECHT. GPD Op de redactie van het in 1983 opgerichte christelijk-literaire tijdschrift Woordwerk is deze week een conflict ontstaan. De redac teuren Hans Werkman en Bert Hofman hebben een ernstig verschil van mening over de doelstelling van het blad. De twees palt heeft inmiddels geleid tot het vertrek van Hofman bij Woordwerk. Aanleiding tot het meningsverschil is een voorpublikatie van het eerste hoofdstuk van het nieuwe boek van Maneer ter Andere, dat in maart het alternatief christelijk boe- goede de kenweekgeschenk zal zijn. In het gewraakte hoofdstuk reageert de ik-persoon neel op het overlijden van eei vriend, een kankerpatiënt. De ik-persoon vraagt zich ha*dop af waarom God zwijgt en de dood van zijn vriend niet heeft voor komen. Volgens de achtergebleven Woordwerk redacteur Hans Werkman is het menselijk dat christenen onderhevig zijn aan twijfel en wangeloof. Voor hem hoeft ook niet ie dere publikatie in Woordwerk per se een christelijk karakter of onderwerp te hebben. Hij vergelijkt het meningsverschil tussen hem e strijd t zijn voormalige collega met de ;en de progressieve redelijken en preciezen ii de eeuw. Hofman ziet echter niets in deze vergelij king: „Het verschil heeft niets te maken met conservatisme versus progressiviteit. Ieder een moet met zijn tijd meegaan, maar de waarden van het christendom zijn absolute waarden. Als je met je tijd wilt meegaan, moet je die waarden naar deze tijd vertalen, zonder dat die waarden zelf in het geding zijn". BEROEPINGSWERK zaamheden in het ziekenhuis Eem- land te Amersfoort: mevr. J.P. Dam- Oskam, kandidaat te Ede en die dit beroep heeft aangenomen. Aangenomen: te Leidschendam: N Paap te Almelo. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen: te Enter: drs. A.A. van der Spekte Krabbend.jke. CHR.GEREF. KERKEN Beroepen: tweetal te Veenendaal (Bethel): M. Hogenbirkte Sassen- heim en A P. van Langevelde: te Broek op Langedijk. P u z OPGAVE OPLOSSING CRYPTOGRAM Horizontaal: IMoeder wordt gevraagd, dat is geen punt! (5); 3. Bedorven wa ter van de Maasstad (5); 4. Oude poëzie? Integendeel! (4); 7. On beschoft dier (5); 10 Rijst (9); IIVis of een vogel uit z'n hu meur (8). Verticaal: 1Staat niet lang in België (7); 2. Kom er maar eens op, wat heb je uitgespookt? (5); 5. Meisje achter een boom met een stie renvechter (6); 6. Die schoonhe den kunnen hard aankomen (6); 8. Ze moeten wel hard zijn om uit te blinken (5); 9. Atleet met een sleutelfunctie (5). KRUISWOORDRAADSEL HQ UÜÜQDUn QQQ GJUÜ UUUU U HHDQ D LJUUUUUU Q □U LJUUUU au UUU LSUU DE RECHTER Mr. Jesse van Muylwijck MENE6R PE RKt+IER, MUM CuëMT VRAAGT EEM AL-T&RjVATieVE STRAF... HEINZ BOES HET WEER Machtsstrijd Het dooifront, dat Nederland giste ren een wit tapijt bezorgde, pro beerde in de loop van de dag ons land binnen te komen. Dat lukte heel moeizaam in Zeeland, maar de temperatuur liep niet verder op dan 1 tot 2 graden boven nul. In onze regio bleef het de hele dag vriezen, zodat de gevallen sneeuw onaangetast bleef. De zachtere oceaanlucht drong hier slechts door tot de hogere luchtlagen, wat tot uiting kwam in de lichte regen en ijsregen, waarvan even sprake De storing heeft niet alleen bij ons, maar tot ver in het zuiden van Frankrijk voor een vers pak sneeuw gezorgd. Het netto resultaat van deze dooi-aanval is dus eigenlijk een versterking van de winterkou boven dit deel van Europa. Van daag is de storing van de weerkaart verdreven; we liggen binnen bereik van een lange hogedrukgordel, die vanaf de Azoren tot diep in Rus land reikt. Dat geeft een rustige, maar op veel plaatsen een grijze dag. Van een koudetransport is geen sprake; de intensiteit van de vorst is afhankelijk van de bewol king. Op plaatsen, waar opklarin gen voorkomen, zal het komende nachtrond 10 graden vriezen. Blijft het bewolkt, dat zakt het kwik hooguit tot 3 of 4 graden onder nul. Op de oceaan is nog steeds een behoorlijke depressie-activiteit. Een nieuwe storing met bijbeho-' rende portie zachte lucht komt morgen langszij. Dan begint de machtsstrijd van voren af aan. War me lucht glijdt vanaf de Noordzee over de koude landlucht heen. Dit opglijdingsproces levert wolkenvor ming en neerslag op. Als de koude laag aan de grond dik genoeg is, valt er sneeuw. Slaagt de warme lucht erin tot de onderste 2000 meter door te dringen dan kan er regen, onderkoelde regen of ijsre gen vallen. Een meteorologisch in teressante situatie, maar voor de weggebruiker kan deze mix van neerslagvormen - alweer - proble men opleveren. Na het wegtrekken van de sto ring ziet het er naar uit dat de vorst uit het grootste deel van ons land verdwijnt, maar het is de vraag voor hoelang. Maandagen dinsdag wordt een westenwind voorzien. Er is enige tijd kans op mist, als de dooilucht over smeltende sneeuw strijkt. Veel warmer dan 3 tot 5 graden wordt het niet en als tegen het midden van de week hoogrei- kende, koude lucht uit het noorden binnenloopt, hangen weer nieuwe sneeuwbuien in de lucht. HET WEER IN EUROPA KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met maandag. Noorwegen: Zaterdag perioden met mogelijk storm. Zqndag half tot zwaar bewolkt en winterse buien, bij Oslo droog en opklaringen. Middagtemperatuur langs de kust ongeveer 5 gra- lichte vorst. Zaterdag nog flinke opkla ringen en droog. Zondag meer bewolking en vooral in het zuiden enige tijd (natte) sneeuw. Middag- temperatuur van rond het vriespunt in het zuiden tot -5 graden in het noorden. door wolkenvel plaatsen droog. Zondag overwegend be wolkt en van tijd tot tijd sneeuw, ijzel of regen. Middagtemperatuur zaterdag on geveer -2 graden, zondag maxima rond België en Luxemburg: Zaterdag wolkenvelden, plaatselijk mist. Op de meeste plaatsen droog. Zondag van het westen uit regen, vooral landin waarts ook ijzel of sneeuw. Middagtem peratuur van +5 graden langs de kust tot' Neerslagkans Minimumtemp. Middagtemp. ijke departementen eerst af en toe zon en op de meeste plaatsen droog.Zondag van het westen uit toene mende bewolking, later gevolgd door re gen. In het oosten eerst nog een kleine kans op wat sneeuw maar geleidelijk meer zon en droog. Middagtemperatuur uiteenlopend van iets onder nul in het oosten tot ongeveer 10 graden in het ui terste westen. Temperatuur op 1000 meter in Vogezen en Jura ongeveer -3 graden. Spanje: In het noorden vooral zaterdag nog en kele wolkenvelden en aan de Golf van Biskaje nu en dan regen. In het zuiden perioden met zon en aan de oostelijke Costa's mogelijk een bui. Koud met maxima meest tussen 5 en 10 graden, in het zuiden 10 tot 15 graden. Canarische Eilanden: Wisselend bewolkt en een enkele bui, middagtemperatuur ongeveer 19 gra den. Aan de zuidstranden droog, over wegend zonnig en middagtemperatuur rond 22 graden. Zuid-Frankrijk: Zaterdag wolkenvelden en van tijd tot tijd sneeuw of regen. In de Alpen ovér- wegend droog en opklaringen. Zondag ook elders droog en flinke opklaringen, maar in de Pyreneeën aanhoudende sneeuwkansen. Aan de Middellandse- Zeekust tamelijk veel wind. Koud met in het laagland maxima rond het vriespunt, aan zee op veel plaatsen zachter. Tem peratuur op 2000 meter in de Franse Al pen en Pyreneeën ongeveer -8 graden. Italië: In het zuiden, en zondag ook weer in het midden, half tot zwaar bewolkt en enke le buien. Vooral langs de Adriatische kust weer een krachtige oostenwind en aan de oostzijde van de Apennijnen kans op sneeuw. In het noorden meer zon en vrijwel overal droog. Middagtem peratuur uiteenlopend van enkele gra- Istanbul regen/ den boven nul in het noorden en aan de Klagenfurt half be Adriatische kust tot 13 graden op Sici- Kopenhagen onbew lië. In de Italiaanse Alpen en Dolomie- LasPaimas hall be ten temperatuur op 2000 meter hoogte Lissabon lichtb ongeveer-8 graden. Locarno onbew Duitsland: Londen onbew In de nacht.en ochtend kans op mist of Luxemburg zwaar laaghangende bewolking. Verder flink Madricl ,lchtb wat zon en bijna overal droog. Zondag, Jj!ajag£ ;w later op de dag van het noordwesten uit JJ3 fT.6! toenemende bewolking, gevolgd door a 3 J* sneeuw of ijzel. Vrij koud met ook over- ™en dag meeste lichte vorst. Temperatuur op 1000 meter hoogte ongeveer-2 graden, Nice op 1500 meter hoogte rond -6 graden. Oslo sneeu* Zwitserland: Parijs zwaar l Aan dè noordkant van het Alpenmassief Praag zwaan wolkenvelden; aan de zuidkant flinke perioden met zon. Vrijwel overal droog. Rome lichtb Temperatuur op 2000 meter ongeveer - Split khtb 8 graden. Middagtemperatuur in de la- Stockholm onbew ger gelegen gebieden rond het vries- Warschau iichtbj Oostenrijk: Perioden met zon maar ook wolkenvel- Bangkok onbew BuenosAires onbew oen en vooral in Karintme en btiermar- hai( be ken kans op sneeuw. Overdag ook in de Joh3nnesburg onBew lager gelegen delen enkele graden vorst. Op 2000 meter temperatuur rond -10 LosAngeies lichttx ZONDAG 8 JANUARI 1995 Zon- en maanstanden Zon op 08.46 Zon onder 16.45 Maan op 11.40 Maan onder00.34 Waterstanden Katwijk Hoog water 08.01 20.29 Laag water 03.55 16.27 MAANDAG 9 JANUARI 1995 Zon- en maanstanden Zon op 08.46 Zon onder 16.46 Maan op 12.04 Maan onderO 1.40 Waterstanden Katwijk Hoog water 08.48 21.22 Laag water 04. 17.06 45 Weerrapporten 06 januari 19 uur: Bordeaux Brussel Cyprus Innsbruck onbew. ono6 18 8 00 wnw3 10 5 12.0 COLOFON i.-vrij. van 08.30-17 00 uur: Arnold (adj), J.Kiel (adj); HOOFDREDACTIE: Jan-Geert Majoor, Frans Nypels, Henk van der Post (adj) OMBUDSMAN R D Paauw, tel dag. 9.30- 11 30 uur 071 -356215. of per post HOOFDKANTOOR ƒ31,05 30.05 AB Leiden Advertenties071-323508 n071-323508 321921 TELEFAX Advertentu Fam benchten071-3 VERZENDING PER POST Nederland per kwartaal 134,50 overige landen op aanvraag KLACHTEN BEZORGING mat/mvnj 18 00-19 30 uur. DE VERDACHTE HEEFT GEPROBEERD EEN t>A ME OP STRAAT TE BERPVEM...

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 12