Duin Bollenstreek Sassenheim stemt in met jeugdinrichting Gifzakje met een rietje Achtste zangfestival van de Bollenstreek 'schrikbarend goed' OPRUIMING IN'T LAND. Produktie Katwijk Farma twee maanden stil door verhuizing Snackkar Vinkeveld: keuze uit drie plekken 8 VRIJDAG 6 JANUAR11995 Twee halen, één betalen runsburg» Degenen die hun kaarten voor de laatste Veronica Drive Inn Show hebben bewaard, kunnen hiermee opnieuw naar het Rijnsburgse Kraaienest op zaterdag 14 januari. In het jeugdcentrum aan de Korte Vaart zal radio-dj Edwin Everts van af acht uur de muziek verzorgen met de Drive Inn Show. In de cember stond een soortgelijke avond op stapel, maar toen kwam alleen dj Gijs Staverman opdagen. Organisator R. Oudshoorn: „Die heeft geprobeerd om er nog een show van te maken. Maar we hebben toen direct aangekondigd dat bezoekers hun kaarten moesten bewaren voor een volgende keer." Voor zaterdagavond zijn er daarom slechts honderd kaarten a een tientje verkrijg baar. Wisseltruc lukt in Katwijk katwuk» Een 17-jarige Katwijker is gisteren met een truc 45 gul den afgetroggeld. Hij werd door een jongeman op straat ge vraagd of hij een geeltje kon wisselen. Hij haalde daarop twee tientjes en een vijf-guldenmunt uit zijn zak. De ander bleek het geeltje echter niet bij zich te hebben. Hij verzocht de 17-jarige Katwijker daarom even met hem naar huis te gaan. De jongen deed dat. Onderweg vroeg de ander of hij nog meer geld bij zich had, waarop de Katwijker hem nog twee tientjes gaf. Daarop nam de onbekend gebleven jongeman de kuierlatten. Damhert aan de wandel runsburg» Een damhert is gisterochtend losgebroken nadat on bekenden het hek van het hertenkamp aan de Boslaan in Rijns burg hadden doorgeknipt. De politie achtervolgde het dier en velde het met een schot uit een verdovingsgeweer. Het beest is teruggebracht naar het hertenkamp. Het heeft geen nadelige ge volgen overgehouden aan zijn uitstapje. Frentrop Stichting wil dit jaar bouwen Sassenheim stemt in met de bouw van een gesloten in richting voor jeugdige criminelen in recreatiegebied Klin kenbergerpias. Hiervoor is wel een wijziging van het be stemmingsplan nodig. Eind 1995 wil de Frentrop Stich ting uit Lisse met de bouw beginnen. In de inrichting kunnen 72 jongeren in de leeftijd van twaalf tot achttien jaar gemiddeld zes maanden onderdak vinden. hek. Direct aansluitend aan de muur komt aan drie kanten een gracht met een breedte van vijf Voor de achtste keer wordt dit weekeinde begonnen met het zangfestival van de Bollen streek. Op 26 maart is in bar- dancing Blues Brothers de fina le. Ook de voorronden, die steeds op zondagavond plaats hebben, worden in deze Hille- gomse horecagelegenheid aan het Henri Dunantplein gehou den. De aanvang is steeds om 21.00 uur. Henny Leeflang van Hassel- man Leeflang, de organisator van dit evenement, roemt dit festival. „Het niveau van de deelnemers is bijzonder hoog. In de finale is het zelfs schrikba rend goed. Nederlands talent krijgt nog steeds niet de aan dacht die het verdient." Leeflang noemt enige oude winnaars. Zo stond Tamara van het duo Ben en Tamara vorig jaar in de finale. Ook het da mesduo Indigo is voortgeko men uit dit zangfestival. Evenals Twana Rhodes, die zich vooral verdienstelijk maakt in de jazz- wereld. Van de vijftien deelnemers die aan de voorronden mee doen, wordt verwacht dat ze twee liedjes ten gehore zullen brengen. Zij mogen gebruik maken van een eigen orkest band. Een deskundige jury, waaronder popdocent Peter Vink en zanglerares Miriam van Doorn, beoordelen de presta ties. Deelnemers kunnen zich opgeven via de volgende tele foonnummers 023-383006 en 020-6186947. In juli werd het de Frentrop Stichting bekend. Vervolgens gaf de politiek het groene licht voor nader onder zoek naar de mogelijkheid van een jeugdinrichting op Sassen- heims grondgebied. Volgens wethouder H. de Vries (ruimtelijke ordening) wil de ge meente haar 'maatschappelijk verantwoordelijkheid' nemen. „Je moet niet altijd zeggen: doe dit maar bij de buren. Boven dien, worden mensen niet steeds nijdig als er door cellen tekort weer verdachten op straat worden gezet?" De jeugdinrichting komt in de hoek waar rijksweg A44 en de spoorlijn elkaar 'kruisen': achter de kleine plas en de manege aan de Leidse vaart. De gehele inrichting wordt omgeringd door een muur - met bevei- lingsapparatuur - van vijf meter hoog. Binnen deze muur komt nog een evenhoog beveiligd Hoewel de politie adviseerde om het fietspad aan de oostzij de van de A44 te verleggen, is het college daarop niet inge gaan. Het pad vervult een te be langrijke functie voor fietsers die uit Sassenheim komen, vin den B en W. Verleggen heeft als gevolg dat fietsers op gevaarlijke wegen moeten oversteken en het recreatiegebied minder goed bereikbaar is. De politie is hiermee later akkoord gegaan, nadat de gemeente maatregelen heeft voorgesteld om te voorko men dat auto's het fietspad op rijden. De politie concludeert verder dat 'de inrichting weinig kwets baar is'. „Er zal een te grote hin dernis van buitenaf genomen moeten worden om een poten tieel doelwit te kunnen zijn", schrijft zij in het rapport. De ge meente eist dat er een duidelijk Usbaan in Noordwijkerhout open noordwukerhout/noordwuk Schaatsliefhebbers kunnen van avond in Noordwijkerhout de ijzers onderbinden. Om zeven uur gaat de ijsbaan aan de R. de Beerenbroucklaan open. Tot een uur of half tien kunnen rondjes op de ondergespoten tennisbanen worden gedraaid. Als het blijft vriezen is de baan morgen ook in de middag- (14- 16.30 uur) en avonduren ge opend. Ook in Noordwijk wordt er alles aan gedaan om de Jonk heer Geversbaan vandaag nog te kunnen openstellen voor pu bliek. De ijsvloer, die gister avond al werd gebruikt, heeft het nodige van de sneeuw te lij den gehad. De ijsclub wist van morgen nog niet zeggen of de baan vanmiddag open is. Rond het middaguur is daar de beslis sing over gevallen. Wel was van morgen zo goed als zeker dat de baan vanavond van 19.30-22 uur kan worden gebruikt. De ijsclubs ir\ Noordwijk en Noord wijkerhout, die een ijsbaan ma ken door gravelbanen onder te spuiten, hebben duidelijk een voorsprong op de landijsbanen in de regio. De kans dat die ba nen op korte termijn open gaan is zeer gering. Het ijs is in veel gevallen te broos om mensen te dragen die de sneeuw kunnen verwijderen. barrière komt tussen fietspad en ingang. De dichtstbijzijnde woningen liggen aan de andere kant van de A44. De Klinkenbergerpias ligt op het grondgebied van zowel Sas senheim als Oegstgeest en War mond. Nu er wellicht een jeugdinrichting komt, hebben de gemeenten de kans om de rest van de Klinkenbergerpias als recreatiegebied te exploite ren. Bij de kleine plas willen de gemeenten een strand, ligweide en wandelpaden. Maar daar over spreken ze nog met de provincie. Sassenheim eist ove rigens dat de eigenaar van de grond - nu nog de aannemer Korswagen, maar straks wellicht de Frentrop Stichting - de kos ten voor de aanleg van de recre atie-voorzieningen op het Sas- senheimse deel voor zijn reke ning neemt. Sassenheim betaalt er in elk geval geen cent aan Het college verwacht dat de jeugdinrichting voor zo'n 130 tot 145 arbeidsplaatsen zorgt, die voor een deel door Sassen- heimers bezet kunnen worden. Voor alle belangstellenden is er op dinsdag 17 januari een infor matie-avond in het gemeente huis van Sassenheim. Op maan dag 23 januari buigt de politiek zich over de plannen. Zweminstuif van De Zevensprong De Stichting De Zevensprong houdt zaterdag een zweminstuif in zwembad De Lis. De instuif wordt gehouden naar aanlei ding van het 25-jarig bestaan van de zwemgroep van De Ze vensprong, een stichting die ac tiviteiten prganiseert voor ver standelijke en lichamelijke ge handicapten. Na de zwemin stuif, die om 14.00 uur begint, kan er vanaf 15.00 uur vrij ge zwommen worden. Nadat de deelnemers zich hebben afge droogd volgt om 15.45 uur een optredën van de 'Berghdrum- mers', een drumband van de Van de Bergh Leefgemeen schap. Het concert wordt ge houden bij het clubhuis van De Watervrienden, waar een recep tie wordt gehouden. WERELDS GROOTSTE SPECIE ROTTERDAM-ZUID Stadionweg 39C - Tel. 010/4827765 ST IN LEDEREN ZITMEUBELEN. n haag/katwuk Een 31-jarige Hagenaar heeft gisteren van de rechtbank in Den Haag 36 maanden celstraf gekregen. De man had het vorig jaar september in Katwijk te bont gemaakt. Net een paar da gen op vrije voeten besloot hij toen in te breken in een huis in de wijk Rijnsoever. Hij door zocht het hele huis inclusief de slaapkamer waar de bewoners lagen te slapen. Zij werden wak ker door de ongenode gast die het hazepad koos met de auto Noordwijkse politie-agenten inspecteert Plus-zakje. gistermiddag voorzichtig e noordwijk wim wegman 'Dondersteen' krijgt 36 maanden van de heer des huizes. Een wil de achtervolging door de politie volgde, waarbij de Hagenaar enkele malen probeerde de po litie van de weg te drukken. Zijn eigen advocaat noemde de Ha genaar tijdens de zitting twee weken geleden een „donder steen". De man moest zich toen ook verantwoorden voor nog een paar inbraken en diefstal len. „Een hopeloos geval", oor deelde de officier van justitie, die dertig maanden cel eiste. Zes maanden minder dan de rechter hem uiteindelijk gaf. De twijfel over de gifzakjes op het Noordwijkse strand begon gisteren aan het begin van de mid dag langzaam te groeien. Politiewoordvoerder Frans Mesker: „Bij sommige van die zakjes zagen we vouwnaden. Toen we ze terugvormden, zagen we dat ze de omhulsels waren van drinkpakjes. Later kwamen er mensen bij van de directie Noordzee van Rijkswaterstaat. Die zagen het al in één oogopslag: niets aan de hand." De zakjes die een schoonmaakbedrijf inmiddels had verzameld, werden nog stuk voor stuk beke ken. Maar ook dat leverde niets verontrustend op. De afsluiting van het strand werd daarop onmid dellijk opgeheven. „De gemeente had uit voor zorg dranghekken bij de strandafgangen ge plaatst. Begrijpelijk, want je wilt natuurlijk geen enkel risico nemen. En in eerste instantie leken ze ook verdacht veel op de Apron Plus-zakjes die vo rig jaar januari in groten getale aanspoelden. Ze hadden ongeveer hetzelfde formaat en ze zagen er ook zilvergrijs uit. Daarbij kwam dat onze col lega's in Zandvoort en Bloemendaal heel stellig waren. Zij waren er aanvankelijk van overtuigd dat er bij hen gif was aangespoeld. Dus ja, waar om zou dat bij ons niet het geval zijn?" zegt Mes ker. De frisdrankzakjes zijn waarschijnlijk de afgelo pen zomer door badgasten het zand ingedrukt. Door de storm van begin deze week zijn ze weer aan de oppervlakte gekomen. „En vrij massaal ook, trouwens", zegt Mesker. „Er ligt altijd wel wat langs het strand. Maar nu waren het er echt meer dan honderd." In buurgemeente Katwijk was de brandweer er al eerder van overtuigd dat er weinig aan de hand was. Commandant Kuijpers: „In sommige van die zakjes bleken drinkrietjes te zitten. Toen dachten we: het zal wel meevallen." In Katwijk zijn gisteren trouwens niet meer dan vijftien 'ver dachte' zakjes aangespoeld. „En die waren alle maal al kapolgescheurd." Op de Nederlandse stranden spoelden begin vorig jaar 120.000 tol 130.000 zakjes met Apron Plus aan. Dat gebeurde nadat op 8 december 1993 bij zwaar weer in Het Kanaal 88 containers van het dek van het Franse vrachtschip Sherbro afsloegen. Tien daarvan waren geladen met Apron Plus en hadden de bestemming West-Afri- ka. Negen containers zijn deels opengebarsten geborgen, maar één exemplaar met 180.000 gif zakjes bleef onvindbaar. Personeel en machines bij Kat wijk Farma maken overuren. De voorraadkasten raken voller en voller nu miljoenen pillen extra worden gedraaid. De inspan ningen hebben niets te maken met nieuwe epidemieën, maar veel meer met de verhuizing van het bedrijf naar Leiden. Tij dens de overgang van de Kat- wijkse tablettenproducent naar het Bio Science Park in Leiden moet de produktie twee maan den worden stilgelegd. De tijdelijke stop heeft alles te maken met de omstandigheden waaronder de medicijnen wor den vervaardigd. In Leiden moeten dezelfde voorwaarden worden geschapen als in Kat wijk. „Het produktieproces is nauwkeurig beschreven. Welke grondstoffen, condities en han delingen nodig zijn om hetzelf de produkt te maken", vat di recteur E. Verschuren het kort samen. Dat betekent dat niet al leen de machines opnieuw moeten worden afgesteld, maar de medewerkers ook opnieuw kijken hoe lang een be paalde substantie gemengd, ge kneed en gedroogd moet wor den om hetzelfde produkt te krijgen. Zelfs het schoonmaken van de machines gaat ander maal onder de loep. „Dan pas kun je besluiten alles weer in werking te stellen." De verhuizing van Katwijk Farma komt volgens Verschu ren geen moment te vroeg. Het huidige pand heeft veel weg van 'kruip-door-sluip-door'. Via smalle gangetjes en moeilijke trappetjes zijn de her en der aan de Prins Hendrikkade verspreid liggende gebouwen met elkaar verbonden. Het is niet zonder reden dat Verschuren uitkijkt naar de tweede week van janua ri, wanneer de verguizing be gint. „Het nieuwe pand is niet alleen vijf keer zo groot, maar ook logistiek gezien veel prakti scher ingericht." De verhuizing van Katwijk Farma is vooral het gevolg van de spectaculaire groei dat het bedrijf de laatste jaren door maakte. De omzet steeg in korte tijd van 4 tot 100 miljoen gul den. Het bedrijf, dat een van de belangrijkste producenten van anti-epileptica is, dankt die stij ging vooral aan de merkvrije medicijnen. Deze geneesmid delen waarvoor geen octrooi meer bestaat, winnen - mede door toedoen van de overheid die de kosten voor de gezond heidszorg wil drukken - steeds meer terrein omdat ze gemid deld 30 procent goedkoper zijn dan de merkprodukten. Pogingen van het bedrijf, dat zo'n honderd medewerkers telt, om in Katwijk te blijven liepen op niets uit. De gemeente gaf volgens Verschuren geen uit sluitsel over de mogelijkheden in de kustplaats. „Tot mijn ver bazing heeft Katwijk niets ge daan om ons te behouden. Dat is jammer voor de werkgelegen heid. Maar omdat we als bedrijf niet kunnen wachten op een lo kale overheidsbeslissing, zijn we met Leiden gaan praten. Het Bio-Science-Park is een locatie die nauw aansluit bij de uitstra ling van ons bedrijf', aldus Ver schuren. De verhuizing naar Leiden heeft geen naamsveran dering tot gevolg. „De naam Katwijk Farma wordt nu een maal niet met de plaatsnaam Katwijk geassocieerd. Directeur E. Verschuren: „Het praktischer ingericht." noordwuk paul de vlieger Het Bonnikeplein, de verlaagde parkeerplaats bij Albert Heijn of het trapveldje tegenover de AI I- supermarkt. Uit deze drie loca ties moet de Noordwijkse ge meenteraad deze maand een keuze maken voor de vestiging van een snackkar in de wijk Vin keveld. Burgemeester en wet houders spreken nog geen voor keur uit. De introductie van een ver kooppunt voor kroketten en pa tat in Noordwijks jongste wijk kan de vergelijking met het be kende 'gebed zonder end' in middels glansrijk doorstaan. De discussie erover duurt al vele maanden en nog altijd staat niet met zekerheid vast of de snackkar er wel komt. Welis waar is een meerderheid van de politiek voor - alleen CDA en D66 niet - maar de omwonen den hebben al aangekondigd naar de rechter te stappen om te proberen de vestiging tegen te houden. Waar de snackkar moet ko men, is al evenmin duidelijk. Aanvankelijk leek het erop dat hij zou worden geplaatst op het Bonnikeplein. De bewoners van de nabij gelegen fiat Haesdui- nen kwamen echter dermate massaal in verzet, dat bij de laatste raadsvergadering een al ternatief uit de hoge hoed kwam: de verlaagde parkeer plaats bij de Albert Heijn-super markt. De haalbaarheid van de ze locatie is inmiddels door ambtenaren onderzocht en die adviseren er geen gebruik van te maken. Met projectontwikke laar Wildschut die in Vinkeveld is gevestigd, is namelijk de af spraak gemaakt dat 'de toegang tot de wijk op niveau zou wor den gebracht en gehouden'. Door een snackkar op de par keerplaats bij AH neer te zetten zou deze afspraak geweld wor den aan gedaan. Een eventueel door Wildschut aangespannen juridische procedure zou de projectontwikkelaar vermoede lijk winnen. De ambtenaren ad viseren weer 'terug te keren' naar het Bonnikeplein. Toch doen B en W dat nog niet. Zij la ten de gemeenteraad de keuze uit de twee in het geding zijnde locaties en voegen er nog een derde aan toe: het trapveldje te genover AH, voor de verkeers lichten. Donderdag 12 januari worden de meningen van de politici gepeild.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 9