Anti-diefstalsysteem voor auto vanaf 1997 verplicht Binnenland Schmitz heeft spijt Uitzendbranche groeit Levensgevaarlijkewapencollectie 'Nederland loopt achterstand op bij herstel economie' Zware metalen in spijkerbroeken Concurrentie telefoonnetten in 1998 merkbaar VRIJDAG 6 JANUAR11995 Te veel chloor in zwembad motel heerlen» Acht kinderen en vier volwassenen zijn gisteren naar het ziekenhuis gebracht omdat zij een chloorvergiftiging hadden opgelopen bij het zwembad van motel Heerlen van het Van der Valk-concern. Vier slachtoffers konden na behandeling naar huis, de rest moest blijven. De klachten bestonden uit irritatie van de luchtwegen en hoestbuien. Volgens een woordvoerder van het motel zat er een te hoge concentratie chloor in het zwemwater. Het bad is voorlopig gesloten. Reorganisatie Cemsto kost banen den haag» Bij het grootste schoonmaakbedrijf Cemsto verdwij nen binnenkort vijftig full-time arbeidsplaatsen. De bonden voorzien bovendien het gedwongen ontslag voor ongeveer hon derd part-time werknemers. Het zijn niet de schoonmakers die de dupe worden van de reorganisatie, maar het middenkader. Jongen overleden aan nekkramp aardenburg» Een 16-jarige jongen uit het Zeeuwsvlaamse Aard enburg is naar nu pas bekend is geworden op Oudejaarsdag in een ziekenhuis in het Belgische Brugge overleden aan nek kramp. Bij de GGD Zeeland in Goes zijn inmiddels enkele tien tallen telefoontjes van verontruste mensen binnen gekomen. Homeopatische arts uit ambt gezet Groningen Het medisch tuchtcollege in Groningen heeft een homeopatisch arts uit zijn ambt gezet. De man schreef een 29- jarige vrouw medicijnen voor die ernstige bijwerkingen kunnen hebben en had daarbij verzuimd een goede diagnose te stellen en de huisarts te raadplegen. De man is eerder door het tucht college berispt. Doe-het-zelfoorlog in Goes goes» Zeker twintig reclameborden van de onlangs geopende Gamma Bouwmarkt in Goes zijn recentelijk door twee mede werkers van de Goese vestiging van doe-het-zelfzaak Praxis ver nield. De politie vond de borden eind vorig jaar in een bij de Praxis geparkeerde auto en heeft de zaak nog in onderzoek. De mannen bekenden in opdracht van Praxis de borden te hebben vernield. Volgens de bedrijfsleiders van de twee bouwmarkt-ves tigingen ging het om 'eigen initiatief van de twee. VVD op de bres voor Marokkaan den haag Justitie mag de 12-jarige zwaar gehandicapte Marok kaanse jongen Samir Al Himyani uit het Brabantse Dorst voorlo pig niet het land uitzetten. Dat is de boodschap die de WD-frac- tie in de Tweede Kamer gisteren in schriftelijke vragen aan staatssecretaris Schmitz (justitie) meegaf. De jongen, die een toeristenvisum heeft, wacht op twee beenprothesen die volgen de maand klaar zijn. Het ministerie wil hem naar Marokko te rugsturen, omdat zijn visum is verlopen. Tien jaar cel voor dubbele moord middelburg» De rechtbank in Middelburg heeft een 38-jarige Hagenaar veroordeeld tot tien jaar cel voor de moord op twee mannen uit het Chinese drugmilieu in augustus 1990. De huur moordenaar zou daarvoor 80.000 gulden hebben gekregen. De 26-jarige opdrachtgever kreeg acht jaar gevangenisstraf. Arrestatie na afluisteren journalist arnhem Justitie in Arnhem heeft via telefoongegevens van een Telegraaf-journalist uit Haarlem de identiteit achterhaald van een getuige in de strafzaak tegen de man, die wordt verdacht van ae twee Albert Heijn-moorden in Oosterbeek in 1990. Offi cier van justitie mr. N. Leeman heeft prints van telefoongesprek ken van de journalist gevorderd en aan de hand van analyses daarvan de identiteit opgespoord van de getuige. den haag gpd Staatssecretaris Schmitz vgn - justitie betreurt het 'in hoge mate' dat ze niet eerst met de Tweede Kamer heeft overlegd over haar besluit een verblijfs vergunning te geven aan witte illegalen. Daarmee worden bui tenlanders bedoeld die zes jaar illegaal in Nederland zijn maar wel premies en loonbelasting hebben betaald. Ze heeft dit gis teren in een brief aan de Twee de Kamer laten weten. De nieuwe regeling had op 1 januari in zullen gaan en werd eind december in de Staatscou rant gepubliceerd. Regerings fracties PvdA, WD, D66 en op positiepartij CDA reageerden verontwaardigd toen ze er ken nis van namen. Het gaat hier om een gevoelig onderwerp, dat op zijn minst eerst met hen be sproken had moeten worden, zo vinden de fracties. Het be sluit is inmiddels Qpgeschort. Schmitz zal er nu eerst, eind de ze maand, met.de Tweede Ka- r debatteren. Fabrikanten moeten beveiliging standaard monteren Autofabrikanten worden in Europa verplicht hun nieuwe modellen per 1 januari 1997 te voorzien van een speciaal anti-diefstalsysteem. Na 1 oktober 1998 moet het beveili gingssysteem standaard zitten op alle autotypes die in produktie zijn. zwolle»gpd regel is bedoeld om het steeds groeiende aantal autodiefstallen terug te dringen. Alleen al in Nederland zijn het afgelopen jaar naar schatting 31.000 per sonenauto's gestolen. De autofabrikanten moeten hun modellen uitrusten met een zogeheten immobilizer. Dit is een systeem dat de ontsteking Dit is het gevolg van een richt lijn die is aangenomen door een technische commissie van de Europese Unie. De verplichting geldt voor auto's die worden verkocht in de lidstaten van de EU en van de Europese vrijhan delsorganisatie EFTA. De maat- en brandstoftoevoer blokkeert zodra een onbevoegde probeert de auto te starten. Hierdoor kan niet met de auto worden gere den. Dit systeem doet overigens niets tegen auto-inbraken. Hier voor is een apart alarmsysteem nodig. Nieuwe autotypes zonder im mobilizer krijgen na januari '97 geen typegoedkeuring meer en mogen in EU-landen dus niet de weg op. Goedkeuring is in Nederland de taak van de Rijks dienst voor het Wegverkeer. Au tofabrikanten uit bij voorbeeld Japan, Korea of de Verenigde Staten zullen hun modellen dus voor de Europese markt moeten aanpassen. De Nederlandse verzekeraars zijn tevreden met de verplich ting, maar stellen dat er meer moet gebeuren om het aantal diefstallen terug te dringen. Zeer belangrijk is dat de regi- beter wordt geregeld, zodat ge stolen auto's sneller worden te ruggevonden, aldus woordvoer ster A. van Leeuwen van het Verbond van Verzekeraars. Opnieuw meer vraag naar tijdelijke krachten /.endkrachten is niet ongewoon. In tijden dat de economie flink groeit, doen werkgevers vooral in het eerste stadium van de groei een extra beroep op tijde lijke krachten. Volgens commercieel direc teur E. Bos van Manpower is momenteel ook een andere trend zichtbaar. Uitzendkrach ten vormen steeds meer een structureel onderdeel van het totale personeelbestand in be drijven. Ze kunnen gemakkelijk al dan niet tijdelijk op non-ac tief worden gezet. Momenteel bedraagt het aan tal uitzendkrachten ongeveer twee procent van het totaal aantal werknemers. In de bran che wordt verwacht dat dat per centage rond de eeuwwisseling op 3 procent ligt. De uitzendbranche verwacht dat hel aantal uitzendkrachten dit jaar flink zal groeien. Rand stad Nederland en Manpower Nederland, twee van de groot ste uitzendorganisaties, schat ten de groei op 25 tot 30 pro cent. De overkoepelende Alge mene Bond van Uitzendonder nemingen (ABU) noemt die ver wachting 'niet onrealistisch'. Als de prognoses uitkomen, betekent dat meer dan een voortzetting van het beeld van 1994. Over vorig jaar werd vol gens de ABU een groei van vijf tien tot twintig procent geno teerd. Het zwaartepunt lag in de laatste drie maanden, toen het percentage opliep naar dertig procent. De groei van het aantal uit- assen-eindhoven De politiekorpsen van Assen en Eindho ven hebben gisteren elk afzonderlijk flinke wapen- en mu nitievondsten bekendgemaakt. In Assen ging het om een volgens een politiewoordvoerder 'levensgevaarlijke' verza meling (foto) van honderden wapens en granaten hoofdza kelijk uit de Tweede Wereldoorlog. Volgens een woord voerder was er sprake van reëel gevaar dat bij een explosie de hele flat de lucht was ingegaan. In Eindhoven ging het gisteren (opnieuw) om twee ingegraven tonnen met daarin duizend patronen, enkele vuurwapens en een kilo hard drugs. Voor kerst groef de politie drie tonnen met een soortgelijke inhoud op. In verband hiermee zijn een 46-jari- ge man uit Helmond en een vader (45) en zoon (25) uit Eindhoven aangehouden. De politie vermoedt dat het drie tal zich op grote schaal heeft beziggehouden met de handel in wapens, munitie en drugs. foto anp Topambtenaar Geelhoed waarschuwt politiek Den Haag amsterdam gpd Nederland loopt een achter stand op bij het opkalefateren van zijn economie. Meer econo mische groei en meer mensen aan het werk krijgen gaat Duits- land'en Frankrijk veel beter af. Duitsland, België en Denemar ken doen meer om uitke ringstrekkers aan het werk te krijgen, uitkeringsfraude te be strijden en (bruto-)loonkosten te verlagen. Deze waarschuwing uit mr. L. Geelhoed in het economen- vakblad ESB. Volgens de secre taris-generaal van Economische Zaken, de hoogste ambtenaar dreigt het economisch herstel de onderlig gende problemen te verdoeze len. Daardoor kunnen drasti sche ingrepen uitstel oplopen, wat niet nodig en niet verant woord is. „Voor West-Europa heeft het gunstige economisch beeld de riskante bedrieglijk heid van een bloeiende idim- roos aan een bouwvallige ge vel", aldus Geelhoed. Hij wijst erop dat de Europese Unie, de fellere internationale concurrentie en de zorg voor het milieu ons land er in feite toe dwingen 'de bezem door Nederland te halen'. Het soci aal-economisch model, met al zijn belangengroepen en tijdro vende overlegrondes, houdt dat alleen maar nodeloos tegen. Nederland heeft te weinig oog voor Europese aanbevelingen, zegt Geelhoed. De sociale ze kerheid is te duur, uitkeringsge rechtigden worden te weinig tot werken aangezet en werkne mers en werkgevers zitten te lang aan elkaar vast. kleurstof, meestal indigo. Meer voor de hand ligt dat de metalen tijdens het wassen met stenen zijn afgesleten van bewerkte knopen, ritsen en jeans- spijkertjes. Slechts bij één van de tien broeken werden geen zware metalen aangetroffen. Een aantal importeurs en jeansmakers heeft naar aanleiding van de test intussen al actie on dernomen, zo meldt Natuur en Milieu. Zo is on derzoek aangekondigd naar de precieze herkomst van de zware metalen en één merk heeft een deel van de bewerkte, vernikkelde knopen vervangen door andere, die geen zware metalen bevatten. Van alle onderzochte merken was er overigens maar één gemaakt van milieuvriendelijk geteelde katoen. Veel spijkerbroeken van populaire merken bevat ten kleine hoeveelheden zware metalen als nik kel, chroom of koper. Dat blijkt uit een milieutest van voornamelijk 'stone-washed jeans' door de stichting Natuur en Milieu. Volgens de organisa tie moeten de broeken in de toekomst vrij zijn van zware metalen om deze 'oncontroleerbare bron van verspreiding' in het milieu tegen te gaan. Jaarlijks gaan in ons land 17 miljoen spij kerbroeken over de toonbank. De onderzoekers weten overigens niet precies waar de zware metalen vandaan kQmen. Mogelijk stammen de verontreinigingen uit de gebruikte PARterNOSTÊN VOOR5PÊU-GN DAT GR IN NGDGPMND DIT^AR VGBi R£<*GN VALX. EN D/I'-TW SPANJE 3>£ ZON ZAL 5CHiyi£N, ZEKÉR. y Brengt de gezondheid ernstige schade toe. k.h 4.10.1994 Stb.720. Voor de consument verandert er voorlopig niets door de samenwerking tussen de Amerikaanse telefoonreus Bell South, een aantal energiebedrijven en ondernemin gen op het gebied van de kabel-TV en de spoorwegen. Wel krijgt PTT Telecom er nu de lang verwachte, sterke concurrent bij. Maar voordat er een prijzenslag losbreekt, zitten we in 1998. Bovendien wordt telefo neren in 1996 flink duurder, doordat bo venop de prijs 17,5 procent BTW komt. Het samenwerkingsverband van de be trokken kabelbedrijven en de Nederlandse Spoorwegen, dat zich EnerTel noemt, maakte gistermorgen bekend een tweede vast dus in de grond liggend tele foonnet te willen opzetten. EnerTel gaat daarvoor gebruik maken van het omvang rijke glasvezelnet langs de spoorlijnen, dat NS nu ook al gebruikt. Door koppeling met de netten voor de kabel-TV kunnen telefoongesprekken tot in vrijwel alle uit hoeken van Nederland worden 'bezorgd'. Het telefoonmonopolie van Koninklijke PTT Nederland (KPN) blijft in feite onaan getast. Wel mogen andere bedrijven tot die tijd dataverkeer verzorgen en binnen 'besloten' gebruikersgroepen (bijvoor beeld binnen een grote onderneming) spraakverkeer doorgeven. Interessant wordt de concurrentie pas vanaf 1998, als voor spraak - de bulk van het telefoonver keer - een vergunning verkrijgbaar is. Een nieuw bedrijf, dat niet EnerTel maar TelecomTwee wordt gedoopt, gaat de net ten van de kabel- en energiebedrijven en de Spoorwegen aan elkaar koppelen. Dit om werkelijk een landelijke dekking te krijgen. Daarvoor zijn behoorlijk forse in vesteringen nodig. TelecomTwee-baas Thierry zei gisteren uit te gaan van een miljard gulden in tien jaar, andere des kundigen denken eerder aan twee tot drie miljard. Hoewel de aankondiging van Telecom Twee op de beurs tot een forse koersval van KPN leidde (het aandeel zakte van 58,10 tot 56,60 gulden) voorspelt Telecom- specialist A. Dibbets van zakenbank Mee- sPierson, dat de Nederlander de komende jaren niet te veel veranderingen hoeft te verwachten. „Misschien gaan er klanten bij KPN weg, of slaagt TelecomTwee er in nieuwe klanten aan te trekken die niet bij KPN terechtkomen. Maar het zal geen grote vormen aannemen. We hoeven ook niet te verwachten dat KPN omzet ver liest." Dibbets denkt evenmin dat Amerikaanse concurrentieverhoudingen in Nederland hun intrede doen. In de VS kopen bijvoor beeld bedrijven met korting telefooncapa citeit in, om deze vervolgens aan klanten aan te bieden. Die praktijk kan wel navol ging krijgen, maar is geen bedreiging voor de twee telecombedrijven. „Daarvoor is Nederland te klein. Bovendien moeten zij de lijncapaciteit toch bij KPN ofTelecom- Twee kopen. Die profiteren er dan toch weer van." De MeesPierson-analist ziet overeenkom sten met Groot-Brittannië, waar het be drijf Cabel Wireless in de concurrentie tegen British Telecom zo'n vijftien procent van de lange-afstandsgesprekken verzorgt. „Een dergelijk marktaandeel voor Tele comTwee is in Nederland ook haalbaar. De twintig procent die men nu noemt, lijkt me erg hoog." In het nieuwe bedrijf krijgt Bell South een belang van twintig procent, de Nederland se Spoorwegen hetzelfde en de resterende zestig procent komt in handen van de elf deelnemende energiebedrijven. Eind dit jaar hoopt TelecomTwee de vergunningen rond te hebben om daadwerkelijk van start te gaan. Een voorbeeld hoe telefoneren via het ka belbedrijf, energiebedrijf en de spoorwe gen gaat, heeft het nieuwe bedrijf al in Noord-Holland. Daar werken deze bedrij ven al samen in een glasvezelnet tussen Heerhugo waard, Alkmaar, Schagen en Hóorn. Spoorwegmedewerkers gebruiken dit net voor interne communicatie, het bedienen van seinen en het verspreiden van reizi gersinformatie. Het elektriciteitsbedrijf ge bruikt het net om hoogspanningsstations op afstand te bedienen en voor telefoon verkeer tussen de vestigingen, terwijl de kabelbedrijven radio- en televisiesignalen doorgeven. De totstandkoming van het tweede tele foonnet vloeit voort uit een wetswijziging die PTT Telecom het alleenrecht heeft ontnomen op het verhuren van kabelnet ten voor telefoon- en andere communica tiediensten aan het Nederlandse bedrijfs leven. Vanaf 1998 is de PTT, op grond van Europese regels, het monopolie op spraakverkeer kwijt. Het tweede grondnet staat overigens los van het net voor draagbare telefoons, het zogenaamde GSM-netwerk. Voor een tweede ook draadloos en digitaal telefoon net - PTT heeft er al één - zijn vijf consor tia in de race. Het ministerie van verkeer en waterstaat beslist in de loop van dit jaar wie in de prijzen valt. Officier eist forse boete tegen iatrosofe amersfoort gpd De officier van justitie bij het kantongerecht in Amersfoort heeft gisteren 15.000 gulden boete (waarvan duizend gulden voorwaardelijk) geëist tegen een iatrosofe. De officier acht bewe zen dat de vrouw onbevoegd de geneeskunst heeft uitgeoefend. De iatrosofe heeft twee jaar ge leden samen met een collega een Amersfoortse kankerpatiën te behandeld. De 38-jarige vrouw is op 1 april 1993 overle den. De Amersfoortse, die eind 1992 in het ziekenhuis aan een tumor was geopereerd, stelde zich na de operatie onder be handeling van de iatrosofen. De reguliere behandelingen wer den gestaakt, nadat de iatroso fen de vrouw hadden beloofd dat ze beter zou worden door hun alternatieve behandeling. Volgens de echtgenoot van de Amersfoortse schreven de iatro sofen onder meer het eten van gras voor. De genezers bestreden dit gis teren. Het ging volgens hen niet om gras. maar om ontkiemde tarwe. Bovendien zouden zij de vrouw tijdens de behandeling regelatig hebben gewezen op de mogelijkheid een regulier medi cus in te schakelen. Onderzoek naar herkomst wijn van Albert Heijn den haag gpd De Keuringsdienst van Waren gaat onderzoek doen naar de herkomst van rode wijn die Al- bert Heijn onder de naam Am- sclkeller verkoopt. Volgens AH komt de wijn uit Spanje. Het vermoeden bestaat echter dat het gaat om een produkt uit Ko sovo, een door Servië bezet deel van het voormalig Joegoslavië. Daardoor zou AH het VN-em- bargo tegen Servië schenden. Volgens de keuringsdienst valt niet zonder meer vast te stellen waar de wijn feitelijk vandaan komt. Om daar toch achter te komen, zal een panel van deskundigen uit het be drijfsleven en mensen van de keuringsdienst nu zelf een na der onderzoek doen. Bovendien zal de dichst de Duitse collega's inschakelen. AH importeert de wijn van A. Racke GmbH in het Duitse Bingen. Koninklijke Ahold heeft overi gens vorig jaar wereldwijd een omzet behaald van 29 miljard gulden. In Nederland steeg de omzet met 4,3 procent naar 14 miljard. Dat maakte het detail handels- en levensmiddelen- gisteren bekend. Brandende auto rechtstreeks naar brandweer utrecht gpd Een chauffeur van een vracht wagen met een lading oud pa pier waarin brand was uitge broken, loste dit probleem op wel heel originele wijze op. De man ontdekte de brand tijdens het rijden over de snelweg. Maar in plaats van te stoppen, reed de chauffeur rechtstreeks door naar een vlak bij de snel weg gelegen kazerne van de Utrechtse brandweer. Daar belde hij aan en vroeg doodleuk of de brandweer mannen het vuur wilden blus sen. Volgens een woordvoerder van de brandweer heeft de man hooguit een paar minu ten met een brandende lading gereden en was dat 'niet ex treem onverantwoord'. Hoe het vuur Is ontstaan, is onbe kend.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 3