'Leidse' tandartsen: liever contante betaling Donkere boel op het Leidseplein Belangstelling voor baan bij KLM sky-high Weekabonnement op een kratje groenten Sponsors gezocht voor transport verpleegmateriaal Het Gesprek van de Dag Van der Valk: extra dag.. Leidse kaas blijft thuis Of)bes,potf7 Qtoene- noo/ Oflbe'Speten Winterde" 2 VRIJDAG 6 JANUAR11995 Voor het familieconcern Van der Valk was 1994 een zwaar jaar. Invallen in vele vestigin gen en negatieve publiciteit. Dit jaar wordt wellicht nog moeilijker, omdat dan talloze rechtszaken en schikkingen van justitie volgen. Bij het eetbedrijf ziet men zo zeer tegen 1995 op, dat het jaar er een dagje bij heeft ge kregen. Recente tekst op het kerstmenu en in folders van het bedrijf:Tenslotte start over een week een fonkel nieuw jaar met maar liefst 366 dagen, die evenzoveel moge lijkheden bieden er iets moois van te maken." Maar in 1995 is het nog hele maal geen schrikkeljaar, leder kind leert ai dat het jaartal dan door vier deelbaar moet zijn. '96 is pas weer deelbaar en dan heeft het jaar er een dagje bij. Bij de drukkerij van Van der Valk in Breukelen geeft een woordvoerster toe dat het een fout is. „Maar ik begrijp niet waarom daar nu zo moei lijk over wordt gedaan", rea geert zij kribbig. Het familie bedrijf houdt nu eenmaal niet van de pers. Leidse tandartsen verschillen niet van hun colle ga's elders in den lande. Dus doen ook zieken fondsverzekerden in Leiden en omgeving er slim aan bij hun eerstvolgende controlebeurt de por- temonee op zak te hebben. Want ook tandartsen uit de Leidse regio blijken liever contante beta ling te willen. Vooral voor kleinere bedragen vragen ze nu al contante.betaling, omdat dit administratief ge makkelijker is. Zoals tandarts Beerman uit Lei den: „Contante betaling is al jaren gebruikelijk binnen mijn praktijk. Voor hogere bedragen wordt een rekening gestuurd. Als iemand voor 800 gulden een behandeling moet ondergaan, kan ik niet verwachten dat hij met dit bedrag in z'n portemonee over straat loopt. Maar ik heb liever dat er contant wordt betaald, dat is gemak kelijk." Dat gebeurt ook in de Leidse praktijk van tand arts Van Veen. „Vorig jaar was het al zo dat als iemand bijvoorbeeld een kroon kreeg, dat ik dan voor de aanvullende verzekering een betaalde nota moest voorleggen. Dat is geen probleem, patiënten weten dat." Ook in de praktijk van mevrouw Le Feber wordt gedacht aan contante betaling. „In overleg met patiënten. Ziekenfondsverzekerden moeten toch zo snel mogelijke een betaalde nota hebben om het bedrag terug te vragen." Anderen zijn nog wat afwachtend, zoals tandarts Goudsmit. „Ik pas me aan bij wat het merendeel van mijn collega's doet of wat de vakbond voor tandartsen adviseert." Ook collega Hamelink kijkt het eerst nog even aan. „Als ik een nota op stuur en het duurt veel te lang voor er betaald wordt, dan ga ik contante betaling vragen. Maar ik ga het in ieder geval niet eisen. Het is voor ie dereen een nieuwe situatie." Een enkeling vind de contante betaling echter helemaal niet nodig, zoals tandarts Lambinon. „Aan het eind van een behandeling krijgen pa tiënten een specificatie die zij nodig hebben voor de ziekenfondsverzekering. De betaling moet binnen 30 dagen gebeuren. Dat is altijd al zo ge weest voor particuliere patiënten. Ik heb daar goede ervaringen mee. Als je een goede relatie hebt met je patiënten, dan is contante betaling niet nodig." Tandarts Kroese uit Alphen aan den Rijn kan zich daar in vinden. „Ik sta er sceptisch tegen over. Wat moet ik met al dat geld in mijn prak tijk? De criminaliteit richt zich steeds meer op kleinere bedrijven. Bovendien kost het tijd om de contante betaling af te handelen. Ik vraag me af of het niet beter is in die tijd iemand te behande len." Voor alle duidelijkheid, patiënten die aanvullend zijn verzekerd krijgen een groot deel van het contant betaalde geld weer terug. Door de nieu we regeling voor het ziekenfonds schieten pa tiënten de kosten van een behandeling bij de tandarts voor. Dit bedrag kunnen zij declareren bij de verzekeraar. SANDRA PASSCHIER nog gemaakt worden De gekruide kaas moet je, zo weet Middelveldt, leren eten. Het eerste blokje Leidse kaas is voor de meeste mensen geen zonnetje op de tong. Het is wennen, en daar moet je de tijd en gelegenheid voor hebben. De Hollands kaas gaat met con tainers tegelijkertijd de grens over. Containers vol met één soort, dus allemaal jonge Goud se of pikante Goudse. Duizen den even oude kaasjes met na genoeg dezelfde smaak. „En in die exportmethode past de uit voer van een stuk of wat Leidse kazen niet zo best." Helemaal verstoken van de Leidse heerlijkheid blijven de buitenlanders ook weer niet. Middelveldt schat dat er jaar lijks enkele honderden tonnen Leidse kaas naar het buitenland gaan. Voornamelijk bestemd voor emigranten. Die weten het, van vroeger, nog wel te waarde- Ook een andere regionale kaas, de veenweidekaas, ziet de kaas specialist niet snel als 'fromage de tourbiere' of 'cheese from the peat' op de plank van de buitenlandse kaaszaken liggen. Veenweidekaas, kaas gemaakt van melk van koeien uit het veenweidegebied, is in Neder land een piepklein produkt. „En dat zal het wel blijven ook. Groei zit er niet in omdat er maar een beperkte oppervlakte veenweidegebied is en je daar niet klakkeloos steeds meer koeien op kunt zetten. Zo'n klein produkt naar het buiten land heeft geen zin. Daar willen ze alles of niks. Na het abonnement op de krant, het tijdschrift, de tele foon, de glazenwasser of de schoonmaakster is er een spik splinternieuw abonnement in de aanbieding: het groente- en aardappelenabonnement. Elke week komt het krat met groene gezondheid vanzelf tot je. Spe ciale groenten, dat wel, want Reacties en suggesties voor "Gesprek van de Dag" Telefoon 071-356444 of Postbus 54,2300 AB te Leiden Bruikbare tips worden beloond met een cadeaubon van 25 gulden In een welvarend land als Ne derland is oud worden eigenlijk alleen vervelend om het ouder worden zelf. In landen als Indo nesië ligt dat een tikkie anders, zo ontdekten ex-Hillegomse Ta mara van der Veld en haar echt genoot Ramiro Richards. Daar om proberen zij Javaanse be jaarden een menswaardiger be staan te bezorgen. 'Voor zijn studie HBO-Verpleeg- kunde aan de Hogeschool Hol land loopt Ramiro momenteel stage bij kindertehuis Debora in de stad Madiun (Oost-Java). In het tehuis worden met beperkte middelen ongeveer driehon derd kinderen in leven gehou den. Tussen deze kinderen wo nen bovendien bejaarden, die door hun familie zijn afgedankt en bij het kindertehuis zijn ge dropt. Ramiro is tijdens zijn sta geperiode (die 22 december be gon en drie maanden duurt) be zig met het opzetten van een bejaardenafdeling in het tehuis, daarbij geholpen door Tamara. „Voordat ze naar Indonesië ver- Frau Antje komt duidelijk niet uit Leiden. Het Hollandse kaas meisje bracht verleden jaar een recordhoeveelheid van 512.000 ton kaas naar het buitenland, maar daarbij zaten maar een 'paar' Leidse kazen. De bekende kaas met komijn, de handge maakte zelfs voorzien van een heus 'sleutelstempel', is nauwe lijks bekend bij de Duitsers, Fransen, Belgen, Amerikanen en Japanners. De export is te verwaarlozen en een grootse toekomst zit er voor de Leidse kaas volgens kaasspe cialist H. Middelveldt van het trokken, vroegen Ramiro en Ta mara hier en daar of mensen verpleegspullen hadden, die in het tehuis wellicht goed van pas zouden komen", vertelt Tama- ra's broer Stanley. „De inzame lingsactie leverde onder meer negen rolstoelen, een trans- portstoel, vijf looprekken en nog een aantal andere spullen op. Deze werden geschonken door diverse verpleeghuizen. Maar hier hield ook meteen het sprookje op. Ramiro en Tamara kunnen na melijk het transport van de in gezamelde spullen niet bekosti gen. Het bedrag van 3.400 gul den, dat met het vervoer van de goederen is gemoeid, moet dus ergens anders vandaan komen. De inzamelaars benaderden daarom de Indonesische am bassade en de nationale lucht vaartmaatschappij Garuda Indonesia, beiden zonder resul taat. De spullen staan nu opge slagen op het terrein van trans portbedrijf Emery Worldwide in Hoofddorp. „Het zou zeer jammer zijn als de hulpactie voor de bewoners van het tehuis moet eindigen met een aantal ingepakte spul len in een loods", vervolgt Stan ley. „Daarom willen we graag in contact komen met bedrijven, instellingen en/of particulieren die het transport willen sponso- Omdat sommige dingen niet voorbij mógen gaan. Het adres van Ramiro en Ta mara is: Panti Asuhan Debora, Kotak Pos 11, Madiun, Oost- Java Indonesië. Telefoonnum mer Stanley van der Veld voor eventuele nadere informatie: 02503-13455. CARLO NIJVEEN Het Leidseplein in het AZL. 's Ochtends en later op de middag in het schemerdonker. foto hielco kuipers „Zelfs in de kerstboom zijn er geen lichtjes gestopt." Dat is het begin van de klaagzang van een medewerkster van de Body Shop. Zij staat in de zaak op het Leidseplein van het AZL. „Het plein is dè plek waar patiën ten elkaar ontmoeten en bezoekers even bijkomen met een kop koffie. Maar het is hier donker en ongezellig. Er komt heel weinig daglicht binnen. Patiënten noemen het plein een fabriekshal." Het Leidseplein is vorig jaar officieel ge opend en nu al krijgt het bestuur van het ziekenhuis opmerkingen over de slechte verlichting. Op het plein is een terras waar bezoekers en patiënten een hapje kunnen eten en er is een aantal winkels gevestigd. Om het plein zijn in drie verdiepingen kan toren gebouwd die het daglicht tegenhou den en ook het dak laat weinig tot geen licht door. Een enkel lantaarnpaaltje met groen licht moet de sfeer verbeteren. TL-buizen bij de kantoortjes zorgen nog voor de meeste verlichting, maar in het weekeinde zijn deze lichten uit. De ver koopster van de Body Shop vindt dat maar een duistere zaak. „Als ik dan de winkel kom openen, is het hier harstikke donker. Alleen de lampen van mijn winkel verlich ten de boel." Een medewerker van de lunchroom Petit Antoine weet van vroeger dat het ook an ders kan in een ziekenhuis. „Ik werkte toen bij het AMC. De ontmoetingsplek daar heeft een dak dat doorzichtig is. Dat is veel gezel liger door het daglicht dat binnenkomt.' Een verkoopster van een boekenwinkel op het Leidseplein weet niet zo gauw een op lossing. „Maar ik zou in elk geval geen groen licht plaatsen", verwijst zij naar de lantaarnpaaltjes. „Daar gaan mensen er zo ziek van uitzien." Dirk Ketting, de voorlichter van het AZL, ziet het probleem niet zo. „Dat het er don ker is, is vrij logisch in deze donkere dagen. De ruimte is recentelijk officieel in gebruik genomen. Toen rond de donkere dagen voor kerst de eerste opmerkingen over de slechte verlichting binnenkwamen, hebben we een verlichtingsplan opgesteld. We gaan nu kijken wat de beste verlichtingsmethode En zo geschiedde twee weken terug door middel van de plaatsing van een tiental ko kers met lampen, hoog aan het plafond. Een medewerker van Petit Arftoine wijst ze aan. „Maar ze geven niet voldoende omdat ze zo hoog zitten. Bovendien is dat licht wat ze geven wel erg ongezellig. Zo fel." „Iedereen heeft andere wensen over de ver lichting", kaatst Ketting terug. „Maar we moeten er natuurlijk geen voetbalstadion van maken. En voor de winkeltjes daar is het toch alleen maar voordelig dat zij voor het licht zorgen. Dat trekt de mensen naar binnen, lijkt mij." SANDRA PASSCHIER 'Iedereen wil stewardess worden Een stormloop. Zo omschrijft woordvoerder Hugo Baas de enorme belangstelling - voor al onder jonge vrouwen - voor een baan als stewardess bij de KLM. De telefoons bij de afdeling werving en selec tie staan afweken roodgloei end. De postbode van het World Trade Centre, waar de afdeling is gehuisvest, tilt zich een breuk aan de zakken vol sollicitatiebrieven, 't Lijkt wel of iedereen stewardess wil worden", zo zucht hij. Het begon allemaal zo'n drie weken geleden. De kranten pikten het bericht op dat de KLM op zoek was naar cabi nepersoneel. De maatschap pij heeft door de snelle groei van het luchtverkeer en door de toenemende populariteit van het verschijnsel deeltijd werk plaats voor zo'n vijfhon derd stewards en stewardes sen. Televisie en radio namen het nieuws over. En toen was de beer los. Hugo Baas: „Vanaf dat mo ment liep het storm. Op onze personeelsadvertenties van twee weken daarvoor hadden wij al enkele honderden brie ven gekregen. Maar na de golf van gratis publiciteit stroomden zij bij de duizen den binnen. Ook de telefoon stond niet stil. Onze mede werkers kwamen de afgelo pen tijd nauwelijks nog aan hun eigen werk toe." 't Mag duidelijk zijn dat het imago van de stewardess in de loop der jaren nog weinig deuken heeft afgelopen. En dat ondanks het feit dat som mige mensen er behoorlijk denigrerend over praten of schrijven. 'Stewardess-zijn' blijft toch voor velen een meisjesdroom. Vooral vrou wen - van tussen de 21 en 30 jaar oud - blijken te sollicite ren. Zij komen uit alle lagen van de bevolking. „Fantas tisch dat wij zoveel reacties krijgen", beaamt Baas. „Maar ondanks de enorme toeloop moedigen wij nog altijd men sen aan om te solliciteren." Mensen? „Ja", zo zegt Baas. „Want wij kunnen best ook nog wat mannen gebruiken in het korps cabinepersoneel. Die zijn nu wat onderverte genwoordigd." Volgens de statistieken werken op dit ogenblik 691 mannen samen met 4.041 vrouwen aan boord van de KLM-toestellen als purser, steward of stewar dess. Respectievelijk 15 en 85 procent. Van de vliegers is 98 procent man. Van het grond personeel 77 procent. Baas roept dan ook vooral mannen op om te sollicite ren. En hij kan weten hoe 'leuk' die baan kan zijn. Baas vloog - weliswaar tien jaar ge leden - enige tijd als steward bij de KLM. En hoewel er sindsdien veel is veranderd, de werkdruk is bijvoorbeeld stukken hoger geworden en de routes veel langer, raadt hij jongeren aan om het te doen. „Al was het alleen maar om de wereld te zien en je al gemene ontwikkeling wat bij te spijkeren". Produktschap voor Zuivel ook niet in. „Leidse kaas is een schitterend produkt. Daar kun nen we kort over zijn. Maar het is geen kaassoort die je elke dag opnieuw op je brood wilt heb ben. Kaas met komijn is typisch iets voor bij de borrel of 's avonds als snack. In Nederland is de Leidse kaas alleen voor de liefhebber en in het buitenland moeten die liefhebbers zelfs geteeld zonder kunstmest of gif tige stoffen. De inwoners van Leiderdorp kunnen zich dezer dagen opge ven voor de 'groenservice'. Lei derdorper Wout Anker stelt zijn bijkeuken aan de Van der Valk Boumanweg ter beschikking als op- en overslagplaats voor de biologisch-dynamische groen- ten. De kweker, boer Mees Vis ser uit Strijen in de Hoeksche Waard, brengt elke week de groenten naar Leiderdorp. Ie dereen met een abonnement kan een kratje bij Anker komen weghalen. Schimmels Visser was tot voor een aantal jaar geleden een gewone akker bouwer. „Ik kreeg steeds meer moeite met de gangbare land bouw. Met het wegspuiten van schimmels en virussen terwijl je weet dat het gif natuur en milieu aantast. Samen met een collega ben ik overgeschakeld op biologisch-dynamische teelt van groenten. Puur natuur." Het abonnementensysteem geeft Visser een zekere afzet en voorkomt de produktie van overschotten. Ook voor de Leiderdorpers Wout Anker en Carla Chün zijn de zorg voor en om natuur en milieu drijfveer voor het deelne men aan het distributiesysteem. „Wij zijn echt niet van die freaks die alleen maar bietensap drinken en nooit een lekkere cola of die zelfs bij het ergste noodweer toch die milieuvriem delijke fiets pakken. Maar bd- groenten kopen in plaats van bespoten kost nauwelijks extra moeite en helpt toch mee aan verbetering van het milieu", zegt Chün. „In Leiden zijn ver schillende adresjes waar je on bespoten spul kunt kopen, maar in Leiderdorp kon je ner gens terecht." Het abonnementensysteem heeft als voordeel dat ook na zessen 's avonds 'nog bood schappen kunnen worden ge daan'. Simpelwegje kratje aan de Van der Valk Boumanweg ophalen. Uit den boze Kiezen is er overigens niet bij. Echte .bd'ers eten so wie so al leen maar groenten van het sei zoen. In de wintermaanden zijn komkommer, aubergine of an dere warmteminnende gewas sen dus uit den boze. Kool en winterpeen of boerenkool staan op het menu. Elke week krijgt de abonnee ten minste vijf ver schillende soorten groenten. Eenpersoonshuishoudens moe ten, als ze mee willen doen, flink door-eten, want eenper- soonsabonnementén bestaan in feite niet. Boer Visser: „Je kunt moeilijk een bloemkool in twee- en snijden. Maar, als het ene eenpersoonshuishouden een andereenpersoonshuishouden vindt, heb je samen een twee persoonshuishouden en kun je gezellig samen de krat, althans Onbespoten kool en winterpeen. Typische wintergroenten van de milieuvriendelijke kweker. de inhoud daarvan, opeten." Carla Chun denkt dat de zoek tocht naar een groen te-maatje niet eens nodig is. „Bd'ers eten anders. Minder vlees en meer groen. Zo'n krat eet je echt wel leeg". Chün en Anker zijn bereikbaar op telefoonnummer 071 - 890152 en 410920. Trouwens, ook de alternatieve winkel de Helianth aan de He renstraat in Leiden is zojuist 'in groentenabonnementen' ge gaan. De winkel, waar overigens al groenten te koop waren, ver koopt het groen nu per krat. De Leidse groenliefhebbers moeten hun lekkernijen wel tijdens win keluren ophalen.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 13