Klaagzang over vliegtuiglawaai Vredesmonument weer kapot 'Kleinere projecten juist geschikt voor referendum' 'Ik was alleen maar op een goed cijfer uit' Leiden Wethouder ontsteekt vreugdevuur Gehandicapten voeren actie voor Greenpeace Neem een proefabonnement, BEL071-128030 WEKEN VOOR 33,80 O VRIJDAG 6 JANUAR11995 Klachten uit regio Leiden verdrievoudigd Wethouder wil beeld toch laten staan 3 Het aantal klachten over vliegtuiglawaai is in de Leidse i regio het afgelopen jaar verdrievoudigd. Alleen al in Lei den werd 5.200 keer de telefoon gegrepen om de Com missie Geluidhinder Schiphol, die de klachten registreert, te bellen. In 1993 was dat slechts 1.340 keer. Ook in de Leidse regio en in de Duin- en Bollenstreek was de stij ging explosief. Een en ander blijkt uit cijfers die de Com- t missie Geluidhinder Schiphol gisteren publiceerde. Uit de cijfers blijkt ook dat steeds meer mensen klagen. e Vroeger beperkte het zich tot een groep mensen die heel 3 vaak belde naar de klachtenlijn. leiden/regio «hennyv De stijging in de Leidse regio en de Duin- en Bollenstreek is ove rigens veel hoger dan de gemid delde toename. De commissie noteerde in 1994 in totaal bijna 100.000 klachten over vliegtui gen, dat is een verdubbeling ivergeleken met 1993. Uitvliegroutes Volgens de commissie is er een ^antal verklaringen voor de stij- jging te geven. Het vliegverkeer ham toe met 4 procent en er Wordt veel rr woongebieden dan in het verle den door het verleggen van de aan- en uitvliegroutes. Met na me in de eerste zes maanden van het jaar werd er veel over de Leidse regio gevlogen omdat de Buitenveldertbaan voor groot onderhoud buiten gebruik was. Als die baan wordt gebruikt heeft vooral Amsterdam last van het vliegverkeer. Zorgen Bovendien speelt mee dat de uitbreidingsplannen van Schip hol veel in de publiciteit zijn ge weest het afgelopen jaar, zo de commissie. „Veel maken zich zorgen over de uitbreiding. Opvallend is dat in de Leidse regio en de Duin- en Bollen streek relatief meer wordt ge klaagd dan in gemeenten die di rect onder de rook van Schiphol liggen. Zo kwamen er maar 15 klachten van De Kaag, 21 uit Roelofarendsveen en 19 uit Ou de Wetering. Maar uit het ver- dergelegen Oegstgeest kwamen 1100 klachten, uit Lisse 310, uit Warmond 280, uit Noordwijk 111, uit Sassenheim 94 en uit Woubrugge 60 klachten. Een uitschieter is Leimuiden waar 650 keer de telefoon werd ge grepen. Schoksgewijs Overigens begint Schiphol bin nenkort met een proef om het vliegtuiglawaai in deze regio te verminderen. Op dit moment dalen de vliegtuigen nog schoksgewijs. Het is de bedoe ling dat de daling geleidelijker zal worden uitgevoerd waar door ook het lawaai moet afhe- Vandalen hebben het blauwe vredesmonument op de Garen- markt weer vernield. Twee gla zen panelen zijn kapotgemaakt. Ondanks de aanhoudende ver nielingen wil cultuurwethouder Langenberg (D66) het kunst werk laten staan. Dat is besloten na overleg met de maker van het beeld, P. Stulemeijer, de po litie en het wijkbeheer. Voor de zomer overwoog de wethouder het beeld te verplaatsen. „Deze nieuwe vernielingen zijn wel weer een vervelende domper", aldus Langenberg. „Maar het is voor mij nog niet een reden om te zeggen dat het beeld weg moet. Wat friij betreft blijft het staan. Het laatste half jaar is het heel rustig geweest rondom het monument." Langenberg heeft met Stule meijer gesproken over verplaat sing van het beeld naar een 'vei ligere plek'. „We hebben het er over gehad om het midden in het water te zetten, maar uitein delijk leek ons dat geen goed idee. We laten het liever toch zo staan. Als je het beeld verplaatst is dat toch een capitulatie voor het vandalisme." Met politie en wijkbeheer zijn afspraken gemaakt over ver scherpte surveillering en onder houd van het kunstwerk. Lan genberg: „Het beheer is beter nu met de politie is afgesproken dat ze vaker controleert. Dat is Het glazen vredesmonument op de hoek van de Garenmarkt blijft een doelwit van vandalen. wellicht ook de reden dat het af gelopen half jaar niets is ge beurd." Kunstenaar Stulemeijer is niet te spreken over het 'kunstbe leid' van de gemeente Leiden. Hij gaat er vanuit dat de aansla gen op zijn beeld worden ge pleegd door steeds dezelfde personen. Met Langenberg is de kunste naar van mening dat het kunst werk op de Garenmarkt moet blijven staan. „Het is gewoon een kritisch object, door de functie ervan. In Drente is de af gelopen maand zelfs een vre desmonument gestolen." Ver plaatsing van het blauwe, ge heel uit glas opgetrokken beeld zou volgens Stulemeijer niets LOEK ZUYDERDUIN uithalen. „De mensen die de panelen vernielen vinden dat gewoon lekker om te doen. Al stop je het beeld onder de grond dan zijn ze nog van plan het kapot te maken." Het vredesmonument staat sinds twee jaar op de Gre- nemarkt. Vanaf het begin is het kunstwerk een doelwit geweest van vernielingen. Dief 'stript' Leidenaar leiden Het huis van een 44-jarige man aan de Willem de Zwij gerlaan is tijdens diens afwezigheid volledig leeggehaald. De dief, die door een keukenraam binnenkwam, nam stereotoren, videorecorder, telefoons en kleding mee. Uit de koelkast en de keukenkastjes verdween alles wat eetbaar was. Maar het ergst vond het slachtoffer het verdwijnen van een verzameling van 700 stripboeken van Kuifje, Suske en Wiske en Dick Bos. Scharensliep goed betaald leiden Liefst 510 gulden betaalde een 72-jarige v Aaltje Noordewierlaan voor het slijpen van drie r vrouw kreeg woensdag bezoek van de scharensliep. Ze zei dat al haar messen scherp waren, maar dat geloofde de man niet. „Ie dereen heeft iets te slijpen", zei hij. Waarop de vrouw hem drie messen liet zien, om hem ervan te overtuigen dat er bij haar echt niks te slijpen viel. Maar juist die drie messen waren volgens de sliep aan behande ling toe. Hij zei het karwei voor 98 gulden te zullen klaren, maar wist de vrouw ten slotte meer dan vijf keer zoveel af te troggelen. De scharensliep heeft ook andere mensen in dezelfde buurt be zocht, maar die hebben wezen hem de deur. Gratis parkeren door storing leiden De dienst parkeerbeheer is gisteren op koopavond enke le duizenden guldens misgelopen door een storing van de kassa- en kaartcomputer in de gemeentelijke Haarlemmerstraat-garage aan de Ir. Driessenstraat. Automobilisten konden daardoor zon der te betalen het parkeergebouw verlaten. De storing is vanoch tend verholpen. leiden Drie kraakwagens vol kerstbomen waren er naar het terrein van de Groenoordhallen gereden, de oogst van twee dagen inzamelen. Wethouder Jan Laurier kreeg gisteren de eer om de inhoud van de wa gens in brand te steken. Zo ontstond een groot vreugdevuur. De kerstbomen, die ten prooi vielen aan de vlammen, waren slechts een klein deel van het totale aantal ingezamelde bomen. Het merendeel is de af gelopen dagen versnipperd. Ongeveer vijftienduizend dennen en blauwsparren - bij elkaar een flink bos - werden binnengebracht en de gemeente deelde evenveel lootjes uit. Laurier trok gisteren de winnende lootjes. FOTO HOLVAST/MARK LAMERS leiden caroline buddingh' De verstandelijk gehandicapten van Club 58 zamelen geld in voor de milieu-organisatie Greenpeace. Het startsein werd gisteravond gegeven, tijdens de nieuwjaarborrel. Club 58 is een stichting die vrijetijdsactivitei ten organiseert voor mensen met een verstandelijke handi cap en ontleent haar naam aan het jaar dat zij is opgericht: 1958. Onder groot gejuich werd op een blauw bord een eerste arti kel over de actie opgeprikt. Rob Stoop, coördinator van de Club, zei tegen de ruim honderdtach tig aanwezige leden dat gedu rende de komende maanden dit grote bord gevuld moet worden met andere artikelen over de actie en over Greenpeace. Maar ook met tekeningen en kunst werken van de leden zelf. De verstandelijk gehandicapten zullen allerlei activiteiten ont plooien, die vallen binnen de projecten die al lange tijd plaatshebben in de Club. Zo worden er koffieconcerten ge geven, een zwemsponsering en een Fancy-fair waar voorwerpen te koop worden aangeboden, die de hobbyclub heeft ge maakt. Bovendien worden er nog een schaats- en voetbal wedstrijd gehouden. Voor alle activiteiten is een bekende Ne derlander uitgenodigd, zoals Ajax-keeper Edwin van der Sar voor de voetbalwedstrijd en Mi- das Dekker voor een sponsor wandeling door het bos. Stoop vertelt dat de actie be doeld is om het publiek te laten zien dat verstandelijk gehandi capten zich ook kunnen inzet ten voor zaken die van maat schappelijk belang zijn. „Onze leden zijn afhankelijk van subsi dies en sponsoring, wij willen laten zien dat wij zelf ook aan dacht kunnen schenken aan or ganisaties die in hetzelfde schuitje zitten als wij." Boven dien, zegt Stoop, zal het de ver standelijk gehandicapten een goed gevoel geven als zij iets maken of doen, waar andere mensen geld voor geven. Vol gens Stoop hebben de meeste leden wel van Greenpeace ge hoord. „Maar het is vooral het lot van de dolfijnen en zeehon den waar de verstandelijk ge handicapten zich iets bij kun nen voorstellen." Kooijman partner maatschap leiden De Leidse vestiging van de maatschap voor accountants en belastingadviseurs Arenthals Chaudron heeft een nieuwe partner. J.W. Kooijman, die al medewerker van de maatschap was, is daar nu tot toegetreden. De maatschap heeft vestigingen Leiden, Alphen, Amsterdam, ouda, Woerden en Zoeter- meer. den haag/leiden anp/wim koevoet Een referendum hoeft niet per se over grote bouwprojecten te gaan. Ook klei ne projecten kunnen ingrijpend zijn voor mensen in de directe woonomge ving en grote emoties opwekken. Dat zegt prof. dr. mr. P. Gilhuis, hoogleraar staats- en bestuursrecht aan de Katho lieke Universiteit Brabant. Hij reageert hiermee op de volksraadpleging die het Comité Behoud Weilandje Vrije Geer in Amsterdam wil houden. In Leiden keurde de gemeenteraad eind vorig jaar met tegenzin een aan vraag voor een referendum over het voormalig Koninklijk Militair Invali denhuis goed. De raadsleden vinden het onderwerp eigenlijk ongeschikt omdat de bouwplannen alleen de om wonenden aangaan. Ze konden echter niet heen om de 4500 handtekeningen die zijn opgehaald om de referendu maanvraag geldig te maken. Het Amsterdamse comité is erin ge slaagd om bijna dertigduizend handte keningen te verzamelen. Dat is genoeg om een referendum te houden over de vraag of het stukje veenweide in de buurt van het bij Amsterdam behoren de Sloten behouden moet blijven. De Amsterdamse gemeenteraad wil er een trambaan aanleggen en huizen bou- De gemeenten Amsterdam, Leiden en Rotterdam zijn de enige drie ge meenten in Nederland waar de bevol king zich direct met belangrijke politie ke onderwerpen mag bemoeien. Per gemeente is vastgelegd hoeveel hand tekeningen er verzameld moeten wor den om een 'correctief referendum' uit te schrijven, welke onderwerpen er voor in aanmerking komen en of de uitslag bindend is. D66-wethouder J. den Oudendam mer van Rotterdam waarschuwde in september vorig jaar bij het openen van de mogelijkheid van een correctief referendum in zijn stad al voor mis bruik. Groepen burgers zouden vol gens hem van het nie recht gebruik kunnen maken door elk hen onwelgevallig besluit te vertragen met een handtekeningenactie van zes weken. Ook bestond de vrees dat veel kleine projecten en plannen onder werp van een referendum zouden wor den. In Leiden is vergelijkbare kritiek geuit door vooral wethouder T. van Rij (PvdA). De inspraakprocedures voor de bouwplannen bij het Invalidenhuis zijn afgerond, hebben de hogere overheden ook al ingestemd en wacht het besluit alleen nog maar op een bekrachtiging. Van Rij heeft het Leidse referendum om deze en andere redenen 'een lege huls' genoemd. Uit de eerste twee praktijkgevallen in Leiden en Amsterdam blijkt dat het juist kleine bouwplannen zijn die de bevolking in beroering brengen. Hoog leraar Gilhuis, referendum-deskundige, vindt dat echter geen bezwaar. „De ge meenten kunnen in de verordening zelf aangeven welke raadsbesluiten zij wel of niet geschikt vinden voor een correctief referendum, dus zij hebben het zelf in de hand", aldus Gilhuis. „Bovendien ben ik van mening dat een klein bouwplan grote emoties teweeg kan brengen en om die reden juist on derwerp van een referendum moet kunnen zijn." Anderen hebben al volop ge pronkt met de veren van Mar jolein Topee maar zelf heêft de Leidse studente bestuurskunde nog weinig lol beleefd aan haar scriptie. Het werkstuk, een van de bouwstenen voor haar eind examenscriptie, is gewijd aan het referendum over het voor malig Koninklijk Militair Invali denhuis, een heet hangijzer in de Leidse gemeentepolitiek. In de debatten over dit on derwerp is driftig geciteerd uit Topees werk. Haar verzoek om een stageplaats bij de gemeente om de voorbereidingen voor de volksraadpleging op de voet te volgen, is echter afgewezen. Vertragingen in haar studie en onzekerheid over een voor haar noodzakelijke stage zijn het ge volg. Topee verwijt de gemeen- Politici aan de haal met scriptie studente Marjolein Topee te ditr De studente merkt op dat ze met haar werkstuk 'alleen maar een goed cijfer wilde halen'. Dat is haai- overigens gelukt want docent dr. J. Berveling vond de scriptie een acht waard. Maar behalve haar do cent wisten ook politici, vooral die van Leiden Weer Gezellig- /De Groenen, het werkstuk te waarderen. Topee zelfheeft een kopie van- haar werkstuk aan fractievoorzitter M. Vlasveld ge geven. Bij Leiden Weer Gezellig/De Groenen, een van de grootste voorstanders van het referen dum, viel het werkstuk van Topee dan ook op vruchtbare bodem. Topee uit in haar scrip tie scherpe kritiek op de wet houders T. van Rij (PvdA) en P. Langenberg (D66) die lange tijd maar tevergeefs hebben gepro beerd het referendum tegen te houden. Dat is koren op de mo len van oppositiepartij Leiden Weer Gezellig/De Groenen, die haar politieke spel dank zij To pees onderzoek een weten schappelijke lading meende te kunnen meegeven. Woordvoerder J. de Coo van die partij sloeg in de raadscom missie de wethouder bestuurlij ke vernieuwing Langenberg c de oren met enkele citaten. Hij deed het voorkomen alsof Topee, een wetenschapper in spe, net als zijn partij van me ning is dat Van Rij zich aan po litieke chantage heeft schuldig gemaakt, dat er een luchtje zit aan de deals die zijn gesloten met de bouwer van de fiats in de tuin van het Invalidenhuis en dat uitgerekend de D66'er Langenberg niets bakt van be stuurlijke vernieuwing en refe renda. Langenberg liet daarop weten dat hij Topees scriptie nooit met een acht zou hebben beloond. Topee heeft diezelfde Langenberg voor haar onder zoek geinterviewd. Topee: „Ik ben inderdaad kri tisch over het gemeentebestuur in mijn scriptie maar ik had bij het schrijven een heel ander doel voor ogen dan waarvoor die nu is gebruikt. Nadat ik het stuk aan Margje Vlasveld heb gegeven, is mij niets meer ge vraagd of verteld. Ik heb via-via en uit de krant vernomen dat de scriptie een belangrijke rol heeft gespeeld- in de beraadsla gingen en een heel eigen leven is gaan leiden. Ik ben daar niet gelukkig mee. Het lijkt nu net alsof het een stuk van de een of andere pressiegroep is. Maar mijn conclusies komen voort uit een onderzoek waarbij ik zo neutraal mogelijk te werk ben gegaan." Topee denkt niet dat er een verband is tussen de strekking van haar scriptie en het weige ren van een stageplaats. „Maar door alles wat er buiten mijn toedoen is gebeurd, kom ik nu meer over als een pottekijkster dan als een studente bestuurs kunde." Volgens ambtenaar J. Maat, verantwoordelijk voor het af wijzen van Topees verzoek, zijn haar bevindingen niet ten koste gegaan van haar stageplaats. „Het besluit was gevallen voor dat ik haar scriptie had gele- En: „Mevrouw Topee wilde de voorbereidingen voor het re ferendum van nabij meema ken. Die voorbereidingen wor den getroffen bij bestuurlijke juridische zaken-en op mijn af deling, communicatie. Geen van beide sectoren kan mensen vrijmaken om haar te begelei den. Dat is allesbehalve bijzon der. De meeste stageverzoeken worden om die reden afgewe- Voor Topee zit er nu niets an ders op dan zelf een alternatief te bedenken. De stageplaats moet aansluiten op haar werk stuk en haar eindscriptie die over lokale referenda handelt. Problemen rond paspoorten over De paspoorten in Leiden gaan weer net zo snel over de balië als normaal. De problemen met de nieuwe apparatuur zijn op gelost. De afdeling publieks diensten van de gemeente werkte gisteravond op volle kracht. Zij verwachtte een run op het nieuwe paspoort. Maar uiteindelijk viel dat mee. Volgens woordvoerder Wol vers is het niet ongebruikelijk dat het werken met nieuwe ap paratuur in de praktijk wat moeilijkheden geeft. Hij zegt dat het ministerie van binnen landse zaken te weinig moge lijkheden heeft gegeven om te leren werken met de computer. Ons Doel sloopt 32 garages aan Multatulistraat De eigenaars van de 32 garages aan de Multatulistraat krijgen nog deze maand te horen wan neer woningbouwvereniging Ons Doel ze afbreekt. De gara ges moeten plaatsmaken voor 11 eengezinswoningen. Deze huizen komen in de plaats van 27 seniorenappartementen die aan de Multatulistraat zouden worden gebouwd. Dit plan ging na protesten van omwonenden niet door. M. Glaser, directeur van de woningbouwvereniging, blijft het jammer vinden dat het plan voor de appartementen is afgeblazen. Omdat Ons Doel het toch be langrijk vond om woningen te realiseren, kwam ze met het al uit 1988 stammende plan om aan de Multatulistraat elf een gezinswoningen te bouwen. Omdat het bouwplan nauwe lijks hoefde te worden aange past, was het mogelijk om het plan nog voor eind december vast te stellen. Hierdoor kan Ons Doel aanspraak maken op subsidie voor sociale huurwo ningen en komt de huur bene den de achthonderd gulden uit. „Voor de eigenaars is het jammer dat de garages worden afgebroken, maar als wij moe ten kiezen tussen garages of woningen, gaan woningen voor", meldt M. Glaser, direc teur van de woningbouwvereni ging. Ze denkt overigens dat niet alle eigenaars even zwaar gedupeerd zijn. „Veel garages werden gebruikt als bedrijfsop- slagruimte, ook werden garages nog wel eens doorverhuurd." Twaalf maanden voor tien straatroven den haag/leiden Een 35-jarige depressieve tasjesrover uit Leiden moet van de Haagse rechtbank twaalf maanden zitten en krijgt daar naast een voorwaardelijke straf van zes maanden. De rechter heeft zich met deze straf gehou den aan de eis van de officier van justitie. Tijdens de zitting, twee we ken geleden, toonde de tasjes rover zich uitermate berouwvol over zijn daden. Hij had om aan geld te komen in zijn woon plaats tien vrouwen van hun tassen en portemonnees be roofd. Schadevergoedingen en smartegeld, geëist door de slachtoffers, zegde hij toe te be talen. „Wat de bedragen ook zijn, het is te weinig om goed te maken wat ik heb gedaan", al dus de man, die al jaren kampt met een ernstige depressie en ten gevolge daarvan verslaafd raakte. Redactiecommissie referendum bijeen De redactiecommissie die de vraag voor het referendum moet formuleren is gisteren voor het eerst bijeengekomen. De commissie - bestaande uit hoogleraar staatsrecht P. Gil huis, hoofd voorlichting II. Mul der van het ministerie van volksgezondheid, welzijn en sport en staatsrechtdeskundige D. Bruil - hoorde de twee 'partijen' in het referendum: de gemeente en de stichting tot behoud van het Koninklijk Mili tair Invalidenhuis. Daarna werd beraadslaagd over de vraagstel ling. Het advies moet binnen een paar dagen aan burgemees ter en wethouders worden aan geboden. De gemeenteraad ver gadert op 17 januari over het re- ferendum.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 11