Kerkorde is geen goed visitekaartje Kerk Samenleving Veel protest tegen homo-besluit Een eeuw geloven A VRIJDAG 6 JANUAR11995 BUITENLAND KORT Dubbelzinnigheid Paus Johannes Paulus li heeft gisteren de ongeveer 23.000 jezuïeten tot 'trouw zonder dubbelzinnigheid' gemaand. De volgelingen van de zestiende-eeuwse Ignatius van Loyola moeten ook in 1995 'kuis, arm en gehoorzaam' zijn, aldus de paus op de eerste dag van het 34ste 'jezuïeten-parle ment' in Rome. „We moe ten er allemaal voor waken dat de noodzakelijke aan passing aan de tijd niet ten koste gaat van de identiteit van de orde", zo zei de paus tijdens een audiëntie van vooraanstaande jezuïe ten. Hij beriep zich op zijn voorganger Paulus VI, die zich na enkele botsingen in de jaren zeventig genood zaakt zag in te grijpen in de leiding van de orde. Iraniërs De Filipijn tiebben gisteren acht Ira niërs de toegang tot het land ontzegd, omdat zij een potentieel gevaar voor de paus vormen. De acht reis den vanuit Maleisië en zul len op korte termijn wor den teruggestuurd naar Ku ala Lumpur. Paus Johannes Paulus II bezoekt de archi pel van 12 tot 16 januari. Vorige week verscherpte de Filipijnse regering de veilig heidsmaatregelen. Tijdens het bezoek van de paus dient de immigratiedienst 109 terroristen die het op de paus zouden hebben ge munt, uit het land te weren. Woensdag werd bekend dat islamitische fundamentalis ten op de Filipijnen hebben gedreigd tijdens het bezoek rooms-katholieke priesters moorden. Het zou de rebel len erom te doen zijn meer bekendheid te geven aan de strijd van de moslims tegen de regering en de dominan te RK Kerk. Tsjetsjenië Het Interkerkelijk Vredes beraad (IKV) heeft gisteren bij de Russische ambassade in Den Haag geprotesteerd tegen de oorlog in Tsjetsje nië. IKV-secretaris Mient lan Faber overhandigde de eerste secretaris een petitie waarin wordt gepleit voor een vreedzame oplossing van het conflict in de Russi sche deelrepubliek. „De in ternationale gemeenschap kan en mag de vernietiging van Grozny niet langer af doen als een binnenlandse aangelegenheid", aldus Fa ber. „En Jeltsin moet luiste ren naar de democratische oppositie." Kritische studiedag over 'grondwet' Samen op Weg-kerk De kerkorde ('grondwet') voor de Samen op Weg-kerk moet te gebruiken zijn als 'een visitekaartje van de kerk na 2000'. Volgens ds. Doede Wiersma uit Oenkerk schiet de concept-kerkorde zoals die er nu ligt op veel punten tekort. Met een groep gelijkgezinde collega's heeft Wiers ma gisteren in Driebergen het concept van commentaar voorzien. Volgens de kleine vijftig deelne mers aan de studiedag komt onder meer in de concept kerkorde de mondigheid van de gemeenteleden te weinig uit de verf, evenals de sociale bewo genheid met de nood van de wereld. De kritiekpunten wor den naar de trio-synode van hervormden, gereformeerden en lutheranen gestuurd die dit voorjaar hun oordeel definitieve concept De bijeenkomst was een ini tiatief van Wiersma, die zijn af schuw van de concept-kerkorde nooit onder stoelen of banken heeft gestoken. Direct na het verschijnen van de eerste versie, eind 1992, noemde hij het con cept 'ronduit afschuwelijk'. Hij vond het 'zwak en verouderd'. Wiersma werkte mee aan een kritische evaluatie van de kerkorde, die begin 1993 door de hervormde Provinciale Kerk vergadering in Friesland werd gebruikt. In het najaar van 1993 besloot Wiersma de midden-orthodoxie - 'zeg maar de 'gewone' her vormden' - te mobiliseren. Het stoorde hem dat de goed geor ganiseerde Confessionele Ver eniging en de Gereformeerde Bond - zeg maar de hervormde rechterflank - zó luid hun kritiek op de kerkorde laten horen, dat andere geluiden nauwelijks meer gehoord worden. Wiersma stond geen 'nieuwe beweging of club' voor ogen, maar 'een plat form van mensen die het apos- tolaire elan weer terug willen'. Felste critici spreken van apartheidsideologie LEIDSCHENDAM Bij het bureau van de Neder landse Hervormde Kerk is een recordaantal protesten tegen het omstreden homo-besluit van november binnengekomen. Tot nu toe reageerden 165 ker kelijke vergaderingen en indivi duele personen negatief op de maatregel die bedoeld was om 'onrust en verwarring' in de kerk te voorkomen. Hervormde gemeenten die 'gewetensbezwaren' hebben te gen homoseksualiteit kregen van de synode formeel de toe stemming om homo's te vragen het avondmaal elders te vieren. De opstellers benadrukten dat de maatregel geert kerkelijke tucht inhoudt. „Het is juist de bedoeling om tucht te voorko men", zo zei één van hen. Van de 75 synodeleden stem den er 27 tegen het besluit, dat voor velen 'een grote stap terug' was. De felste critici spraken van een hervormde 'apartheidsideologie' en van een maatregel die 'de kerk van Christus onwaardig' is. Ook en kele behoudende synodeleden stemden tegen. „Verwijzen naar een andere gemeente, dat kan ik niet", zei een gereformeerde bonder. Het is nog niet duidelijk wat de hervormde synode met de vele reacties gaat doen. Het sy- nodebestuur neemt daar in fe bruari een besluit over, zegt vobrzitter ds. W. Beekman. In de stroom reacties ziet hij 'voor alsnog geen aanleiding het be sluit te heroverwegen'. Het sy- nodebestuur zal daarentegen nog meer zijn best moeten doen de ware strekking van de maatregel uit te leggen. „Het was onze oprechte in tentie om nog meer veiligheid voor homo's in de kerk te bie den. Wij hebben absoluut niet voorzien dat iedereen zou uit leggen dat er voor homo's geen plaats is in de kerk. Integen deel", aldus Beekman. Hij kan zich uit zijn synodeperiode geen zaak herinneren waarop 'zo breed vanuit de hele kerk is Chinese katholieke delegatie wil paus op Filipijnen ontmoeten Dat maakte het persbureau Asia News van het pauselijke missie-instituut PIME in Milaan bekend. Volgens het agentschap hebben het Vaticaan en de Chi nese regering het nieuws beves tigd. De Chinese delegatie wordt geleid door de abt Chu Haiyu, secretaris van de Katho lieke Patriottische Associatie (KPA), en zuster Liu Guofeng, jongerenfunctionaris van de KPA. VATICAANSTAD/MILAAN De Chinese regering stuurt een delegatie van 24 priesters, reli gieuzen en leken van de officië le Katholieke Kerk naar de We reldjongerendagen in de Fili pijnse hoofdstad Manila. Daar hopen de afgevaardigden een ontmoeting te hebben met paus Johannes Paulus II, die de jon gerendagen op 14 en 15 januari op zijn reis door het Verre Oos ten bezoekt. BEROEPINGSWERK NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Benoemd: tot staffunctionaris Pasto raat ten dienste van het Samenwer kingsorgaan voor het Pastoraat van de drie Samen op Weg-kerkem mevr. drs. A.M. Booij, predikant voor bui tengewone werkzaamheden PKV Gel derland (Interkerkelijke Stichmg Evangelie en Industrie Gelderland), die deze benoeming heeft aangeno- Aangenomen. naar Appelscha: H. Ne- keman, kandidaat te Westerbork. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen te Arnhem als arbeidspas- tor van de Interkerkelijke Stichting Evangelie en In dustrie voor de pro vincie Gelderland: drs. H.M.de Bruijn te Hoek van Holland, die dit beroep heeït aangenomen. BOEKBESPREKING Abraham, de vader van alle ge lovigen, was 75 jaar toen God tegen hem zei: „Ga naar het land dat ik u wijzen zal." Toen hij stierf was hij vol- gens de bij bel 175 jaar. Dat gegeven inspireerde hervormd predikant en SGP-po- liticus H.G. (1917-1992) reeks medi taties die onder de ti tel 'Een ven' zijn verschenen bij de Leidse uitgeverij J.J. Groen en Zoon. Abma gaat in zijn artikelen steeds op zoek naar de erva ring die Abraham in zijn om gang met God opdeed en schenkt aandacht aan de weerslag daarvan op het leven van alledag. Deze meditaties werden eerder gepubliceerd in het maandblad van de af deling van de gereformeerde bond in Strijen. Abma 'had wat' met deze gemeente, waar hij ook na zijn benoe ming tot lid van de Tweede Kamer nog geregeld op de kansel klom. De stukjes zijn bewerkt door Een eeuw geloven centrale plaats in. Maar wat men zich nu precies met die komst kan en mag voorstellen, is vandaag de dag niet meer zo dui delijk. Een aantal god geleerden van de Rijks- Leiden en een predi kant van de Christelijke Gerefor meerde Kerk in deze stad (dr. G.C. den Hertog) dra gen het de de Hette Abma, die bij het corri geren en redigeren hulp kreeg van dr. E. Hofman en drs. G.P. Olbertijn. In zijn voorwoord vergelijkt Abma junior deze werkzaamheden met het renoveren van een deur. „Het karakteristieke profiel moest naar onze overtuiging be waard blijven. Het zou sma keloos zijn, wanneer we dit hadden weggewerkt onder een gladde triplex-plaat. We hebben alleen geschuurd en een nieuwe verflaag opge bracht." Een eeuw geloven de weg van God met Abraham H.G. Abma. - Leiden Groen, 1994. - 112 p. ISBN 90-5030- 466-4. Prijs: 19,50 gulden. Totdat hij komt De wederkomst van Jezus Christus neemt in de geloofs opvatting van christenen een boek 'Totdat hij komt' materiaal aan voor een verdere bezin ning op het geloof in Christus' wederkomst. In hun bijdragen komen steeds een historische vraag ('hoe ontstond in de eerste eeuw na Christus de verwach ting dat Jezus na zijn dood spoedig wéér zou komen? en een dogmatische vraag ('kan deze verwachting in een he dendaagse christelijke theolo gie nog een plaats hebben en zo ja, in welke vorm') aan de orde. De eerste bijdrage aan dit boek diende aanvankelijk als een les waarmee op 8 sep tember 1993 de cursus '93-'94 van de Leidse Faculteit der godgeleerdheid werd ge opend. De redactie van 'lé éf, het blad van de faculteit, nam de tekst over en vond andere godgeleerden bereid op het onderwerp te reageren. De gezamenlijke theologische studentendisputen in Leiden hielden begin 1994 een facul teitsavond waarop Den Her tog het thema 'Komt Jezus te rug in de tijd?' behandelde. De eerdere artikelen uit 'Té- èf en het referaat van Den Hertog zijn nu in 'licht gerevi seerde vorm' in de bundel 'Totdat hij komt' verschenen. Totdat hij komteen discus sie over de wederkomst van Christus H.J. de Jonge en B.W.J. de Ruyter (red.). - Baarn Ten Have, 1994. - 138 p. ISBN 90-259-4575-9. Prijs24,90 gulden. Z E L KRUISWOORDRAADSEL Horizontaal: 1. effen; 5. schop; 9. takje; 10. getal; 12. bloeiwijze; 13. klaar; 14. rekenkundig getal; 16. nachtspiegel; 17. grievend; 19. hoofd van een moskee; 21 Zuidamerikaanse volksdrank; 23. lof; 24. woonboot; 26. spore plantje; 27. karaat. 28. buit; 30. Touring Trophy; 31Ierland; 32. schaamte; 33. aldus; 34. alleen; 36. insekt; 38. eveneens; 40. vis; 41. deel van het bestek; 42. doorweekt; 44. verharde huid; 45. overschot, 48. nummer; 50. ijverig; 51. achter; 52. boom; 54. watering; 55: Engelse titel; 56. aalt; 57. ferment. Verticaal: 1. diagram-, 2. lichaam; 3. spil; 4. levendig (muz.); 6. dwars- mast; 7. vierhandig zoogdier; 8. tegenspraak; 10. lievelingskost je; 11. hevig; 14. waterkering; 15. klankgelijkheid; 17. schar nier van een hengsel; 18. toilet artikel; 20. vallende ster; 22. vierkant visnet; 24. strijdperk; 25. projektiel; 28. voor; 29. ma ger; 33. dermate; 35. trans; 37. koude lekkernij; 39. vervoermid del; 41. voorzetsel; 43. Japanse munt; 44. loot; 46. muzieknoot; 47. noorse godheid; 49. koor dans; 51. muurholte; 53. bij voorbeeld (Fr. afk.55. muziek noot. DE RECHTER Mr. Jesse van Muylwijck TJOiïGe HOE KREE& JE DAT VOOR ELKAAR iK WAS &ER.ST M ULTi i L JOAJ A i R. /v\AAR iK- K.REE6 EEN NOöAL Forse boete HEINZ p/fs° LEKKERE/ T&/RSPEN JAWEL BOES - -•< v/33 HET WEER HANS VAN ES Flink sneeuwdek Het winterweer kreeg in de loop van donderdag een steeds grim miger inslag. De zon scheen evenals de dag ervoor, maar de aantrekkende zuidenwind maak te de vorst doordringend. De maxima lagen tussen -2 en -5 graden, maar met de 'wind chili' daarbij voelde het aan als -12. In de namiddag en avond stond er aan zee windkracht zeven. De on rust in de atmosfeer werd veroor zaakt door het temperatuursver- val boven West-Europa, dat steeds groter werd. Terwijl boven Duitsland plekken te vinden wa ren met -10 graden (ook overdag nog), stootte zachte, Atlantische lucht door tot over de Britse Ei landen. Dat moest wel tot een meteorologisch conflict leiden. Ons land werd in de afgelopen nacht 'battleground'; een zone waarin de twee sterk verschillen de luchtsoorten botsten. In de vooravond begon het in Zeeland al een beetje te sneeuwen, Nog voor middernacht kreeg ook de rest van de westelijke kuststrook een witte wereld. Het sneeuwde soms behoorlijk en bij de krachti ge wind werden plaatselijk sneeuwduinen gevormd. Vanmorgen ontwaakte de weste lijke helft van Nederland met een flink sneeuwdek; In onze regio waren de hoogtes veelal tussen 5 en 8 centimeter, op sommige plaatsen opgewaaid tot circa 20 centimeter Het dooifront - vlak voor de Nederlandse kust - staakt in de loop van van de dag zijn strijd met de winter. De neerslag kans neemt nu snel af en zater dag komen we onder een tijdelij ke rug van hogedruk te liggen. Als het in de nacht opklaart kan het matig vriezen, op een enkele plaats streng. De winterse onge makken krijgen zondag een ver volg als een nieuwe portie oce- aanlucht het Noordzeegebied probeert op te warmen. Ook deze aanval zal moeizaam verlopen en levert weer neerslag op. Naast sneeuw is er nu ook ijzel moge lijk. Begin volgende week wijzen de kaarten op een lichte dooi, maar of deze doorzet is nog maar de vraag. Nu er boven West-Europa weer sneeuw bijgekomen is, stelt het kou-reservoir boven het vas teland zich goed te weer tegen de golven Atlantische lucht. Tegen het midden van de week neigt de stroming weer noordwestelijk te worden. De bovenlucht wordt kouder met kans op hagel- en sneeuwbuien. HET WEER IN EUROPA KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met zaterdag. Noorwegen: Overwegend bewolkt perioden wind. Middagtemperatuur langs de kust ongeveer 5 graden. landinwaarts Vandaag flinke opklarin gen. Morgen wat meer be wolking. Droog. Middag der het vriespunt in het zuiden tot -10 gradep in plaatselijk wat lichte sneeuw. Middagtempera tuur vandaag ongeveer -4 graden, morgen iets jnm- Wales en Ierland: Af en toe zon en vooral in het kans op een bui. Morgen in Ierland Schotland bewolkt en perioden met re gen. Middagtemperatuur oplopend naar 7 graden in oost-Engeland en 12 in Ier land. België en Luxemburg: Vandaag flink wat wolkenvelden en plaatselijk wat sneeuw, in het westen mogeljjk ook regen. Morgen enkele op klaringen en op de meeste plaatsen droog. Middagtemperatuur van +2 gra den langs de kust tot -4 in de Ardennen, morgen zachter. Noord- en Midden-Frankrijk: Wolkenvelden. Vandaag in de westelijke departementen regen, mogelijk vooraf gegaan door ijzel of sneeuw, In de berg- VR ZA ZO MA 10 20 20 20 Neerèlagltans 60 20 30 70 Minimumtëmp. -1 3 Middagtemp. -1 2 ■!5' 5 Wind z4 var2 zw3 nw5 lichte sneeuw. Middagtemperatui pend van enkele graden onder nul in het oosten tot plaatselijk plus 8 langs de westkust. In de Vogezen en Jura tempe ratuur op 1000 meter ongeveer -2 gra- Spanje: In het noorden vooral vandaag wolken velden en aan de Golf van Biskaje nu en dan regen. In het zuiden perioden met zon en aan de oostelijke Costa's kans op een bui. Kouder; maxima dalend naar 5 tot 10 graden, in het zuiden naar 10 tot 15 graden. Canarische Eilanden: Zonnig, aan de noordkant van de eilan den ook wolkenvelden. Droog Maxima ongeveer 23 graden. Zuid-Frankrijk: Wolkenvelden en van tijd tot tijd regen, in de heuvels en bergen sneeuw. Morgen opklaringen en op de meeste plaatsen droog. Aan de Cóte d'Azur op beide da gen droog en perioden met zon. Koud met in het laagland maxima van enkele graden boven nul. langs de Middelland se Zee iets zachter Temperatuur op 2000 meter in de Franse Alpen en Pyre neeën ongeveer -8 graden. ZATERDAG 7 JANUARI 1995 Zon- en maanstanden Zon op 08.47 Zon onder 16 4 Weerrapporten 05 januari 19 u halfbew zzo6 ozo4 15 7 0.0 i veranderlijk bewolkt Elders op de mees perio plaatsen droog er kust en in het i zon. Morgen langs de wind. Middagtemperatuur van 3 graden in het noorden tot 13 op Sicilië. Tempe ratuur op 2000 meter in de Dolomieten en Italiaanse Alpen rond -8 graden. Duitsland: .Droog en flinke perioden met zon. In de nacht en ochtend kleine kans op mist. wolking en vooral vandaag kans op wat lichte sneeuw. In het laagland maxi mumtemperatuur enkele graden onder nul. Temperatuur op 1000 meter in de middelgebergten tot ongeveer min 2 graden, op 1500 meter hoogte in de Zuidduitse Alpen tot min 7 graden. Zwitserland: Perioden met zon en droog maar in het noordwesten ook wolkenvelden en mo gelijk wat lichte sneeuw. Temperatuur op 2000 meter ongeveer -8 graden. Middagtemperatuur in de lager gelegen gebieden van -2 in het noorden tot +5 - Oostenrijk: Flinke zonnige perioden, ook hier en sneeuw..Maximumtemperatuur in de la? gere delen enkele graden onder nul. Temperatuur op 2000 meter oplopend tot ongeveer -9 graden. w 10 10 5 4.0 w 10 -9 -13 0.0 COLOFON Uitgave van Dagbladuitgeverij Damiate bv DIRECTIE B M Essenberg, CP Arnold (adj). J Kiel (adj), HOOFDREDACTIE: Jan-Geert Majoor, Frans HOOFDKANTOOR Rooseveltstraat 82.2321 BM Leiden Telefoon071-356356 POSTADRES Postbus 54.2300 AB Leiden •323508 071-32192*2" TELEFAX Fam berichten 071-323508 ADVERTENTIES ma -vnj. van 08 30-17 00 uur: Telefoon071-356230 RUBRIEKSADVERTENTIES (Sleutels) Te1efoon071 -143545 ABONNEMENTEN 0 bij vooruitbet (ind BTW) "/"TOS 3U /°TO,(>5 87.70 86,70 337,55 336.55 ST land per kwartaal/ 134.50 overige landen op aanvraag KLACHTEN BEZORGING ma t/mvnj 18 00-19.30 uur, zat. 10.00-12.00 uur. Tel 071-128030

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 10