Cultuur Kunst 'Willeke is geen grap, ze bestaat' C7c>ewonderi ng Oud-leden gaan 'De Burcht' weer op de rails zetten Denise Jannah ondertekent contract bij Blue Note My Fair Lady wegens succes geprolongeerd DONDERDAG 5 JANUAR11995 Big-bandpianist Jess Stacy overleden new york De jazzpianist Jess Stacy, die lange tijd in het big- bandorkesrvan Benny Goodman speelde, is deze week op 90-ja- rige leeftijd overleden. Stacy begon zijn muziekcarrière op 16-ja- rige leeftijd als pianist op een stoomboot op de Mississippi. Hij werkte later onder meer met bekende sterren als Lionel Hamp ton, Bob Crosby, Tommy Dorsey en Gene Krupa. Zijn samen werking met Goodman begon in 1935 en duurde vier jaar. Hij is met zijn improvisaties op piano nog steeds te horen op een op name van het legendarische concert dat Goodman in 1938 in de Carnegie Hall in New York gaf. Filmcritici: 'Pulp Fiction' beste film new york Pulp Fiction, de film van Quentin Tarantino over de onderwereld van Los Angeles, is door de Amerikaanse filmcritici tot de beste film van het afgelopen jaar uitgeroepen. Het Natio nale Genootschap van Filmcritici noemde Tarantino ook de bes te regisseur en het script, dat Tarantino samen met Roger Avary had geschreven, viel eveneens in de prijzen. Paul Newman werd de beste acteur van 1994 voor zijn rol in Nobody's Fool terwijl Jennifer Jason Leigh tot beste actrice werd uitverkoren voor haar rol in Mrs Parker and the Vicious Circle. Pulp Fiction had vorig jaar al de Gouden Palm op het filmfestival in Cannes gewonnen. haag My Fair Lady blijft een half jaar langer in de Nederlandse thea ters te zien. Producent Joop van den Ende heeft daartoe beslo ten wegens het succes van de musical, die op 4 oktober vorig jaar in première ging. Vanaf eind augustus tot eind februari 1996 komt er een nieuwe reeks voorstellingen. Er zijn inmiddels zo'n 90 voorstellingen achter de rug, die meer dan 100.000 bezoekers hebben getrokken. Volgens een woordvoerder van Joop Van den Ende Theaterprodukties zijn nagenoeg alle voorstellingen uitverkocht. Alleen voor de lan ger lopende series, thans in Den Haag, in februari in Amsterdam en in april in Rotterdam zijn nog kaarten beschikbaar. Op 18 juni is in Eindhoven de laatste voorstelling vat Bioscoopbezoek in 1994 stabiel amsterdam anp Musical binnenkort in Leidse schouwburg Voor het maken van de musical 'Willeke' trok producent Bergen Theatre, Film Television een team aan dat zijn sporen in de nog jonge Nederlandse musicalwereld ruimschoots heeft verdiend. Zo tekent Eddy Habbema die eerder 'Cyrano' vorm gaf, voor de regie, Paul Gallis voor de decors, Yan Tax voor de kostuums en Reinier Tweebeeke voor het lichtplan. De titelrol wordt gespeeld door Joke de Kruijf, die ook al hoofdrollen in 'Les Miséra- bles' en 'The Phantom of the opera' vervulde. Frits Lam- brechts is vader Willy Aberti. Frans van Deursen, die ook nog verdienstelijk blijkt te kunnen zingen, is Willekes echtgenoot. De voorpremières zijn op 25 en 26 januari in de Leidse schouwburg. In de Nederlandse versie van de musical van de Amerikanen Alan Jay Lerner en Frederick Loewe speelt Paul van Vliet pro fessor Higgins en Vera Mann Eliza Doolitle. Piet Bambergen, die de rol heeft van Doolitle, heeft enige tijd geleden wegens ziekte tijdelijk moeten afhaken. Hij verwacht er in Carré, waar de musical op 31 januari zijn Amsterdamse première beleeft, weer bij te zijn. De bioscoop was in 1994 in dezelfde mate in trek als het jaar er voor. Uit voorlopige cijfers van de Nederlandse Federatie voor de Cinematografie (NFC) blijkt dat het afgelopen jaar ongeveer even veel mensen een bezoekje brachten aan de bioscoop als in 1993. Toen telden de bioscopen 15,9 miljoen bezoekers. De grootste successen van het afgelopen jaar waren Aladdin, The Flintstones, Schindler's List en Speed. De najaarhits waren Forrest Gump, Four Weddings and a Funeral en de Leeuwekoning. Die laatste film heeft al meer dan een miljoen bezoekers getrokken. amsterdam hans visser Een musical over het leven van Willeke Aiberti.... Een grap? Want valt er een zinnige thea- terproduktie te maken over een zangeres zonder opzienbarende geschiedenis die de massa tot de verbeelding spreekt? Maar de makers geloven erin en regis seur Eddy Habbema stelt dat het leven en carrière van Wille ke Aiberti wel degelijk alles in zich hebben om daar een meer dan onderhoudende theater- produktie op te baseren. ,,Want Willeke is het verhaal van ieder- In wezen gaat de musical 'Willeke' niet eens echt over de beroemde dochter van de le gendarische Amsterdamse zan ger Willy Aiberti, vindt Habbe ma. „Goed beschouwd is haar verhaal zo algemeen, dat iedere Nederlander er wel iets van zichzelf in kan herkennen." Het gaat om een klein meisje uit een grote stad, dat volwas sen wordt en over de gewone dingen van het leven. Over jeugdpuistjes, tweedelige bad- paldcen, je best doen op school, trouwen en de teleurstelling die daarop soms volgt. Het verhaal ook van de vader die in zijn dochter zijn eigen ambities ge realiseerd wil zien. Zo moet het meisje vooral de 'A' zo zuiver mogelijk uitspre ken. „Want ze mag niet laten horen dat ze uit Amsterdam komt. Ze is eigenlijk oer-Neder- lands, oer-huiselijk en omgeven door een vertrouwde, herken bare sfeer die ook in haar liedjes is terug te vinden", verklaart Habbema. Volgens hem is het ook een musical met dat gevoel uit de jaren vijftig en zestig. Om dat terug te halen worden van tijd tot tijd beelden uit het Poly goon-bioscoopjournaal ge toond. Geen grap Habbema: „Het was de tijd van de nieuwe kansen. Maar dat be tekent niet dat alleen mensen, die deze periode hebben mee gemaakt, er plezier aan kunnen beleven. In wezen is het een verhaal over een verloren jeugd." Habbema geeft toe dat ook hij aanvankelijk dacht aan een grap toen hij als regisseur werd gevraagd. „Maar aan een produktie, gebaseerd op een gauw zo'n veertig gulden moe ten betalen, daar zou ik nooit aan beginnen. Toch heeft de musical heel lang in die sfeer gezeten. Maar 'Willeke' is geen grap, ze bestóat, zoals ook zan geres Willeke Aiberti bestaat. Volgens hem draait het bij Willeke om haar eenvoud en spontaniteit. „Ze is een zange res die je pakt, als ze ook maar even de kans krijgt. Je merkt dat de songs van Willeke achteraf een dramatische ondergrond blijken te hebben. Er zit alijd wel een knak in, die staat voor iets wat er in haar leven speelde op het moment waarop ze dat zong. Willeke heeft ons daarbij enorm geholpen. Niet alleen met anekdotes, maar juist ook voor de plaatsen in het verhaal waar we haar liedjes konden ge bruiken. Zeker in stukken als 'De winter was lang', 'Telkens weer', 'Morgen ben ik de bruid', 'Vanavond om kwart over zes ben ik vrij'." Behang van moeder Toch wordt Willekes leven niet op de voet gevolgd. De mannen in haar leven spelen dan ook geen herkenbare rol in het ver haal. Geen Joop Oonk dus en ook geen John de Mol. „In de voorstelling wordt ze omringd door slechts enkele uiteenlo pende karakters. De een is do minant, de ander laat haar vrij in haar carrière. Het is dus niet de bedoeling dat het publiek al lerlei mannen herkent." Edwin Schimscheimer heeft de muzikale supervisie: Zijn grootste taak is het maken van arrangementen die passen bij de sfeer van de diverse fasen in h§t verhaai. „Het zijn prachtige liedjes", zegt Habbema als hij over de teksten van Willy van Hemert, Gerrit den Braber en Peter van Asten praat. „Ik ben dat eerlijk gezegd pas gaan ont dekken toen ik aan deze musi cal begon. Je hoorde die liedjes Joke de Kruijf (r) speelt Willeke in de musical over zangeres Willeke Aiberti. thuis, in de auto, overal. Maar je luisterde er nooit echt naar, ze waren er gewoon. Net als het behang bij je moeder, daar stel je ook geen vragen bij." Habbema heeft al werkende de voorstelling vorm gegeven, een echte studio-produktie dus. „Wat op papier wel leuk was maar uiteindelijk niet bleek te werken, hebben we er uit ge haald." Zo ontwikkelde hij voor het koor een rol als in een Griekse tragedie. Het koor geeft op gezette tijden commentaar op de handeling en tilt de ge beurtenissen in het verhaal bo ven het niveau van het alle daagse uit. „Maar het blijft wei moeilijk te voorkomen dat allerlei mo menten niet doorslaan naar kitsch. Het is tijdens de repeti ties voortdurend proberen. Hoe zou dit gaan 'als je het speelt en hoe ziet dat emit? Want voor je het weet valt het dubbeltje de verkeerde kant op. Het is voor mij werkelijk voortdurend spits roeden lopen." In deze rubriek komen al of niet bekende streekgenoten aan het woord die, hetzij directs hetzij zijdelings met kunst en cultuur te maken hebben. Ze praten over een kunstvoorwerp, een kunstuiting waaraan ze bijzondere waarde hechten. Van de snuifdoos van oma tot het grijsgedraaide muziekstuk en alles wat daar tussen zit. Vandaag spreekt Sjaak Veringa, horeca ondernemer en bootjesverhuurder, maar van huis uit edelsmid, zijn bewondering uit voor een schilderij van J.C. Roelandse met een gezicht op de haven van Rotterdam. ,,Het is een werk dat mijn heden en verleden met elkaar verbindt." Ik ben een bootjesgek. Als ik S een film zie waarin een boot voorkomt dan is die voor mij al voor de helft geslaagd. Als kind vond ik ook niks mooier dan aan de Zijl te zitten, met een zak pruimen, en naar de bootjes te kijken. Als ik met vakantie ben ga ik ook altijd in haventjes kijken. Ik kom oorspronkelijk uit Leiderdorp, uit een katholiek gezin. We hadden toentertijd een naaister die van die nette pakjes voor mij maakte. Ik 1 kwam weieens bij haar thuis om de maat te laten nemen. Ze was I getrouwd met een kunstschilder, J.C. Roelandse. Tegenwoordig is dat niets bijzonders, maar vroeger was een kunstschilder toch een beetje een zonderling. Ik weet wel dat ik het heel bijzonder vond. Hij was de eerste kunstschilder die ik ooit gezien heb. Soms mocht ik in z'n atelier rondlopen. Ik denk dat ik toen een knulletje van een jaar of zes was. Hij had er allemaal schaalmodellen van boten staan. Daar heb ik heel wat keren gefascineerd naar staan kijken. Henk Sierat heeft het er moeilijk mee dat het slecht gaat mei de Leidse muziekvereniging 'De Burcht'. Als oud-lid staan de hoogtijdagen hem nog helder voor de geest: de zelf bewerkte musicals, de tot de nok toe ge vulde Stadsgehoorzaal. Die tij den zijn voorbij. 'De Burcht' telt nog maar weinig leden en leer lingen. Met andere oud-leden is Sierat van plan hier iets aan te doen. „Dat zijn we onze voorva deren verplicht", aldus de vroe gere trompettist. Op de reünie ter ere van het 40-jarig jubileum van 'De Burcht', vorig jaar september, hoorde Sierat dat de voorzitter wilde aftreden. Het oud-lid voelde er wel wat voor om zijn plaats in te nemen. Samen met Jan van Hooven em Wil Middel koop vormt hij nu het dagelijks bestuur van 'De Burcht'. „Tijde lijk", aldus Van Hooven. „We willen dit niet voor altijd doen. De bedoeling is om 'De Burcht' weer op de rails te krijgen. Even onze schouders eronder zet ten." Sierat en Van Hooven wa ren leden van het eerste uur. Zij stammen uit de periode dat je van verre al kon horen dat 'De Burcht' eraan kwam. „Het swingde gewoon. We maakten veel gebruik van de koperen blaasinstrumenten, hel werk van Glenn Miller en Gershwin", aldus Sierat. Dit unieke moet weer terugkomen. Van Hooven: „Een eigen klank waarmee 'De Burcht' zich onderscheidt van andere Leidse muziekverenigin gen." De slechte tijden van de afgelopen twintig jaar willen Sierat en Van Hooven niet opra kelen. Ze richten zich liever op de toekomst van de vereniging. Ze hebben een plan van aanpak gemaakt om de dingen op een rijtje te zetten. De sleutel ligt volgens het voorlopige bestuur bij de leden zelf. „En de fut en de motivatie is er bij hen wel een beetje uit", aldus Sierat. „Er waren leden die hun instru menten hier lieten staan tot de volgende repetitie. Zo kun je thuis natuurlijk nooit oefenen. Dus heb ik gezegd dat ik dat niet meer wilde hebben." Met behulp van andere activi teiten dan muziek hoopt het tij delijke bestuur nieuwe leden te trekken. „We denken aan eve nementen waar mensen van builen de vereniging kunnen en willen komen", aldus van Hooven. Die vinden het dan misschien gezellig hier en blij ven zo hangen." Een speciale commissie van vrijwilligers buigt zich momenteel over de mogelijkheden. „Er komt waar schijnlijk een Pinksterkamp", verklapt Sierat. De veteranen zijn realistisch genoeg om te beseffen dat 'De Burcht' nooit meer zo wordt als vroeger. „We willen de oude tij den ook niet terughalen", aldus Van Hooven. „Dat kan gewoon niet. In de loop der jaren is er een hoop veranderd. De jeugd van nu heeft andere dingen aan hel hoofd die aandacht vragen. Televisie, school en disco's om het zakgeld te besteden. Alle maal negatief voor het vereni gingsleven." Toch zijn de oud leden bereid zich in te spannen voor 'De Burcht'. „Lukt het alle maal niet, dan hebben we toch iets voor onze vereniging ge daan", aldus Sierat. Zelden tekent een buitenlandse artiest een contract bij Blue No- te International, hel Amerikaan se jazzlabel dat sterren als Ella Fitzgerald tot zijn stal rekent. De Nederlandse zangeres Deni se Jannah (38) lukte het wel. En ze hoefde er niet om te bedelen. De vice-president van Blue No- te, zette zich er persoonlijk voor iiï. Gisteren kwam hij voor de ondertekening uit New York naar Rotterdam. „Dat deed Bru ce Lundvall speciaal voor mij," beseft Jannah. „Ze geloven echt zo in me, dat ik ervan sta te kij ken." Met haar 'krabbel' lijkt Jan nah verzekerd van een interna tionale carrière. Ze zal met Blue Note ministens drie cd's opne men, die wereldwijd worden verkocht. De eerste verschijnt komend voorjaar. Denise Jannah werd in 1956 in Suriname als Denise Zeefuik geboren. Aan het begin van de jaren zeventig komt ze naar Ne derland. Haar studie rechten breekt ze na haar kandidaats af, omdat het zingen trekt. Zingen doet ze al vanaf haar 20e, eerst bij verschillende (pop)bandjes. Vanaf 1982 legt ze zich toe op de jazz, haar favoriete stijl. Met een optreden twee jaar geleden in het Bimhuis in Am sterdam breekt ze op nationaal niveau door. Haar ster rijst daarna snel. Er volgen optre dens op onder meer het North Sea Jazz Festival, ze wint prij zen, en mag voor haar laatste cd een Edison in ontvangst nemen. De recensies in Nederlandse kranten zijn lovend, en ook het New-Yorkse blad The Village Voice is positief. In een paginagroot artikel schrijft Garry Giddins, één van de meest gezaghebbende jazz critici ter wereld dat zij een fra se kan „boetseren met een fi nesse die aan Sarah Vaughan herinnert" en een „noot uit de lucht kan plukken la Betty Carter." .U Jaren later liep ik eens door de Morsstraat en zag ik in een zaak een schilderij van Roelandse. Hij schilderde meestal landschappen, maar dit was een gezicht op de haven van Rotterdam. Ik had toentertijd een draaiorgel, dat had ik net verkocht. Van dat geld heb ik het schilderij gekocht. Het is een tafereel van voor de oorlog. Je ziet er een stoomschip op met er omheen een aantal sleepboten. Ik hou niet van nieuwe schepen. Dat vind ik net schoenendozen. Die oude Nederlandse schepen zijn van een uitzonderlijke schoonheid. Daar zit tenminste een kop en een kont aan. Prachtig! Wat ik ook zo mooi vind aan het schilderij is dat je kunt zien dat er op het schip gewerkt wordt. Dat heeft mij als kind al gefascineerd. Dat je op een boot kunt wonen, dat je er op kunt werken, dat je je er mee kunt verplaatsen. Die belangstelling voor boten is uiteindelijk zover gegaan dat het voor een belangrijk deel mijn leven is gaan bepalen. Ik verhuur boten, ik fjeb een horecabedrijf op een boot en ik woon op een boot. Als ik uit een patrijspoort kijk zie ik boten en als ik naar de wand kijk zie ik boten. Het gaat me nooit vervelen. Boten zijn een passie voor mij. Het schilderij van Roelandse is, denk ik, geen topstuk. Maar dat kan mij niet schelen. Ik vind het mooi geschilderd. Het is een werk dat mijn heden en verleden met elkaar verbindt. Je kunt wel zeggen dat het een belangrijk stuk voor mij is. Als ik op mijn boot kom kijk ik meteen naar twee dingen: of er water in m'n boot staat en of het schilderij er nog hangt.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 7