BVD moet georganiseerde misdaad in kaart brengen Louter idealisme loont niet in de journalistiek Weg naar vrede in Sri Lanka vol voetangels Feiten &Menesigen 'Joep is Hans Kazan van financieel Nederland' we ZUH 7)£L'6?£ 0UWE /MHKlSj&S- H Nier IAMCjêK 0? OKIS 65' of EEpVEg- DONDERDAG 5 JANUAR11995 NIEUWSANALYSE President Chandrika Bandaranaika-Kuma- ratunga van Sri Lanka lijkt vastbesloten haar verkiezingsbelofte na te komen om vrede te sluiten met de separatistische Ta- miltijgers. Dinsdag werd een akkoord be reikt voor een wapenstilstand dat naar ver wachting volgende week van kracht wordt. Maar voor een jubelslemming is het nog veel te vroeg. Als geen ander weet Chandrika dat de weg naar vrede lang is en de Tamilkwestie vol voetangels en klemmen zit. Zo werd haar echtgenoot Kumaratunga in 1988 door een radiatie Singalees vermoord, omdat hij voorstander was van vrede met de Tamils. Ook binnen het Srilankaanse leger bestaat weerstand tegen een akkoord met de Be vrijdingstijgers van Tamil Eelam (LTTE). Maar Chandrika weet dat ook de Tamil Tijgers niet bepaald katjes zijn om zonder handschoenen aan te pakken. Haviken bin nen het leger menen dat de Tamil Tijgers een vredesbestand slechts willen aangrijpen om hun wonden te likken en zich te her groeperen, zoals dat in 1990 ook gebeurde. Na het bestand sloegen ze genadeloos te rug, waarbij honderden militairen werden gedood en gevangen genomen. Aan de wer kelijke bereidheid van de Tamils om een einde te maken aan de oorlog die in twaalf jaar al 34.000 mensen het leven heeft ge kost, wordt dan ook getwijfeld. De moordaanslag op een gematigde Ta- millcider het afgelopen weekeinde, aan de vooravond van de vredesbesprekingen is een veeg teken. Karavai Kandasamy van het rivaliserende Volksbevrijdingsleger van Ta mil Eelam (PLOTE) werd in zijn huis ver moord, omdat hij in 1987 had besloten met de regering samen te werken. Al eerder gaf de LTTE blijk het vredespro ces te willen destabiliseren. Zo schortte de regering vorig jaar oktober de vredesbe sprekingen op, nadat presidentskandidaat Dissanayake met vijftig omstanders bij een zelfmoordactie was omgekomen. Dis sanayake was de architect van het vredes akkoord met India in 1987. India stuurde toen een vredesmacht om een einde te ma ken aan de gevechten tussen, de Tijgers en het leger. Ook de vroegere Indiase premier Rajiv Gandhi werd in 1991 door een 'menselijke bom' gedood. Hij had zijn fiat gegeven aan de Indiase vredesmissie. De LTTE ontkent achter de zelfmoord aanslagen te zitten. Maar waarnemers me nen dat de onberekenbare LTTE-leider Pra- bhakaran er wel degelijk meer van weet. Het is een van zijn tactieken om eerst vre desbesprekingen te beginnen om vervol gens op niets ontziende wijze onverwacht Toch menen waarnemers dat het klimaat voor een duurzame vrede beter is dan on der Chandrika's voorgangers van de Vere nigde Nationale Partij (UNP) aie zeventien jaar aan de macht was. Zo beloofde Chandrika zelfs geld uit te trekken voor de wederopbouw van de stad Jaffna en het ge lijknamige schiereiland (het bastion van de Tijgers) dat zwaar gehavend is. Dit was al tijd een belangrijke eis van de LTTE. Al eer der had de regering in Colombo het econo misch embargo tegen Jaffna gedeeltelijk op- geheven. De zich veelal in het oerwoud schuilhou dende Prabhakaran lijkt te merken dat de Tamilbevolking de oorlog beu is, zo menen waarnemers. Bij de recente verkiezingen stemden de Tamils in Jaffna massaal op Chandrika, omdat ze vrede beloofde. Een ronselactie van de LTTE van Tamil-kinde- ren voor hun gevechtstroepen leidde on langs tot openlijke protesten van verontrus te ouders. De commotie was dusdanig dat de 'grote leider' besloot het besluit terug te draaien. In een van de zeldzame interviews zei Prabhakaran onlangs: „Wij willen vrede en lot een blijvende schikking komen, zodat iedereen in harmonie kan leven". Het is echter de vraag of hij de haviken binnen zijn organisatie kan overtuigen. Vooral de speciale commando's voor zelf moordacties die Prabhakaran als een soort god beschouwden en bereid waren hun le ven te geven. Zij maken deel uit van de niets ontziende Zwarte Tijgers en Zee Tij gers, die de harde kern vormen van de LT TE. De katholieke minderheid in Sri Lanka tenslotte heeft haar hoop gevestigd op de paus die 20 januari een bezoek aan het ei land brengt. Circa 7.000 katholieke Tamils uit Jaffna worden dan in Colombo ver wacht. Een Tamil-journalist in Colombo meent dat beide partijen de vijandelijkhe den willen staken, zodat 'niets onaange naams zal gebeuren tijdens het tweedaagse bezoek van de paus'. DEN HAAG AAD LUYMES Voormalig hoogleraar strafrecht Van Veen: „Niet het openbaar ministerie (OM)maar de Binnenlandse Veiligheidsdienst (BVD) moet criminele organisaties in kaart brengen. Met deze zogeheten pro-ac tieve fase, waarin wordt gezocht naar verbanden van mensen die van plan zijn ernstige strafbare feiten te plegen, heeft Justitie nog niets te maken. Het OM heeft opsporingsmiddelen gebruikt die eigenlijk aan een bijzondere dienst als de BVD zijn toebedeeld." Het klinkt als het Ei van Colum bus. dit revolutionaire idee van één van de grootste strafrecht- kenners van het land, prof. m- r. Th. W. van Veen. Deze voor malig hoogleraar straffproces- recht aan de Rijksuniversiteit Groningen en ex-hoofdredac- teur van het Vrije Volk, legt zijn geesteskind deze maand neer in het juridisch blad Themis. De problemen rond de opspo ringsmethoden bij de aanpak van de georganiseerde crimina liteit, waar de hele juridische wereld vorig jaar de buik vol van had, lijken met deze oplos sing een stuk minder. Waar Jus titie verdachten in grote drugza ken moest laten lopen omdat binnen de pro-actieve fase fou ten waren gemaakt met opspo ringsmiddelen, zou dat in de toekomst minder voorkomen. Mits niet het OM, maar de BVD zich met die eerste fase van de opsporing bemoeit, daarvoor verantwoordelijk is en via de ministeriële verantwoordelijk heid op kan worden aangespro ken. En die mogelijkheid is ken nelijk volop aanwezig. „Want", legt Van Veen uit, „de BVD heeft alles in huis om die criminele bolwerken bloot te leggen. Zolang zij bestaat is de ze dienst bezig met wat nu de pro-actieve opsporing wordt ge noemd. Er is namelijk geen we zenlijk verschil tussen het ver zamelen van gegevens over cri minele organisaties die onze sa menleving bedreigen en het verzamelen van gegevens over spionage en subversieve acties die de staat in gevaar kunnen brengen." De heisa vorig jaar over opspo ringsmiddelen, leidend tot een parlementairejenquête dit jaar, heeft volgens Van Veen alles te maken met een grensoverschrij ding door Justitie. „Er worden door Justitie bevoegdheden ge bruikt om strafbare feiten op te sporen. Die opsporingsbe voegdheden als afluisteren of infiltreren gelden voor feiten die al zijn gepleegd. Ze worden nu echter ook gebruikt in de pro actieve fase, als er nog géén strafbare feiten zijn gepleegd. Daarmee worden bevoegdhe den, al dan niet met goedkeu ring van de Hoge Raad. op een oneigenlijke manier opgerekt", meent Van Veen. Het probleem van ongeoorloof de opsporingsmethoden is, vol gens zijn ideeën, makkelijk te verhelpen. Het openbaar minis- Van Veen: „De BVD heeft alles in huis om de criminele bolwerken bloot te leggen". foto anp cormulder terie zou met die pro-actieve opsporingsmiddelen gewoon niets meer te maken hebben en kan dan dus ook geen fouten meer maken die bijvoorbeeld vrijlating van verdachten tot ge volg hebben. Juist het vrijuit gaan van de grote jongens door opsporingsfouten van Justitie zorgt voor veel maatschappelij ke commotie. Van Veen: „De problematiek rond ongeoorloofde opspo ringsmethoden zou heel anders liggen wanneer onder opspo ring door de politie alleen ge pleegde strafbare feiten vallen (onder verantwoordelijkheid en controle van het OM) en niet het in kaart brengen van crimi nele organisaties. Dat gebeurt dan wel door de politie, maar onder verantwoordelijkheid van de twee politieministers." „Dat biedt bovendien een extra controlemogelijkheid. We moe ten niet vergeten dat van alle verzamelde gegevens over cri minele activiteiten maar twee procent wordt gebruikt. De rest komt nooit bij het OM of de rechter en wordt dus niet ge toetst. Toch kunnen bij het in kaart brengen van criminele or ganisaties methoden worden gebruikt die de privacy van mensen aantast. Dat blijft nu ongecontroleerd, maar wanneer anderen (de ministers) verant woordelijk zijn voor de controle op de politie bij het verzamelen van dit soort materiaal en de bevoegdheden die daarbij wor den gebruikt, betekent dit een uitbreiding van toezicht." Van Veen voegt er nog aan toe dat opsporingsmethoden altijd op de wet moeten berusten voor zover deze inbreuk maken op de privacy van verdachten. Van Veen is trouwens s tegen het moeten laten gaan van verdachten wegens opspo ringsfouten of onrechtmatig verkregen bewijs. „Ik vind datje alle bewijs, mits wettelijk toege staan, moet gebruiken. Degene die dat bewijs op een onterech te manier heeft verzameld, moet daarvoor zélf worden aan gepakt, bijvoorbeeld door disci plinaire straffen en dus niet de samenleving. Verdachten mo gen daarvan in ieder geval nooit de vruchten plukken." Hoewel de grens tussen de pro actieve fase (nog geen gepleeg de feiten) en de daadwerkelijke fase van aanhouding en het ge rechtelijk vooronderzoek (wel gepleegde feiten of bekende verdachten) moeilijk blijft, ziet Van Veen vooralsnog geen an dere oplossing dan de scheiding van bevoegdheden. „De BVD kan altijd gebjuik maken van het politie-apparaat en heeft dus mensen ter beschikking. De controle van die dienst en de politiemensen die daarvoor werken, ligt bij de ministers van binnenlandse zaken en justitie. In besloten bijeenkomsten zoals nu ook gebeurt leggen zij weer verantwoording af aan een vaste, daartoe gespeciali seerde kamercommissie. Daar moet de controle ook liggen en niet, zoals nu, bij Justitie. Bo vendien is het OM nu al overbe last en heeft het onvoldoende greep op wat er gebeurt binnen de georganiseerde misdaad. Er zijn bijvoorbeeld nauwelijks re laties met buitenlandse opspo ringsdiensten. De BVD heeft die in overvloed", aldus Van Veen. Voor het openbaar ministerie blijft er, in zijn ogen, werk ge noeg over. „Die is, met uitslui ting van andere diensten, be voegd tot vervolging bij feiten die gepleegd zijn en als enige bevoegd vrijheidsbenemende maatregelen te vorderen. De pro-actieve opsporing valt daar vanouds, terecht, buiten", zo meent de strafrechtkenner. Zijn ideeën over de scheiding van machten bij de opsporing zijn inmiddels aan de Commis sie Van Traa, die de parlemen taire enquête dit jaar voorbe reidde, doorgegeven. Wat er mee gebeurt is niet bekend. „Maar het is de moeite van het bekijken waard", aldus Van Veen. DEN HAAG MADELEEN WESSELING Leden van het Nationale Zapatista Bevrijdingsleger in het Zuidmexicaanse Chiapas, foto»reuter Persbureau IPS heeft niet aan verwachtingen beantwoord Nieuws brengen op louter idealistische ba sis loont niet. Nieuws moet snel, betrouw baar en relevant zijn. Een persagentschap dat zulk nieuws niet kan leveren, ongeacht waar de berichten vandaan komen, heeft geen bestaansrecht. Dat is de harde conclu sie bij de aanstaande sluiting van de Neder landse afdeling van IPS Nederland, waarvan deze krant tot 1 januari afnemer was. Pogingen van IPS-hoofdredacteur Holt- kamp om zijn persdienst te vernieuwen en beter in te spelen op de wensen van de me dia, stuitten op onbegrip en onwil. Boven dien ontbraken daarvoor de middelen, zoals de laatste jaren bij verschillende ge sprekken met Holtkamp en zijn medewer kers is gebleken. IPS is opgericht uit onvrede over de wijze waarop de internationale, westerse persbu reaus de berichtgeving uit en over ontwik kelingslanden verzorgen. Zo leggen de in ternationale persbureaus volgens IPS te veel de nadruk op slecht nieuws uit de Derde Wereld. Rampen krijgen alle aandacht, maar het slagen van een ontwikkelingspro ject of succes bij de oogst ontsnappen aan de aandacht. IPS laat daarom medewerkers uit de zoge noemde Derde Wereld zelf verslag doen van de gebeurtenissen in hun land en regio. IPS-Nederland maakt uit dit internationale aanbod dagelijks een keuze, vertaalt de be richten en zet ze op het net voor de afne- Zo worden de ontwikkelingen in, zeg Ki ribati of Laos, niet door westerse bril beke ken, maar door 'eigen' ogen. Dat kan inte ressante verhalen opleveren, mits wel aan de journalistieke fiormen wordt voldaan. En daar is het misgelopen. Het net van 1PS- medewerkers blijkt door uiteenlopende re denen niet bij machte aan de nieuwshonger van de, in dit geval, Nederlandse media te voldoen. Aan de verwachtingen wordt niet beantwoord. Eén voorbeeld, daterend uit december 1993. In het arme zuiden van Mexico komt de inheemse bevolking in opstand tegen de centrale regering. De indianen, die zich Za patistas noemen, voelen zich achtergesteld en gebruiken de toetreding van Mexico tot het Noordamerikaanse vrijhandels verdrag (Nafta) om de aandacht te vestigen op hun. noden. De berichtgeving van de internationale persbureaus legt de nadruk op het stand punt van de Mexicaanse overheid. Hier ligt bij uitstek een taak voor IPS om de 'andere' kant van het nieuws te belichten. Helaas, het is kerstreces en het bureau in Midden- Amerika is die dagen gesloten. Hoe het zou moeten, toont een IPS-mede- werker uit Australië kort daarna. Een Cam bodjaanse vluchteling probeert de aan dacht te trekken door de bezoekende Britse kroonprins Charles aan te vallen. Terwijl de internationale bureaus schrijven over de koele reactie van de prins, verhaalt IPS over het lot van de in kampen gehuisveste Cam bodjaanse vluchtelingen in Australië. Niet al het nieuws dat van IPS werd ge bracht is interessant. Vaak werden verhalen fijngemalen in de stroom berichten uit ge bieden en landen die eerder de aandacht trekken. Een mislukte staatsgreep in Spanje is voor Nederland van meer belang dan een coup in, bijvoorbeeld, het nietige Gambia. IPS streed tegen die ongelijkheid, maar kon er geen einde aan maken. 'Eigen straat eerst' blijft voor iedere lezer gelden. De ver slaggevers konden zich ook niet altijd onaf hankelijk opstellen. Er zijn maar weinig lan den in de Derde Wereld die volledige pers vrijheid kennen. Het door IPS-correspon- denten aangeleverde nieuws was daardoor vaak incompleet of oppervlakkig, terwijl heikele punten onaangeroerd bleven. Re den voor veel Nederlandse kranten om het abonnement op de nieuwsdienst op te zeg gen. Deze krant behoorde tot de laatste groep, merendeels regionale dagbladen, die nog met IPS was verbonden. Maar het laatste jaar hebben maar weinig berichten de weg gevonden naar de krantekolommen. Ener zijds omdat de internationale persbureaus meer aandacht zijn gaan besteden aan 'tra ditionele' IPS-onderwerpen. Anderzijds omdat IPS Nederland door het slinkende budget een gevolg van het dichtdraaien vdn subsidiekranen en het verminderen van het aantal afnemers steeds krapper was bemand en steeds minder verhalen kon le veren. IPS had de deur daarmee in feite al in het slot gegooid. Het idee was goed, maar in de uitwerking heeft het project voof wat betreft Nederland gefaald. HANS JACOBS WIM STEVENHAGEN ItPr*- Zo onstuimig als het conglomeraat van metaalbedrijfjes onder de naam Bege- mann tot 1992 groeide, zo hard gaat nu het mes er weer in. In rap tempo wer den sindsdien hele bedrijfsonderdelen verkocht. Maar of dat genoeg is om weer tot gezonde financiële verhoudin gen te komen, wordt door menige ana list betwijfeld. Erger nog, er is buiten de Van den Nieuwênhuyzens en waar schijnlijk een enkele bankier in Neder land niemand meer te vinden die het gegoochel van de broers Joep en Jeroen nog kan volgen. Een paar stukjes van de grote financiële puzzel zijn wel terug te vinden. Niet ge noeg om een totaalbeeld van bedrijf en grootaandeelhouder te krijgen. Maar, wat misschien ernstiger is, de stukjes die wel bekend zijn geven zowel samen als afzonderlijk een niet al te rooskleu rig beeld. Op één stukje na misschien. Voor de hele metaal- en metalektrosector, waar Begemann nog steeds het grootste deel van omzet en winst boekt, zijn de voor uitzichten voor 1995 gunstig. Zo ver wachten de analisten van ABN AMRO in 1995 een groei van de kasstromen in de kapitaalgoederen-industrie met ruim 25 procent on een groei van de winst per aandeel van meer dan 55 procent. Maar is dit nu de kurk waarop het be- drijvenconglomeraat Begemann kan blijven drijven? Of zelfs kan uitgroeien tot één van de grote in Europa op bij voorbeeld het gebied van het openbaar vervoer? Dat immers is sinds eind jaren tachtig de grote droom van Joep van den Nieuwenhuyzen. De overname van Holec, nu deels weer in de verkoop, was een onderdeel van die droom. Want al die tram-, metro- en treinstellen werken met veel elektrische apparatuur. De overname van het Oostduitse Wag- gonbau zou de produktie van de trein stellen er omheen binnen het concern brengen. Daarbij is het van belang dat h is gevestigd in die enorme groei markt van Midden- en Oost-Europa. „Nu maken we alleen aandrijvingen voor treinen. Maar dat willen we uit breiden, om op korte termijn volledige treinstellen te kunnen leveren. Een in dustrie die in een eerder stadium in Ne derland is afgebouwd. Dat willen we zelf weer gaan doen, om te beginnen in Nederland, Engeland en Duitsland", zei Van den Nieuwenhuyzen ruim vijfjaar geleden al tegen deze krant. Een van de grote van Europa moest het worden, te midden van de Alsthoms, Siemensen en ABB's. Daarvoor is ijzer- sterke financiële draagkracht nodig en die heeft Begemann allerminst. Grote opdrachtgevers in het openbaar vervoer wagen zo'n gok waarschijnlijk niet met Begemann-Waggonbau. Die willen ze ker weten dat het toeleverende bedrijf over vijf jaar ook nog gewoon bestaat. Dat is vermoedelijk ook de reden dat de verkoper van Oostduitse staatsbedrij ven, de Treuhand Anstalt, niet verder wilde praten met Begemann. Nu heeft Joep van den Nieuwenhuyzen bewezen uitzonderlijk intelligent en in ventief te zijn. De Treuhand praat nu verder met het plotseling uit Amerika opgedoken investeringsfonds Advent. In Nederlandse financiële kringen is het fonds volslagen onbekend. „En daar zou men ineens interesse hebben in een Oostduitse wagonfabriek?", zegt een analist. Niet uitgesloten mag wor den dat hier belangen achter schuil gaan die in nauw contact staan met Van den Nieuwenhuyzen. Na de veroordeling van Van den Nieu wenhuyzen in de voorkennis-affaire rond de reddingspoging van HCS is hij teruggetreden als directie-voorzitter van Begemann. Maar ook als 'adviseur' heeft hij het nog altijd drukker dan alle andere bestuurders in Breda samen. In de worsteling om het eigen vermogen van de onderneming op enigzins accep tabel niveau te houden, slinkt het con cern weer net zo hard als het i groeide in de jaren tachtig. Een omzet van drie miljard gulden in 1992 heeft Begemann bijna bereikt. Die drie miljard voorspelde Van den Nieu wenhuyzen in hetzelfde interview in 1989, toen Begemann een omzet van slechts 700 miljoen behaalde. 1992 werd inderdaad het topjaar, met een omzet van 2.751 miljoen. Een jaar later was dat al ruim 500 miljoen gedaald. In dat jaar werd Bredero Price (offshore) verkocht, later gevolgd door Smit Transformatoren (naar de beurs) en de grond en de gebouwen van de RDM. Bovendien ging de Antwerpse Boelwerf binnen twee jaar failliet. Met het grote, persoonlijke vermogen van de grootaandeelhouder zou een vergelijkbare grafiek zijn te maken. Noodlijdende bedrijven werden in de jaren tachtig door de bedrijvendokter privé opgekocht om, eenmaal winstge vend, aan het Begemann-conglomeraat te worden toegevoegd. Het werkt nu andersom. Zo is bij de verkoop van Volvo Car St. Truiden aan Belgische overheidsinstellingen onder meer overeengekomen dat Joep een deel van het belang terug zou kopen, wanneer in april de koers van Bege mann onder de 114 gulden ligt. Dat gaat de zakenman vele miljoenen gul dens kosten, want zo'n stijging van de huidige ongeveer 33 gulden lijkt uitge sloten. Het ligt voor de hand dat het massaal schuiven met geld en aandelen op dit moment twee doelen dient. Ten eerste het oppoetsen van het eigen vermogen bij het sluiten van de boeken op 31 de cember. En ten tweede, het vrijmaken van fondsen om aan particuliere, finan ciële verplichtingen te kunnen voldoen. „Het is gegoochel waar Hans Kazan zich niet voor hoeft te schamen", aldus een effectenmakelaar in Amsterdam. AMSTERDAM MARIEN VAN DEN BOS mvjjb VÓ pmt &ANX ZIM ujeo^ l VOUWAA^e. LEO EK) ww J veie ivwmcHAfpij

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 2