Goed jaar visafslag Umuiden 10 TOT 70% Bijlmer gaat tegen de vlakte Computer pakt hardrijders sneller aan Star Stijlmeubelen Star Stijlmeubelen Randstad Rijnmond: Top-drie in vieze luchtjes SUPER MEUBELOPRUIMING BIJ KORTINGEN VAN ror2995 1995,- Blokken voor horeca-diploma DONDERDAG 5 JANUAR11995 Ondanks lagere prijzen De Hollandse Visveiling IJmuiden, waar vrijwel de hele Katwijkse vloot zijn vis verhandelt, deed vorig jaar goede zaken. Ondanks de slechte situatie in de visserij steeg de omzet met een half miljoen gulden. KATWIJK/IJMUIDEN» De totale omzet bedroeg in 1994 zo'n 111,4 miljoen gulden tegenover 111 miljoen gulden het jaar daarvoor. De aanvoer kwam uit op 22.210.000 kilo vis, 600.000 kilo meer dan in 1993. Over het algemeen lagen de prijzen op een lager niveau. Bedrijfsleider Schilling van de Hollandse Visveiling is positief over de gang van zaken. „Vooral als je nagaat dat na de sanering in de rondvisserij elf rondvis- schepen IJmuiden niet meer aandoen. Toch zijn we in aan voer en omzet licht vooruitge gaan. Ik heb begrepen dat veel andere afslagen een mindere omzet hebben gedraaid. De af slag van Lauwersoog bijvoor beeld kende een omzetdaling van 12 miljoen gulden tot 56 miljoen. Dan kan ik toch alleen maar tevreden zijn?" Klapper De aanvoer van tong in IJmui den daalde met ongeveer 18 procent. Ook werd er minder kabeljauw op de veiling aange boden. Dit is een direct gevolg van de inkrimping van de rond- visvloot. Wijting kende even eens een lichte daling. De schol, de belangrijkse vissoort voor de Hollandse Visveiling, zat aardig in de lift. Grootste klapper was echter de schar. De deze vis verdubbelde bijna. De verwachtingen voor dit jaar zijn hooggespannen. Half september wordt officieel de nieuwe visafslag geopend. Het eigenlijke werk is inmiddels grotendeels afgerond. De zeven viskoelcellen zijn klaar. De be doeling is dat de vis na aanlan ding en sortering in de cellen wachten op de verkoop. Uit het oogpunt van hygiëne en het houden van een constante tem peratuur kan slechts één cel deur tegelijk worden geopend. Verder zijn de verlaadperrons opgeleverd voor de afvoer van 'de viskisten. Asfalteren De afgelopen weken is gewerkt aan het asfalteren van de vloer in de hallencomplex. „Dat kar wei is tussen de werkzaamhe den door uitgevoerd. We wilden in geen geval dat de aanvoer van vis hieronder zou lijden", aldus Schilling. Ter gelegenheid van de ope ning wil de bedrijfsleider een symposium organiseren over de samenwerking tussen de ver- schiljende belanghebbenden. Een betere samenwerking tus sen de aanvoerders, handel en de visverwerkende industrie leidt volgens Schilling tot een betere kwaliteit van de vis. Naar verluidt gaat het niet best in de horeca - althans er wordt wat afgeklaagd in die kringen - maar daar trekt de jeugd zich klaarblijkelijk toch niets van aan. Zo'n vijf honderd ondememers-in spe kwamen gisteren in de sporthallen Zuid in Amsterdam op voor hun horeca-diploma. Trouwens, wat vers bloed in die sector kan nooit geen kwaad. FOTO DIJKSTRA ROTTERDAM CPD De Verkeerspolitie in de regio Rotter dam-Rijnmond wil nog dit jaar begin nen met een nieuwe wijze van registra tie van automobilisten die te hard rij den. Een camera 'leest' als het ware het kenteken van het voertuig, waarna er geen politieman meer aan te pas komt om de gegevens van de overtreder ver der te verwerken. Volgens hoofdinspec teur H. Dijkstra, hoofd van de Verkeers politie, kan het systeem al in september in de regio Rotterdam actief zijn. De 'hardrijder' wordt nog steeds be trapt door over een lus in het wegdek te rijden. Daarna gaat een impuls naar de camera boven de weg, die het voertuig registreert. Een speciaal software-pro- gramma stuurt vervolgens de kenteken gegevens - ook buitenlandse combina ties - naar het Justitieel Incassobureau in Leeuwarden. Van daaruit gaat een ac- Tot nu toe was het registreren van au tomobilisten, die de maximum snelheid aan de laars lapten een tijdroverde klus. De filmpjes moeten uit de camera's bo ven de snelweg worden gehaald, vervol gens ontwikkeld en beeldje voor beeldje bekeken. Pas daarna worden de gege vens - handmatig - in een computer ge voerd, waarna 'Leeuwarden' op de hoogte wordt gebracht. De mogelijkheden zijn haast onbe grensd, aldus Dijkstra. Eerst kan het sys teem op de autosnelwegen worden in gezet, maar later ook binnen de be bouwde kom. En vervolgens bij kruis punten (om door-rood-licht-rijders te registreren), bij het heffen van tol of bij een systeem van rekeningrijden. „Voor ons land is dit een doorbraak," zegt Dijkstra trots. De Milieudienst Rijnmond (DCMR) denkt een nieuw wa pen te hebben gevonden in de strijd tegen stankoverlast. De dienst gaat iedere maand een top-drie van veroorzakers van stank bekend maken. Plaatsver vangend directeur ir. P. Groene wegen van de DGMR wil zo de bedrijven aansporen de overlast terug te dringen. Het aantal stankklachten in het Rijnmondgebied neemt nog steeds toe. In 1994 noteerde de milieudienst 8105 klachten over luchtverontreiniging, tegen 7437 in het jaar ervoor. De stichting Europoort/Bol lek Belangen keurt de actie van de milieudienst af. „Dit is niet de juiste methode om de stank overlast terug te dringen. Ik vrees dat het averechts werkt. Bedrijven die regelmatig aan de schandpaal worden genageld, worden hierdoor gedemoti veerd om aan een reductie van de stank te werken. Bovendien wordt door deze actie gesugge reerd dat het aantal stankklach ten in de Rijnmond tot nul kan worden teruggebracht en dat is natuurlijk een utopie", zegt di recteur C.J.M. Asselbergs. Uitstel boomkap Het besluit een fors aantal bo men te kappen in het Kralingse Bos in Rotterdam is voorlopig uitgesteld. Burgemeester en wethouders hebhen de vernieti gingsprocedure tegen het kap- verbod van de deelgemeente Kralingen stopgezet. De deelgemeenteraad keerde zich eind september tegen het kappen van de bomen. Volgens burgemeester en wethouders is de kap echter nodig voor uit breiding van het internationale concours hippique CHIO. Te gen de kap is obk vanuit de be volking veel protest gerezen. Flats maken plaats voor laagbouw KORTING - KORTING - KORTING - KORTING - KORTING Een kleine greep uit ons enorm aanbiedingspakket. Eethoek blank eiken antiek finish 1 ronde tafel, 4 stoelen bruin leer bekl. van 4750,- 2295,- MEENEEMPRIJS Noten eethoek 4 kuipstoelen, 1 tafel 115x115 cm r695 2695,- MEENEEMPRIJS 2 Va 2- zits bank in streepstof gestoffeerd voor"60'" 1995," Hollandse Chesterfield 3- +2-zits bank Eiken eethoek 1 ronde tuimeltafel, 4 stoelen van3995,- 2495, Eiken dressoir voor27"'" 1995," Eiken tv-kast r695 695,- Eiken vitrinekast ™,2695 1695,- Moderne Wortelnoten eethoek bestaande uit: 1 ovale eetk. tafel 6 stoelen zw. leer bekl. van 7155,- 3995,- Grenen honingkleur 2 deurs onderkast met vitrine opzetkast ror2095 1495,- 695,- Grenen honingkleur eethoek bestaande uit: 1 ovale uitsch. tafel 4 stoelen 2 armstoelen van 4500,- 2995,- Chesterfield leren 3-zits bank van 4975,- 3995,- 2 persoons slaapbank 850,- Complete woonset moderne vormgeving best. uit 1 salonkast OVIOE van 2975,-voor eLtfcWj" 1 dressoir met spiegel «fl C Cf) van 1870,- voor I vvU 3" 1 vitrine meubel 4 CCfl van 1875,- voor I üüU j" 1 tv/stereo meubel OAiï m van 1135,- voor U 3 1 eethoek 4 QQC van 2295,- voor I Ouv3™ Alles is apart te leveren In 1 koop van 10100,- 3- +2-zits bank groen Draion velours van 2095,- voor 1495,- Massief rustiek eiken woonset bestaande uit: 1 tafel 80x160 cm 4 stoelen 2 armstoelen 0*701% van5165,-voor Of 5103" 1 dressoir QCQC van 3495,- voor 4uwv 3" 1 wandmeubel met veel laden van 4995,- voc 1 vitrine opzetkast met gesloten onderkast 0*701% van 3795,- voor f 3v 3" 3795,- 2V2- en 2- zits bank leuke vormgeving, blauw/gele stofcombinatie Q"yr-f| van 3795,- voor tL DU 3™ Wortelnoten dressoir OCQC van 3495,-,- voorfc%l^%l 3 van 4325,- voor 2195,- Groen leren 2V2- zits bank met 2 fauteuils van 5995,- vc 3995,- van 3450,- voor 2395,- Alpine wit ledikant 180x200 cm met 2 nachtkasten 1 bedtafel van 2490,- voor 1695,- 2195,- 3-+2- zits bank met gezellige ruitstof bekleed nu voor 2335,- Aan de Westvlietweg in V®* Leidschendam gebeurt het!! Westvlietweg 98, Leidschendam. Tel. 3989543/3989255 (vanuit Rijswijk 1 km voorbij Drievliet) Ruime parkeergelegenheid. AMSTERDAM CPD „Het blijft doodzonde. Een schande dat zulke prachtige woningen tegen de vlakte moe ten." Somber blikt de Bijlmer bewoner om zich heen. De flat Geinwijk oogt als een spookge- bouw. Of eigenlijk zijn het twee gebouwen, onderling met el kaar verbonden door een loop brug. Tien verdiepingen, 405 woningen in totaal. Sommige balkons zijn nog voorzien van traliewerk of kippegaas, om in brekers te weren. De ernaast ge legen parkeergarage kreunt in zijn voegen. Eind december is de laatste bewoonster uit Gein wijk toch maar vertrokken. Een ruw houten kruis steekt non chalant uit een vuilniscontainer. Een laatste protest? Maandag wordt een begin ge maakt met de sloop van het eer ste flatgebouw in de Amster damse Bijlmermeer. Eerst de parkeergarage en aansluitend de fiat Geinwijk. De sloop, of demontage zoals dat in keurig vakjargon heet, gaat ongeveer een jaar in beslag nemen. De hoogbouwflat zal plaatsmaken voor 300 nieuwe huizen. Over ongeveer anderhalf jaar. ondergaat de ernaast gelegen flat Gerenstein hetzelfde lot. Evenals een aantal parkeergara ges en rond 1998 het nabijgele gen winkelcentrum Ganzen hoef. De Bijlmerdreef, de ver hoogde weg in dit deel van de Bijlmer, zal plaatsmaken voor een gewone, lager gelegen, ver keersweg. In totaal komen er 1.400 laagbouwwoningen en een nieuw winkelcentrum. 'De «)tte kies moet er uit om verdere verloedering van de Bijlmermeer tegen te gaan', zo besloot het Amsterdamse ge meentebestuur in 1992. Uitein delijk zal ongeveer een kwart van alle hoogbouwflats gesloopt worden. Een tweede kwart moet een ingrijpende verbetering on dergaan en worden verbouwd tot luxere appartementen. Waar die ingrepen gaan plaatsvinden is nog steeds niet duidelijk. Wel dat met de opwaardering van de Bijlmer een bedrag van zo'n 800 miljoen gulden gemoeid zal zijn. De Bijlmermeer, in totaal 31 uniforme hoogbouwflats van elk tien verdiepingen en bij elk gebouw een parkeergarage. In totaal 13.000 ruime woningen, bedoeld voor gezinnen uit de middenklasse. De eerste tiewo- ners vestigden zich in 1968 in de flat Hoogoord. De laatste flat werd in 1974 opgeleverd. Een wijk met veel groen waar het verkeer zich niet op de begane grond afspeelt. Een 'Stad van de Toekomst' moest de Bijlmer worden, ooit gebouwd uit sociaal idealisme. De winkeltjes en bedrijfjes in de overdekte binnenstraten zou den er nooit komen. Evenmin de beoogde bewoners. In plaats van gezellig, werd de Bijlmer een slaapstad. Wel kwamen er veel kleine huishoudens, met veelal lage inkomens. Vervolgens bracht de onafhankelijkheid van Surina me grote aantallen mensen naar Nederland. Velen kwamen terecht in de Bijlmer. Steeds meer werd de wijk tot een dumpplaats voor mensen die elders in de stad geen huis kon den vinden. In de flat Gliphoeve onstonden de eerste ernstige problemen. De flat werd een begrip voor vandalisme, crimi naliteit en drugsoverlast. Slopen leek velen nog de enige moge lijkheid om de situatie te keren. Uiteindelijk onderging Gliphoe ve een grondige opknapbeurt. Om niet meer aan het verleden te worden herinnerd heet Glip hoeve tegenwoordig Gelders- hoofd. Zoals velen ook liever spreken over Amsterdam Zuid oost, om de negatieve klank van de Bijlmer te vermijden. Halverwege de jaren tachtig hielden veel bewoners het voor gezien en verlieten de Bijlmer. Bijna een kwart van de wonin gen stond leeg. Veel bewoners kregen enorme huurschulden. Gevoegd bij een steeds grotere sociale verloedering en toene mende criminaliteit, raakte de eigenaar van de woningen, de woningcoöperatie Nieuw Am sterdam, in ernstige financiële problemen. Huurverlagingen, opknap beurten voor in totaal 300 mil joen gulden, huismeesters en flatwachten hebben het tij niet kunnen keren. Wie in de Bijl mer verblijft, loopt vijftien keer meer kans beroofd te worden dan elders in de hoofdstad. Eenderde van de bevolking is werkloos, tweederde van de werkzoekenden behoort tot de etnische minderheden. Desondanks bestaan ze nog steeds, de 'Bijlmcr-believers Zoals de laatste drie bewoners van Geinwijk, die zich tot het uiterste hebben verzet. Een reeks van processen spanden zij aan om sloop van de fiat tc voorkomen. Eind december vertrok pas de laatste, onder druk van de deurwaarder die op 2 januari was besteld. Ruim een half jaar hebben ze de sloop we ten te vertragen. Vijfentwintig jaar geleden was hoogbouw en beton jé v vlakte. Om plaats te maken voor laagbouw. i het. Maar maandag gaan de eerste flat e

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 19