Vrachtwagen ramt brug Waterpijpleiding twee keer zo duur SWOO onderneemt actie was geluk.. 'Voor geen enkele boot halen wij onze neus Alkemade worstelt met kwaliteitslezer ^sintratuin Leiden Regio/Rijn en Veenstreek Discussie wandelroute Wijde Aa laait weer op DONDERDAG 5 JANUAR11995 Woninginbraken in Oud Ade oud ade» Geld. waardepapieren en kleding vormen de buit van inbraken in de nacht van dinsdag op woensdag in drie huizen aan de DirkThomaszstraat in Oud Ade. In alle gevallen werd de voordeur opengebroken. Ook een woning aan de Pastoor Schra- maweg kreeg ongewenst bezoek. Daar bestond de buit eveneens uit geld en waardepapieren. Een poging in de Pastoor Gortz- straat mislukte. Gereedschap gestolen hazerswoude-dorp» Uit een winkel in tuinbouwartikelen aan de Voorweg in Hazerswoude-Dorp is in de nacht van dinsdag en woensdag elektrisch gereedschap gestolen. Een raam van het pand werd door de daders opengebroken. Proefritje loopt verkeerd af oegstgeest Een proefritje van een 25-jarige Katwijkse monteur met een auto van een klant liep gistermorgen niet geheel naar wens. Op de Rijnsburgerweg raakte de Katwijker door nog onbe kende oorzaak in een slip en reed in volle vaart tegen een stenen muurtje. De onfortuinlijke monteur liep letsel op aan het been en werd overgebracht naar het Diaconessenhuis in Leiden. De auto werd behoorlijk beschadigd. De aanleg van de waterpijplei ding tussen Bergambacht en de duinen bij Wassenaar wordt bij na twee keer zo duur als de NV Duinwaterbedrijf Zuid-Holland (DZH) in 1987 raamde. Com missarissen en aandeelhouders van DZH hebben daarom een onderzoek laten instel- len. De resultaten van dat onder zoek worden later deze maand verwacht. Ze moeten duidelijk maken hoe het kon gebeuren dat de aanleg van de 55 kilome ter lange leiding geen 190 mil joen, maar 330 miljoen gulden gaat kosten. ,,0p voorhand gaan we er niet vanuit dat er koppen gaan rol len. De verantwoordelijke direc teur is trouwens al weg zegt president-commissaris R. van de Laar. „Maar we moeten wel voldoende informatie hebben om verantwoording te kunnen afleggen en dergelijke over schrijdingen in de toekomst te kunnen voorkomen. Want hoe wel het natuurlijk een enorm project is, zijn het ook enorme overschrijdingen."' Een deel van de extra kosten schrijft hij toe aan aangescherp te milieu-eisen. Zo kwam het rijk tijdens de rit met de eis dat er geen grond van elders in de gegraven gaten mocht komen. Er moest juist 'gebiedseigen' grond voor terugkomen. Boven dien moest de leiding op som- alkemade marieta kroft Opnieuw laait de discussie over de wandelroute langs de Wijde Aa op. Het gaat om de vraag of er nu een of twee paden open baar gehouden moeten worden. ..Het is of het een of het ander", vindt mevrouw Van Leeuwen, eigenaar van het land waarop de alternatieve route ligt. Zij dreigt haar medewerking direct te beëindigen als de gemeente raad van Alkemade het deel van het Veenderpolderdijkpad niet aan de openbaarheid wil ont trekken. Volgens Van Leeuwen is het onzin om zowel de dijk als de alternatieve route over haar land openbaar te houden. Aanvankelijk lag de Wijde Aa- route gepland over de dijk van veehouder M. Mooren. De dijk is al eeuwen officieel openbaar en dus voor iedereen toeganke lijk. Mooren duldde echter geen mensen van buitenaf op zijn land, omdat hij daardoor in zijn werk zou worden gehinderd. Toen de wandelroute enkele ja ren geleden actueel werd, span de hij prikkeldraad om de onge node gasten te weren. Enkele jaren geleden kwam het zelfs tot een vechtpartij toen gemeente ambtenaren en politie-agenten het prikkeldraad weg wilden ha len. Uiteindelijk bood de in de buurt wonende mevrouw Van Leeuwen in de slepende kwestie de helpende hand. De wande laars mochten wel over een deel van haar land. zodat de dijk van Mooren kon worden vermeden. Ze stelde wel als voorwaarde dat de dijk van de agrariër officieel aan de openbaarheid zou wor den onttrokken. B en W gingen akkoord. De gemeenteraad be sloot echter om het pad officieel openbaar te houden omdat dat al eeuwen zo is en de 'dwarslig ger niet moet worden beloond.' Van Leeuwen heeft de raad nu herinnerd aan de afspraak die is gemaakt. Deze brief wordt volgènde week donderdag be handeld in de commissie be stuurszaken. Alpheuse hefbrug middelpunt van verkeerschaos 'Snelheidsremmer Ripselaan nu niet langer uitstellen' rijruu6iering Het aanbrengen van een snel heidsremmer op de Ripselaan bij de ingang van Rijpwetering mag niet langer worden uitge steld. Dat meent de verkeers- werkgroep van de gemeente Alkemade. Automobilisten rij den nu met hoge snelheid het dorp binnen. Ondanks dat de bebouwde kom wordt gena derd. minderen de automobilis ten geen snelheid. De werk-^ groep stelt voor omieeniwegver- smalling ter waarde van acht duizend gulden aan te brengen, waardoor automobilisten bij het naderen van de bebouwde kom wel gedwongen zijn om gas te rug te nemen. B en W voelen er niet veel voor om die snelheids remmer aan te leggen, omdat er geen geld is. Volgende week donderdag bespreekt de com missie bestuurszaken het aan brengen van de snelheidsrem- De Alphense hefbrug was gistermiddag het middelpunt van één grote verkeerschaos. Beide rijbanen zijn uren lang afgesloten geweest, nadat een vrachtwagen even na twee uur met een te hoge lading drie binten van de brug beschadigde. alphen aan den rijn Ook het scheepvaartverkeer raakte gestremd. Een grote be roepstanker kon geen kant meer op. Elders werd het scheepvaartverkeer gewaar schuwd voor de stremming van de Alphense hefbrug zodat - voor zover mogelijk - een ande re route kon worden gevaren. Na het takelen bleek dat de brug weer kon worden gebruikt. De vrachtwagen, die werd be stuurd door een 28-jarige man uit Rozenburg, moest worden weggetakeld. Om kwart over drie werd één rijstrook weer voor het verkeer vrijgegeven. Op dat moment stonden er op alle toegangswegen al kilometerlan ge files. Hij moet nog wel worden gere pareerd. De vrachtwagen van een be drijf uit Vlaardingen vervoerde een container met een centrifu ge om olie te filteren. De brug heeft een hoogte van 4,10 me ter. Volgens politiewoordvoer der I-I. Schimmel staat dat op diverse waarschuwingsborden aangegeven, maar was de chauffeur van mening dat zijn lading niet die hoogte bereikte. Aanvankelijk werd er vreesd voor ontploffingsgev; ge- b^ferifMeeLsUnWamond Ouderenstichting heeft dringend geld nodig wordt 8 januari een jazzconcert gehouden door Little Steam Trio. De toegang is tien gulden en de aanvang is om 16.00 uur. oegstgeest loman leefmans Vanavond 19.00 uur Nieuwe serie De stichting Welzijn Ouderen Oegstgeest (SWOO) heeft dringend geld nodig en gaat daarvoor zelf actie ondernemen. Zij moet dat wel doen omdat de gemeente niet met de voor de activiteiten van de stichting benodigde subsidie over de brug komt. SWOO weet niet eens of alle activiteiten dit jaar zelfs wel door kunnen gaan. Uit het onlangs gepubliceerde welzijnspro- gramma 1995 blijkt dat SWOO het meeste geld krijgt van alle organisaties en instellingen in Oegstgeest, namelijk iets meer dan een half mil joen gulden. Toch is dat enkele tienduizenden guldens minder dan waar SWOO op had gere kend. Voor het bestuur was het een teleurstelling dat het college van B en W bij het vaststellen van het welzijnsprogramma liet weten dat SWOO maar moest overwegen haar activiteiten te ver minderen. Dat is geen ouderenbeleid, zo schrijft voorzitter J. Overeem in het laatste nummer van Kontakt, het tweemaandelijks informatieblad van SWOO. Prijsaanpassingen en fondswerving zijn volgens Overeem de enige mogelijkhden die er nog zijn om het ouderenbeleid in zijn volle omvang op de been te houden. Met de stichting Steun de SWOO wordt gewerkt aan een actieplan om dat voor el kaar te krijgen. Na 70 jaar weer klipperaak gebouwd in Leimuiden leimuiden kees van kuilenburg Jachten en rondvaartboten voor Stockholm. Vuil-visvaartuigen voor Delft en Schiedam voor Het schoonhouden van de grachten. Jachtwerf De Bock en Meyer in Leimuiden bouwt het allemaal. „Voor geen enkele boot halen wij onze neus op. Alles wat vaart, willen we maken. Als het maar op onze werf past", zegt eigenaar/directeur Piet de Bock van de ruim 90-jarige werf aan het Westeinde in Leimuiden. Dat laatste was bijna een pro bleem bij de laatste klus. De 28 meter lange en 5,40 meter bre de klipperaak moest dan ook in twee stukken worden gebouwd. „Het hele project was toch al iets uitzonderlijks, want de bouw van een klipperaak is van daag de dag uniek. Er zijn er nog zo'n stuk of dertig in de vaart. De meeste aken zijn van rond de eeuwwisseling. Van- oveel Met behulp v i fles Muier Schipper Bitter werd de 'Op Hoop van Zegen' te water gelaten bij De Bock en Meyer mijn weten werd de laatste door mijn grootvader in 1925 afgele verd. Maar dan wel een waar de stalen delen nog aan elkaar werden geklonken en de naden werden gedicht met pek en touw. Vooral in rivieren met zout water was dat een ramp. Nu is alles aan elkaar gelast", al dus de Leimuidenaar. De klipperaak was bedoeld voor de vrachtvaart en voer hoofdzakelijk in de Zuidhol landse en Zeeuwse wateren en op de grote rivieren zoals Rijn, Waal en Maas. Wat er nu nog over is, wordt gebruikt als se- mie-beroepsvaart, het varen met groepen en de pleziervaart. „In de jaren zeventig is er een run geweest op die oude sche pen. Vooral voor de charter vaart. Vandaar dat er nu bijna geen een meer te vinden is. Dat was dan ook de voornaamste reden dat dit schip is ge bouwd." Volgens De Bock was het geen simpele klus. „Architect Martin Bekebrede uit Workum heeft de aak ontworpen en op tekening gezet. Daarna is bij ons alles uitgevoerd. Wij zijn met een platte plaat staal be gonnen en geleidelijk aan werd het een casco en vervolgens een echt schip. Als ik er nu naar kijk, denk ik dat we met z'n allen een mooi stukje vakmanschap heb ben laten zien. Dat bleek ook wel uit de reacties nadat de Op Hoop van Zegen te we gelaten", aldus de scheepsbou wer. „Ik heb er een goed gevoel aan over gehouden." Binnenkort vertrekt de klip peraak naar het Brabantse Aalst om te worden afgebouwd. Het is de bedoeling dat het vaartuig op 1 april de maidentrip maakt en daarna in de vaart wordt ge nomen. Het vaartuig heeft on geveer 850.000 gulden gekost. „Financieel gezien denk ik dat het weinig uitmaakt of je nieuw bouwt of een oude opknapt. Tenslotte heb je met negentig jaar slijtage te maken. Ik hoop dan ook dat het niet de laatste klipperaak zal zijn die we ge bouwd hebben. Stiekem hoop ik op een vervolgordertje." mige plekken een ommetje ma ken rond een natuurgebied of werd-i(j de grond in geboord, hetgeen ook veel duurder is. Ook diende een pompstation, meer dan voorzien, te worden uitgebreid. Mede door de kostenover- schrijding moest DZH de water tarieven met zestien procent verhogen. De leiding moet dit najaar klaar zijn. als de laatste stukken bij Wassenaar en Ze venhuizen zijn aangelegd. Voor klanten van de Energie- en Watervoorziening Rijnland (EWR) heeft de tegenvaller van DZH geen dirccli' gevolgen. „Dit is een hedrijfsprobleem van DZH," aldus een woord voerder van de EWR. De EWR koopt een klein deel van haar drinkwater van DZI1. leiden/duin-1 vervolg van voorpagina De problemen rónd de pasoor- ten heeft ook in Alkemade voor de nodige commotie gezorgd. De gemeente worstelt vooral met de zogeheten kwaliteitsle zer, een apparaat dat de Eu ropese identiteitskaart moet goedkeuren. „Van de 50 afgege ven paspoorten is het gisteren 15 keer misgegaan. En dat is heel vervelend, want dan moet de hele procedure opnieuw be ginnen. Moet de aanvrager weer tekenen en een nieuwe pasfoto afgeven. Het valt nog piee met het gemor, maar het duurt na tuurlijk wel veel langer", vertelt T. Kooloos van de afdeling bur gerzaken. In Sassenheim zijn gisteren pas de eerste nieuwe paspoor ten de deur uitgegaan. De afde ling burgerzaken van deze ge meente kampte eveneens met een computerfout. Ook daar zijn grote teleurstellingen uitge bleven. Sassenheim heeft het publiek in zijn gemeente-adver tentie opgroepen pas in de tweede helft van januari een paspoort aan te wagen. „Het zijn nieuwe machines. Dan moet je altijd rekening houden met aanloopproblemenaldus gerzaken J. Aardoom. In Alphen aan den Rijn, Rijn- woude, Katwijk, Noordwijker- hout, L.isse en Noordwijk mer ken de gemeente-ambtenaren een flinke run op het document. Vooral de nieuwe Europese reiskaart blijkt populair. Proble men met de machines zijn daar niet of nauwelijks geweest. Al vindt het Noordwijkse hoofd burgerzaken E. Tromp ze niet erg gebruiksvriendelijk. „Ze moeten elke dag worden schoongemaakt. En dat is een crime. Onderdelen moeten op de millimeter nauwkeurig wor den teruggeplaatst, anders is meteen je computerlint naar de knoppen. Daar heb je echt mensen met muizenvingers voor nodig." Voor wie een nieuw paspoort of een nieuwe identiteitskaart echt geen uitstel duldt, slaat één noodoplossing open. Bij de ma rechaussee op Schiphol is voor 54 gulden en twee pasfoto's een noodreisdocument verkrijgbaar. Bij de koop later van een pas poort of ID-kaart, wordt dat be drag teruggestort. Het nooddo- cument geeft toegang tot alle landen in de wereld. Na onderzoek door de brand weer bleek die angst ongegrond. Er zijn geen gewonden gevallen, al is dat volgens Schimmel wel een geluk geweest. „Op het mo ment dat de chauffeur de brug raakte, viel de container er van de zijkant af waardoor de wa gen op de andere weghelft te recht kwam. Het was een geluk dat er op dat moment geen au to's van de andere kant kwa- Om half vijf werden beide rij banen weer voor alle verkeer wijgegeven. Tegen de chauffeur is proces-verbaal opgemaakt. VRIJE TIJD LEIDEN Ruilbeurs. Ruilvereniging Koningskerk houdt morgen een ruilavond voor verschillende soorten verzamelaars. Iedereen is van harte wel kom tussen 19.00 en 22.00 uur in buurthuis I let Spoortje aan de Bernhardkade 40 in Leiden. De toegang bedraagt 1,50 gulden voor niet leden en een gulden voor kinderen tot en met vijftien jaar. Voor verdere inlichtingen: 01729-8422. Filosofiecursus. De Slichting School voor Filosofie houdt maandag 9 en dinsdag 10 januari met een cursus Praktische Filosofie. Tijdens de cursus wordt geleerd hoe je filosofie kunt toepassen in de praktijk van alle dag. Zelfkennis staat hierbij op de eerste plaats. De cursus bestaat uit twaalf wekelijkse lessen die worden gehouden in het St. Agnescollege aan de Eymerspoelstraat 3 in Leiden. De lessen duren van 19.30 tot 22.00 uur en de kosten voor de cursus bedragen 175 gulden. Inschrijven kan dertig minuten voor aanvang. Voor verdere informatie: 071-890825 of070r3520202. Schriftelijke informatie kan aangevraagd worden bij W. Verwey, Grotiuslaan 20,2353 BW leider dorp of per fax: 070-3587208. Borduren. I Iet internationaal trefcentrum voor vrouwen en meisjes Zahra begint op dinsdag 10 januari met een cursus machinebordu- ren voor de Turkse vrouwengroep. Opgeven kan op dinsdag tussen half een en half vier aan de Ruisdaelstraat 57a. De cursus (twaalf keer drie uur) kost dertig gulden. ALPHEN AAN DEN RUN Nieuwjaarsborrel. De stichting homoseksualiteit Alphen houdt morgen van 21.30 tot 23.30 uur een nieuwjaarsborrel aan de Prinses Marijkestraat 71 in Alphen aan den Rijn. Mensen die lussen 21.30 en 22.30 komen krijgen een gratis welkomsdrankje. Voor verdere inlich tingen: 01720-94071 Spelletjesdag. Speeltuin- en buurtvereniging Vrcugdeoord aan de Vorselenburgstraat in Alphen aan den Rijn organiseert zaterdag 7 ja nuari een spelletjesdag. iedereen is tussen 10.00 en 17.00 uur wel kom en de toegang is gratis. Risktoernooi. Speeltuin- en buurtvereniging Vreugdeoord houdt za terdag 7 januari een risktoernooi aan de Vorselenburgstraat in Al phen aan den Rijn. Iedereen die jonger is dan zestien jaar kan mee doen. De finaleronde begint om 10.30 uur. Inschrijven kan vanaf 10.00 uur aan de zaal. De kosten bedragen 1,50 gulden voor leden en 2,50 voor niet-leden. Openhuis. Ontmoetingscentrum Ouverture organiseert elke dinsdag van 9.30 tot 12.00 uur Openhuisactiviteiten. lodereen is dan van har te welkom om spelletjes te komen spelen, koffie te drinken of een gesprek te voeren. Ouverture ligt aan de Ouvertureweg 137 in Al phen aan den Rijn. BENT! IUIZEN Nieuwjaarsbijeenkomst. De I listorische Kring Benthuizen houdt morgen een nieuwjaarsbijeenkomst in verenigingsgebouw De Bron achter de NH-kerk aan de Dorpsstraat in Benthuizen. Er zullen dia's getoond worden. Aanvang is om 20.00 uur. HET GROENE WARENHUIS De container die de oorzaak alle files rond de Alphense hefbrug. FOTO HIELCO KUIPERS

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 17