Jezuïeten bezinnen zich op het derde millenium Paus wijdt leider Opus Dei tot bisschop Kerk Samenleving Mysterieus Tibet DONDERDAG 5 JANUAR11995 R PLAS. 071 -356443 BUITENLAND KORT Onthoofding Het militaire bewind van Nigeria heeft religieuze bij eenkomsten verboden in een bolwerk van moslims nadat er onrust was ont staan over geruchten dat moslims een christen zou den hebben onthoofd. De christen zou een kopje klei ner zijn gemaakt omdat zijn vrouw bladzijden van de Koran als toiletpapier zou hebben gebruikt. Ook stu denten in de stad Kano moesten thuisblijven. Vier jaar geleden was de over wegend islamitische stad Kano het toneel van ernsti ge religieuze rellen. De ont hoofde man, Gideon Aka- luka, was in november aan gehouden en veroordeeld vanwege de ontheiliging van de Koran op het toilet. Zijn advocaat zei dat radi cale moslims op 26 decem ber zijn cel binnen wisten te dringen en hem ont hoofdden. Daarna liepen ze met het hoofd op een stok op straat rond. Akaluka zou 30 december vrijkomen. In verband met de onthoof ding zijn zes mensen aan gehouden. Er is politiever- sterking naar Kano ge stuurd om te voorkomen dat het tot een uitbarsting komt. Moslimdrankje Paus ClcfViens VIII heeft er hoogstpersoonlijk voor ge zorgd dat koffie, dat fana tieke priesters omschreven als een moslimdrankje en het werk van de duivel, in Europa ingang vond. Dat schrijft althans het Duitse Koffieverbond in het jong ste nummer van zijn mede delingenblad. Volgens de Duitse koffielobby was Cle mens VIII, paus van 1592 tot 1605, aan het einde van de zestiende eeuw de weg bereider van de koffiecon- sumptie in Europa. Na het nemen van een slok van de 'helzwarte drank' zou hij zich hebben gekeerd tegen de priesters die het extract van de uit het Midden-Oos ten afkomstige koffieboon als een drank van ongelovi gen wilden laten verbieden. Dreigementen Islamitische fundamentalis ten op de Filipijnen hebben gedreigd tijdens het bezoek van de paus, van 12 tot 16 januari, katholieke priesters moorden. Dat heeft de poli tie in Isabela, op het eiland Basilan in het zuiden van de Filipijnen, bekendge maakt. De Filipijnse gehei me dienst bracht de ont voeringsplannen aan het licht. Uitzendtijden Moker gewijzigd Paus Johannes Paulus II zal vandaag de 233 den toespreken van het 'jezuïeten-parlement', dat voor de 34ste keer bijeenkomt sinds de oprichting van de So- .cietas Jesu in de zestiende eeuw. De jezuïeten bereiden zich gedurende tenminste drie maanden voor op het derde millenium en de uitdaging van de nieuwe evange lisatie. vaticaanstad afp Dat heeft de Nederlandse gene raal overste van de volgelingen van de Spaanse edelman Igna tius van Lovola, pater P. Kolven- bach (67), bekendgemaakt. Kol- venbach, zoon van een groot handelaar in levensmiddelen te Nijmegen, wordt wel de 'zwarte Op basis van een consultatie onder de 23.000 jezuïeten die de orde telt, is een lijst met te bespreken onderwerpen vastge steld. Het 'parlement' zal spre ken over de bevordering van de gerechtigheid in de wereld en het leven, ecologie, oecumeni sche en interreligieuze dialoog, de missie van jezuïeten in deze tijd, dialoog met andere cultu ren en de nieuwe evangelisatie, A'erking met de leken en stimulering van de roepingen. De Societas Jesu heeft zwaar geleden onder de drastische te rugloop van het aantal roepin gen in de jaren zestig. Momen teel telt de orde 23.179 jezuïe ten. In 1965, ten tijde van de verkiezing van de Spaanse pater Pedro Arrupe tot generaal over ste, waren dat er nog 36.038. Deze daling met 36 procent is het gevolg van uittreden, over lijden en een slechts geringe e jezuïeten. De uitzendtijden van Moker, het Media-overleg van kerken in Rijnland en de Bollenstreek, zijn met ingang van deze week gedeeltelijk gewijzigd. Het ra dio-programma is niet langer te beluisteren op woensdag van 16.30 tot 17.00 uur, maar op de zaterdagmorgen van 9.30 tot 10.00 uur. De herhaling blijft gehandhaafd op zondag van 19.00 tot 19.30 uur. Het eerstkomende program ma van Moker gaat over de oe cumenische gebedskring in Oegstgeest. De overdenking is van mevrouw J. Vermeulen uit Oegstgeest. Moker zendt uit via de FM 88.1 (kabel) en de FM 105.7 (ether). oegstgeest De Oost-Tibetaanse provincie Kham staat op zondag 22 januari centraal tijdens een dia-le zing in het Oegstgeester Shambdala Centrum. Dit enorme gebied met zijn uitgestrekte besneeuwde hoog vlaktes, reusachtige bergketens en verborgen boeddhistische kloosters is veelvuldig onderwerp van mys terieuze verhalen. Bij het grote publiek is Tibet vooral bekend geworden door de film Little Buddha (foto). Met deze dia-lezing kan die eerste kennismaking verder worden verdiept. De lezing wordt gegeven door mr. Lee Weingrad, de eerste westerling die in 1987 een bezoek bracht aan de kloosters van de provincie Kham. De entreeprijs voor de lezing, die begint om 14.00 uur, bedraagt 15,00 gulden. Het Shambdala Centrum staat aan de Geversstraat 48 in Oegstgeest. Belangstellenden kunnen zich opgeven via telefoon- 071-177446 (mw. De Wit). foto pr Verhoging Duitse kerkbelasting leidt tot uittocht kerkleden bonn/hamburg/hannover rtr/dpa/epd De verhoging van de kerkbelas ting in Duitsland heeft veel ker kleden in de laatste maanden van 1994 doen besluiten hun lidmaatschap op te zeggen. Dit meldde het Duitse Handelsblatt gisteren. In Duitsland int de belasting dienst de kerkelijke bijdragen voor de Evangelische Kerk en de Rooms-Katholieke Kerk. Per 1 januari gaan kerkleden daarbo venop via de inkomstenbelas ting een 'solidariteitsheffing' van 7,5 procent betalen. Om die nieuwe heffing te ontlopen, hebben volgens het Handels blatt opvallend veel kerkleden hun lidmaatschap opgezegd. In Bremen was het aantal op zeggingen in november en de cember twee maal zo hoog als in dezelfde periode van 1993. Van de protestantse opzeggers gaf 80 tot 85 procent de solida riteitsheffing als reden op. De kerken in Neurenberg kregen in de laatste twee maanden van 1994 70 procent meer uitschrij vingen te verwerken dan in no vember en december 1993. In Frankfurt bedroeg de stijging 50 procent. In 1993 ontvingen de Duitse kerken 17 miljard mark uit de belastinginkomsten. Vorig jaar rekenden ze al op een vermin dering van de kerkbelasting van 5 tot 10 procent. Als het leden verlies doorzet, zullen dit jaar meer bezuinigingen moeten volgen. Een woordvoerder van de Evangelische Kerk in Bremen sprak tegenover het Handels blatt van een inkrimping van het budget met 10 tot 15 pro cent. BEROEPINGSWERK NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Beroepen te Woudenberg: C. van de Scheur te Bodegraven. Aangenomen- naar IJhorst-De Wijk: E V.E. Wijnands, gereformeerd predi- Paus Johannes Paulus II zal morgen de 62-jarige leider van de conservatieve rooms-katho- lieke organisatie Opus Dei tot bisschop wijden. De Spaanse priester Javier Echevarria is één van de tien mannen die op Driekoningen de bisschopswij ding ontvangen. De overige ne gen zijn afkomstig uit Polen, Bulgarije, de Oekraïne, de Vere nigde Staten, de Filipijnen en Italië. Echevarria volgde in april bis schop Alvaro del Portillo als lei der van de beweging op, die in maart op 80-jarige leeftijd over leed. De Spaanse priester is sinds zijn achttiende betrokken bij het Werk Gods. Hij was één van de naaste medewerkers van oprichter mgr. Josemaria Escri- va de Balaguer, die in 1992 door de paus werd zaliggesproken. Sinds 1982 was hij vicaris-gene raal van de beweging. Opus Dei, in 1928 opgericht, telt inmiddels wereldwijd een kleine 80.000 leden, onder wie 1500 priesters. In Nederland is Opus Dei sinds de jaren zestig werkzaam, vooral onder stu denten. De organisatie telt hier ruim driehonderd leden. De paus heeft veel waarde ring voor Opus Dei, dat hij in 1982 verhief tot 'persoonlijke prelatuur'. Hierdoor viel de or ganisatie rechtstreeks onder zijn gezag en niet langer onder dat van de plaatselijke bisschop. Progressieve katholieken heb ben behalve met de conserva tieve opvattingen van de bewe ging moeite met haar schimmi ge en besloten karakter. Zij ver wijten de leiding uit te zijn op een 'kerk binnen de kerk'. P U Z Z E OPGAVE Streep op el ke regel de letters weg, die samen het woord vormen dat overeen komt met de omschrijving. De resterende letters vor men van bo ven naar be neden en van links naar rechts een ci taat. Horizontaal: 1openbaren; 2. deelteken; 3. schichtig; 4. verdovend middel; 5. roofdiertje; 6. windrichting; 7. devies; 8. omvangrijk; 9. tint; 10. made; 1 eskimoboot; 12. toeschouwer; 13. aspect; 14. naakt. 1 H U E T E T N 2 T M R E O M A E 3 S C I H L U ij W 4 K O P S I U M T 5 M E A R H T E R 6 N O U O W R E D 7 L M O ij T K T O 8 L ij V S G D 9 K L A E T U M R 10 L E A T R D V E 11 K A E J A K D 12 K E ij A K E L R 13 E F A V C R E T 14 B O L O U O T W OPLOSSING OPLOSSING CITAAT Horizontaal: 1. uiten; 2. trema; 3. schuw; 4. opium; 5. marter; 6. noord; 7. motto; 8. lijvig; 9. kleur; 10. lar ve; 11. kajak; 12. kijker; 13. fa cet; 14. bloot. Het citaat is van F. Jansen: ,,Het moeilijkste huwelijk is dat met de ideale vrouw". KRUISWOORDRAADSEL -macaber- n-venus-z egel-stro ga-lot-eg -zoo-een nebido -lid-ski- dl-uit-ei reep-oord a-gloor-a -voorman-. R DE RECHTER Mr. Jesse van Muylwijck BOES HET WEER HANS VAN ES Adempauze De winter liet zich gisteren v zijn vriendelijkste kant zien. Bij strakblauwe luchten en niet te veel wind was het een heerlijke dag om buiten te vertoeven bij een temperatuur, die in de westelijke kuststrook 's middags tot aan of even boven het vriespunt opliep. Vrijwel het hele land baadde in de zon met uitzondering van enkele plaatsen in Groningen en Brabant, waar enkele mistvelden rondzwier ven. Daar bleef de temperatuur dan ook flink achter: -3 tot -5 gra den als maximum. Aanjager van de vorstperiode is een hogedruk- gebied, dat vandaag boven Rus land aanzwelt tot 1045 millibar. De sneeuwbedekte gebieden op het continent meldden in de afge lopen twee nachten op grote schaal strenge vorst met minima tussen -10 en -15 graden. Ons land, dat voor een groot deel sneeuwvrij is, moest het doen met meest matige vorst. Inmiddels is warme, Atlantische lucht tot enke le honderden kilometers voor de Hollandse kust gevorderd. De ver plaatsing in onze richting is uiterst gering. De opdringende zachte en vochtige lucht maakt zich vanmid dag al kenbaar door toenemende hoge bewolking. De luchtdruk be gint te dalen bij een doordringend koude zuidenwind. Een neerslag zone kan de westkust mogelijk al vanavond bereiken. Gelet op het temperatuurniveau van dat mo ment - enkele graden onder nul - valt er waarschijnlijk sneeuw; de kans op ijzel is maar gering. Moet u nog de weg op, dan is het raad zaam het meest actuele weerbe richt mee te nemen. Morgen overdag komt het front bo ven Nederland tot stilstand, een teken dat de warme luchtmassa de strijd gaat verliezen. Het wordt een bewolkte dag met af en toe nog wat lichte sneeuw bij tempe raturen in de buurt van nul graden of iets daar onder. Zaterdag is het rustig, wat grijs winterweer met overwegend lichte vorst. Het is maar een adempauze, want in de loop van het weekeinde dient de volgende dooi-aanval zich aan met toenemende kans op sneeuw, re gen of ijzel. Mogelijk komt het kwik op zondag en maandag wel boven nul, maar het ziet er niet naar uit dat deze dooi veel voor stelt. Op lange termijn is weer koudere lucht uit het noorden of noordwesten onderweg met win terse buien. HET WEER IN EUROPA KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met Noorwegen: Overwegend bewolkt en op veel plaatsen sneeuw. Langs de kust overdag ook af en toe regen. Vooral vandaag een harde wind, mogelijk storm. Middag- temperatuur van iets bo ven nul langs de kust tot - 8 inde bergen. kenvelden. Vooral in midden en noorden Middagtemperatuur sen -3 en -10 graden. Neerslagkans Mimmumtemp. Middagtemp. 14.40 Weerrapporten 04 januari 19 ui Denemarken: t westen wolkenvelden. Mor gen kans op lichte sneeuw en middag- temperatuur dalend tot -5 graden. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Half tot zwaar bewolkt en vandaag.perio- den met regen. Morgen valt de neerslag in de vorm van enkele buien, lokaal wel licht met onweer. Middagtemperatuur vandaag van 5 graden in oost-Engeland tot 10 in Ierland; morgen vrijwel overal iets lagere maxima. België en Luxemburg: Vandaag droog en perioden met zon; morgen flink wat wolkenvelden en een kleine kans op sneeuw of regen. Mid dagtemperatuur van +2 graden langs de kust tot -3 in de Ardennen. Noord- en Midden-Frankrijk: Vandaag in Normandië en Bretagne, en later ook in de Vend'ee, flink wat bewol king en plaatselijk regen; elders droog en perioden met zon. Morgen raakt het ook elders bewolkt en valt er plaatselijk ijzel of sneeuw. Temperatuur op 1000 meter in de Vogezen en Jura in de loop van morgen oplopend tot -2 graden. Ver der maxima morgen van 7 graden in de westelijke departementen tot iets onder nul in het oosten. Spanje: Wolkenvelden en vooral in het noorden een enkele bui. Morgen ook in het oos ten en zuiden meer bewolking en grotere kans op een bui. Middagtemperatuur tussen 10 en 14 graden. Langs de zui delijke costa's ongeveer 17 graden. Canarische Eilanden: Droog en perioden met zon. Maxima on geveer 23 graden. Zuid-Frankrijk: Perioden met zon en droog maar in de oostelijke berggebieden wolkenvelden en kans op sneeuw. Langs de Atlanti sche kust bewolkt en mogelijk regen. Koud met maxima van iets boven nul bij Limoges tot 9 graden langs de kusten. L,uDlm zwaaröew Temperatuur op 2000 meter in de Fran- «"it se Alpen ongeveer -15 graden, in de Py- ^e"èv® half bew. reneeën ongeveer-8 graden. i IJl Italië: innsorucK ncmoew In het noorden droog en flink wat zon. |Stant>ul regen Vooral ten zuiden van Rome enkele re- Kl furt ^bew gen- of onweersbuien. Maxima m de Po- Kopenhagen nchtbew vlakte en in een groot deel langs de LasPalmas half bew. Adriatische kust tussen 1 en 4 graden, Lissabon onbew elders rond 9 graden. Temperatuur op Locarno onbew./ 2000 meter in de Dolomieten en Itali- Londen zwaar bew: aanse Alpen rond-12 graden, in de loop Luxemburg onbew/ van morgen in het westen oplopend tot Madrid half bew n de nacht en ochtend kleine kans op mist. Temperatuur op 1000 meter in de mid delgebergten geleidelijk oplopend tot ongeveer min 2 graden, op 1500 meter hodïjte in de Zuidduitse Alpen tot min 7 Zwitserland: droog. In de loop van morgen in het wes ten kans op flink wat wolkenvelden. Temperatuur op 2000 meter morgen oplopend tot -8 graden. Middagtempe ratuur morgen in de lager gelegen gebie- Overgang naar tamelijk zonnig weer met in de loop van morgen vooral in de ber gen in het westen ook hogere tempera turen. Het kwik op 2000 meter loopt dan uiteen van -7 graden in Vorarlberg Tirol tot -13 in het Salzburgerland. In WEERRAPPORTEN VRIJDAG 6 JANUARI 1995 Zon- en maanstanden Zon op 08.47 Zon onder 16.42 Maan op 10.55 Maan onder23.26 Waterstanden Katwijk Hoog water 06.28 18.42 Laag water 02.21 Rotterdam Boedapest Bordeaux Brussel Cyprus io 11 22 18 0.0 w 10 11 5 10.0 elijk n COLOFON LEIDSCH DAGBLAD OMBUDSMAN R D F 11 30 uur 071-356215. of per post HOOFDKANTOOR Rooseveltstraat 82,2321 BM Leiden Telefoon 071-356356. ma-vnj. van 08 30-17.00 uur: ma-vnj van 8 30-17 00 ui eracc giro 31.05 87.7-- Redactie 071-321921 BENDING PER POS/ 337,55 Nederland: per kwartaal 134,50 overige landen op aanvraag KLACHTEN BEZORGING mat/mvrij: 18.00-19 30 uur. zat. 10.00-12 00 uur Tel 071 -12'J030 30,05 86,70 336,55

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 16