'Tsjetsjeense terroristen onderweg naar Rusland' Buitenland Gingrich gooit Clintons verzorgingsstaat op de schroothoop Republikeinen hebben haast met 'revolutie' Rwanda verrast vijanden met instellen nieuwe munt Rabin en Arafat proberen spanningen te verminderen Boesak geen ambassadeur Bestand Bosnië opent deur voor besprekingen Russische leger redeloos, reddeloos en radeloos Parijs vraagt stappen EU 1 WOENSDAG 4 JANUARI 1995 Agence France Presse ANP Algemeen Nederlands Persbur DPA Deutsche Presse Agentur CPD Geassocieerde Pers C Independent IPS Inter Press Service RTR Reuter I Staakt-het-vuren op Sri Lanka colombo De Srilankaanse regering en de Tamil-rebellen in het noorden van het land zijn gisteren voor het eerst sinds vijf jaar een staakt-het-vuren overeengekomen. De regering liet weten 39 miljard rupee (ruim 1600 miljoen gulden) beschikbaar te stel len voor hulp bij de wederopbouw van de Tamil-provincies die zwaar te lijden hebben gehad van de elf jaar burgeroorlog. Er is nog geen datum afgesproken waarop het bestand zal ingaan. Bisschop Ruiz beëindigt hongerstaking san Cristobal de las casas Bisschop Samuel Ruiz van Chiapas heeft zijn al vijftien dagen durende hongerstaking beëindigd, nu zowel de indiaanse rebellen als de Mexicaanse regering bereid blijken tot onderhandelingen om een nieuwe geweldsuitbarsting in de arme deelstaat te voorkomen. Doden en gewonden door lawines innsbruck» Lawines hebben gisteren in de Oostenrijkse Alpen het leven gekost aan tenminste zes en waarschijnlijk acht skiërs. Het gaat om sneeuwverschuivingen in St. Anton am Arlberg, Ischgl en Lech am Arlberg. Een aantal skiërs wordt nog vermist. De Villiers presidentskandidaat parus Philippe de Villiers, die in de verkiezingen voor het Eu ropese parlement vorig jaar 12,4 procent van de stemmen kreeg, stelt zich zondag kandidaat voor de Franse presidentsverkiezin gen. Dat meldt het dagblad Ouest-France vandaag. De Villiers ageert tegen het Verdrag van Maastricht over Europese monetai re unie en tegen het GATT-akkoord over liberalisering van de in ternationale handel. Als hij zijn kandidatuur bevestigt is hij de derde rechtse kandidaat na de gaullistisch? burgemeester van Parijs Chirac en de ultrarechtse Le Pen. Winst Oezbeekse communisten tasjkent De neo-communisten in de Centraalaziatische repu bliek Oezbekistan hebben 96 procent van de zetels gewonnen bij de parlementsverkiezingen van 25 december. De Democrati sche Volkspartij (DVP) van president Karimov (voorheen de communistische partij) won 54 van de 205 zetels. Daarnaast gin gen 144 zetels naar de kandidaten van regionale en gemeente besturen,van wie meer dan 80 procent lid van de DVP is. Daar mee komt de oude communistische garde op 96 procent in de Oli Madzjlis, het nieuwe parlement. De democratische opposi tiepartijen mochten niet aan de verkiezingen deelnemen. Op 8 en 22 januari volgen de tweede rondes voor de 45 resterende ze tels. Deense veerboot bereikt veilige haven kopenhagen Een Deense veerboot met aan boord 647 ver kleumde passagiers heeft na een vertraging van twee dagen op een stormachtige Noordzee gistermorgen veilig de haven van de westelijke Deense stad Esbjerg bereikt. De reis van de veerboot begon op Oudejaarsavond in het Britse Harwich. Zondag had de Dana Anglia Esbjerg moeten bereiken, maar wegens de storm moest het schip naar kalmer water varen en daar wachten op beter weer. Westerse ambassades in Algiers bedreigd londen Medewerkers van westerse ambassades in Algiers zijn in een brief van Algerijnse fundamentalisten met de dood be dreigd. De vertegenwoordigingen van Groot-Brittannië, Duits land en de Verenigde Staten worden gewaarschuwd dat hun re gering de missies in Algerije voor 7 januari moet sluiten. Anders dreigen de fundamentalisten de medewerkers 'in koelen bloede' te vermoorden. washington hans de bruijn vervolg van voorpagina Feit is dat de Republikeinen van de kie zers steun hebben gekregen voor hun streven de rol van de overheid drastisch terug te dringen, de bijstand in te krim pen en de belastingen te verlagen. Idee ën die door Gingrich in zijn 'Contract met Amerika', waarmee de Republikei nen campagne hebben gevoerd, zijn vastgelegd. Dat 'contract' was een geniaal idee van Gingrich, dat de Republikeinse zege heeft helpen bewerkstelligen. Gingrich, die al sinds 1978 in het Huis van Afge vaardigden zit, maar pas de laatste twee jaar als vice-fractieleider doorbrak, staat dan ook bekend als een 'ideeënmachi- ne'. Elke dag lanceert hij wel weer een nieuw, verrassend idee, dat de voorbije nacht bij hem is opgekomen. Gingrich' doel is om van Clinton de res terende twee jaar van diens ambtster mijn een 'lameduck te maken, een machteloze president, die aan de luimen van de Republikeinse meerderheid is overgeleverd. Dat moet de basis leggen voor de zege bij de presidentsverkiezin gen van 1996 en de Republikeinen tot na de eeuwwisseling aan de macht in het Witte Huis en het Congres houden. Gingrich zelfheeft nog geen presidentië le aspiraties. Er zijn al genoeg kandida ten die het in 1996 tegen Clinton willen opnemen. Maar hij sluit een kandida tuur ook niet uit. Met zijn harde, com promisloze aanpak heeft hij de Amerika nen in elk geval het gevoel gegeven dat er nu echt iets gaat veranderen. Als hij dat kan waarmaken, is zijn politieke kostje gekocht. r Maar ook niet iedereen in de Republi keinse partij is gecharmeerd van Gin grich. Hij heeft een zeer stroeve relatie met Robert Dole, die in 1996 een gooi naar het Witte Huis wil doen. Dole is ge matigder en meer bereid tot compromis sen-met de Democraten. Daar komt bij dat de procedures in de Senaat het moeilijker maken dan in het Huis om de Democratische minderheid te negeren. Gingrich wordt een visionair genoemd, maar minder op ideologisch dan op poli- tiek-strategisch gebied. Zijn grote voor- beeld in de politiek is (de Democraat) Franklin D. Roosevelt. Diens New Deal in de jaren dertig wil Gingrich nu op een conservatieve manier herhalen. Het is een van de vele tegenstrijdigheden in het karakter van de nieuwe Republikeinse voorman. Hij praat gloedvol over 'familiewaarden', maar liet zich scheiden van zijn eerste vrouw toen die met kanker in het zieken huis lag. Hij bekritiseert het gesjoemel in de politiek, maar was zelf betrokken bij een schandaal rond ongedekte cheques. Hij gaat tekeer tegen de profiteurs in de politiek, maar sloot onlangs wel een boekcontract voor vier miljoen dollar. Dat leidde tot een storm van protest, ook uit Republikeinse kring, en Gingrich die al een seks-roman en science-Fiction heeft geschreven zag er maar vanaf. Hij beschuldigde ten onrechte stafleden van het Witte Huis van druggebruik, maar erkent zelf ook wel eens een stickie te hebben gerookt. Demagogie is hem niet vreemd, zoals toen hij de Democra ten indirect de schuld gaf toen een moe der onlangs haar twee kinderen ver dronk. Dat was te wijten aan de teloor gang van de 'normale waarden' in de sa menleving onder de Democraten, zei hij. Gingrich zegt niets minder te willen dan 'de Amerikaanse samenleving redden van de ondergang'. Hij ziet zichzelf als de beste garantie daarvoor. „Mensen als ik zijn wat staat tussen ons en Auschwitz", zei hij laatst. Want last van bescheidenheid heeft hij zeker niet. Veteranen eisen schadevergoeding Tweeduizend Amerikaanse ve teranen van de Golfoorlog die last hebben van het zogenoem de 'Golfoorlogsyndroom', heb ben een schadeclaim van één miljard dollar (meer dan 1,7 miljard gulden) ingediend tegen een twintigtal bedrijven die chemicaliën en apparatuur aan Irak hebben geleverd. Dat meldt het Duitse weekblad Stern -in zijn editie van morgen. Meer dan 17.000 Amerikanen hebben al vier jaar lang last van chronische vermoeidheid, pijn in hoofd en ledematen, storin gen van het evenwicht, huiduit slag en diarree. Zij wijten dat aan het gebruik van gifgas door Saddam Hussein tegen de Ame rikaanse interventiemacht. WASHINGTON HANS DE BRUUN CORRESPONDENT Na de tweejaarlijkse Congres verkiezingen komt het nieuwge- kozen Amerikaanse Huis van Afgevaardigden gewoonlijk pas in de vierde week van januari weer bijeen. Maar dit jaar wordt gebroken met die gewoonte. De nieuwe Republikeinse leiders van het Huis hebben de 435 verkozenen al voor vandaag op getrommeld. Na de overwinning op 8 no vember, die hen voor het eerst sinds 1954 aan de meerderheid in het Congres bracht, hebben de Republikeinen haast. De nieuwe voorzitter van het Huis, Newt Gingrich, heeft de kiezers een 'ware revolutie' beloofd en daarbij heeft hij geen dag te ver liezen. Op deze eerste vergaderdag zal het Huis meteen al tien voorstellen aannemen om zijn eigen werkwijze te verbeteren. En daarna willen de Republikei nen hun verkiezingsbeloften waarmaken: het wegwerken van het begrotingstekort, belasting verlaging, de ontmanteling van de verzorgingsstaat, strengere straffen voor misdadigers en een verhoging van de defensie uitgaven. De Republikeinen in het Huis van Afgevaardigden hebben zichzelf honderd dagen de tijd gegeven om dat voor elkaar te krijgen en dat zal waarschijnlijk ook wel lukken. Maar dan be ginnen de problemen pas. Want het Huis regeert niet alleen, en moet voor zijn ideëen ook nog de Senaat en uiteindelijk presi dent Bill Clinton zien te winnen. In de Senaat hebben de Repu blikeinen weliswaar een meer derheid van 53 tegen 47 stem men, maar de huisregels van de Senaat bepalen dat voor veel wetvoorstellen 60 stemmen no dig zijn, als de Democraten niet willen meewerken. Daar zijn de Democraten dus nog lang niet uitgeteld. En Clinton heeft nog altijd de macht om hem niet welgevallige voorstellen te tref fen met een veto. De komende maanden wor den dus niet alleen een proeve van bekwaamheid voor de Re publikeinse meerderheid, maar ook een test voor de relaties tus sen een Democratische presi dent en een hem vijandig Con gres. Clinton hoeft echter nog niet te wanhopen. Ook Ronald Reagan kampte met die om standigheid, en slaagde er des ondanks in de populairste naoorlogse president van de V& te worden. Voor de vierde achtereenvolgende dag waren er vandaag hevige straatgevechten in Grozny. FOTO OLEC NIKISHIN kigali robert block THE INDEPENDENT De Rwandese regering heeft gis teren haar oude munt ongeldig verklaard en zo een gevoelige slag toegebracht aan haar vijan den in ballingschap door de ve le tientallen miljoenen geplun derde en naar het buitenland gesmokkelde francs in één klap waardeloos te maken. De aankondiging dat de oude Rwandese franc niet langer een wettig betaalmiddel is, kwam als een volslagen verrassing. In het hele land ontstonden bij banken en overheidsdiensten enorme rijen van Rwandezen die hun oude briefjes van 500, De operatie was in het groot- Militante medestanders van Tsjetsjenië hebben zich ge ste geheim voorbereid en lijkt organiseerd in drie aanvalsgroepen, hebben de eed van vooral gericht tegen het voor- martelaarschap afgelegd en zijn op weg gegaan naar Rus- maligè extremistische Hutu-re- jancj. Dat heeft de Tsjetsjeense vice-president, Zelimchan nomeninZafceT'U° ge Jandarbijev, gisteren gezegd tegen verslaggevers in de Toen de Hutu-heersers beset- kelder van het presidentieel paleis in Grozny, ten dat ze de burgeroorlog te gen de rebellen Van het Rwan dees Patriotisch Front (RPF) stad nog controleren; ook het presidentieel paleis van gene raal Doedajev is nog in Tsjetsjeense handen. Moskou stuurt steeds nieuwe troepen naar de opstandige re- publiek in de Kaukasus. Nieuwe Tsjetsjeense vluchtelingen. president Aoesjev is het bom bardement een 'provocatie' van Jeruzalem ad bloemendaal de militaire top met de bedoe- correspondent ling ook Ingoesjië bij de oorlog te betrekkeriy In deze republiek verblijven tienduizenden GROZNY» AP-GPD uccs rcuiiuuacii rium nri j zouden verliezen, plunderden Volgens jandarbijev waren de f Rtmnprs arkntriRticr int annprp ze de schatkist. Op deze manier wilden ze de nieuwe regering verzwakken en hun greep op de honderdduizenden Hutu-vluch telingen en hun verslagen leger versterken. Hulpverleners en journalisten hebben in Zaïre regelmatig ge zien hoe voormalige Hutu-sol- 1.000 en 5.000 franc kwamen 'daten hun soldij in gloednieuwe strijders afkomstig uit andere delen van de Kaukasus, waaron der Georgië. Hoeveel terroristen onderweg waren, over welke wapens zij beschikten erij welke bestemming zij hadden wilde hij niet zeggen. „Wij zijn bereid ons overal te verdedigen, niet alleen in de bergen maar ook in Moskou. Dit is geen oorlog in de stijl van Afghanistan, maar in de stijl van Tsjestenië en zo zul len de mensen er binnenkort ook over spreken". De Russische luchtaanvallen op de Tsjetsjeense hoofdstad Grozny en directe omgeving gingen vanmorgen onvermin derd door. Voor de vierde ach tereenvolgende dag waren er hevige straatgevechten in Groz ny. De Tsjetsjeense militanten houden nog steeds stand tegen een Russische overmacht. Zij zouden het centrum van de versterkingen bestaande uit in- fanterietroepen en grenssolda ten uit het noorden van Rusland werden naar Tsjetsjenië ge stuurd. Infanteristen van de marine van de noordelijke vloot zijn eveneens in paraatheid ge bracht om naar de Kaukasus te vertrekken. Moskou gaf vanmorgen geen enkele verklaring voor bombar dementen gisteren op een dorpje in de moslim-republiek Ingoesjië vlakbij de Tsjetsjeense grens. Volgens de Ingoesjische Volgens de Tsjetsjenen wer den gisteren zeker honderd bur gers het slachtoffer van een luchtaanval op een dorpje even ten zuiden van Grozny. Televi siebeelden toonden een volledig verwoeste markt en tientallen uitgebrande personenauto's. President Jeltsin verzekerde vo rige week dat de bombarde menten zouden worden ge stopt. Vanwege onderzoek naar misbruik gelden SARAJEVO .Rtr-ANP johannesburg »afp Boesak opgedragen af te zien van de post van ambassadeur bij de Verenigde Naties in Ge- nève. Binnen de regeringspartij ANC wordt gezegd dat Mandela Boesak oudejaarsdag opdracht heeft gegeven zich als kandidaat terug te trekken. Uit een onderzoek van Scan dinavische hulporganisaties is gebleken dat de vroegere predi kant 100.000 rand (ongeveer 55.000 gulden) van zijn Stich ting voor Vrede en Gerechtig heid voor eigen gebruik heeft geleend. De organisaties beslo ten tot het onderzoek na her haalde aantijgingen dat de be steding van bijna drie miljoen rand (ongeveer 1,5 miljoen gul den) van de door Boesak ge stichte anti-apartheidsorganisa- tie niet kon worden verant woord. Niet alleen Boesak maar ook een aantal van diens mede werkers wordt ervan verdacht donorgelden te hebben mis bruikt. Boesak verloor vorig jaar als leider van het ANC de verkie zingen in de Westkaap. De in Kampen gepromoveerde ex- predikant moest in 1990 als voorzitter van de Wereldbond van Hervormde en Gerefor meerde Kerken (WARC) aftre den, nadat bekend was gewor den dat hij een buitenechtelijke relatie onderhield. Ook deed hij toen afstand van zijn bevoegd heden als predikant in de Ne- derduitse-Gereformeerde Sen- dingkerk. Als het bestand tussen Serviërs en moslims in Bosnië sinds zondag na 33 maanden oorlog beklijft, beraadt de contact groep Bosnië van VS, Rusland, Frankrijk, Groot-Brittannië en Duitsland zich mogelijk al deze week in Bonn over stappen om vredesonderhandelingen op gang te brengen, zo zeiden de VN vandaag. De volkerenorganisatie wil dat de groep zo snel mogelijk opnieuw met partijen onder handelt. „Basis voor een alom vattende vredesregeling blijft vooralsnog het plan van de groep voor de verdeling van Bosnië", aldus VN-woordvoer- der Aleksandr Ivanko. Volgens dit plan moeten de Bosnische Serviërs veroverd gebied prijs geven, iets wat zij een half jaar geleden weigerden. De VN constateerden gisteren dat het akkoord uitgezonderd enkele plaatsen in de mosli menclave Bihac nauwelijks meer wordt geschonden. „We komen steeds beter op koers te liggen". Ook de Serviërs uit Kra- jina in Kroatië hebben volgens de VN inmiddels toegezegd het bestand te respecteren. Die Kroatische Serviërs moeten vol gens het akkoord Bosnië veria- De Israëlische premier Rabin en PLO-voorzitter Arafat ontmoe ten elkaar volgende week in een poging de oplopende Israëlisch- Palestijnse spanningen te ver minderen. De Palestijnse onderhande lingsleider, Nabil Sha'at, heeft dat gisteravond bekendgemaakt in Cairo, na besprekingen met de Israëlische minister van bui tenlandse zaken, Shimon Peres. Ook Peres zal aan de top deel nemen. De Palestijnse delegatie heeft tijdens het overleg in Cairo een lange lijst klachten gepresen teerd. Bovenaan de lijst stond een volledige stopzetting van de bouw en uitbreiding van Israëli sche nederzettingen in de be zette gebieden. De PLO eiste ook de vrijlating van meer ge vangenen. Rabin en Arafat zullen - vol gende week hard moeten wer ken aan het verminderen van de Israëlisch-Pajestijnse span ningen, die hoog zijn opgelopen door onder meer de nederzet- tingebouw en de dood van drie Palestijnse politiemannen bij een beschieting door Israëlische moskou hans geleijnse correspondent Tussen de demonstrerende vrouwen in stadse kledij en met bontmutsen valt ze meteen op, dinsdagmiddag op het Vrijheidsplein in hartje Moskou. Ze is klein, draagt een verschoten win terjas, kijkt verlegen om zich heen. „Mijn zoon zit gevangen in Grozny", fluistert ze als ik haar aanspreek. „Moechemaddin heet hij. Heb je misschien over hem gehoord?" Het antwoord moet helaas nee luiden. Dat is de ze kleine boerin uit de verre republiek Basjkort- orstan intussen gewend. Ze kreeg ook nul op het rekest bij het Kremlin en het ministerie van de fensie. De informatie over Moechemaddins gevangen schap bereikte haar via het comité Soldatenmoe ders. Dat haalt z'n kennis bij de Tsjetsjeense mis sie in Moskou. En bij Russische parlementsleden die in contact staan met hun collega Sergej Ko- valjov, tevens mensenrechtcommjssaris van pre sident Jeltsin maar intussen in ongenade geraakt vanwege zijn weigering om het presidentieel pa leis in de Tsjetsjeense hoofdstad te verlaten. „Defensie zegt niks, zit potdicht", mengt de strijdvaardige voorzitster Maria Kirbasova zich in het gesprek. „We mogen ook niet naar het ge bied toe om de gevangenen te bezoeken, hoewel de Tsjetsjenen ons een vrijgeleide hebben be loofd. Maar morgen reizen we er heen, met z'n tienen, wat er ook gebeurt". Informatie aan het thuisfront kan oorlogen hel pen winnen. Maar aan deze belangrijke psycho logische factor heeft het Russische ministerie van defensie nauwelijks aandacht besteed. Plotseling moesten de bandieten in Tsjetsjenië worden uit geschakeld, was de Russische veiligheid in ge vaar. In de haast schoot de zorg voor de achter blijvers erbij in. Dat zegt al veel over de militaire aanpak van de ze oorlog in eigen land. Onthullend is ook wat een piloot die dagelijks zijn bommenlast afwerpt boven Tsjetsjenië en Grozny erover zegt in het weekblad Moskovski Novosti: „Ze zeiden dat er alleen nog criminelen in Grözny warén. Dat de Tsjetsjenen alle Russen naar de bergen hadden afgevoerd en in gijzeling hielden. Precisiebom bardementen op strategische doelen? Laat me niet lachen. Om zoiets goed te doen, moet je, net als de Amerikanen bij Desert Storm, minstens tweehonderd vlieguren per maand maken. Ik maakte er 32 dit jaar en dat is in de Russische luchtmacht van nu al veel". Deze piloot merkt ook nog op dat Doedajevs troepen qua bewapening geschikte doelen zijn voor helikopters. „Tanks en pantserwagens scha kel je niet met gevechtsvliegtuigen uit. Die inzet ten is waanzin, barbaars. Ik ben ervan overtuigd dat dé vooropgezette bedoeling was Grozny ge heel te vernietigen". Het interview werd een week voor de bestorming van Grozny afgenomen. Duidelijk was toen al dat het afwerpen van bommen op veilige hoogte moest compenseren wat de grondtroepen niet konden: snel oprukken naar de Tsjetsjeense hoofdstad. De zeer uitgesproken, rebelse generaal Lebed, anders dan zijn minister zeer populair in het le ger, wijt de afgang van het Russische leger in Tsjetsjenië aan de inzet van de verkeerde men sen en middelen. Met onderminister van defen sie Boris Gromov is hij van mening dat slecht ge trainde recruten en ontoereikende middelen werden ingezet. Gromov: „Ze dachten bij de planning aan een Blitzkrieg". Lebed heeft Gratsjov al in het openbaar een slecht strateeg genoemd. „Als ze mij het bevel over de Kaukasus willen.geven, stel ik twee voor waarden. Alles terugtrekken wat we nu in Tsjets jenië hebben. En dan oprukken met de zoontjes van ministers en politici in de voorste linies." Deze dissidente en veelbetekenend tot dus ver niet disciplinair bestrafte geluiden uit de le gertop krijgen nog meer reliëf tegen de achter grond van eerdere opmerkingen van Gratsjov zelf. Toen de Tsjetsjeense oppositie in september met door het Russische leger welwillend afgesta ne tanks en pantservoertuigen Grozny probeer den te nemen, merkte Gratsjov snedig op dat zo'n operatie wel moest mislukken. „Met een re giment parachutisten klaar ik zo'n klus binnen twee uur", zei Gratsjov toen. Dat blijkt een vergissing. Desondanks lijken de val van Grozny en het verjagen van Doedajevs aanhang naar schuilplaatsen in het berggebied ten zuiden van de hoofdstad gezien de Russische overmacht een kwestie van tijd en bommen. Maar daarna zal in Moskou de ellende beginnen. Zuiveringen en daarmee verbonden intriges in de legertop zijn onvermijdelijk. En de frustraties en broeiende rebellie in het leger zelf maken de Russische krijgsmacht een nog onberekenbaar der factor dan al voor het Tsjetsjeense avontuur het geval was. soldaten. De omstandigheden waaronder de schietpartij, in de nacht van maandag op dinsdag, zich heeft voorgedaan zijn nog steeds niet opgehelderd. Beide partijen blijven elkaar ervan be schuldigen met schieten te zijn begonnen. Gisteren kwam het tot een nieuw incident toen een auto met Israëlische veiligheidsagen ten kwam vast te zitten in een Palestijns deel van de Gaza- strook. De agenten hadden een verdachte auto achtervolgd, waarin naar ze vermoedden een Israëlische soldaat werd ont voerd. Eerder op de dag had iemand die zei namens de islamitische verzetsbeweging Harnas te spreken de Arabische dienst van de Israëlische radio laten weten dat de organisatie een soldaat, Ilan Mordechai, had ontvoerd. Het leger stelde een groot scheeps onderzoek in, maar deelde gisteravond mee dat het bericht nergens op berustte. De veiligheidsagenten zijn een half uur Tang verhoord door de Pa lestijnse politie en daarna terug gestuurd naar Israël. DEN HAAG »ANP-Rtr-AP Nederland is verontrust over de mate van geweld waarmee Rus sische troepen de Tsjetsjeense hoofdstad Grozny onder con trole proberen te krijgen. Den Haag trekt overigens de legiti miteit van het Russische optre den niet in twijfel. Moskou heeft in beginsel het recht om in de afvallige republiek de orde te herstellen, zo vindt Buitenland se Zaken. EU-voorzitter Frankrijk heeft gisteren bij zijn partners in de Europese Unie aangedrongen op gezamenlijk beleid om presi dent Jeltsin ter verantwoording te roepen voor het Russische optreden in Tsjetsjenië. De Scandinavische landen hebben gisteren van Rusland geëist dat het een eind maakt aan het bloedvergieten in Tsjetsjenië. De strijd is volgens Zweden, Denemarken en Noor wegen niet langer een binnen landse Russische aangelegen heid.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 5