Criminelen breken in bij Justitie Amsterdam WÜOi AaIjN Binnenland 'Van Thijn verzweeg PvdA-advies over IRT Zeehondjes lijden onder slecht weer Man moordt 'in opdracht van koningin Beatrix' Kinderen gratis* volwassenen blij. Paul van Vliet woedend op Filip de Winter (Vlaams Blok) 'Advocaten frustreren Van der Valk-onderzoek' WOENSDAG 4 JAN UAR11995 n Nederlands Persbur Bouwlamp veroorzaakt brand Nijkerk nijkerk» De brand die onlangs in Nijkerk de volledige inventaris voor de expositie Technocitym de as heeft gelegd, is waarschijn lijk veroorzaakt door oververhitting van een bouwlamp. De lamp blijkt tot het moment van het uitbreken van de brand de gehele avond aan te zijn geweest. De schade van de brand de volle dige inventaris en het pand wordt geschat op enkele miljoe nen guldens. foto anp sander van der torren NS kunnen schade niet verhalen utrecht» De Nederlandse Spoorwegen zullen de studenten niet financieel aansprakelijk stellen voor de schade als gevolg van de op 14 december gehouden demonstratie op en rond Utrecht Centraal. Het studentenprotest leidde tot grote vertragingen. De NS schatten de schade op 'enkele miljoenen'. Volgens een NS- woordvoerst'er is een juridische actie tegen de studenten niet of nauwelijks mogelijk, omdat er geen organisatie op is aan te spre ken. Jongen dood bij brand asielcentrum markelo» Een Turks jongetje van anderhalf jaar oud is gisteren om het leven gekomen bij eeh brand in een caravan van het asielzoekerscentrum (AZC) in Markelo. De andere acht bewo ners vader, moeder en zes kinderen konden de wagen op tijd verlaten. De caravan brandde helemaal uit. De oorzaak is nog onbekend. Zeeland en Drente onder curatele den haag Het ministerie van binnenlandse zaken heeft de pro vincies Zeeland en Drente onder financieel toezicht gesteld. Staatssecretaris Van de Vondeiyoort vindt dat de begrotingen van de twee provincies 'niet reëel in evenwicht' zijn en dat niet aannemelijk is dat de balans op termijn wel tot stand wordt ge bracht. Drente noemt de maatregel een storm in een glas water. ,,We denken-dat het ministerie onze begroting verkeerd inter preteert", aldus een woordvoerder. Vrouw doodgestoken in woning Amsterdam Een 26-jarige vrouw is gistermiddag dood in haar woning in Amsterdam-zuidoost gevonden. In verband met haar gewelddadige dood de vrouw is doodgestoken is in de loop van de middag een 22-jarige buurtbewoner aangehouden. Over de achtergronden van de steekpartij doet de politie geen mede delingen. De vrouw werd gevonden nadat familieleden die haar v^l^en bezoeken, de politie alarmeerden. Schip zinkt: bemanning gered tiel» Op de Waal voor de haven van Tiel is gistermiddag het Rot terdamse vrachtschip Tjitske,gekapseisd en gezonken. Het schippersechtpaar en twee jonge kinderen konden op het nip pertje worden gered. De waterpolitie weet nog niet precies hoe het ongeluk heeft kunnen gebeuren. Het 619 ton metende vrachtschip was met een lading maïsmeel en glucosesiroop on derweg van Duitsland naar Antwerpën. Storm maakt Nederland kleiner alkmaar De storm en de hoge waterstanden van het afgelopen weekeinde hebben de zeewering langs de Noordhollandse kust tot 25 meter achteruit gedrongen. Dat blijkt uit waarnemingen van Rijkswaterstaat en het Hoogheemraadschap van Uitwate- rende Sluizen in Hollands Noorderkwartier. De afslag tussen Eg- mond en Den Helder bedraagt gemiddeld één tot twee meter. Bij Bergen aan Zee is de duinvoet plaatselijk vier tot vijf meter achteruit gedrongen. De grootste afslag werd echter gemeten langs de noordkust van Texel, waar van een zandstrook vijf tot 25 meter in zee verdween. Doek valt voor IPS-Nederland Amsterdam IPS-Nederland stopt in de loop van dit jaar met zijn nieuwsdienst. De Nederlandse vestiging van het persbureau, dat is gespecialiseerd in berichtgeving uit en over ontwikkelingslan den, houdt dan op te bestaan. Hoofdredacteur Holtkamp heeft inmiddels zijn functie neergelegd, terwijl voor twee vaste mede werkers ontslag is aangevraagd. Vlak voor behandeling grote drugzaak Oud-kamerlid Stoffelen onthult: den haag» anp Criminelen hebben gisternacht ingebroken in het paleis van justitie aan de Amsterdamse Prinsengracht, waar het gerechtshof zit. De kamer naast de zittingszaal werd opengebroken. Of de inbraak te maken heeft met de strafzaak tegen twee verdachten in de hasjzaak Coral Sea die maandag is begonnen, is niet bekend. De politie weet ook nog niet of er wat is gestolen. amsterdam anp De politie ontdekte de inbraak gistermorgen om zeven uur. Volgens justitiewoordvoerder J. Merton is er wegens de Coral Sea-zaak in het gebouw iedere morgen inspectie. Er zijn ver hoogde veiligheidsmaatregelen getroffen, onder meer omdat de. hoofdverdachte vorig jaar met explosieven uit de Bijlmerbajes probeerde te ontsnappen. De politie denkt dat de inbre ker zich heeft laten insluiten omdat er aan de buitenkant van het gebouw geen braaksporen zijn. Hoewel er op het eerste oog niets wordt vermist, neemt de politie de zaak zeer serieus, aldus politiewoordvoerder Wil ting. Computerdeskundigen on derzoeken of er informatie uit de computers is gehaald. Het is in het verleden vaker gebeurd dat vitale informatie uit de computer werd gestolen. De strafzaak zelf is ook met de nodige veiligheidsmaatrege len omgeven. Officier van justi tie mr. J. Valente, verscheen gis teren, omringd door agenten in kogelvrij vest, als getuige voor het hof. Hij werd afgeschermd van pers en publiek. Valente is al eerder door criminelen met de dood bedreigd. De advocaten van beide hoofdverdachten verdenken Va lente ervan dat hij een deal heeft gesloten met een mede verdachte die in ruil voor belas tende verklaringen werd vrijge laten. Valente ontkent dat. De verdachte/getuige is inderdaad weer vrij, maar dat komt omdat er geen onderzoeksbelang was de man langer vast- te houden. Valente gaf wel toe dat hij een verklaring van de medeverdach te, afgelegd tegenover ambtena ren van de FIOD op 15 juli 1993, heeft vernietigd. Hij deed dat nadat de raadsman van de ge tuige daarop had aangedron gen. In de verklaring deed de man een boekje open over de hoofdverdachten. Volgens de raadsman, mr. J. Verhoef, liep zijn cliënt daardoor groot ge vaar. Valente verscheurde de verklaring in aanwezigheid van Verhoef. De officier had er geen moeite mee, omdat er niets nieuws in stond. Hij bewaarde echter wel een kopie in een kluis. Hij kon niet zeggen of de verklaring zich mogelijk nog in een computerbestand bevindt. De deal is niet het enige strui kelblok in de zaak. Raadsman mr. Boone heeft aanwijzingen dat politie en Justitie de in 1991 failliet verklaarde Femis-bank als dekmantel hebben gebruikt om de drugbende te lijf te gaan. Maar dat wordt door Justitie ontkend. Ed van Thijn, voormalig minis ter van binnenlandse zeiken en burgemeester van Amsterdam, is in zijn boek Retour Den Haag niet helemaal eerlijk geweest. Hij verzweeg dat de PvdA-frac- tie hem tijdens de IRT-affaire twee keer heeft geadviseerd dat de vier hoofdpersonen in die af faire moesten worden gestraft. Dat schrijft voormalig PvdA-kn- merlid P. Stoffelen in het blad Nestorvoor oud-kamerleden. Stoffelen was bij een aantal van de kamerdebatten over het IRT woordvoerder van de PvdA- fractie. Een dag voor het tweede debat (6 april 1994) sprak hij sa men met fractieleider Wöltgens en partijleider Kok met Van Thijn. Zij gaven hem toen te kennen dat de affaire 'evidente gevolgen voor de vier hoofdper sonen moest hebben'. Hoofd commissaris Nordholt moest een officiële berisping krijgen, hoofdofficier van justitie Vrak- king en commissaris van Ries- sen andere functies en procu- Industriebond op zoek naar jonge, actieve leden den haag gpd De Industriebond FNV maakt zich grote zorgen over het te kort aan actieve, jonge leden. ,,Het zijn vooral oudere man nen die vrijwilligerswerk voor de bond doen", zegt voorzitter Bé van der Weg. Het overgrote deel van deze kaderleden is ou der dan 45 jaar, kostwinner, 23 jaar vakbondslid en al 12 jaar kaderlid. Kortom, het is tijd voor een verse lichting. De jongeren laten het afweten of worden slechts' tijdelijk ka-„ derlid. Van der Weg: „Jongeren worden meestal kaderlid uit welbegrepen eigen belang. Bij voorbeeld om te laten zien dat ze meer kunnen dan achter een draaibank staan. Door het ka derwerk vallen ze op, maken ze carrière, stromen door naar lei dinggevende functies en heb ben geen tijd meer voor het bondswerk." Om jongeren te betrekken bij het vakbondswerk wil de Indus triebond FNV de kaderleden meer bevoegdheden geven. „Wij noemden kaderleden altijd 'de ogen en de oren van de bond'. Dat spreekt de oudere garde misschien wel aan, maar jongeren niet. Die willen we in teresseren door ze meer be voegdheden te geven, zoals het afhandelen van relatief kleine kwesties zonder tussenkomst van een betaalde bestuurder." pieterburen» Tony is een van de jonge grijze zeehonden die last hebben gehad van de storm van de afgelopen dagen. Hij en alle andere jongen zijn zondag van de Richelplaat, een zandplaat ten zuiden van Vlieland, afgewaaid. Zeven van de twintig baby-zeehonden zijn intussen gevonden op Terschelling, Texel en Vlieland. Ze komen op verhaal in de zeehondencrèche in het Groningse Pieterburen. Er zijn nog geen meldingen binnengeko men van aangespoelde zeehonden die de recente stormen niet hebben overleefd. foto anp karel zwaneveld arnhem-wageningen gpd De 33-jarige man die in de nacht van 8 op 9 augustus een 48-jarige ex-wethou der van Wageningen vermoordde, heeft verklaard dat te hebben gedaan in op dracht van koningin Beatrix. Die op dracht kreeg hij via een chip in zijn oor, zo liet hij gisteren het gerechtshof in Arnhem weten. Zowel het psychiatrisch onderzoeks centrum Pieter Baan als officier van jus titie Monsma is van mening dat de man zo gestoord is, dat hij van alle rechtsver volging moet worden ontslagen. Mons ma eiste gisteren één jaar opname in een psychiatrisch ziekenhuis en daarna TBS met dwangverpleging. Monsma: „Hij zal waarschijnlijk zeer lang moeten wórden behandeld. De be veiliging van de maatschappij moet voorop staan. Er is een grote kans op herhaling en die wordt nog groter als hij niet wordt behandeld. Het gaat hier om een gruwelijk misdrijf." De verdachte vermoorde de ex-wethouder met een klauwhamer. De officier van justitie wees op een navrant detail. De TBS waartoe de verdachte al eerder was veroordeeld wegens gewelddelicten, werd begin vori ge jaar in hoger beroep ongedaan ge maakt. De verdachte kreeg toen alleen zes maanden cel. Ook rechter Fluygen betreurde deze gang van zaken: „De. veroordeling tot TBS is helaas niet doorgegaan, tot groot ongenoegen van de psychiater die hem had onderzocht. Door de reclassering is toen nog geprobeerd hem in ieder geval vast te laten zetten, maar ook dal is niet gelukt. Met dit dramatische gevolg." Reclasseringsambtenaar J. Frouws heeft die poging toen gedaan: „Ik heb het ministerie gebeld en gezegd dat die man moet worden opgesloten omdat hij hartstikke gek is. Ik kreeg toen het ver heugende antwoord dat ze hem al op de telex hadden gezet. Maar het is niet op tijd gelukt." De rechtbank doet op 17 januari uit spraak. Ml Tot 30 maart is Disneyland Parijs nog aantrekkelijker! Een hotelovernachting inclusief ontbijt en 2 dagen entree tot het park nu vanaf fl 173, - p.p. Of er nu een hotel, ontbijt of een Buffalo Bill Wild West-show wordt geboekt, bij iedere beta lende volwassene krijgt een kind (3-12 jaar) hetzelfde gratisDe "kinderen gratis" aanbieding moet bij het boeken worden aangevraagd. Voor meer informatie en reserveringen van dit fantastische aanbod ofom onze volledige brochure te verkrij- j gen gaat u naar uw reisburo of bel gratis 06-0789 Wie droomt er niet van R Verslaafden in Pauluskerk ondergebracht rotterdam anp Dominee Visser gaat in de Rot terdamse Pauluskerk een per manente opvang voor tweehon derd dakloze drugverslaafden opzetten. De verslaafden krijgen allemaal een pasje. Zo worden dealers en andere ongewenste personen buiten de deur ge houden. Sinds de ontmanteling van Perron Nul begin december, hebben enkele honderden ver slaafden hun intrek in de kerk genomen. Dat is ruim de helft van de voormalige bezoekers van Perron Nul. Volgens Visser is hierdoor een onhoudbare si tuatie ontstaan. De maatregel van de Rotter damse predikant betekent dat aiim honderdvijftig drugver slaafden andere opvang moeten vinden. „Het aantal bezoekers moet omlaag, want nu is het een chaos", klaagt Visser. Een aantal vrijwilligers is volgens Visser bedreigd door harddrugs- verslaafden van Perron 0. Cabarettekst afgedrukt op Nieuwjaarskaart den haag anp den haag gpd treemrechtse politieke groepe ring Vlaams Blok. De Belg heeft Paul van Vliet overweegt juridi- op een schriftelijke nieuwjaars- sche stappen tegen Filip de wens de tekst van Van Vliets Winter, de leider van de ex- liedje 'Ik drink op de mensen' Justitie brengt broers in zomer voor rechter De broers Van der Valk kunnen dan in de zomer voor de rechter verschijnen. De politie werkt nu al meer dan een jaar aan de zaak. Het Van der Valk-concern zou voor honderden miljoenen hebben gefraudeerd met niet afgedra gen belasting en premies in de periode januari 1990 tot februa ri 1994. De zaak kwam aan het rollen toen er steeds meer mel dingen kwamen over serveer- sters en kelners die zwart werk ten. Van der Valk heeft 45 filia len. De motels en restaurants staan in Nederland, België, Duitsland, Spanje en Curasao. Het gerechtelijk vooronderzoek tegen het Van der Valk-concern wegens fraude heeft een forse vertraging opgelopen. De verde diging van Van der Valk stelt al lerlei vragen aan de rechter commissaris, zegt persofficier N. Zandbergen. „Dat draagt mede bij tot het voortslepen van het onderzoek." Om welke vragen het gaat, wil Zandbergen niet kwijt. Aanvankelijk wilde het open baar ministerie (OM) de zaak rond de jaarwisseling afronden. Nu wordt dat rond de zomer. reur-generaal Van Randwijck moest zijn functie neerleggen. Flet mocht volgens de PvdA niet zo zijn dat het rapport-Wie- renga zonder gevolgen zou blij ven omdat daardoor de indruk zou ontstaan dat de hoge heren weer eens vrijuit gaan voor fou ten die voor ieder ander forse gevolgen zouden hebben. Maar volgens Stoffelen 'was Ed daar niet aan toe, sterker nog, hij voelde er niets voor'. Van Thijn was volgens Stoffe len geheel gebiologeerd door de onenigheid met Hirsch Ballin en zijn onvoorwaardelijke trouw aan Nordholt en het Am sterdamse politiekorps. Uitein delijk is tijdens het gesprek voorgesteld dat Van Thijn dan maar tijdens het kamerdebat zou benadrukken dat er zeer in tense functioneringsgesprekken met de betrokkenen moesten worden gevoerd. Van Thijn rea geert laconiek: „Ik heb opge schreven wat ik mij herinner en als belangrijk heb ervaren. Dit is mijn weergave. Het bock pre tendeert geen volledigheid." Alcoholzaken tot 2,1 promille toch voor rechter amsterdam gpd Het openbaar ministerie (OM) en de arrondissementsrecht bank in Amsterdam gaan alco holovertreders tot een promilla ge van 2,1 toch berechten. Een publikatie eind vorige week in deze krant, waarin werd gesteld dat Justitie overtreders tot 2,1 promille een schikking zou aan bieden, leidde tot kamervragen en woedende reacties van Veilig Verkeer Nederland (WN). De schikking zou het gevolg zijn van drukte bij de Amster damse rechtbank. Voorwaarden voor de schikking waren dat het geen tweede overtreding betrof, dat er geen sprake was van let sel of schade en dat de automo bilist meewerkte aan de adem testen. Ook moesten de overtre ders naast de schikking aan de zogeheten 'alcoholcursus' deel nemen. Justitie heeft de zaak nu teruggedraaid. Vreemdelingen massaal terug in eigen land den haag «anp Het aantal vreemdelingen dat na bemiddeling van de Interna tionale Organisatie voor Migra tie (10M) naar eigen land terug keerde, is vorig jaar verdubbeld, In 1993 rfiaaktcn 782 vreemde lingen gebruik van de terug- keerprogrammma's van hel IOM, vorig jaar waren het er 1.450. De organisatie begeleidt vreemdelingen die naar het land van herkomst terug willen bij het organiseren van de reis en het zoeken van mogelijkhe den om in hun eigen levenson derhoud te voorzien. Daarbij kan het bij voorbeeld gaan om het opzetten van een eigen be drijfje. IOM-directeur Schutjes verklaart de toename uit de gro tere bekendheid van de organi satie ep.het feit dal er ook meer vreemdelingen Nederland bin nenkomen. Logischerwijs willen er volgens Schutjes dan ook meer mensen terug. afgedrukt. Van Vliet heeft zijn advocaat ingeschakeld, omdat het auteursrechtelijk verboden is een tekst van hem op deze manier te gebruiken. Hij wil ook niet dat zijn teksten door politi ci worden misbruikt. Tot slot wil de cabaretier op geen enkele wijze in verband .worden ge bracht met het Vlaams Blok, zo zei hij maandagavond in Den Haag na afloop van een voor stelling van de musical My Fair Lady, waarin hij de hoofdrol speelt. De Winter heeft enkele dui zenden van zijn nieuwjaars wensen rondgestuurd aan poli tici, pers en andere relaties. Aan de ene kant van de kaart staat de volledige tekst van het liedje, aan de andere kant staat: Filip de Winter wenst u een voor spoedig 1995. Het nummer Ik drink op de mensen die bergen verzetten da teert uit 1978 uit Van Vliets show Vandaag of Morgen en is op plaat en in boekvorm uitge komen, zodat iedereen over de tekst kan beschikken. Groningse jeugd gebruikt als drugkoeriers groningen» anp Drugdealers uit Groningen hebben een aantal kinde ren van tien jaar en ouder ingeschakeld als koerier. Ze kregen geld aangebo den om drugs te bezorgen of om gebruikers naar de handelaars te brengen. Om hoeveel kinderen het gaat, weet de politie niet. De zaak is nog in onder zoek. De zaak kwam aan het licht tijdens politieacties in de Indische Buurt in Gro ningen. Met de aanhou ding van vier drugdealers en meer dan 120 junks maakte de politie een ein de aan de drugoverlast die daar de afgelopen maan den is ontstaan. De gebrui kers en handelaren intimi deerden buurtbewoners, klampten passanten aan met het verzoek drugs te kopen en vielen winkelen de mensen lastig. De over last ontstond nadat de po litie afgelopen zomer een einde had gemaakt aan de drughandel elders in de stad.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 3