Elk Duits dorp heeft zijn Hitier Algerijnen kunnen hun draai niet vinden in Frankrijk Feiten &Meningen Tijd rijp om in te grijpen in Suriname Spaanse Osborne-stieren krijgen gratie WOENSDAG 4 JANUARI 1995 2 Het is dit jaar vijftig jaar geleden dat Neder land is bevrijd van de nazi-terreur. Er zal ongetwijfeld veel worden herdacht en de Majesteit is ons daarin voorgegaan in haar kerstboodschap. De majesteit tracht in die boodschap het loutere herdenken en herin neren te overstijgen door ons te wijzen op het vele actuele onrecht dat over de hele wereld verspreid dag in dag uit plaats vindt. Voor ons land geldt dat het onrecht heel erg dicht hij huis gebeurt en mentaal gezien plaats vindt vlak onder onze neus. Onze voormalige kolonie en latere rijksdeel" Suri name is sedert zijn onafhankelijkheid nau welijks meer een dag gelukkig geweest. Al snel werd duidelijk dat het land veel te klein is en zijn bevolking te weinig omvangrijk om een zelfstandige natie te kunnen zijn. Dat is veel te duur en bovendien qua men tale infrastructuur niet mogelijk. De toenmalige bevolking was niet veel omvangrijker dan die van een stad als Rot terdam. Ook een dergelijke stad, met zoveel meer kansen en mogelijkheden, zou het niet lang kunnen opbrengen om in naakte zelfstandigheid te functioneren. De kosten zouden niet zijn op te brengen en de mentale infra- structuur zou bin nen de kortste keren ineenschrompelen. Inmiddels wonen in Suriname nog net iets meer dan de helft van het oor spronkelijke aantal bewoners, de ande re helft woont in Nederland. Alles bij elkaar telt het land nu ongeveer 400.000 inwoners. De andere Su- rinamers hebben met de voeten gestemd en zijn het land inmiddels ontvlucht en trachten in Nederland meer of minder ge slaagd het hoofd boven water te houden. Tussen de onafhankelijkheid in 1975 en nu heeft zich heel wat afgespeeld in Surina me. Aanvankelijk is men voortgegaan op de samen met het moederland uitgestippelde weg. Alras bleek echter dat de zittende poli tieke elite meer oog had voor het eigen be lang dan voor dat van de gewone mensen in Suriname. Dat was altijd al zo geweest, maar gedurende de relatie met Nederland in hel verband van het koninkrijk binnen de perken gehoudep. Nederland zag toe op goed openbaar bestuur en op goede collec tieve voorzieningen. Daardoor werd de Su rinaamse politieke en economische elite binnen de perken gehouden. Er was ook toen al een systeem van cliëntelisme of zoals we dat hier noemen vitamine R. Het hebben van goede en invloedrijke relaties hielp zeker bij het economisch en maat schappelijk hogerop komen. Het toezicht door het moederland, maar vooral de mogelijkheden die onderwijs, vooral ook in Nederland, en de collectieve sector schiepen maakten de Surinamer niet geheel en al afhankelijk van vitamine R. Na de onafhankelijkheid komt daar in rap tem po verandering in. Voor alles is voortaan vi tamine R noodzakelijk. Het openbaar be stuur corrumpeert daardoor in hoog tempo en ook de economie bijft niet van corruptie gespaard. Binnen de kortste keren kwam men in Suriname zonder invloedrijke rela ties en zonder bet nodige smeergeld ner gens meer aan de bak. In 1980 was de situatie zo onhoudbaar geworden dat een aantal jonge sergeanten uit het leger onder leiding van sergeant-ma joor Bouterse eert militaire coup~ pleegde. De inzet was een en al idealisme. De leger- jongens wilden de vruchten van de econo mie ook verdelen onder de gewone bevol king. De coup was gericht tegen de corrupte politieke en economische elite. De coup werd zelfs officieus gesteund door het voor malige moederland. Maar sergeanten zijn nog geen landsbe stuurders en al helemaal geen economen. Al spoedig liep het idealisme van de leger- jongens vast in de weerbarstige praktijk en toen ze uit wanboop over de onverwachte tegenstand in december 1982 ook nog aan het moorden sloegen, was er geen weg te rug meer. Nederland staakte de ontwikke lingshulp en Suriname verzeilde alras in on overkomelijke economische problemen. In reactie daarop verlieten steeds meer, dikwijls goed geschoolde, Surinamers het land en vertrokken naar het koude Neder land. De militaire junta gleed af naar mis dadigheid en ontdekte de drughandel met Colombia. In snel tempo kwam het land in handen van de snel lerende militaire drug maffia. Alles ging kapot behalve hun drugimperium en de zaken van de oude po litieke en economische elite. In de loop der tijd raakte de nieuwe militaire drugelite ver weven met het oude economische en poli tieke establishment. Sedert een paar jaar heet Suriname weer een democratisch gekozen regering te heb ben onder leiding van president Venetiaan. Een regering die op zijn best regeert over niets en op zijn slechtst de trekkepop is van de oude en nieuwe elite van het land. Niets functioneert inmiddels meer. Alles is kapot en van openbaar bestuur is in dit land nog nauwelijks sprake. In het eens welvarende Suriname wordt nu honger geleden en lij den veel jonge kinderep aan ernstige onder voeding. In mijn boek 'Aan het volk van Neder land' uit 1992 riep ik op om het land van deze boevenbenden te bevrijden en het weer op te nemeh in het koninkrijk. Toen werd ik voor gek verklaard. Ik denk dat de geesten inmiddels zowel in Suriname als in Nederland rijp beginnen te worden voor een beheerste militaire ingreep vanuit Ne derland. Het zal een weldaad voor de lij dende Surinaamse bevolking zijn. Laat ik de wens uitspreken dat het paarse kabinet de ze missie in 1995 op zich durft te nemen. Ik vrees evenwel 'dat we lijdzaam blijven toezien. Het herdenken van onze eigen be vrijding krijgt dan in dat licht bezien wel iets heel vrijblijvends. Ik neem aan dat dat niet de bedoeling is van de kerstrede van de majesteit! Israëlische journalist infiltreert in neo-nazibeweging De Israëlische journalist Yaron Svoray, die vanavond in De Balie in Amsterdam een lezing houdt over het neo-nazisme in Duitsland, is met de dood bedreigd. Neo-nazi's uit heel Europa zijn woe dend op hem, omdat hij er in is geslaagd negen maanden lang onder Duitse neo-nazi's te vertoe ven. Hij ontdekte onder meer internationale samenwerking tussen de fascisten in Duitsland en de VS, en guerrillatrainingen van neo-nazi's in voormalig Joegoslavië. Svoray verzamelde bewijzen, waarmee de neo-nazistische leiders tot een gevangenisstraf van 25 jaar kunnen worden veroor deeld. Maar de Duitse regering is niet geïnteresseerd. Hij heeft het resultaat van zijn infiltratie overgedragen aan het Simon Wiesenthal Centrum, het Amerikaanse Congres en de Duitse over heid. Bovendien heeft hij over zijn ervaringen een boek geschreven, dat binnenkort in Nederland se vertaling op de markt komt. ,,Die skinheads met hun fascistische leu zen zijn slechts het topje van de ijsberg. Ze zijn de werktuigen die buitenlanders in elkaar slaan en vermoorden, hun hui zen in brand steken. Maar ze zijn gemak kelijk traceerbaar. Wat veel gevaarlijker is, is de Duitse mentaliteit. In zijn hart keurt de modale Duitser de acties tegen buitenlanders goed. Ze hebben niets ge leerd van hun geschiedenis." Twee jaar geleden infiltreerde de Israëli sche journalist Yaron Svoray (40) in de Duitse neo-nazibeweging. Hij deed zich voor als een rechtse,verslaggever van Australische afkomst, die voor een Ame rikaans weekblad 'het goede nieuws over de beweging' wilde schrijven. Om zijn ware bedoelingen te verbergen, veinsde Svoray belangstelling voor de be weging. Hij werd uitgenodigd een film voorstelling bij te wonen. ,,We zaten met een man of tien in een zaaltje. De film speelde zich af in een Amerikaanse woes tijn, waar een donker meisje van een jaar of tien door mannen werd mishandeld en verkracht. Op de achtergrond klonk Wag ners Die Walkure. Daarna verscheen het beeld van Adolf Hitler, omringd door jon ge meisjes die bewonderend naar hem opkeken. Het was ronduit walgelijk. Tij dens de verkrachtingsscène zaten de mannen in het zaaltje te masturberen." De gebeurtenis veranderde Svorays leven drastisch. Hij wilde meer te weten komen over de neo-nazi's. Hij wilde infiltreren in de beweging en zocht daarvoor financiële steun bij het Simon Wiesenthal Centrum in Los Angeles. De Israëli vond tientallen documenten en ander bewijsmateriaal over de misdaden van de neo-nazi's. „Daarmee kunnen de leiders tot zeker 25 jaar gevangenisstraf worden veroordeeld. Ik heb de bewijzen gegeven aan de Duitse autoriteiten, maar die geloven me niet." Het tekent de sfeer van instemming, die Svoray bij de Duit sers meent te constateren. „Ik heb ter reuracties van neo-nazi's meegemaakt. Daarbij ben ik vier keer door de politie gearresteerd, maar ik heb nooit één. nacht in een cel hoeven zitten. We wer den telkens vrij gelaten met de medede ling: het is goed wat jullie doen, maar doe het niet hier, niet in mijn dorp." Svoray, zoon van een Duitse jood die vlak voor de oorlog naar Palestina kon vluch ten, heeft door zijn afkomst de schijn te gen bevooroordeeld te zijn. „Dat begrijp ik, maar dat is niet zo. Ik ben van een an dere generatie. Ik ben geboren in een kibboets, waar vooral overlevenden van de holocaust woonden. En juist die men sen praten nooit over wat ze hebben meegemaakt." Svoray is er zeker van dat het rechts-ex- tremisme, vooral in Duitsland, zwaar wordt onderschat. „Het wordt niet on derkend als een gevaar. De Duitse poli tiek wil niet geloven dat het neo-nazisme meer is dan een stelletje bier drinkende skinheads, die af en toe een Turk in el kaar slaan. Maar het zit veel dieper. Ge weld tegen buitenlanders wordt in Duits land feitelijk niet afgewezen. De meeste Duitsers houden niet van buitenlanders. Hun aanwezigheid, die inderdaad zo af en toe gepaard gaat met criminaliteit, verstoort hun rustige en veilige leventje. Ik kan me daar best wat bij voorstellen. Die angst is vaak terecht. Maar er is een verschil tussen 'niet houden van' en do den. En dat laatste gebeurt steeds vaker." Het zijn niet de skinheads die Svoray ver ontrusten. De organisatiegraad van de neo-nazi's stelt volgens hem nauwelijks wat voor. „Er is weinig samenwerking. Elk dorp heeft zijn eigen Hitler, die meent de problemen van de buitenlanders te moeten oplossen. Men kijkt alleen naai de directe omgeving. Nee, daar ben ik niet bang voor. De angst zit 'm in de on uitgesproken goedkeuring van het ge weld bij de gemiddelde Duitser", zegt Svoray. De roep om een 'sterke leider' wordt vol gens hem steeds luider. „En niet alleen in Yaron Svoray: „In zijn hart keurt de modale Duitser de acties te gen buitenlanders Duitsland, hoor. Overal in Europa zie je die zogenaamde sterke leiders opstaan. Kijk naar Le Pen, naar Zjirinovski, naar Haider. Akkoord, zo'n idioot als Zji rinovski hoefje niet serieus te nemen, ook al stemmen vijf miljoen mensen op hem. Maar Haider in Oostenrijk is een man met uitstraling. Hij haalde bij de laatste verkiezingen meer dan 27 procent van de stemmen. Meer dan een kwart van de bevolking! En als het zo doorgaat, voorspel ik dat Haider over vier jaar de macht heeft in Oostenrijk." Het zal niet tot een nieuwe wereldoorlog leiden, maar de behoefte in Europa om het continent te 'schonen' van buitenlan-i ders groeit. „Het fascisme is een kanker gezwel dat steeds verder uitzaait. Ook hier in Nederland. Die Rost van Tonnin gen bij voorbeeld; ze stelt in feite niks voor, maar ze komt wel overal, vooral in de VS, om lezingen te houden. Zij verte genwoordigt een glorieus verleden, waar-1 voor steeds meer belangstelling bestaat." AMSTERDAM. JOSHEYMANS Vluchtelingen niet echt welkom in voormalige moederland Een Algerijnse mos- limvrouw passeert in de hoofdstad Algiers een ruit met een ko gelgat. „De extremis ten schieten bijna al tijd raak", zegt een van haar naar Frank rijk gevluchte landge- Isll noten, foto archief Farida Bekkouche vluchtte uit Algerije omdat ze vreesde dat moslim-funda mentalisten haar op het spoor waren. Abdelkader Yefsah nam de wijk nadat zijn neef werd vermoord. Toen Aziz Smati vertrok was het al té laat. Hij ar riveerde in Frankrijk op een brancard; met vier kogelgaten in zijn lijf en zijn benen verlamd, misschien voor altijd. „De extremisten schieten bijna altijd raak", zegt Smati, gezeten in een rol stoel in het ziekenhuis Poincaré bui ten Parijs. Smati is 40 jaar en televisieproducent. Farida Bekkouche 41 en journaliste. Yefsah is 42 en professor. Alle drie be horen tot de Algerijnse intelligentsia die massaal het vaderland ontvlucht en in het Westen lees Frankrijk een*veilig heenkomen zoekt sinds de fundamentalisten journalisten en in tellectuelen als speciaal doelwit heb ben uitgekozen in hun strijd voor eèn islamitische heilstaat. Binnen 18 maanden zijn in Algerije meer dan 20 journalisten vermoord. In totaal zijn meer dan 30.000 mensen omgekomen in het politieke geweld dat het land teistert sinds de afgelas ting van de verkiezingen in januari 1992, die op een overwinning van de moslim-fundamentalisten dreigden uit te draaien. De exodus van de Algerijnse intellec tuelen baart Parijse functionarissen zorgen. De Franse overheid heeft het al moeite genoeg de uit Algerije ge vluchte Franse onderdanen te huis vesten; 1.200 van hen verblijven in speciale opvangcentra. Mochten in Algerije de fundamenta listen de macht overnemen dan vreest de Franse overheid een herhaling van de 'hersenbloeding' die Iran jaren ge leden van zijn intelligentsia beroofde. Maar of de Algerijnen welkom zijn in Frankrijk blijft de vraag. Tussen de Al gerijnen en de Fransen bestaat al sinds de Algerijnse onafhankelijk heidsoorlog tussen 1954 en 1962 een haat-liefde verhouding. Bovendien is in Frankrijk de haat tegen Noordafri kanen de laatste jaren opgeleefd. In een recente opiniepeiling zei 62 prpcent van de Fransen te vinden dat Algerijnse vluchtelingen niet toegela ten moeten worden als de fundamen talisten aan de macht komen. Het rechtse dagblad France Soir waar schuwde onlangs voor „een golf vluchtelingen die de exodus van de Cubaanse bootvluchtelingen tot een kleinschalig toeristenuitstapje degra deert", wanneer de moslim-extremis ten de macht grijpen. Frankrijk is bang en er zijn al tekenen die erop wijzen dat de barmhartigheid beperkt is. „De Franse houding komt erop heer dat we getolereerd wor- den", aldus Farida Bekkouche. „Zo van: 'We kunnen jullie niet weigeren, maar we helpen jullie niet een waar dig leven te leiden'." Hoeveel Algerij nen sinds 1992 naar Frankrijk zijn ge vlucht waar al 850.000 Franse Alge rijnen (of Algerijnse Fransen) leven is onduidelijk. Volgens de Algerijnse regering hebben inmiddels duizend leraren en onder wijzers het land verlaten. Het dagblad El Watan schatte onlangs dat zo'n 200 journalisten zijn gevlucht. Zeker twee Algerijnse kranten worden in Parijs gemaakt, omdat de directie daar ver blijft. In augustus en september nam het aantal aanvragen door Algerijnen voor politiek asiel in Frankrijk met 33 procent toe. Op 15 februari werden er vier kogels op de borst en buik van Aziz Smati af gevuurd buiten zijn woning in Algiers. „Het probleem is datje je moorde naar niet kunt herkennen. Het kan ie dereen zijn, zelfs een vriend", zegt Smati. „De kerel die mij neerschoot haalde iets uit zijn zak. Ik dacht aan een casettebandje. Het bleek een no titieboek met daarin een pistool ver stopt. Geen seconde heb ik eraan ge dacht dat die vent een terrorist was." Bijna acht maanden verbleef hij in het Parijse ziekenhuis en nu maakt hij zich op om zijn overlevingskansen in de Franse maatschappij te testen. Veel gevluchte landgenoten kunnen erover meepraten, over die onophou delijke zoektocht naar papieren, on- derdak en werk. Het leven als vluchte ling in Parijs is net zo onzeker als het leven als burger in Algerije. „Ik ken journalisten die sich geen me- trokaartje kunnen veroorloven. Ze zeggen dat ze de voorkeur geven aan I zelfmoord in Algerije", aldus Bekkou- che. „Ik denk dat ze de weg kwijt zijn. Ze draaien in het rond, als zieke men- i sen", zegt Smati over zijn verbannen kameraden. Algerijnen die naar Frankrijk vluchten krijgen speciale papieren die hen het verblijfsrecht geven, maar hen verbie den te werken. Elke drie maanden moeten de papieren vernieuwd wor- j den. In het najaar stopten de Franse autoriteiten met het afgeven van visa in Algerije. Een inreisvisum moet nu per post in Frankrijk aangevraagd worden. Het spaargeld van Farida Bekkouche is bijna op. Ze verhuist van het ene i huis van vrienden naar het andere om j een dak boven haar hoofd te hebben. Terug naar Algerije durft ze niet. Dat j geldt ook voor Abdelkader Yefsah. „Maar als het geweld morgen stopt, stap ik in het eerste vliegtuig naar huis", zegt (je politicoloog. Hij is ge trouwd met een Franse vrouw en ver liet een jaar geleden Algerije, nadat een neef van hem, een televisiepre sentator, vermoord werd. Zeker zes vrienden verloor Yefsah in het geweld. „De doden zijn voor altijd dood. Het is beter voorzorgsmaatregelen te ne- PARUS ELAINE GANLEY TOM JANSSEN De beroemdste stier van Spanje heeft gratie gekregen. De zwarte metalen reuzen die zich langs de Spaanse snelwe gen verheffen, mogen blijven. Toen de Spaanse regering in september een verbod uitvaardigde op advertenties langs snelwegen, betekende dit ook het einde voor de 97 Osborne Veterano stieren, die al sinds 1957 reclame ma ken voor de gelijknamige sherry. Maar het regeringsbe sluit leidde in Spanje tot een storm van protest. De bevol king kwam in het geweer, intellectuelen begonnen een campagne en het kwam tot politieke ruzies. Vroeger stond de naam van de sherry op de stieren te le zen, maar toen wettelijke richtlijnen in 1988 reclame langs snelwegen aan banden legden, werd de inscriptie op de stieren zwart overschilderd. Maar zonder tekst le ken de stieren nog groter, zwarter,^sterker en nobeler. Als een perfecte vechtstier, met hooggehouden hoorns en een alerte pose, nestelde het dier zich diep in de Spaanse ziel als een symbool van mannelijkheid en vruchtbaar heid. Kinderloze echtparen bedrijven de liefde in de scha duw van de enorme testikels. De Catalaanse regisseur Bigas Luna gebruikte de stier in zijn beroemde film 'Jamon, Jamonwaarin acteur Jordi Molla de stellage beklimt en de testikels van het dier aan gruzelementen slaat. Osborne heeft een luxe uitgave ge sponsord van Een enorme zwarte stier, een boek waarin vooraanstaande kunstenaars hun visie geven op wat de stier voor hen betekent. Ouders hoiiden lastige kinderen in de auto bezig door hen het aantal stieren dat ze passe ren te laten tellen. En nu de stier mag blijven, is hij feite lijk uitgeroepen tot 'cultureel en artistiek erfgoed', met kloten en al. In het begin van de jaren vijftig was een lid van de sherry- producerende familie, Rafael Osborne Macpherson (met zo'n naam had de man net zo goed whisky kunnen pro duceren) op zoek naar een reclame-stunt. De grafisch kunstenaar Manoio Prieto kwam met het idee van de zwarte stieren, die op de meest markante plaatsen in het Spaanse landschap werden geplaatst, zodat ze al van gro te afstand te zien waren. Landeigenaren werden betaald in geld of kratten sherry. Ooit telde Spanje 500 metalen stieren, maar de recessie en de tand des tijds hebben de kudde teruggebracht tot 97. De kolossen wegen vier ton, hebben een oppervlakte van bijna 150 vierkante meter en zijn 11,5 meter hoog. In clusief de stellage en de betonnen sokkel weegt het hele gevaarte zo'n 50 ton. MADRID» PHIL DAVISON VERTALING: MARGREET HESLINGA

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 2