Advocaat geniet met volle teugen Clubs Boshuizerkade niet gelukkig met 'herverdeling' Sport Nederland levert UEFA Cup-plaats in 'Tuur on Tour' onder Martinitoren Nieuwe auto uit Korea op shirt Roda JC Jan Siemerink heeft geen voorkeursbehandeling nodig WOENSDAG 4 JANUARI 1995 21 Van Praag houdt lezing in Leiden leiden Michael van Praag komt naar Leiden. De Ajax houdt op 7 februari een lezing in het Antonius Clubhuis. Van Praag zorgt op uitnodiging van de Leidse regio van de Ajax- supportersvereniging voor een avondvullend programma. Hij geeft onder andere met behulp van dia's tekst en uitleg over het nieuwe Ajax-stadion. De toegangsprijs bedraagt voor leden 7,50, voor niet-leden 10,00. De zaal is vanaf 19.00 uur geopend. Van Praag begint zijn lezing om 20.00 uur. Freek Rienks blijft bij Ter Leede sassenheim Freek Rienks en Ter Leede gaan nog een seizoen met elkaar verder. Ook met assistent Loek Helder kwam de Sas- senheimse tweedeklasser tot een akkoord voor een jaar. Bij za terdagvierdeklasser Valken '68 vertrekt Theo Leliveld. Henk Krauwel en KRV blijven nog een seizoen aan elkaar verbonden. Sandra Volker zwemt wereldrecord De Duitse zwemster Sandra Volker heeft tijdens de wedstrijden om de wereldbeker in Hong Kong het wereldrecord op de 50 meter rugslag gebroken. De Duitse finishte gisteren in het 25-meterbad in 27,86. Het record stond op naam van de Amerikaanse Angel Martino. Zij zwom de 50 meter eind decem ber 1993 in het Spaanse Sabadell in 27,93. rob onderwater, 071 356463 'Fusie VNA met Leidsche Boys lost alles op' rob onderwater De voetbalverenigingen Gol Sport en JAG spelen met ingang van komend seizoen op de Leidse Boshuizerkade. De clubs zijn momenteel gehuisvest op Pomoma. Daar moeten ze ver dwijnen omdat het terrein wordt gebruikt voor woning bouw. Door de komst van Gol Sport en JAG, clubs die voornamelijk buitenlanders en Nederlanders van buitenlandse komaf op de ledenlijst hebben, worden de velden aan de Boshuizerkade 'herverdeeld'. Althans, dat is de wil van de gemeente Leiden. De vier belanghebbende ver enigingen, LFC, UDWS, VNA en Leidsche Boys, zijn op 26 janu ari uitgenodigd voor een ge sprek met Jan Duivesteijn, di recteur sport en recreatie. LFC en Leidsclie Boys zijn op voorhand niet blij met de plan nen van de gemeente, want zij moeten een veld inleveren. LFC en UDWS worden de bespelers van de velden 1, 2 en 3. Veld 2 wordt trainingsveld. LFC be speelt nu de velden 1 en 2. Leidsche Boys moet veld 5 (het oude veld van Oranje Groen) inleveren aan Gol Sport en JAG. Het huidige trainingsveld blijft gehandhaafd en wordt ook door Gol Sport JAG gebruikt. Voorzitter Henk Nieuwen- burg van LFC is zwaar teleurge steld in de gemeente Leiden. Waarom zo nodig met die clubs naar de Boshuizerkade? Is er bij de w Leiden op zondag geen ruimte? Nu moeten we met UDWS een trainingsveld gaan delen, terwijl de trainings avonden praktisch vol zitten. Ik ben verontrust en dat zal ik de heren van de gemeente straks vertellen. Volgens mij is dit een stille hint om de clubs tot een fusie te dwingen. Dan heeft de gemeente haar zin en kan ze woningen bouwen. Maar mij zul je niet over een fusie horen. De laatste keer dat ik daarover ben begonnen met Leidsche Boys, stootte ik mijn neus." Secretaris Ronald de Ligny van Leidsche Boys voorziet straks grote problemen voor zijn club. „Vooropgesteld: ik heb niets tegen de komst van Gol Sport en JAG, maar ik weet niet hoe we straks uit de voeten moeten met één veld." De Lig ny is vast van plan om op 26 ja nuari als jarenlang huurder' zijn zegje te doen. „Wij hebben ook plannetjes. Wij willen ver huizen naar veld vijf en de ac commodatie betrekken van BS Leiden. In ons huidige clubhuis barsten we uit onze voegen." Buurman VNA loopt, zonder medeweten van Leidsche Boys, met dezelfde plannen rond. De Ligny: „Het mooiste zou zijn als we met VNA fuseren. Maar dan schop ik veel heilige huisjes omver. Toch denk ik dat dat het beste is. We kunnen in dat ge val een mooi clubhuis betrek ken en krijgen dan twee mooie velden." De Ligny houdt zijn hart vast als Gol Sport met jeugdvoetbal mag beginnen. „Dat zou de gemeente moeten verbieden. Het is niet goed als alle Turkse voetballers bij el kaar gaan spelen. Dan krijg je problemen." Voor VNA verandert er wei nig. „Alleen kun je je afvragen of de gemeente goed doet met deze beslissing", zegt secretaris Theo Kosters. „Dit heeft hele maal niets met integreren van buitenlanders in de Nederland se samenleving te maken. Dit is afscheiding." Koster vermoedt dat de voor malige kantine van Oranje Groen (nu eigendom van de basketballers van Leiden) als thuisbasis van Gol Sport/JAG gaat fungeren en daarmee is de VNA-bestuurder niet gelukkig. „Daar hebben wij ons oog op laten vallen. Wij zitten veel te krap. Wij- vinden dat wij het eerste recht hebben om die ac commodatie te huren of te ko pen." Totdal de besprekingen met de vier betrokken clubs zijn afgerond, onthoudt Jan Duivesteijn van sport en recre atie zich var Ronaldo schittert op de training bij PSV Buiten was het al donker, binnen straalde een coach. „Heerlijk is dit. De uitdaging. En als ze het oppakken. Dat je in de rust iets zegt en dat ze dat na rust dan uitvoe ren." eindhoven henri van der steen gpd-verslaggever Dick Advocaat reed gisteravond als een tevreden mens naar huis, naar Den Haag. Hij had het in een onderling partij - het eerste tegen het tweede van PSV - allemaal gezien. Dat hij Dirckx gerust naast Valckx kan zetten, dat Zenden terecht de voorkeur krijgt boven Hoekstra en dat al les en iedereen een beetje in dienst moet spelen van dat ene mirakeltje: Ronaldo. De eerste trainingsdag had de Braziliaan gemist, de tweede werd met spanning tegemoet gezien. Zou hij het nogal zware conditie-programma hebben gevolgd dat alle PSV'ers.met de k^t,rpeekregen?Was „Mj ,gé- blessèerd zoals berichten wil den doen geloven? Zou hij er überhaupt zijn? Hij was er, keurig op tijd, met landgenoot-vriend Vampeta. Puffend en a la Romario stee vast achteraan lopend, voltooi de hij de ochtendtraining. On geïnspireerd, wat lui en afwezig, speelde bij 's middags de eerste KERKRADE GPD Roda JC presenteert vrijdag in het Amsterdams World Trade Center Daewoo als nieuwe hoofdsponsor. De Zuidkoreaan- se mulinational (scheepsbouw, elektronica en autoindustrie) wil met zijn auto's een plaats op de Europese markt veroveren. De shirt-sponsoring van Roda JC, dat van 1 tot en met 10 juni deelneemt aan een voetbaltoer nooi in Zuid-Korea, moet bij helft van de trainingspartij mee. Maar na rust briljante soli, glim pen van verhevenheid, onbe schrijflijke acties. Advocaat werd er later, aan de koffie in het allang lege club huis, ook bijkans lyrisch van. „Zag je die bal op Zenden, die wereldgoal? En die combinatie met Ni lis en Linskens? En dan die acties. Het belangrijkste bij PSV wordt ervoor te zorgen dat ze iets voor, elkaar over hebben, dat ze elkaar respecteren in hun kwaliteit. Dan moet je dus zien dat Ronaldo aanvallend een ex tra kwaliteit heeft en dat dus een ander defensief iets voor hem moet doen." Tot plezier van Advocaat is Ronaldo dus topfit uit1 zijn va derland teruggekomen. „Hij heeft er ook een week getraind met de Braziliaanse ploeg en een wedstrijd gespeeld. Maar het zag er goed uit, hij is zelfs afgevallen. Of dat nodig was? Nou, hij was toch iets te stevig geworden." Advocaat heeft weer de hele dag genoten. Hij weet ook pre cies wat hij wil met PSV. „Het dragen aan de naamsbekend heid van het nieuwe automerk. Roda JC-voorzitter Theo Picke wilde bevestigen noch ontken nen, toen hij gisteren gecon fronteerd werd met de naam van de Aziatische industriegi gant. „Vrijdag treden we naar buiten. Ik ben niet van plan me in een soort welles-nietes situa tie te begeven. Daarom geef ik geen commentaar op die naam. Wel kan ik met de hand op het hart verzekeren dat de trip van systeem staat vast, 4-4-2. Het liefst speel ik zo offensief moge lijk. Daarom speelde Pahlplatz in deze partij op rechts. Maar je kunt ook een verdedigend ac- cerit zetten, met Van der Doelen of Linskens op die plaats." Niet alleen de speelwijze heeft hij al in het hoofd, ook de spelers die het moeten uitvoe ren. De elf van Advocaat; Water reus: Prommayon, Dirckx, Valckx, Van Mol; Pahlplatz (Van der Doelen), Linskens, Numan, Zenden: Ronaldo, Nilis. Nog ge blesseerd zijn Wouters en Vink. Advocaat: „Wouters is normaal de centrale man. Over één twee maanden weten we of het weer helemaal goed komt met Jan. Zelf heeft hij er gelukkig al le vertrouwen in." Advocaat ook. Advocaat heeft momenteel vertrouwen in alles en iedereen bij PSV. In de fan tastische Zenden, maar ook in Hoekstra die er vólgens Advo caat weer aan komt. In Water reus, die nog niet het kleinste foutje heeft gemaakt sinds hij Menzo uit de goal verdrong. In de jonge Dirckx, die het van De Mos even mocht proberen maar weer snel op de tribune werd gezet. „Pas op hé", waarschuwt Advocaat, „die jongen is negen tien. Toen ik negentien was, speelde ik nog in het tweede." Roda naar Zuid-Korea niets te maken heeft met eventuele sponsoractiviteiten." Daewoo introduceerde zijn auto's al in Engeland, omdat daar de Aziatische versies, met het stuur aan de rechterkant, geleverd konden worden. Zeker is ook dat de multinational (in 1993 een jaaromzet van bijna 31 miljard dollar) in februari op de Duitse markt verschijnt met de Daewoo Nexia (geschoeid op de Opel Kadett leest). Naast de Hij heeft in elk geval een dui delijke missie: derde worden. Voor minder kan hij het niet doen, als PSV tenminste weer Europa Cup wil spelen. Vrijdag wacht Ajax-bedwinger NAC in Breda (manager Vreijsen: 'Het veld is goed, we verwachten te spelen'), daarna volgen Ajax en Roda JC. Advocaat had zich een eenvoudiger start kunnen wen sen. Gelukkig voor hem is Ro- Nexia wordt het geheel eigen ontwerp Espero geïntroduceerd. Wanneer het merk op de Ne derlandse markt verschijnt, wordt waarschijnlijk ook vrijdag in Amsterdam bekend gemaakt. Inmiddels heeft het bedrijf een advertentiecampagne gehou den in de vakbladen. Daewoo plaatste in die advertenties een oproep voor autodealers. naldo lekker in vorm. 'Grijnzend had de Braziliaan 's morgens iedereen goeiedag ge zegd, grijnzend zei hij 's mid dags iedereen weer goeiedag. Menige ploeggenoot wat ver rast, om niet te zeggen verbijs terd achterlatend. Stan Valckx was duidelijk geïmponeerd. Met een blik alsof hij een wereld wonder had gezien: „Je hebt het gezien. Topfit. Ik weet niet of hij doha»anp Paul Haarhuis en Jacco Eltingh hebben tijdens het tennistoer nooi in Doha (Qatar) niets aan hun beschermde status gehad. In tegenstelling tot de onge plaatste Rijnsburger Jan Sieme- rink sneuvelden zij gisteren in de eerste ronde van het toer- Dat was vooral voor Haarhuis een flinke tegenvaller. De fina list van vorig jaar levert door de nederlaag in drie sets tegen de Marokkaan Karim Alami veel ATP-punten in. Zijn klassering als nummer 37 op de wereld ranglijst moet de Brabander prijsgeven. Haarhuis, die vorig jaar in de eindstrijd van de Zweed Stefan Edberg verloor, was in Doha als nummer zeven geplaatst. De status had weinig effect op zijn onbekende Marokkaanse tegen stander Karim Alami. De eerste set was nog wel voor de Neder- het programma heeft gedaan; misschien heeft-ie wel niets ge daan. Misschien heeft hij alleen maar gerust, dat is ook weieens goed. Hij is tenslotte pas acht tien. Je hebt Van Gaal gehoord, die vond dat zijn spelers rust nodig hadden, omdat ze al zo veel hadden gespeeld. Wat dacht je dan van Ronaldo?" Ronaldo zelf maakte gisteren overuren. Tussen de trainingen lander met 7-5, daarna bezegel de Alami met 6-3 en 7-5 het vroegtijdige afscheid van zijn hoger ingeschatte opponent. Ook Jacco Eltingh verdween snel uit het met 1,1 miljoen gul den gedoteerde evenement. De Spanjaard Javier Sanchez ver loor de eerste set met 6-3 aan de Heerdenaar, maar won ver volgens met 6-2 en 6-3 van de nummer vier van de plaatsings lijst. Jan Siemerink zorgde voor positief nieuws. In het dubbel spel bereikte hij met de Rus An drei Olhovsky de tweede ronde, om vervolgens zijn dubbelspel- partner in het enkelspel op een nederlaag te trakteren. Met 6-1" en 6-2 ging Siemerink over naar de tweede ronde. Daarin komt hij uit tegen de als achtste ge plaatste Fransman Guy Forget, die de Amerikaan Patrick McEnroe versloeg met 7-5 6-2. Michael Stich, in Doha als tweede ingeschaald, won voor door ook nog met bakvisseri op de foto, de ehè 'na de andere. Schoolvakantie, vandaar. Was hij niet geblesseerd, werd hem 's morgens na de conditietrai ning gevraagd. „Alles goed", zei hij, wijzend op een omzwach telde enkel. Tijdens de partij in de middaguren liet hij het zien. Alles zéér goed. het eerst sinds zijn overwinning op Jim Courier in oktober weer een partij. Na zijn snelle aftocht in Parijs en Antwerpen ging het gisteren beter. De Fransman Olivier Delaitre moest met 6-3 en 7-5 buigen voor de Duitser. Ook Stefan Edberg, winnaar van 1994, veroverde een plaats on der de laatste zestien door Ro nald Agenor uit Haïti in twee sets te kloppen (6-2 7-6). In Adelaide startte Richard Krajicek het jaar goed. In de eerste ronde won hij van de Fransman Fabrice Santoro. De nummer vier van de plaatsings lijst deed dat met twee keer 6-3. Zijn volgende opponent is de Australiër Richard Frombérg, die de Amerikaan Jonathap Stark eenvoudig met 6-4 en 6-2 aan de kant zette. In Jakarta verliet Petra Kam- stra het toernooi in de eerste ronde. De Japanse Nana Miyagi, als zevende gerangschikt, was met 7-6 (7-5) en 6-3 te sterk. Westerhof in PSV-tijd vies van smeergeld groningen «gpd Trainer Hans Westerhofvan FG Groningen zegt, dat hij in zijn PSV-periode een aantal kenjn aanbiedingen heeft gehad van spelers en/of hun zaakwaarne mers om spelers tegen betaling wél of niet op te stellen. Hij, is daar echter nooit op ingegaan. „Ik stelde om te beginnen al niet de vraag om hoe veel geld het dan zou gaan, want dan doe je al mee aan die praktijken. Van sommige spelers kon ik het me nog voorstellen ook. Het ge beurt volgens mij heel vaak in het betaalde voetbal. Zelfs bij FC Groningen is het wel eens voorgevallen dat je een percen tage kon meepikken. Er zijn meer louche makelaars dan be trouwbare", aldus Westerhof. Westerhof noemt geen na men. Hij wil achteraf immers geen boekje open doen over zijn PSV-iijd, ook niet over deze kwestie. Dat hij nu wel voor- zichtig reageert is een gevolg van een aantal uitlatingen van enige ex-PSV'ers in interviews. Spelers als Kieft, Van Aerle en Romario zeiden daarin minder vleiende clipgen. over Westpjhof. „Ik heb tot nu toe alleen maar de neiging gehad iets te zeggen, maar dat was gelukkig alleen maar een neiging. Ik kan over de periode bij PSV een boek schrijven en soms moet ik me beheersen het niet te doen. Maar het hoofdstuk PSV is afge sloten en ik ben niet van plan met sensationele verhalen'over die club naar buiten te komen. Steekpenningen gaan buitèn de clubleiding om, daar heeft de club in feite niets mee te ma ken", aldus Westerhof. Erwin Koeman, ook ex-PSV en nu evenals Westerhof bij PC Groningen, zegt niets te hebben gemerkt van omkooppraktijken. „Maar tegenwoordig is alles mogelijk, dus ik sta er niet van te kijken", aldus Koeman. In dezelfde bewoordingen laat PSV-manager Frank Arne- sen zich uit. „Ik heb zelf nooit iets gezien of gehoord over dit soort zaken," zegt de Deen, die in de periode Westerhof bij PSV actief was als elftalleider. „Na tuurlijk weel ik wel dat in het verleden een en ander is ge beurd in het internationale voetbal waar'het omkoping be treft. Maar bij de vier grote clubs waar ik heb gevoetbald ben ik er nooit mee geconfron teerd." Van der Kooy doorstaat loodzware rit oüarzazate De Finse autocoureur Ari Vata- nen heeft na zijn winst in de derde etappe van de rally Gra nada 1 Dakar de leiding overge nomen in het algemeen klasse ment. De Citroën-rijder legde de klassementsproef van 405 ki lometer van hel Marrokaanse Er Rachidia naar Ouarzazate af in 4.17.46. De viervoudige winnaar van de rally verwees zijn Franse teamcollega I^artigue naar de tweede plaats. Zijn voorsprong bedraagt zeven minuten en zes seconden. De Fin Salonen zakte door technische problemen naar de derde positie. Vatanen, die gisteren vertrok als de num mer vijf van het algemeen klas sement, liet de rally de afgelo pen twee jaar aan zich voorbij gaan. Bij de motoren beëindigde Jaap van der Kooy een loodzwa re etappe van 576 kilometer als 69ste. Door dit resultaat klom de Leidenaar naar de 76ste plaats in het algemeen klasse ment. Hij heeft meer dan 14 uur achterstand op de Oostenrijkse ledier en ex-wereldkampioen motocross Heinz Kinigadner, die de derde etappe won. ZEIST» ANP Nederland kan komend seizoen slechts twee clubs inschrijven voor de strijd om de UEFA Cup. In het klassement over de Europese club prestaties van de laatste vijf seizoenen behoort Nederland niet tot de eerste negen landen. De afgelopen jaren was Nederland steeds met drie clubs in het derde Europese bekertoernooi vertegenwoordigd. Door de slechte prestaties - dit seizoen werden bij voorbeeld PSV, Vitesse en FC Twente direct in de eerste ronde uitgescha keld - ging voor de jaargang 1995/96 één plaats verloren. De KNVB mag voor de intertoto-competitie, die in de zomer wordt afgewerkt, maximaal twee clubs inschrijven. Het is de bedoeling dat uit dat evenement nog eens vier clubs zich kun nen kwalificeren voor de voorronde van de UEFA Cup. Voor de organisatie van het wereldkampioen schap voetbal in 2002 hebben zich bij de FIFA drie kandidaten gemeld: Japan, Zuid-Korea en Mexico. De. kandidatuur moest voor 31 december 1994 bij de wereldvoetbalbond kenbaar zijn ge maakt. De keuze gaat dus tussen deze drie aan gemelde landen. De FIFA neemt in juni 1996 een besluit over de kandidatuur. Mexico organiseerde het wereldkampioen schap eerder in 1970 en 1986. Als de Mexicaan se voetbalbond wordt uitgekozen is het voor het eerst dat een land het toernooi drie keer organi seert. Aangenomen wordt dat de FIFA graag met het voetbaltoernooi naar Azië trekt, om daar de groeiende belangstelling voor voetbal te belonen en te stimuleren. Vladimir Onistsjenko is aangesteld tot trainer- /coach van Dinamo Kiev. Hij volgt Josef Szabo op, die na de nederlaag van 1-4 tegen Bayern München voor de strijd om de Champions Tro phy heftige kritiek te verduren kreeg. Onistsien- ko trainde de afgelopen seizoenen de B-ploeg van Dinamo Kiev. Groningen Er gaat niets boven Groningen, zeggen ze in het hoge noorden, maar of dat voor Regilio Tuur ook geldt is nog maar de vraag. Met Tony Pep (I) komt op 23 februari een niet té onderschatten tegenstander naar de Martinihal, die bovendien - zeker in de ogen van de wereld kampioen zelf - de vergelijking met de Martinitoren glansrijk kan doorstaan. Pep meet 1.85 meter en torent daarmee een centimeter of veertien boven Tuur uit. Op de vraag, gistermiddag op de perspresentatie, of Stan Hoffman ermee akkoord ging dat de kampioen en zijn uitdager 'face to face' op de foto gingen, zei de manager, adrem als altijd: „Natuurlijk kan dat, we zullen 'm optillen voor je." foto anp Haarhuis en Eltingh ondanks plaatsing uitgeschakeld in Doha

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 21