Leidsch Dagblad AOW'ers verdacht van steunfraude Witte Huis siddert voor de 'Amerikaanse Zjirinovski' Moskovieten tegen actie in Tsjetsjenië Hema-bakkerijen met sluiting bedreigd PvdA opent aanval op hypotheekaftrek Dirk van den Broek mag Air Miles niet noemen Vredevoogd beste manvoor Leidse universiteit GO NIEI ED UWS WOENSDAG 4 JANUAR11995 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 40663 LOSSE NUMMERS ƒ1,65 Duitse neo-nazi's 2 Israëlische journalist in filtreerde in Duitse neo-nazibeweging. „De Duitse mentaliteit is het gevaarlijkst." Schizofreen 3 Ik handelde in op drachtvan Beatrix, verklaarde een 33-jarige schizofrene moordenaar gisteren voor het hof. Kostendekkend A De eigen activitei- I Z ten van de behou dende Stichting Getuigenis van Gods Liefde moeten kostendekkend worden. Ook kinderbijslag onder de loep De Sociale Verzekeringsbank verdenkt een groot aantal ouderen met een AOW-uitkering van fraude. Het gaat om mensen die hebben opgegeven dat zij alleenstaanden zijn, maar van wie de SVb vermoedt dat zij samenwonen. In dat geval behoren zij een lagere AOW-uitkering te krij gen. amsterdam gpd In zijn nieuwjaarstoespraak j kondigde de president-direc teur van de bank, mr. P.A. Schaafsma, vandaag een groot scheepse controle aan. Die zal zich dit jaar concentreren op 17.000 adressen, waar de SVb i fraude vermoedt. Alleenstaan den die 65 jaar of ouder zijn ontvangen een AOW-uitkering die 70 procent bedraagt van het bedrag dat geldt voor twee ge- I trouwde of anderszins samen- I wonende65-plussers. De SVb vermoedt dat op de 17.000 adressen die zij (in eerste instantie) op het oog heeft, be jaarden samenwonen die nu ie der een alleenstaanden-uitke ring krijgen. In plaats van de 100-procents uitkering voor ge huwden/samenwonenden, ont vangen zij zodoende een uitke ring van 140 procent (twee maal 70 procent). De Sociale Verzekeringsbank kan bij haar controle van de uit keringen gebruik maken van de mogelijkheden die de Gemeen telijke Basisadministratie (GBA) haar sinds vorig jaar biedt. Alle gemeenten zijn daarop inmid dels aangesloten. Zo zijn toe komstige AOW-gerechtigden al een jaar tevoren via de GBA bij de verzekeringsbank bekend. In de eerste helft van het pas begonnen jaar gaat de SVb ook een controle uitvoeren op de kinderbijslagadministratie. Daaruit zal ook moeten blijken of er adressen zijn, waarop de verdenking kan komen te rus ten dat ten onrechte of te veel kinderbijslag wordt geïncas seerd. De bank zal niet schro men om daar dan ook maatre gelen (inhouding en eventueel terugvordering) te nemen. Ge boorten die in de GBA worden opgenomen, worden straks au tomatisch aan de Sociale Verze keringsbankdoorgegeven. moskou Honderden mensen hebben gisteren in Moskou geprotes teerd tegen het Russische militaire optreden in Tsjetsjenië. Tot de beto ging was opgeroepen door de mensenrechtenorganisatie Mémorial. In het begin van de middag arriveerde een groep moeders van soldaten die van de politie het Rode Plein niet op mocht. Onder de demonstran- lVellicht werkonderbreking in Leiden ten was de voorzitter van de defensiecommissie van het Russische par lement, Sergej Joesjenkov. Hij hekelde in een toespraak 'het zwijgen van de Russische leiders'. Pagina 5: Russische leger redeloos, reddeloos en radeloos. foto reuter tom szlukovenyi den haag gpd leiden judy nihof washington hans de bruun correspondent I Hij is derde in lijn voor de Ame rikaanse 'troon'. Mócht Bill Clinton èn Al Gore onverhoopt iets overkomen, dan wordt Newt Gingrich de nieuwe presi dent van de Verenigde Staten. En hij is niet eens Democraat. Maar vanaf vandaag is hij de nieuwe voorzitter van het Huis van Afgevaardigden en dat is in de Amerikaanse politiek een bij- j zondere functie. Mr. Speaker Newt Gingrich is buiten de VS nagenoeg onbe kend, maar dat zal de komende J tijd drastisch veranderen. Hij j wordt geschetst als de meest in- vloedrijke politicus in Washing- ton. Als er iemand is waarmee j Clinton het in de rest van zijn ambtstermijn te stellen zal krij gen, dan is het de 51-jarige ex- geschiedenisleraar uit Georgia, het nieuwe boegbeeld van de Republikeinen. Na de verkiezingen van 8 no vember hebben de Republikei nen het voor het eerst in veertig jaar in zowel de Senaat als het Huis van Afgevaardigden voor. het zeggen gekregen. Maar ter- wijl in de Senaat de gematigde Robert Dole de touwtjes in han den krijgt, zal het Huis werken onder de straffe leiding van Gingrich, die duidelijk heeft ge maakt Clinton op geen enkele manier te zullen sparen. Newt Gingrich. FOTO AFP Het Witte Huis siddert en beeft. Gingrich heeft de Ameri kanen een politieke revolutie beloofd. In de eerste honderd dagen van het Republikeinse bewind wil hij het Congres een reeks voorstellen laten aanne men, waar de Democraten al lerminst blij mee zijn. Amerika hangt aan zijn lip pen. De kranten schrijven ko lommen vol over het Republi keinse fenomeen. The Washing ton Post lichtte zijn doopceel in maar liefst acht pagina's, alsof het om een nieuwe president gaat. Velen zien het ook zo: niet Clinton, maar Gingrich is nu de machtigste man van Washing ton. Gingrich zal de politieke agenda van de komende twee jaar bepalen. Gingrich heeft een stijl die de een verafschuwt en waar de an der van smult. Aan bijnamen geen gebrek: de 'pitbull' van het Congres, een 'stokebrand', 'een politieke bommengooier'. Een krant noemde hem zelfs 'de Amerikaanse Zjirinovski', naar de omstreden extreem-rechtse Rus. Sommigen noemen hem net zo'n gevaarlijke radicaal. Newsweek omschreef hem als 'autoritair'. Vaststaat dat Gingrich nie mand koud laat. Het is een recht-voor-zijn-raap politicus, die na de verkiezingen van no vember uitriep dat hij geen compromissen met Clinton wil sluiten en dat de verzorgings staat op de schroothoop moet. Hij noemde Democraten eens 'de vijanden van de normale Amerikanen' en pleitte ervoor kinderen van bijstandsmoeders af te nemen en in weeshuizen te zetten. Het leverde hem, vlak voor Kerst, de bijnaam Scrooge op. Pagina 5: Gingrich gooit Clin tons verzorgingsstaat op de schroothoop. Republikeinen hebben haast met 'revolutie'. Een groot aantal Hema-bakke rijen wordt met opheffing be dreigd. Koninklijke Bijenkorf Beheer (KBB), eigenaar van de Hema, wil zestien van de 29 bakkerijen sluiten. In totaal zouden daarbij 140 arbeids plaatsen verloren gaan. De werknemers van de HEMA-bak- kerij aan de Admiraal Banckert- weg in Leiden overwegen vanaf maandag het werk enige uren per dag neer te leggen. Volgens FNV-actiecoördina- tor H. Wijker is aan KBB een ul timatum gesteld tot maandag ochtend zeven uur. Pas als KBB accepteert dat geen enkele ar beidsplaats verloren gaat en er compensatie komt voor het werken op zaterdag, willen de bakkers blijven werken. De FNV heeft daarbij wel voorgesteld om de werktijd te Verlengen. Nu wordt op doordeweekse dagen gewerkt van zeven uur 's och tends tot vijf 's middags. De werknemers zouden bereid zijn om voortaan een uur eerder te beginnen. Het is volgens Wijker nog vol slagen onduidelijk welke bakke rijen dicht moeten. KBB wil bakkerijen overhouden met een minimale omvang van achthon derd vierkante meter. De Leidse vestiging, waar ongeveer 25 mensen werken, heeft die om vang, maar dat betekent vol gens de actiecoördinator niet dat het gevaar van sluiting is afr gewend. Winst bij VNU 40 procent hoger haarlem «anp schriften en dagbladen) lieten betere resultaten zien. Topman Brentjes noemde dit 'zeer be vredigend'. De belangrijkste re denen voor de sterke winstgroei waren afkomstig uit efficiency verbeteringen, overgenornen ondernemingen en markther- stel in enkele sectoren. Al tijdens de presentatie van de halfjaarcijfers in augustus vorig jaar was VNU optimistisch gestemd. Toen liet het concern al een winstgroei van 32 pro cent zien. Het mediaconcern VNU, aan deelhouder van RTL4, heeft een zeer goed jaar achter de rug. In 1994 is de nettowinst met onge veer 40 procent gestegen, aldus bestuursvoorzitter J.L. Brentjes tijdens zijn nieuwjaarsrede. Daardoor boekt VNU een netto winst van ongeveer 203 miljoen gulden. Het is voor het eerst dat VNU de grens van 200 miljoen gulden winst doorbreekt. Alle sectoren van VNU (tijd- De PvdA wil de belastingaftrek voor huiseigenaren met een hy potheek beperken. PvdA- woordvoerder Duivesteijn noemt dit „een kwestie van rechtvaardigheid en gelijke be handeling" daar het kabinet tweehonderd miljoen gulden bezuinigt op de huursubsidie. „Het is onaanvaardbaar alleen te bezuinigen op de huurders. Dan moet je ook kijken naar de lasten voor de kopers", aldus Duivesteijn. Coalitiegenoten WD en D66 zijn mordicus tegen iedere kor ting op de aftrek van de hypo theekrente. „Als je nu echt rot zooi in de coalitie wilt, moet je het zo doen", verzekert D66- woordvoerster Versnel. Verbugt (WD) stelt dat haar partij niet wenst te tornen aan de aftrek baarheid van de hypotheekren te. Ook premier Kok en minister Zalm (financiën) lieten de Ka mer onlangs nog weten de hy potheekaftrek ongemoeid te la ten. Duivesteijn, die beklemtoont namens de PvdA-fractie in de Tweede Kamer te spreken, voelt zich niet gebonden aan de be loften van Kok en Zalm. Hij wijst erop dat afgelopen vier jaar enorme bedragen bezui nigd zijn op de volkshuisvesting en de huursubsidie. Het paarse kabinet doet daar nog een schepje bovenop. Volgens Dui vesteijn zijn vooral huurders de dupe. „De huurder is nu gemiddeld 19 procent van zijn inkomen kwijt aan woonlasten. Voor de koper van een woning bedraagt dit 13 procent", aldus de PvdA'er. Directeur Kempen van de Nationale Woningraad re kende deze week voor dat een koper de overheid zeven keer meer kost dan een huurder.. Duivesteijn acht dit onaccepta bel en dringt aan op „een gelijk waardige behandeling van huurders en kopers". Daartoe zou de hypotheekaf trek met 200 miljoen beperkt moeten worden. Duivesteijn vindt het ook prima als het ka binet afziet van de korting op de huursubsidie, danwel de bezui niging halveert en de resterende honderd miljoen weghaalt bij de hypotheekaftrek. Supermarktconcern verliest kort geding Fran^aises en Uslanders leven het langst parijs afp/dpa Franse vrouwen hebben met een gemiddelde levensduur van 81,4 jaar de hoogste le-1 vensverwachting van alle vrou- wen in Europa. Bij de mannen j; scoren IJslanders het hoogst: jj 76,7 jaar. Dit blijkt uit een on-1 derzoek over 1992 van het Franse nationale instituut voor statistiek en economische stu- dies (Insee). Na de Fra^aises hebben Zwitserse vrouwen de hoogste levensverwachting: 81,3 jaar. Nederlandse vrouwen, die ge- middeld 80,3 jaar leven, moe-1 ten verder alleen hun Zweedse I en IJslandse seksegenotes laten I vóórgaan. Een Deense vrouw j; heeft de laagste levensver- Ij wachting: 78 jaar. Bij de mannen staan de Zwe- den met een gemiddelde le- i; vensverwachting van 75,4 jaar op de tweede plaats. De Neder- f landse man leeft gemiddeld ij 74,3 jaar en staat daarmee vijf-1 de. De Portugees heeft de laag-1 ste levensverwachting: 70,7 (aar. leiden paul van der koou De Leidse universiteit heeft on derwijsminister J. Ritzen ge vraagd om L.E.H. Vredevoogd (56) te benoemen tot voorzitter van het College van Bestuur. Vredevoogd bekleedt die post nu tijdelijk, sinds de vorige voorzitter mr. C. Oomen moest aftreden na een schandaal met een aanbouw van een laborato rium. Na zijn komst in juli vorig jaar heeft Vredevoogd steeds gezegd dat hij 1 april 1995 terug wil naar Maastricht, waar hij de Rijksuniversiteit Limburg leidt. Uit de brief aan de minister blijkt nu echter dat alle geledin gen van de universiteit een dringend beroep op hem heb ben gedaan om definitief in Lei den te blijven. Dat betekent dat zowel de Dekanen, de tijdelijk ingestelde Raad van Toezicht en de Universiteitsraad als de an dere leden van het College van Bestuur Vredevoogd voor een periode van vier jaar willen heb ben. „De beste man op deze plaats", zou hij worden ge noemd. Volgens de wet kan de minis- Bestuursvoorzitter Vredevoogi ter afwijken van de voordracht van de universiteit. „Nu de voordracht echter zo breed ge dragen wordt en er geen tweede kandidaat is genoemd, moet de minister wel met heel zware te genargumenten komen om Vre devoogd niet te benoemen", zegt een woordvoerder van het ministerie van onderwijs, we tenschappen en cultuur. Ondui- FOTO LOEK ZUYDERDUIN delijk is nog wanneer de minis ter toekomt aan de benoeming, die een handtekening nodig heeft van de konfngin. Als Rit zen volgende week van vakantie terugkeert, buigt-hij zich waar schijnlijk eerst over de omstre den bezuinigingen op het hoger onderwijs. De toenmalige staatssecreta ris van onderwijs, J. Cohen, haalde Vredevoogd vorig jaar naar Leiden om orde op zaken te stellen na een slepende pro cedure tegen Oomen. In de cember verscheen een beleids nota waarin Vredevoogd een nieuwe koers uitzette voor 's lands oudste universiteit. Het moest kwaliteit in plaats van kwantiteit worden. De nota werd goed ontvangen en als Vredevoogd inderdaad in Lei den mag blijven, kan hij mede bepalen of en welke afstudeer richtingen en onderzoeksdisci- plines dienen te worden ge schrapt. Ook kan hij verder wer ken aan een strengere selectie van studenten. Voordat Vredevoogd in 1987 naar Maastricht ging, was hij plaatsvervangend directeur-ge neraal 'Hoger onderwijs en we tenschappelijk onderzoek' bij het ministerie van onderwijs en wetenschappen. Vredevoogd is econoom. Een reactie op de voordracht wil hij op dit mo ment niet geven. Uit het feit dat hij niet geprotesteerd heeft te gen de voordracht, leiden welingelichte bronnen af dat hij graag in Leiden wil blijven. haarlem arthur maandag Supermarktconcern Dirk van dèn Broek en het verwante D- Reizen mogen de woorden Air Miles niet meer in advertenties gebruiken. Air Miles is een ex clusief beschermd begrip, zo heeft de Haarlemse waarne mend rechtbankpresident mr. J.J. Matthijsse gistermiddag in kort geding bepaald. „Niks spaarzegels of waarde bonnen. Direkt de laagste prijs bij de kassa dat loont!", liet Dirk van den Broek krantelezers in november vorig jaar via een advertentie weten. „Waarom eerst 2,5 jaar Air Miles sparen en ook nog 538 gulden op uw boodschapppen teveel betalen?", vroeg de Hoofddorpse ondernemer zich verder af. Het was tegen het zere been van Air Miles International Hol ding en Loyalty Management Netherlands BV, de drijvende krachten achter het vorig jaar geïntroduceerde elektronische spaarsysteem waarmee bij aan kopen in bepaalde winkels on der meer reiskilometers kunnen worden verdiend. De woorden Air Miles zijn wettelijk in het kader van het merkenrecht gedeponeerd. Dirk van den Broek maakt daarop in breuk door Air Miles in nega tieve zin in advertenties te noemen, stelden de organisato ren van het nieuwe systeem op 20 december in kort geding. Rechter Matthijsse, zo bleek gis teren, is het daar mee eens. Dat Air Miles zo kort na de in troductie al als een algemene omschrijving voor een elektro nisch spaarsysteem moet wor den gekenmerkt, wil er bij de waarnemend president niet in. En dat in kranten veelvuldig over Air Miles is geschreven, baat Dirk van den Broek ook niet. Media hebben immers een voorlichtende taak, terwijl Dirk van den Broek de woorden Air Miles in het kader van een con currentiestrijd gebruikt. Mr. Matthijsse zegt verder dat er voor de Hoofddorpse onderne ming geen enkele noodzaak be staat Air Miles in de adverten ties te noemen. Als Dirk van den Broek en D- reizen voortaan toch nog de ge wraakte woorden in een adver tentie gebruiken, riskeren ze een dwangsom van honderd duizend gulden per overtreding. In een reactie zegt directeur Henk van den Broek dat „een monsterverbond van Albert Heijn en Shell er in is geslaagd ons de mond te snoeren". Van den Broek wil het woord Air Miles overigens niet in de mond nemen. „Ik moet daarmee wat voorzichtig zijn. Vandaar dat ik liever over een prijsopdrijvend spaarsysteem spreek." De Hoofddorpse onderneming be raadt zich nog over het instellen van hoger beroep. HET WOORD IS AAN Eddy van Vliet Het storendste geluid in onze sa menleving is een man die hardop lacht. VANDAAG Binnenland - Buitenland Cultuur Feiten en meningen - Gesprek van de dag - Info Religie Sport VANDAAG OOK LEVEN EN WONEN PAGINA 19 HET WEER Verwachting tot morgen Vorsten wind Perioden met zon. Het wordt van nacht koud. Minimumtemperatuur van min 2 in het westen tot min 9 in het oosten van het land. Ook morgen overdag blijft het vriezen. Middagtemperatuur rond min 2 graden. Wind uit zuid tot zuidoost, matig of vrij krachtig, 4 tot 5. Aan de kust en op het IJsselmeer, krachtig, 6. SALE-HIT (J encikov a) INTERNATIONAL Kwaliteit, design, voordelig EIDEN-C: Haarlemmerslraal 52o AMSTER- AM-C: Molstccg 12, hook Spulslraal. MSTERDAM: Geldorlandpleln 46 ARNHEM Bakkerstraat 6. EINDHOVEN-C: Rochtostraal :N HAAG Donnowog 4. GRONINGEN; straat 27. ROTTERDAM: Lynbaan 31-33. JHT: Glldenkwartlor 173, (Hoog Catharl|ne). VLAARDINGEN-C: Korte Hoogstr - INFORMATIE tolotoon: 06 - 699 BB 50 Lddsch DapWad UiTiiil niii hi|iiii|ii<iitiir NIEUWE ABONNEES ONTVANGEN DE KRANT DE EERSTE 2 WEKEN GRATIS. Ja, dat is goed nieuws Dus neem ik nu een abonnement. Tel: I.v.m. controle bezorging) Na tie eerste 2 weken betaal ik mijn abonnement; Per maand automatisch via acceptgiro 31,05) automatisch 30,05) Per kwartaal via acceptgiro 87,70) automatisch 86,70) Nr. bank/giro:L I Abonncc-ter vice,*Ant woord nu mmcr 10050, V 2300 VD Lelden dtb Of bel 071-128030 j

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 1