Feiten en fabels over kanker in Nederland Vuurtje bouwen niet zo'n kunst Zuinige koelvriesapparatuur Trends Op de groei Gezondheid Slank worden na de feestdagen Angst en lol in de hersenen De wetgeving op het gebied van energieverbruik wordt elk jaar strenger. Miele brengt, vooruit lopend op te verwachten wette lijke maatregelen, een serie in tegreerbare koel vrieskasten met superisolatie. Dit kan een energiebesparing van 50 pro cent opleveren. Uiteraard zijn voor die isolatie CFK-vrije grondstoffen. De apparaten, die per etmaal 1,8 kWh verbruiken, zijn voor zien van een extra dikke isola tielaag. In het koelgedeelte meet die 70 mm en in het vriesge- deelte is hij 90 mm dik. Omdat de conventionele dikte ligt tus sen 25 en 30 mm. Ruimteverlies in de kast ontstaat niet want de buitenmaat is 70 cm geworden in plaats van de standaard 60 De apparaten zijn uitgerust met allerlei extra's, zoals in hoogte verstelbare deurvakken, elektro nische temperatuurregeling, koelzone met ontdooi-auto- maat en eenvoudig te reinigen glazen draagplateaus. Fabrikanten van keukenmeube len hebben inmiddels ook staande inbouwkasten van 70 cm breed ontwikkeld. Computerchips als sieraad Computer chips zijn net als diamanten: een klein foutje be tekent nog niet dat hun schittering afneemt. Het bedrijf Sili con Valley Ware in Californie heeft sinds kort een contract met de fabrikant Intel om van afgekeurde Pentium-chips oorbellen, reverspelden, armbanden en sleutelhangers te maken. Dianne Emerson, directeur van Silicon Valley Ware, spreekt van een succes, vooral omdat mensen op het eerste gezicht een computerchip niet herkennen en nieuwsgierig vragen wat het sieraad nu eigenlijk is. Om ze te beschermen krijgen de chips een laagje plastic, waardoor er meteen een schittering overheen komt. Emerson onderhandelt nu met Intel over de uitbreiding van de modelijn met een horloge of een kettingriem opgebouwd uit chips. Open haard gestookt op hout of gas Wie voor z'n kind liever een le- dikantje wil dat jaren meegaat dan een knus wiegje, ziet mis schien iets in het heel flexibele Lundia-kinderbedje. Zolang de baby nog niet kan zit ten wordt de bedbodem op een hogere stand ingelegd. Dat voorkomt bukken bij het opne men of in bed leggen van de kleine. En het kind lijkt niet ver loren te liggen in een zee van ruimte. Bovendien wordt bij dit bedje speciaal doek geleverd om door de spijlen te vlechten. Zo ligt de baby lekker knus en kan hij niet door tocht worden belaagd. Dit spijlendoek is sa men met een bijpassend dek bedovertrek en sloop te koop in vier kleuren ruitjes: roze, blauw, geel en groen. Zodra baby kan zitten gaat de bodem omlaag en als het kind kan staan nog iets lager. En om dat zo'n peuter graag verder wil kijken dan zijn efgen bed kan het doek weer tussen de spijlen Wie hout toch te veel gedoe vindt, kan een stookeenheiden op gas, in de vorm van blok ken of kolen aanschaffen. Zodra het gas ontsto ken is lijkt het of er een echt hout- dan wel ko lenvuur brandt. Om een gasvuur aan te steken moet men meestal tot in de haard reiken om een knop om te draaien, waardoor een elektri sche vonk wordt opgewekt die het uitstromen de gas ontsteekt. Het kolenvuur op gas van Ga- zco heeft een paar bijzondere snufjes. Om niet te hoeven bukken is er een elektrische bedie ning via een schakelaar op de muur mogelijk (zowel voor aan/uit als voor hoog/laag bran den). Nog conformtabeler is het aansteken via een infrarood afstandsbediening. Vanuit de stoel het vuur ontsteken en hoger of lager scha kelen. Van dit ledikantje heb je een heel tijd plezier. weggehaald worden. Er kunnen zwenkwielen (uiter aard met rem) of ronde bol- pootjes onder het ledikantje worden geschroefd. Het is in blank vuren leverbaar en kan dan naar wens worden afge werkt met blanke lak of in een van de vele sprankelende kleu ren worden gebeitst. Bij het bedje zijn andere meubeltjes voor de kinderkamer te koop. De meeste mensen zien er tegenop een blok- kenvuur in de open haard te ontsteken. Maar wie de truc kent draait er zijn hand niet voor om. De Engelsen zijn meesters in het stoken van zo'n vuurtje. Die hebben het dan ook over 'to build a fire' (een vuur bouwen). Leg achter op het vuurrooster of de stookste- nen een verfrommelde krant. Daarop een paar handjes flinterdun gehakte aanmaalToutjes. Steek de krant met een lucifer aan. Handig hiervoor zijn de lange, speciale openhaardluci fers. Aanmaakhoutjes fijn hakken vinden velen een vervelend klusje. Stook je regelmatig de open haard, hak dan meteen een flinke voor raad, zodatje een paar weken vooruit kunt. Gaat het vuur alleen op hoogtijdagen aan? Zorg er dan vooral voor na het branden de -indien aanwezige- klep in het kanaal te sluiten zodat er niet dagelijks kamerwarmte door de schoor steen verdwijnt. Wel voor het stoken weer openzet. Anders staat in een mum van tijd de kamer vol rook. Open haarden de laatste jaren steeds vaker uit gerust met een (afsluitbare) inzet, zodat men het vuur ook achter glas kan bekijken. Dat geeft minder stralingswarmte dan een open vlam menspel, maar we branden de haard toch ook meer voor de sfeer dan voor de warmte. Inzetvuren Het Jetmaster gasblokkenvuuï heeft een bedie ning op handhoogte, vlak bij de haard tegen de wand gemonteerd. Deze werkt op batterijen en functioneert dus ook bij een onverwachte stroomuitval. Voor dit soort gasvuren is, behalve een gasaan- voer, een afvoerkanaal nodig. Wie op een flat woont waar zoiets niet voorhanden of te ma ken is, zal genoegen moeten nemen met een elektrisch schijnvuur (ziet er altijd wel een beetje onecht uit en geeft geen warmte) of een paar namaakblokken met daaronder een ver warmingselement. Inzetvuren, zowel elektrisch als op gas, kunnen meestal zonder veel hak- en breekwerk in een bestaande open haard worden geplaatst en zijn bovendien in verschillende maten en uitvoerin gen te koop, zodat er voor elke haard een pas send vuur kan worden gevonden. Gasblokkenvuur van Jetmaster; ook dit v diening werkt op batterijen. r kan op afstand worden bediend. De afstandsbe- Gecombineerd Vooral de gecombineerde huid - gedeeltelijk vet, gedeeltelijk droog - zal baat hebben bij het gebruik van de Marbert-crème Time Effect. Wie de dertig jaar is gepasseerd weet dat de huid ouder wordt en veerkracht verliest. Deze nieuwe crème doet daar iets aan. De vrouw, die haar huid er direct gladder en vitaler wil laten uitzien en tevens de veerkracht van haar huid wil verbeteren, zal dadelijk resultaat boeken, zegt het cosmeticahuis. Een potje van 30 milliliter komt op 54, een pot van 50 ml op 85. Aztek Een kruidige, echte r geur is Aztek van Yves Rochel'. Een geur waarin dragon, la vendel, komijn, kruidnagel en Oosterse roos is terug te vin den. De verpakking is al even stoer als de geur. Van Aztek is er een eau de toilette (100 ml 39,95) en after shave (100 ml 29,95). De nieuwe koelkasten van Miele hebben een dikke isolatiejas, maar omdat ze 10 cm breder zijn dan de standaardkoelkast heb je geen ruim teverlies. FOTO GPD. SASKIA STOELINGA Kanker is besmettelijk, aan een druppel bloed kun je zo zien of iemand kanker heeft. Hardnek kige misverstanden die het Inte graal Kankercentrum Amster dam (IKA) nu eens heeft verza meld en samengevoegd in een informatief boekwerkje Feiten en Fabels geheten. De feiten zijn dat bijna vier van de tien mannen en ruim drie van de tien vrouwen kanker krijgen. Jaarlijks worden in Ne derland 52.000 personen voor de eerste keer met kanker ge confronteerd, 27.500 mannen en 24.500 vrouwen. Het aantal personen dat aan de aandoe ning overlijdt bedraagt 35.500. Het aantal nieuwe gevallen neemt elk jaar met duizend toe. In het totaal sterft dertig pro cent aan kanker. Voor hart- en vaatziekten wordt veertig pro cent aangehouden. Kanker is een verzamelnaam voor een aantal verschillende ziektes met verschillende oorza ken. We kennen op dit moment wel een aantal risicofactoren, maar niet dè oorzaak. In Neder land komen kanker van de long, borst, darm en prostaat het meest voor. Kanker van het oog, de dunne darm, de penis, de bijnier en de zwezerik, de eilei ders en de moederkoek komen ook in de meest andere lan den weinig tot zeer weinig Overigens is de vergelijking met andere landen voor weten schappers erg interessant. Borstkanker komt hier bijvoor beeld heel veel voor, terwijl in China en Japan maar weinig vrouwen met deze aandoening worden geconfronteerd. Lever kanker daarentegen scoort in Nederland weer veel en veel minder, terwijl in Azië en Afrika dat een groot probleem is. Fac toren in de voeding zouden ver antwoordelijk kunnen zijn. On danks veel onderzoek is nog niet geheel duidelijk om welke bestanddelen het zou gaan. Per soort kanker zijn nog veel meer feiten over de kans op kanker, risicofactoren, sympto men en klachtenbehandeling, aantallen nieuwe patiënten en het aantal sterfgevallen per jaar in het boekje opgenomen. Naast de feiten ook de veelge hoorde fabels in druk gezet, zoals: 'Aan de ernst van de bij werkingen van de chemothera pie kun je zien of het middel goed werkt'. Feiten Fabels is te bestellen door overmaking van twintig gulden op giro 5491818 van het Integraal Kankercentrum Am sterdam, postbus 9236,1006 AE Amserdam. Meer longkanker bij vrouwen Longkanker is de meest v komende kanker bij r Bijna een kwart van alle mannen die kanker krijgen, lijdt hieraan, terwijl slechts 5% van alle vrouwen die kan ker krijgen longkanker heeft. Jaarlijks overlijden er onge veer evenveel mannen aan de gevolgen van longkanker als dat er nieuwe patiënten zijn. Bij vrouwen ligt deze verhou ding iets gunstiger. Omdat het aantal rokers sinds de jaren zeventig onder mannen flink is gedaald, neemt in die groep longkan ker langzaam af. Het aantal vrouwen dat longkanker krijgt, vertoont daarentegen een sterke stijging. Reden: steeds meer vrouwen hebben de verleiding van het roken niet kunnen i Kalkoenen, reeën, konijnen, ganzen, runderen en vis vormen het hoofdbestanddeel van het menu tijdens de kerstdagen en nieuwjaarsviering. Kerstbroden, stollen, oliebollen, appelflappen en met suiker bepoederde sneeuwballen dienen ter opvulling van de hongerige feestmagen. Als 1995 eenmaal is ingezet is het voor velen weer tijd om het overtollige vet weg te krijgen. Een poosje wat minder eten en wat meer sport doet wonderen. Maar dat geldt niet voor iederen. Experimenten met ratten aan de Rijksuniversiteit in Groningen hebben aangetoond dat eenmaal aanwezige vetzucht niet is te bestrijden met even pas op de plaats maken wat het eten betreft of met sportieve activiteiten. Vetzucht - een over matige ophoping van vet in het lichaam - blijft of neemt zelfs toe. Mensen met dit verschijnsel kun nen alleen van hun overtollige kilo's afkomen als zij zich een beperkt dieet opleggen en dat ook zonder te zondigen volhouden. Sporten helpt niet veel om vetzucht te bestrijden, beweert dr. A. Steffens, onderzoeker bij de vak groep Dierfysiologie van de Groningse universi taire instelling. „Vetzuchtigen kunnen hun over gewicht alleen bestrijden door consequent gedu rende langere tijd minder voedsel te gebruiken dan ze lusten. Ze moeten dat ook na het bereiken van het streefgewicht enige tijd volhouden, om dat anders de regelmechanismen van het li chaam ertoe neigen het gewicht weer snel naar het oude niveau te brengen." Negatieve gevoelens als angst en boosheid worden in onze hersenen anders verwerkt dan positieve gevoelens zoals bij voorbeeld blij zijn. Dat blijkt uit ëen psychologisch onder zoek van een vrouw bij wie door een zeldzame aandoening alleen een heel bepaald hersenge- biedje - de amandelkern of amygdala - ernstig was aangetast. Dit gebiedje vormt een belang rijk schakelstation tussen de ('hogere') hersen schors en hersencentra die controle uitoefe nen op onze gevoelens. Door onderzoekers van de Universiteit van Io wa in de Verenigde Staten werd aan de vrouw foto's ep filmbeelden van mensen getoond met een heel scala aan gezichtsuitdrukkingen. Volgens onderzoeksleider dr. Antonio Dama- sio scoorde de vrouw negatief in wat hij de 'Doris Day test' noemt: het laten zien een filmfragment waarin Doris Day aan het gillen is. Volgens Damasio kon de vrouw gezichtsuit drukkingen op beelden waarop angst af te le zen viel, niet thuisbrengen. Daarnaast had ze ook moeite meerdere 'nega tieve' gevoelens tegelijk, als een combinatie van boosheid en verrast worden, uit elkaar te halen. Met het herkennen van 'positieve' ge voelens als geluk - maar ook van vertrouwde gezichten - had ze echter geen problemen. Volgens Damasio wijzen deze resultaten erop dat de amygdala een centrale rol vervult in de verwerking van signalen van angst tot (licha melijke) reacties daarop, en dat de verwerking van 'positieve' gevoelens via een andere her- senweg plaatsvindt. Maar welke die laatste is, weet nog niemand. Omdat men nog nooit ie mand is tegengekomen die geen vrolijke ge zichten kan herkennen, aldus psycholoog Ralph Adolfs. New Scientist; 17 december 1994. SPREEKUUR Waar rook is Hij is net 62 geworden. Een keurige, altijd goed in het pak zittende man die in zijn arbeid zame leven het familiebedrijf gestaag heeft doen groeien, zo dat hij er nu warmpjes bij zit. Zijn twee zoons hebben het vo rig jaar de zaak overgenomen en hij geniet van letterlijk wel verdiende rust. Hij is van plan samen met zijn vrouw de verre reizen te gaan maken waar hij al jaren van droomt. Plannen te over, maar nu zit hij^ in de spreekkamer en het lijkt alsof van zijn aanstekelijke vita liteit de fleur af is. Hij zegt zich wat moe te voelen, en meer te hoesten dan anders. Hij is een forse roker en heeft al sinds jaar en dag een rokershoestje. Ik schat dat hij de afgelopen 40 jaar zo'n 360.000 sigaretten heeft opgestoken. Een indruk wekkende hoeveelheid, die je echter makkelijk haalt als je een pakje per dag rookt. Waar hij zich het meest bezorgd om maakt, komt pas in de loop van het gesprek naar voren. Hij heeft een paar keer, tijdens een flinke hoestbui, een beetje bloed opgehoest ,,en daar ben ik knap van geschrokken, dok ter." Zijn onuitgesproken vraag blijft vooralsnog tussen ons in hangen. Eerst kijk ik hem na, maar afgezien van de afwijkin gen die passen bij zijn overvloe dig sigarettengebruik, vind ik niets bijzonders. Ik leg hem uit dat zijn bezorgdheid terecht is omdat ophoesten van bloed al tijd erg serieus genomen moet worden, en dat hij daarom op zeer korte termijn door de long arts onderzocht zal worden. „We moeten zeker weten of hier niet iets kwaadaardigs achter zit." Iets kwaadaardigs. Longkanker; Hoeveel mensen per jaar in Ne derland longkanker krijgen, is niet exact bekend. Het sterfte cijfer wel. Elk jaar overlijden on geveer 8000 mannen en 1000 vrouwen aan deze ziekte. Long kanker is daarmee verreweg de belangrijkste oorzaak van kan- kersterfte bij mannen en de ziekte zal binnen enkele jaren bij vrouwen borstkanker van de eerste plaats verdringen. Nog geen eeuw geleden was longkanker een zeldzame ziek te. Het ophoesten van bloed was destijds geen waarschu wingssignaal dat er mogelijk een kwaadaardige tumor in het spel is, maar een teken van tu berculose of van een hartge- brek. Heden ten dage moet bloed ophoesten gezien worden als het eerste symptoom van longkanker, en is het altijd een reden in een ziekenhuis nader onderzoek te laten verrichten. Een kankercel trekt zich niets aan van de wetten van het li chaam. Hij verricht zijn taken niet meer, maar deelt en groeit ongebreideld, en trekt zich daarbij niets aan van de gren zen tussen weefsels. Tumoren in de long bijvoorbeeld kunnen vanuit het longweefsel door groeien tot in het middenrif of het sleutelbeen. Naast deze on geremde groei ter plaatse kan een tumor zich ook uitzaaien. Via lymfe of bloed worden kan kercellen versleept naar een an dere plaats in het lichaam om daar weer uit te groeien tot een dochtergezwel (metastase). Hoe een cel ertoe komt zich zo te gedragen dat hij uiteindelijk het hele organisme en daarmee ook zichzelf vernietigt, is niet tot in details bekend. Uit onder: zoek is gebleken dat een gezon de cel een aantal prikkels van verschillende aard moet krijgen, vóórdat hij kan degenereren tot kankercel. Eén bepaalde prikkel, initiator genaamd, brengt een verandering teweeg in het erfe lijk materiaal van de cel, het DNA. Vervolgens zijn er andere prikkels nodig, promotoren, die de inmiddels veranderde cel er toe brengen ongeremd te gaan delen. In sigaretterook zitten zowel promotor- als initiator- stoffen, en het roken van siga retten op zichzelf is dus vol doende 'prikkelend' genoeg om kanker te veroorzaken. De huidige epidemie van long kanker is vrijwel uitsluiten het gevolg van het roken van siga retten. Het oorzakelijk verband tussen roken en het krijgen van een longcarcinoom is zó buiten alle twijfel aangetoond, dat het de Amsterdamse hoogleraar cardiologie, pof. dr A.J. Dun ning, tot de volgende uitspraak bracht: „Als morgen een hon derdste van deze verbanden werd aangetoond tussen het eten van andijvie en darmkan ker, dan werd de laatste krop door de mobiele eenheid in be slag genomen". Het is inderdaad moeilijk te be grijpen dat een stof, die met ze kerheid kankerverwekkend is, in Nederland niet alleen vrij ver krijgbaar is, maar zelfs met goedkeuring van de overheid via de reclame aan ons wordt aangeprezen. Roken veroorzaakt longkanker. Maar: niet bij .iedereen en niet meteen. Pas na jaren krijgt een gedeelte van de rokers één of andere vorm van longkanker. Dit uitgestelde en beperkte risi co doet de meeste rokers gelo ven dat het met die schadelijke gevolgen wel niet zo'n vaart zal lopen. Als de eerste sigaret di rect zou leiden tot puisten, wratten, haaruitval of andere even hinderlijke als onschuldige aandoeningen, zou het eerder nagelaten worden dan nu, waar het in Nederland jaarlijks één derde van de kankerdoden eist. Is eenmaal de diagnose long kanker gesteld, dan kan slechts één op de tien patiënten nog hoop op genezing koesteren. Bij de andere 90% is de kwaal al zo ver voortgeschreden dat opere ren geen zin meer heeft, en de tumor slechts tijdelijk in z'n op mars geremd kan worden. Vijf jaar na het stellen van de dia gnose leeft minder dan 10% van de patiënten nog. Dit zijn bui tengewoon treurig stemmende cijfers, vooral wanneer men zich realiseert dat lóngkanker vrijwel volledig voorkómen kan worden. Al deze cijfers en (herwegingen zijn voor mijn patient niet meer van belang. Het onderzoek van de longarts toonde aan dat in zijn linker long een grote tumor zit, die al in een aantal lym feklieren is uitgezaaid. Zijn toe komstplannen, het reizen, het genieten van de kleinkinderen, zullen moeten wijken. Hij zal zijn 65ste verjaardag naar alle waarschijnlijkheid niet meer meemaken. MARISKA KOSTER

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 19