Aangiften blijven liggen Hoge Rijndijk klaagt over drempels Leiden Regio/Rijn en Veenstreek Plan gezinsvervangend tehuis Alkemade mogelijk in ijskast Actie Vrouw Vennemolen loopt gesmeerd Bloemenveiling zet miljoen minder om WOENSDAG 4 JANUAR11995 chef henny van ecmond. 071-356414, piv.-chef hans koenekoop, 071 -356429 Politie Rijn- en Aarlanden heeft chronisch tekort aan personeel i-| alkemade marieta kroft is de'De politie in het district Rijn- en Aarlanden zit zo krap in iti- jhet personeel dat alcohol- en snelheidscontroles erbij in- schieten; de behandeling van aangiftes van misdrijven er (verkrachting, (auto)inbraken en fraude) veel langer op zich laat wachten dan slachtoffers verwachten. Daar zit- soms ze'fs zaken bij waarbij de verdachten onmid- 3r in dellijk of binnen een paar dagen gearresteerd zouden cht. [kunnen worden. zou je al je werkzaamheden moeten kunnen uitvoeren." Volgens Schimmel zouden ook kleinere korpsen in Neder land er meer mensen bij moe ten krijgen. „De grote steden mogen wel uitbreiden. Maar vergeten wordt dat dit district ingeklemd ligt tussen die vier grote steden. En de criminaliteit t alphen aan den run .judy nihof naarpoor een chronisch tekort aan mensen moet de politie Rijn- en [Aarlanden echter prioriteiten op stellen. „Dat is een slechte is (zaak," zegt woordvoerder Hans ;n Schimmel van de politie die 6e |opereert in Alphen, Nieuwkoop, m. lier Aar en Liemeer. „Als politie in Inbraken in Oegstgeest oegstgeest Uit een woning aan de Berlicumstraat in Oegstgeest is in de nacht van maandag op dinsdag geluidsapparatuur ge stolen. Een ruit van het huis werd ingeslagen. Een videorecor der, foto-apparatuur en geld werd meegenomen uit een huis aan de Narcissenlaan. Hier werd de voordeur opengebroken. Ernstig letsel automobilist zevenhoven. Een 24-jarige man uit Zevenhoven is vanmorgen in zorgwekkende toestand overgebracht naar het Academisch Zie kenhuis Leiden. De man reed rond zeven uur met zijn auto in een sloot langs de Achtèrweg in zijn woonplaats. Een in de om geving wonende boer heeft de auto met zijn tractor uit het water getrokken en het slachtoffer bevrijd. Volgens een woordvoerder van de politie haalde de man een voor hem rijdende auto in en raakte door nog onbekende oorzaak in een slip. Hij kwam in de berm terecht en dook vervolgens op de kop de sloot in. Geld en papieren gestolen oude wetering Twee woningen aan de Schoener in Oude Wete ring waren gisteren het doelwit van inbrekers. Bij een van de woningen kwamen ze binnen door het forceren van de achter deur. De bewoners missen geld en waardepapieren. Van het an dere huis werd een raam opengewrikt. Daar wordt echter niets vermist. Bromfietsster onderuit roelofarendsveen Een 20-jarige bromfietsster uit Roelofarends- veen is gisterochtend gewond geraakt toen ze met haar brom mer onderuit gleed bij de kruising van de Gogermolenweg en de Sotaweg in haar woonplaats. Ze is met nekletsel en verwondin gen aan benen en schouder opgenomen in het St. Elisabeth-zie- -^enhjiis in Leiderdorp. Vuurwerkgooier gepakt leiderdorp. Een 13-jarige jongen uit Leiderdorp is gisteren door de politie in zijn kraag gegrepen omdat hij vuurwerk aan het af steken was in de omgeving van de Beatrixstraat. Omwonenden hadden geklaagd over overlast. Zijn vuurwerk is in beslag geno men. De jongen moet een klus doen via het bureau HALT. Geld, papieren en sieraden ontvreemd leimuiden Geld, waardepapieren en sieraden zijn gisteravond na een inbraak verdwenen uit een woning aan de Beukenlaan in Leimuiden. De achterdeur werd geforceerd, waarna het huis werd doorzocht. Gereedschap uit schuur gestolen alphen aan den run. Uit een schuur van een huis aan de Marnix- straat in Alphen aan den Rijn is elektrisch gereedschap gestolen. De waarde wordt geraamd op 2500 gulden. De bewoners kwa men gisteren terug van vakantie en ontdekten de inbraak. Een raam van de schuur werd opengebroken. Brutale diefstal uit flat alphen aan den rijn» Op brutale wijze zijn gistermiddag een kleu rentelevisie, een cd-speler en tien cd-schijfjes uit een flat aan de Marnixstraat in Alphen aan den Rijn gestolen. De bewoner was tussen half vijf en tien voor vijf even afwezig en in die korte tijd sloegen de daders hun slag. Een getuige heeft twee mannen en een meisje met de spullen zien lopen. De inbrekers kwamen na het inslaan van een ruit van de voordeur hef huis binnen. roelofarendsveen marieta kroft De bloemenveiling in Roelo farendsveen heeft vorig jaar bij na een miljoen gulden minder omgezet dan in 1993. De veiling zette in 1994 43,2 miljoen gul den om, in 1993 44,1 miljoen. De cijfers blijven ver achter bij de verwachting van 55 miljoen. Dat maakte manager W. Jaspers gisteren bekend. Volgens Jaspers was bij de be groting voor 1994 rekening ge houden met de verhoging van de transactieheffing die moge lijk bij de veiling in Aalsmeer zou worden doorgevoerd. „Als gevolg van die heffing zou de inkoop van bloemen duurder worden. De verwachting was dat met name de kleine kopers dan naar Roelofarendsveen zouden komen", legt hij uit. Die verhoging bleef echter uit. Of de warme zomer ook een rol heeft gespeeld, weet Jaspers niet. „Het zou een factor kunnen zijn", zegt hij voorzichtig. Dat de omzet in vergelijking met dat jaar daarvoor is achter gebleven is volgens Jaspers het gevolg van het vertrek van een paar grotere kwekers naar Aals meer. „Het motief voor die kwe kers zou kunnen zijn dat ze hun bloemen op de exportmarkt is mobiel: Die komt ook hier te recht." Afgelopen maandag slaakte de AJphense burgemeester M. Paats in zijn nieuwjaarstoe spraak al een noodkreet over het tekort aan medewerkers bij de politie Rijn- en Aarlanden. Er ligt nog voor 3000 uur werk aan bijna opgeloste zaken op de plank waaraan de politie niet toekomt, meldde de burge meester. Ook moet de afdeling recherche vóór 1 januari '96 nog een stuwmeer van 1900 over uren en vakantieuren uit het verleden wegwerken. De recherche in het district bestaat uit elf mensen. Van hen blijft vaak maar een handjevol rechercheurs beschikbaar om zich met de zware criminaliteit in het werkgebied te bemoeien. Keer op keer worden recher cheurs elders in de regio inge zet. „Het gebeurt vaak dat als je net tien aangiften hebt liggen om af te werken, je op heel kor te termijn mensen moet leveren in verband met een moord of een overval ergens buiten het district." Niet alleen daardoor blijven aangiften lang liggen. Ook inci denten waarbij de politie on middellijk in actie moet komen, doorkruisen een efficiënte be handeling van aangiften. „Pas hadden we bijvoorbeeld een schietpartij met een ontvoering waarbij zes verdachten werden aangehouden. Die is door onze eigen mensen afgewerkt." Nog niet zo heel lang geleden zat de politie veel ruimer in haar jasje. „In 1979 hadden we alleen voor Alphen honderd mensen, met Nieuwkoop, Ter Aar en Liemeer erbij 150. Nu ligt dat aantal op 105. En dat terwijl Alphen in de tussentijd sterk is gegroeid." Volgens de woord voerder leidt de hoge werkdruk nog niet tot grote uitval onder het personeel. „Het komt inci denteel voor dat er iemand naar huis gaat omdat hij of zij het niet meer ziet zitten. Maar poli tiemensen zijn over het alge meen heel flexibel. Gelukkig." De komst van een klein gezinsvervangend tehuis in Alkemade hangt aan een zijden draadje. Tot nu toe zijn nog geen geschikte kandidaten gevon den die voor een plekje in zo'n huis in aanmer king zouden kunnen komen en willen. De Stich ting voor Zorg- en Dienstverlening aan mensen met een handicap (SVG) die het pand gaat behe ren, hakt in de derde week van januari de knoop door. „Als we dan niet minimaal drie mensen hebben gevonden, zetten we het plan voor enkele jaren in de ijskast", liet directeur G. Gerding gis teren desgevraagd weten. Volgens Gerding 'circuleren er nog een aantal namen' van potentiële kandidaten. Komende we ken onderzoekt de SVG of deze mensen qua ver zekering in aanmerking komen voor een gezins vervangend tehuis. „Mensen die veel begeleiding nodig hebben, komen er niet voor in aanmer king", legt hij uit. „Datzelfde geldt voor mensen die nauwelijks extra zorg nodig hebben, zoals voor degene die bijvoorbeeld maar twee uur in de week moeten worden geholpen bij administratie ve taken." Er staan weliswaar twee mensen uit Alkemade op de wachtlijst voor een GVF, maar voor hen geldt, aldus Gerding, dat plaatsing op korte termijn niet noodzakelijk is. De SVG-directeur vindt het niet noodzakelijk dat per se inwoners uit Alkemade in het nieuwe GVT terechtkomen. „Maar ze moeten wel willen. We hebben bijvoorbeeld mensen uit Oegstgeest die op de wachtlijst staan, maar die hebben geen voorkeur voor Alkemade. Binnen drie weken moet de knoop worden doorgehakt, meent hij. „De plekken die we nu voor Alkemade gereserveerd houden, willen we anders zo snel mogelijk elders invullen. We heb ben namelijk zo'n 40 mensen in de Leidse regio op de wachtlijst staan." Gerding zou het betreuren als het plan nu in de ijskast wordt gezet. „Vooral omdat de woning bouwvereniging van Alkemade alle medewerking heeft toegezegd om een geschikte woning aan te wijzen." Vorig jaar augustus sprak de SVG-direc teur nog het vertrouwen uit dat 'als alles mee zit' het gezinsvervangend tehuis in Alkemade in het tweede kwartaal van dit jaar de deuren zou kun nen openen. Leerlingen 'Groene Hart' zamelen 3500 gulden in voor Colombinehuis heeft ondergaan. Tijdens de activiteitendag wa ren op alle locaties spelletjes te doen, werd er muziek gemaakt, gedanst en gegeten en gedron ken. Voor alle activiteiten be taalden de deelnemers een klein bedrag. Het Groene Hart- lyceum is ontstaan door de fu sie van de Ichtus- en Immanu- el-MAVO, VBO-Scholengemeen- schap Bospark en het Christelijk Lyceum in Alphen en de voor malige Haduard-MAVO in Ha- zerswoude-Dorp. alphen aan den rijn/ hazerswoude-dorp. De activiteitendag die door do centen en leerlingen van het Groene Hartlyceum op 23 de cember is gehouden, heeft circa 3500 grilden opgebracht. Dat is gisteren bekendgemaakt. Het geld komt geheel ten goede aan het Colombinehuis, een aantal vakantiehuizen in Biddinghui zen waar gezinnen op verhaal kunnen komen, nadat een kind bijvoorbeeld een zware operatie jacobswoudeOp verschillende plaatsten in Jacobswoude zijn gisteravond kerstbomen in vlammen opgegaan. In iedere kern van de gemeente werd met de bomen een vreugdevuur aangelegd. Ook in Hoogmade, op de hoek van het Zuideinde en de Vlietweg, verdwenen de bomen op een brandstapel. foto ben de bruyn Meerhorstloop in Stompwijk Hardlopers kunnen zondag 8 januari deelnemen aan de tradi tionele Meerhorstloop in Stompwijk. Er kan worden inge schreven voor verschillende af standen. Kinderen kunnen meedoen op de twee kilometer, ouderen kunnen vijf of tien kilo meter lopen of de halve mara thon. De loop start bij de nieu we sporthal De Meerhorst van Stompwijk '92. De jeugd begint om 11.30 uur. De overige deel nemers worden om 12.00 uur 'weggeschoten'. Het traject van de halve marathon voert door het polderlandschap in en rond Stompwijk. Het inschrijfgeld voor de jeugd bedraagt 1,50 gul den. Overige lopers betalen 4,50 gulden. Voorschoten verbrandt kerstbomen voorschoten De traditionele kerstboom verbranding in Voorschoten is dit jaar gepland op maan dag 9 januari. De stapel wordt om 19.00 uur aange stoken op de Admiraal de Ruytersingel tegenover het complex van de honk- en softbalclub Adegeest. Daar na, om 20.00 uur, is er een grote loterij in de kantine van Randstad Sport. Kerstbomen kunnen vanaf donderdag 5 januari ondermeer worden ingeleverd bij het kantoor van de Reinigingsdienst aan de Koninklijke Marinelaan tussen 9.00 en 12.00 uur. oud ape kees van kuilenburg De actie voor. het opknappen van de Vrouw Vennemolen in Oud Ade heeft tot nu toe 37.000 gulden opgebracht. De bijdra- gemeter bij de molen staat nu op 117.000 gulden. Dat hoge bedrag is te danken aan de bij drage van 80.000 gulden van de provincie. Voor de restauratie van het monument is vier ton nodig. De stichting Vrienden van de Vrouw Vennemolen is bijzonder te spreken over de voortgang van de actie. „De afgelopen we ken zijn er in het dorp dona teurs geworven. Dat heeft zo'n 10.000 gulden opgebracht. Voor een dorp met zo'n 600 inwoners 1 is dat enorm", zegt Lenie Koet sier, lid van de stichting. Daar naast zijn er T-shirts met daar op een foto van een molen ver kocht. Ook is er drank verkrijg baar met op de fles een etiket van de molen. Het succes betekent overi gens niet dat de stichting verge noegd achterover leunt. In juli wordt een molenweekeinde ge houden met tal van activiteiten. Welke dat precies zijn is nog niet duidelijk. Het programma moet de komende weken nog nader worden uitgewerkt. Wanneer met de restauratie van het Oudadese monument kan worden begonnen is nog niet duidelijk. „Daarover beslis- VRIJ E TIJ D sen wij niet", zegt Koetsier. „Dat is aan de Rijnlandse Mo lenstichting. Maar ik denk dat het enthousiasme in ons dorp wel opvalt bij die stichting. Het is ook een beetje bedoeld als pressie in richting van de Mo lenstichting. Wij hebben er veel voor over om onze molen te be houden. Zij moeten nu ook maar over de brug komen." ALPHEN AAN DEN RIJN PvdA. Jaap Wolf, lijstaanvoerder van de PvdA bij de komende verkie zingen voor Provinciale Staten van Zuid-Holland, komt vanavond naar Alphen. In zijn toespraak tijdens de nieuwjaarsbijeenkomst van de Alphense afdeling gaat hij in op het belang van de verkiezingen voor Alphen en het Groene Hartbeleid. De bijeenkomst wordt ge houden in de Brasserie van Alfreds Diner, Park Rijnstroom in Al phen. De aanvang is acht uur. willen brengen. In dat geval krij gen ze in Aalsmeer meer voor hun produkt dan in Roelo farendsveen, dat op de binnen landse markt is gericht. Het ver trek van een grote kweker heeft 'al snel effect op de omzet." In tegenstelling tot Roelo farendsveen vertoonde Aals meer vorig jaar een' recordom zet. Vorige week werd bekend dat daar zes procent meer is omgezet dan dat jaar daarvoor, waardoor het totaal uitkwam op 2,4 miljard. Roelofarendsveen en Aalsmeer vormen samen de Verenigde Bloemenveilingen Aalsmeer (VBA). De winst en/of verliescijfers over 1994 van het Veense veil- punt zijn nog niet bekend. Jas pers schat dat het exploitatie verlies niet afwijkt van de laatste jaren en zo rond de een miljoen gulden zal bedragen. Dit jaar streeft Roelofarends veen naar een omzet van 45 miljoen gulden. Een pakket aan maatregelen moet er voor zor gen dat de veiling uit de rode cijfers komt. Zo gaan kopers en kwekers meer betalen voor de sendee die de veiling ze biedt. Daartegenover staat dat het aanbod beter op de vraag wordt afgestemd. Over de pas aangelegde verkeersdrempels op de Hoge Rijndijk wordt al flink g foto ben de bruyn zoeterwoude Aanwonenden van de Hoge Rijndijk in Zoe- terwoude klagen over de drempels die op de weg liggen om de snelheid van het ver keer te remmen. Door de drempels zouden de omwonenden vooral geluidsoverlast hebben en klagen over de trillingen die worden veroorzaakt door afremmende en optrekkende auto's. De gemeente heeft de drempels aangelegd na de opening van de rijksweg 11. Daardoor is er minder verkeer op de Hoge Rijndijk, dat harder gaat rijden. Zoeterwoude wil meer maatregelen ne men orq het verkeer van de Hoge Rijndijk te weren. Vooruitlopend op verkeersremmen- de maatregelen die dit voorjaar worden ge nomen, worden de verkeerslichten bij de Burgemeester Smeetsweg zo afgesteld, dat het onaantrekkelijker wordt om de Hoge Rijndijk op te rijden. Bovendien is bij dat kruispunt een slinger in de weg aange bracht. Ook automobilisten klagen over de drem pels op de Hoge Rijndijk. Volgens gemeen tewoordvoerder J. Oudeman hebben die echter vooral last van de drempels omdat ze te hard rijden. „De drempels zijn goed aangegeven met verkeersborden en schil den. Omdat de drempels er net liggen, re kent niet iedereen erop. En als de auto dan op zo'n drempel klapt, komt dat hoofdzake lijk omdat de automobilist te hard heeft ge reden." Naar aanleiding van de klachten zijn de drempels op de rijbaan bij de kruising met de Vijf Meilaan verwijderd. „Daar lagen ze toch te dicht in de buurt van de woningen", aldus Oudeman. WASSENAAR Drive-In. In Boerderij Ter Weer in Wassenaar is zaterdag 7 januari de Radio 538 Drive-In Show. Twee DJ's vullen vanaf 21.00 uur de avond met muziek. De voorverkoop-kaarten kosten 7,50 gulden en zijn te verkrijgen bij CD-Shop Diskoland aan de Langstraat 36 of bij Boerderij Ter Weer aan de Deylerweg 153. Telefonisch reserveren kan ook op nummer 01751-14415. Aan de deur kosten de kaartjes tien gulden. KOUDEKERK AAN DEN RIJN Rqmeinen. In de Oudheidkamer van Koudekerk aan den Rijn, Dorpsstraat 55a, is op zaterdag 7 en 21 januari de tentoonstelling 'Aan de rand van het Romeinse Rijk.' te zien. Deze expositie toont de resultaten van de opgravingen die in Koudekerk en omgeving zijn gedaan. De Oudheidkamer is geopend van 13.30 tot 16.30 uur. Kleutermuziek. De streekmuziekschool Leiden Omstreken begint op maandag 9 januari een muziekcursus voor kinderen van vier tol vijfjaar. Door middel van zingen, bewegen en spelen op instrumen ten wordt de muzikale fantasie gestimuleerd. De cursus wordt op twee locaties gegeven: in de Haanstraschool aan de Rapenburg 131 van 15.00 tot 15.45 uur en in de Anne Frankschool aan de Zr. Mei boomstraat 2 van 16.45 tot 17.30 uur. De kosten zijn 65 gulden voor tien lessen. Voor aanmelding of informatie: 071 -141041 Vrouwenpraatgroep. Werkgroep VIDO begint op dinsdag 10 januari met praatgroepen.over vrouwen in de overgangsjaren. In de VIDO- groep kan men verwachten: informatie, gesprekken, uitwisseling van ervaringen en oefeningen. Geïnteresseerden kunnen bellen met 071- 212509 (mw. Heykoop) of071-890413 (mw. Langezaal). Er zijn drie praatgroepen op maandagavond, dinsdagmiddagen donderdagoch tend. De plaats is gezondheidscentrum Hara aan de Bonaireslraat 4 in Leiden. EIIBO-cursus. De EHBO-Vereniging Peerke Donders start dinsdag 10 januari met een beginnerscursus in de zaal 'Het Binnenhof ach ter de Herensingelparochie. Voor deze cursus zijn nog enkele plaat sen open. Voor aanmelding of inlichtingen: 071-762074, 760063 of 130293. Peutermuziek. De streekmuziekschool Leiden Omstreken begint op dinsdag 10 januari een muziekcursus voor kinderen van twee en drie jaar. Samen met de ouder(s) wordt de muzikale ontwikkeling op speelse wijze gestimuleerd. Deze achtweekse cursus wordt gehou den aan de Rapenburg 22 en duurt van 09.30 tot 10.30 uur. De kos ten zijn 65 gulden. Voor aanmelding of informatie: 071 -141041 55-plussers. De Ouderen Activiteiten Commissie Leiden Zuid-West organiseert op zondag 8 januari een ontspanningsmiddag voor 55- plussers. De middag wordt gehouden in verzorgingshuis Rijn en Vliet aan-de Aaltje Noordewierlaan 1 in Leiden en is van 14.30 tot 16.30 uur. De zaal gaat om 14.00 uur open en de toegang kost een rijksdaalder, inclusief koffie of thee. Bewoners in Zuid-West kunnen zich telefonisch opgeven voor vervoer op 313987 of 310916.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 13