Leiden Poging om Sleutelpas te redden 'Het wordt winkeliers moeilijk gemaakt' Slim zijn eerder handicap dan gave' Gymnastiek voor ouderen Euro 7 wil op kabel in de regio Leiden Glas zonder glasbak ii a Theehuis mag niet uitbreiden GB OENSDAG 4 JANUAR11995 f henny van egmond, 071 -3564t4, plv -chef hans koenekoop, 071-356439 Aangiften /i T De politie in hetdis- I J trict Rijn- en Aarlan- den zit 'zo krap in haar per soneel, dat aangiften blij ven liggen. Ontevreden a De ondernemers in I Katwijk zijn onte vreden over de promotie van de badplaats buiten de gemeentegrenzen. Componist *1 K Erwin, een 7-jarig I J Leidenaartje, is op weg naar het concertpodi um. Hij componeert a la Strauss. Zakkenrollers aangehouden eidenTwee Amsterdamse zakkenrollers zijn gistermiddag op e Steenstraat in Leiden aangehouden. De twee hadden in V I de portemonnee van een 21-jarige Leidse gerold. Een bev'eili- jingsbeambte zette de achtervolging in en waarschuwde de po- tie. Die hield de twee aan. De jongste, een man van 40, bleek og 30 dagen te moeten zitten omdat hij een aantal door de echter opgelegde boetes niet heeft betaald. tVassenaarder over de kop eidenEen 24-jarige man uit Wassenaar is gisteravond op de joek van de Plesmanlaan en de Verbeekstraat met zijn auto over e kop geslagen. De man raakte de macht over het stuur kwijt n raakte een verkeerspaal en een lantaarnpaal. De auto beland- e in berm. De bestuurder liep een aantal diepe snijwonden op. Muziekhandel Servaas verdwijnt na bijna 75 jaar uit Leiden |e Leidse firma Linkanto heeft aangeboden om de Sleu- ilpas te redden. De kortingskaart, die de gemeente twee ar geleden instelde, dreigt door gebrek aan belangstel- pg te worden opgedoekt. Volgens directeur C. Plomp in Linkanto hoeft dat niet als de gemeente met zijn be- rijf in zee gaat. iden loman leefmans prige maand maakte de ge- leente bekend dat na twee jaar pmodderen de Sleutelpas zou 'orden afgeschaft. In 1994 wa rn er slechts 646 verkocht in aats van de geraamde 5000. {echte promotie en weinig pamsbekendheid zouden de bornaamste redenen voor het hen zijn. 'De Leidse kortingskaart werd ^gin 1993 geïntroduceerd. Uanten' van de sociale dienst pnden hem voor een tientje apen. Studenten kregen ook biting en alle andere Leide- aars moesten 75 gulden beta- |n. Te weinig plaatsgenoten, ebben dat echter gedaan. In een brief aan het gemeen- jbestuur schrijft Linkanto nu at het al 37 jaar ervaring heeft s 'kortings-organisatie'. De fir- ja schrijft ook dat de Sleutel- as gedoemd was te mislukken h dat Linkanto dat in 1993 al |t driemaal toe had voorspeld. Ms onbekwame mensen de pdracht krijgen iets op touw te. jlden loman leefmans |e Nederlandse commerciële pnder Euro 7 wil ook op de ka- pl in de regio Leiden. Bij diver- gemeenten heeft de zneder parvoor een aanvraag inge- iend. De gemeenten moeten ezamenlijk beslissen of de last in Oegstgeest het pro- van Euro 7 zal ont- Als dat psositief uitvalt het signaal naar de diver- plaatsen in en om Leiden oorgegeven. Euro 7 is de eerste commer- ële zender in ons land. RTL 4 5 zijn officieel Luxemburgse Het nieuwe kanaal half oktober voor het eerst voor een periode van drie zetten voor een doelgroep die daar geen behoefte heeft, dan is de kans op mislukking 100 pro cent", zegt directeur Plomp. Linkanto zegt te beschikken over '1001' mogelijkheden om op produkten als meubels, hob- by-artikëlen, huishoudelijke en hifi-apparatuur kortingen te krijgen van vijf tot tien procent. Leden van de organisatie moe ten een lijst opgeven van cfe ge wenste artikelen en Linkanto, die zijn bedrijfsgeheim niet prijsgeeft, zorgt voor de aan koop met korting. Plomp: „Zie mij maar als een makelaar in goedkope artikelen. De publiciteit hebben we nooit gezocht, dat brengt anderen maar op ideeën. Korting geven is een vak apart. Ik heb gemerkt dat het echt effect kan hebben." Samen met de korting die de gemeehte al gaf op culturele en recreatieve activiteiten zou een nieuwe poging tot het opzetten van een Leidse kortingskaart nu wel kans van slagen hebben, meent de Linkanto-directeur. leiden kees van kuilenburg Els Gremmen-Servaas vertrekt met genoegen uit Leiden. Ze houdt niet van haar geboorte- en tot voor kort woonplaats. Ze is verbolgen over het beleid van de gemeente. „Vooral Walen kamp heeft het de middenstan ders erg moeilijk gemaakt. Neem alleen de bereikbaarheid van het centrum. Te treurig voor woorden. Daarom laat ik geen traan dat de muziekhandel dichtgaat. Het was al jaren een wens om uil Leiden te vertrek ken." Het oude Leidse bedrijf gaat samen met Music All In in Voorschoten. Nog even blijft Gremmen adviseur van de nieuwe combinatie Music All In/Servaas. „Daarna ga ik mijn man helpen in zijn bedrijf. Hij heeft een groothandel in rand apparatuur voor de kunststofin dustrie", vertelt Gremmen. Wat de nieuwe bestemming is van het pand, is nog niet bekend. Wel komen er boven de winkel drie appartementen. Vader F.L. Servaas heeft het bedrijf in 1920 opgezet. „Eigen lijk is het wel jammer dat we het 75-jarig jubileum niet halen. Gelukkig stond mijn vader, die alyin Friesland woont, volledig achter dit besluit. De naam Ser vaas verdwijnt niet uit beeld, die blijft bestaan in de nieuwe combinatie. En mijn broer Henk heeft nog de instrumen tenwinkel aan de Hooigracht." De oprichter is niet in de hui dige winkel aan de Nieuwe Rijn begonnen. Eerst verkocht hij losse bladmuziek op de Leidse markt. „Daar is m'n vader ge woon mee begonnen. Hij was en is een groot muziekliefheb ber en had het idee dat er wel iets te verdienen was in die sec tor. Uiteindelijk kon hij een winkel beginnen aan Breestraat, maar de stadhuisbrand strooide roet in het eten. De gemeente wilde de winkels ijl de directe omgeving hebben voor de uit breiding van het stadhuis. Dus kon pa weer op zoek naar een nieuwe locatie. Dat werd de Koornbrugsteeg. Uiteindelijk kwamen we op de Nieuwe Rijn terecht", vertelt de al in Bakke- veen woonachtige Els Grem men-Servaas. In de winkel werden behalve bladmuziek ook instrumenten verkocht, maar daar is vijfen twintig jaar geleden mee ge stopt. „Mijn broer trok met de instrumenten naar dé Flooi- gracht en ik ging samen met mijn vader verder met alleen bladmuziek. Tot zon vijf jaar geleden heeft mijn vader nog in het bedrijf gewerkt. Daarna heeft hij zich teruggetrokken, maar hij volgde nog wel het wel maar in Leiden." Volgens de laatsté'eigenaresse leverde de bladmuziek altijd een goede boterham op. „Voor al omdat wij alle muziek ver kochten. Iedereen of het nu een koor, orkest, of popgroep was kon bij ons terecht. Bovendien waren wij zelf ook breed geïnte resseerd in de muziek. Je kon advies "geven, maar luisterden ook goed naar de mensen zelf. Onze ervaring is dat je door de klanten wordt opgeleid. Als er nieuwe muziek op de markt kwam stonden ze al de volgen de dag voor de deur. Dan pro beerde je dat zo snel mogelijk op de kop te tikken. Daardoor krijg je een goede band met het publiek. Dat zal ik wel missen, maar ik ben wel een type dat snel omschakelt. Dus zal ik me in het bedrijf van mijn man ook wel redden." Els Gremmen-Servaas: „Zonder een traan te laten keei moeilijk werken." den de rug toe. Als middenstander is het h FOTO BEN DE BRUYN Nieuwe riolering rond Pieterskerk Een deel van de historische bin nenstad van Leiden zal vanaf volgende week maandag zo'n twee maanden lang onbegaan baar zijn. De oude rioleringen in de Nieuwsteeg, de Kloksteeg en het Pieterskerkhof worden dan vervangen. Op sommige plekken wordt de riolering voor het eerst aangelegd. Het feit dat wordt gegraven in één van de oudste en daardoor schadegevoelige wijken van Lei den, leidt niet tot speciale voor zorgsmaatregelen. „Technisch gezien is het een gewone opera tie", zegt chef J. van Veen van de afdeling wegen en riolerin gen. Wel zal de gemeente het werk stilleggen als de opgegraven grond iets van archeologische waarde bevat. De stadsarcheo- loog mag dan voor onbepaalde tijd speuren in de oude aarde. Wethouder J. Laurier (sociale aangelegenheden) heeft giste ren het startsein gegeven voor bejaardengymnastiek in de wijk Nieuw Groenhoven. Hij wierp een hoepel om een kegel in de ontmoetingsruimte aan het Looiersplein waarmee het pro ject officieel begon. Het initiatief van Nieuw Groenhoven is tot stand geko men dankzij de Stichting Oude renwerk Leiden. Een docente begeleidt de wekelijkse lessen, die een uur duren. De gymnas tiek bestaat uit oefeningen op muziek. Dit zijn vooral reflectie- oefeningen en oefeningen voor de spieren. uur per dag van 14-17 uur. Zo'n driehonderdduizend huishou dens konden de beelden van Euro 7 ontvangen. Euro 7 is een initiatief van uit geverij Keesing en P en T hol ding. Het brengt voornamelijk programma's op het gebied van natuur, milieu, gezondheid, zorg, vrije tijd en religie. Voor quizzen, politiek, porno en ge weld is volgens de leiding van de zender geen plaats. Wel kun nen goede doelen en charitatie ve instellingen zendtijd huren zoals het Rode Kruis, het We reld Natuur Fonds, Unicef en Terres des Hommes. In de ko mende maanden wordt beslist of Euro 7 ook in de Leidse regio te zien zal zijn. 'V "ITC '*s ïz i .2 leiden De glasbakken zijn terug,- maar het stuwmeertje van lege flessen op de hoek van Herenstraat en Drie Oktoberstraat getuigt nog van de dagen dat zij verwijderd waren. Net als vorig jaar werden alle glas bakken in Leiden kort voor de jaarwisseling veiligheidshalve weggehaald. Maar de mensen waren daar nog niet aan gewend en bleven hun glas brengen. „We halen die glasbakken weg met oud en nieuw omdat ze brandgevaarlijk zijn", aldus een woordvoer der van de gemeentelijke dienst milieu en beheer. „Maar op deze manier geeft die maatregel ook veel overlast. Daarom overwegen we volgend jaar toch maar de meeste glasbakken te laten staan en ze alleen weg te halen op plaatsen waar het risico op vernieling groot is." FOTO HIELCO KUIPERS luders van hoogbegaafde kinderen richten belangenvereniging op iden dorith ligtvoet Haagse Kim kon op de kleu- rschool al lezen en rekenen, ts waarvoor de leerkracht aar weinig begrip kon op- engen. En Jeroen uit Leiden - :n jongen die een klas kon 'erslaan - verveelde zich op hooi, spande zich niet in en slechte rapporten. Het maar twee voorbeelden die tidelijk maken waarom bu- :rs van hoogbegaafde kinde- n de vereniging HINT (Hoog- :gaafden-Integratie) hebben Ze willen dat hun onderwijs ontvangen aansluit bij hun niveau en interesses. Nederland telt reeds een aan- organisaties voor (ouders n) hoogbegaafde kinderen. >aar kon men wel zijn verhaal en praten met andere ou ders, maar dan hield het op. Hoe -je problemen op school oploste, moest je maar zien", vertelt de Haagse voorzitter M. Waldschmit van HINT. Juist om meer aandacht te krijgen voor de problemen van deze kinde ren in het onderwijs is FIINT opgericht. Dat. beter onderwijs voor hoogbegaafden een noodzaak is, staat voor de Leidse W. Hui gen, secretaris van de vereni ging, buiten kijf. Ilaar zoon heeft op school een lijdensweg meegemaakt, die veel ouders van hoogbegaafde kinderen zul len herkennen. Jeroen verveelde zich en haalde slechte cijfers. Ook toen hij een klas had over geslagen, verbeterde de situatie niet. Hij werd gepest door ou dere klasgenoten die hem niet accepteerden. Het kan anders, weet Wald schmit. Na slechte ervaringen op een andere school, zit haar dochtertje Kim nu in Zoeter- meer op een 'gewone' school. Maar wel één waar haar dochter niet als buitenbeentje wordt be schouwd en waar ze extra leer stof krijgt aangeboden. Jeroen reist elke dag van Leiden naar Voorburg. Ook hij zit op een 'gewone' school, maar deze middelbare school heeft wel een speciaal project voor hoog begaafden. „Leerkrachten denken te vaak dat deze kinderen toch wel goed terecht komen, maar dal is niet waar. Slim zijn is in onze maatschappij eerder een handi cap dan een gave", vindt Wald schmit. Leerkrachten verwach ten te vaak dat hoogbegaafden op alle fronten scoren. Maar motorische achterstanden, lees- blindheid, schrijfproblemen en slechte prestaties vanwege pes terijen komen nogal eens voor. „Een deel van deze kinderen belandt op LOM-scholen, om dat ze onder hun niveau gaan presteren om maar niet op te vallen. Het percentage hoogbe gaafde tieners dat zelfmoordpo gingen onderneemt is hoog. Ve le kinderen komen op een gege ven moment bij de psychiater of de Riagg terecht", weten Hui gen en Waldschmit te vertellen. Om kinderen prqblemen te besparen, wil HINT leerkrach ten meer kennis verschaffen over hoogbegaafdheid. „Een onderwijzer zou zich niet aan gevallen moeten voelen als een kind iets beter weet", vindt Waldschmit. „Mijn dochtertje stapte laatst naar de juf toe om haar te vertellen dat een som in het rekenboekje fout was. De juf prees haar en zei dat ze aan de uitgever zou schrijven dat de som niet klopte. Een andere on derwijzer zou zeggen: 'weet jij het weer beter, we gebruiken dit boek al jaren'." Hoewel het met Jeroen en Kim vrij goed gaat, zouden bei de ouders willen dat hun kinde ren gewoon op een school in de buurt hadden kunnen blijven. „Bij Jeroen zitten kinderen uit Etten-Leur en Nijmegen op school. Moet je nagaan hoeveel tijd zij kwijt zijn aan reizen. Dat zou niet nodig hoeven zijn", zegt Huigen. Door het geven van lezingen wil HINT informa tie geven over hoogbegaafd heid. Op zestien januari is er een lezing in de Pabo aan de Hazenboslaan in Oegstgeest. Aanvang 19.30 üur. leiden erna straatsma Het theehuis in het Van der Werfpark mag niet uitbreiden. De gemeente wil geen toestem ming geven voor uitbouw van het glazen etablissement. D66- raadslid A. Pechtold hoopt wet houder T. van Rij (PvdA) op an dere gedachten te brengen. Hij wil dat de mogelijkheden voor uitbreiding van het theehuis in de volgende vergadering van de raadscommissie ruimtelijke or dening worden besproken. „Zonder mij direct voorstan der van een omvangrijke uit breiding te verklaren lijkt het mij wenselijk de mogelijkheden te bekijken", schrijft Pechtold in een brief aan Van Rij. Een groter theehuis zou volgens Pechtold 'ook buiten het zomerseizoen een positieve uitstraling op het park' kunnen hebben. Een schriftelijk verzoek van eigenaar Volkers om te mogen uitbreiden leverde in eerste in stantie geen directe weigering op. Een ambtenaar van de afde ling groen zag wel mogelijkhe den in Volkers' plan. De afde- Professorenwijk: maar 30 kilometer Een groot gedeelte van de Bur gemeesters- en Professorenwijk wordt deze maand aangepast als 30-kilometer gebied. Op ver schillende plaatsen worden ver keersdrempels aangelegd. Het kruispunt van Van der Waalsstraat en Stieltjesstraat wordt opgehoogd. Op de krui sing van de Van der Waalsstraat met de De Sitterlaan komt een verhoogde in- en uitrit, die de 30-kilometerzone markeert. Het bestaande zebrapad verdwijnt. De werkzaamheden beginnen •in de loop van januari en ne men ongeveer drie weken in be ling bouw- en woningtoezicht voelde echter niets voor een groter theehuis. „Wat er nu staat is het maximale waar we mee instemmen", aldus een woordvoerder. „Er iets aan vast plakken is echt niet fraai." Architect Hofman heeft zijn plannenmakerij inmiddels ge staakt. De situatie is volgens hem te onduidelijk geworden omdat Volkers naast uitbrei- dings- ook verkoopplannen heeft. „Ik heb wel een visie hoe het theehuis uitgebreid kan worden, maar die geef ik pas als er een nieuwe uitbater komt." Volkers is teleurgesteld in de verschillende gemeentelijke af delingen, die elkaar tegenspre ken. „De afdeling groen zag wel wat in uitbreiding, maar bouw en woningtoezicht niet. Ik wil graag uitbreiden want nu kan ik maar heel weinig mensen in mijn zaak hebben. Door een uitbreding zou het park boven dien aantrekkelijker worden." Tien gastgezinnen Tien gezinnen uit de Leidse regio hebben zich aange meld als gastgezin na een oproep van de Nederlandse Organisatie voor Internatio- nele Samenwerking (Nuffic). Deze organisatie wil buiten landse studenten in contact brengen met Nederlanders. Vooral in het westen worden gastgezinnen gezocht, omdat hier de meeste buitenlandse studenten wonen. Om met hen te communiceren is ken nis van de Engelse taal een voorwaarde. LENEN MOET LEUK BLIJVEN. WELKOM BIJ DE GKB LEIDEN! Lastig gedoe kunt u niet gebruiken als u een lening aanvraagt. U hebt geld nodig. Punt uit. Tegen een prettige lage rente. En aardige mensen die de persoonlijke lening vlot voor u regelen. Evenals een doorlopend krediet, als dat de bedoeling is. Dus geen gezeur alsjeblieft. Mee eens? Dan is de Gemeentelijke Kredietbank Leiden uw juiste adres. Bel voor informatie. Of nog beter: kom gewoon even langs. Wij helpen u graag aan geld. Doorlopend krediet limietbedrag theoretische fooptijd aflossing per maand effectieve rente per jaar f10.000,- 67 maanden f 200,- 11,4% f 25.000,- 67 maanden f 500,- 11,0% f 50.000,- 67 maanden f1000,- 11,0% Persoonlijke lening in handen looptijd aflossing per maand effectieve rente per jaar f10.000,- 48 maanden f 257,43 11,3% f 25.000,- 48 maanden f 643,57 11,3% f50.000,- 60 maanden f 1057,29 11,0% Wijzigingen voorbehouden. Openingstijden: maandag t/m vrijdag van 9.00-12.30 uur donderdagavond van 17.30-19.30 uur GOED VOOR UW LENING Gemeentelijke Kredietbank Leiden Breestraat 24, Postbus 11300, 2301 EH Leiden tel. 071 -167777 - fax 071 -167158

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 11